DT770 - modanje zvuka

poruka: 3
|
čitano: 1.750
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
DT770 - modanje zvuka

Disclaimer:

sve što sam radio je subjektivno i odgovara MENI, vaše uši su drugačije i možda će vama neke stvari bolje ili manje odgovarati

 

Evo ovako, moje modanje dt770 što se tiče ZVUKA privedeno kraju, nadam se 

Ovo se ne odnosi na promjene jastučića i vanjske modifikacije za udobnost, već na stvari koje se dodaju unutra ili između za mijenjanje tonaliteta slušalica

Promjena jastučića više ide u vanjsku modifikaciju, iako i njihova promjena ima utjecaja na sam zvuk

Zadovoljan sam sa njima od kad sam ih kupio, ali ubrzo nakon kupnje sam vidio da se mogu jako lako otvoriti, i da su jako lako podložne raznim modovima za bolji zvuk, i upravo ta lakoća otvaranja i modanja me je navela na to da nešto napravim

Prvo sam htio imat modove koje mogu maknut i da slušalice imaju izgled izvana i iznutra kao da su izašle iz tvornice zbog 3 godine garancije, ali naravno želja za testiranjem svega je dovela do toga da su neke stvari morale biti zaljepljene unutra za modanje, pa ako ih ne mogu skinut dolje bez tragova da je bilo to unutra, mogu se pozdravit sa garancijom…

Držim fige da sve radi kako treba barem još dvije godine, da se ne grizem da je nešto otišlo za vrijeme garancije i da popravak neće bit moguć besplatno, ali neću coprati za svaki slučaj 

Svo modanje je bilo potaknuto sa ovom temom

 

Samo kratko, micanje okrugle plastike i vate koja je oko zvučnika unutra, daje bolji i otvoreniji zvuk sa više detalja, ali bass nije tako definiran jer zvučnik ima više zraka i lakše dođe do istog za svoje potrebe, pa  je više “boomy” i nije toliko definiran, stoga je u svim modovima taj unutarnji baffle unutra, da se kontrola basa vrši kako treba

 

Krenimo

Mod 1

Ovaj mod je bio stavljanje 1 lista kuhinjskog ubrusa, 1 komada krpice za čišćenje naočala i mrežice za police, ispod stock crne spužve i na baffle od zvučnika

Stavljanje tog svega unutra, zvuk mi je bio previše prigušen, i nikako mi nije odgovarao

Izbacivanjem jedne stvari van (bilo tkanina ili ubrus da je barem jedno od toga uvijek unutra) sam bio puno zadovoljniji, jer je to ublažavalo više frekvencije i malo čistilo zvuk, ali opet, nije to bio onako “čist” zvuk kao kod stock slušalica, ali generalno mi je bio bolji

 

Mod 2

Nakon eksperimentiranja sa modom 1, počeo sam razmišljati o stvarima koje bi mogao napraviti unutra za bolji zvuk

Ovdje se je radilo o stvarima koje bi se mogle staviti unutra da se upiju zvukovi i njihovo odbijanje od plastike nazad kroz zvučnik

Prvo sam probao staviti unutra mrežicu za police da vidim kako će to funkcionirati

Prvi dojmovi su bili pozitivni, zvuk je bio malo čišći i više se detalja moglo čuti u muzici, tako da je to ostalo untura

 

Mod 3

Ovdje sam probao maknuti unutarnji baffle i dodati neke stvari unutra da se smanji “količina” zraka dostupnog zvučniku za bass, pa možda zvuk bude otvoreniji, a bass bude kontroliraniji

Ovdje sam ostavio mrežicu za police unutra, dodao 3 vatice za čišćenje lica (one okrugle koje svi imamo doma) na sredinu slušalice i maknuo unutarnji baffle.

3 vatice su stavljene zbog toga da zvučnik nasjedne na njih, pa da se spriječi njihovo moguće micanje unutra dok su na glavi, i da zvuk ide straga direktno u vatice i da one upiju to i nema nikakvog odbijanja naazd

Ovaj mod nije toliko pomogao da se dobije nešto bolje (zbog situacije koju sam opisao pri početku vezano za unutarnji baffle), tako da je ovo bio mod koji sam imao najmanje u slušalicama

 

Mod 4

Nakon pokušaja sa vaticama unutra, došla mi je ideja, kako bi bilo da probam staviti tu vaticu unutra na dno slušalice, jer je veličine u promjeru točno kao unutarnji baffle i dok se zatvore slušalice, baffle ju drži unutra i nema micanja nje

Tu sam isto naručio i ovo, da umjesto papira stavim tu spužvicu i vidim kako to isto radi

Kombinacija vatice unutra i tanje spužvice je bila najbolja koju sam probao - trenutno 

Pošto je vatica deblja od mrežice za police, bolje je upijala zvukove i eliminirala (mislim da čak i kompletno) odbijanje zvukova nazad u uho, što je lijepo očistilo zvuk i davalo više detalja van

Tanja spužvica između zvučnika i stock spužvice, mi je bila bolja od papira ili tkanine, najviše zbog toga jer nije toliko prigušivala zvuk kao prijašnji materijali, a opet je do neke mjere ublažavla više frekvencije i pomagala za bolji zvuk

Probao sam deblju, ali ona ubije bass i previše toga upija na sebe, pa je zvuk loš

Ova  kombinacija vatice i dodatne tanje spužvice je očistila zvuk lijepo, više detalja se je čulo, više frekvencije su bile malo ublaženije, i zbog boljeg upijanja zvuka i manje odbijanja njega samoga nazad, dobivena je bolja prostornost, iltiga soundstage

Sve u svemu, ovo je bio mod koji sam najduže imao u slušalicama, i sa kojim sam bio najzadovoljniji, od modova koje mogu maknuti van BEZ IKAKVIH tragova modanja

 

MOD 5 - zadnji mod koji sam pokušao i koji ostaje unutra

Ponukan modom br.4, nedavno sam si naručio mass loading i damping kit za dt770 sa customcans.uk, za ono, situaciju da imam kod sebe u slučaju da više ne bude u prodaji, pa možda jednog dana ako će mi se riskirati garancija, ili nakon isteka nje same to stavim unutra da vidim što će napraviti

U ponedjeljak sam ga dobio poštom, i naravno, vrag mi nije dao mira i zakeljio sam to unutra… 

Unatoč tome što sam izgubio garanciju (osim ako to nekako ne uspijem izvaditi van da nema tragova da je bilo unutra), ovo je mod koji je zadnji i ostaje unutra do daljnjega, jednim djelom jer je zaljepljeno to unutra, drugim djelom zbog toga jer nakon stavljanja toga unutra, neku bolju modifikaciju za zvuk nije moguće napraviti bez mijenjanja šalice slušalica (bušenje, otvaranje, mijenjanje u drugi materijal itd.)

Na dno slušalice ide damping materijal (kao za auto akustiku), debljina je kojih 1-1.5mm mislim, a na poleđinu zvučnika i oko njega olovni utegi da bi zvučnik dobio više “mase” za rad

Damping materijal ima funkciju kao i vatica, možda malo bolje, za upijanje zvuka i smanjivanje refleksija od kučišta slušalica u uho, bolji soundstage, tako da sa te strane sam znao što dobivam

Utezi koji se stavljaju na poleđinu zvučnika služe tome da zvučnik ima više mase na sebi, pa više energije ulazi u zvuk, što daje isto tako bolji bass i daje više detalja u muzici, najviše u basu a manje u srednjem i višem spektru frekvencija

Bass sa tim utezima je bolji, definiraniji, brži, malo je glasniji nego prije, ali je zato dobio na kvaliteti, i to lijep plus

Ovdje isto tako imam spužvicu sa ebay-a, tako da kombinacija kita sa customcans i tom spužvicom, zvuk mi je milina, definitivno poboljšalje od stock slušalica, i bilo kojeg moda koji sam probao prije njega, puno više detalja u zvuku, bolji soundstage i slušalice zvuče manje zatvoreno, tj boxy

Ova kombinacija ima toplu preporuku za sve vlasnike dt770 / custom one / custom studio slušalica, jer su to praktički iste slušalice iznutra

 

_________________________________________________________________________________________________

 

 

Eto, to je moje iskustvo sa modanjem DT770, možda će se još netko upustiti u te vode sa svojima ili sa nekim drugim slušalicama, a moj savjet je - go for it - neki mod će biti bolji, neki lošiji, ali eventualno će najbolji isplivati van

Iako sam izgubio 2 g. garanciju na njima, nije mi žao, jer mi je zvuk puno bolji

 

Pokušao sam i nakošene kožne jastučiće, koji isto malo pomognu za zvuk i bolji soundstage, ali sa njima je bass malo jači jer bolje zatvore od platnenih stock jastučića

Udobni su u pm, ali meni ne pašu jer, mi uber malo nasjedaju na moja lagano klempava uha, i onako kao kosa se vuku po vršku uha lagano, i to mi nenormalno smeta, te ih zbog tog razloga ne koristim i stoje u kutiji, jer stalno mičem uši zbog toga jer osjetim da mi je nešto na njima, malo, ali dovoljno da iritira stalno...

Još želim ako bi negdje našao neki bolji headband za njih, da mi na tom djelu budu malo udobnije, da je malo deblji i udobniji sa više i boljom spužvom od stock headbanda, i naravno izrađen od boljeg materijala, prvenstveno ako je moguće i ako bude sreće, da je izrađen od kože i memorijske pjene, najviše zbog toga jer nakon moda br. 5, slušalice su malo teže 

Nažalost nemam slike od svakog moda, ali razumijete što sam radio

I sa kitom iz UK, sam dobio i slatkiš iz UK, nije ništa bitno, ali me je obradovalo, i jako lijep detalj od njih za uključiti sa modding kitom 

 

Eto, toliko, ako koga što zanima, neka slobodno pita

 

spužvica sa ebay-a 1 spužvica sa ebay-a 1
spužvica sa ebay-a 2 spužvica sa ebay-a 2
mod+3 mod+3
custom cans modding kit custom cans modding kit
mod 5 mod 5
mod 5 mod 5
kožni jastučići 1 kožni jastučići 1
kožni jastučići 2 kožni jastučići 2
kožni jastučići 3 kožni jastučići 3
kožni jastučići 4 kožni jastučići 4
kožni jastučići 5 kožni jastučići 5
uk candy uk candy
battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.12.2017 17:20 (matija656).
Moj PC  
4 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: DT770 - modanje zvuka

Koliko sam shvatio iz sveg ovog ti zapravo pokusavas izvesti da zatvorene slusalice zvuce kao otvorene. Ukucanima bi ti smetalo da imas prave otvorene ili?

13 godina
offline
Re: DT770 - modanje zvuka
MewCore kaže...

Koliko sam shvatio iz sveg ovog ti zapravo pokusavas izvesti da zatvorene slusalice zvuce kao otvorene. Ukucanima bi ti smetalo da imas prave otvorene ili?

 da mogu imati otvorene, kupio bi ih odmah, ali nažalost jer ne mogu, moram imati zatvorene...

a da od njih pokušavam napraviti otvorene, ne, jer niti to ne želim, niti je to moguće napraviti bez rezanja i otvaranja dodatno šalice

jednostavno materijal koji upija zvuk da smanji refleksije, pomaže u tome da slušalice zvuče malo otvorenije nego inače, jer se manje toga odbija nazad u uho od plastike

to se može napraviti u gotovo svakim zatvorenim slušalicama, nekima više nekima manje, ovdje je situacija više, jer unutra ima dosta prostora za ljepljenje takvog materijala, a ljepljenje njega, ili stavljanje vatice kako sam naveo, pomaže u tome  da bolje zvuče

pogotovo sa vaticom, praktički besplatan mod a daje bolji zvuk

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.12.2017 17:16 (matija656).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice