Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

poruka: 932
|
čitano: 261.728
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

----

 

Otvaram ovu temu po vlastitom nahođenju  s ciljem da konačno imamo ovdje svoj kutak za podijeliti s drugima vlastita negativna iskustva po oglasnicima, nebitno bilo na koji način da ste prevareni ili ste skoro bili prevareni. Tu ćemo se raspisati o prevarantima, kojih je u zadnje vrijeme nažalost sve više i više.

 

Za početak, želio bih naglasiti da sam osmislio ovo kao neku vrst univerzalne teme.

 

To znači da ne samo da možete s ostalima podijeliti svoja negativna iskustva, već da je svaki savjet u svezi kako što izbjeći te kako se snaći u određenoj situaciji više nego dobrodošao.

Tako bi se neka osoba koja je u određenom trenutku u dvojbi ili trilemi što učiniti na njenom mjestu ukoliko sam oglas i/ili dotična osoba koja prodaje ne odaju previše znakova okej trgovca sigurno mogla lakše snaći u postavljenoj situaciji ili barem to znala pravilno pokušati. Konkretno pod tim znakovima mislim na okolišanje (bilo kako izvedeno pred očima/ušima potencijalnog kupca) nakon što se dotičnoj postavi pokoje pitanje koje mu iz bilo kojeg razloga nije ''po čifu'' (što nas kao kupce nije niti treba ikada biti briga), nekulturno izražavanje (nažalost, bez sumnje nemoguće spriječiti), ali i neke druge geste, iz kojih se može naslutiti samo zlo, a ništa dobro, primjerice prebrz ili prespor govor, zastajkivanje i nesigurnost u govoru (znak da jamačno smišlja odgovor), drhtanje vilica (gotovo nikad, ali čisto da spomenem jer danas je sve moguće), glasni uzdisaji/izdisaji pa čak i neelokventnost sl. Ovo su sve pokazatelji svojevrsne napetosti i ujedno zajedno ili odvojeno gledano gotovo pa pouzdan pokazatelj da se tu kuha neka pokvarena juha.

 

U principu, ovdje dakle možete pitati što god vam se prohtije u vezi prijevara i obmana putem oglasa na kakve ćemo se očito morati priviknuti u današnje vrijeme, bilo da se tiču više ljudi koje je prevareno odjedanput ili pak najčešće samo jednog jedinog pojedinca jer ne smijemo zaboraviti da je pojedinac kao jedinka ništa drugo do dio cjelokupnog društva kao kolektiva. Moramo biti složni i pomagati jedni drugima, samo tako možemo izbjeći potencijalni neugodnosti u svezi s neki, manje ili više sumnjivim oglasima. Na koncu konca, vjerujem da nam je svima u interesu suzbiti takve mućke igre. Jasno, to u potpunosti nikad nije moguće, ali da se s vremena na vrijeme može štogod takva spriječiti, na vrijeme upozoriti druge i uputiti ih dalje od prijevare, apsolutno da se može.

 

Jedino što treba, to je sloga i povjerenje među nama ljudima.

 

Osobno ću dati sve od sebe da pomognem (naravno, koliko je to u mojoj moći) gdje i kada god budem bio u mogućnosti. S druge strane, nemojte očekivati čuda od mene kao pokretača teme jer mi faks kuca na vrata pa je upitno koliko ću moći, ali potrudit ću se da nađem vremena i za ovo jer mi je zaista stalo. I vama ostalima bi također moralo biti stalo.

 

Naposljetku bih samo zamolio da oni koji misle previše tješiti prevarene (na bilo koji način) ili ih ne daj Bože, grditi i/ili soliti pamet istima znamo već čime, pregizu viđeno i zaobiđu temu u širokom luku. Crne ptice i pretjerane pametnice nikom nisu potrebne, to je činjenica.

 

Nadam se što većem odazivu i da će tema zaživjeti u punom sjaju jer nam ovo svima može biti od velike koristi. Na ovaj način, uz prijedloge i savjete drugih, iskusnijih ili jednostavno samo na trenutak mudrijih samo možemo dobiti, izgubiti baš ništa.

 

Bilo što adekvatno temi je dobrodošlo. Što reći - pucajte.

 

Toliko od mene o samoj temi.

 

----

 

EDIT

 

Lista s nickovima prevaranata (redovito će biti ažurirana)

 

 

BOL               II      njuškalo             II       ostalo

ammadeususs          alenx2

Apolonn                   alonesilac                                            

blacxy 1)                apphardware

Blazen22 1)            dean_kovac

bresha                    Dubble Team

cale 1)                       ivonazg91

CroL1k1n7 1)            jukab   

CroMaky96               jokovic             

Crowolf                    Mrki Gamer

darkgrowler            Smrtno Ozbiljan

d.mario.d                Trgovina Azra

enloz                   hacker12345

Escudo           alen1011

Fermi 1)           dms1

FiCoO 1)                 tadicivica

fluj                marinca33

gb.packers           dancadany

Gigabyte091 1)    

Goddish        

GTR bs 1)        

hazz           

HellRaz0r         

hrvoje_zg91       

Hrvojestr      

HTML5

ibmlenovo

Imbra12

Intelovac123

Jabulani 1)

koko_pu

kruskar

LFCfan 1)

Luka 1)

Luka-san

Luxy2501

masterdj 1)2)3)4)

maximus007 1)

microman 1)

MiNiMoY 1)

mozak3

Najbrži 1)2)

necrod

night poison

ores 1)2)

PC Man

pork9999

puky22

puza_vk

RaZOR9111 1)

Scoot 1)

Slegy97

sokree1 1)

ThaBigNec

torsten1

vekyyy 1)

xDominikx

zah3b

100$

 

 

Većina iskustava koja nemaju link objašnjena su ovdje, ovdje i ovdje.

 

 

-------

 

 

prodavači prevaranti:

 

 

galic-mm (Varaždinska), gotovo posve sigurno prevarant

mobitelzagreb, s njuškala, više ljudi prevario ili pokušao prevariti

D.P. iz Koprivnice klik

targus

nosonja79, s njuškala

nomen nescio iz Virovitice klik, s njuškala

Zoxius s njuškala

danijasmina i Danigrom

nomen nescio pokušao prevariti prodajom napajanja klik (v. broj kao referencu)

jtoplak - poluprevarant, samo djelomično ispoštovao dogovor klik

prevarantska ''trgovina'' mobitelima na njuškalu, nerealno niske cijene, zaboravljen naziv klik

antunbarac9191 s njuškala, prevarant na bonove

fula-10 s njuškala

Dulezgt s njuškala, klik

nomen nescio s karakterističnom pričom i pristupom

markoo1313 s njuškala, muljator

krsto123321 s njuškala

Denilov33 s njuškala

harmunt91 s njuškala

leobilen s njuškala, 99.99% prevarant 

mategrgic s njuškala

Kalina25, iz Knina, klik, novi acc na njuškalu Ionke19

C_M_S s njuškala, varao na tenisicama, imao puno oglasa, odjednom svi netragom nestali

mari3214 s njuškala

borisignacc s njuškala, klikklik 

još par nomen nescia koji su varali s mobitelima i njihovom prodajom, npr. klik

Windfaker91 s njuškala, iz Pakraca, poluprevarant ako već ne pravi prevarant, pokušava predmet prodaje prikazati kao nešto što to nije, očito koristi više accountova (klik), muljator

 

 

 

 

mogući prevaranti, ali ne mora biti:

 

 

korisnici mobitelizg88 i MobyManiaZG, oba dva s njuškala

razni oglasi u kojima je vidljiva uporaba google prevoditelja, bilo radi se o prodaji vozila ili životinja / pasa, i drugome..., npr. klik - najvjerojatnije prijevara

 

 

 

 

brojni su pokušaji prijevare s oglasnika, npr. klik

 

 

 

 

kupci prevaranti: 

 

 

 

ima ih i koje bi se mijenjali i zamjene, a koji su prevaranti... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2016 15:05 (Caesar et Brutus).
11 godina
protjeran
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Slaze li se ekipa sa time da tu i pisemo listu sa nickovima prevaranata kako se takve stvari vise nebi dogadale?

 

 

157 Da
4 Ne
clock2much
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 0:59 (Vegeta).
13 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Što nema lista u temi o iskustvima iz oglasnika?

11 godina
protjeran
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
bradonja_85 kaže...

Što nema lista u temi o iskustvima iz oglasnika?

Ima, samo je tamo zajedno sa listom dobrih prodavaca, ovako smo rijesili sve probleme.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 0:47 (Vegeta).
15 godina
moderator
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
Vegeta kaže...

Slaze li se ekipa sa time da tu i pisemo listu sa imenima prevaranata kako se takve stvari vise nebi dogadale?

 

 

To nemože.

 

Privatnost - Zabranjeno je na forum postati tuđe osobne podatke kao što su ime i prezime, JMBG, telefonski brojevi, e-mail, adrese stanovanja i slično. Postovi u kojima se objavljuju ovakvi podaci bit će brisani, a oni koji su ih objavili opomenuti ili odmah izbačeni s foruma, ovisno o težini prkršaja i diskrecijskoj procjeni moderatora.

سمندری ڈاکو
14 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
bradonja_85 kaže...

Što nema lista u temi o iskustvima iz oglasnika?

 

Vegeta kaže...
bradonja_85 kaže...

Što nema lista u temi o iskustvima iz oglasnika?

Ima, samo je tamo zajedno sa listom dobrih prodavaca, ovako smo rijesili sve probleme.

I ovo važi za sve oglasnike ne samo za Bug.hr nego za njuskalo itd itd..

GAMERS DONT DIE, THEY RESPAWN
11 godina
protjeran
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
pirat kaže...

 

To nemože.

 

Privatnost - Zabranjeno je na forum postati tuđe osobne podatke kao što su ime i prezime, JMBG, telefonski brojevi, e-mail, adrese stanovanja i slično. Postovi u kojima se objavljuju ovakvi podaci bit će brisani, a oni koji su ih objavili opomenuti ili odmah izbačeni s foruma, ovisno o težini prkršaja i diskrecijskoj procjeni moderatora.

Tko je pricao o imenima, ja pricam o aliasima sa foruma i njuske?

clock2much
15 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
pirat kaže...
Vegeta kaže...

Slaze li se ekipa sa time da tu i pisemo listu sa imenima prevaranata kako se takve stvari vise nebi dogadale?

 

 

To nemože.

 

Privatnost - Zabranjeno je na forum postati tuđe osobne podatke kao što su ime i prezime, JMBG, telefonski brojevi, e-mail, adrese stanovanja i slično. Postovi u kojima se objavljuju ovakvi podaci bit će brisani, a oni koji su ih objavili opomenuti ili odmah izbačeni s foruma, ovisno o težini prkršaja i diskrecijskoj procjeni moderatora.

pa, dobro, a jel se moze staviti nickovi sa bugovog foruma, likova koji su nas preko oglasnika pokusali ili uspjeli prevariti, time ne odajemo podatke lika, nego samo njegov nick...

Nobody's perfect... well, there was this guy, but we killed him ...
15 godina
moderator
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
Vegeta kaže...

Tko je pricao o imenima, ja pricam o aliasima sa foruma i njuske?

Pa govoriš o imenima,ovo na forumu su nickovi a ne imena.

Viziman kaže...
pa, dobro, a jel se moze staviti nickovi sa bugovog foruma, likova koji su nas preko oglasnika pokusali ili uspjeli prevariti, time ne odajemo podatke lika, nego samo njegov nick...

Ma to da naravno.

سمندری ڈاکو
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 0:57 (pirat).
11 godina
protjeran
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
pirat kaže...

Pa govoriš o imenima,ovo na forumu su nickovi a ne imena.

Jedno mislim, drugo govorim.Upoznat sam sa pravilima foruma i mislio sam na nickove, problem solved.

clock2much
15 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

evo prvi prevarant, na forumu je lik pod nickom xDominikx, ima neki auto na profilnoj, ugl lik marise kroz razmjene accountove, v mu prvi date i lik se ne javi, i onda jos pordaje vas account... treba izbjegavat takve tipove (lik mi pokuso prodat tudji acc)..

Nobody's perfect... well, there was this guy, but we killed him ...
12 godina
protjeran
online
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Stvar je u tom da bi objavljivali njihove nickove sa raznih foruma i njuskala,nadimke i ostalo,njihove osobne podatke bi ostavili za policiju i tko se bavi tim,dakle nista od privatnosti njihovo nebi dirali...Sve ovo sto ste vi kao moderator naveli nebi se spominjalo,te bi se kao takvo spomenuto trebalo obrisati s vase strane...Eto ja sam za to,isto kao i dobra i losa iskustva s tim da ovdje idu bas prevaranti i samo prevaranti...

TL
13 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

pokušati ću i ja pomoći, iako neznam baš koliko je ovo od pomoći jer vjerujem da je većina vas upoznata sa ovim situacijama :)

jednom sam ja imao neugodno iskustvo sa oglasima, a jednom frend, zanimljivo u oba slučaja su u pitanju bile konzole i dodaci za konzole.
Da prvo ispričam za sebe. Prije par godina poklonio sam malom bratiću PS2, ali mu se ubrzo pokvario gamepad, pa sam ja odlučio kupiti mu novi za rođendan. Nađem brdo oglasa za nekih 100kn, ali nažalost niti jedan nije bio u blizini mene pa da mogu uzeti to na primopredaju. Mislim si u sebi da valjda ipak neće biti problema sa pišljivih 100kn i da nitko neće pasti tako nisko. Nazovem nekog lika valjda iz Rijeke koji je prodavao gamepad po toj cijeni i dogovorim se s njime u roku minute da ću mu uplatiti tih 100kn na tekući, a on šalje gamepad doma poštom. Uplatim ja novac i čekam nekoliko dana, ni traga gamepadu koji sam naručio.Odem na njuškalo, pogledam njegov profil i vidim da je maknuo sve oglase, tada mi je bilo jasno da sam prevaren za tih 100kn. Nije mi uopće bilo do tog novca i pišljivih 100kn, više mi je stalo do malog bratića kojem sam bio obećao gamepad za rođendan, pa mi je eto zbog toga bilo žao i krivo što je tako ispalo i stvarno sam duže vremena razmišljao kakao netko može biti tako zloban da te ide prevariti za 100kn. Što reći za kupovinu ovakvih stvari i za ovakvu cijenu? mislite vjerojatno kao i ja da nitko neće pasti tako nisko i prevariti vas za takav iznos, ali eto u mom slučaju je ispalo tako. Preporučujem vam da uvijek idete na sigurnu primopredaju i kad vam poštar donese predmet na adresu, tada provjerite jeli sve u redu i dajete novac. Ako vam prodavač kaže da želi isključivo novac na tekući, tada zaobiđite i tražite drugi ogals.

Druga situacija je bila sa frendom koji je naručio xbox za 800kn i ispao pomalo naivan. Baš kao što sam naveo iznad, ovaj je tražio isključivo uplatu na tekući pa tek onda slanje poštom, i još nudio frendu kao da može uplatiti 500kn odmah, pa onda još 300kn kad mu stigne xbox i time pokušao dokazati da je siguran prodavač i navući ga da odmah uplati novac, što je ovaj naravno i učinio. Treba navesti i da kod takvih stvari obavezno gledate cijenu predmeta koji se prodaje. Naša policija ne rješava slučajeve ispod 1000kn, pa i tako možete naslutiti koji oglas je prevara, a ovo sa frendom je bio klasičan slučaj toga, xbox 360 sa bogatom opremom za 800kn. U nastavku slučaja je bila ista situacija kao i kod mene, dakle xboxu ni traga,a svi ostali oglasi prodavača uklonjeni. Frend je išao i na policiju, ali kao što sam napisao iznad, oni se ne bave i ne rješavaju slučajeve ispod 1000kn, tako da novac možete zaboraviti.

Što reći za kraj? nikako ne nasjedajte na ogromnu ljubaznost prodavača koji nude da uplatite određeni dio novca odmah, pa poslije ostatak i isto tako ne preporučujem uplatu na tekući prije dolaska predmeta kod vas. Na ovom forumu još i nekako možete biti sigurni u te stvari jer ima puno korisnika koji su dugo vremena tu i zna se da su pouzdani i dobri ljudi, ali za oglase tipa njuškalo nikako. Probati ću sutra pitati frenda sjeća li se nicka od tog lika na njuškalu koji ga je prevario, pa ako se sjeća ili ima zapisano, javim vam :)

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 1:14 (antimadridista).
14 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

I jos bi bilo korisno kada bi se u prvi post editiralo nickovi tih prevaranata ali i nickovi korisnika Bug.hr koji su voljni pogledati oglase na svojem podrucju.

 

GAMERS DONT DIE, THEY RESPAWN
13 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Da probijem led, krenut ću sa sljedećim oglasom.

 

link (pri dnu je priložena i ovjekovječena slika, screenshot u slučaju da trgovac izbriše oglas ili sl.)

 

Isprva se čini kao očiti trollerski oglas jer znamo da ovaj fini komplet vrijedi pa malo je reći znatno više od od trgovca tražene cijene.

Međutim, ljudi smo i znatiželjni pa zašto ne bi provjerili situaciju ili je barem pokušali istražiti.

 

Usput, jedan krakti općeniti osvrt na želju.

 

Želja za istragom/provjerom (naravno, bez preočitog izlaganja bilo kakvoj opasnosti - koliko se to god može, jasno jer barem je mali rizik uvijek u tom slučaju preuzet) je mnogo važnija od konačnog ishoda, ona je pokretač svega, jedino ona može dovesti do uspjeha. Ona je ono što se cijeni.

 

Neka vas ona uvijek vodi, s time da imajte na umu da nikad ne premaši granice razuma jer će u suprotnom lako nastati fiš paprikaš.

 

Tako sam si dao truda i krenuo kopati i kopati. Gle čuda, čak mi nije ni trebalo dugo da pronađem nešto konkretno.

Doduše, nije mnogo, ali bolje išta nego ništa.

Za početak, diplomirani injžener predstavljen imenom Dean Kovač kao osoba - ne postoji. Barem ne na googleu. U imeniku postoji, samo što niti jedan od navedenih Deana Kovača nije diplomirani inženjer. To sam lako provjerio pomoću googlea.

 

Just take a look at this. Što se ukradenih slika tiče, to je povreda autorskih prava našeg Zvoneta (kontaktirao sam ga preko kolege). To valja tretirati kao kazneno djelo.

 

Vrli se prodavač u komunikaciji također služi žestokim psovanjem i prostačenjem, bolje da ni ne govorim što mi sve nije izrekao, a bez ikakva valjana razloga. Stalno mijenja lokacije lažov, uz sve to je i drzak te neopisivo bezobrazan (barem prema meni bio).

 

Oglas je prijavljen; s namjerom da ga njuškalo korisnička podrška izbriše jer tako bih možda uspio spasiti ljude koji bi čak i nasjeli pa se po učinjenom (bilo uplata, bilo koja druga opcija) opekli, što ne znači baš ništa, ali možda će ipak bit sreće pa oglas bude maknut na vrijeme. Možda je već za nekog i kasno, vrlo lako moguće.

 

Ako postoji itko tko je blizu ili barem relativno blizu gore navedenoj adresi, neka svakako u ime sviju nas ovdje ode što prije istražiti i provjeriti čovjeka. Naravno, ne sam jer nikad se ne zna na što može naići.

 

Da nisam preko 300 kilometara udaljen, već bih ga odavno osobno provjerio. Ruke su mi zbog loacije naprosto vezane, a nije da nisam razmišljao i to mnogo da ga zajedno s ekipom posjetim makar prolio 400Kn na gorivo najvjerojatnije for nothing.

Naravno, nikakvo nasilje; nije da se baš ne može ''pravnim putem'' (nazovimo to tako) apsolutno ništa učiniti. Može, može.

 

Uvjerenja sam da je, prema svim dosadašnjim pokazateljima, riječ u najobičnijem fejk oglasu za koji je neminovno da bi pod hitno morao biti odstranjen s njuškala jer us suprotnom, netko će stvarno nastradati (ne daj Bože ako već nije).

 

Ovaj moj post ne bi smio biti izbrisan zbog opaske o čovjekovom navodnom imenu i prezimenu jer isti ga je sam naveo u oglasu.

 

Sve je jasno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neka se nađe, za svaki slučaj. Neka se nađe, za svaki slučaj.
Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
11 godina
protjeran
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Zvone je moj susjed i poznanik :) Jel ovo neki prevarant gore stisnuo ne?XD

clock2much
15 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

 

Vec godinama kupujem i prodajem (ugl, stvari koje mi vise ne trebaju po kuci), i mogu reci da je 99% ljudi ispravno.

 

U cijelom mojem iskustvu naisao sam na svega par ljudi koji su me namjerno ili ne namjerno pokusali prevariti.

 

Svima preporucujem da pokusaju primopredaju ako je to moguce.

 

Ako nije, onda trazite slanje hp expressom, placanje pouzecem, postar donese paket, vi( ili vas kupac) platite postaru, i na paketu je obavezno adresa gdje vase pare idu, tako da opet mozete liku pokucat na vrata.

 

Pozitivno je traziti sliku predmeta kojeg kupujete, ili nekog dokumenta prodavaca, kao osobne, premda ce to dosta ljudi odbiti sto neznaci da vas zele prevarit, nego se svasta sa slikom osobne moze napravit (kradja identiteta...). 

 

To bi bili neki osnovni savjeti za sve vas kolege koje kupujete prodajete preko raznih oglasnika, njuskala itd.

 

Trudit cu se bit aktivan na temi, pa ako ima pitanja?

Nobody's perfect... well, there was this guy, but we killed him ...
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 1:22 (Viziman).
13 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
Vegeta kaže...

Slaze li se ekipa sa time da tu i pisemo listu sa nickovima prevaranata kako se takve stvari vise nebi dogadale?

Apsolutno se slažem jer ovo može biti vrlo korisno, sutra ću editirati gornji post i ubaciti rubriku za nickove.

 

Zasad imam ove:

 

Dubble Team

Mrki Gamer

Trgovina Azra

alonesilac

 

 

Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
11 godina
protjeran
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Ubaci Oresa, zalevatio me za napajanje.

clock2much
13 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Editiran gornji post - dodana lista s nickovima prevaranata.

Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
13 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
Vegeta kaže...
bradonja_85 kaže...

Što nema lista u temi o iskustvima iz oglasnika?

Ima, samo je tamo zajedno sa listom dobrih prodavaca, ovako smo rijesili sve probleme.

Nisu zajedno već su odvojeni sigurni prodavači i preveranti. 

Podržavam ovu temu, ali tu nema nikakve potvrde toga. Znači može mene netko napisati i odmah me staviš da sam prevarant a nikad se nisam čuo sa tom osobom niti smo kontaktirali u vezi prodaje/kupnje. 

Znači sad ja napišem, xxx forumaš me prevario i ti ćeš ga staviti na listu, a on ni kriv ni dužan dođe na listu prevaranata.

Zar nisam u pravu?

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 12:55 (Liverpool1892).
13 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
Liverpool1892 kaže...


Podržavam ovu temu, ali tu nema nikakve potvrde toga. Znači može mene netko napisati i odmah me staviš da sam prevarant a nikad se nisam čuo sa tom osobom niti smo kontaktirali u vezi prodaje/kupnje. 

Znači sad ja napišem, xxx forumaš me prevario i ti ćeš ga staviti na listu, a on ni kriv ni dužan dođe na listu prevaranata.

Zar nisam u pravu?

Ključ je u međusobnom povjerenju članova foruma po tom pitanju. Vrlo je jednostavno. Pretpostavka je da niti jedan član ovdje neće izmišljati/fantazirati i lagati o nekom drugom članu ili nicku na određenom oglasniku. Uostalom, postavlja se pitanje što bi on uopće imao od toga? To definitivno nema nikakvog smisla.

Dakle sve je jasno - podrazumijeva se iskrenost i poštenje samih članova BOL-a koji su prevareni/gotovo bili prevareni/mogli biti prevareni od člana/oglašivača pod dotičnim nickom.

Vjerujem da neće biti takvih problema, odnosno da će ovoj temi svi pristupiti zrelo i odgovorno.

Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
13 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Treba malo i istražit jesu li neki forumaši zaslužili biti na black listi i u ovoj temi. Upao mi je u oko forzzuk pa sam malo istražio, navodno je zalevatio nekog za ploču koju je on poslao ispravnu s garancijom i čovjeku se pokvarila za 10 dana.  Mislim da se zbog tog ne treba proglasit prevarantom jer čovjek kojem mu je poslao ploču ima garanciju i dobio ju je ispravnu.

Ovo je samo jedan primjer i trebalo bi malo istražit jer ima nerazumnih ljudi na forumu i dat će negativnu ocjenu zbog gluposti i nedužna čovjeka će proglasit prevarantom.

 

12 godina
neaktivan
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

moje iskustvo kad sam razgovarao sa tzv. deanom kovacom.

(ovo sam sve prije toga napisao Caesaru pa kopirao, jer mi se nije dalo iznova pisati)

Caesar et Brutus Re: :)
sri 8.8.2012 19:52

ne
briši
evo zvao sam ga i pitao zeli li primopredaju u karlobagu i rekao je da je u dbk-u, zatim sam ga pitao za primopredaju u dbk-u, te je onda rekao da jos nije u dbk-u i da je odgodio te da je sad u zagrebu i ide za 3-4 dana u sibenik..

pa sam ga pitao za zagreb i opet je govorio drugo..

prevarant...

''Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.'' (c) Čapek
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 13:45 (cod2playahhh).
14 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Ja sam se nasao u jednoj dilemi, pa bi mi bilo drago ako bi neko mogao reci svoje misljenje povodom ovoga.

Nedavno sam krenuo u kupovinu maticne+proc kombinacije preko jednog online oglasnika, i nasao jednu odgovarajucu ponudu. Posto je primopredaja nemoguca, ja sam ponudio prodavacu opciju da mi on posalje paket, a ja preko banke njemu uplatim novac na tekuci. On je taj nacin odbacio, te rekao da tako nece da posluje jer bi to bilo isto kao da recimo ja njemu uplatim novac pa on meni posalje paket. Posto mi je stvarno hitno u vezi ovoga, a drugih odgovarajucih oglasa nema, shvatio sam da je jedino resenje ovo gore koje je on naveo (dakle ja njemu uplatim, kad stigne on meni posalje paket).

Na taj rizican korak, u nekim drugim okolnostima (da nema komentara drugih clanova o prodavacu na osnovu kupljenih stvari), nikad se ne bih usudio, ali posto su komentari dostupni i SVI (40+)  su pozitivni, ipak sam odlucio malo dublje razmisliti o tome.

Sta mi vi sad savetujete, upustiti se u to ili ne?

Nije zlo...
13 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
bradonja_85 kaže...

Slažem se, definitivno bi bilo bolje prije malo istražiti, naravno koliko je to i ako je uopće moguće.

cod2playahhh kaže...

Sam se izdao, tipično za prevarante.

pirat01 kaže...

Na tvom mjestu bih se uspustio u to jedino ako bih blizu osobe s kojom kaniš poslovati imao nekog tko mi to može doći osobno pogledati i provjeriti. U suprotnom, u to se ne bih upuštao jer danas nikome ne može vjerovati pa tako ni čovjeku s kojim kaniš poslovati.

Svi problemi čine se rješivima ako se ljudi ne svađaju.
12 godina
protjeran
online
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

E da Brutus,uz te nickove napisi da li su nickovi ovdje sa bug foruma,ako su neki drugi nickovi da li su sa njuske ili sa nekih trecih foruma,ili mozda oboje,da se zna jer u ovom slucaju nick moze biti i sa njuskala i sa buga a da se to nezna...Eto samo napomena da se i to proba dodat,jos neke pojedinosti oko istrage,linkovi na takve oglase,ostale nickove koje ti prevaranti koriste i slicno...{#} Ali vjerujem da ce se to s vremenom sve sredit,i apsolutno podrzavam temu...LP

TL
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 15:31 (Tomo53nja).
13 godina
offline
Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O

Evo jedan primjer kako se ne kupuje na njuškalu, ovome bi trebalo dati nobelovu nagradu za glupost

http://www.jutarnji.hr/-kupovao-automobil-preko-interneta-pa-prevaren-za-nekoliko-tisuca-eura/1046786/

15 godina
neaktivan
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P &#38
Evo da i ja nešto napišem na ovu temu. Ako niste spremni popušiti pare ne kupujte stvari preko oglasnika. Dosad sam obavio oko stotinu kupoprodaja preko raznih foruma i osobno nemam ni jedno negativno iskustvo, ali...

Mnogi od vas žive u zabludi da to što je netko pošten trgovac garantira fer kupnju ili prodaju, a evo i par primjera koji će vam pobliže objasniti na što točno mislim:

Primjer 1

Prodali ste nekom osjetljivu komponentu (disk, grafička ili matična) koja se pri transportu oštetila, ali ne toliko jako da ne radi, već to oštećenje uzrokuje povremenu nestabilnost pri radu. Tipični BOL forumaš napast će prodavača da mu je prodao pokvarenu stvar, a vi ste 100% siguran da nije tako. Pravog rješenja nema.

Primjer 2

Prodali ste nekom osjetljivu komponentu (disk, grafička ili matična) koja se pri transportu, otpakiravanju ili instalaciji oštetila, iako je prije slanja bila posve ispravna. Tipični BOL forumaš napast će prodavača da mu je prodao pokvarenu stvar, a ovaj je 100% siguran da nije tako. Pravog rješenja nema.

Često je nemoguće utvrditi tko je kriv i moguće je da je krivac treća osoba. U tom slučaju krivnju snosi kupac, jer ga nitko nije prisiljavao na kupnju, a da se nije javio na oglas, možda bi se javio netko tko može osobno preuzeti predmet iz oglasa i tako eliminirati mogućnost da paket nastrada u transportu.

Iako su takvi slučajevi rijetki, nisu nepostojeći, a kad vam se dogodi nešto slično, prisjedne vam prodaja hardvera preko foruma.

Rijetki su oni koji će u takvoj situaciji priznati da su krivi, ukoliko znaju da je poslana komponenta prije slanja bila ispravna i to im nitko ne može i ne smije zamjeriti. Isto tako, rijetki su i oni koji će u takvoj situaciji prihvatiti obrazloženje da je komponenta prije slanja bila ispravna. Pravog rješenja nema.

Kome se može požaliti kupac koji je naprimjer kupio HD 4890 s aftermarket hladnjakom (bez garancije) od najpouzdanijeg prodavača u svemiru, ako mu ona izdahne nakon 2 sata igranja neke igre. I vrabci na grani znaju da velika većina ljudi siluje kartice s aftermarket hladnjacima i traži im sweet spot, a poslije mulja i baca spike "nikkana" i slično.

Ne postoji sigurna kupnja, ni siguran prodavač. Postoje samo oni manje i oni više rizični, no kada se desi sranje, mnogi u trenu promjene ploču i pravdaju si to s "bolje da popuši on nego ja". Pogotovo ako imaju ugled poštenog prodavača.

Zaključak ovog nepotrebno dugačkog izlaganja je to da je i uz sve moguće mehanizme osiguranja trgovanje preko raznih foruma i (pogotovo) oglasnika rizik, koji je u nekim slučajevima nemoguće izbjeći, a kad se sranje desi treba stisnuti zube i lupit glavom u obližnji zid, a ne napadati osobu koja (lako moguće) nije nimalo kriva što vas je zadesio peh.
Kada bi pametni uvijek popuštali, svijetom bi vladale budale.
14 godina
offline
Re: Prevencija protiv prevaranata (oglasi); P & O
bradonja_85 kaže...

Evo jedan primjer kako se ne kupuje na njuškalu, ovome bi trebalo dati nobelovu nagradu za glupost

http://www.jutarnji.hr/-kupovao-automobil-preko-interneta-pa-prevaren-za-nekoliko-tisuca-eura/1046786/

Piše da je žena iz Velike Britanije, tak da sumnjam da je prodavala na njuškalu. {#}

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice