Spajanje laptopa na integralno pojačalo

poruka: 21
|
čitano: 5.346
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Laptop je Lenovo Thinkad E535 i preko slušalica je spojen na Marantz PM493 Phono ulaz) i zvučnici su Beovox s45. Plejer je GOM Player.

Obzirom da spadam u ozbiljnije konzument, šta trebam uraditi da izvučem maksimum iz postoječeg. Ovo sam nedavno nabavio i nisam pretjerano zadovoljan. Putiti malo kvaliteniji snimak klasične muzike i nastaju problemi. USB zvučna kartica, da li ona pomaže?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Zašto phono ulaz? Nije li on predviđen za signal niže razine nego što se dobije na izlazu iz zvučne kartice?

Možda je samo u tome problem - probaj spojiti laptop na neki drugi ulaz pojačala (TV/CD/VCR), a u driveru zvučne kartice (ako ima takve opcije) podesiti da izlaz za slušalice bude linijski izlaz.

Ako ni tako zvuk ne bude zadovoljavajuće kvalitete, ond bi neka vanjska (USB) zvučna kartica mogla biti rješenje - nažalost, ne znam koju bih mogao preporučiti.

KaeR
14 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

A daj usput napiši kakvi problemi nastaju. S čime nisi zadovoljan? 

10 godina
online
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
asimze kaže...

Laptop je Lenovo Thinkad E535 i preko slušalica je spojen na Marantz PM493 Phono ulaz) i zvučnici su Beovox s45. Plejer je GOM Player.

Obzirom da spadam u ozbiljnije konzument, šta trebam uraditi da izvučem maksimum iz postoječeg. Ovo sam nedavno nabavio i nisam pretjerano zadovoljan. Putiti malo kvaliteniji snimak klasične muzike i nastaju problemi. USB zvučna kartica, da li ona pomaže?

 

  Droge pari mi se.  (nemoj se ljutit nisam izdrža)

Zašto phono ulaz? Nije li on predviđen za signal niže razine nego što se dobije na izlazu iz zvučne kartice?

Možda je samo u tome problem - probaj spojiti laptop na neki drugi ulaz pojačala (TV/CD/VCR), a u driveru zvučne kartice (ako ima takve opcije) podesiti da izlaz za slušalice bude linijski izlaz.

Ako ni tako zvuk ne bude zadovoljavajuće kvalitete, ond bi neka vanjska (USB) zvučna kartica mogla biti rješenje - nažalost, ne znam koju bih mogao preporučiti.

 Nije to samo preamp, nego vjerojatno i RIAA EQ(u biti pojačava niske zbog načina snimanja).

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 13:17 (om-prat).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Prije svega da se zahvalim na povelikom interesu da mi se pomognr. Kada je spojen na PHONO moram na playeru smanjiti na 25% jačinu. Ako pojačam na pojačalu malo  ozbiljnije vrlo često visokotonac počinje krćati. Zvuk u ovoj varijantu ima punoču i snagu, prostornost zadovoljavajuća, samo to krčanje.

Ako spojim na TV/CD/VCR dobijem mnogo manju snagu i blijed zvuk,, malokrvan, kao da je malo bolji tranzistor.

Test je Mocartov Requiem, ili 1812!!!

Bio bih zahvalan ako mi pomognete da do kraja riješim problem.

 

7 godina
offline
Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Krči ti kao clipping: 

ili na neki drugačiji način?

Ako ti krči kao u videu, onda moraš izlaz na kompjuteru smanjiti na puno nižu razinu, jer ovako riskiraš oštetiti pojačalo i zvučnike.

Ako krči nekako drugačije, onda može biti sto stvari.

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Možeš li napraviti ono što je KaeR rekao? Namjestiti izlaz da bude line out, a ne headphone out i spojiti u neki standardni line level ulaz, a ne phono.

Ako je istina da ima RIAA EQ na phono ulazu, to objašnjava osjećaj različite punoće zvuka, ali ispravan bi trebao biti onaj kad koristiš standardan ulaz, osim ako se radi o pločama. 

 

Dakle, trebao bi imati line out u line in. Zbog voltaža i ostalih gluposti. Ako nemaš line level izlaz, headphone out bi trebao funkcionirati, ali mora biti smanjen. 

7 godina
offline
Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Baš sam proučio, ulazna impendancija bi mu trebala biti od 47-100k, što je i očekivano.

Tako da je jedino sigurno goniti preko line outa, pogotovo zbog velike dinamike glazbe i nemogućnosti Marantza da toliko sinka.

Tak da je vjerovatno u tome problem, kolege su u pravu.

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Da, upravo tako krči. Samnji sam izlaz sa pleyera na laptopu. Hvala

12 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Ne vidim mogučnost promjene headphone out na line out. Da li bi onda pomogla USB sound card? Ako da, koje parametre da gledam tamo. Na ebay.de ih ima more i nisu skupe ali koju odabrati? U svakom slučaju hvala!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Hvala na trudu! Ostaje samo da nabavim USB Sound card. Ima te li možda preporuku ili koje parametre da gledam. Ebay.de je pun toga, šta odabrati. Pozdrav!

14 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
fer-de-lance kaže...

Baš sam proučio, ulazna impendancija bi mu trebala biti od 47-100k, što je i očekivano.

Tako da je jedino sigurno goniti preko line outa, pogotovo zbog velike dinamike glazbe i nemogućnosti Marantza da toliko sinka.

Tak da je vjerovatno u tome problem, kolege su u pravu.

 A šta nije da impedance matching nije baš bitan danas? Bar se tak' priča po kvartu: http://electronics.stackexchange.com/questions/6846/how-important-is-impedance-matching-in-audio-applications

Ili lažu lopine? :D

asimze kaže...

Hvala na trudu! Ostaje samo da nabavim USB Sound card. Ima te li možda preporuku ili koje parametre da gledam. Ebay.de je pun toga, šta odabrati. Pozdrav!

 Imaš temu baš o zvučnim karticama pa tu pogledaj/pitaj: http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/zvucne-kartice-generalni-topic/59724.aspx

7 godina
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
Mirko935 kaže...

 A šta nije da impedance matching nije baš bitan danas? Bar se tak' priča po kvartu: http://electronics.stackexchange.com/questions/6846/how-important-is-impedance-matching-in-audio-applications

Ili lažu lopine? :D

 Njegov Marantz je iz 1990., i vjerovatno radi u push-pull AB klasi.

Zato mu je impedance matching jako važan.

Na pojačalima klase D i T jedino nije važan impedance matching, a na svim ovim "linearnim" klasama je.

Inače, za te namjene postoje i konverteri audio impedancije.

Nešto poput ovoga: http://www.ebay.com/itm/Car-Stero-Radio-Speaker-High-To-Low-RCA-Line-Audio-Impedance-Converter-convert-/221990199527?hash=item33afa5a0e7:g:P3YAAOSwa39UuZEZ

Samo, pitanje je koliko se da na njemu dobiti neka normalna atenuacija u odnosu na promjenu impendancije.

 

Kruha i igala...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
fer-de-lance kaže...

 Njegov Marantz je iz 1990., i vjerovatno radi u push-pull AB klasi.

Zato mu je impedance matching jako važan.

Na pojačalima klase D i T jedino nije važan impedance matching, a na svim ovim "linearnim" klasama je.

Inače, za te namjene postoje i konverteri audio impedancije.

Nešto poput ovoga: http://www.ebay.com/itm/Car-Stero-Radio-Speaker-High-To-Low-RCA-Line-Audio-Impedance-Converter-convert-/221990199527?hash=item33afa5a0e7:g:P3YAAOSwa39UuZEZ

Samo, pitanje je koliko se da na njemu dobiti neka normalna atenuacija u odnosu na promjenu impendancije.

 O RLY? Zahvaljujem, morat ću nekom prilikom pošteno proučiti taj dio priče o klasama pojačala, impedancijama i sličnim čudima. Struja mi nikad nije bila jača strana pa izbjegavam baviti se time koliko je moguće :D

7 godina
offline
Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Uglavnom, problem je da izlaz za slušalice previše tjera ulazni tranzistor pa mu zato pojačalo stvara clipping na zvučnicima jer Marantz nema normaliziranje ulaza. 

Tak se može i ulazni tranzistor oštetiti. 

Bar predpostavljam da je u tome problem, jer i sam kaže da je puno bolje kad stiša. 

A zbog clippinga automatski dobiva i deformiran zvuk. 

Kruha i igala...
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
fer-de-lance kaže...

Uglavnom, problem je da izlaz za slušalice previše tjera ulazni tranzistor pa mu zato pojačalo stvara clipping na zvučnicima jer Marantz nema normaliziranje ulaza. 

Tak se može i ulazni tranzistor oštetiti. 

Bar predpostavljam da je u tome problem, jer i sam kaže da je puno bolje kad stiša. 

A zbog clippinga automatski dobiva i deformiran zvuk. 

 fer-de-lance, hvala za uloženi trud. Ostaje samo još jedno pitanje: da li bi USB sound card pomogla rješavanju situacije? Pozdrav!

 

15 godina
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
Ne, izlaz je isti kao i iz laptopa.
7 godina
offline
Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Stvarno ne znam. 

Koliko vidim, sve su C-media,manje-više i peak voltage je oko 1V. 

Ja bih prvo probao equilazer na laptopu i smanjiti na najniži nivo koji se dobro čuje. 

Probaj prvo to. 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
bik kaže...
Ne, izlaz je isti kao i iz laptopa.

 Ali je pitanje ima li kartica prilagodene impendancije radi boljeg faktora snage. 

Teško je reći, ali ljudi koji su iste USB kartice koristili za osciloskop su imali oprečne rezultate, ali slažem se da smo u ovoj temi bez konkretnih argumenata. 

Kruha i igala...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje laptopa na integralno pojačalo
fer-de-lance kaže...
bik kaže...
Ne, izlaz je isti kao i iz laptopa.

 Ali je pitanje ima li kartica prilagodene impendancije radi boljeg faktora snage. 

Teško je reći, ali ljudi koji su iste USB kartice koristili za osciloskop su imali oprečne rezultate, ali slažem se da smo u ovoj temi bez konkretnih argumenata. 

 Još jedan pokušaj! Šta veliš za ovu stvarku?

https://www.amazon.co.uk/Behringer-UCA202-U-Control-low-latency-Interface/dp/B000KW2YEI?ie=UTF8&qid=1327354998&ref_=sr_1_5&sr=8-5&tag=av0c-21

 

7 godina
offline
Spajanje laptopa na integralno pojačalo

Ne znam, stvarno nisam upoznat s tim. 

Probaj prvo spojiti neki uredaj koji ima line out izlaz na Marantza pa da vidiš javljaju li se isti problemi. 

Možda uopće nije do audio izlaza na laptopu, jer kad stišaš izlaz blizu minimuma, distorzija bi trebala postati neprimjetna. 

Moguće i da ulazni filteri na Marantzu ne rade dobro. 

Zato prvo probaj spojiti na drugi uredaj. 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice