Zračne bitke u Domovinskom ratu

poruka: 36
|
čitano: 27.966
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
online
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Prvo, molim vas da se ne smijete, a kao drugo, mislim ozbiljno.

 

Dakle, molio bih vas, a posebno one koji stvarno nešto znaju o tome da ispričaju svoja saznanja o zračnim bitkama (okršajima - možda je primjerenije) iznad Hrvatske. I to ne mislim između srpskih/JNA pilota i pilota NATO saveza, nego između hrvatskih i srpskih pilota, ako je bilo takvih okršaja. I pretpostavljam da su se ti sukobi (ako ih je bilo) odvijali kroz 1994/95. godinu kada je RH pribavila adekvatno naoružanje.

 

Pa, znate li što o tome?

12 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Izzy kaže...

Prvo, molim vas da se ne smijete, a kao drugo, mislim ozbiljno.

 

Dakle, molio bih vas, a posebno one koji stvarno nešto znaju o tome da ispričaju svoja saznanja o zračnim bitkama (okršajima - možda je primjerenije) iznad Hrvatske. I to ne mislim između srpskih/JNA pilota i pilota NATO saveza, nego između hrvatskih i srpskih pilota, ako je bilo takvih okršaja. I pretpostavljam da su se ti sukobi (ako ih je bilo) odvijali kroz 1994/95. godinu kada je RH pribavila adekvatno naoružanje.

 

Pa, znate li što o tome?

zracnih bitaka nije bilo.barem koliko ja znam

 

http://www.slike.com/slike/screenkfk.jpg
14 godina
protjeran
offline
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Sad ću ti ispričati ja, moj tata je pobio mnogo četnika.

 

Srbija je uvelike kontrolirala nebo svojin stealth fighterima, kojih je imala oko 10 000, i ne stealth Mig-ovima kojih je imala oko 30 000, bilo je tu i 5 000 bombardera.

Hrvatska nije ništa činila do oko pola godine prije kraja rata.

 

Tada smo dobili 10 pilota kao donaciju Libije i istrenirali na njima 20 najboljih pilota koje je svijet ikada vidio.

Kod Velike bitke iznad Vukovara sukobili su se naši piloti i srpski bezlični neškolovani piloti. Padali su kao kapi kiše.

Nažalost, jedan naš avion je oboren, ali su se pilot i kopilot spasili. Nakon što im je ostalo oko 200 komada, Srbi su se povukli,

 

P.S.

 

Kako ti je samo palo na pamet?

And then father, the Rapture dream was over. You taught me that 'evil' is just a word. Under the skin, it's simple pain. We are Utopia, you and I...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu

Koliko znam nije bilo zracnih okrsaja. Uglavnom smo razmjenjivali vatru na zemlja-zrak relaciji. Avijacije su nam bile premalene (pogotovo nasa) za nekakve epske sukobe al la Top Gun.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Izzy kaže...

Pa, znate li što o tome?

Jednostavno - nije ih bilo.

 

Avijacija bez granica je vrlo pouzdan site koji sadrži informacije odnosno listu gubitaka ili ostecenja zrakoplova JRV-a, tablica je složena kronološki, godine koje tebe zanimaju su pred kraj liste.

 

LINK

 

Nema na cemu.

War vs Us: http://www.youtube.com/watch?v=1tyhN7Us-F8&feature=related /// - REVOLUTION -
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2011 20:10 (PureEntity).
15 godina
offline
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Nije bilo zračnih bitaka (na dogfightove misliš valjda), ali je bilo naših i njihovih aviona u zraku. Neki su izviđali neki bombardirali, a neki samo strašili ljude (to su srbi radili). Jedna od meni najzanimljivijih je priča iz Domovinskog rata o hrabrim slavonskim zrakoplovcima koji su poljoprivrednim i sportskim zrakoplovima branili istočnu Hrvatsku. Isprva su iznad opkoljenog Vukovara padobranima izbacivali sanduke s pomoći, a potom i improvizirane bojler-bombe. Jugoslavenska vojska unatoč tehničkoj nadmoći nije ih mogla zaustaviti zbog čega je čak iz Srbije na bojišnicu dopremila cijelu raketnu pukovniju. Jedna raketa pogodila je 2. prosinca 1991. iznad Otoka pokraj Vinkovaca poljoprivredni zrakoplov An-2 u kojem su poginula četvorica herojskih letača.

Evo ti i cijeli dokumentarac o njima

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Znacajnih "Dogfight" bitaka nije bilo.

Bilo je vecinom Zemlja-zrak ( oba su pala i slicno )

 

12 godina
online
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Zračnih dogfightova nije bilo. U akciji su isključivo bili Mig-21 Fishbed, sa obje strane, ali su JNA imali u početku znatno veći broj istih i bili su jači po pitanju opreme. Hrvatski piloti (Rudolf Perešin i Borović) su danas vrlo poznati "heroji rata", koji su harali sa MiG-ovima tjekom rata. Bilo je i helikoptera (Mi-24 Hind ako se ne varam, Mi-17 kao transporter), a od tenkova su se koristili uglavnom stare ruske iteracije T-72 (M84) i T-55 tenkova. Danas je to sve stara roba željeza.

 

Evo jedan Srpski MiG-21 u akcij, vidljivo je i ispaljivanje 57mm raketa na bazu

 

 

Najviše MiG-ova u zraku je bio 1995. ako se ne varam, kada je i Rudolf poginuo (Srušila ga je srpska protuavionska obrana, i onda je katapultacijom pao sa padobranom na njihov teren, potom su ga ubili).

14 godina
neaktivan
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Mentalist kaže...

Sad ću ti ispričati ja, moj tata je pobio mnogo četnika.

 

Kako bi ti rado zabija dvi u glavu mali..ti i tvoje preseravanje.

 

OT: Koliko znam a i navedeno je, poljoprivredni avioni uglavnom i razne varijacije na temu, zračnh borbi i njie baš bilo

 i bili dobro izbombardirani dakle, protivnička strana je imala air superiority.

Bring out your dead!
12 godina
online
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Koga zanima detaljnije neka pogleda:

 

(ima nastavak)

12 godina
online
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Double postam, ispričavam se, ali zanima me je li ima netko ovdje iskusniji po pitanju poznavanja tih starijih aviona?

 

Sada sam gledao prilog da su HR piloti sa brzinom od 900KM/h i visinom letenja od svega 30-ak m vršili udare. Kako su uspjevali biti uopce tako precizni? I koje smo revizije MIG-ova imali? Sa veliki raketama (Anti-tenk), sa bombama (bombarderima), ili?

13 godina
protjeran
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Mentalist kaže...

Sad ću ti ispričati ja, moj tata je pobio mnogo četnika.

 

Srbija je uvelike kontrolirala nebo svojin stealth fighterima, kojih je imala oko 10 000, i ne stealth Mig-ovima kojih je imala oko 30 000, bilo je tu i 5 000 bombardera.

Hrvatska nije ništa činila do oko pola godine prije kraja rata.

 

Tada smo dobili 10 pilota kao donaciju Libije i istrenirali na njima 20 najboljih pilota koje je svijet ikada vidio.

Kod Velike bitke iznad Vukovara sukobili su se naši piloti i srpski bezlični neškolovani piloti. Padali su kao kapi kiše.

Nažalost, jedan naš avion je oboren, ali su se pilot i kopilot spasili. Nakon što im je ostalo oko 200 komada, Srbi su se povukli,

 

P.S.

 

Kako ti je samo palo na pamet?

Zakon {#}

Fanboyizam je teški psihološki poremećaj.
15 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Ranko Kukumar kaže...

Double postam, ispričavam se, ali zanima me je li ima netko ovdje iskusniji po pitanju poznavanja tih starijih aviona?

 

Sada sam gledao prilog da su HR piloti sa brzinom od 900KM/h i visinom letenja od svega 30-ak m vršili udare. Kako su uspjevali biti uopce tako precizni? I koje smo revizije MIG-ova imali? Sa veliki raketama (Anti-tenk), sa bombama (bombarderima), ili?

  Kojih starijih aviona? AN-2 koji je letio iznad Vukovara je većinom bio neprecizan (uopće nisu znali gdje izbacuju teret) jer su letjeli po noći. Nisu letjeli tako nisko nikada jer plašljivi članovi paravojnih postrojbi nisu znali tko i što ih napada pa su na njih pucali čak i iz pištolja i automata.

Evo ti popis svih MIG-21-ica koje smo ikada imali, što, gdje i kada su radili. Link

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2011 21:03 (mind_challenge).
14 godina
neaktivan
offline
Zračne bitke u Domovinskom ratu

Ranko nisam 100% siguran ali mislim da Hrvatska nema Fishbed modele nego Bis, iste one korištene u Domovinskom ratu.

http://downloads.khinsider.com/?u=653470 >>>> Preko 6700 Game Soundtrackova!
13 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Mentalist kaže...

Bravo,samo ti to mozes napisati.Crveni se.

Ranko Kukumar kaže...

Double postam, ispričavam se, ali zanima me je li ima netko ovdje iskusniji po pitanju poznavanja tih starijih aviona?

 

Sada sam gledao prilog da su HR piloti sa brzinom od 900KM/h i visinom letenja od svega 30-ak m vršili udare. Kako su uspjevali biti uopce tako precizni? I koje smo revizije MIG-ova imali? Sa veliki raketama (Anti-tenk), sa bombama (bombarderima), ili?

Ta brzina plus ta visina nikako ne ide,ni propelerci nisu isli nize od 2 km.Napadi sa properelcima su radeni noci,malo pogledaj Mindov prilozeni video.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
online
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
dedaa kaže...

Ranko nisam 100% siguran ali mislim da Hrvatska nema Fishbed modele nego Bis, iste one korištene u Domovinskom ratu.

  Koja je razlika (noob pitanje)?

zoharbizo kaže...

Ta brzina plus ta visina nikako ne ide,ni propelerci nisu isli nize od 2 km.Napadi sa properelcima su radeni noci,malo pogledaj Mindov prilozeni video.

  2km? Radar bi ga skužio svakog da je išao više od 50m, kamoli 2km. Previše je 2km, neznam kakvu elektroniku MiG-21 ima (dali automatsko ciljanje targeta, ili pilot sam mora pomjerati u vožnji da pogodi).

13 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Ranko Kukumar kaže...
dedaa kaže...

Ranko nisam 100% siguran ali mislim da Hrvatska nema Fishbed modele nego Bis, iste one korištene u Domovinskom ratu.

  Koja je razlika (noob pitanje)?

zoharbizo kaže...

Ta brzina plus ta visina nikako ne ide,ni propelerci nisu isli nize od 2 km.Napadi sa properelcima su radeni noci,malo pogledaj Mindov prilozeni video.

  2km? Radar bi ga skužio svakog da je išao više od 50m, kamoli 2km. Previše je 2km, neznam kakvu elektroniku MiG-21 ima (dali automatsko ciljanje targeta, ili pilot sam mora pomjerati u vožnji da pogodi).

Pogledaj video,pricam o propelercima.Video je postao Mind.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Ranko Kukumar kaže...
dedaa kaže...

Ranko nisam 100% siguran ali mislim da Hrvatska nema Fishbed modele nego Bis, iste one korištene u Domovinskom ratu.

  Koja je razlika (noob pitanje)?

O vrsti opreme, obadva su modernizirane inacice ali svaki sa svojom opremom.

 

edit: Krivo brijem, Fishbed je osnovna inačica, jedino je Bis modernizacija. Rijec Bis inace uvijek predstavlja modernizaciju u ruskoj vojsci, bilo tenkova, aviona...

http://downloads.khinsider.com/?u=653470 >>>> Preko 6700 Game Soundtrackova!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2011 21:21 (dedaa).
15 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Ranko Kukumar kaže...
dedaa kaže...

Ranko nisam 100% siguran ali mislim da Hrvatska nema Fishbed modele nego Bis, iste one korištene u Domovinskom ratu.

  Koja je razlika (noob pitanje)?

zoharbizo kaže...

Ta brzina plus ta visina nikako ne ide,ni propelerci nisu isli nize od 2 km.Napadi sa properelcima su radeni noci,malo pogledaj Mindov prilozeni video.

  2km? Radar bi ga skužio svakog da je išao više od 50m, kamoli 2km. Previše je 2km, neznam kakvu elektroniku MiG-21 ima (dali automatsko ciljanje targeta, ili pilot sam mora pomjerati u vožnji da pogodi).

  Ma nema razlike između Fishbed i Bis. Fishbed je NATO naziv za MIG-21 (svaki avion ima svoj NATO naziv). edit: postoji razlika između običnih 21-ica i bis verzija. Ove bis su malo modernizirane (proizvedene 70-ih i 80-ih) a obični 21 60-ih.

Nije onda bilo radara na frontu, pa su letjeli na što sigurnijim visinama (na kojima nisu mogli biti pogođeni sa zemlje). Mig-21 sam po sebi nema nikakav automatski sistem (neki noviji imaju, ali mi takve nismo imali). Postojali su projektili sa toplinskim i laserskim navođenjem, ali nisu korišteni. Kada se i pucalo, piloti su ciljali ručno.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2011 21:39 (mind_challenge).
12 godina
online
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu

Uf onda je bilo zeznuto izvršavati te ciljeve sa MiG-ovima. A s čime su rušili u ratu MiG-ove? Shilke neke ili?

15 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Ranko Kukumar kaže...

Uf onda je bilo zeznuto izvršavati te ciljeve sa MiG-ovima. A s čime su rušili u ratu MiG-ove? Shilke neke ili?

  Ovakvim stvarima, jako rijetko jer nije bilo potrebe (sa modificiranim KUB-M su srušili AN-2).

Koristili su i tzv. PAM, iz kojih su kada im je bilo dosadno pucali i po civilima. U Vukovaru su koristili i SPAM (samostalni protuavionski mitraljez, koji koristi neku automatiku da bi pucao). Ovakve primjerke imaš izložene u Vukovarskoj vojarni, kao i MiG-21 bis ''Osvetnik Vukovara''.

Nadalje koristili su i Dvine, i razne druge projetkile nabavljene od Rusa (oni, mi samo ako bi zarobili kojeg, zarobljena je jedna Dvina ako se dobro sjećam). Od ručnih projektila korišteni su Stingeri i RPG-ovi. Čak sam čuo priču da su neki ispaljivali protuoklopne projektile Osa i Zolja na avione u niskom nadletu (nije potvrđeno).

A bilo je i situacija kada su pucali iz čega su stigli jer nisu znali na što pucaju (pištolji i automati)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2011 21:40 (mind_challenge).
12 godina
online
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu

Koja komplikacija u usporedbi sa današnjom opremom :/

 

Nije im bilo lako. Ni pilotima ni ovima što su ih rušili.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
15 godina
online
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Mentalist kaže...

Sad ću ti ispričati ja, moj tata je pobio mnogo četnika.

 

Srbija je uvelike kontrolirala nebo svojin stealth fighterima, kojih je imala oko 10 000, i ne stealth Mig-ovima kojih je imala oko 30 000, bilo je tu i 5 000 bombardera.

Hrvatska nije ništa činila do oko pola godine prije kraja rata.

 

Tada smo dobili 10 pilota kao donaciju Libije i istrenirali na njima 20 najboljih pilota koje je svijet ikada vidio.

Kod Velike bitke iznad Vukovara sukobili su se naši piloti i srpski bezlični neškolovani piloti. Padali su kao kapi kiše.

Nažalost, jedan naš avion je oboren, ali su se pilot i kopilot spasili. Nakon što im je ostalo oko 200 komada, Srbi su se povukli,

 

P.S.

 

Kako ti je samo palo na pamet?

Bravo za tvog starog. Ha, pa što si ti mislio? Možda da ja mislim na neke epske bitke? Normalno da ih nije bilo jer ih nije ni moglo biti, ali sam mislio da je bilo barem nekakvih okršaja između naših i srpskih pilota.

PureEntity kaže...
Izzy kaže...

Pa, znate li što o tome?

Jednostavno - nije ih bilo.

 

Avijacija bez granica je vrlo pouzdan site koji sadrži informacije odnosno listu gubitaka ili ostecenja zrakoplova JRV-a, tablica je složena kronološki, godine koje tebe zanimaju su pred kraj liste.

 

LINK

 

Nema na cemu.

Hvala. Tu sam stranicu već jednom vidio, ali ima dosta od toga. Hvala još jednom.

 

Eh, još nešto... ...kako to da su (valjda) tako olako oboreni Mig-ovi 29 od strane NATO-vih (F-16/F-15?) aviona 1999.? I da li su ameri izgubili kojeg lovca? I što je tu presudno? Vrlo vjerojatno obuka i/ili brojčana nadmoć???

15 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Izzy kaže...

 

Eh, još nešto... ...kako to da su (valjda) tako olako oboreni Mig-ovi 29 od strane NATO-vih (F-16/F-15?) aviona 1999.? I da li su ameri izgubili kojeg lovca? I što je tu presudno? Vrlo vjerojatno obuka i/ili brojčana nadmoć???

  Pa nisu ni MiG 29 svemoćni. Možda jesu bolji od F-16 kada Rusi pilotiraju, ali ovdje i nisu baš. Ameri su izgubili jednog F-110, na jako čudan način. Ameri su uostalom bili brojčano nadmoćniji, srbi su u ono vrijeme još letjeli sa Orlovima (avionima ne pticama). Jednako je bitna i obuka/iskustvo i brojčana nadmoć. A tu je i presudio sam trenutak, jer Srbi nisu baš bili pripremljeni za takav napad.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
protjeran
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
mind_challenge kaže...

  Pa nisu ni MiG 29 svemoćni. Možda jesu bolji od F-16 kada Rusi pilotiraju, ali ovdje i nisu baš. Ameri su izgubili jednog F-110, na jako čudan način. Ameri su uostalom bili brojčano nadmoćniji, srbi su u ono vrijeme još letjeli sa Orlovima (avionima ne pticama). Jednako je bitna i obuka/iskustvo i brojčana nadmoć. A tu je i presudio sam trenutak, jer Srbi nisu baš bili pripremljeni za takav napad.

F117

 

Letjeli su oni migovima 29 i puno ranije. Još u jugi da se razumijemo.

 

Srbi su znali mjesecima prije za napad kao i ostatak svijeta.

 

Trenutno nitko na svijetu ne može parirati američkoj avijaciji. Iskustvom pa ni tehnologijom.

 

 

Fanboyizam je teški psihološki poremećaj.
15 godina
online
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
mind_challenge kaže...
Izzy kaže...

 

 

  Pa nisu ni MiG 29 svemoćni. Možda jesu bolji od F-16 kada Rusi pilotiraju, ali ovdje i nisu baš. Ameri su izgubili jednog F-110, na jako čudan način. Ameri su uostalom bili brojčano nadmoćniji, srbi su u ono vrijeme još letjeli sa Orlovima (avionima ne pticama). Jednako je bitna i obuka/iskustvo i brojčana nadmoć. A tu je i presudio sam trenutak, jer Srbi nisu baš bili pripremljeni za takav napad.

Znam za tog F-117, a kako je točno srušen? Protuavionskim topom ili nekom prilagodbom/preinakom protuavionskog raketnog sustava?

15 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Bypass kaže...
mind_challenge kaže...

  Pa nisu ni MiG 29 svemoćni. Možda jesu bolji od F-16 kada Rusi pilotiraju, ali ovdje i nisu baš. Ameri su izgubili jednog F-110, na jako čudan način. Ameri su uostalom bili brojčano nadmoćniji, srbi su u ono vrijeme još letjeli sa Orlovima (avionima ne pticama). Jednako je bitna i obuka/iskustvo i brojčana nadmoć. A tu je i presudio sam trenutak, jer Srbi nisu baš bili pripremljeni za takav napad.

F117

 

Letjeli su oni migovima 29 i puno ranije. Još u jugi da se razumijemo.

 

Srbi su znali mjesecima prije za napad kao i ostatak svijeta.

 

Trenutno nitko na svijetu ne može parirati američkoj avijaciji. Iskustvom pa ni tehnologijom.

 

 

  Nisam rekao da nisu letjeli ranije, ali nisu ih imali puno, i nisu imali iskustva u letu s njima. Znali jesu za napad, ali se nisu dobro pripremili. Rusi bi im mogli parirati bez problema, i to baš kvantitetom (kao što su u drugom svjetskom parirali Njemcima). Ruski avioni novijih generacija nisu za baciti, a i piloti su im vrhunski (bolje lete kada malo popiju). A u posljednje vrijeme Kina razvija stealth avion (navodno su oni od Srba kupili olupinu F-117), a Rusi također nešto petljaju oko toga (vjerojatno imaju gotovo ali šute).

edit: F-117 su navodno srušili s ovim.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.10.2011 22:30 (mind_challenge).
16 godina
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
Koliko ja znam, osim f117, pao je sigurno jedan f16 u srbiju i f15 u bosnu. a10 je najmanje jedan pogodjen iznad kosova, vidio sam motor koji mu je otpao na snimkama. To je ono sto se sjecam da su priznali. a u 78 dana bilo je toga jos. Srbi su izgubili 50ak aviona mahom na zemlji u probusenim hangarima i nesto je oboreno a najmanje 1 mig 21 pao je zbog kvara. u toku dva i pol mjeseca pogodjeno je cak 14 tenkova.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zračne bitke u Domovinskom ratu
funat kaže...
 a10 je najmanje jedan pogodjen iznad kosova, vidio sam motor koji mu je otpao na snimkama. 

To ne znaci da je pao, to sr*nje moze letit i bez pol jednog krila i pol repa a kamo li bez jednog motora.

 

 

Vi veri veniversum vivus vici
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice