Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.162
|
čitano: 6.256.568
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Ne poznajem nikoga tko veliča ustaštvo ili ga simpatizira. Čak i oni, koje doživljavam kao naklonjene desnoj strani, ne veličaju ga. Meni se čini da se prije 15 godina češće čulo nepodobnih pjesmica nego sada. Nije bilo neuobičajeno, čak i na običnim feštama da neka pijana budala krene pjevati. Ne sjaćam se, na bilo kojoj fešti, u zadnje vrijeme da se tako nešto dogodilo.

 

Problem je u činjenici da je određena ekipa shvatila da je to dobar način za 5 minuta slave a trenutna vlast je premlaka i ne reagira na prvu (vjerojatno iz razloga što desno krilo HDZ-a još nije prihvatilo trenutno vodstvo) a morala bi.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

Ne poznajem nikoga tko veliča ustaštvo ili ga simpatizira. 

 

 

Kao šta moja pratetka misli da ne zna nikoga tko ne glasa za HDZ. "Oklen onda SDP-u Saboru, đava in lipi sriću odnija?"

 

Ta spika "ja ne znam nikoga... [umetni nešto]" nam ne govori apsolutno ništa o stvarnom stanju stvari nego o subjektivnom osjećaju onoga tko iznosi takve tvrdnje. 

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
Kao šta moja pratetka misli da ne zna nikoga tko ne glasa za HDZ. "Oklen onda SDP-u Saboru, đava in lipi sriću odnija?"

 

Ta spika "ja ne znam nikoga... [umetni nešto]" nam ne govori apsolutno ništa o stvarnom stanju stvari nego o subjektivnom osjećaju onoga tko iznosi takve tvrdnje.

Potpuno je ravnopravna spiki koju priča PzKpfw i njegovoj interpretaciju "poustašavanja" u RH. Gdje je razlika u našim postovima? Njega nisi ispravljao. Vidi što kažu amerikanci o tome.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?
Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 21:44 (Deus ex machina).
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

Ne poznajem nikoga tko veliča ustaštvo ili ga simpatizira. 

 Mario, nitko neće otvoreno doći i reći ja sam ustaša i obožavam vidjeti slike zaklane djece u jasenovcu. Osnovna karakteristika svih fašista jest da su curice i nemaju hrabrosti ni priznati to što misle. Vodi ih mržnja i svjesno će u društvo reći pred svojim "Vidi ga, čedo, balija itd", ali nikada neće otvoreno priznati jer nemaju hrabrosti. 

 

Pogledaj Šimunića i ekipu. Klasičan primjer, kada zagusti onda se vadi. Ili hasana, savršen primjer. 

 

Upravo zbog toga što je bilo kakav fašizam danas sam po sebi društveno neprihvatljiv, ovo ga čini meni osobno još toliko gadljivim. Svi ti poklonici u dubini sebe misle jedno, postupcima vrlo često prikazuju to isto, ali nikada baš neće otvoreno priznati nešto što je danas ipak sramota otvoreno reći. Oni su vrlo vjerojatno uvjereni da je takav stav u redu, možda zbog toga što ga većina prakticira. Zato ga i zadržavaju.

 

Ili budi faca pa reci jesam fašist sam, ili shvati da si glup. Ovo drugo barem nije teško reći, svi smo mi svjesni da smo nekada imali krive stavove i promijenili ih, što i jest bit priznavanje vlastite greške odnosno krivo formiranog stajališta. Onaj tko je konzervativan neće to nikada ni dovesti u pitanje, nego će lagati sebi da mu bude lakše. Jer odbacivanje jednog uvijek zahtijeva put usvajanja drugog, što znači ukratko - promjena sebe. 

 

Osobno, a znam i za kolegu s ove teme, me je stid nekih mojih prastarih postova na ovom forumu. Možeš tek onda misliti kako je u stvarnosti i stajališta koje sam nekada imao, a danas kada razmislim shvatim koliko je bilo pogrešno. Sve je to dio osobne evolucije i napretka, a kod osobe koja je konzervativna toga nema, već samo laganje prvog samog sebe i izmišljanja neke fiktivne stvarnost da bi se ostalo u zoni komfora. 

 

Tako da, teško je doći i priznati da si fašist. Zato što je sramota.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 22:55 (Ranko Kukumar).
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ranko Kukumar kaže...

Ne intervjuiram ja okolo ljude i pitam da li je i li nije proustaški nastrojen. Pričam o ljudima koje poznajem i koje srećem u neformalnim situacijama (kada se uz jelo i piće raščlanjujku svjetski i domaći problemi) i primjetan je trend (barem u mom slučaju) da se ljudi puno manje pale na takve stvari, većinom su zabrinuti za ekonomsku egzistenciju i činjenicu da će im djeca vjerojatno morati ići u inozemstvo. Možda je ovo zbog činjenice da nam djeca idu u školu i polako odrastaju pa se javlja strah kod roditelja.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

Potpuno je ravnopravna spiki koju priča PzKpfw i njegovoj interpretaciju "poustašavanja" u RH. Gdje je razlika u našim postovima? Njega nisi ispravljao. Vidi što kažu amerikanci o tome.

 

Nisam uopće komentirao sadržaj diskusije, nego metodologiju zaključivanja - "ja ne poznam nikoga...". Sad kad si rekao, išao sam pročitati Panzerove postove (pročitao sam samo tvoj i još par njih) pa ne vidim da je on isto tako formulirao svoj zaključak, osim ako nije na nekoj prethodnoj stranici.

 

Inače to što neki anonimni Amerikanac kaže Srbima mi ima otprilike jednaku težinu kao i izjava bilo kojega anonimnog forumaša.

Dapače, postovi mnogih forumaša koje čitam mi imaju neusporedivo veću težinu od mišljenja trećeg podtajnika američke ambasade u Beogradu ili Ulan Batoru o bilo čemo osim o rezultatima u NBA ligi. 

 

 

 

 

This space for rent!
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

Ne intervjuiram ja okolo ljude i pitam da li je i li nije proustaški nastrojen. Pričam o ljudima koje poznajem i koje srećem u neformalnim situacijama (kada se uz jelo i piće raščlanjujku svjetski i domaći problemi) i primjetan je trend (barem u mom slučaju) da se ljudi puno manje pale na takve stvari, većinom su zabrinuti za ekonomsku egzistenciju i činjenicu da će im djeca vjerojatno morati ići u inozemstvo. Možda je ovo zbog činjenice da nam djeca idu u školu i polako odrastaju pa se javlja strah kod roditelja.

 https://en.wikipedia.org/wiki/Fascism

 

Evo definicije istoga - Ukratko, podržavanje toga što stoji u definiciji jest podržavanje fašizma. Podržavanje dijela toga je podržavanje elemenata fašizma. Vidi, primjer ona inicijativa "U ime obitelji" po svojoj definiciji ima elemente ideologije fašizma. To ne znači da je uistinu takav "pokret" uistinu doslovno fašistički. Ali ima cilj jednoj skupini ljudi dati veća "prava" (pod navodnicima), dakle nema cilj istrijebiti jednu skupinu ljudi (što ni nije uvjet fašizma!), već ih doslovno poniziti i udariti na njih. To je samo primjer. 

 

Isto je sa ljudima, dakle što je po definiciji - to jest podržavanje ideje fašizma. 

 

Još nadodano, podržavanje fašističkih pokreta (Hasanovo nisam vidio kakva je zastava kada sam se slikao) je također - pogađajmo - podržavanje fašizma. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 21:57 (Ranko Kukumar).
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
 Sad kad si rekao, išao sam pročitati Panzerove postove (pročitao sam samo tvoj i još par njih) pa ne vidim da je on isto tako formulirao svoj zaključak, osim ako nije na nekoj prethodnoj stranici.

 Evo ti pa pročitaj još jednom. Gdje su argumenti za izjave označene od 1 do 3. Ili možda je ne vidim te argumente.

PzKpfw kaže...

@DarthMarkus

 

1. Bojim se da HR, polako, al' sigurno klizi u fašizam, još gori, nego onaj kaj je vladao za vrijeme tuđmanove strahovlade...

2. Kao, da veliki Hrvati, opet pripremaju teren za neke nove nestabilnosti na područjima regije Adriatic....

3. Svako malo, neki problemi, vraćaju se stari zločinački simboli fašizma(ustašva) u javni prostor, proziva se susjede, još malo pa će naši domaći "Azovci", početi kao u Ukrajini kontolirati ulice  po gradovima, te uvoditi red..., onda će opet biti, mantra "napali" nas Rusi...

 

Al' neka poslati ćemo mi satniju na ruske granice, kao Antiša nekada legionare, pa ako nas napadnu Združena braća, onda ćemo mi njih napasti na njihovom teritoriju...

..opet bi bilo mantra da se Zagreb brani u Hercegovini....

 

Neću pucati po onima koji mi nisu ništa krivi. Najmanje po Srbima ili po Bošnjacima.

 

 

 

Što se tiče anonimnoga amerikanca, daj me nemoj hebat, ovo si ozbiljno mislio. Hoyt Brian Yee, zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju je za tebe anonimni amereikanac u rangu s forumašem. Lik je po relevantnosti daleko iznad našeg premijera i predsjednice, toga si valjda svjestan.

 

 EDIT: Ranko, nemoj mi samo spominjati Markićku. Ženu ne mogu smisliti a još manje to njeno "zauzimanje" za moralne vrijednosti.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 22:21 (mario.L_hr).
16 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

(EDIT: nastavno na Rankov post)

 

Isto ko i predsjednica s ovim čokoladicama - ne smije reći da je neprikladno da se u Hrvatskoj na neku godišnjicu nečega iz Domovinskog rata (kojih imamsve više i više - svaki dan na TV-u Domovnski rat, ko da smo u 1996-toj ane 2016-toj) dijele čokoladice proizvedene u Srbiji (iako je upravo na to mislio onaj neki tip s fejsa), nego se izvlači na "kupujmo hrvatsko".

Mogla je reći da je to simbol pomirenja, mogla je reći da su im čokoladice jednostavno konkurentnije ako već ne želi skrenuti pozornost na to da je dobro poticati robno-trgovačku razmjenu između dviju zemalja i konačno prestati ratovati u trećem tisućljeću.

 

Ali naravno da to neće reći - osim što namjerno pasivno podržava sukob, nema tu niti glasova za nju, u pomirenju i suživotu. Jad i bijeda, ta žena je dno dna naše političke scene, a činjenica da je izabrana za predsjednicu govori sve što treba o našem društvu. Što kažu, ljudi imaju vlast kakvu zaslužuju. Mi imamo HDZ, Most i KGK. I Crkvu, naravno...

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 22:24 (Veliki Brat).
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Veliki Brat kaže...

Isto ko i predsjednica s ovim čokoladicama - ne smije reći da je neprikladno da se u Hrvatskoj na neku godišnjicu nečega iz Domovinskog rata (kojih imamsve više i više - svaki dan na TV-u Domovnski rat, ko da smo u 1996-toj ane 2016-toj) dijele čokoladice proizvedene u Srbiji (iako je upravo na to mislio onaj neki tip s fejsa), nego se izvlači na "kupujmo hrvatsko".

Mogla je reći da je to simbol pomirenja, mogla je reći da su im čokoladice jednostavno konkurentnije ako već ne želi skrenuti pozornost na to da je dobro poticati robno-trgovačku razmjenu između dviju zemalja i konačno prestati ratovati u trećem tisućljeću.

 

Ali naravno da to neće reći - osim što namjerno pasivno podržava sukob, nema tu niti glasova za nju, u pomirenju i suživotu. Jad i bijeda, ta žena je dno dna naše političke scene, a činjenica da je izabrana za predsjednicu govori sve što treba o našem društvu. Što kažu, ljudi imaju vlast kakvu zaslužuju. Mi imamo HDZ, Most i KGK. I Crkvu, naravno...

Ni ja ne kužim zbog čega cijela strka oko tih čokoladica. Raspisali su natječaj kroz sustav javne nabave i odabrali ponuditelja, zašto se sada čudi ko picek glisti. I kakva je šteta u tome što su čokolade iz Srbije? Po tom ključu se svugdje mogu tražiti elementi zavjere. Htjeli su najjeftinije i to su dobili.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

 

 EDIT: Ranko, nemoj mi samo spominjati Markićku. Ženu ne mogu smisliti a još manje to njeno "zauzimanje" za moralne vrijednosti.

 Pa eto, to je samo jedan primjer. Dakle, fašistički stavovi, iako ne nužno ono što ti podrazumijevaš pod fašizmom (ekstremni oblik nacionalizma). Ali ima cilj podcjeniti jednu grupu ljudi samo zato što podrazumijeva da daje "prirodno" veća svojstva jednoj grupi ljudi. 

 

Pazi, recimo u definiciji svake religije stoji da je samo takva i takva vrsta vjerovanja ispravna. Često se eksplicitno navodi da su drugi oblici vjere vrlo pogrešno i pripadnici drugih religija skupinom drugog reda (po naški gorjet će u paklu). To je isto tako davanje prirodno-većih karakteristika jednoj grupi ljudi samo zato što su se našli u tome naspram drugih (ne moraš mi objašnjavati kako svatko bira religiju, u nas se s tim rađa, a tek kasnije može postati ireligiozna osoba). Međutim, ne želim reći da je svaki pripadnik neke religije sada fašist. Ali da se u njegovoj religiji (govorim za kršćansku, a i islam) mogu pronaći (U bibliji, ne da mi se tražiti) elementi koji su usporedivi s elementima fašizma - želim reći. 

 

Ako se slažeš sa mnom, a ne vidim zašto ne bi (jer, recimo, vjerovanje u pogrešnog boga u kršćanstvu je osuđeno znamo kako, a i znamo kako se zove skupina ljudi koja vjerujue u krivog boga), vrlo lako možeš doći do zaključka da je u današnjoj hrvatskoj uz visok utjecaj religije i politike lako zakoračiti u fašističke ideje. 

 

Dakle, lagano polako učenje od malih nogu da netko ima veća prava nad nekim zato što se rodio negdje jest odgajanje u fašističkom duhu. 

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

 

 

Što se tiče anonimnoga amerikanca, daj me nemoj hebat, ovo si ozbiljno mislio. Hoyt Brian Yee, zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju je za tebe anonimni amereikanac u rangu s forumašem.

 

LOL! "zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju" :-) 

 

Tebi ta titula imponira?! :-))))))

 

Nisam rekao da je u rangu sa svakim forumašem. Mnogi forumaši su daleko iznad njega po artikuliranosti i poznavanju materije... "zamjenik pomoćnika državnog tajnika..." :-)))))))

 

Ali je Amerikanac!!!!! Nadčovjek!!!!

 

Ne znam jel ti imaš kakve komplekse, ali da piše "zamjenik pomoćnika ministra vansjkih poslova Hrvatske" jel bi se isto tako usrao od njegovog autoriteta? Misliš da je "zamjenik pomoćnika" nečega zato jer dolazi iz Amerike nešto sasvim drugo? 

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ranko Kukumar kaže...

Mene su učili da poštujem druge bez obzira na različitost (rasa, vjeroispovijest ili nešto treće). Na isti način odgajam i svog klinca. Različitost je pozitivna i ne vidim zbog čega bi takve ljude trebalo isključivati i žigosati. Opet ponavljam, moje iskustvo (bolje rečeno iskustvo mog sina) s vjeronaukom u školi je pozitivno, barem prema onome što ih vjeroučiteljia uči. Ne mislim da je to pravilo i da je svakome tako već samo iznosim ono s čim se susrećem.

 

Što se tiče desničarenja ono je trend u Europi. Mislim da, desničari raznih boja, nikad nisu imali više podrške nego sada (govorim o post WWII razdoblju). Meni se ne sviđa ta ksenofobija i mislim da nas vraća natrag. Nadam se da će rezultat Austrijskih izbora za predsjednika pokrenuti stvari u drugom smjeru.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

LOL! "zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju" :-) 

 

Tebi ta titula imponira?! :-))))))

 

Nisam rekao da je u rangu sa svakim forumašem. Mnogi forumaši su daleko iznad njega po artikuliranosti i poznavanju materije... "zamjenik pomoćnika državnog tajnika..." :-)))))))

 

Ali je Amerikanac!!!!! Nadčovjek!!!!

 

Ne znam jel ti imaš kakve komplekse, ali da piše "zamjenik pomoćnika ministra vansjkih poslova Hrvatske" jel bi se isto tako usrao od njegovog autoriteta? Misliš da je "zamjenik pomoćnika" nečega zato jer dolazi iz Amerike nešto sasvim drugo? 

 

 

Meni ne imponira ali ovo je prilično traljav pokušaj izvlačenja, s tvoje strane. Jesi li pročitao išta o njemu? 

 

Što je s prvim dijelom posta? Preskočio si ga.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

Mene su učili da poštujem druge bez obzira na različitost (rasa, vjeroispovijest ili nešto treće). Na isti način odgajam i svog klinca. Različitost je pozitivna i ne vidim zbog čega bi takve ljude trebalo isključivati i žigosati. Opet ponavljam, moje iskustvo (bolje rečeno iskustvo mog sina) s vjeronaukom u školi je pozitivno, barem prema onome što ih vjeroučiteljia uči. Ne mislim da je to pravilo i da je svakome tako već samo iznosim ono s čim se susrećem.

 

 Učili su te tvoji roditelji (što je pohvalno), ali te religija nije učila. Religija te je učila da si ti, kao npr katolik, pripadnik skupine izabranog naroda. Vi katolici ste imali sreću da se pojavio vaš spasitelj Isus Krist i spasio vas od vječnog pakla i grijeha. Ovi ostali će goriti u njemu. Svi koji imaju drugog boga, ili su rođeni pod krivom zvijezdom - će gorjeti u paklu. Samo zato jer vjeruju u krivog boga, ili ne vjeruju. Dakle, pripadnici druge skupine ljudi. Jedini im je spas da se pokaju i prijeđu u prvu skupinu ljudi.

 

Tek je zadnji papa donekle ovu stvar olabavio te je rekao da ateisti bez problema mogu biti u raju. Međutim, njegova tvrdnja je u suprotnosti s onim što piše u Bibliji te je sve to još uvijek vrlo nedogovoreno. 

 

Meni je drago da ti postupaš prema svom djetetu tako što ga učiš na ispravan način, ali nemoj se začuditi da kada malo poraste dadne izjave "Tata, onaj u razredu jedan se nije krizmao, da vidiš kako je glup, svi smo mu se smijali danas". Ti za tu izjavu nećeš biti kriv, ali će biti krivo društvo. Tvoja će dužnost biti sjesti i objasniti djetetu da je takvo razmišljanje pogrešno, ali zapitaj se ima li veći utjecaj tvoje objašnjenje na dijete u toj situaciji ili mišljenje većine koja ga okružuje (razred)? 

 

Dakle, nije ustašluk ali je jednim dijelom fašizam i to je ozbiljan problem kada cijela politika gleda na to kao nestašluk. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 22:50 (Ranko Kukumar).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

 

Meni ne imponira ali ovo je prilično traljav pokušaj izvlačenja, s tvoje strane. Jesi li pročitao išta o njemu? 

 

Što je s prvim dijelom posta? Preskočio si ga.

 

Prvi dio posta je besmislen - u njemu nigdje nema (ili ja nisam vidio - molim te označi mi taj dio), gdje bi Panzer rekao "ja ne poznam nikoga..." ili "sve koje ja poznam..." ili bilo što u tom stilu što sam tebi predbacio kao metodologiju zaključivanja, a ti i dalje tvrdiš bez ikakvog dokaza u konkretnom Panzerovom citatu da je to rekao. 

 

Ne znam što je "traljavo u mom izvlačenju". Tip je "zamjenik pomoćnika" američkog državnog tajnika (što je ekvivalent ministru vanjskih poslova). To je titula činovnika kojih ima ne na stotine nego na tisuće: https://careers.state.gov/learn/what-we-do/mission. 

 

Za razliku od njega, koji ne vidi fašizaciju u Hrvatskoj, ja vidim, a nisam baš jedini. Pročitaj malo novine, pa ćeš vidjeti koji su nam "reperi" na osnovu kojih to zaključujemo.

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ranko Kukumar kaže...

 Učili su te tvoji roditelji (što je pohvalno), ali te religija nije učila. Religija te je učila da si ti, kao npr katolik, pripadnik skupine izabranog naroda. Vi katolici ste imali sreću da se pojavio vaš spasitelj Isus Krist i spasio vas od vječnog pakla i grijeha. Ovi ostali će goriti u njemu. Svi koji imaju drugog boga, ili su rođeni pod krivom zvijezdom - će gorjeti u paklu. Samo zato jer vjeruju u krivog boga, ili ne vjeruju. Dakle, pripadnici druge skupine ljudi. Jedini im je spas da se pokaju i prijeđu u prvu skupinu ljudi.

Prouči malo pojmove Ekumenizma i Međureligijskog dijaloga. Da se razumijemo imaš hrpu onih koji se ponašaju onako kako ti pišeš ali to nisu svi.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

Prouči malo pojmove Ekumenizma i Međureligijskog dijaloga. Da se razumijemo imaš hrpu onih koji se ponašaju onako kako ti pišeš ali to nisu svi.

 Smatraš li da ima u praksi ikakve koristi od toga? 

 

"Međureligijski dijalog" - Što je s odnosom prema nevjernicima? Ljudi drugog reda? 

 

Muslimani barem vjeruju, pa su ajde dobri. Srbi su slični nama, imaju križanje, ajde nisu loši. Ali ovi koji nemaju ništa - to su propalice. 

 

Ja to tako vidim. I to jest element fašizma. 

13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Ti meni kažeš da su PzKpfw-ove izjave argumentirane. Daj me nemoj hebati.

 

U prvoj tvrdi da klizimo u još gore stanje od vremena kada je Franjo Tuđman bio predsjednik? Ti u to vjeruješ? Držiš li da je to istina?

 

U drugoj kaže da Veliki Hrvati ponovno pripremaju teren za nestabilnosti u regiji Adriatic. Što bi značilo da je Hrvatska izazvala prethodni rat, na ovim područjima. Koji je interes RH u nestabilnosti kada izuzetno ovisimo o turizmu. Smatraš da je ova tvrdnja utemeljena na činjenicama?

 

Treća izjava je mješavina u kojoj se provlači teza da će ekstremisti uredovati po gradovima. Iz koj guzice je izišla ova tvrdnja? Da li je tebi ovo utemeljeno na argumentima?

 

Taj isti zamjenik se više "sluša" od bilo kojeg RH političara. Nadalje čovjek je proveo određeni broj godina na ovom području i prilično je potkovan činjenicama.

 

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...

 

Što se tiče anonimnoga amerikanca, daj me nemoj hebat, ovo si ozbiljno mislio. Hoyt Brian Yee, zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju je za tebe anonimni amereikanac u rangu s forumašem. Lik je po relevantnosti daleko iznad našeg premijera i predsjednice, toga si valjda svjestan.

 U kojem kontekstu uspoređuješ relevantnost premijera i presjednice i toga dužnosnika? Po stavu o fašizmu u Hrvatskoj nema smisla jer presjednik i presjednica imaju isti stav. S druge strane ako misliš da njegov stav pobija akcije državnog vrha iz kojih se vide njihova simpatija prema ustašama, onda se grdno varaš. To je isto kao da kažeš američki odnos prema Saudijskoj Arabiji dokazuje da u toj zemlji nema kršenja ljudskih prava. Stvar je da on ne odlučuje o unutarnjem uređenju Hrvatske već vodstvo države i ne predstavlja nas on već premijer i presjednica. Osim toga je primarno

I pogledajmo malo sad stvari kod nas. Presjednica je na Jasenovac došla par dana prije službene obljetnice, nije (kao ni premijer) reagirala na onaj spomenik sa ZDS-om u njemu, optuživala je orjunaše za nerede, slikala se s onom zastavom. Jedni su nazvali mol po Mili Budaku, a sjećaš se onoga sa Joeom Šimunicem kad su mu svi čuvali leđa i držali da nije učinio ništa krivo. A tek Hasanbegović i ovo ponašanje HRT-a u zadnje vrijeme.
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/porazavajuci-rezultati-istrazivanja-tri-cetvrtine-hrvatskih-tinejdzera-drzi-da-ndh-nije-bila-fasisticka-a-pola-da-su-homoseksualci-bolesni/171178/
Gotovo tri četvrtine učenika završnih razreda srednjih škola ne smatra da je NDH bila fašistička tvorevina,...
Ne znam za tebe, no ja znam za puno ljudi koji su simpatizeri NDH tj. načelno nemaju nekih problema s segregacijom Srba u njoj. Možda bi u nekoj ruralnijoj sredini sreo više takvih ljudi. Ti ćeš možda tvrditi da sve ovo nije relevantno, no to je isto dio Hrvatske kao ja i ti i tvoji prijatelji.

Inače o stranim viđenjima Hrvatske pogledaj što kaže Paul Mason:
https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/sep/12/croatias-election-warning-nationalism-balkans-eu-government-second-world-war-fascism
With xenophobia and regional tensions on the rise, the EU has to get tough with the new Croatian government – all cultural nods and winks towards second world war fascism must go

 

No nezavisno od toga bilo bi dobro malo pogledati malo komentare ispod gornjeg članka jer to pokazuje kako nas stranci stvarno vide. Npr. ima dosta komentara koji negativno gledaju na ulazak Hrvatske u EU jer nismo dovoljno dobri. Mnogi komentari su u stvarnosti slični onima koje naši desničari dijele Sirijcima, Afganinstancima i ostalima koji traže bolji život u Europi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 23:17 (captain_soap_McTawish).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...
Drago kaže...

 

Ti meni kažeš da su PzKpfw-ove izjave argumentirane. Daj me nemoj hebati.

 

 

Di sam to napisao? Daj mi taj citat gdje sam napisao bilo kakvu kvalifikaciju Panzerovih izjava. Bez veze lupaš.

 

Ja ti govorim da je ta metodologija ("ja ne poznam..."), NEOVISNO o sadržaju rasprave u koji uopće nisam ulazio dok me ti nisi povukao, pogrešna. Igrom slučaja ja se slažem s Panzerovim zaključkom, a o argumentaciji uopće nisam ni govorio niti želim sada opet ulaziti u tu temu. 

 

 

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ranko Kukumar kaže...

 Smatraš li da ima u praksi ikakve koristi od toga? 

 

"Međureligijski dijalog" - Što je s odnosom prema nevjernicima? Ljudi drugog reda? 

 

Muslimani barem vjeruju, pa su ajde dobri. Srbi su slični nama, imaju križanje, ajde nisu loši. Ali ovi koji nemaju ništa - to su propalice. 

 

Ja to tako vidim. I to jest element fašizma. 

Teško da sam ja prava osoba za ovakva pitanja. Što se mene tiče (jedino po tom pitanju sam relevantan) svi startaju s iste pozicije, ne diskriminiram ljude po bilo kojoj osnovi.

captain_soap_McTawish kaže...

 U kojem kontekstu uspoređuješ relevantnost premijera i presjednice i toga dužnosnika? Po stavu o fašizmu u Hrvatskoj nema smisla jer presjednik i presjednica imaju isti stav. S druge strane ako misliš da njegov stav pobija akcije državnog vrha iz kojih se vide njihova simpatija prema ustašama, onda se grdno varaš. To je isto kao da kažeš američki odnos prema Saudijskoj Arabiji dokazuje da u toj zemlji nema kršenja ljudskih prava. Stvar je da on ne odlučuje o unutarnjem uređenju Hrvatske već vodstvo države i ne predstavlja nas on već premijer i presjednica. Osim toga je primarno

I pogledajmo malo sad stvari kod nas. Presjednica je na Jasenovac došla par dana prije službene obljetnice, nije (kao ni premijer) reagirala na onaj spomenik sa ZDS-om u njemu, optuživala je orjunaše za nerede, slikala se s onom zastavom. Jedni su nazvali mol po Mili Budaku, a sjećaš se onoga sa Joeom Šimunicem kad su mu svi čuvali leđa i držali da nije učinio ništa krivo. A tek Hasanbegović i ovo ponašanje HRT-a u zadnje vrijeme.
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/porazavajuci-rezultati-istrazivanja-tri-cetvrtine-hrvatskih-tinejdzera-drzi-da-ndh-nije-bila-fasisticka-a-pola-da-su-homoseksualci-bolesni/171178/
Gotovo tri četvrtine učenika završnih razreda srednjih škola ne smatra da je NDH bila fašistička tvorevina,...

Ne znam za tebe, no ja znam za puno ljudi koji su simpatizeri NDH tj. načelno nemaju nekih problema s segregacijom Srba u njoj. Možda bi u nekoj ruralnijoj sredini sreo više takvih ljudi. Ti ćeš možda tvrditi da sve ovo nije relevantno, no to je isto dio Hrvatske kao ja i ti i tvoji prijatelji.

 

Inače o stranim viđenjima Hrvatke pogledaj što kaže Paul Mason:
https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/sep/12/croatias-election-warning-nationalism-balkans-eu-government-second-world-war-fascism
With xenophobia and regional tensions on the rise, the EU has to get tough with the new Croatian government – all cultural nods and winks towards second world war fascism must go
No nezavisno od toga bilo bi dobro malo pogledati malo komentare ispod gornjeg članka jer to pokazuje kako nas stranci stvarno vide. Npr. ima dosta komentara koji negativno gledaju na ulazak Hrvatske u EU jer nismo dovoljno. Mnogi komentari su ustvarnosti slični onima koje naši desničari dijele Sirijcima, Afganinstancima i ostalima koji traže bolji život u Europi.

 

 

Usporedba je općenita. Ne odnosi se samo na stavove o fašizmu. Ono što sam ja Dragi htio reći, na njegovo pljuvanje po anonimnom amerikancu, je to da izjava tog anonimca ima veću težinu od bilo kojeg političara iz RH. Nemušto reagiranje predsjednice proizlazi iz činjenice da je uz pomoć desnih glasaća pobijedila na izborima i to je krivo i pogrešno. Ona mora poštivati ustav RH koji je kristalno jasan po tom pitanju. To koketiranje će je koštati drugog mandata. 

 

Što se tiče premijera, već sam prije pisao o tome, njegova reakcija, brem se meni tako čini, je mlaka zbog toga što nije pridobio desno krilo na svoju stranu. Što je ponovno sramotno jer i on mora poštivati i provoditi Ustav RH.

 

Pa u cijelo Europi desničari dižu glavu. Nikad im bolje nije išlo (u zadnjih 50 godina).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
mario.L_hr kaže...

Ne poznajem nikoga tko veliča ustaštvo ili ga simpatizira. 

 

 

Kao šta moja pratetka misli da ne zna nikoga tko ne glasa za HDZ. "Oklen onda SDP-u Saboru, đava in lipi sriću odnija?"

 

Ta spika "ja ne znam nikoga... [umetni nešto]" nam ne govori apsolutno ništa o stvarnom stanju stvari nego o subjektivnom osjećaju onoga tko iznosi takve tvrdnje. 

 

 

 Pitanje je gdje nastaju novi fašisti. Ako ih je toliko likvidirano u toku rata i unazad 40 godina redovno ih se likvidiralno po inozemstvu gdje se oni kote. Večim dijelom stvorio ih je domovinski rat. Oni koji su otišli u rat 91 sa 20+ godina njihovi roditelji su najevjerojatnije bili umjereni ili komunisti a djeca su im se povampirila.  A danas i tad najveća tvornica novih fašista je bila crkva. Na jedna vrata ulaze normalni i pošteni ljudi a izlaze nacionalisti i fašisti.

10 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

@mario.L_hr

 

Gle, crnokošuljaši doduše ne bu još počeli marširati po ulicama, al' ako to ustreba nekome, sigurno će i to početi.

Imamo HOS koji se hoće provući svojim zaslugama u DR, da on zbog toga može koristiti ustaški pozdrav ZDS, koji nema nikakovoga da je "stari" hrvatski pozdrav.

Nekima bi odgovaralo da svi Hrvati budu ustaše, al' to ne smije proći. Za takve fanatike, ak' nisi ustaša nisi Hrvat. Što je porazno, kaj se tiče ljudskog humanizma.

 

Imamo uspon MPT još od prije kada HDZ sišao sa vlasti(poslije 2000.godine...), te od onda počinje njegov uspon, gdje su se počele osgajati mlade ustaške generacije na njegovim pjesma, a sve pod parolom domoljublja.

Po jednom istraživanju mnogo mladih u HR ne misli da je NDH bila zločinačka država. Onda ni III. Reich to nije bio, pa su se onda navodno "rasno inferironi" ubijali sami od sebe???

Mi imamo problem sa ustaštvom u RH od samoga početka, jer je HSP kada je obnovljen kao stranka, krenuo, tamo gdje je stao '45 u Domovini(ne, računajući vrijeme  emigraciji, gdje su postojale raznorazne ustaške udruge, pa i pravaške strane, itd...). To je pasalo ovima iz HDZ, jer su onda oni bili kakti desniji od njih, a sami HDZ je provodio politku ustaštva, jer su pare ustaške emigracije Tuđmana i ekipo oko njega dovele na vlast. Morao je jednostavno izvrđšiti svoje obaveze prema sponozorima...otuda trgovanje teritorijem sa Slobomd i dogovreni rat...(o tome sam već pisao)

 

Kada treba rušiti lijevo političko krilo na vlasti, evo opet ustaša u javnome prostoru. Tako je uoči dolaska Sanadera na vlast, te sada posljednji Karamarko kada je dolazio...

Govorim o javnom prostoru, gdje se stalno guraju teme iz WWII, gdje se želi nivelirati borce NOB i ustaše, da određene političke elite samo se dočepale vlasti, te im ustaštvo služi kao izlika da budu što drugačiji od lijevice, koja je jedina od WWII HR donijela dobro. 

Desno krilo, odnosno ustaše spušili su prvi rat, te sada hoće revanš. Žele pomiriti one koji su branili narod od okupatora i domaćih izdajnika, te one koji su ubijali sve koji nisu prikladne krvi i vjere.

 

Ne govorim o običnim međuljudskim odnosima, gdje će ljudi svoje svakodnevne brige zamijeniti priča o ustašama, nego o medijskoj slici gdje ustaše preko svojih medijskih kurira (Bujanec, emisija Markov trg, dijelom HRT, portal Dnevno, itd) žele što bolje plasirati na tržištu politčkih zbivanja, da tako nazovem, medijske političke teme kod nas. 

Stalno se u medijski prostot namjerno guraju te provokacije sa ustašama, da bi se što više ljudi "fukali" na one tobože drugačije, koji su nam opet tobože opasnost...stadioni su rasadnici primitivizma, te vježbalište mladih huligana za početak formiranja jurišnih odrede....

....gle, tako je počelo u Ukrajini, kada su počele nicati kao gljive poslije kiše, raznorazne fašističke grupe pod krinkom domoljublja, te su one počele patrolirati po gradovima Ukrajine, da uvedu red među drugačjima od domicilnog naroda...npr Jobbik u Mađarskoj, te on njihova garda, koja je rado viđena kod domaćih pravaških ustaša, kada treba maršitati kod raznih obljetnica...BTW, taj pokret 64 županije, ili kak' se već zove ima bar pola HR ucrtano u svoje velikomađarske mape....

 

Priča o ustaštvu je obično zlo, koje određene politike žele iskoristi narod za svoje niske strasti i profite.

 

Jedino internacionalizam može spasiti narode regije Adritatic, da opet ne skliznu u nove nestablinosti sa nepredvidljivim razvoje situacije.

Niti vjere, niti demokracije, niti ljudska prava nisu izlječile nacionalne komplekse malih naroda, velikih ideja na području regije Adriatic, nego jedino ideja bratstva i jedinstva je držala spomenute narode da žive u miru. To je polog i jamac sreće svakog naroda i pojedinca među nama.

Drug do druga, partizan do partizana, kontra bilo kojeg okupatora.

To je dokazano u praksi, sve drugo je izgubilo svoje povijesnu tekmu, te se nalazi na krivoj strani povijesti.

 

To ne znači da treba plesati sa nekima kolo, al' ne smijete se dati u jaram mržnje i spiralne zločina.

 

Mario, mi smo ovdje saveznici US, te nas oni koristi kao svoje marionete, da se mi svađajući sa Republikom Srbijom i ekipom iz BiH, obračunavamo sa velikom Ruskom Federacijom.

U tome vidim naažlost moguće nove izvore nestabilnosti....

Samo ako dobijem bilo kakav vojni poziv, budem išao slomiti namjerno nogu, da ne moram ratovati za mafiju, fašiste, te da idem kontra svojih uvjerenja. 

Ne smetaju meni, niti Srbi, niti Rusi, niti bilo tko drugi, osim ovih kaj se furaju na veliko hrvatstvo, a sve su pokrali i moju rodbinu slali u smrt radi mokrih snova ustaše emigracije i radi svoji profita....

 

....više mi je dosta, da ja moram mrziti nekoga da bi bio pravi Hrvat-katolik i kaj ti je sve znam po ideologiji uber-hrvatstva....

Pravi Hrvat je po građanskoj pripadnosti i svaki onaj tko poštuje zakone HR, bez obzira na naciju, vjeru, te sve druge razlike koje nisu uvjetovane ljudskim lošim ponašanjem.

Nekada smo bili podanici monarha, onda Jugoslaveni, sada Hrvati, te sada građani EU, države su potrošna roba, te se tako i treba odnostii prema njima...

Bio Hrvat ili Srbin, ne smijemo čovjeka ocijenjivati po tome, nego po djelima i karakteru.

 

 

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Čokoladice su ekšli super prikaz koliko su ljudi na ovim prostorima glupi. Naravno da cijela priča nema smisla i da djecu boli kuki odakle je čokolada. Sve skupa je toliko dobra satira da bi prošla kao jedan od boljih članaka news bara.
Jedna od stvari za koju su ljudi na ovim prostorima ginuli je, između ostalog, i ta da im djeca imaju izbor raznih čokoladica, uključujući i srpske. Jbg, čokoladice su ovdje, ni krive ni dužne, samo oslikale sav besmisao rata, a to je ono što boli ekipu koja pod krinkom pijeteta i ostalih prežvakanih opravdanja sakriva žal što se susjede ne mrzi onoliko koliko bi neki htjeli. Naravno, kao prva među jednakima/glupanima, i precjednica je osupnuta. Zlonamjerni debili.
Tread softly because you tread on my dreams.
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
PzKpfw kaže...

I kako to argumentira one tri tvoje tvrdnje? Koji dio ovog teksta potvrđuje iste? Ti si napisao da nas čeka gore vrijeme od onoga kada je Tuđman bio na vlasti. Osvrnio se malo oko sebe, ili tako slabo pamtiš.

 

Inače spiku o ustašam koriste sve političke stranke u RH da bi profitirale i zaradile jeftine političke bodove (od neke od interesnih strana) te maknule iz zanimanja bitne teme.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?
14 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Ako se pitate koji je razlog uspona desnih stranaka u Europi.

 

Inače ja pripadam jednoj od prvih generacija u Hrvatskoj koje su imale taj famozni vjeronauk u školi. Svi smo išli, ali sada od svih ljudi koje znam, samo jedan je vjernik i ide u crkvu. On mi kaže da su u zajednici mladih u toj crkvi samo 4 mlade osobe, a crkva je u Zagrebu. Kad sam ja išao u crkvu (prije 10 godina) sjećam se da je uvijek bila puna. On mi sada kaže da je crkva doslovno prazna i da na misi bude njih par mladih ljudi sa nekolicinom starijih žena. Eto znam da koristim taj "poznajem nekoga" argument, ali to je neko moje subjektivno iskustvo koje ne mora ništa značiti. Međutim znam da su crkve širom Zagreba poluprazne. Znam da moja generacija definitivno nije religiozna iako su nas forsirali s tim vjeronaukom. Što se tiče rasta fašizma, to definitivno primjećujem. Ne samo u Hrvatskoj nego i u cijelom svijetu. Međutim ne među vladajućom elitom ili medijima. Kod njih baš suprotno, nego kod običnih ljudi. Kada se ljudi boje i ne osjećaju se sigurno i osjećaju se potlačeno, onda se javlja fašizam.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 23:57 (nj0fra).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
zeroname kaže...

 

 

 Pitanje je gdje nastaju novi fašisti. Ako ih je toliko likvidirano u toku rata i unazad 40 godina redovno ih se likvidiralno po inozemstvu gdje se oni kote. Večim dijelom stvorio ih je domovinski rat. Oni koji su otišli u rat 91 sa 20+ godina njihovi roditelji su najevjerojatnije bili umjereni ili komunisti a djeca su im se povampirila.  A danas i tad najveća tvornica novih fašista je bila crkva. Na jedna vrata ulaze normalni i pošteni ljudi a izlaze nacionalisti i fašisti.

 Jedan od odgovora možeš naći ovdje http://www.index.hr/vijesti/clanak/katastrofalni-rezultati-hrvatski-ucenici-ispodprosjecni-nemaju-niti-temeljnu-pismenost/936285.aspx

 

Možda djeluje nategnuto, no ja držim da je logika sljedeća - da bi uvažavao različitost, moraš ju razumjeti, a za to ti trebaju zdravi obrazovni temelji. Naravno da fašizam, kao ni bilo koji srodni -izam ne pokreću isključivo glupani, već inteligentni sociopati, no da bi stvar zaživila treba ti ipak malo veće krdo.

PISA se odvija u ciklusima, s djecom starosti 15 godina. Mislim da su ovi rezultati solidan prediktor koliko je budućnost populacije na ovim prostorima u banani.

Tread softly because you tread on my dreams.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice