[RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark

poruka: 7
|
čitano: 5.409
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
[RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark

Logitech je proizvođač periferije kojeg ne treba posebno predstavljati. Ovaj je div u industriji prije par godina osjetio bodež krize u svojim leđima.

Kako bi brzo i efektivno reagirali odlučili su izdvojiti G (gaming) odjel te su do tada konzervativnoj, ali ipak lijepoj i prije svega kvalitetnoj periferiji za igrače dodali neke pruge (G400s npr.). No to je na onom robusnom dizajnu bilo više kao botox u lijevi obraz Nicole Kidman nego bilo što novo.

Prava je promjena počela predstavljanjem miša oznake G602 Proteus Core. Da, da. Dobri stari čiko Logi sad dodaje i neke tu voodoo riječi iza brojčane oznake. Dizajn je uvelike moderniziran kako bi se pratilo trendove, a o ukusima ne bih u ovom dijelu.

Kao ponosni vlasnik G710+ nešto više od dvije godine bio sam zgrožen najavom G910 Orion Spark tipkovnice (i svih tih RGB xmas periferija općenito). Moje je mišljenje kao maloj, poniznoj ovčici oblikovao i Linus te nekoliko razvikanih drugih YT „recenzenata“ koji su bili zadovoljni, no neobično oblikovane keycapove proglasili su lošima.

Skeptik kakav jesam morao sam to probati te sam tipkovnicu uskoro i nabavio po veoma dobroj cijeni zahvaljujući kolegi s Bug foruma, tomek92.


PRVI DOJAM

Kakva je G910 u živo? Poprilično normalna pojava bez backlighta i ni izbliza extremna kao na obrađenim promotivnim slikama. Keycapovi jesu drugačiji, ali su zato u suštini ravni gledano u ravnini (za razliku od zaobljenih standardnih). Umjesto „sedlastog“ oblika Logitech je napravio pomalo retro, vektorske kanale u obliku slova „A“, no bez vrha. Odmah ću reći da nisu šiljasti, neugodni, i ne prodaju travu klincima na uglu. Oblik je sasvim suptilan, a s korištenjem i sve bolji. Prsti su stabilniji, a zapinjanja nema.

Spoznavši to kidam postere Linusa i ostalih YT bogova s mojih poganskih zidova, stavljam veći wrist rest (od 2 priložena) i spajam čudo na PC. Da, neobično oblikovani wrist rest koji je bolji od „običnog“ na G710+ jer osim što je na kraćem dijelu (desna strana) po duljini sasvim dovoljan, lijeva je strana produžena toliko da su prsti puno opušteniji, čak svinjski uživaju nakon par sati WASD-anja. To je bilo to, manje odmaralo ostaje u kutiji.

 

 

 
PREKIDAČI

Romer-G. Upamtite to ime jer će se sigurno vezati uz još tipkovnica. Romer-G. Prekrasni plod skoro trogodišnje ljubavi između Logitecha i japanskog Omrona, odmah ću reći i pripremiti se na kamenje – bolji je gaming switch od bilo čega iz Cherry tabora. Zašto? Za početak malo brojeva:
- Deklarirani su na 70 milijuna pritisaka
- Registriraju pritisak na 1.5 mm
- Sam proces aktuacije (hmm, hrv. „aktivacije“) traje 5ms, za razliku od 6.7ms na CherryMX-u

U praksi switch je nešto tvrđi (ne kao black) od CherryMX Red/Brown-a, no pravi je gušt za korištenje i ako su vam keycapsi po mjeri pisanje je nešto brže i fluidnije prvenstveno zbog toga što tipke ne putuju u središte zemlje kako bi se registrirao pritisak. Sam dizajn je s praznom sredinom kroz koju ide nešto kao mali objektiv koji ravnomjerno raspoređuje svjetlo LED-ice koja je ispod (boljka „križeva“ na popularnim prekidačima). Rezultat je najbolje pozadinsko osvjetljenje koje sam ikada na nekoj tipkovnici vidio. Znakovi su po cijelim tipkama, svijetle cijelom površinom, a nema raspršivanja osvjetljenja okolo i ispod tipke.


LGS

Prateći software nudi nekoliko modova pozadinskog osvjetljenja (pojedinačno za svaku tipku, jednolično, efekti i osvjetljenje po zonama). Svaka boja može se specificirati i izravnim unosom RGB vrijednosti te se korisničke boje mogu spremiti.

Logitech Gaming Software Logitech Gaming Software
 

Još jedan dodatak je Arx. Sama tipkovnica posjeduje plavu „ladicu“ za vaš smartphone ili srodni Android/iOS uređaj, na uređaj instalirate aplikaciju te ga uparite s Logitech Gaming Software-om preko WiFi-a. Sam je software u ovom trenutku malko siromašan mogućnostima, no svakako koristan i to pogotovo u tri situacije.

1) Real-time uvid u potrošnju resursa računala
 
 
2) U igri ste, a želite promijeniti postavke Vašeg Logitech miša. LGS „čita“ ugrađenu memoriju na mišu te prikazuje dpi postavke za svaki profil koje zatim možete izmijeniti koristeći Vaš precijenjeni smartphone
 

3) Šalabahter u igri – sve te „G“ tipke na tipkovnici i mišu, tko će to sve pamtiti?

 
Profile za igre nisam još probao jer ih ne namjeravam koristiti, no prije su navedene stavke veoma korisne i pregledne, pogotovo kad mobitel stavite u ležeći položaj (naravno, nitko vam ne brani da vi stavite 10 inčni tablet pokraj na stol).


IZRADA I OSTALE ZNAČAJKE

Plastika je svuda oko nas. Na radnom stolu, TV-u, konzoli, u guzici bogate udovice (treća kuća s desna). Znači li to da je G910 loše napravljena?

Baš naprotiv. Tijelo je napravljeno od masivne mat plastike koja osim što ne skuplja otiske nudi popriličnu čvrstoću (Logitech ih testira na pad, vibracije i prelazi se automobilom preko njih). Keycapovi daju osjećaj gumirane plastike te ulijevaju povjerenje. Odmorište za dlanove s druge je strane jeftinija, tvrda plastika (kao i na većini drugih).

 

Kabel nije opleteni, ali nije bio ni na G710+ koji je još uvijek kao novi. Sama tipkovnica neće bježati ni plesati ni u kojem slučaju zahvaljujući masivnim gumenim nogama koje su prisutne čak i na plastičnim nožicama za povišenje stražnjeg dijela.

Kao lošu točku naveo bih tipke „M“ (za prebacivanje profila programabilnih tipki i „on the fly“ snimanje).

Dok sam već spomenuo neke sitne nedostatke važno je znati i da G910 na sebi nema USB utor ili audio/mic jackove što bi nekima moglo smetati ako se uzme u obzir cijena od masno preko 1000 kuna.

Ono što ima meni je puno važnije i bez toga ni ne gledam tipkovnice – odvojene programabilne tipke (9 komada puta 3 profila), odvojene multimedijske tipke (s poznatim Logitech volume valjkom) te tipku za zaključavanje Start tipke, izbornika i sl. kako bi nesmetano igrali. Tu je i ranije spomenuta ladica-držač za smartphone ili tablet na izvlačenje koja stvarno dobro izgleda, no nitko se ne bi bunio protiv punjača.


„ALL RISE“

Što je dobro:
Romer-G prekidači idu pod obavezno za sve gamere, a i one koji vole pisati (iako kao i sve ostalo, preporuka je da probate prije kupnje). Veseli fantastično RGB osvjetljenje te keycapovi, koji kad se naviknete, sjedaju ko Pervanu parodije. To sve možete stiskati po želji zahvaljujući n-key rolloveru, odnosno tipkovnica može registrirati svih 113 tipki (plus minus) istovremeno. Što znači obje šake, lice i još ste razočarani jer može još, korisno u nekim igrama. Valjda, da...

Orion Spark pruža i sve ugode na koje su Logitech korisnici navikli, a to je puno G tipki, snimanje macroa „on the fly“, kontrola multimedije i Logitech support. Da, to ću navesti jer ste s njima kupac, a ne (samo) izvor zarade.

Nedostaci (ili traženje minusa na Megan Fox prije operacija):

Iako je tipkovnica iznimno čvrsta, u ovom cjenovnom rangu ne bih se bunio protiv malo plemenitih metala. Isto tako (iako nikad to ne koristih) u cjenovnom rangu svakako nedostaje barem USB pass-through. Sad, navedeni nedostaci nikako Vas ne bi trebali odgovoriti od kupnje. Da tipkovnica ne košta kao rabljena Golf „dvojka“. TAS. – 1200 – 1600 hrvatskih krznenih u trenutku pisanja.

Ocjena: 95/100 (ako ne gledate cijenu); 89/100 za ostale smrtnike uz napomenu da sa svim svojim kredibilitetom tvrdim kako je ovo najbolja ili jedna od najboljih gaming tipkovnica u posljednjih 5 godina.

 

 


BONUS – usporedba sa G710+ iz prve ruke


    - G710+ nešto je šira
Nisu u istoj visini, razlika u širini je manja Nisu u istoj visini, razlika u širini je manja
 
    - G710+ nešto je glasnija (60-73 dB, ovisno o jačini stiskanja) od G910 (59 do 68 dB)
   Poslušajte; od 0:30 je G910


    - G910 ima bolje odmorište za dlanove

 

 
 

 

 

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel. CyberPunk is my thing...
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2015 21:10 (Lovac).
Moj PC  
17 0 hvala 11
12 godina
offline
[RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark

hvala za review, ako moze i adresa trece kuce zdesna?   

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
online
[RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark

Neće ići majstore, to je samo sebično moje

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel. CyberPunk is my thing...
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
[RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark

vjerovatno bi već po izlasku bila u mojem posjedu samo da nije tako vizualno odbojna...još čekam od logiteca pomak u dizajnu od 710+ koji je prema ovoj maneken među tipkovnicama a oni izbace još veću rugobu...

The Time is always righT
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: [RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark
ZGamer kaže...

vjerovatno bi već po izlasku bila u mojem posjedu samo da nije tako vizualno odbojna...još čekam od logiteca pomak u dizajnu od 710+ koji je prema ovoj maneken među tipkovnicama a oni izbace još veću rugobu...

 Ako je sudit po slušalicama gxx, 4-5 godina nisu promjenili faličan dizajn, onda ćeš se načekat :P

Za dom - vjera, ljubav i domovina
12 godina
neaktivan
offline
Re: [RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark



Skeptik kakav jesam morao sam to probati te sam tipkovnicu uskoro i nabavio po veoma dobroj cijeni zahvaljujući kolegi s Bug foruma, tomek92.


 

 

 

 Hvala kolega na opsirnoj recenziji :)

Da se odmah reklamiram, ako nemas nista protiv ;)
Imam jos jednu za prodaju! :P

 

9 godina
offline
Re: [RECENZIJA] Logitech G910 Orion Spark
Vakaka kaže...
ZGamer kaže...

vjerovatno bi već po izlasku bila u mojem posjedu samo da nije tako vizualno odbojna...još čekam od logiteca pomak u dizajnu od 710+ koji je prema ovoj maneken među tipkovnicama a oni izbace još veću rugobu...

 Ako je sudit po slušalicama gxx, 4-5 godina nisu promjenili faličan dizajn, onda ćeš se načekat :P

 mislim jel to tak teško...stavit logitech logo na ovak nekaj i sama će se prodavat!

The Time is always righT
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice