Polaganje vozačkog izdvojena tema

poruka: 2.915
|
čitano: 1.222.150
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...

Prvo i osnovno pravilo u takvoj situaciji je pravilo desne strane. Točno ova situacija je i mene zanimala dok sam još išao u autoškolu i točno ovako kako je Onjegin napisao mi je instruktorica i odgovorila. Evo ti na slici ispod donekle ekvivalentna situacija. Mislim da je sad jasno tko ide prvi. Nije bitno gdje crveni ide, jer on jedini ima pravo prolaska i bira kud hoće. Čak i da skreće kao u originalnoj situaciji, nema što puštati zelenog, kad zeleni nema pravo prolaska (radi plavog).

 Ovdje jest sasvim jasno, ali se desna strana broji kao desna strana putanje kretanja, ovdje gdje idu svi pravo je itekako sve jasno, crveni, plavi, zeleni, o ona gore gdje crveni skreće desno je skroz totalno zakomplikovana

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 21:51 (Haker_x).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
leotom kaže...

Jel može neko pomoć, tko ide prvi, tko drugi, a tko zadnji na ovom raskrižju ako nijedna cesta nije "cesta s pravom prednosti prolaska"?
Zeleni i plavi imaju nekog sa desne strane i trebali bi ga propustit, a crveni siječe smjer zelenom.
Hvala!

 Puno ih je pokusalo odgovorit i svi pogresno!! Zanimljivo, pa zar niste ucili ovaj slucaj!? Ovo je svojevr pat pozicija sto se tice pravila desne strane jer iako crveni nema nikog s desne on ipak nema pravo prolaska jer je lijevi skretac i mora propustit zelenog jer zel zadrzava smjer. Zeleni ima desnog ali njegov desni je blokiran svojim desnim (crvenim)pa ne moze nikud. Tako da onaj koji bi imao prednost zbog desne strane zapravo mora propustiti zelenog i tako zeleni pred svim ima prednost pa onda ide onaj koji skrece lijevo odnosno crveni jer nema desnog pa tek onda plavi.

i to je tocan odgovor kojeg izgleda ni ta instruktorica nije znala a to je lose jer i oni polazu licencu svako 5 godina... Da je crveni isto isao pravo situacija bi bila jednostavnij jer ne skrece lijevo i nema desnog, tada je sigurno prvi.... Odnosno on i zeleni samo bi se mimoisli itd

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 11:33 (Reb).
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog

U krivu si. Pa daj razmisli što pričaš. Zamisli da si u zelenom autu. Stojiš na raskrižju i imaš auto s desne strane. Nemaš pojma kamo ide crveni, ali ti ćeš pretpostaviti da on skreće ispred tebe, pa eto sad ti imaš prednost...LOL.

Citat iz skripte iz autoškole: "primjenjuje se pravilo desne strane (bez obzira na pravac kretanja): uvijek se propušta vozilo sa desne strane, tj. vozilo koje ima desnu stranu «čistu» uvijek ima prednost."

Reb kaže...

Da je crveni isto isao pravo situacija bi bila jednostavnij jer ne skrece lijevo i nema desnog, tada je sigurno prvi.... Odnosno on i zeleni samo bi se mimoisli itd

Uletiš totalno bahato u temu, u stilu "ZOMFG kak ovo niste učili, mislim ?!?!?!" i onda pokažeš da nemaš pojma što pričaš. Ne, ne bi se on i zeleni mimoišli, jer zeleni ne može nikako ući u raskrižje prije plavog.  

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
16 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...

U krivu si. Pa daj razmisli što pričaš. Zamisli da si u zelenom autu. Stojiš na raskrižju i imaš auto s desne strane. Nemaš pojma kamo ide crveni, ali ti ćeš pretpostaviti da on skreće ispred tebe, pa eto sad ti imaš prednost...LOL.

Citat iz skripte iz autoškole: "primjenjuje se pravilo desne strane (bez obzira na pravac kretanja): uvijek se propušta vozilo sa desne strane, tj. vozilo koje ima desnu stranu «čistu» uvijek ima prednost."

Reb kaže...

Da je crveni isto isao pravo situacija bi bila jednostavnij jer ne skrece lijevo i nema desnog, tada je sigurno prvi.... Odnosno on i zeleni samo bi se mimoisli itd

Uletiš totalno bahato u temu, u stilu "ZOMFG kak ovo niste učili, mislim ?!?!?!" i onda pokažeš da nemaš pojma što pričaš. Ne, ne bi se on i zeleni mimoišli, jer zeleni ne može nikako ući u raskrižje prije plavog.  

O čemu pobogu pričaš?!?

Daj malo prouči propise. Crveni koji skreće lijevo nema prednost. Ovo je klasična stvar dogovora.

Crveni nema prednost radi zelenog, zeleni radi plavog, plavi radi crvenog.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...

O čemu pobogu pričaš?!?

Daj malo prouči propise. Crveni koji skreće lijevo nema prednost. Ovo je klasična stvar dogovora.

Crveni nema prednost radi zelenog, zeleni radi plavog, plavi radi crvenog.

Da, u praksi je stvar dogovora i to sam napisao u prvom postu kada je započela diskusija. U teoriji nije. Isto vidim da se slažeš sa postom iznad mog, pa si se i tu malo diskreditirao jer je potpuno u krivu, čak i prema ovome što ti pišeš.

Propise sam proučio, nema brige. U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, članak 57. točke 1 i 2:

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

Da, na prvi pogled djeluje kao da su ove dvije točke u ovoj situaciji u konfliktu, međutim zbog točke 1 nisu. Zeleni niti zadržava smjer kretanja niti skreće udesno, zeleni stoji radi točke 1.

 

Ako imaš neku konkretnu činjenicu s kojom možeš potkrijepiti da to nije tako, slušam. Ne tvrdim da znam sve. Međutim, ovako je meni objasnila ovlaštena osoba. 

Evo ukoliko ćemo se voditi ovom logikom koju ti zastupaš, primjer na slici ispod:

Situacija "F" Situacija "F"
Dakle klasična situacija gdje nitko nema prednost prolaska, školski primjer situacije "po dogovoru". Recimo dogovorimo se mi da zeleni ide prvi. Po tvoj logici čak niti to nije moguće, jer crveni ima namjeru ići ravno, međutim svi znamo da se možemo dogovoriti koji ide prvi bez obzira na smjer kretanja, pa recimo da zeleni ode prvi. Uče nas kako to riješi situaciju i dalje se ide po pravilu. Trebao bi ići rozi, ali ne može jer (tvojom logikom) plavi ima prednost nad rozim. Što sada, opet dogovor? Nije li logično da se kao prvo i osnovno prati pravilo desne strane, pa tek onda sve ostalo?

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 13:24 (DamageHigh).
16 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

Ako imaš neku konkretnu činjenicu s kojom možeš potkrijepiti da to nije tako, slušam.

Pa sam si je naveo.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...

O čemu pobogu pričaš?!?

Daj malo prouči propise. Crveni koji skreće lijevo nema prednost. Ovo je klasična stvar dogovora.

Crveni nema prednost radi zelenog, zeleni radi plavog, plavi radi crvenog.

 Tako je, drukčije ne može, već samo kako se dogovore, samo jedan znak STOP-a ili znaka "nailazak na put sa prvenstvom prolaza" bi riješio stvar, ali pošto u onom slučaju nema znakova i svi su putevi jednaki, ostaje samo onako kako se dogovore.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Haker_x kaže...
Old Iggy kaže...

O čemu pobogu pričaš?!?

Daj malo prouči propise. Crveni koji skreće lijevo nema prednost. Ovo je klasična stvar dogovora.

Crveni nema prednost radi zelenog, zeleni radi plavog, plavi radi crvenog.

 Tako je, drukčije ne može, već samo kako se dogovore, samo jedan znak STOP-a ili znaka "nailazak na put sa prvenstvom prolaza" bi riješio stvar, ali pošto u onom slučaju nema znakova i svi su putevi jednaki, ostaje samo onako kako se dogovore.

Možeš li onda objasniti situaciju iz mog prethodnog posta? Jel se 2 puta dogovaramo?

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
16 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...
Haker_x kaže...
Old Iggy kaže...

O čemu pobogu pričaš?!?

Daj malo prouči propise. Crveni koji skreće lijevo nema prednost. Ovo je klasična stvar dogovora.

Crveni nema prednost radi zelenog, zeleni radi plavog, plavi radi crvenog.

 Tako je, drukčije ne može, već samo kako se dogovore, samo jedan znak STOP-a ili znaka "nailazak na put sa prvenstvom prolaza" bi riješio stvar, ali pošto u onom slučaju nema znakova i svi su putevi jednaki, ostaje samo onako kako se dogovore.

Možeš li onda objasniti situaciju iz mog prethodnog posta? Jel se 2 puta dogovaramo?

Što se dogovaramo? Dva stavka istog članka se uopće ne odnose na istu sistuaciju i nemaju veze jedno s drugim.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...

Što se dogovaramo? Dva stavka istog članka se uopće ne odnose na istu sistuaciju i nemaju veze jedno s drugim.

Situacija u kojoj sam i sliku priložio. Pojasni mi onda na koji način se riješi prednost prolaska u takvoj situaciji. 

 

Da ne bi opet bilo "zabune" i vađenja iz konteksta, radi se o situaciji "F" označenoj istim tim slovom na pripadajućoj slici.

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
16 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...
Old Iggy kaže...

Što se dogovaramo? Dva stavka istog članka se uopće ne odnose na istu sistuaciju i nemaju veze jedno s drugim.

Situacija u kojoj sam i sliku priložio. Pojasni mi onda na koji način se riješi prednost prolaska u takvoj situaciji. 

 

Da ne bi opet bilo "zabune" i vađenja iz konteksta, radi se o situaciji "F" označenoj istim tim slovom na pripadajućoj slici.

Na isti način - dogovorom.

Dapače, ovo je još jednostavnija situacija - nitko nema prednost jer svi imaju desnog, a nitko ne skreće desno.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...

Na isti način - dogovorom.

Dapače, ovo je još jednostavnija situacija - nitko nema prednost jer svi imaju desnog, a nitko ne skreće desno.

Ako se dogovorimo da zeleni ide prvi, tko ide sljedeći? 

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
14 godina
offline
Polaganje vozačkog

Situaciju F nikada u praksi nećeš doživjeti, jer bi u onom slučaju bili semafori i znakovi na toj raskrsnici, kao što ima u mom gradu, znakovi su tu baš u slučaju ako semafori nisu u funkciji regulisanja saobraćaja, jedan put se računa kao put sa prvenstvom prolaza

 

DamageHigh kaže...

Nije li logično da se kao prvo i osnovno prati pravilo desne strane, pa tek onda sve ostalo?

 Naravno da se računa prvo pravilo desne strane, ali ako u tom trenutku nije moguće znati ko ide koji po pravilu desne strane onda mora ići prema dogovoru,

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 15:58 (Haker_x).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Haker_x kaže...

Situaciju F nikada u praksi nećeš doživjeti, jer bi u onom slučaju bili semafori i znakovi na toj raskrsnici, kao što ima u mom gradu, znakovi su tu baš u slučaju ako semafori nisu u funkciji regulisanja saobraćaja, jedan put se računa kao put sa prvenstvom prolaza

Kako ne? Zašto onda svi u svakoj autoškoli uče upravo takvu situaciju? Prestali smo davno govoriti o "praksi". Govorimo o pravilima. Zna se da se u takvoj situaciji postupa tako da prvi krene po dogovoru, a ostali po pravilu. Ako prvi krene zeleni, koji ide sljedeći? 

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
16 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...

Kako ne? Zašto onda svi u svakoj autoškoli uče upravo takvu situaciju? Prestali smo davno govoriti o "praksi". Govorimo o pravilima. Zna se da se u takvoj situaciji postupa tako da prvi krene po dogovoru, a ostali po pravilu. Ako prvi krene zeleni, koji ide sljedeći? 

I opet po dogovoru. Ne vidim zašto radiš problem oko ovako jednostavne stvari.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog

Iskreno, više nisam siguran ni u šta...iskopao sam sad pak neku situaciju iz HAK-ovih pitanja, pa nek zaključuje tko što hoće...točan odgovor je pod a) (prva kućica).

Moguće da si u pravu. 

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
11 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...
Old Iggy kaže...

O čemu pobogu pričaš?!?

Daj malo prouči propise. Crveni koji skreće lijevo nema prednost. Ovo je klasična stvar dogovora.

Crveni nema prednost radi zelenog, zeleni radi plavog, plavi radi crvenog.

Da, u praksi je stvar dogovora i to sam napisao u prvom postu kada je započela diskusija. U teoriji nije. Isto vidim da se slažeš sa postom iznad mog, pa si se i tu malo diskreditirao jer je potpuno u krivu, čak i prema ovome što ti pišeš.

Propise sam proučio, nema brige. U Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, članak 57. točke 1 i 2:

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

Da, na prvi pogled djeluje kao da su ove dvije točke u ovoj situaciji u konfliktu, međutim zbog točke 1 nisu. Zeleni niti zadržava smjer kretanja niti skreće udesno, zeleni stoji radi točke 1.

 

Ako imaš neku konkretnu činjenicu s kojom možeš potkrijepiti da to nije tako, slušam. Ne tvrdim da znam sve. Međutim, ovako je meni objasnila ovlaštena osoba. 

Evo ukoliko ćemo se voditi ovom logikom koju ti zastupaš, primjer na slici ispod:Dakle klasična situacija gdje nitko nema prednost prolaska, školski primjer situacije "po dogovoru". Recimo dogovorimo se mi da zeleni ide prvi. Po tvoj logici čak niti to nije moguće, jer crveni ima namjeru ići ravno, međutim svi znamo da se možemo dogovoriti koji ide prvi bez obzira na smjer kretanja, pa recimo da zeleni ode prvi. Uče nas kako to riješi situaciju i dalje se ide po pravilu. Trebao bi ići rozi, ali ne može jer (tvojom logikom) plavi ima prednost nad rozim. Što sada, opet dogovor? Nije li logično da se kao prvo i osnovno prati pravilo desne strane, pa tek onda sve ostalo?

 Zbog pravila desne strane plavi propusta crvenog, rozi i zeleni su lijevi skretaci pa propustaju plavog i zatim rozi propusta zelenog (pravilo desne strane).

Skolujem se za prometnog tehnicara i iako nemam vozacku slusao sam propise cijelu proslu skolsku godinu tako da vjerujem da sam rekao tocno i ne vidim problem na slici.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...

Iskreno, više nisam siguran ni u šta...iskopao sam sad pak neku situaciju iz HAK-ovih pitanja, pa nek zaključuje tko što hoće...točan odgovor je pod a) (prva kućica).

Moguće da si u pravu. 

 Da, desna strana se računa kao desna strana putanje kretanja, a ti se baš u ovoj situaciji nalaziš sa desne strane njegove putanje kretanja i zato imaš prednost u odnosu na njeg

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
9 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

A ovdje postoje te dvije situacije ona iz glavnog pitanja s pretjodne strane i ova zadnja slika, molim pogledati tko ima prednost, ovo je na webu srednje prometne skole

http://www.ss-tehnicka-prometna-st.skole.hr/upload/ss-tehnicka-prometna-st/images/static3/1495/File/prednost_prolaska.pdf

jedina razlika je sto na toj slici s raskrizja, skrolaj pa ces naci doticnu sliku, "nAse vozilo "( u situaciji iz pitanja zeleni) ide desno a ne pravo sto je dio istog pravila( lijevi skretac). No takodjer je istina da koliko znam desna strana ne vrijedi za bicikle...? Jel netko to moze potvrdit

 Dakle prometna skola uci da u prethodnoj situaciji zeleni ima prednost nad plavim i crvenim itd.. Na ovoj novijoj slici motocikl ima prednost jer iako bi njegov desni trebao imati prednost on je pak lijevi skretac i mora propustiti onog iz suprotnog smjera koji pak ima  desnog. Osim toga nRavno da su ovo teoretske situacije, u pravilu gleda se tko ima zbunjeniju facu haha pa iskoristis situaciju, tako kazu stariji vozaci..u pravilu su stavljeni bar znakovi, jer ako moras razmisljat 5 min o tome tko ima prednost... Tu netko ne radi svoj posao na cestamA

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 21:28 (Reb).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

U stvarnom životu prednost ima onaj s jačim autom i većim mudima a ostalo je u teoriji

Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog

"Zbog pravila desne strane plavi propusta crvenog, rozi i zeleni su lijevi skretaci pa propustaju plavog i zatim rozi propusta zelenog (pravilo desne strane).
Skolujem se za prometnog tehnicara i iako nemam vozacku slusao sam propise cijelu proslu skolsku godinu tako da vjerujem da sam rekao tocno i ne vidim problem na slici." I

ja bi tako @ gelon. Uzima se u obzir i pravilo lijievog skretaca, ako bi se gledalo samo pravilo desne s. Onda je pat pozicija, ovako ima reda a pravila su oba u 6 glavnih prometnih pravila koja reguliraju prometnna raskrizjima. U normalno

 zivotu bili bi tu znakovi koji reguliraju raskrizja ako ne semafor. No ima na youtube jedna ovakva situacija ili slicna u rusiji haha bez znakova i semafora...

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.2.2015 0:06 (Reb).
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Haker_x kaže...
DamageHigh kaže...

Iskreno, više nisam siguran ni u šta...iskopao sam sad pak neku situaciju iz HAK-ovih pitanja, pa nek zaključuje tko što hoće...točan odgovor je pod a) (prva kućica).

Moguće da si u pravu. 

 Da, desna strana se računa kao desna strana putanje kretanja, a ti se baš u ovoj situaciji nalaziš sa desne strane njegove putanje kretanja i zato imaš prednost u odnosu na njeg

Možda možeš i tako razmišljat ali ja sam ovako naučen u AŠ (prilično nedavno, prošli smo skoro sva ta križanja)

Pravilo desne strane se primjenjuje (u ovom slučaju) samo na motor, šta se tiče sivog auta, za njega vrijedi drugo pravilo koje glasi:

"Pri skretanju u lijevo moramo propustiti sva vozila iz suprotnog smjera koji skreću desno ili zadržavaju smjer."

 Dakle, ti ideš ravno a on lijevo i mora te propustit, ne treba komplicirat.

 

 

Reb kaže...

"Zbog pravila desne strane plavi propusta crvenog, rozi i zeleni su lijevi skretaci pa propustaju plavog i zatim rozi propusta zelenog (pravilo desne strane).
Skolujem se za prometnog tehnicara i iako nemam vozacku slusao sam propise cijelu proslu skolsku godinu tako da vjerujem da sam rekao tocno i ne vidim problem na slici." I

ja bi tako @ gelon. Uzima se u obzir i pravilo lijievog skretaca, ako bi se gledalo samo pravilo desne s. Onda je pat pozicija, ovako ima reda a pravila su oba u 6 glavnih prometnih pravila koja reguliraju prometnna raskrizjima. U normalno

 zivotu bili bi tu znakovi koji reguliraju raskrizja ako ne semafor. No ima na youtube jedna ovakva situacija ili slicna u rusiji haha bez znakova i semafora...

Zbog pravila desne strane plavi propusta crvenog, i zbog istog tog pravila crveni je duzan propustit rozog, koji je pak duzan propustit plavog jer skrece u lijevo, i eto te u beskonacnoj petlji 

 

http://25.media.tumblr.com/tumblr_makcziBKrN1ryi1myo1_500.gif
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.2.2015 1:26 (KiCo77).
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Reb kaže...
No takodjer je istina da koliko znam desna strana ne vrijedi za bicikle...? Jel netko to moze potvrdit

 

 Vrijedi ako bicik vozi biciklističkom stazom/trakom, a ako ne ide ne znam. Ako je tako u BiH, vjerovatno je tako i u HR, a za ovo skretanje preko biciklističke trake sam našao, pokušat ću pronaći i za pravilo desne strane između bicikliste i vozača automobila

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
9 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
DamageHigh kaže...

Iskreno, više nisam siguran ni u šta...iskopao sam sad pak neku situaciju iz HAK-ovih pitanja, pa nek zaključuje tko što hoće...točan odgovor je pod a) (prva kućica).

Moguće da si u pravu. 

 Pa pustit ces motor ako se krene ukljucivat, a voziti prije auta, logicno. Jer motor se ukljucuje ispred tebe, neces se zabit u njega, a auto iz suprotnog smjera je duzan cekati da prodes, jer ti ne smije presijeci put, dok se motor ubacuje u isti smijer kojim ti vozis, tako da ces usporit ako se krene ukljucivat i pustiti ga.

Zamisli se u situaciji da si ti taj koji skrece lijevo kao na slici, pa normalno da ces cekati da produ auti iz suprotnog smijera, neces se zabiti u nekoga. A kada se iz neke ulice ukljucujes u ovo "glavnu" kao motorist na slici, procijeniti ces kada se mozes ubaciti i ubaciti se, a ovaj iza ce po potrebi usporiti.

 

BTW. ja cu ici u autoskolu za nekih tjedan dana, vozio sam se dosta sa starim po susjedstvu, tako da sam stekao osjecaj za auto i mijenjanje brzina. Sad, na sto da pazim? Neki savjeti?

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.2.2015 10:38 (alien20).
16 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Haker_x kaže...
Reb kaže...
No takodjer je istina da koliko znam desna strana ne vrijedi za bicikle...? Jel netko to moze potvrdit

 

 Vrijedi ako bicik vozi biciklističkom stazom/trakom, a ako ne ide ne znam. Ako je tako u BiH, vjerovatno je tako i u HR, a za ovo skretanje preko biciklističke trake sam našao, pokušat ću pronaći i za pravilo desne strane između bicikliste i vozača automobila

Tako je i kod nas. Bicikl je vozilo.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
alien20 kaže...

 Pa pustit ces motor ako se krene ukljucivat, a voziti prije auta, logicno. Jer motor se ukljucuje ispred tebe, neces se zabit u njega, a auto iz suprotnog smjera je duzan cekati da prodes, jer ti ne smije presijeci put, dok se motor ubacuje u isti smijer kojim ti vozis, tako da ces usporit ako se krene ukljucivat i pustiti ga.

Zamisli se u situaciji da si ti taj koji skrece lijevo kao na slici, pa normalno da ces cekati da produ auti iz suprotnog smijera, neces se zabiti u nekoga. A kada se iz neke ulice ukljucujes u ovo "glavnu" kao motorist na slici, procijeniti ces kada se mozes ubaciti i ubaciti se, a ovaj iza ce po potrebi usporiti.

 

BTW. ja cu ici u autoskolu za nekih tjedan dana, vozio sam se dosta sa starim po susjedstvu, tako da sam stekao osjecaj za auto i mijenjanje brzina. Sad, na sto da pazim? Neki savjeti?

 Kada krenes u autoskolu, posto vec znas malo voziti onda samo prati retrovizore, davaj pokazivace i to je to. To ti je najvise potrebno

 

13 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

pogledajte ovo prema ovome mi smo profesionalci

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Polaganje vozačkog

Pozdrav naišo sam na pitanje "Koja svjetla za osvjetljavanje ceste, u pravilu, vozac vozila upotrebljava" HAK-ov priručnik i jedan online ispit kažu da su to duga svjetla, ali taj odgovor nema nikakvog smisla, dali je to neka greška ?

 

Sutra idem na test iz propisa, može mi netko reci na sto treba dodatno obratiti pažnju i dali je bolje riješavati test na PC ili na papiru ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.2.2015 15:47 (Xboxn00b).
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Polaganje vozačkog

Naravno da su duga svijetla, zašto ti to nema smisla? U pravilu koristiš svijetla koja bolje osvjetljavaju, a ako dođe do situacije da su neprikladna, onda stavljaš kratka. Postoje pravila kada treba prebaciti na kratka (kad je dan, kada ti dolazi netko iz suprotnog smjera...)

Svi smo mi Mentalist.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Xboxn00b kaže...

Pozdrav naišo sam na pitanje "Koja svjetla za osvjetljavanje ceste, u pravilu, vozac vozila upotrebljava" HAK-ov priručnik i jedan online ispit kažu da su to duga svjetla, ali taj odgovor nema nikakvog smisla, dali je to neka greška ?

 

Sutra idem na test iz propisa, može mi netko reci na sto treba dodatno obratiti pažnju i dali je bolje riješavati test na PC ili na papiru ?

S dugim svjetlima se dalje i bolje vidi - trebalo bi ih koristiti uvijek osim kad smetaju drugim vozačima.

Ako si porješavao bar nekolicinu probnih testova, ne bi trebao imati problema... papir ili pc, svejedno, u svakom slučaju daju komotno dovoljno vremena, stigneš se kasnije vratiti na teža pitanja i razmisliti.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice