Okus vina i vrsta čaše?

poruka: 11
|
čitano: 3.183
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Ukus vina i vrsta čaše?
pitanje

Prva čaša je obična 2dcl čaša za sokove, a druga čaša je čaša za vino, isto 2dcl, ali s tanjim staklom i šiljastim dnom.

Da li će vino ispijeno iz ovih čaša imati različiti okus?

 

Update!

Zaboravio sam napomenuti: obično crno vino.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.2.2009 20:58 (Šime).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ukus vina i vrsta čaše?
Šime kaže...

Prva čaša je obična 2dcl čaša za sokove, a druga čaša je čaša za vino, isto 2dcl, ali s tanjim staklom i šiljastim dnom.

Da li će vino ispijeno iz ovih čaša imati različiti okus?

a jel vino bijelo ili crno... :P
jučer sam overclockal WC-papir :P :P :P
15 godina
offline
RE: Ukus vina i vrsta čaše?

vino nece imati razliciti okus ali razliciti je osjecaj kada pijes iz vinske case i obicne (vjeruj mi razumijem se u to)

samsung t220 Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.2.2009 21:22 (AmD).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ukus vina i vrsta čaše?
prihvaćeno rješenje
Šime kaže...

Da li će vino ispijeno iz ovih čaša imati različiti okus?

 Imati će različit okus.

I to zbog toga što visina stalka od čaše utječe na toplinu koja se s dlana prenosi na vino. Zbog toga se okus i miris različito razvijaju i šire. A i oblik čaše je važan, npr. čaša okruglog oblika koncetrira i usmjerava miris.
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
offline
Ukus vina i vrsta čaše?
autorov komentar

Ovo objasljenje zvuci donekle razumljivo. Pitanje je samo da li postoji osoba koja bi doista uspjela ukusiti tu razliku. Smijeh

 

15 godina
protjeran
offline
RE: Ukus vina i vrsta čaše?
macak kaže...
Šime kaže...

Da li će vino ispijeno iz ovih čaša imati različiti okus?

 Imati će različit okus.

I to zbog toga što visina stalka od čaše utječe na toplinu koja se s dlana prenosi na vino. Zbog toga se okus i miris različito razvijaju i šire. A i oblik čaše je važan, npr. čaša okruglog oblika koncetrira i usmjerava miris.
 slazem se
Šime kaže...

Ovo objasljenje zvuci donekle razumljivo. Pitanje je samo da li postoji osoba koja bi doista uspjela ukusiti tu razliku. Smijeh

 

 naravno da je, nista nije isto na ovom svijetu!! :)
i jos nesto imas forum.hr jer ova je stvarno smijesna tema za bug, ne kazem da nemas pravo ali...
Intel e5200 3.0 GHz, ati 4850, Hitachi 160GB, MB ECS P43T-A2, 4GB Buffalo, fortron 400W ,Xp sp3
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ukus vina i vrsta čaše?
Šime kaže...

Pitanje je samo da li postoji osoba koja bi doista uspjela ukusiti tu razliku. Smijeh

 

 Naravno da postoji. U svijetu ima vrlo cijenjenih profesionalaca koji mogu razabrati i najmanje nijanse. I mirisa i okusa.

Ja nisam jedan od njih, ali znam dosta stvari o tome i probao sam puno raznih vrsta i naučio neke 'cake'.

Ljudi najčešće griješe što odmah progutaju. Treba naučiti koristiti receptore na jeziku i nepcu.
- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
offline
RE: Ukus vina i vrsta čaše?
autorov komentar
kris_marko kaže...

 naravno da je, nista nije isto na ovom svijetu!! :)
i jos nesto imas forum.hr jer ova je stvarno smijesna tema za bug, ne kazem da nemas pravo ali...
 
Uh... da forum.hr ima ovako napredne opcije i dobar dizajn, mozda bih ga i koristio...
15 godina
offline
Ukus vina i vrsta čaše?

Bijela vina se piju iz uskih casa, case se drze za nozicu da se vino ne grije (posluzuju se na temp od 8 - 12 stupnjeva)...

 

Suha crna vina se koriste iz "srednjih" sirokih casa, drze se dlanom za dno case (ono di se spaja casa i noga) da dlanom grijes vino cime se opustaju arome. Case za crna vina jesu siroke da dok ispijas vino takodjer nosom (koji je u casi) upijas arome koje vino otpusta.

 

Aromatska crna vina koriste jos vece case (siroke) jer je povrsina s koje vino opusta mirise veca, takodjer imaju mjesta za nos te se drze cijelim dlanom za casu.

 

Case za crno vino se takodjer moraju "oviniti" (malo vina se ulije u casu te se razlije po cijeloj unutarnjoj stijenci) da se izgube mirisi case (pranje i slicno).

 

Vina se pri otvaranju moraju ozraciti, dakle da izadju negativne arome cime se dobiva ne toliko na okusu koliko na mirisu...

 

Nadam se da sam ti pomogao...

 

EDIT: jednom sam jednog prijatelja koji radi kao somelier (neznan kako se to pise) nudio da pokusao pogodit koje je vino (a podmetnija sam mu svoje od pretprosle godine)... i pogodija je... reko je da je to moja kvasina od preprosle godine, da je malo bolja od prosle godine za pit jer je vec naliven :D

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.2.2009 8:37 (tnakir).
16 godina
offline
Okus vina i vrsta čaše?

Ne trebate bit someljeri, prihvacam i odgovor klasicnih pijancina ako imate priblizan odgovor :)

 

Imao sam bocu merlota kakav je na slici dolje... Vise ga ne bi nabavio pa da sam Bogu brat...

 

Imali su ga u Lokumu u Importane centru, pitao sam - vise nemaju...

 

Vino je lagano slatkasto, napominjem da je od grozdja i samo od grozdja trazim.

Ne mora bit bas merlot, mora bit crno i da je lagano slatkasto.

 

Volio bih cut ako tko ima kakvu preporuku.

 

Hvala!

 

 

 

 

Truth in engineering.
11 godina
odjavljen
offline
Re: Okus vina i vrsta čaše?
Batista kaže...

 

 Cabernet Sauvignon. Ako je kvalitetno naravno, meni jedno od boljih suhih vina, čisto iz 1dl čaše za gušt odlično.

SkorvY
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice