P5Q pro overclock

poruka: 20
|
čitano: 5.421
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
P5Q pro overclock

Pozdrav,  molio bi pomoć oko postavki za oc, ako netko ima istu ploču i sličan proc

 

PLOČA: Asus P5Q pro  zadnji official bios 2102 

PROCESORI: Q9300  i  X5460 e0

RAMI: Corsair TwinX 2gb x 3, kingston value ram 800 2gb  - 8gb ukupno

COOLER:  Artic alpine 11, u dolasku Cooler master V8

NAPAJANJE: LC POWER GP2 6550 550w

CASE: mid tower šroteks sa otvorenom stranicom i mnoštvom ventova

GRAFA: GTX 560ti oem

 

 

Postavke biosa za Q9300:

 


Ai Overclock Tuner ..............[Manual]
CPU Ratio Setting ............... [7.5]
FSB Frequency ...................[401] - probao 399, 400, 427  sve isto
PCIE Frequency ..................[100]  - probao 101
FSB Strap to North Bridge ....[333] -puno stabilnije nego na auto
DRAM Frequency ................[802]  
DRAM Clock Skew on Channel A1 ...... [NORMAL]
DRAM Clock Skew on Channel A2 ...... [NORMAL]
DRAM Clock Skew on Channel B1 ...... [NORMAL]
DRAM Clock Skew on Channel B2 ...... [NORMAL]
DRAM Timing Control ................ [Manual] (6-6-6-18) - memtest prolaze i na 5-5-5-15  ali pošto je ovaj kingston keks 6-6-6-18 opustio sam ih
SET TRFC to 60                              - probao i na 55
DRAM Static Read Control ........... [Disabled]
DRAM Read Training ................. [Disabled]
MEM. OC Charger .................... [Enabled]
Ai Clock Twister ................... [LIGHTEST] - probao i LIGHT
Ai Transaction Booster ............. Auto
____________________________________

CPU Voltage .......................[1.265]
CPU GTL Voltage Reference . AUTO
CPU PLL Voltage .................[1.52]  probao od AUTO do 1.56 
DRAM Voltage ....................[2.2]   probao 2.1, memtest ok na obe voltaže 10 passova
vFSB.................................AUTO  probao dizat na 1.2
NB Voltage ........................[1.36]- probao od AUTO do 1.40...na 1.46 ne boota i moram restartat bios
SB Voltage ........................AUTO- probao sa 1.10 i 1.20
PCIE Voltage ......................AUTO- probao na 1.50
____________________________________

Load-Line Calibration .............. ENABLED
CPU Spread Spectrum ................ [AUTO]
PCIE Spread Spectrum ............... [AUTO]
CPU Clock Skew ....................AUTO
NB Clock Skew ......................AUTO
CPU Margin Enhancement ........[PERFORMANCE]  -  OVO JE POSTAVKA KOJA MI JE STABILIZIRALA RAME, na optimized ili default mi nece proci memtest 

 

 

evo na stocku FSB 333, proc na 2.5 ghz,  prolazi occt large data set skoro 8 sati, čim dignem na 400 FSB javlja mi grešku nakon 10-15 min.   U postavkama sam namjestio max temp 90C dok ne stigne novi cooler iduci tjedan.  

 

nije mi jasno sto nece na 400 FSB radit, kad bi ploca, a bome i rami morali potegnut 427, makar je ovaj 4 modul kingston value ram jedec, a ovi su corsair c4  XMP ...neznam jel to mozda hebe, memtest i onaj memory test od windowsa mogu 100 passova nema greške..cak sam i druge verzije memtesta probao, sve 5.  NB i rami imaju ventove koji pušu preko njih, te nisu vruci.

 

EDIT: Molim moderatora nek ne ključa temu, te ne premješta u generalnu intel OC temu, ciljano sam ju otvorio da potražim pomoć od nekoga tko ima istu ploču i zna nešto o OC 775 soceta, osim skupljat postove odgovorima tipa digni voltažu. Hvala

 

 

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.10.2015 21:59 (smak420).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
P5Q pro overclock

Probaj samo s corsairima,najvjerojatnije problem što su različiti rami.

Dont drink and drive...keep grass and fly !PEACE!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

Iz mog iskustva s x5470 ti negdje nakon 70c° proc traži više napona za stabilan rad, što će pak uzrokovati još većim temperaturama.
Tako da dok ne riješiš temperature teško da buš išta diguno.

Probaj prvo spustit napon na 1.2, digni multi na 9.5 i probaj smanjit ram na 350 pa lagano dizati.
Kad dođe do nestabilnosti probaj dati još napona cpu.
Pogledaj si još s cpu-z ili još bolje HWMonitor koji je stvarni vcore te vidjeti da li bitno pada pod 100% opterećenjem.

Također vjerojatno bi mogao i smanjiti taj napon na ramu na 1.9 ili 2.0  pa po potrebi eventualno povećati.


Evo ti moje postavke s ASUS P5K-E/WIFI-AP


Ai Overclock Tuner ..............[Manual]
CPU Ratio Setting ............... [10.0]
FSB Frequency ...................[400] 
PCIE Frequency ..................[100]
FSB Strap to North Bridge ....[400] (slobodno ostavi na 333) 
DRAM Frequency ................[800]  

DRAM Timing Control ................ [Manual] (5-5-5-18) 
ovo osalo za RAM na ovim klokovima mi je auto
____________________________________

CPU Voltage .......................[1.225]
CPU PLL Voltage .................[1.60]
DRAM Voltage ....................[2] 
vFSB.................................AUTO  probao dizat na 1.2
NB Voltage ........................[1.40]
SB Voltage ........................AUTO
PCIE Voltage ......................AUTO
Clock over charging voltage 0.9
cpu gtl voltage reference    0.63x

nb gtl voltage reference     0.67x

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2015 3:11 (Mugo).
10 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

Ma da, pricekam cooler iduci tjedan najbolje.  Također cu flashati BIOS sa Ketovim modificiranim 2102m za xeona od kolege sa PC-eksperta. Navodno ima "improve memory compatibility od P5Q deluxice", pa mozda malo pomogne 

 

Sa multijem na 6x  takodjer ista prica, PLL na 1.60 ne pomaze, ni vtt na 1.2

 

Preostaje mi probat sa 3 keksa rama, al poanta svega je da MORAM imat 8giga, jer sa 6giga u mom workloadu mi swap radi kao lud, te redovno prelazi 7gb 

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2015 8:17 (smak420).
9 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock


Yup, ovako i onako ćeš tada biti u mogućnosti drugačije posložit stvari u biosu zbog boljih temperatura.

Bios bi ti bilo najbolje uzet najnoviji i onda samo izbrišeš najstarije mikrokodove i zamjeniš ih s mikrokodovima za xeone. 
Iako je to vjerojatno što je taj Ket i napravio.

Hmm, vjerojatno onda ram zafrkava. Probaj ga testirati na nižim frekvencijama s max multijem tek toliko da si potvrdiš da je taj keks koji zafrkava.
Ako je do tog keksa ili ćeš morati smanjit frkeve rama ponešto ili zamjeniti taj keks.

Budeš već vidio kako se ponaša s novim biosom, možda ga i to riješi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.10.2015 22:54 (Mugo).
12 godina
offline
P5Q pro overclock


Ai Overclock Tuner ..............[Manual]
CPU Ratio Setting ............... [7.5]
FSB Frequency ...................[400]
PCIE Frequency ..................[Auto]
FSB Strap to North Bridge ....[Auto]
DRAM Frequency ................[802]  
DRAM Clock Skew on Channel A1 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel A2 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel B1 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel B2 ...... [Auto
DRAM Timing Control ................ [Auto]
SET TRFC to 60                              Auto
DRAM Static Read Control ........... [Enabled]
DRAM Read Training ................. [Disabled]
MEM. OC Charger .................... [Disabled]
Ai Clock Twister ................... [Moderate]
Ai Transaction Booster ............. Auto
____________________________________

CPU Voltage .......................[1.32] (pa smanjuj)
CPU GTL Voltage Reference  AUTO
CPU PLL Voltage .................[1.6]
DRAM Voltage ....................[1.81]
vFSB................................. AUTO 
NB Voltage ........................[1.35] - trebalo bi biti dosta
SB Voltage ........................AUTO-
PCIE Voltage ......................AUTO-
____________________________________

Load-Line Calibration .............. ENABLED
CPU Spread Spectrum ................ [Disabled]
PCIE Spread Spectrum ............... [Disabled]
CPU Clock Skew ....................AUTO
NB Clock Skew ......................AUTO
CPU Margin Enhancement ........[PERFORMANCE]<- ovo neznam sto radi, radije disable bi ja to.

Eto pa javi.

Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

Na auto latencije komp nece ni postat...jedino 5-5-5-15,5-5-5-18 i trenutne 6-6-6-18.   Ovaj kindston keks je btw 6-6-6-18  1.8V , a corsairi su 4-4-4-12 2.1V deklarirani.  Ista stvar i sa strapovima, 400 je jako nestabilan komp, 333 se do sada pokazao najstabilniji.  

 

CPU Margin Enhacement je na PREFORMANCE, jer na OPTIMISED ili DEFAULT memorija ne prolazi memtest, pretpostavljam da je to u biti onaj XMP..

 

sutra ili prekosutra najkasnije dolazi Cooler Master V8  pa cu moci konkretnije rezultate dati, jer za sada sam jako limitiran sa v-core, a također čekam i Corsair HX520w, pa cu dalje nastaviti testirat.  Također memorija je testirana sa 2 verzije memtesta bezbroj passova, te sa windos memory testom par puta.   Problem je jedino Prime Blend i OCCT large data set.

 

Voltaže na NB sam probao od 1.34- 1.42, preko toga nece bootat pc, do sada mi je OCCT najdulje izdržao na 1.36.  

 

Također sam probao staviti KETOV modificirani bios, sa voltage regulacijom od P5Q premium i dodanim listama memorije, te novijim postavkama za marvell controler,  ali sam dobivao čudne BSOD u win 10, pa sam vratio na zadnji official bios 2101

 

Također sam LLC  probao i disable, nikakve razlike..  Nazalost OCCT grafovi mi nedaju bas neke informacije u tome sto me ruši...nekad dobijem samo error message, nekad error core 2, nekad error core 3...

 

ove postavke moja ploča nema...radi se o P5Q Pro..

 

DRAM Clock Skew on Channel A1 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel A2 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel B1 ...... [Auto]
DRAM Clock Skew on Channel B2 ...... [Auto

 

napominjem da na FSB 333  blend i occt large data set prolaze 20h...

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2015 19:59 (smak420).
10 godina
neaktivan
offline
P5Q pro overclock

Nista, danas cu posuditi jos 3 identična keksa kingston 2gb 6-6-6-18 i trebao bi doci cooler pa testiram... 

 

EDIT: Corsair ima lifetime warranty, te moguce da ce mi zamjeniti rame u corsair Dominatore, upravo sam sa službom za korisnike na mailu.  Jbg ipak se isplati tu i tamo kupit nešto skuplje, pa imaš ovakve pogodnosti

 

 

Stigao Cooler Master V8, temperature su pale za 20C!  Problem je ipak bio u 2 keksa Corsairova, greške nije otkrio memtest, ali je windows memory diagnostic - extended mode.  Corsair ce poslati nove Dominatore

 

Nek ostane thread, za koji dan radim Xeon X5460 e0 OC, pa da podjelim sa vama svoja iskustva

 

 

tnx svima na pomoći

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2015 18:22 (smak420).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

Super dakle zaista se drže tog lifetime warranty-a.

Koliko si vrtio win mem diag dok nije otkrio?

U svakom slučaju za Xeona preopručam da si čapiš najnoviji bios za ploču s s ASUS-ove stranice i ubaciš mikrokodove za xeone.

10 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

Odmah je otkrio u prvom passu, ali na extended mode koji ide dosta sporije....a memtest i memtest86, 3 različite verzije, prolaze...bas cudno.

 

Meni je OCCT large data set najbolje mjerilo jel stabilan komp ili ne,  pogotovo mema

 

EDIT:  znam da zvuci nevjerojatno, al nasao sam i kupio u Austriji - Beč, Q9550 za 60e, trebao bi stici iduci tjedan, te corsair se složio da mi šalje nove Dominatore 4x2gb ddr2 1066, mogu ih ocekivati iduci mjesec :)

 

mojoj sreći nema kraja, Xeon i Q9300 idu u kompletu za 400 kn prijatelju kad ovo stigne.  Opet free upgarade, živio 775 socket

 

EDIT2: Stabilizarn sistem za sada sa 2x2gb corsair sticka, jedan kingston 2gb i jedan kingmax 1gb  7gb ukupno,  FSB  427, latencije 5-5-5-15  preformance level 10 , Temperature neidu preko 61C  najtoplija jezgra sa cooler masterom V8

 

Q9300   3200 mhz

FSB : 427  , 

Ram: 1.90V

Vcore: 1.25 u biosu, 1.22 u occt

NB: 1.36v

CPU PLL: 1.6V

 

 Također prolazi i 3300 mhz sa 1.25V  vcore, 440 FSB bez problema

 

Evo 455 FSB  3.4 ghz na 1.25V u biosu, rock stabile linkpack, large data set, small data set.   Max temperatura na jezgri 65C.   Vrhunska ploca nema sta! điđa p35 i dfi x38 su mala djeca za asus p45 P5Q pro

 

Javio se i Corsair da im pošaljem rame a šalju dominatore, kad se sve složi mislim da imam vrhunsku 775 OC platformu

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2015 23:16 (smak420).
10 godina
neaktivan
offline
P5Q pro overclock

Promjena plana, prodao xeon za SSD 60gb kingston nov + q9550 e0..mislim da se isplatilo, a 3.8 ili 4.0 je tako ionako samo psihološka razlika, a nemoram kasapit ploču

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.11.2015 2:25 (smak420).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: P5Q pro overclock
smak420 kaže...

Promjena plana, prodao xeon za SSD 60gb kingston nov + q9550 e0..mislim da se isplatilo, a 3.8 ili 4.0 je tako ionako samo psihološka razlika, a nemoram kasapit ploču

 Gud deal,tko kaže da moraš kasapit ploču? :D :D

Evo mojeg rješenja.

Dont drink and drive...keep grass and fly !PEACE!
10 godina
neaktivan
offline
P5Q pro overclock

ma kad stignu novi rami iz Nizozemske, siguran sam da ce ploca moci 470 fsb sa njima gurat ako je potrebno, al ja zadovoljan i sa 3.7 -3.8.  Mislim da ce se osjetit koliko toliko upgarade u odnosu na q9300

noob al volim učit
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: P5Q pro overclock
smak420 kaže...

ma kad stignu novi rami iz Nizozemske, siguran sam da ce ploca moci 470 fsb sa njima gurat ako je potrebno, al ja zadovoljan i sa 3.7 -3.8.  Mislim da ce se osjetit koliko toliko upgarade u odnosu na q9300

 Meni stigla memorija ram,kad stignem testiram kak to radi 

Dont drink and drive...keep grass and fly !PEACE!
10 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

aj baš me zanima dokle FSB ide, koji su ono keksi?

noob al volim učit
13 godina
offline
Re: P5Q pro overclock
smak420 kaže...

aj baš me zanima dokle FSB ide, koji su ono keksi?

 OCZ reper 1150 stiglo mi je samo 2x2gb još mora 2x2 stić.

Dont drink and drive...keep grass and fly !PEACE!
10 godina
neaktivan
offline
P5Q pro overclock

hm, volio bi probat i ja sa dominatorima potegnut 470 FSB, al sumnjam, 450 bu čist dovoljno   taj sveti gral 4.0 na 775 kvadu je tak ionak samo gušt. Kao i opcenito 775 socket

 

evo malo se igrao na kompu od stare, ubacio svoju grafu 560 ti i napajanje na ovaj i3 3220 i 4gb ddr3....iskreno bezveze, cak osjecam slabije preformanse u Second life nego sa svojim oc quadom.  Novo je bolje samo radi gare, a meni nepada napamet davat par iljada kn za 20% više FPS u ovih par igara koje igram.  sve dok imam source jeftinih 775 stvari, meni super.  A isto tako mi ih se neda prodavat po raznim njuškalima i pik.ba sajtovima di mi nude kerove i rakiju u zamjenu, a u bescjenje nedam.  Posto nedrkam na benchmarke, meni više nego dovoljno

noob al volim učit
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
P5Q pro overclock

Moj je isao na 4.0 ali imao sam error neki mali na nekom coreu, kad i naucio formulu za racunanje GPL od svakog corea i ostalo, i NB i RAM i sve, opet trebalo je pogoditi doslovno, imati srece da se boota preko 470 FSB-a,

Mogao se bootati na 493 max mislim da sam uspio, ali odma cim OCCT error izbaci, tako da nemoj previse se zanemarivati oko toga.

Cak i da gledas tuđe postavke sto sam ja radio, nije islo... sve ovisi kakav je CPU, a kupovati skoro 8 godina star CPU i ici ga overclockati sad, neznam bas kolike ces rezultate postici i na cemu ga je drugi drzao.

Pogoditi pravi CPU je tesko, a jos teze pogoditi omjer RAMA, NB i CPU, clock skew i slicno.


Za pocetak savjetujem, nemoj odmah overclock memoriju i slicno, cpu bi automatski trebao 1:1 podici bez problema to je 400 FSB-a ako se nevaram.

Gore sam vidio da si radio cuda sa memorijom, tako da ti odmah kazem manual u jednu ruku, s drugom google, tuđe postavke ti nece puno pomoci ali ces bar imati uvid u greske koje radis.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

Slazem se, evo za sada mi ovaj mix rama radi stabilno na 427 fsb, al mislim na novi Corsair Dominatori 1066 bi morali raditi na eto barem 950 sa nekim normalnim 5-5-5-15 latencijama.  Naglašavam NOVI DDR2 rami poslani direkt od corsaira kao zamjena za twinX sa lifetime warranty.

 

Također evo danas stigla Be quiet dark pro modular 550w napojna, tako da ni to nebi smjelo biti problem.  Al eto, ako bude radio i na 3.6 nije smak svjeta, opet mislim da je puno bolje nego q9300

noob al volim učit
10 godina
neaktivan
offline
Re: P5Q pro overclock

sto se tice procesora

 

iz oglasa:

 

računar kupljen u njemačkoj 2009 godine,posjedujem fiskalni račun, motior gratis cijena kompleta 1200 kn.   ja ga uspio nagovorit samo proc za 400 kn.

 

Ostale komponente koje je imao g41 matična, stock hladanjak al onaj debeli, printer epson, 4gige ddr3, napajanje FSP 500 neko plavo.  Tako daa.. mislim da bi trebao bit u dobrom stanju, OC sigurno nije

 

 

uglavnom idile temp su smješne puno manje nego na q9300, a load bi mozda mogao bit mrvu manji al jako je toplo u sobi preko 25 pa to prepisujem. Pogledan jos kako mi cooler stoji vidim sa satak dva jel stabilan

 

 

Radi na 3730 mhz 436 FSB na 1.225 u biosu, 1.236 cpuz, temp u large data set ne prelaze 58C, small data set ide do 71, moram malo pogledat cooler i pastu, fan je na minimum 900 rpm

 

evo i bios postavki screenshoot



 Na 471 FSB  4.0 ghz pada prime nakon 55 min, 1.35 vcore u biosu, oko toga cemo se igrat kad stignu dominatori

 

I na kraju zaključak.

 

P5Q pro maximalno stabilna pri 448 FSB , q9550 na 3.8 sa

 

latencije 5-5-5-15

DRAM Static read control -Disabled

DRAM Read training- Disabled

Mem OC charger -Enabled

Ai Clock twister - Lighter

common preformance level -10

 

CPU Voltage :1.293v
CPU GTL Reference: Auto 
CPU PLL Voltage : 1.54
FSB Termination Voltage:1.26
DRAM Voltage : 2.04
NB Voltage : 1.28

SB voltage: 1.10
PCIE Sata Voltage:1.5

 

Load Line Calabration : Enabled
CPU Sread Spectrum : Disabled
PCIE Spread Spectrum : Disabled
CPU Clock Skew: Normal
MB Clock Skew: Normal

 

Maximalni FSB za ovu ploču kod mene je 448, voltaže ne pomažu.  Procesor je isproban na DFI p45 t2rs i radi na 4.0 sa samo 1.3 vcore 

 

memorija sama moze 960 mhz na latencijama cl5 uz malo tweakanja subtimingsa i preformance levela na 2.06v

 

Zaključak:  P5Q pro nema CPU GTL 0/1 2/3 postavke i NB GTL postavke te je zbog toga nemoguce dobiti FSB preko 450 stabilno u stress testovima (mogu do 4.2 bootat u winse i odvrtit benchmark al to mi je debilno, interesira me jedino 24/7 stabilnost, prolazak bar 2h occt unutar 1.36 vcore)

 

Preostaje se jos jedino igrati sa CPU clock skew i Nb clock skew, al sumnjam da mogu izvuci jos toliko zeljenih 33 mhz fsb :/

 

noob al volim učit
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.11.2015 11:46 (smak420).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice