Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.162
|
čitano: 6.238.480
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Zajebi to "imaš samo dvije stranke". Ima ih više ...ono... + nezavisne liste na lokalnim.

Nema ih više. To što se negdje pojavi osoba, na lokalnoj razini neka nova strančice - to ničemu ni ne služi niti može išta napraviti.

12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

I ne mora. Ali barem svoj glas ne ostavljaš kleptomanskoj bagri koja pali i soli zemlju iza sebe.

10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

 

Došlo mi da joj saspem čorbanac u oči. Ustao sam se od stola i otišao na pivo u lokalnu birtiju.

 Ja bi tebi sasula čobanac u oči prvi puta kad bi mi čobanac nazvao čorbancem. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Mi (Vlaški) Brođani tako velimo. Isto tako velimo Kulin, a ne Kulen. Kirvaj, a ne Kirbaj.

 

Seoski sam dosljedan žargonu. Skužaj...

 

P.S. Kuham "čobanac" od kad sam prohodao.

12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Mi (Vlaški) Brođani tako velimo. Isto tako velimo Kulin, a ne Kulen. Kirvaj, a ne Kirbaj.

 

Seoski sam dosljedan žargonu. Skužaj...

 

P.S. Kuham "čobanac" od kad sam prohodao.

Ma to ovi Purgeri nama forsaju pastirac,kulen i kirbaj.

Od kada je svijeta i nas Brođana,uvjek če se na našem kirvaju rezati kulin i kuhati čobanac!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Mi (Vlaški) Brođani tako velimo. Isto tako velimo Kulin, a ne Kulen. Kirvaj, a ne Kirbaj.

...

 

I kod nas je kirvaj a ne kirbaj a kulin/kulen kako koja kuća, al da ga ebeš ak mi je jasno to korištenje riječi čorbanac(općenito kažem). Čobanac i čorba su dva potpuno različita jela. To mi je ko kad me netko pozove na čobanac a unutra tijesto ili još bolje ponuđen pire krumpir 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...
DarthMarkus kaže...

Mi (Vlaški) Brođani tako velimo. Isto tako velimo Kulin, a ne Kulen. Kirvaj, a ne Kirbaj.

...

 

I kod nas je kirvaj a ne kirbaj a kulin/kulen kako koja kuća, al da ga ebeš ak mi je jasno to korištenje riječi čorbanac(općenito kažem). Čobanac i čorba su dva potpuno različita jela. To mi je ko kad me netko pozove na čobanac a unutra tijesto ili još bolje ponuđen pire krumpir 

 Čorba = juha, tj. jušno jelo sa 45 kg mesa.  Isto tako su to čobani kuhali pa se valjda može i povezati sa Čoban-ac, ali čobani su to radili samo sa ovčetinom, dok u potonji ide min tri vrste mesa.

 

Nisam ekspert za lingvistiku, jednostavno govorim kako se u mom kraju govori nekih 500 godina.

 

Da na kirvaju velim "kuham čobanac" , ovi moji bi me streljali.

 

Zadnji put sam stavio suhu šljivu u kotlić, pa su me nazvali purgerom i zagorcem, hehe.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 13:40 (DarthMarkus).
15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Vas dvoje samo pizdekate o čobancu, kulenu. Da ste pravi zvali bi.

Rvat katolik!
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...

Vas dvoje samo pizdekate o čobancu, kulenu. Da ste pravi zvali bi.

 Bio jedan barba u Masterchefu. Pita ga onaj debeli - što jedete za doručak dole ? Veli on : GULAŠ !!!

 

Kako gulaš ??? 

 

Pa drugi dan je najbolji !!!

10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

 Čorba = juha, tj. jušno jelo sa 45 kg mesa.  Isto tako su to čobani kuhali pa se valjda može i povezati sa Čoban-ac, ali čobani su to radili samo sa ovčetinom, dok u potonji ide min tri vrste mesa.

...

 Nope, čorba je gusta "juha" s povrćem i jednom do dvije vrste mesa ili čak i ribom. Inače je manje masna i od čobanca i on gulaša i od perkleta i ima komade raznog povrća u sebi često i tjesteninu. Čak je najsličnija varivu.

Čobanac je samo jedan, "juha" od najmanje 4 vrste mesa od čega je jedna divljač i bez nogica nije onak fino masan kak treba biti, u njemu smije bit samo korjenasto povrće i luk i suha ljuta paprika. A ak ti za pranje masnoće s lonaca i tanjura ne treba vrela voda s kojom skineš dlake s svinjice i tona praška onda nije dosta masan. 

Istu reakciju bi kod nas dobio na čorbanac. 

 

 

Edit: tnakir eo čim se udam zovem cijelu ovu temu kod sebe na čobanac, jel može tak? 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 13:53 (ddarknessfairyy).
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...
tnakir kaže...

Vas dvoje samo pizdekate o čobancu, kulenu. Da ste pravi zvali bi.

 Bio jedan barba u Masterchefu. Pita ga onaj debeli - što jedete za doručak dole ? Veli on : GULAŠ !!!

 

Kako gulaš ??? 

 

Pa drugi dan je najbolji !!!

Pita Fata Muju: Voliš gulaš od jučer?

Gladni Mujo: Volim.
Fata: Onda dođi sutra.   

12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...
DarthMarkus kaže...

 

Edit: tnakir eo čim se udam zovem cijelu ovu temu kod sebe na čoRbanac, jel može tak? 

 FTFY

Inače, orginal i seoski udomaćeni termini nisu isto, a ti me sad rejpaš sa knjigom po čelu.

 

Kad već govorimo o porijeklu, mislim da bi trebali Mađare pitat.

 

Vilice, jesi jela danas LJUBENICE ?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 14:03 (DarthMarkus).
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

 

Edit: tnakir eo čim se udam zovem cijelu ovu temu kod sebe na čobanac, jel može tak? 

Pošteno. Ja kad se razvedem, sve zovem na crni rižot i pečenu ribu.

 

On topic: http://www.index.hr/vijesti/clanak/ustavna-strucnjakinja-pokopala-zivi-zid-o-porezima-se-ne-moze-raspisati-referendum/987459.aspx

 

Koliko sam ja to skužio, vlada može izglasati porez na sunce i zrak i mi se tu možemo jebat!?

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 18:25 (tnakir).
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...
ddarknessfairyy kaže...

 

Edit: tnakir eo čim se udam zovem cijelu ovu temu kod sebe na čobanac, jel može tak? 

Pošteno. Ja kad se razvedem sve zovem na crni rižot i pečenu ribu.

 Mmmmmm...Crnilo zakon !

10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

 FTFY

Inače, orginal i seoski udomaćeni termini nisu isto, a ti me sad rejpaš sa knjigom po čelu.

 

Kad već govorimo o porijeklu, mislim da bi trebali Mađare pitat.

 

Vilice, jesi jela danas LJUBENICE ?

 Moram malo, dosadno mi je.

Mađari rade gulaš 

Nisam, ljubenice mi loše sjednu na željudac. 

tnakir kaže...

Pošteno. Ja kad se razvedem sve zovem na crni rižot i pečenu ribu.

 Zovi ti radije na pršut ovo što zvecka po tanjuru i pliva po moru mi baš i nije po guštu. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

 Moram malo, dosadno mi je.

Mađari rade gulaš 

 

 Two words - GULAŠ JUHA !

Btw, sad sam čistio auto i skontao da mi se prije dva tjedna odkotrljao u gepek paradajz is Konzuma.

 

Skoro isti kao prvi dan kad sam ga kupio usprkos + 50 temperaturi. 

 

To je kvaliteta !

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 14:52 (DarthMarkus).
16 godina
odjavljen
offline
Što se događa s našim društvom?

Mi velimo Gulaš s time da je naglasak na a . Ide onaj viseči lonac, plinska boca sa plamenikom, 2-3 kile crvenog luka jako sitno nasjeckanog. Staviš na dno nekoliko žlica domaće svinjske masti, po mogućnosti onaj tamniji talog sa kace. Dinstaš luk pa dodaš srnetinu, veprovinu i teletinu sve u komadićima. Kuhaš dok se sve praktički ne raspadne i sve ne zgusne, dodaš vina, crvene paprike, ljute feferone, crvene paprike i ostalo po volji. 

 

Jedeš i zaljevaš gemištom (graševina razrijeđena mineralnom vodom). Prilog trganci. Idealno vrijeme; oko -5 na otvorenom.

 

Jedbva čekam zimu 

12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
XXX kaže...

Mi velimo Gulaš s time da je naglasak na a . Ide onaj viseči lonac, plinska boca sa plamenikom, 2-3 kile crvenog luka jako sitno nasjeckanog. Staviš na dno nekoliko žlica domaće svinjske masti, po mogućnosti onaj tamniji talog sa kace. Dinstaš luk pa dodaš srnetinu, veprovinu i teletinu sve u komadićima. Kuhaš dok se sve praktički ne raspadne i sve ne zgusne, dodaš vina, crvene paprike, ljute feferone, crvene paprike i ostalo po volji. 

 

Jedeš i zaljevaš gemištom (graševina razrijeđena mineralnom vodom). Prilog trganci. Idealno vrijeme; oko -5 na otvorenom.

 

Jedbva čekam zimu 

 Ja stavljam još češnjak, mrkvu i "paradajz supu" koja služi da se meso ne raspadne. Na kraju ako mi je preslabo dodajem razmućen fant. Za prilog jedemo pečenku (poslije)

 

Jedemo i zaljevamo s onim što imamo. Najčešće je to "rakijica" (sirovi alkohol od šljive ).

 

 

 Sad stvarno (pitanje za ovo zacrnjeno) - jel ti nas zajebavaš ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.8.2017 17:18 (DarthMarkus).
16 godina
odjavljen
offline
Što se događa s našim društvom?

Malo, vidim da se objašnjavaju razni pojmovi i nazivi pa reko možda vi slavoci znate samo za bevandu, red je da objasnim.

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
XXX kaže...

..red je da objasnim.

 -noobsindrom :) ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
XXX kaže...

Malo, vidim da se objašnjavaju razni pojmovi i nazivi pa reko možda vi slavoci znate samo za bevandu, red je da objasnim.

 Zapravo - bevandu bi trebao objašnjavati, a gem nam je u krvi.

 

Doduše, sad malo rijeđe od kad su poskupili Kutjevačku graševinu, đubrad, al zato uvjek ima domaćeg po selima koje je još bolje.

 

Jiihaaa !

 

 

16 godina
odjavljen
offline
Što se događa s našim društvom?

gemišt, špricer i škropec 

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

Btw, sad sam čistio auto i skontao da mi se prije dva tjedna odkotrljao u gepek paradajz is Konzuma.

 

Skoro isti kao prvi dan kad sam ga kupio usprkos + 50 temperaturi. 

 

To je kvaliteta !

 Ovo me sjetilo na dobar trik za šug od pomidore koji su imali stari ljudi.

 

Ako se pome ostave dan-dva na suncu, da malo smežuraju, šug napravljen od njih ima poseban okus... Valjda sunce uradi ono nešto, izazove neku kemijsku reakciju koja da onaj ludi okus.

Zbog toga se mogu vidjeti ubrane pome kako stoje poredane u nekom vrtlu, ako je netko slučajno vidio.

 

A kapulu (luk) su dinstali prvo sa malo vode da se napuše pa tek onda dodali maslinovo ulje... pa luk (češnjak), pomidore, peršin - tj. petrisimul kako bi rekla moja baba (i obavezno ostane par trenutaka u transu nakon što to izgovori) - sol i papar.

To je to, jednostavno sa začinima - a ne kao onaj redikul Jamie Oliver i njegova mentalno retardirana spontanost sa začinima... Mislim, da se razumimo, on je ipak kuhar A klase koji zna apsolutno sve tehnike i puno se može naučiti gladajući ga, a uz to je good fellow...

 

Ustvari nije me ovo sjetilo na dobar trik za šug od pomidore već iskorištavam svaku priliku za razgovor o spizi na forumu kad već nitko ne dolazi u ovu temu.

Jedno vrijeme su u temi Rast mišića i visina djelili ideje za obroke i slike tih obroka... dok se jedan nije pokenjao po svima zbog offtopica pa se sad priča samo o suplementima...

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.8.2017 21:01 (KIKI3ooo).
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Goli kuhar i njegovi recepti. Ne bih hvala.
Rvat katolik!
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...
Goli kuhar i njegovi recepti. Ne bih hvala.

 To je potpuno opcionalno, radit po njegovim receptima/bućkurišima. Ali tehnike, kao filetiranje, mariniranje, punjnje peradi, špicanje mesa - to radi ono profi naštrebano. Jedan put je napravio afričku pašticadu, znači afričku divljač je obradio i dodao neko voće, mali plod koji raste visoko a koje mu je ubrao stari crnac, i sve stavio u improvizirani ekspres lonac kojeg je napravio tako da je, čuj ovo, poklopio običan lonac (misija je bila kuhanje na otvorenom sa svim raspoloživim) i zacimentirao poklopac sa smjesom brašna o vode koju je stavio na rub, ej. To se kuhalo satima dok ona divljač ne omekša, crnci lizali prste (jeli su sa prstima pa i zbog toga)...

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.8.2017 21:27 (KIKI3ooo).
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Daj link na video, vec slinim
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Daj link na video, vec slinim

 :) Neman, na 24kitchen je bilo..

10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
KIKI3ooo kaže...

 Ovo me sjetilo na dobar trik za šug od pomidore koji su imali stari ljudi.

 

Ako se pome ostave dan-dva na suncu, da malo smežuraju, šug napravljen od njih ima poseban okus... Valjda sunce uradi ono nešto, izazove neku kemijsku reakciju koja da onaj ludi okus.

Zbog toga se mogu vidjeti ubrane pome kako stoje poredane u nekom vrtlu, ako je netko slučajno vidio.

 

 Cijela rajčica ubrana i ostavljena dan dva na suncu ne mijenja okus niti se smežura već se ponaša kao da je i dalje na biljci i dalje vrši normalnu zriobu, predugo ostavljena će biti prezrela i s one strane na koju je naslonjena će se početi skupljati voda i tamo će trunuti. 

Ovo o čemu ti pričaš je sušena rajčica i ona se reže na šnite, posipa s malo krupne soli pa ostavlja dok se dokraja ne osuši i onda sprema u flašu i zalijeva uljem. Ima intenzivniji okus od obične rajčice jer je koncentriran okus u mali komad kožice i mesa koji je ostao. Taj način spremanja radio se prvenstveno zato da ih se spremi za zimu jer se svakom drugom preradom gubi taj intenzivan okus.

Isto tako se može i raditi polpa na suncu onda se napravi pasirkom sok od rajčica ili se dobro nasjeckaju i takva smjesa sa malo soli se ostavlja na suncu da sva voda ispari i da se smjesa zgusne pa se onda takva smrzava. Isto ima intenzivan okus.

Uglavnom nije stvar u nikakvoj posebnoj kemijskoj reakciji već izvlačenju vode iz ploda čime sam okus postaje mnogo koncentriraniji i intenzivniji.

 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ili kupis podravku dvostruki koncentrat...
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Ili kupis podravku dvostruki koncentrat...

 Da, u principu to je isto. Samo ovaj podravkin nije osušen do kraja da bi ga se moglo pretvorit u pastu.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice