Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.170
|
čitano: 6.259.972
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Old Iggy kaže...
ElektričnaOvca kaže...

Jutarnji piše da mu je poslao poruku u kojoj je, između ostalog, prijetio da će ga zaklat'. Tako da jbg, he had it coming. 

 

 

 

Na stranu što je to postalo na društvenim mrežama "normalna stvar", ovo je deset puta gore od "mraka socijalizma".

 

A ne znam baš - pisati nekome da ćeš ga klati ili kao onoj Markićki da će je objesiti... 

Jebiga, tko ima psihičkih problema neka ide doktoru i to rješava, ali ovako se ventilirati javno i onda se žaliti što si najeba - ne mogu to shvatiti.

 

 

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

Da ga ebeš ako su meni jasni ovi danas pileći mozgovi i tzv zaštitnici obitelji i djece. 

Baš čitam i ne mogu se načuditi masovnoj histeriji. Kad pogledaš, ona je dijete otela, uskratila je djetetu pravo na oca, izazvala mu traume.

 

Argumenti protiv vraćanja djeteta ocu se mogu svrstati u sljedeće kategorije:

 

1.) Dijete treba biti s majkom

- seksizam

 

2.) Dijete treba biti s majkom jer je Hrvatica

- nacionalizam

 

3.) Talijanskom sudu se ne može vjerovati jer štiti interese svog građanina

- to dijete je talijanski građanin tako da je tvrdnja tehnički točna, iako ne u paranoidnom kontekstu u kojem autori tvrdnju iznose

 

4.) Otac je nasilni alkoholičar i narkoman

- ne postoji nijedna prijava zbog zlostavljanja

- ne postoje dokazi o alkoholizmu

- otac je pristao (pred hrvatskim sudom) na vještačenje krvi, urina i kose, te nisu pronađeni metabolički ostatci opijata (koji se u kosi zadržavaju godinama)

- dok su imali zajedničko skrbništo, mogla je podnijeti prijavu ili je mogla to napraviti isti sekund kad je pobjegla (i prijaviti se u sigurnu kuću)

- kad dijete bude vraćeno ocu, svakako će biti pod nadzorom psihologa i centra za socijalnu skrb koji će svakako utvrditi ako do zlostavljanja dođe

 

5.) Ovo je šok za dijete i uzrokovati će mu traumu

- apsolutno se slažem, međutim,

- trauma je posljedica majčinih akcija

- traumu bi trebalo pokušati umanjiti, ali kako majka nije pokazala ni najmanju namjeru da surađuje sa javnim službama i sudom, postoji velika opasnost da opet napravi neku glupost i time djetetu napravi još veću traumu i zbog toga je ovo manje zlo

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...

Zašto uopće majke imaju pravo na dijete? Zašto Sevin sin nije pola vrimena kod staroga, pola kod nje?

 Zbog b.a.b.e, Roda i sličnih udruga koje su skrojile zakon na takav način da ako si otac onda po defaultu nahebeš.

U familiji imam slučaj gdje je par dobio dijete, te je žena zatrudnila s drugim dok je još u braku bila s mužem i htjela mu uvaliti dijete da je to njegovo (sva sreća da postoji test očinstva). 

Što je sud napravio? Dijete dodijelio majci, ocu nabio alimentaciju, otac dijete vidi preko vikenda, a u brakorazvodnoj parnici otac opet izvukao deblji kraj jer majka se mora skrbiti o dvoje djece (to što jedno, kako rekoh, uopće nije njegovo, to sud nije toliko diralo).

Naš zakon i sudstvo je postavljeno tako da ukoliko je otac nešto između Dalaj Dale, Mark Zuckerberga i Djeda Božićnjaka, a majka pred sucem povlači lajne, i dalje je izuzetno neizvjesno da će dijete biti oduzeto majci.
Zakon je doslovno pisan za sponzoruše - majka bila kriva ili ne, dobije brda i doline, a otac je tu da majci osigura financijsku stabilnost i da dijete čuva preko vikenda da se majka malo odmori. A najveća debilana je što alimentaciju majka može trošiti u potpunosti "nenamjenski". Ako se njoj kupuje auto ili odlazi na ljetovanje (bez dijeteta) i to plaća alimentacijom (zna se da sama nije financijski sposobna to podnijeti) - to je državi i sudu sasvim ok. Pa sunce mu hebem, ako se plaća (primjerice) 3k alimentacije i majka potroši od tih 3k pola, ostatak bi trebao ići u neki fond ili nešto što dijete (ili majka, ali za potrebe dijeteta) može iskoristiti kada će mu trebati (ne znam, faks recimo) - a ne da je to mami đeparac.

Da se razumijemo, 3k alimentacije znači da je dijete tinejđer ("najskuplja" dob za plaćanje alimentacije) i da otac ima plaću cca 20k, tako da se kod nas majka baš i neće obogatiti s nekim "normalnim" ocem. Iako su i ti razredi krajnje mutavo napravljeni. Ako je ćaća na minimalcu negdje oko pola svoje plaće mora dati na dijete. Ako je ćaća na >20k to ide oko 15%. Ako se ne varam, to je napravljeno tako da najveću težinu u tom izračunu ima prosječna plaća za prethodnu godinu u RH, pa sad, gdje se nalaziš napsram prosječne plaće, toliko ćeš nahebati ili proći lišo.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 15:53 (Bukva).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

Citam i mislim isto, ali sam uplasen reci ista naglas. Bjel' sam k'o sir, muskarac, donekle konzervativan - ali nisam vjernik; slijedi, po teoriji intersekcije, da imam svega 7-8% glasa, tako da moram birati borbe u koje ulazim.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
MrBlc kaže...

Baš čitam i ne mogu se načuditi masovnoj histeriji. Kad pogledaš, ona je dijete otela, uskratila je djetetu pravo na oca, izazvala mu traume.

 Istina. Btw pošto mi moje slonovsko pamćenje nije dalo mira išla sam kopat: 2014 godina članak u kojem taj isti grozan otac traži pomoć novinara da mu nađu sina jer policija ne može pronaći gdje se žena nalazi. 

https://www.vecernji.hr/vijesti/hrvati-molim-vas-nadite-mi-sina-otela-ga-je-majka-iz-splita-963306

 

Znači čovjek ga pokušava godinama naći, ona se godinama pravi mutava, uvjetuje mu da se situacija može riješiti samo ako joj da puno skrbništvo i sad je ona žrtva. Ma fuj.

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Oprostite, ali mislim da tu neko objektivno moraliziranje nema neku bit.

 

Majka kao majka ima nagon/instinkt (nama naizgled sebičan) da zaštiti dijete i naravno da nije objektivna - točka.

 

Ako se možete stavit u njene cipele - ok, sudite joj.

 

Btw, slažem se sa svime napisanim u vezi oca i njegovih prava, ali opet shvatite da majka misli da zna što je najbolje za dijete i kao takva se bori svim silama da ga zaštiti.

 

Da skratim dugu priču - njeni postupci su krajnje pogrešni, ali ju razumijem - ne odobravam, ali razumijem. Don't judge peeps. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Dude, ovo sto si napisao, moze se primjeniti na apsolutno svako ljudsko bice.

Nitko ne radi "zlo" i u sebi misli "Yupppiee, ja sam zlikovac!" nego je uvijek u sredistu nekakav psiholoski konflikt ili fenomen, pomocu kojeg jedinka moze obraniti sama sebe i svoje postupke.

 

Takodjer, mozes biti empatican i opet suditi. Jel sudis rasistima, fasistima? Je, sudis, a nikakva razlika ne postoji, osim ako gledas kroz prizmu kulturoloskih vrijednosti. I oni se samo "osjecaju" na neki nacin, i rade ono sto misle da je za bolje svih ostalih.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 16:24 (Deus ex machina).
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Deus ex machina kaže...
DarthMarkus kaže...

Dude, ovo sto si napisao, moze se primjeniti na apsolutno svako ljudsko bice.

Nitko ne radi "zlo" i u sebi misli "Yupppiee, ja sam zlikovac!" nego je uvijek u sredistu nekakav psiholoski konflikt ili fenomen, pomocu kojeg jedinka moze obraniti sama sebe i svoje postupke.

 

Takodjer, mozes biti empatican i opet suditi. Jel sudis rasistima, fasistima? Je, sudis, a nikakva razlika ne postoji, osim ako gledas kroz prizmu kulturoloskih vrijednosti. I oni se samo "osjecaju" na neki nacin, i rade ono sto misle da je za bolje svih ostalih.

 Ne znam, nekako kad se radi o stvarima osobne prirode ( pogotovo tragedijama), trudim se maksimalno biti empatičan i ne ulazim u puč protiv osobe koja je na tapeti jel je to najlakše za napraviti.

Ironično, takav sam po prirodi hebiga. Obično ljudi koji prvi upiru prstom su najveći licemjeri (iz mog iskustva). Sad, ne velim da ova rasprava nema logičku i moralnu ispravnost - ima, ali opet nekako neću suditi.

 

E da, zlostavljanje (ako ga je bilo) daje potupno drugačiji slijed priči i upravo zato moj glas za keep out.

 

MHO

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 17:42 (DarthMarkus).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Majka kao majka ima nagon/instinkt (nama naizgled sebičan) da zaštiti dijete i naravno da nije objektivna - točka.


ali opet shvatite da majka misli da zna što je najbolje za dijete i kao takva se bori svim silama da ga zaštiti.

 

Da skratim dugu priču - njeni postupci su krajnje pogrešni, ali ju razumijem - ne odobravam, ali razumijem. Don't judge peeps. 

 I najbolesnija, najšizofrenija i najbedastija mater može misliti da zna šta je najbolje za njeno dijete. Imamo kretensku populaciju koja odbija cijepiti djecu jer su, zamisli negdje čuli da cjepiva izazivaju __random bolest_(autizam,morsku bolest, sijedu kosu prije 45)_. Što reći o veganima koji djetetu uskraćuju sve što bi djeca trebala jest jer je njima kul jest samo salatu i hranu za kokoši.

 

Da ne govorim o roditeljima koji puše pred djecom (i ja sam pušač al pred djetetom ili maloljetnikom nebi zapalio ni da mi plate). Svi oni misle da je to super, ali ja svejedno svakog od njih pojedinačno smatram kretenoidom pa bila ona mater sto djece.

 

Ja mogu bez pardona takvoj materi reć da je glupa ko točak. Nemam tu šta za razumjet.

12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Vjerujem da vegani (pravi) vode više računa o prehrani dijeteta nego avg roditelj koji ih šopa sa Macshitom, paštetama, mesom sumnjivog porijekla i GMO sranjima.

 

Ekstremi nisu dobri, dakako.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 17:48 (DarthMarkus).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Samo ako im povremeno daju malo namirnica animalnog porijekla, bar u ranim godinama života

12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
maximilian kaže...

Samo ako im povremeno daju malo namirnica animalnog porijekla, bar u ranim godinama života

 Apsolutno. 

 

Imam prijateljicu veganku i samo ću ti reć  WOW. Ja kao stravstveni gurman nisam ni blizu poznavanju namirnica kao ona. Kad joj samo snimiš put sve ti bude jasno.

 

Mislim zajebite stereotipove o veganima koji jedu šišarke i lišće kao Sidharta  u jednoj fazi života.

 

 

10 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Lajkam kada roditelji vode računa o zdravlju dijeta od najranije dobi. Mnogi, većina ne pridaje pozornost zdravlju svojeg djeteta, te ga hrane doslovno smećem.

Čokolino, keksolino, baš je fino, primjerice....

Cedevetia ako te tko pita, bla, bla,....

Sve sam preađena hrana, te onda kad je netko vegan ili vegeterijanac, te kada to želi prenijeti svojoj djeci, onda je to exterm ili kaj ti ja znam sve, ne...

Dočim, primjerice djeca takvih roditelja redovito odlaze doktoru zbog djetetovih tegoba, djeca takvih "extrema" vide doktora samo kada moraju....

Mada tu nije samo prehrana bitna, nego i fizička aktivnost, te pozitivan pogled na svijete, nasuprot negativnost, neaktivnosti, osuđivanja drugih i drugačijih, igranja doktora, policajaca, itd, itd,.....

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.TMATIJA1.Leaving or dead, always ahead...
6 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

 

Mislim zajebite stereotipove o veganima koji jedu šišarke i lišće kao Sidharta  u jednoj fazi života.

 

 

Koliko znam, Dalaj Lama se dobro najeo kobasica i kulena kad je zadnji puta bio u Zagrebu.

Ja vidio.

Da, JA lično i osobno !
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...
Imam prijateljicu veganku i samo ću ti reć  WOW. Ja kao stravstveni gurman nisam ni blizu poznavanju namirnica kao ona. Kad joj samo snimiš put sve ti bude jasno.

 

 Imao sam prijateljicu liječnicu sa dvije kćeri adolescentice. Obje su sa oko 13,14 godina prešle na vegansku prehranu. Nije se htjela konfrontirati s njima jer naravno, u tim godinama to nikada dobro ne završi pa su se obično kuhale dvije večere, jedna za nas dvoje, mesoždere, druga za njih. Uvijek je malo "safta" od naše završilo u njihovoj juhi od trave. Nikad nisu skužile. :))

.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 19:18 (maximilian).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Vjerujem da vegani (pravi) vode više računa o prehrani dijeteta nego avg roditelj koji ih šopa sa Macshitom, paštetama, mesom sumnjivog porijekla i GMO sranjima.

 

Ekstremi nisu dobri, dakako.

Vjeruj i u leteće medvjediće, nije bed, nije ni pretjerano bitno za predmetnu raspravu. Vjerujem da avg roditelj djecu ne hrani smećem jer to nije zdravo za djecu.

 

Neznam što danas možeš uopće kupiti, a da nije na nekin način GMO. Kupiš recimo psa (!?).. umm.. zapravo si kupio GM vuka. Kravu? well.. neznam uopće dal ima ikoja domaća životinja, biljka.. zapravo općenito perhrambena namirnica, a da nije genetski modificirana. Neznam zašto bi nešto bilo sranje samo zato jer je GMO.

 

Uopće neću ulazit u raspravu u koliko zapravo odličnom vremenu što se tiče prehrane živimo, pitaj babu koliko dana u tjednu je bio ćoravi grah. Meso eventualno nediljom.

 

Za daljnju raspravu daj 3 studije koje jasno pokazuju da je GMO zapravo nezdrava hrana, sranje, ikako štetna za naš organizam, 3 studije koje pokazuju da vegani (pravi) imaju neke skrivene shopove gdje nema GMO hrane već sjeme dobivaju vremeplovom "od stare bake iz 1836. kad su gene modificirali "na palentu" - ručno", i bar jednu koja pokazuje da današnji prosječni roditelj djetetu daje lošiju hranu nego bilo kad prije u povijesti.

 

I nemojmo brkat općenito stanje u masovnoj agrikulturi (more food=more cash), kopirajte na sjeme i pesticide koje moraš koristiti uz određeno sjeme i te fore sa tvrdnjama da je nešto nezdravo/sranje samo zato što je GMO.

 

 

SPOILER ALERT. They aren't. To doslovce kaže u prvoj rečenici nakon što postavi pitanje.

 

 

ispod ovog videa imaš 41 link sa dokazima pa čitaj.

 

Što se veganstva tiče, čitao sam da ekipa djetetu moraju davati suplemente (B12, vitamin D..) pa mi je malčice ironično to sve skupa. Pretpostavljam da tvoji pravi vegani ni to ne daju djeci. Neznam. Ja čvrsto vjerujem da se ta djeca poskrivečki kod susjeda idu najest pršuta i masnog špeka jer bez toga život nema smisla.

12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Nope, disagree...Znam osobno osobno osobe koje ruše te teze tako da mi yubito filimći ništa ne znače.

 

To o babama i ćoravam grahu zajebi - čisti stereotipovi. Skužaj.

 

To pod gmo (malo sam grubo ispalio) više mislim na sami uzgoj i preradu mesa kojeg kupujemo na policama, ne na znavstveni utjecaj.

 

Ono s čim se slažem je ironija (na neki način licemjerstvo) kad su posrijedi suplementi. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 19:09 (DarthMarkus).
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

To o babama i ćoravam grahu zajebi - čisti stereotipovi. Skužaj.

 kakvi stereotipovi, pa ljudi su doslovce bili gladni 50-ih i 60-ih godina, i to na selu gdje su mogli uzgajati svašta

meni je stara pričala ('55. godište) da je imala jedne cipele samo za specijalne prilike, inače su išli bosonogi u školu, a gladni su bili više nego siti

kao klinku su je odveli iz zagreba na selo, jer je kao tamo bilo više za jesti, mo'š mislit

povremeno bi joj susjed uvalio šnitu kruha s masti dok je išla u školu i njoj je to bilo kao da joj je dao milijun dolara, jer je bila vječno gladna, a ništa bolje nije bilo ni ostalima u selu

baka u zagrebu mi je pričala da se jela šuplja juhica od krumpira, ćoravi grah i slične "delicije", a meso nisu vidjeli mjesecima

 

meni je to bilo blesavo, jer krajem 70-ih i 80-ih je to već bila davna prošlost i mi kao klinci imali smo i ptičjeg mlijeka ako je trebalo

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Mislim zajebite stereotipove o veganima koji jedu šišarke i lišće

 Upiso se od smijeha

 

 

ivan dragi

Dvije stavke o B12:

1. nije inherentno prisutan u zivotinjsom mesu, vec u bakterijama koje zivotinje pojedu kad jedu neopranu/nesteriliziranu hranu, kakvu uglavnom ne mozes kupiti u supermarketu. Citao sam istrazivanje kad sam bio vegan, o ljudima koji su iz eksperimenta jeli samo povrce koje su sami zasadili i oprali vodom, bez supplementa - i razina B12 im je bila sasvim normalna

2. B12 (plus Vitamin D, magnezij, kalcij, Vitamin B, Vitamin A, bla bla bla) se nalazi u mlijeku, barem ovdje. To je zato jer mlijeko spada u osnovne namirnice, a kako nakon pasteurizacije postaje vise manje bijela voda, obogacuje se razno-raznim vitaminima i mineralima. Zato je tako zdravo, ne zato jer je mlijeko iz krave magicno.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 19:53 (Deus ex machina).
7 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

 kakvi stereotipovi.....

Potvrđujem.

Moja stara (52. godište) je živjela u selu na Banovini, također imala jedne drvene klompe i jedne gumene čizme, te slamu umjesto čarapa, te je i to bilo samo kad nekud treba ići, i dijelilo se u obitelji.

Jedne jedine cipele je imala u djetinjstvu i to tek negdje oko 15. godine ih dobila kad su se ona i sestre prvi put uputile u grad a da nije bilo zbog škole.

Tjerali su ih u školu 20 kilometara udaljenu kroz šumu bose pješice svaki dan premda joj je kilometar od kuće bila škola, ali su ih baš namjerno tjerali da se pate.

A kad je morala krave vodit na ispašu morala je kružit oko Kupe i često znala ostati spavati u šumi.

Najveća sreća je bila kad su u zimu vodili krave na drugu stranu Kupe kod rodbine koja je imala sijeno pa se Kupa zaledila i nisu morali okolo ići.

Jednom čak i zapalila borovu šumu pokušavajući se zagrijati.

Jela je znalo biti često i premalo za cijelu obitelj, pa je uvijek netko izvisio.

Samo kaj je na nju to jako negativno utjecalo.

Danas da joj na pragu umire čovjek od žeđi ne bi mu dala ni kap vode i naslađivala bi se njegovom patnjom, jer je to jedino kaj ju sad čini sretnom.

Bila su to prokleta vremena, a još više i prokleti ljudi.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 20:07 (fer-de-lance).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Deus ex machina kaže...

2. B12 (plus Vitamin D, magnezij, kalcij, Vitamin B, Vitamin A, bla bla bla) se nalazi u mlijeku, barem ovdje. To je zato jer mlijeko spada u osnovne namirnice, a kako nakon pasteurizacije postaje vise manje bijela voda, obogacuje se razno-raznim vitaminima i mineralima. Zato je tako zdravo, ne zato jer je mlijeko iz krave magicno.

 Netočno. Pasterizacija i sterilizacija (UHT) minimalno degradiraju mlijeko. Konzumnom mlijeku ne smije se ništa dodavati niti oduzimati (osim mliječne masti). Ima na tržištu mlijeka kojima je dodan npr. vitamin D ali to je besmisleno, marketinški trik i takvo mlijeko je posebno deklarirano. Ranije su se mlijeka iskuhavala doma na štednjaku i to je uništavalo kvalitetu zbog dugog izlaganja visokoj temperaturi.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
fer-de-lance kaže...
.....

Bila su to prokleta vremena, a još više i prokleti ljudi.

 

 Ni braća Grimm i Andersen ne bi smislili goru priču.. Ivica i Marica, Djevojčica sa šibicama

.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 20:29 (maximilian).
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ivan dragi kaže...

Vjeruj i u leteće medvjediće, nije bed, nije ni pretjerano bitno za predmetnu raspravu. Vjerujem da avg roditelj djecu ne hrani smećem jer to nije zdravo za djecu.

 

Neznam što danas možeš uopće kupiti, a da nije na nekin način GMO. Kupiš recimo psa (!?).. umm.. zapravo si kupio GM vuka. Kravu? well.. neznam uopće dal ima ikoja domaća životinja, biljka.. zapravo općenito perhrambena namirnica, a da nije genetski modificirana. Neznam zašto bi nešto bilo sranje samo zato jer je GMO.

  Drugima kažeš da ne brkaju stanje u masovnoj proizvodnji a ti u postu pomiješao GMO, selektivno križanje, sorte i hibride. 

 

Selektivno križanje koje je dovelo do novih sorta povrća i novih vrsta životinja nije GMO. GMO je isključivo križanje do kojeg nebi došlo prirodnim putem, bilo oprašivanjem ili oplodnjom. Isto tako GMO stvara u laboratoriju biljku/životinju/bakteriju/virus koja nema sposobnost razmnožavanja bez danjeg utjecaja laboratorija, tj bez daljnjeg utjecaja na gene. Biljke koje su stvorene GMO putem su streilne i ne stvaraju sjeme. 

Znači to što je netko križao krumpir i rajčicu u stakleniku i dobio rajčicu koja raste na podlozi krumpira(tzv tomtato) i stvara gomolje nije GMO jer svi pripadaju Solanaceae familiji i njihovo križanje je 100% moguće. Ali to kad netko prčka po genima dvije vrste rajčica, izdvoji samo određene gene i dobije rajčicu koja je sterilna i koja je rezistentna na određene bube pa još ubaci u to i pesticid e to je GMO. 

 

Ni jedna jedina vrsta povrća nije jednaka svom predku, tj ni jedna biljka koju konzumiramo nema veze s "originalom", ali to ju ne čini GMO biljkom.

 

I ne ulazim u to dal je zdrav ili nije,da uništava baze sjemena to sigurno, ali jebagapatak daj se zbrojite više oko toga što je GMO a što nije jer zbog ovakvih bedastoća se pod GMO trpa sve što je na našem području nepoznato i automatski se proglašava nezdravim od raznih kibidabi zaštitnika autohtonih sorti.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 20:33 (ddarknessfairyy).
14 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
fer-de-lance kaže...
picajzla0707 kaže...

 kakvi stereotipovi.....

Potvrđujem.

 

Najveća sreća je bila kad su u zimu vodili krave na drugu stranu Kupe kod rodbine koja je imala sijeno pa se Kupa zaledila i nisu morali okolo ići.

Jednom čak i zapalila borovu šumu pokušavajući se zagrijati.

 Peći nije bilo, pa se zimi jedva cekalo da netko oboli od gripe da se griju uz njegovih 40 stupnjeva C

PSN - darklydexter
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
maximilian kaže...

 Netočno. Pasterizacija i sterilizacija (UHT) minimalno degradiraju mlijeko. Konzumnom mlijeku ne smije se ništa dodavati niti oduzimati (osim mliječne masti). Ima na tržištu mlijeka kojima je dodan npr. vitamin D ali to je besmisleno, marketinški trik i takvo mlijeko je posebno deklarirano. Ranije su se mlijeka iskuhavala doma na štednjaku i to je uništavalo kvalitetu zbog dugog izlaganja visokoj temperaturi.

Za pasteurizaciju si u pravu, sad sam bas pogledao.

Za podcrtani dio, pricas napamet: http://www.inspection.gc.ca/food/dairy-products/manuals-inspection-procedures/dairy-vitamin-addition/eng/1378179097522/1378180040706

 

Dateao sam neko vrijeme zensku kojoj je posao bio ici od grada do grada u provinciji i uzimati ljudima krv, te onda mjeriti prisutnost nutrienta, sastaviti report, i prema tom reportu se odredjivalo kako ce se bazicno mlijeko ojacavati nutrientima.

Standardna praksa - Vitamin C se donekle unisti pasteurizacijom pa ga onda dodaju. U zemljama gdje u nekim periodima nemas dovoljno sunca, ovo je uobicajen nacin da dobijes dnevnu dozu vitamina D.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 21:07 (Deus ex machina).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Nikada ništa ne tvrdim napamet (osim kad dejtam, kako ti kažeš, onda je samo nebo granica)

 

Pravilnik o kvaliteti mlijeka i mliječnih proizvoda u RH (i EU)

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
maximilian kaže...

Ajde budi drugar i spasi me citanja tri-cetiri stranice - daj mi tocno clanak koji kaze da nista ne smijes dodavati u mlijeko osim masnoce.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Članak 2. i 3.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
maximilian kaže...

Članak 2. i 3.

Mea culpa, citao sam preko teksta do clanka 6 i onda mi je dosadilo traziti.

Okay, dakle, u RH prakticno pijete stogod se nalazilo u mlijeku nakon pasteurizacije.

Njet tako u Norveskoj i/ili Kanadi. Imas i moj clanak tamo gore (Kanadski) gdje ti pise da se u mlijeko prema zakonu moraju dodavati vitamini.

 

 

Dodatno pitanje - s obzirom da ne pricas napamet, nekad prije si vec provjerio ove clanke. Zasto?

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.6.2017 22:34 (Deus ex machina).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

To mi je (jedna od) struka. Obzirom da sam nakupio kuki, a zanimalo me i zanima puno toga, eto naučiš svašta.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice