New Business Model

poruka: 9
|
čitano: 2.022
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
New Business Model

 

 

NEW BUSINESS MODEL

 

 

Mnogi po Internetu govore o ACTA-i i borbi protiv piratstva općenito kako je to pokušaj content mafie (RIAA / MPAA i ostali izdavači) da spase svoje zastarjeli business model, koji nije u toku sa vremenom i jednostavno više ne funkcionira u dobu brze i lake razmjene informacije. Međutim nisam vidio puno konkretnih prijedloga kakav bi to novi business model trebao zamijeniti trenutačni, i spasiti muzičku / filmsku / software industriju (ako im uopće treba spašavanje).

E pa ja imam prijedlog ! Ne želim zvučati umišljeno, svjestan sam da nisam niti najpametniji niti najstručniji na svijetu, ali mogu dati doprinos, a drugi neka kritiziraju ! Ako vas zanima čitajte dalje...

...............................................................................................................................................................................................................

 

Jedan moj prijatelj kaže da se mi Balkanci dosad navikli na lišo korištenje raznih digitalnih dobara trebamo naviknuti da ih pošteno plaćamo. Također kaže da autori imaju pravo pošteno zarađivati od svog rada i da iako slavni pjevači i glumci očigledno nisu ugroženi piratlukom mali struggling autori na underground sceni možda i jesu.

Sve su to valjani argumenti. Međutim gledajte na to na ovaj način - bez obzira da li podupirete ili prezirete piratstvo, u današnje doba kad je zahvaljući nevjerovatnom razvoju tehnologije instantna razmjena informacija postala tako efortless i rudimentarna, jedini način za potpuno (ili bar značajno) spriječavanje piratstva jeste skandalozno narušavanje ljudskih prava i sloboda uvođenjem potpune kontrole (i policijske države u stilu 1984. !) - a to je upravo ono što ACTA predstavlja !

Dakle ja tvrdim da nema trećeg izbora - ili ćemo imati svijet sa masovnim piratstvom, ili ćemo imati 1984. ! Čak i ako ste sami autor softwarea, muzike, filmova ili tako nečeg, i mrzite što drugi piratiziraju vaše vlasništvo, zapitajte se što vam je draže od ovo dvoje ?

Jedan ovdašnji blogger imenom Quark na svom blogu tvrdi da je sam koncept intelektualnog vlasništva besmislen, jer za proizvesti nešto fizičko treba uložiti rad i materijale, dok se digitalna dobra mogu proizvoditi (tj. kopirati) neograničeno bez ikakvog troška (osim neznatno malo struje koju plaća onaj ko kopira), tako da se digitalno dobro ne može ukrasti od autora (jer on još uvijek posjeduje svoju kopiju koju je napravio) niti zaslužuju biti plaćena (nisam siguran koliko je Quark bio ozbiljan a koliko sarkastičan ovdje). Osim toga on navodi primjernih bezbrojnih velikih umova čija dostignuća mi danas besplatno uživamo jer oni nisu htjeli copyrightati vlastita djela ili su jednostavno živjeli u dobu prije nego što je izmišljen copyright.

Mišljenje prosječnog Amerikanca (koje možete lako saznati ako se na vašu nesreću date uvući u raspravu o piratstvu na bilo kojem američkom ili internacionalnom web forumu, jer i na internacionalnim web forumima Amerikanci su 2/3 korisnika) je potpuno suprotni ekstrem od Quarka - oni smatraju da činjenica da se digitalna dobra besplatno proizvode ne čini APSOLUTNO NIKAKVU razliku u činu prisvajanja i korištenja istog u odnosu na fizička dobra, i da bi se ta dva djela trebala tretirati i KAŽNJAVATI potpuno jednako.

Ja sam tu negdje između ta dva ekstrema, iako bliže Quarku. Kao prvo, činjenica da krađa fizičkog djela potpuno lišava originalnog autora tog djela a "krađa" digitalnog djela ga ničim ne osiromašuje (osim u "teoretskim / virtualnim / potencijalnim" primanjima ) znači da ta dva čina nikako ne mogu biti moralno ekvivalentna pa ne bi trebala biti ni zakonski ekvivalentna, tj. imati jednake kazne.

Never the less, autori patenata ili autori softwarea / muzike / filmove ipak imaju pravo na svoja djela više nego ostali, a oni koji ih koriste besplatno ipak krše njihovu volju donekle. Dakle ja mislim da bi stvari u idealnom svijetu trebale biti uređen ovako :

1. Zarađivanje na tuđem trudu (ka npr. onaj ko prodaje drugim tuđa piratizirana digitalna dobra) je po meni amoralan čin i trebalo bi biti globljeno (u visini ostvarene zarade, a ne zatvorskih kazni daleko dužih nego kazne za ubojstvo, kao što će direktor MU dobiti !), ali takvi međuparaziti ne bi ni postojali (pa ih ne bi niko morao kažnjavati) kad bi se uklonio lanac - vidi pod 3.

2. Mnogi pojedinci, udruge pa čak i sudovi na svijetu su rekli da je besplatno korištenje copyrightanih dobara za vlastite svrhe u nekomercijalne svrhe fair use, tj. opravdano i legalno (to ne bi nikad prošlo u Americi, ali prolazi u Skandinaviji). Ja kažem plati originalnom autoru (da bi ga podržavao i da bi mu se zahvalio) pod uvjetom da si MOŽEŠ PRIUŠTITI, da on to ZASLUŽUJE (mislim da korporacije koje krše naša prava i zlostavljaju nas, ili čisto oni koji proizvode bezvrijedno smeće, ne zaslužuju naš novac), i da mu je taj novac POTREBAN (slobodno se možete ne slagati s ovim, ali ja smatram da Microsoft neće bankrotirati bez moje donacije za Windowse koje koristim). Otherwise koristi besplatno, jer vlasnik copyrighta time nije osiromašen.

Činjenica je da Indijci, Kinezi, Afrikanci i mnogi drugi ljudi u siromašnim zemljama (a nije ni nama baš jeftino !) jednostavno ne mogu niti teoretski priuštiti kupovati software i ostala digitalna dobra koja koriste po ovakvim bezobraznim cijenama kakve Američke korporacije postavljaju ! Evo na mom primjeru recimo, ja mislim da računajući samo OS i još par desetaka aplikacija nužnih za pogoniti i održavati kompjuter (dakle nikakve igre ili aplikacije za posebne namjene kao Visual Studio, nego samo utilityi npr. za backup, skeniranje autostarta i sl.) na mom kompu vrijede bar 2000$ po mojoj procjeni (samo backup aplikacija košta 50 $ !). A toliko treba platiti svakih godinu-dvi jer se softver minja i napreduje. Sad vi meni recite da li ljudi u trećem svijetu koji zarađuju ispod 50 $ mjesečno mogu kupiti to legalno ? Naravno da ne !

Moj prijatelj kaže pa onda koristi Linux i freeware software ako si nemoš priuštit Windowse i uobičajeni software ! To je jedna mogućnost, međutim ta opcija značajno ograničava korisnike i otežava im život. Mada mnogi ljubitelji Linuxa i freewarea to neće rado priznati, život je prosječnom korisniku jednostavno znatno lakši sa Windowsima i besplatnim pristupom popularnom komercijalnom softwareu.

E sad, dakle opcija A je da se svi siromašni na svijetu jednostavno odreknu skupe muzike, filmova, softwarea i ostaloga, zato što neka američka korporacija kaže da oni to ne smiju imati bez da njima plate MASNE sume koje si onu ne mogu imati, a opcija B je da oni to ipak imaju i time si značajno obogate život (makar priznajem filmovi, muzika i software nisu najbitnije stvari u životu !) a već bogata američka korporacija time ne postaje nimalo siromašnija zahvaljujući čudu besplatnog DIGITALNOG KOPIRANJA !

Prosječni Amerikanac će reći da je opcija A moralno ispravna a opcija B moralno pogrešna i zločin ! Ja se nikako ne slažem ! Ako se može jednom dijelu čovječanstva poboljšati život bez da se ostalima pogorša onda je to moralno ispravno i ne bi smjelo biti zločin !

E sad, očigledno neko mora plaćati, inače se ni software ni muzika ni filmovi neće proizvoditi (osim jako rijetkih besplatnih). Kako to sad urediti, ako neko plaća a neko ne plaća, di je tu red i zakon ? Osim toga kao što znamo ljudi su velikom većinom po prirodi sebična stoka, koja misli samo na svoj interes a ostale uglavnom ne šljivi puno, dakle zašto bi iko dobrovoljno plaćao ? Tu dolazimo to točke 3. !

3. Jedan mali jednostavni programčić koji učestalo koristim je besplatan za skinuti i besplatan za koristiti. Usprkos tome toliko mi je koristan i toliko mi je olakšao život da sam kad sam ga počeo koristiti htio nekako pomoći i zahvaliti se autorima (malom nepoznatom software developer teamu). I vidi čuda - program actually u toolbaru ima Donate by PayPal botun ! Planirao sam iskoristiti taj botun i poslati im nešto love, međutim u međuvremenu sam otkrio da program ima još jedan način zarade, koji je iznimno iritantan - pri updateovima (koji su jako česti zbog namjene programa) otvara velike reklame u svom glavnom prozoru koje se ne mogu zatvoriti bez da se automatski otvori web browser na neku glupu reklamnu stranicu (pa zato zatvorim program u Task Manageru pa ga  opet otvorim). Dakle ti nisu dobili moju lovu jer me gnjave reklamama pa mi idu na živce a ne plaćam onima koji mi idu na živce ako ne moram (idu mi i ovdašnji političari i moj ISP na živce, ali njih sam prisiljen plaćati :) ), a osim toga očigledno već imaju izvor prihoda.

Anyway poanta priče je taj botun - po meni bi SVAKI PROGRAM i SVAKA IGRA trebali u main meniju sadržavati Donate by PayPal botun, a filmovi / muzika bi trebali u credits / tagovima sadržavati info za isto. SVAKA osoba / grupa koja sudjeluje u proizvodnji zabavnih sadržaja (režiseri, scenaristi, glumci, kamermani, pjevači, svirači, mikseri, software developeri itd., i sami studio u cjelini) bi trebala imati na netu dostupan i lak za naći Donate by PayPal botun, tako da mi korisnici možemo davati naše novce direktno onima koji to zaslužuju (a ne RIAA / MPAA parazitima) i SAMO onima koji to zaslužuju (a ne kupiti igru pa onda otkriti da je žešće buggava ili ne radi uopće !).

PRISILNO plaćanje digitalnih dobara treba potpuno ukinuti a ljudi koji žele i koji mogu ih trebaju DOBROVOLJNO plaćati ! Skidanje takvih fileova preko Interneta treba omogućavati sam autor besplatno, a u trgovinama se trebaju prodavati po cijeni samo fizičkog medija (CD / DVD) plus cijena printanja naljepnice u boji !

Možda mislite da bi tako autori bankrotirali, jer kao što već rekosmo ljudi su većinom po prirodi sebični, pa zašto bi iko dobrovoljno plaćao ? Osim toga možda vam to smrdi na komunizam, pa ko je to čuo nešto uzeti pa onda BIRATI želiš li platiti za to ?

Odgovor na ta dva pitanja je sadašnje stanje - ako malo sagledate situaciju viditi ćete da u cijelom svijetu osim Amerike (i eventualno Australije, zapadne EU i još par mjesta) piratstvo je toliko rašireno, toliko se lako prakticira, i toliko se ljudi u tim krajevima ne boje zakonske kazne za taj čin, da praktično VEĆ FUNKCIONIRAMO po ovom business modelu, tj. plaćaju samo oni koji žele dobrovoljno plaćati.

Kad bismo sistem dobrovoljnog plaćanja koji je praktično već ionako u praksi ali ilegalan učinili legalnim i službenim, što bi se promijenilo :

a) ljudi koji već ionako ta digitalna dobra koriste besplatno bi nastavili to činiti, samo se u zapadnim zemljama ne bi morali bojati drakonskih kazni smišljenih za davanje primjera (600 000 $ globe za 20 pjesama, ili 30 godina zatvora za piratluk...), i digitalna dobra bi postala svima još pristupnija, a sve to je valjda dobro zar ne ?

b) oni koji si ne mogu priuštiti trenutačne BEZOBRAZNE cijene (tipa 50$ za jedan program ili 150$ za Windowse) bi možda dobrovoljno platili manju sumu, oni koji se oduševe nečim bi možda dali znatno više od trenutačno tražene cijene (ja bi rado dao autorima mojih 10 omiljenih filmova puno više nego što dođe jedan film, a da ne govorim neko ko ima miljune ili miljarde viška), tako da bi zarada autora digitalnih sadržaja actually PORASLA, pa bi oni mogli stvarati još više, super zar ne ?

c) zarada parazita koji žive od provizija djelujući kao posrednik / nametnik između autora i korisnika kao RIAA / MPAA i ostali bi isparila, pa bi oni morali naći POŠTENE poslove i zarađivati za život actually RADEĆI nešto, kao i svi ostali, to je fer zar ne ? Još kad bi se i ostalih vrsta kapitalističkih parazita bilo tako lako riješiti !

 

 

P.S.

Da citiram bloggera Quarka, ako itko želi kopirati moje napise bilo gdje drugo slobodno to činite, možete čak i skratiti / mijenjati / prevesti tekst i raditi sa njim što god želite, samo pod uvjetom da se zadrži originalni duh teksta (a ne da me neko parodira ili mi stavlja riječi suprotnog značenja u usta ili tako nešto)...

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.1.2012 23:09 (Enkidu).
15 godina
neaktivan
offline
Re: New Business Model

Mislim da ti je 'new business model' negdje između utopije i crtića 'djeco Ivica se zovem'..

 

Kao prvo trebalo bi promijeniti društveno uređenje za iplementaciju 'novog' modela. Kao drugo ne postoji prisilno plaćanje digitalnih dobara. Nitko te ne tjera, niti prisiljava da nešto platiš, već to ovisi isključivo o tebi. Svaki proizvod ima svoju cijenu, a platiti moraš samo ako ga želiš koristiti. Na korištenje te nitko ne prisiljava - zamijenio si tezu..

 

Nemam pojima tko je bloger Quark, po tezama mi se čini da je 'špijunirao' mene, jer već 7-8 godina pokušavam objasniti razliku između krađe fizičkog predmeta i digitalne kopije. Naravno da se s time moram složiti (kad je već ideju ukrao meni :o)), međutim ne stoji teza da se 'digitalna dobra' besplatno proizvode. Kao niti da piratstvom kompanije ne gube novac. Razlika je u tome da ne gube niti približno željama ili ciframa kojima barataju te kompanije. Sad dolazimo do spomenutog morala, zarada i vraćamo se na promjenu društvenog sistema..

 

Dobrovoljno plaćanje u praksi ne funkcionira. Kreni od sebe; ako kruh u pekari možeš platiti ili ne, što ćeš izabrati? Ti si izuzetno zadovoljan programčićem kojeg učestalo koristiš, ali te toliko iznervirala reklama da im ipak nećeš platiti. Čekaj malo, jesi zadovoljan s tim programom ili nisi? I nije li reklama tu zato jer se nikome ne mili plaćati ono što mogu dobiti besplatno, između ostalih i tebi? Što je s konceptom dobrovoljnog plaćanja? To je naprosto tako u ljudskoj prirodi i ne vjerujem u ekonomiju tog koncepta. Ukoliko i funkcionira tako u praksi taj 'model' kao što tvrdiš (a ja ne vjerujem), to nije zato jer se nekome dopada taj model, već ne mogu naplatiti sve što bi željeli..

 

Moral, poštenje, bezobrazne cijene, netko u Africi si ne može priuštiti win, amoralan čin zarađivanja na tuđoj muci,... su pojmovi koji dobro zvuče i ništa više. U kapitalizmu. Opet se vraćamo na sistem..

 

Enivej, svega tu ima pomiješano, od ljudskih sloboda do piratstva i business planova. Nešto stoji - nešto ne. Sloboda nije ugrožena plaćanjem proizvoda ili usluga. Kao što ni intelektualno vlasništvo nije jednoznačnica digitalnog dobra. Sve mi to izgleda nabacano i nepovezano, bez jasnog cilja. Prije bih shvatio ideju/koncept po kojem je intelektualno vlasništvo nepostojeća kategorija u smislu da je znanje pravo i vlasništvo čovječanstva, svih nas. 100 majmuna, kolektivna svijest, i sl. Ima više smisla od ovih 'facebook' prosvjeda..

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: New Business Model
bed kaže...

Mislim da ti je 'new business model' negdje između utopije i crtića 'djeco Ivica se zovem'..

 

Pa slušaj nisam ni rekao da je baš odmah lako ostvariv ili totalno realističan, međutim teoretski je ostvariv pod uvjetom da ljudi promijene način razmišljanja na samo malo manje kapitalistički... A ipak nije utopija niti crtić IMHO.

 

 

bed kaže...

Kao drugo ne postoji prisilno plaćanje digitalnih dobara. Nitko te ne tjera, niti prisiljava da nešto platiš, već to ovisi isključivo o tebi. Svaki proizvod ima svoju cijenu, a platiti moraš samo ako ga želiš koristiti. Na korištenje te nitko ne prisiljava - zamijenio si tezu..

 

Ako nešto možeš imati i besplatno bez da ukradeš od nekoga (dakle da on to više nema), a neko ti kaže da to moraš platiti, to je prisila.

Ako možeš most preći besplatno a neko stane na njega i zahtjeva da platiš prelazak to je prisila. Makar je neko izmislio taj most i postoji prijelaz nizvodno ako si voljan smočit noge.

A što se tiče prisiljavanja na korištenje, ljudi su itekako prisiljeni koristiti Windowse, jer Microsoft već 20 godina ima monopol. I nemoj mi sad odma reć automatski odgovor da imaš izbor Linuxa, jer to nije uopće isto. Linux je odličan OS, i u mnogo čemu bolji od Windowsa, ali to su dvi različite stvari za različite situacije i nemoš sve isto sa oboje radit. Zamjene za Winows koja je stvarno slična Windowsima i podržava sve isto nema, bar koliko ja znam...

 

 

bed kaže...

međutim ne stoji teza da se 'digitalna dobra' besplatno proizvode. Kao niti da piratstvom kompanije ne gube novac. Razlika je u tome da ne gube niti približno željama ili ciframa kojima barataju te kompanije.

 

Nisam rekao da se besplatno prozivode općenito, jasno da treba uložiti trud za stvoriti nešto, rekao sam da se besplatno proizvode dodatne kopije jednom kad već postoji original.

A da li kompanije stvarno gube novac ili zarađuju je nemoguće reći, jer ne znaš bi li iko od onih koji piratiziraju platio da ne može piratizirati, a i piratstvo dokazano u nekim slučajevim financijski koristi autoru jer se tako proširi glas. Tako da taj gubitak nije moguće konkretno dokazati niti izmjeriti.

A na kraju krajeva, kao što već rekoh, ako kompanija kao Microsoft ili Apple i gubi novac na korist nekog siromašnog Indijca, meni je drago i smatram da je to dobra stvar ! Ovom svijetu i treba neko da pljačka bogate i daje siromašnima a ne obrnuto kao što se obično događa !

 

 

bed kaže...
Dobrovoljno plaćanje u praksi ne funkcionira. Kreni od sebe; ako kruh u pekari možeš platiti ili ne, što ćeš izabrati? Ti si izuzetno zadovoljan programčićem kojeg učestalo koristiš, ali te toliko iznervirala reklama da im ipak nećeš platiti. Čekaj malo, jesi zadovoljan s tim programom ili nisi? I nije li reklama tu zato jer se nikome ne mili plaćati ono što mogu dobiti besplatno, između ostalih i tebi? Što je s konceptom dobrovoljnog plaćanja? To je naprosto tako u ljudskoj prirodi i ne vjerujem u ekonomiju tog koncepta. Ukoliko i funkcionira tako u praksi taj 'model' kao što tvrdiš (a ja ne vjerujem), to nije zato jer se nekome dopada taj model, već ne mogu naplatiti sve što bi željeli..

 

Kao što rekoh, sam program i njegova funkcija mi se jako sviđa. Silovanje sa reklamama koje sam naknadno otkrio je sasvim druga stvar. I definitivno bi im bio poslao lovu da nisam to otkrio, ne znam za druge... Da stavim to na drugi način - da otkrijem žohara u kruhu tražio bih novac nazad ! Isto tako invazivne reklame ne pripadaju u programe.

Što se tiče tvoje tvrdnje da dobrovoljno plaćanja u praksi ne funkcionira - kao što već rekoh već sad je plaćanje za ono što se može lako piratizirati skoro pa dobrovoljno a kompanije ipak ne propadaju (uglavnom). Ali ostavimo se izdavanja filmova / muzike / softwarea, ima mnogo primjera diljem svijeta gdje ekonomija besplatnog funkcionira. Jasno da globalno dominira pohlepa a ovo je samo minorno, ali ipak funkcionira. Pogledaj koliko ljudi se ubijalo od rada na Haitiju nakon potresa bez plaće ! Ima još mnogih primjera zajednica gdje ljudi surađuju funkcionalno a bez financijskog interesa (pogledaj kibuce npr.). A što se tiče Interneta, pročitao sam jedan odličan članak na netu prije par godina, ne sićam se sad gdje, ali navodio je jedno 10-ak različitih načina za zarađivanje na "besplatnoj" ekonomiji, zaobilazno naravno...

Na kraju što se tiče mene i pekare - ako je kruh jeftin tako da mi to puno ne znači platio bi ga iz pristojnosti, ako je jako skup ne bi ga platio, osim ako bi postojala opasnost da pekara propadne jer ni niko drugi ne plaća, što bi meni osobno značilo da moram ići puno dalje po kruh, pa bi ga onda i tako platio.

A digitalna dobra sasvim dovoljno ljudi dobrovoljno plaća da autori žive od toga. Jako veliki broj autora zarađuje i 1000 puta više nego što je potrebno za život !

 

 

bed kaže...
Sloboda nije ugrožena plaćanjem proizvoda ili usluga.

 

Nisam to baš ni mislio. Ali jeste ako bace nekoga u zatvor ili naplate 600 000 $ globe za skidanje MP3ica sa neta, a time nije naudio apsolutno nikome ! A isti za ubojstvo kažnjavaju manje, kakvo licemjerje !

 

 

bed kaže...
Prije bih shvatio ideju/koncept po kojem je intelektualno vlasništvo nepostojeća kategorija u smislu da je znanje pravo i vlasništvo čovječanstva, svih nas. 100 majmuna, kolektivna svijest, i sl. Ima više smisla od ovih 'facebook' prosvjeda..

 

Složio bih se tu o zajedničkom vlasništvu nad znanjem, međutim sad ti malo zalaziš u apstraktni idealizam... :)

A Facebook prosvjedi imaju smisla, u Americi su uspjeli oboriti SOPA / PIPA-u zahvaljujući masovnim javnim prosvjedima, jer su se kongresmeni uplašili da će izgubiti posao na sljedećim izborima.

 

 

Anyway možda mi ideja nije savršena niti je likely da će Amerikanci takvo što prihvatiti, ali neka bilo ko da bolju ideju (koja ne uključuje "Sve ćemo vas pobacati u lance ako nam ne platite našu reketarinu !") !

 

 

P.S.

Priznat ću da sam prilično toga digitalnog "besplatno koristio" u životu, ali je također činjenica da bih dosad bio mnogima dao love da imaju online "donate by PayPal" botun kao što sam predložio, makar vjerovatno ne toliko koliko bi lude američke kompanije izračunale da im dugujem (koji miljun dolara biće !), ali bi barem po 20$ posla omiljenim režiserima (tj. onima koji su još živi ! :) )... Ovako ne mogu nikome ništa posla kome oću !

 

P.P.S.

E i kako Wikipedija i druge nonprofit i humanitarne organizacije skupe milijune samo pomoću online donacija ? Samo zato što ljudi diljem svijeta smatraju da oni trebaju raditi ono što rade i da su vrijedni njihovog novca ! Zašto ne bi moglo tako recimo biti sa poljskim developer teamom koji je napravio Witchera, koliko ima milijuna ljudi diljem svijeta koji fanatično obožavaju tu igru ? Neko bi možda i 10 000 $ donira ako ima miljune u džepu ! Super je sa donacijama (između ostaloga) što za razliku od fiksnih cijena svako može dati ovisno o dubini svog džepa...

A bez DRM bi i onima koji plaćaju i ostalima bio lakši život, kao i developerima.

Neka neko proba neki krupni softverski projekt ponuditi na besplatno skidanje i financirati isključivo dobrovoljnim donacijama, pa da vidimo da li teorija radi !

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.1.2012 23:58 (Enkidu).
12 godina
offline
Re: New Business Model
bed kaže...

Nemam pojima tko je bloger Quark, po tezama mi se čini da je 'špijunirao' mene, jer već 7-8 godina pokušavam objasniti razliku između krađe fizičkog predmeta i digitalne kopije. Naravno da se s time moram složiti (kad je već ideju ukrao meni :o)),

 

Bloger Quark je osoba koja upravo citira tvoj post a inače te nisam špijunirao.Imam 43 godine, informatikom se bavim od 1983 a profesionalno od rata.Po školi sam softveraš a po radnom mjestu pretežno hardveraš i imam svoje stavove o navedenoj problematici odavno i vjeruj mi na riječ da te nisam kopirao.

 

Pozdrav

12 godina
offline
Re: New Business Model

Enkidu, ti si prvi na ovom forumu kojeg sam stavio u "autore koje pratim".Postovi su ti brate poprilično dugi i kvalitetni i moram priznati da ne mogu sad odmah čim sam ga pročitao dati neki odgovor iz rukava.Međutim mogu ti reći ovo u vezi onog spominjanja sarkazma (he he) - savjetujem svima da malo prouče kolika je u biti vrijednost Faradayevih otkrića za čovječanstvo pa ćemo se onda ponovo naći na forumu i debatirati o intelektualnim vlasništvima, pravima, autorstvu itd.

 

 

Pozdrav

15 godina
neaktivan
offline
Re: New Business Model

Shvaćam te ja, ali i dalje mislim da je to utopija; očekivati da će kapitalist promijeniti način razmišljanja da bude 'malo manje kapitalistički', je utopija. Po prirodi stvari..

 

S druge strane cijene proizvoda, točnije zarada na tim proizvodima su previsoke. Ti proizvodi ne vrijede toliko, zapravo nemaju nikakvu stvarnu vrijednost. Interes zajednice nije samo financijski, dok privrede jest. Na Haitiju su se ubijali od posla bogeci (poznato, zar ne?), dok su skupljena sredstva za pomoć, skoro pa sva, otišla na plaće, hotele i aute humanitaraca. Ali to je jedna sasvim druga priča..

 

Profesionalno mi piratizacija uzima kruh iz usta, privatno radim istu stvar. Ne osjećam se pozvanim ikome bajati o moralu. Mislim da je cijela priča malo krivo 'nasađena'. Nije problem (ili barem ne glavni) što se želi naplatiti (pa i magla) usluge i proizvodi, već način na koji se to misli postići. A sistem je otprilike (karikiram); uočili smo dva kriminalca na autoputu Zagreb-Rijeka > rješenje, zatvoriti tu cestu jer se njome voze kriminalci. A da utvrdimo tko je sve kriminalac, na ostalim cestama svaki putnik proći će CT. Mislim da je to glavni problem, uz veliku mogućnost zlouporabe takvog načina. A nije baš da se te službe vode altruizmom..

Informatičar starog kova kaže...
Bloger Quark je osoba koja upravo citira tvoj post a inače te nisam špijunirao.Imam 43 godine, informatikom se bavim od 1983 a profesionalno od rata.Po školi sam softveraš a po radnom mjestu pretežno hardveraš i imam svoje stavove o navedenoj problematici odavno i vjeruj mi na riječ da te nisam kopirao.

Drago mi je, bed..

 

Ma, to je bila više stilska figura, mada sam u više tema na forumu (prije više godina) govorio isto. Ne kopa mi se, možeš mi vjerovati mi na riječ.. Obzirom da sam malčice stariji, i dalje si laskam da sam bio prvi :o)

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: New Business Model
bed kaže...

Informatičar starog kova kaže...
Bloger Quark je osoba koja upravo citira tvoj post a inače te nisam špijunirao.Imam 43 godine, informatikom se bavim od 1983 a profesionalno od rata.Po školi sam softveraš a po radnom mjestu pretežno hardveraš i imam svoje stavove o navedenoj problematici odavno i vjeruj mi na riječ da te nisam kopirao.

Drago mi je, bed..

 

Ma, to je bila više stilska figura, mada sam u više tema na forumu (prije više godina) govorio isto. Ne kopa mi se, možeš mi vjerovati mi na riječ.. Obzirom da sam malčice stariji, i dalje si laskam da sam bio prvi :o)

 

 

Ma kolege pa nećemo se valjda sad sporiti o copyrightu ko neke američke kapitalističke svinje ? :) Nije bitno ko se prvi sjetio, bitno je da sad svi to shvaćamo ! :) Čovječanstvo je obogaćeno tom spoznajom !
Btw ja imam 27 pa sam valjda najmlađi od nas tri ! Tako da kad jednog dana sva trojica odemo na pivu umno raspravljati o ovim stvarima ja prvu rundu častim a onda vi po redu ! :) Tako bi trebalo sa svime radit !

16 godina
neaktivan
offline
Re: New Business Model
Informatičar starog kova kaže...

Enkidu, ti si prvi na ovom forumu kojeg sam stavio u "autore koje pratim".Postovi su ti brate poprilično dugi i kvalitetni i moram priznati da ne mogu sad odmah čim sam ga pročitao dati neki odgovor iz rukava.

 

Umislit ću se od takvih komplimenata ! :) Al nemoj odma sudit po dva posta :) , em nisu mi svi inače tako dugi i kvalitetni, em nekad ne posjetim ovaj forum mjesecima. Zato i nemam blog niti želim imati, ja kažem nešto pametno samo kad imam nešto pametno za reć, a inače šutim :) , tako da mi periodično izdavanje ne odgovara baš. Na ovaj forum inače uglavnom dođem za nać rješenje od stručnijih ljudi za neki softverski ili hardverski problem.

Aj laku noć...

16 godina
neaktivan
offline
Re: New Business Model
Enkidu kaže...

Neka neko proba neki krupni softverski projekt ponuditi na besplatno skidanje i financirati isključivo dobrovoljnim donacijama, pa da vidimo da li teorija radi !

 

Pala mi je na pamet u vezi ovoga Mozilla. Znam da je Mozilla nonprofit organizacija, i znam da su Firefox i Thunderbird besplatni. Međutim takve kompleksne i sofisticirane aplikacije mora razvijati neki plaćeni developer team, dakle ko njih plaća ? Tj. odakle dolaze prihodi firme, jer očigledno mora imati prihode za pokriti te troškove, makar je nonprofit ? Vjerovatno nešto u vezi reklama, ali gdje / kako, nema reklama u samom Firefoxu ?

I ako se nešto tako super kao Firefox može napraviti i ponuditi besplatno a da ekonomski ipak funkcionira (makar nonprofit, ali samo treba malo povećati zaradu ili smanjiti troškove da bi postalo profitirajuća kompanija) zašto ne bi mogao bilo koji drugi software ?

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice