Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.162
|
čitano: 6.257.566
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Umjesto toga, svaki puta im je oprošteno, ali svejedno vole seruckati. 

 

Takav im mentalitet, štaćeš. Švabe - ti bi samo trošili, a kasnije nek drugi plati za njih...

 fino si ti to složio, svaka čast, bitno da drugima predbacuješ neinformiranost

 

malo pogledaj koliko je njemačka platila između ratova, koliko poslije 2. svjetskog sve do '53. kad je sklopljen dogovor u londonu, pa onda i poslije toga koliko su plaćali sve donedavno

 

nisu platili sve, to je istina, no dio dugova i reparacija jesu platili, tako da najprije se informiraj prije nego bubneš da im je "svaki put oprošteno" 

 

što se tiče same teme, tu ste u pravu jer njemačka baš i nema kredibiliteta pričati o vraćanju dugova, dok god svoje nije vratila u potpunosti 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...
phoenix2003 kaže...

Stegnuti pojas znači izbaciti cigarete (kutija košta 4 eur), voziti se gradskim saobraćajem na posao (litar goriva košta 1,50 eur), nositi cipele od 50 eur a ne od 150, kupovati na pijaci a ne hraniti se u McDonalds i drugim restoranima. 

 

A sve što si naveo državi oduzima novac.


Što se države tiče, rezanje potrošnje nije nimalo laka stvar. Samo odrezati tisuće ljudi iz javnih servisa ne napravi ama baš ništa za državu.

Ti ljudi ne prestaju jednostavno biti trošak.

Nemaš prihoda pa nemaš ni lufta maknuti namete tvrtkama, dakle ne možeš stvoriti uvjete za dobar razvoj ekonomije i svako olakšanje poslovnom svijetu znači direktan minus u blagajni barem 2-3 godine.

 

Lako je biti Njemačka pa kenjati. Kad imaš snažnu industriju kojoj robuje polovica EU i dobar dio "non-EU" svijeta onda je lako kenjati i dijeliti savjete.

 

Davati savjete državama koje grcaju u problemima i nemaju industriju, pritom mislim proizvodnju, jednako je kao kad ja dajem savjete lokalnom ciganu koji krade šahtove kako da pokrene biznis, a sve zato što, eto, imam puno iskustva po tom pitanju.

 

Lako je kenjati kad si u dobroj poziciji i kad u rukama imaš banke koje možeš kontrolirati na način da rade u suradnji s tvrtkama, a upravo to je slučaj s Njemačkom.

Ogroman udio malih i srednjih poduzeća (gotovo 70% ekonomije drže) koje banke svesrdno pomažu za mizernu kamatu.

 

Kada to nemaš, ne možeš to niti stvoriti, posebice danas.

Ovo meni liči na ono kada lik od 150kg koji se prežderava i cijeli dan bulji u komp sere nekome u formi kako lako njemu po stepenicam se uzbrdo pentrat. A ne uzima u obzir da se taj atletski svako jutro digao u 5 da bi napravio u krug oko jaruna i da je pizzu vido na slikama s facebooka. I onda još ovaj trut od 150kg ima obzira tražit lift jer je to njegovo osnovno ljudsko pravo i da ako ga puste se penje po tim skalama da će najvjerojatnije skviknut na pol puta. A ako mu ovaj slučajno predložiš salatu za večeru onda se uvrijedi do neba jer kako će on na jednom listu salate imat snage za pratiti korak s drugim. 

 

Isto kao što je njemačka sad pametna davat savjete jer imaju industriju, jednako je tako bila grčka pametna kad su joj savjetovali da malo stane na loptu i da se ne može dovjeka ovako prežderavat besmislenim pravima i povlasticama. Onda su svi isto valjda imali nešto protiv njih. I da je Njemačka prije 10-20 godina rekla NE novim kreditima i davanjima za grke onda bi opet bila njemačka kriva jer nešto grcima brani.

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

.

 fino si ti to složio, svaka čast, bitno da drugima predbacuješ neinformiranost

 

malo pogledaj koliko je njemačka platila između ratova, koliko poslije 2. svjetskog sve do '53. kad je sklopljen dogovor u londonu, pa onda i poslije toga koliko su plaćali sve donedavno

 

nisu platili sve, to je istina, no dio dugova i reparacija jesu platili, tako da najprije se informiraj prije nego bubneš da im je "svaki put oprošteno" 

 

što se tiče same teme, tu ste u pravu jer njemačka baš i nema kredibiliteta pričati o vraćanju dugova, dok god svoje nije vratila u potpunosti 

 

 

LOL - nemaš pojma. Koliko je svojih dugova Njemačka otplatila nakon 2. svjetkoskog rata i nakon 1.? 

 

Daj postotak i izvore.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/London_Agreement_on_German_External_Debts

http://www.lse.ac.uk/researchAndExpertise/researchImpact/PDFs/germany-hypocrisy-eurozone-debt-crisis.pdf

 

 

 

Ponovo tvoje lupetanje. Nije li ti bilo čudno što Piketty (kojemu je to ipak struka) spominje da nisu platili dugove, a ti misliš da jesu? A da - nisi ni pogledao tekst na koji je Električni dao link, niti imaš pojma o čemu pričaš.

 

Nađi mi izvor u kojem piše da je Njemačka platila sve svoje dugove nakon dvaju ratova, molim te, ili ide kartončić zbog trolanja.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 15:38 (Drago).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...

Ovo meni liči na ono kada lik od 150kg koji se prežderava i cijeli dan bulji u komp sere nekome u formi kako lako njemu po stepenicam se uzbrdo pentrat. A ne uzima u obzir da se taj atletski svako jutro digao u 5 da bi napravio u krug oko jaruna i da je pizzu vido na slikama s facebooka. I onda još ovaj trut od 150kg ima obzira tražit lift jer je to njegovo osnovno ljudsko pravo i da ako ga puste se penje po tim skalama da će najvjerojatnije skviknut na pol puta. A ako mu ovaj slučajno predložiš salatu za večeru onda se uvrijedi do neba jer kako će on na jednom listu salate imat snage za pratiti korak s drugim. 

 

Isto kao što je njemačka sad pametna davat savjete jer imaju industriju, jednako je tako bila grčka pametna kad su joj savjetovali da malo stane na loptu i da se ne može dovjeka ovako prežderavat besmislenim pravima i povlasticama. Onda su svi isto valjda imali nešto protiv njih. I da je Njemačka prije 10-20 godina rekla NE novim kreditima i davanjima za grke onda bi opet bila njemačka kriva jer nešto grcima brani.

 

Na žalost je "prispodoba" promašena jer je Grčka imala kreditni rejting AAA(+) do 2008. i nitko joj nije rekao da se "prestane prežderavati" već je bila spika da EU "ima mehanizme koji jamče sigurnost članicama eurozone" tako da grčki ogromni javni dug ne možemo uspoređivati s nečijim drugim tko nije u eurozoni. 

 

Ja se dobro sjećam takvih mudroserskih "analiza" po novinama i TV-u koje su prije krize bile općeprihvaćeni mainstream.Isto i za Španjolsku i Italiju. 

 

Čak štoviše - ja se sjećam događaja iz 2011. kada je grčka pregovarala o dugovima i dobila je nove kredite za kupnju bojnih brodova za svoju ratnu mornaricu kao da je sve najnormalnije i nitko joj ni tada nije rekao da to ne može platiti.

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 15:34 (Drago).
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Oprost Drago ali se ne slazem sa tobom. Grci su manipulirali sa svojim financijama, cak im je GS pomogao u tome. To je isto kao da ja odem u banku po kredu iako znam da s obzirom na tekuce troskove, nacin zivota to necu moc placat (nisam spomenuo ni da cu najvjerojatnije dobit otkaz uskoro). Jednostavno nemam suosjecanja za ekipu ooja zivi iznad svojih mogucnosti, hladi jaja a kad dode stani-pani svi su im krivi. Banke, Njemci, srbi, NWO, u name it...

EDIT Nisi rekao koje bi rjesenje problema po tebi bilo najbolje?

Ako sam ti pomogao opali TD!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 15:44 (FuzzyBrain).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Na žalost je "prispodoba" promašena jer je Grčka imala kreditni rejting AAA(+) do 2008. i nitko joj nije rekao da se "prestane prežderavati" već je bila spika da EU "ima mehanizme koji jamče sigurnost članicama eurozone" tako da grčki ogromni javni dug ne možemo uspoređivati s nečijim drugim tko nije u eurozoni. 

 

Ja se dobro sjećam takvih mudroserskih "analiza" po novinama i TV-u koje su prije krize bile općeprihvaćeni mainstream.Isto i za Španjolsku i Italiju. 

 

Čak štoviše - ja se sjećam događaja iz 2011. kada je grčka pregovarala o dugovima i dobila je nove kredite za kupnju bojnih brodova za svoju ratnu mornaricu kao da je sve najnormalnije i nitko joj ni tada nije rekao da to ne može platiti.

 

 

 

 

Što ti ima netko drugi govoriti da li ti možeš nešto kupiti ili ne?! To su oni sami trebali znati a ne ići u selo po pamet. O tom stezanju pojasa ja govorim.

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
FuzzyBrain kaže...

Oprost Drago ali se ne slazem sa tobom. Grci su manipulirali sa svojim financijama, cak im je GS pomogao u tome. To je isto kao da ja odem u banku po kredu iako znam da s obzirom na tekuce troskove, nacin zivota to necu moc placat (nisam spomenuo ni da cu najvjerojatnije dobit otkaz uskoro). Jednostavno nemam suosjecanja za ekipu ooja zivi iznad svojih mogucnosti, hladi jaja a kad dode stani-pani svi su im krivi. Banke, Njemci, srbi, NWO, u name it...

EDIT Nisi rekao koje bi rjesenje problema po tebi bilo najbolje?

 

Ma koji "Grci"? Grke su pitali o kreditima i namjeni tih kredita kao što je Sanader pitao mene kada je pravio posrane "arene" za debilno rukometno prvenstvo, pitomački sport za bizone, bez ikakvih pravila i totalno negledljiv i za koje se znalo da ćemo ispušti golemu lovu na tome bez ikakve koristi.

 

Grčke vlade su isto tako dizale goleme kredite za OI u Grčkoj i to bajajući o "trajno vrijednim objektima koji im ostaju i nakon igara", a ispalo je da su kao i mi, tu ispušili tonu love. 

 

Rješenje se zna - oprost dijela ili svih dugova jer je Grčka jednostavno insolventna i sve ove priče o davanju novih kredita za vraćanje starih, ali po gorim uvjetima od prethodnih daju još gore rezultate. Ovo što se sada nudi Grcima je dodatno uzimanje kredita za vraćanje starih kredita i tako unedogled. 

 

Kada su Ameri tražili oprost dugova Iraku nakon invazije, onda se nitko nije bunio. Kada bi EU zajedno trebala pomoći svojoj članici koja krepava, onda svi seru nešto o tome kako se "dugovi trebaju vraćati". 

 

Da, ako se može. Ako se ne može, onda su oni problem vjerovnika i dužnika. EU se tu umiješala na strani vjerovnika, privatnih banaka, pomogla njima, a vlastito stanovništvo zadužila samo da privatnici ne stradaju.

 

 

Ponavljam citat onog teksta iz Der Spiegela:

 

"

http://www.spiegel.de/international/europe/spiegel-editorial-on-the-greek-referendum-shock-a-1041236.html

 

"In order to prevent a Greek default, the euro-zone states provided their first credit guarantees to Athens at the time. To do so, they used tricks to circumvent clauses in European law that prohibited precisely this kind of shared liability within the currency union. Even then, the morecourageous act would have been to force Greece's private creditors to absorb their losses. Under that scenario, even if banks had fallen into financial difficulties, one could have still used tax money to either partly nationalize these banks or to refinance them with fresh capital."

 

Dao sam masu linkova na temu grčke krize i SVI se ekonomisti slažu da Grcima treba otpisati dugove jer ih jednsotavno ne mogu vraćati i ova lažna pomoć im ne pomaže nego uništava zemlju. 

 

http://www.jutarnji.hr/un-ov-strucnjak--grcka-ne-moze-podnijeti-nove-mjere-stednje/1377990/

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
ihush kaže...

-..

- vjera, osobna stvar...

 Vjera i religija su javne stvari...

Kad se religija propovjeda i "reklamira" onda je ona javna..

- dodaj toj riječi i crkva, vrati se par stranica nazad, čitaj s razumijevanjem pa se vrati..

 

Drago kaže...
..kreditni rejting AAA i AAA+. ..

 

 - + rejting i financijske institucije koje ga 'štelaju'? .. kao i kazne u domicilnim zemljama.. (DB, JPM.. sve pod mmfom i wb..).

 

picajzla0707 kaže...
.. 

 mi lupetamo, a ti si u pravu,..

..

-da.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ihush kaže...
picajzla0707 kaže...
.. 

 mi lupetamo, a ti si u pravu,..

..

-da.

 

 

Znam da imam kratak fitilj, ali ja se stvarno potrudim dati brojeve, linkove, mofo izvore svega o čemu laprdam.  

 

U temu o kojima ne znam ništa (fudbal, recimo, ima ih još na tisuće) - ne javljam se. 

 

Mislim da je to dobar recept za sve - o čemu želiš raspravljati prvo proučiš i onda ideš laprdati. Ekipa koja osobno stanje svijesti o nečemu predstavlja kao "podatak" i činjenicu, a ne da im se potrošiti par minuta prije toga da na Internetu provjere ima li to ikakvog smisla o čemu pričaju neka ne očekuje moderatorske milosti od mene.

 

Smrt!

 

 

 

 

This space for rent!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

Znam da imam kratak fitilj, ali ja se stvarno potrudim dati brojeve, linkove, mofo izvore svega o čemu laprdam.  

 

U temu o kojima ne znam ništa (fudbal, recimo, ima ih još na tisuće) - ne javljam se. 

 

Mislim da je to dobar recept za sve - o čemu želiš raspravljati prvo proučiš i onda ideš laprdati. Ekipa koja osobno stanje svijesti o nečemu predstavlja kao "podatak" i činjenicu, a ne da im se potrošiti par minuta prije toga da na Internetu provjere ima li to ikakvog smisla o čemu pričaju neka ne očekuje moderatorske milosti od mene.

 

Smrt!

 

 

 

 

 Dug bi oprostio ali neinformirano laprdanje nebi :))

a zapravo isti su mehanizmi ... 

ccc tipičan njemac :)

16 godina
moderator
offline
Što se događa s našim društvom?

Malo grafikona: 

http://www.vox.com/2015/7/1/8871509/greece-charts

 

Kome se ne da čitati duge tekstove, ovo je valjda onaj "jedan tekst o grčkoj krizi koji trebate pročitati". 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Istina je da je Grčka korumpirana i da lova curi na sve strane, ali ovaj "paket pomoći" ne rješava niti jedan stvarni grčki problem, već stvara nove, a sve da bi se spasilo privatne banke koje su Grčkoj davale lovu. 

 

BTW, do sada je vjerojatno većina vas to zaboravila, ali sve do 2009. Grčka je neprestance imala kreditni rejting AAA i AAA+. Dakle, tobože siguran vratiša kredita iako su već davno ranije neovisni ekonomisti koji ne rade za rejting agencije rekli da to ne može biti točno.

 

 

 To je istina. Ja sam samo bio aktualan kad su grci jadni naivno slavili nakon referenduma, kao eto nešto smo "mi" odlučili. 
Naravno da uzimanje novog kredita za "spas" nije nikakav spas nego još veći dug. Nema u tako složenim odnosima i situaciji
jednostavno dobrih i zločestih... i grčka je navalila uzimati kredite kad je još mogla bez toga, jer je upala u eurozonu gdje su 
im kamate bile jako povoljne pa su mislili da novac pada s neba - idealno za populizam trenutne stranke na vlasti, ali 
činjenica je i da ogromni dio onog oružja grčka morala uzeti ispod stola s "paketom pomoći".
No da mi sad znamo sve elemente situacije i 
da je to tako jednostavno, nebi cijela EU sada bila u neizvjesnosti, nego bi netko rekao; ehej ja čitao da Drago na Bugu
zna sve razloge i odgovore, ajmo njega pitati :) Jasno da bi trebalo promijeniti politikanstvo i interne interese, i wajpati nenaplative napuhane kamate i dugove na dugove, 
ali problem je da se tima stvara nepravda nekim EU članicama koje nitko nije pitao za mišljenje kad su se trpai oni "paketi pomoći": već sam spominjao sloveniju:
njoj je milijarda i 400 milijuna eura koje je morala upisati kao pomoć gotovo 4% BDP-a! Minijaturnoj malti je njezinih 400 milijuna eura u proračunu čak 5 posto BDP-a.
I tak...
Neda mi se deprati sa time. 
Ovo mi je zanimljivije.
http://www.jutarnji.hr/europska-svemirska-misija-otkrila-zivot-na-kometu---sunce-unistava-povrsinu-komete-a-ona-se-obnavlja----to-moraju-biti-mikroorganizmi-/1378029/
Jedino mi nije jasno, zašto bi samo organske molekule, tj. čak ekstremofili bili jedino objašnjenje "čađe" na kometu? Nebi li recimo isparavala
uglavnom lako hlapljiva tvar poput bezbojnog smrznotug CO², vode, a prljavi talog od prašine jednostavno ostajao na njemu, kao u prljavoj tavi u kojoj kipi voda?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 18:04 (overhaul).
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Nešto mi govori da je cijela redakcija BUG-a otišla na kolektivni godišnji a da su Dragu ostavili da "sluša vezu".

Osobno, ja bih Grčkoj odgodio otplatu dugova na recimo 50 godina bez dodatne kamate. Ne bih to radio samo radi dobrog djela i sticanja prijateljstva i povjerenja već radi sebe. Što će mi Putin u dvorištu? Stabilna zemlja u srcu EU je interes cijele EU. To i jeste razlog zbog čega će uskoro biti primljene i Srbija i BIH i Makedonija i Albanija. EU neće propasti zbog 300 mlrd eura ali dugoročno će dobiti mnogo više. Jednom kada Grčka stane na noge, taj novac može bez problema vratiti.

15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Sto se tih Grka tice, bas mi je drago da su glasali "No" i navijam da izlete iz Evro-zone instant jer ako ne izadju, a Merkel i ekipa ih sad spase novcanom injekcijom, bit ce to ogroman moralni hazard, osobito za siromasnije istocno-evropske drzave u Euru; zasto bi, zaboga, Slovak financirao duplo vece mirovine grckim umirovljenicima?! Super mi je bio odgovor Varufakisa: "Mozda su ti novci vama dovoljni, ali nama nisu!". Jos bolje mi je sad ovo "Mi ne bismo reforme, ali bi ostali u evro-zoni, dajte nam pare". Kakve strvine.

 

S druge strani, normalno da nisu samo oni krivi, vec i mahom njemacke/francuske banke, koje su financirale sumanutu grcku pohlepu i sad bi trebale ostati bez barem 50% tog duga (jer ovi nema sanse da tolike novce ikad vrate). Kog vraga ste tim majmunima financirali tolike nabavke oruzja? Sto ce im to, s kim ce oni ratovat? S Turskom, s kojom su u NATO savezu? S Makedonijom (koju posve bezrazlozno pr*aju zbog imena drzave u zdrav mozak vec desetljecima)? Kompletni idioti.

 

Sve u svemu, pokazali su se kao tipicno balkansko, trash-marksisticko, lijeno, socijalisticko smece - daj pare "jer ja to zasluzujem", a "proizvodice neko drugi". Za to vrijeme, ja cu propagirati "revoluciju", nosit Benneton majicu Che Guevare, zivjeti na dug i to koristeci tekovine trulog Zapada (tipa iPhone, internet, zapadni auti i sl.). Nakon toliko stoljeca ne vracanja dugova, zaduzivanja, ljencarenja i preseravanja, vrijeme je da se popije gorka pilula i pocne mijenjati taj bezobrazno zaostali mentalitet. Kladim se da to (niti ovoga puta) nece napraviti....

16 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Aj zadnja o Grcima: Danas u ovoj situaciji ima i tamo među pukom ogromnih nepravdi, cijeli odnosi su jako fragmentirani i treba biti 
oprezan u generaliziranju "oni lijenčine bitange i rastrošnici potrošili pare koje ne žele vratiti"... prije svega, i ovu eventualnu pomoć 
i pomoć do sada jako malo je vidjelo grčke. To su brojke samo prebacivane iz pomoći na kontoe kamata na prenapuhane dugove 
raznih institucija od MMF-a preko ECB-a do ostalih financijskih institucija. No negdje na dnu piramide doist ase nalaze ni krivi 
ni dužni oni koji su iako siromašni, davali nekakve garancije, mjenice i zadužnice na račun grčke, a u njezinoj pak bazi je gomila
ljudi koji nisu za sve ni krivi ni dužni. Jasno i u toj bazi bi se dalo počistiti kao i kod nas situacije sa radom na crno, prijavom prometa
i oporezivanjem, ali stvarno je tu mnogo međuodnosa da bi se samo tako donijela jednoznačna odluka koja bi svima jednako
štetila (ili koristila). Samo jedno znam, ovaj referendum je blef koji se doista grcima prodavao pod spikom "ne vraćanju dugova zločestim izrabljivačima",
ma kako Drago rekao da je to glupost i nema veze sa temom referenduma
(kao da kod nas imaju lokalni izbori sa naslikavanjem i svađanjem vođa stranaka glede vjeronauka u školama).
EOD s moje strane o njima.
Nego. evo čitam dnevne novine i u rubrici "najčitanije" je ova "ispovijest" na vrhu.
NAJČITANIJE

  • ISPOVIJEST FRIZERKE (40) 'Zatelebala sam se u 16-godišnjeg balavca. Ostavila sam kćer, rodila mu djecu i jako smo sretni'
    Dakle, eto to najviše zanima prosječnog građaninina tj. "društvo". Kakva ekonomija, kakva nauka, kakvi bakrači.
     
http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 18:18 (overhaul).
15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Nitko ne spori da sve te dugove nije napravila pokvarena elita, ali postavlja se pitanje - tko je te ljude izabrao na vlast? Tko je prepravljao knjige i namjestao rezultate da bi se moglo uci u euro-zonu (sto je bio majstorski, proracunati lopovluk)? Zasto se nitko nije bunio kad su se trosili ogromni novci na pumpanje mirovina, placa, uvredljivo-besmislenih povlastica i organiziranje Olimpijade? Gdje je bio glas razuma? Nigdje. Trpao se novac u dzep, bancilo i krkancilo (podsjeca li to na jos nekog?).

 

I ne samo to - Grci imaju prilicnu povijest (tipa 150 godina) uzimanja tudjih novaca pod razno-raznim izgovorima, koje onda kasnije ne vrate, pa bankrotiraju; po tom pitanju jos su gori od Argentine. Dakle, ocito je pitanje tu mentaliteta.

 

Najzad, sto se samih Grka tica, zivim u kvartu sa dosta grcke emigracije i mogu reci da su ljudi koje sam upoznao sjajni - i razmisljaju vrlo slicno kao sto sam sada rekao.

12 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Očita je jedino generalizacija i ladičarenje kako su grci ''takav i takav'' narod. Ja sam se, eto, malkice potrudio i pročitao neke tekstove za ljude poput mene (dakle, kompletne neznalice).

 

Ovo su lijeni i niškoristi grci napravili u 7 godina i opet popušili jer su, rečeno mojim seljačkim shvaćanjem, slijedili šugave upute:

 

 

Tread softly because you tread on my dreams.
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
Isto kao što je njemačka sad pametna davat savjete jer imaju industriju, jednako je tako bila grčka pametna kad su joj savjetovali da malo stane na loptu i da se ne može dovjeka ovako prežderavat besmislenim pravima i povlasticama. Onda su svi isto valjda imali nešto protiv njih. I da je Njemačka prije 10-20 godina rekla NE novim kreditima i davanjima za grke onda bi opet bila njemačka kriva jer nešto grcima brani.

Ovdje se uporno mantra ista glupost.

 

Ono što vi ne shvaćate jest da je Grčka čak i uz navedena besmislena prava i povlastice bilježila konstantan rast.

Koštala ih je pohlepa jer su htjeli još brži rast i frizirali su ulazak u eurozonu. I dobili su veći rast, ekonomija im je popizdila.


Onda je došla kriza koja nije uzrokovana visokim penzijama i ne znam čime nego raspadom bankarskih sranja, a Grci su ostali bez manevarskog prostora isključivo zbog gubitka monetarne slobode - izgubili su svoju valutu.


Da nisu, prilagodili bi svoju valutu, privukli turiste i poslovanje, bili još konkurentnii u pomorskoj transportnoj industriji u kojoj drže čak 15% svjetskog prometa.

Ublažili bi ogromne probleme koje im je stvorila kriza, kombinirano s odnosom dolara i eura...tako bi krizu vjerojatno preživjeli čak i bez rezanja "besmislenih prava i povlastica".

 

Ne razumijete, vidim, da nema rješenja za njih nikakvim stezanjem remena i štednjama. Jedina stvar koja ih je mogla spasiti bila je vlastita valuta kombinirana s nekim potezima štednje.

Sada ih jedino mogu spasiti otpis dugova i povratak vlastite valute.

 

I dalje mantrate i Grcima-neradnicima, o njihovim penzijama i o stezanju remenja...promašen fudbal, reklo bi se.

I sve to mantra ekipa koja živi u državi gdje jedan penzić dođe na gotovo 1 radnika. Tipično.


A Nijemci? Osim što imaju odličnu sreću da imaju tradicionalno uređenu industriju, imali su i sreće da ih saveznici nisu odlučili rastavit' na proste faktore nakon rata, a nisu to učinili od straha da se pojavi kakav novi Hićo, odnosno da ne ponove grešku nakon 1. svjetskog rata.

Samo su ih 7 godina cuclali, a još su ih i prebacili u demokratsko društvo.

 

Hoćemo li spominjati Amerikance i silne milijarde dolara ulupane u zapadnu Europu da se te zemlje dovedu u ekonomski red (iste te zemlje koje danas gledamo kao božanstva)?

Battlelog: [deda] lubosaur
15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?
ElektričnaOvca kaže...

Očita je jedino generalizacija i ladičarenje kako su grci ''takav i takav'' narod. Ja sam se, eto, malkice potrudio i pročitao neke tekstove za ljude poput mene (dakle, kompletne neznalice).

 

Ovo su lijeni i niškoristi grci napravili u 7 godina i opet popušili jer su, rečeno mojim seljačkim shvaćanjem, slijedili šugave upute:

 

 

Graf prikazuje samo jedan uski fragment cijele price i najzad usporedjuje kruske i jabuke jer startne pozicije tih ekonomija, kao i njihov sastav (udjeli primarnih, sekundarnih i tercijarnih sektora) uopce nisu isti - rijec je o posve razlicitim drzavama u razlicitim okolnostima.

 

Procitaj tocku 11. sa Draginog linka i pogledaj prilozeni graf - stvar je u tome da oni ne shvacaju da je to tek pocetak onoga sto bi oni stvarno trebali napraviti. Njihova realna ekonomija je lazna, financirana je ekstremnim zaduzivanjem s gotovo potpunim odsustvom industrijske proizvodnje (njhov GDP je gotovo posve ili primarni ili usluzni sektor).  Sada slijedi messy deleveraging, a oni se bune protiv toga, jer su navikli na lagodan zivot, povlastice, sigurne drzavne poslove i (relativno visok) standard (pogledaj malo koliki im je drzavni sektor, kolike su im place. To ce sve sada nestati (na jedan ili na drugi nacin), a oni niti nisu trebali uci u euro-zonu pocetkom 2000.-ih (usli su samo zahvaljujuci politickoj odluci ("zatvaranje juznih granica"), bookeeping doctoringu i manipulacijama s brojkama).

 

Slicno kao i RH, ceka ih barem 10-20 godina krvavog rada, izgubljene generacije i drasticnog pada zivotnog standarda.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 18:45 (Quantum).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
Znam da imam kratak fitilj, ali ja se stvarno potrudim dati brojeve, linkove, mofo izvore svega o čemu laprdam.  

 

U temu o kojima ne znam ništa (fudbal, recimo, ima ih još na tisuće) - ne javljam se. 

 

Mislim da je to dobar recept za sve - o čemu želiš raspravljati prvo proučiš i onda ideš laprdati. Ekipa koja osobno stanje svijesti o nečemu predstavlja kao "podatak" i činjenicu, a ne da im se potrošiti par minuta prije toga da na Internetu provjere ima li to ikakvog smisla o čemu pričaju neka ne očekuje moderatorske milosti od mene.

1. Lakše se pozdravit sa smrću nego citirat neki tvoj post u kojem citiraš© (i još k tome ihusha). Prvo mi trebaju jedno 2 minute da izbrišem one sve PRAZNE retke i paragrafe (#elektro ovca - neću više od 11. ubuduće), a da ne povučem svoj tekst u tvoj citat, pa mi zbog jednog razmaka zna otić u boldano (Drago kaže...). Za jednog moderatora na renomiranom forumu neprihvatljivo.♥ (znak za mini sarkazam od milja)

 

2. U temi evolucija napisao sam jedan post kao odgovor na tvoju (opravdanu) kritiku na moj tekst, više se radilo o principima diskusije nego o temi pa sam maknuo da ne odem u oftopičarenje i time ne riskiram svoj djevičanski dosije od ° kartona (obojanih).

 

3. No da iskoristim voz.

 

4. Smatram da nije problem kada netko u temi ispadne glup/neinformiran. 99% forumaša nema laboratorije doma (barem ne za evoluciju stanica i DNK) pa sve izvore dobivamo na internetu i to je 101 informiranja o bilo kojoj temi koja te barem malo zanima (ili dovoljno da uđeš u diskusiju). Kada je došla evolucija na dnevni red, prvo sam zaista bio sretan što za promjenu nemamo dnevno politički zoološki vrt na repertoaru. Svaka ta znanstvena tema je "fora" jer napokon imaš šanse nešto STVARNO naučiti. I dok se nisam uključio proveo sam oko 10 sati pred 70 otvorenih tabova od adenozin trifosfata do nekakih gluposti religioznih fanova koji imaju "svoju furku" da vidim što i njihov tabor kaže (makar to bila laprdanja). Tema je to bila o kojoj sam znao relativno malo, ono što su me informirali kroz školovanje i to sam tako prihvatio (big bang, sunce, zemlja, "amebo-organizmi" ... majmun, čovjek) i nisam previše glavu oko toga razbijao jer me faks i "sve" teralo u suprotnom smjeru, eto slučajno sam se dotakao nekog rada oko DNK i to je bilo to.

 

5. Ova Tema mi je prvenstveno dobar "kompilejšn" razno raznih izvora o općoj kulturi na koje nebi naletio otherwise zbog čistog nedostatka vremena (posao i sve ostale obaveze) i zato što često (barem tako mislim) svi surfamo stalno istim stranicama i teško dolazimo do novih ideja o izvorima (pogotovo kada je tema čisto opće znanje koje neću primjeniti na posao itd), npr wikipedija, pokoji članak iz izvora wikipedije itd, i iz tog razloga ne gledam na temu kao na mjesto gdje bih morao iznijeti cijeli rad koji ima i zaključak već na mjesto na kojem će ti "netko" dati novu ideju (da nije bilo teme o evoluciji ne bih proveo 3 dana po 10 sati čitajući samo o evoluciji) o nečemu novom (grčki dug trenutno, a o kojem nisam razbijao glavu gotovo nikad), i kada već postoje pametni sugovornici (i izvori) u temi, šteta je ne iskoristiti "voz" pa da naučiš nekog vraga o tome. Iz navedenih razloga, sa naglaskom da nemam kućni laboratorij, smatram da je zaključak manje bitan, no svakako poželjan. Budući da rijetko znam sve o svemu svjestan sam da neću nikom otkrit toplu vodu jer nisam taj koji o tome zna toliko da sad izvodi zaključke, pa taj dio često preskačem i puštam da diskusija sama donese zaključak.

 

6. Prije u temi si spomenuo da netko laže, ima ona "ne vrijeđa me što lažeš, nego što misliš da ti vjerujem" i to obično tako biva sa "ekipom sa čvrstim stavovima". Ljudi vole imati stav o "svačemu i ničemu" kojeg nisu voljni lako mjenjati i s njima je besmisleno diskutirati.

 

7. Zašto bih imao čvrsti stav o evoluciji ili ičemu kad postoji 3 miljona znanstvenih radova od kojih sam pročitao 100 ili 15 ili 2, i trenutno znam samo toliko. Kada saznam više, jednostavno znam više i mora se to "mišljenje ili stav" promjeniti. Moj trenutni "stav" ovisi o količini znanja kojeg sam pročitao iz izvora (koji nažalost mogu biti točni i manje točni) i zbog okolnosti često čovjek ne stigne svaku stvar prestrojavati sto puta (pogotovo kada tek otkriva određeno polje znanja) pa nakon 17og teksta sve što pročita gotovo automatski uzima kao činjenicu (najčešće od umora jer zbog dinamike konkretno ove Teme moraš pročitati 20-30tak članaka i tekstova u kratkom roku jer tema brzo ode dalje i "bez tebe").

 

8. Ako nešto neznam, ova Tema je vrlo dobar "push" da o toj temi nešto saznam pa makar naučio samo jednu novu stvar. U diskusiju se uvijek vrijedi uključiti jer su velike šanse da ćeš dobiti nove izvore ili barem novi pogled (point of view) na temu što može biti vrlo edukativno.

 

9. Zašto bi "čkomio" ako nešto neznam? Pa baš tada ću pitati, pisati. Tj, pitati ću uvijek kada me nešto zanima jer mi uopće niije problem ispast neinformiran ili budala na ovom forumu ako postoji šansa da ću barem jednu jedinu novu stvar naučiti.

 

10. Ja bih rekao ovako. Tema koja me NE ZANIMA - ćutim i čitam ili preskačem. Tema koja me zanima, a o kojoj neznam puno, javiti ću se prvom prilikom kada pročitam bar 5-10 kartica teksta pa ili zapnem, ili od umora previdim, ili mi treba tuđe-svježe mišljenje/informacija/izvor itd jer o tome želim znati više (ne može te baš sve zanimati ali kada ti već nešto pobudi interes šteta je to ne iskoristiti). Teško da ću ikad naučiti sve i sigruno ne postoji tema o kojoj znam "previše", o nekoj znam više o nekoj manje ali siguran sam da nitko nezna sve i da svatko može u svakom polju uvijek od nekoga naučiti više. Dokle god diskusija ide u smjeru informacija i izvora, pa koliko god neki sugovornik bio glup ili neinformiran dovoljno je da želi naučiti i da se ne fura na "čvrste stavove i mišljenja" jer mi je to u rangu diskusije o vremenu. O mišljenjima i stavovima nikad neću niti ne želim diskutirati, pogotovo ne na javnom mjestu jer je najčešće mlaćenje prazne slame i trošenje nečijeg vremena, a na internetu i prostora u kojem je netko mogao nešto pametnije i s točnim informacijama i izvorima reć.

 

11.Moja topla preporuka je da se svatko javi tko želi znati više makar baš ništa neznao o temi trenutne diskusije (naravno sukladno pravilima foruma™). Tim bolje zapravo, više je onih "koji te žele naučiti" nego "koji žele naučiti" pa ćeš sigurno dobiti odgovore i nove informacije. Samo treba imati "otvoren stav o stavovima".

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 19:12 (ivan dragi).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Quantum kaže...

 

 

Graf prikazuje samo jedan uski fragment cijele price i najzad usporedjuje kruske i jabuke jer startne pozicije tih ekonomija, kao i njihov sastav (udjeli primarnih, sekundarnih i tercijarnih sektora) uopce nisu isti - rijec je o posve razlicitim drzavama u razlicitim okolnostima.

 

Procitaj tocku 11. sa Draginog linka i pogledaj prilozeni graf - stvar je u tome da oni ne shvacaju da je to tek pocetak onoga sto bi oni stvarno trebali napraviti. Njihova realna ekonomija je lazna, financirana je ekstremnim zaduzivanjem s gotovo potpunim odsustvom industrijske proizvodnje (njhov GDP je gotovo posve ili primarni ili usluzni sektor).  Sada slijedi messy deleveraging, a oni se bune protiv toga, jer su navikli na lagodan zivot, povlastice, sigurne drzavne poslove i (relativno visok) standard (pogledaj malo koliki im je drzavni sektor, kolike su im place. To ce sve sada nestati (na jedan ili na drugi nacin), a oni niti nisu trebali uci u euro-zonu pocetkom 2000.-ih (usli su samo zahvaljujuci politickoj odluci ("zatvaranje juznih granica"), bookeeping doctoringu i manipulacijama s brojkama).

 

Slicno kao i RH, ceka ih barem 10-20 godina krvavog rada, izgubljene generacije i drasticnog pada zivotnog standarda.

Točno, uski fragment za usko gledište tipa ''grci su lijeni, pohlepni, itd.''

 

Što se tiče točke 11, stezanje remena je jedan od razloga zašto im je ekonomija popušila. Uostalom, da ne trkeljam ja, čovjek objasnio po principu ''explain like i'm five'':

 

''In other words, the debt crisis destroyed Greece's economy, which in turn destroyed Greece's ability to pay back its creditors or employ its people, which in turn forced Greece to beg the Eurozone and IMF for help and the austerity measures they demanded destroyed Greece's economy even more.''

 

 

edit: @ivan dragi - mislim da nikada nije bio problem pitati ovdje, jedino što to rijetko tko koristi jer većina misli da ima što reći o tome nečemu. (ha, bocnulo te ono prebrojavanje hihih:)

Tread softly because you tread on my dreams.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 19:26 (ElektričnaOvca).
13 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Tu se raspravlja o grčkoj, ali istina je da kad se jednome smrkne drugome svane. Nemogu svi imati puno. Da bi jedan imao više drugi treba imati manje i ne treba posebno naglašavati da bi svatko volio imati više. Da bi netko prodavao dijamnte netko ih treba iskopati, a što kopaća manje platiš to ti ostane više. Isto je sa grčkom. Ako im vjerovnici oproste dug ostat će bez toliko para, i zato ih muzu dok mogu.

Što su banke bolje? Evo rl priča kojih ima brdo (brojevi su zamjenjni) Lik gradi kuću koja će sa zemljom vrijediti 700kn. Fali mu 250kn da ju dovrši i diže kredit. S godinama isplati 150kn glavnice i još 100kn kamata. Izgubi posao i nemože do kraja vratiti kredit i ostane mu 100 kn glavnice. Banka napravi dražbu i ne bude neki interes, te banka proda kuću za 70kn. Čovjek je znači uložio 450 + 150 + 100=700kn i ostao bez svega zbog dijela kredita koji nije mogao vratiti. Ostala mu je još jedna zemlja a ostat će i bez toga jer će banka potraživati joj se isplati ostatak.

Naravno da banku boli patka za njega i njegove muke. Sam je potpisao i sam si je kriv.

Tako ispada i s grčkom. Iako navijam za njih, oni su potpisivali ugovore i naravno da je vrag došao po svoje.

14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Mislim da će se na kraju ipak umješati i Amerika. Evropa je nesposobna da sama rješava svoje probleme. Politiku su doveli na razinu objašnjavanja poreskim obveznicima kuda ide njihov novac. Bili su nesposobni rješiti rat u Jugoslaviji, nesposobni ublažiti ekonomsku krizu i nesposobni su rješiti problem Grčke. Putin se samo smješka i čeka....

Taj odnos Evropa- Amerika me često podsjeti na skeč iz TLN kada sjede za ručkom i kada svi moraju da ćute dok amerikanac razgovara telefonom.

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Ovaj nastup MMF-a, Merkelice i Junckersa prema Grčkoj nema nikakve veze s ekonomijom i zdravim razumom. Ovo je čisto ideološko izdrkavanje gdje se svoja ideološka agenda namjerava isfurati do zadnjeg Grka. 

 

 

 Slažem se da netko ima jako teški fetish na to da tlači ostale. Isto tako se slažem da cijela garnitura EU političara ne zna dvije poštene složiti o ekonomiji - EU je na krizu odgovorio dijametralno suprotno nego države koje su se najbrže izukle iz nje.

 

Međutim, nikako se ne slažem sa slikom "jadni mali Grci veliki su ih zafrknuli". Nitko nije držao Grcima pištolj na glavi uz prijetnju da se moraju zaduživati. Polakomili su se za novcem, a kad je trebalo početi vraćati, onda je nastala panika.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...

 jadni grci što ih zajebasmo, kako si to objasnio ja ne da bi im oprostio dug nego bi i im i gaće dao nakon što me naguze

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
axos kaže...

 

 Zaboravljaš da stvari vrijede onoliko koliko je netko za njih spreman platiti. Ako na dražbi nije mogo dobit više od 70kn za kuću odakle ti da je ta kuća vrijedila 700kn? Da je vrijedila 700 toliko bi i dobio na dražbi. Ono što je on napravio je da se kladio da će ta zmlja + kuća vrijediti toliko koliko on misli, e pa prvo pravilo zdravog klađenja je da se ne kladiš u ono što nisi spreman izgubiti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 20:44 (BlackDog22).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Bukva kaže...

 

Međutim, nikako se ne slažem sa slikom "jadni mali Grci veliki su ih zafrknuli". Nitko nije držao Grcima pištolj na glavi uz prijetnju da se moraju zaduživati. Polakomili su se za novcem, a kad je trebalo početi vraćati, onda je nastala panika.

 Ja imam osjećaj da je cijela grčka puna djece s posebnim potrebama pa su došli zločesti bankari i sve ih oženili za par milijardi i nekoliko otoka. Onako kao indijance, prodavali im perlice i ogledala, pa dok su se ovi igrali perlicama dali im da potpišu neke sitnopisane papire. Kolko smo ih izvarali više mi ih je naprosto žao.

16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
axos kaže...

 

 Zaboravljaš da stvari vrijede onoliko koliko je netko za njih spreman platiti. Ako na dražbi nije mogo dobit više od 70kn za kuću odakle ti da je ta kuća vrijedila 700kn? Da je vrijedila 700 toliko bi i dobio na dražbi. Ono što je on napravio je da se kladio da će ta zmlja + kuća vrijediti toliko koliko on misli, e pa prvo pravilo zdravog klađenja je da se ne kladiš u ono što nisi spreman izgubiti.

Nebi "toliko dobio na dražbi jer toliko vrijedi". Dražbe su često mjesto gdje se stvari dobijaju za manje nego vrijede.
-naime, ja sam skontao da je toliko novca potrošio na materijal, infrastrukturu, dozvole, lokaciju, radnike, opremanje?
Dakle da nije bubnuo cifru iz neba, nego pozbrojio račune?
Da u takvim situacijama može se dogoditi puno nepravde.
Zbog nekog pojednostavljenog i poopćenog pravilnika, izgubiti "cijeli auto jer ti je pukla guma".
Onda u takvim uvjetima poučeni iskustvima okolice,
nitko ništa ne započinje ni ne poduzima dok nije pokriven financijski barem 110%
pa dolazi do stagnacije razvoja. Tzv nesigurna ekonomska klima. 
Edit; ovo mi je tužno za čitati :(
http://www.index.hr/vijesti/clanak/turisticke-zajednice-ukinule-potporu-visnjanu-ne-zanimaju-ih-ljudi-koji-bulje-u-zvijezde/828766.aspx

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 21:02 (overhaul).
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Link

Kako negdje netko dobro peca 

Kad odrastem, želim biti šaban u srpskom MVP-u. Ali ja se stvarno moram čovjeku diviti tko je ovo izmislio - državnim novcem legalno plaćaš sponzoruše. Mokri san svakog muškarca.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
overhaul kaže...
BlackDog22 kaže...

Nebi "toliko dobio na dražbi jer toliko vrijedi". Dražbe su često mjesto gdje se stvari dobijaju za manje nego vrijede.
-naime, ja sam skontao da je toliko novca potrošio na materijal, infrastrukturu, dozvole, lokaciju, radnike, opremanje?
Dakle da nije bubnuo cifru iz neba, nego pozbrojio račune?
Da u takvim situacijama može se dogoditi puno nepravde.
Zbog nekog pojednostavljenog i poopćenog pravilnika, izgubiti "cijeli auto jer ti je pukla guma".
Onda u takvim uvjetima poučeni iskustvima okolice,
nitko ništa ne započinje ni ne poduzima dok nije pokriven financijski barem 110%
pa dolazi do stagnacije razvoja. Tzv nesigurna ekonomska klima. 

 Dražbe su mjesta gdje ćeš dobit onoliko koliko netko za to hoće platiti. Ne znam odakle ti to da se tamo dobije manje. Ne znam točno kako je taj mit o dražbama nastao no nisu ljudi koji tamo dolaze budale pa ćeš im ti pred nosom pokupit auto/kuću za desetinu onog što ona kao vrijedi. Istina je da se većina ljudi tamo bavi preprodajom pa ćeš možda proći za kojih 10tak% jeftinije jer će ti što se bave preprodajom odustati kad vide da nema više zarade u tome, odnosno njim dodatne zarade.

 

No nije uopće poanta u tim dražbama, nego u tome da ne vrijede stvari u jednom trenutku isto kao što su vrijedile u drugom. Puno ljudi je u ovoj krizi sa švicarcem kod nas izgubilo jer su kupovali s jeftinim švicarcem u trenutku kad je sve vrijedilo jako puno, da bi se u trenutku dogodilo da skupim švicarcem sad trebaju pokrit nešto što nitko neće kupiti i ne vrijedi skoro ništa. A ljudi prvo trebaju shhvatiti da stvari nemaju neku fiksnu cijenu nego vrijede jednostavno koliko netko za njih u tom trenutku želi platiti. To vrijedi i za sve ovo što si nabrojao (materijal, rad...).

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice