DPI postavke miša

poruka: 14
|
čitano: 28.974
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
DPI postavke miša

Poštovanje,

Zanimalo bi me vaše mišljenje i iskustva o DPI osjetljivosti miševa. Proizvođači uglavnom drže svoju spiku, "stručnjaci svoju"...
Kao recimo o tome treba li držati na što više ili na određenoj vrijednosti ? Neki smatraju da je čovjeku preprecizno ako je preko 1200 dpi.
Koliko je uistinu potrebno, koliko je potrebno/dovoljno za određenu aktivnost itd?

Uz to, naravno, javlja se i problem osoba koje koriste više od jednog računala/monitora pri čemu koriste različite rezolucije zaslona i različite miševe.
Koliko treba biti postavljeno na jednom računalu koje vrti rezoluciju 1680x1050 da bi s mišem koji može najviše 3200dpi osjećaj bio jednak kao na računalu
s rezolucijom 1280x800 i mišem koji može najviše recimo 2500dpi? Da, točno to, ako se prikazuje ista slika samo u različitoj razlučivosti, nije dovoljno da
recimo i na prvom i drugom mišu bude postavljen broj dpi-a onolike vrijednosti kolika je horizontalna rezolucija, iako mnogi smatraju da bi "osjećaj" tada na
oba računala bio isti (jer bi bilo za 1 pixel na monitoru 1 dot na mišu xD)...

Da se nadovežem, kontaktirao sam Razer baš vezano uz dpi. Kažu oni, bolje je što više dpi i da se valja priviknuti na igranje "high-sense" jer daje mnoge
prednosti. Naravno, takav odgovor i jest za očekivati, ta ipak oni prodaju proizvode po zakonu velikih brojeva (ehm, ne baš, prije po zakonu "veći broj bolje
prodaje"). Navodno i Logitech prati sličnu filozofiju. No onda se tu javi jedan SteelSeries i kaže karikiram "više dpi je bulšit, 800 do 1600 je sasvim dost,
ostalo sve služi marketingu. Ne treba vam više, više samo more naškodit". Pa se onda jave razni liječnici, psiholozi, fizioterapeuti, sportaši, fizičari i na kraju eSportaši.
I svi se drže svojega. "Preciznije je ak ti treba veći pomak." "Nemoš imat osjet s tako puno dpi." "Ni kirurg nije toliko precizan." "Kak ti se miš sporo vuče."...

Osobno sam se uvjerio da se "preškolovanjem" s male osjetljivosti na visoku osjetljivost dobije mnogo toga. Recimo, prvo sam dobio to da više ne znam kako da igram.
Uz to sam dobio i nerviranjitis kolikojenečijimišsporitis. Pa sam uzeo veliku podlogu na kojoj radim milimetarske pokrete. I pokušam se vratit na low sense pa se samo nerviram.
No naučio sam i puno o samim miševima. Toliko da sam na kraju uvidio da ima svega, ama baš svega, a nema točno ničega. Kao da se radi o filozofiji.
Svatko ima neko svoje mišljenje i uvijek ga netko uvjerava u suprotno. No ovdje obje strane imaju dokaze i to puno njih. I to istih.

Pa da počnemo s usporedbom više dpi vs manje dpi.

Prednosti:
- Više dpi daje veću preciznost jer senzor u manjem pokretu očita više točaka. Manje dpi daje veću preciznost jer čovjek bolje osjeti veći nego mali pomak.
- Više dpi znači bolji senzor, tehnološki napredniji, no ujedno i traži bolju motoriku (povezanost oko-mozak-ruka). Manje dpi znači bolju ruku, trebaju bolji mišići i motorika.
- Više dpi znači manji umor ruke. Manje dpi znači veću sigurnost pokreta.
- Više dpi rezultira točnijim računalovim očitanjem pomaka. Iz manje dpi proizlazi bolje čovjekovo očitanje pokreta koji je napravio.

Mane:
- Da ne nabrajam, samo čitati prednosti obrnutim redom (što je za manje dpi prednost, za više je mana i obratno).
- Manje dpi daje manju preciznost jer senzor u pokretu očita manje točaka. Više dpi smanjuje preciznost jer čovjek bolje osjeti veći nego mali pomak.
- Manje dpi znači lošiji senzor, tehnološki nazadniji, no ujedno i traži bolju povezanost oko-mozak-ruka. Više dpi znači bolju ruku, trebaju bolji osjet pomaka i motorika.
- Manje dpi znači veći umor ruke. Više dpi znači veću sigurnost pokreta (ako ne drhte ruke).
- Manje dpi rezultira lošijim računalovim očitanjem pomaka. Iz više dpi proizlazi bolje očitanje pokreta koji je čovjek napravio.

Dakle, ipak sam nabrojao sve ponovo samo kako bih dokazao da je u biti svejedno. Ili nije. Tu ste vi da me razuvjerite.
Koje su prednosti visoke osjetljivosti? Zbog čega je bolja ili nije? Koliku ulogu igra podloga i njena veličina?

Eto, raspišite se. Poželjno je da i kakvu literaturu navedete ukoliko nešto argumentirate.

Ivan Marijanović, univ. bacc. ing. comp.
Moj PC  
7 0 hvala 3
16 godina
offline
DPI postavke miša

Itko, išta? Nitko, ništa?

Ivan Marijanović, univ. bacc. ing. comp.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
DPI postavke miša

Bump. Dajte ljudi filozofirajte malo...

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
DPI postavke miša

Za početak, dobro sročeno pitanje... :D

Po meni sve iznad 2k dpi je pretjerivanje..

U mom slučaju kod 23' monitora na 2000 dpi miš se kreče brzo, pa čak i prebrzo...

Uglavnom to namjestim na 1600 dpi.. Sa mojim prošlom mišu koji je imao 800 dpi nisam uopče imao velikih problema..

Stvar je u ruci.. Moraš istrenirati ruku. Što je bolje istreniraš sve ti manje znači dpi.. Na novom FireGlideru sam stavio težinu do maksimuma jer mi se teško naviknuti na slabe pokrete ruke..

Po meni podloge su precjenjene.. Za komad gume ili plastike da platim 150-200 kn? Ili ne, rađe ću koristiti korice od bilježnice..

To bi bilo sve od mene.

Zeppe :D
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
DPI postavke miša

meni je dovoljan bilo koji dpi koji mi omogućava brze trzaje miša bez gubitka preciznosti ili potpunog divljanja. Trenutno imam razer death addera i ispunjava moje želje tako da se uopće ne zamaram :D

 

edit: igram na relativno niskim osjetljivostima

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.1.2011 1:12 (Dr. Zoidberg).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
DPI postavke miša

Po mojim nekim saznanjima, nisu baš neka sa mišovima, bolji sam s podlogama na tom polju, ali negdi otprilike 2000 je dovoljno za skoro sve moguće slučajeve, a preko je "tu mač", ubiti, na svakom "boljem" mišu koji sam imao, cilj mi je bio da nađem razinu DPI sa kojom se osjećam ugodno, da tako kažem, odnosno, da kad napravim pokret mišom, da strelica ne zaostaje za mojim pokretom a da opet ne ode previše kad napravim neki pokret, tražim neku sredinu, ali svakom je to drukčije, i svako nešto drugo preferira, ima tu svega, al ispred svega stvaljam komfort na miš!?

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju bio glup, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
DPI postavke miša

Nebih znao koje su prednosti / mane s tehnološkog gledišta međutim znam da sam zahvalan što postoji više razina osjetljivosti koje mogu odabrati.

 

Tokom godina korištenja "gamerskih" (uf što Logic voli taj izraz) miševa sa senzorima koji omogućavaju veće osjetljivosti našao sam svoju optimalu i onu razinu na kojoj se najbolje snalazim.

 

Budući da miš koristim za više različitih radnji meni svakako dobro dođe opcija promjene.

No da ne off topičarim o mijenjanju reći ću kako meni paše.

 

Na mišu imam podešene 4 razine osjetljivosti, iako koristim samo 3.

 

2000 dpi, sa defaultnim postavkama u windowsima/aplikacijama ono su što koristim za svakodnevni rad, istu razlučivost koristim i u igrama.

 

800 dpi koristim kad mi treba preciznije rukovanje, odnosno veća kontrola pokreta, autocad i razne obrade slika, fotografija i sl., ali i u igrama kada koristim sniper odnosno bilo kojoj RTS igri za sve.

 

5600 dpi, iako naoko beskorisna razlučivost jer je preosjetljivo, koristim isključivo u igrama kad vozim tenk ili helić/avion budući da mi pruža veću okretnost.

 

Fokusirao sam se pretežito na igre budući da dobar dio dana provedem baš igrajući, ali smatram da univerzalna razlučivost ne postoji jer ovisi o više čimbenika.

Ovisi o vrsti posla, podlozi, dostupnom prostoru, a na kraju krajeva i samom korisniku.

 

Slažem se sa Logitechom, Razerom i sl. kad kažu što više, međutim samo zbog više mogućnosti, ni zbog čega drugog.

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
DPI postavke miša

Osobno koristim dva moda u softveru od Rapiera V2 o kojem smo razgovarali već. V1 i V2, prednosti, mane itd. ako se sjećaš. 1600 za OS, pošto imam 24 monitor i 1920x1200 rezu, dobro dođe za preletiti desktop,ipak osjetno bolje nego "samo" 800dpi. Na stranu hehe brzina micanja kursora, uzmimo da su jednake za potrebe testa.

 

Kad igram, što je zaista rijetko danas kod mene i u zadnje vrijeme, ali kad sam već tako počeo rečenicu..onda koristim 3200dpi mod, pogotovo FPS online shootere tipa Enemy Territory Quake Wars itd.

 

Za WoW mi je dosta i 1600dpi.

 

Mislim da je sve stvar osobne prilagodbe i veličine monitora odnosno radne površine zaslona, glupo možda zvuči, no da imam 19" LCD mislim da bi mi i 1600dpi u svemu bilo dovoljno. Ovako, s povećanjem nativne rezolucije, nemam ništa protiv dpi-ja iznad 2 000 i šaltanja.

 

Zdravoseljački, ali iznio sam vlastiti dojam. {#}{#}{#}

Cemetary gates
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
DPI postavke miša

Ja sam pročitao na par mjesta da je DPI zabluda, da veću ulogu igra FPS senzora. Recimo jedan M$ IntelliMouse 3.0 ima samo 400 DPI ali je precizniji od dosta miševa s večim DPIem baš zbog toga što mu je FPS senzora 9000.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
DPI postavke miša

ja igram na 2700 dpi, a u igri smanjim 'sensitivity'(od igre) ispod nule, i taman mi je. po meni, kako tko navikne......

he was dead....but he got better
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
DPI postavke miša

Koristim 3500 dpi u normalnom radu i gejmanju sa svim oružjima osim sa sniperom 1800 dpi.

 

U početku mi je bilo muka priviknuti se na 3500, ali sada kada prebacim na manju osjetljivost imam osjećaj kao da mi miš puzi po ekranu.

 

Čista stvar navike.

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
DPI postavke miša

sigurno da je vise DPI-a uvijek bolje! 

također u igrama je bolje sensitivity smanjiti do kraja te povecati DPI nego smanjiti DPI a povecati u igri! najbolje je povecati DPI do kraja te u igri smaniti sensitivity te ako vam je i dalje prebrzo tek onda smanjujete DPI...

Respect the Raise...!
 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
DPI postavke miša

U windovsima i po netu radim s 1800 dpi a u igrama 2400.Sve to na 15,4 " ekranu

Promišljanje je posao mnogih; odlučivanje pak samo jednoga.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
DPI postavke miša

Lol moj ima 4 moda: 800,1200,1800,2400 dpi.

2400dpi na 22" ne koristim ama baš nikad meni je jednostavno prebrzo.

Miš je Wintech G3 koji me razočarao po tipkama jer su pretvrde.

 

P.S.Imam MS Wizard 1000DPI i da vam kažem za 80kn boljeg miša nema(uvas je 60kn)!

Osjetljivost dobra,kvalitetna izrada(za razliku od napajanja :P)500Hz polling rate+extra osjecaj u ruci!

 

Xperia X8-Eclair-Root-JIT-app2SD-Multitouch-xrecovery
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice