Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 1.765
|
čitano: 120.439
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
11 godina
Re: Vaš audio kutak
gocc01 kaže...

Znači sve pjesme koje sam ikad pustio imaju odličan i snažan bas ali i sve imaju određene frekvencije naglašenije i uz boom. Ok, to je nešto što se treba riješiti na razini prostorije. 

Ono što me kod ove Jamming zateklo je to što je bas nakon 5. note nestao, pretvorio se u onaj zvuk koji čini bas melodiju na samom početku stvari, prije nego sam bas počne. Ajde da prvih 5 tonova tutnja pa nastavi slabije ali ovo još nisam dozivio. Ostatak je stvari, srednjetonski i visokotonski u redu. 

Pričamo o onom low basu? Na 31. sekundi što dolazi?

Moji mali Marantzovi studio monitori ga odsviraju. Cijeli taj dio. A čujem ga i na slušalicama. No Marantzi su nearfield, i tako ih i slušam... veliki nisu danas dostupni, budem sutra poslušao.

Neobično mi je da nestane zvuk... ono što čujem da se na 39. sekundi ponavlja ta fraza bez basa, pa se na 47. vrati.

Koji točno fali?

_ _ | - ˉˉ | -_ _ | - ˉˉ | ili ovo poslije?

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
5 godina
Father_Dougal kaže...
gocc01 kaže... 

Pričamo o onom low basu? Na 31. sekundi što dolazi?

Moji mali Marantzovi studio monitori ga odsviraju. Cijeli taj dio. A čujem ga i na slušalicama. No Marantzi su nearfield, i tako ih i slušam... veliki nisu danas dostupni, budem sutra poslušao.

Neobično mi je da nestane zvuk... ono što čujem da se na 39. sekundi ponavlja ta fraza bez basa, pa se na 47. vrati.

Koji točno fali?

_ _ | - ˉˉ | -_ _ | - ˉˉ | ili ovo poslije?

Bas tj fraza koja počne na 47 sekundi, drugačiji je od ovog na 31 i identična uvodu na 24 sekunde. Kak se čuje na 24 sekunde, skoro se tako čuje i taj dio kad ostane bez basa. 

Znači čuje se _ _ _ / _ _ _ / _ -  / - - - -

Ovo boldano izgubi 90% basa koji ima ova linija nižih nota. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
3 godine
gocc01 kaže...

Znači : 

Skinem frequency generator...

....

Sutra ću napravit neku tablicu, skroz je praktičan taj generator. 

welcome to dark side of measurments

5 godina
dabar_solta_V2 kaže...
gocc01 kaže...

Znači : 

Skinem frequency generator...

....

Sutra ću napravit neku tablicu, skroz je praktičan taj generator. 

welcome to dark side of measurments

*by ear

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
3 godine
Vaš audio kutak

zhao cong - moonlight  on spring river 

fallulah -the black cat  neighborhood 

Bos  Scaggs- Thanks to you 

Javite dojmove oko bumijanja itd.  hint : CEO PS audia je rekao da zna testirat  akustiku prostora oko basa na zadnjoj stvari 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
gocc01 kaže...

Bas tj fraza koja počne na 47 sekundi, drugačiji je od ovog na 31 i identična uvodu na 24 sekunde. Kak se čuje na 24 sekunde, skoro se tako čuje i taj dio kad ostane bez basa. 

Znači čuje se _ _ _ / _ _ _ / _ -  / - - - -

Ovo boldano izgubi 90% basa koji ima ova linija nižih nota. 

Kod mene ne nestane na način koji si opisao, evo sam preslušao stvar par puta, i na slušalicama i na dva para zvučnika. Moja soba je manja od 20 kvadrata, možda je stvar u rezonanciji prostorije kod vas što se bas ne čuje, i točno određene frekvencije.
Trebalo bi izmjerit frekventni raspon na poziciji slušanja i vidjeti može li se štogod napraviti, možda parametrički ekvilizator, ili malo srediti sobu.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
9 godina
Vaš audio kutak

Jel moze pomoc u procijeni creative zxr zvucne kartice,u Computer universe trgovini kosta nova 1726kn, u Muzikeru.hr dodje 1572kn....

Kupljena 31.10.2014,imam i originalnu ambalazu.

Kontrolna jedinica nije ni jednom koristena i jos ima originalne naljepnice na sebi....

Ive lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.?
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 13:50 (lmutak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
lmutak kaže...

Jel moze pomoc u procijeni creative zxr zvucne kartice,u Computer universe trgovini kosta nova 1726kn, u Muzikeru.hr dodje 1572kn....

Krivi podforum. Odi ovdje:
https://www.bug.hr/forum/board/komponente-procjene/122.aspx?sort=old

11 godina
sseennoonn kaže...

BoZ  Scaggs- Thanks to you 

Javite dojmove oko bumijanja itd.  hint : CEO PS audia je rekao da zna testirat  akustiku prostora oko basa na zadnjoj stvari 

Boz Scaggs, The Essential Boz Scags, Thanks to You. Great bass track, most systems won’t reproduce the lowest synth note on the end of the first riff. This is where using a proper subwoofer is very revealing. Good vocals

https://www.psaudio.com/pauls-posts/pauls-picks/

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
Vaš audio kutak

Nije mi se dalo vadit synth pa sam fučkao tu najnižu notu tipkajući po freq generatoru i rekao bih da je to 63Hz koji je jedan od dominantnijih koji boomaju u sobi. 125Hz je najglasniji al zato jer je i najviša nota. 

Ok, kaj trebam radit da eliminiram 63Hz? Još je od 42 do 48, pa oko 52 do 58 skoro nestane i zatim ubija na 63 pa opet pada na 70 i ubija na 78. Do 100Hz je svakih 10-15Hz boom a nakon 100Hz ili oko 100Hz sve veći razmak. 

Da uzmem manje zvučnike, dal će se ista stvar događati na tim frekvencijama? Stisnuo sam sad zvučnike skroz uz stražnji zid, nije se boomanje ništa pojačalo al se sad taj fantomski bas ipak čuje čak 20% glasnije 

0 0 hvala 0
3 godine
dsp ti treba, ispoliraš to sve u par minuta xD
recimo https://www.minidsp.com/
11 godina
gocc01 kaže...

Nije mi se dalo vadit synth pa sam fučkao tu najnižu notu tipkajući po freq generatoru i rekao bih da je to 63Hz koji je jedan od dominantnijih koji boomaju u sobi. 125Hz je najglasniji al zato jer je i najviša nota. 

Ok, kaj trebam radit da eliminiram 63Hz? Još je od 42 do 48, pa oko 52 do 58 skoro nestane i zatim ubija na 63 pa opet pada na 70 i ubija na 78. Do 100Hz je svakih 10-15Hz boom a nakon 100Hz ili oko 100Hz sve veći razmak. 

Da uzmem manje zvučnike, dal će se ista stvar događati na tim frekvencijama? Stisnuo sam sad zvučnike skroz uz stražnji zid, nije se boomanje ništa pojačalo al se sad taj fantomski bas ipak čuje čak 20% glasnije 

Udalji sto vise od zadnjeg-bocnih i svih zidova oko zvucnika...ako ne za stalno onda samo za probu pa vidi kako je onda (ako je moguce).

Također probaj malo mijenjati mjesto slusanja>naprijed ili nazad.

Kod mene do booma dolazi kod lijevog zvucnika koji se nalazi na ormaru promjera 60x60cm (slika), dok je desni na stalku.

Ja sam uspio spustiti tu freq na 64-68Hz za 10dB tako da sam zatvorio straznji port na tom lijevom zvucniku ali onda mi je djelovalo kao da taj zvucnika "ne dise"/ "nema zraka" oko njega kada se slusa mjuza pa sam maknuo to.

Ja sam to testirao ovako:

- laptop spojio sa pojacalom preko 3.5mm>rca

- na laptopu otisao na Online Tone Generator i polako pustao te niske freq da vidim koja radi taj boom

- na mobitelu uz pomoc programa Spectroid sam pratio freq i uspoređivao razliku u jacini i vidio koja se najvise istice

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
gocc01 kaže...

Evo da ja podjelim svoje iskustvo sa boomanjem basa, isti zvučnici, ista pozicija isti stalci, Focal Aria 906.

Sa Marantz PM6005 je dosta boomalo na određenim frekvencijama, nisam mjerio ali je boomalo toliko da me živciralo.

Sa Onkyo A9070 se malo smirilo ali je i bas bio slabiji, bilo je dubine ali ne i puncha.

Sa Roksan K3 ima jako puno puncha, ima solidne dubine, kicka pregršt, ali nema boomanja uopće.

E sad, Arie su na 8ohma.

Marantz isporučuje 45W na 8ohm, Onkyo 70 a Roksan 140 w na 8 ohm.

Da li je boomalo više zbog zvučnog karaktera od Marantza (tamnijeg) ili je do snage samog pojačala, pa može bolje i fokusiranije  gurati zvučnik i držati pod kontrolom, nemrem sa sigurnošću reći, ali mislim da je do snage, Roksan gura male Arie bez distorzije i bez ikakvog boomanja, bas je čist, brz, wood punchy kako i treba biti i precizan, aposlutno kontroliran.

Goc, koliko ti je velika soba?

Ako je ispod 20 kvadrata, i s obzirom na udaljenost između zvučnika koju si spominjao, da li zaista trebaš samostojeće zvučnike?

Ima lik na njuškalu Dynaudio emit m20 lik nove prodaje za 3300kn, samo za njih ti treba živina od ampa, slabo osjetljivi i rade na 4ohma ali ako uzmeš amp koji ih može gurati imt ćeš jako, jako dobar zvuk, slušao sma te zvučnike i rade jako dobro, samo traže bolju amplifikaciju.

https://www.njuskalo.hr/zvucnici/dynaudio-emit-m20-garancija-oglas-27205432

Ta lik kupuje novo sluša 10tak dana i prodaje, jer nije zadovoljan, pričao sam s njim, možda se možeš i za probu dogovoriti, prodaje dugo zvučnike.

Općenito ljudi guraju u male sobe samostojeće zvučnike, i sam sam to prošao, bolje izgledaju mora se priznati, ali da li su bolji odabir za manje prostore, znam da nisu, brdo toga je prošlo kroz mojih 16kvadrata stana, i dok ne budme imao veći dnevni boravak, barem 25kvadrata, male arie ostaju samnom, tek nakon 25kvadrata bi se ponovno usudio samostojeći zvučnik ubaciti.

Žao mi je kad se netko pati a nezadovoljan je a u konačnici novci cure, bio sam i u takvoj situaciji, ako se ikako može pomoći javi se, tu sam:)

pozz

9 godina
Zoki B kaže...
gocc01 kaže...

Evo da ja podjelim svoje iskustvo sa boomanjem basa, isti zvučnici, ista pozicija isti stalci, Focal Aria 906.

Sa Marantz PM6005 je dosta boomalo na određenim frekvencijama, nisam mjerio ali je boomalo toliko da me živciralo.

Sa Onkyo A9070 se malo smirilo ali je i bas bio slabiji, bilo je dubine ali ne i puncha.

Sa Roksan K3 ima jako puno puncha, ima solidne dubine, kicka pregršt, ali nema boomanja uopće.

E sad, Arie su na 8ohma.

Da li je boomalo više zbog zvučnog karaktera od Marantza (tamnijeg) ili je do snage samog pojačala, pa može bolje i fokusiranije  gurati zvučnik i držati pod kontrolom, nemrem sa sigurnošću reći, ali mislim da je do snage, Roksan gura male Arie bez distorzije i bez ikakvog boomanja, bas je čist, brz, wood punchy kako i treba biti i precizan, aposlutno kontroliran.

Ako je ispod 20 kvadrata, i s obzirom na udaljenost između zvučnika koju si spominjao, da li zaista trebaš samostojeće zvučnike?

Ima lik na njuškalu Dynaudio emit m20 lik nove prodaje za 3300kn, samo za njih ti treba živina od ampa, slabo osjetljivi i rade na 4ohma ali ako uzmeš amp koji ih može gurati imt ćeš jako, jako dobar zvuk, slušao sma te zvučnike i rade jako dobro, samo traže bolju amplifikaciju.

Ta lik kupuje novo sluša 10tak dana i prodaje, jer nije zadovoljan, pričao sam s njim, možda se možeš i za probu dogovoriti, prodaje dugo zvučnike.

Općenito ljudi guraju u male sobe samostojeće zvučnike, i sam sam to prošao, bolje izgledaju mora se priznati, ali da li su bolji odabir za manje prostore, znam da nisu, brdo toga je prošlo kroz mojih 16kvadrata stana, i dok ne budme imao veći dnevni boravak, barem 25kvadrata, male arie ostaju samnom, tek nakon 25kvadrata bi se ponovno usudio samostojeći zvučnik ubaciti.

Žao mi je kad se netko pati a nezadovoljan je a u konačnici novci cure, bio sam i u takvoj situaciji, ako se ikako može pomoći javi se, tu sam:)

pozz

Lijepe riječi utjehe u rano nedjeljno jutro...  

Mada sva pojačala "sviraju isto" (citat nekih ovdje), ipak - jako različito sviraju i ponašaju se. Ti si očiti primjer vlasnika pojačala koje jako dobro drži pod kontrolom svoje "potčinjene" (čitaj: Zvučnike), a to je do samog ustroja elektronike unutra, filozofije raspodjele snage u njemu, dampinga, efikasnosti na pojedinim frekvencijama, totalne snage, brzih i kvalitetnih elektrolita i odličnih izlaznih tranzistora u njemu, velikog i kvalitetnog trafoa u njemu, ali i do odlične kvalitete zvučnika koje imaš. Hm, pitam se samo, tko li te je nagovorio da ih uzmeš, a i pojačalo sugerirao, isto, hm, hmmm! Neka mustra, očito  

I, kad budeš imao, a nadam se da ćeš imati ubrzo, 25-30 i više kvadrata sobe za slušanje i mogućnost odmaka zvučnika od zidova u svim pravcima (pogotovo stražnji za 1 metar, ali i boćni isto toliko) i ti sa položajem sjedenja/slušanja tako da iza svoje glave imaš još najmanje 1 metar slobodnog prostora - tamo ne bi smjelo i neće biti nikakvih prepreka ostvariti isto tako dobar/bolji/još bolji zvuk i zvučni ugođaj i odličnu zvučnu sliku sa bilo kojom kombinacijom koja je (ipak) u sinergiji. No, eto, navijamo za to, a Goccu želimo prvo manje kutije, jer podne nisu za njegov prostor, očito. Jedno je željeti i imati, a drugo optimalno riješiti postav i iskoristiti ga na dobar način. Kako god - sretno bilo u budućnosti! 

Samo dvije stvari na svijetu imaju miris po ribi... jedna od njih je riba :-)
3 godine
djigibao kaže...
...

- na mobitelu uz pomoc programa Spectroid sam pratio freq i uspoređivao razliku u jacini i vidio koja se najvise istice

mobiteli često imaju kompresor i to jbenog omjera na ulazu s mikrofona pa su samim tim beskorisni za takvu vrstu mjerenja.
ako postoji program u kojem se može zaobič to onda ok.

5 godina
Zoki B kaže...
gocc01 kaže...

E sad, Arie su na 8ohma.

pozz

Lik koji prodaje je i lik koji me uveo u svijet hifi-a, kada prvi put cujes pink floyd kod nekoga a da nije na ovim default PC zvucnicima ima poseban utisak na osobu. Moze se s njime dogovoriti, unatoč ovom sarkastičnom djelu oglasa. :D A ovi Dynaudio EMIT M20 zvučnici su meni super pasali kada sam isprobavao jednom, zbilja dobri zvučnici, preporučam barem slušanje.

9 godina
nhooydz kaže...

Lik koji prodaje je i lik koji me uveo u svijet hifi-a, kada prvi put cujes pink floyd kod nekoga a da nije na ovim default PC zvucnicima ima poseban utisak na osobu. Moze se s njime dogovoriti, unatoč ovom sarkastičnom djelu oglasa. :D A ovi Dynaudio EMIT M20 zvučnici su meni super pasali kada sam isprobavao jednom, zbilja dobri zvučnici, preporučam barem slušanje.

Sad sam pogledao što lik nudi... krasno iznenađenje u malom su mali Castle Isis zvučnici; mali engleski biseri zvuka!.

Kako to dobro radi; imao sam ih posuđene od frenda 2-3 mjeseca prije par godina i svirali su mi na Yamahinom 100W pojačalu (koje sam imao tada u jednom prijelaznom periodu). Frend ih i danas ima u "B"-sistemu!

Izvrsna sinergija to dvoje, muzikalnost, tonski bogato da se frend, kad je došao kod mene čuti - češkao iza uha kako to fino i snažno radi.

A i inače, Castle mi je oduvijek izazivao suzu u oku, jer još tamo, sredinom 90-tih "ciljao" sam na Castle Howard II kutije i... nikad ostvario (uzeo nešto drugo tada). No, da se radi o odličnoj frmi - svakako da.

Gocc, ako imaš prilike probati, ili to ili male Dynaudio, prijedlog kolege nhooydz-a zbilja nje loš dapače... Nije ti ni daleko...

9 godina
Vaš audio kutak

Je, ponekad treba poslušati iskusnijeg, fala Mustro:)

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 12:39 (Zoki B).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Zoki
Mozes malo navest dimenzije prostorije (ako vec jesi, sorry)?
5 godina
Vaš audio kutak

Imam ove Dynaudio spremljene u favorite al opet, moram prvo riješiti Tannoye. Ak velite da M20 treba puno snage, onda bi mojih 80W moglo biti premalo? Nad daje 80W i na 4 i na 8ohma, nema ono da na 4 daje duplo ili blizu. 

Lik mi se javio i nudi mi u zamjenu Aurum Cantus Leisure 3SE, traži 7500 za njih na njuškalu. Možda bi bilo ok da su su godinu dana stari al ovak..

0 0 hvala 0
5 godina

https://www.whathifi.com/onkyo/a-9155/overview

Ovo pojačalo ih kod kolege tjera bez problema!

9 godina
djigibao kaže...
Zoki
Mozes malo navest dimenzije prostorije (ako vec jesi, sorry)?

Najore moguće, 4x4m :)

9 godina
nhooydz kaže...

Može ih tjerati ali ih ne može tržati kako spada, barem 120w na 4 ohm, to bi onda radilo kako spada, nije problem samo "potjerati zvučnike, treba imati snage da ga drži u fokusu da te membrane imaju kontrolu a ne da lete kako one hoće, pogotovo tako žilave i zahtjevne zvučnike.

No kad ih potjeraš s pravim ampom, wow efekt više nego prisutan:)

3 godine
Zoki B kaže...

..No kad ih potjeraš s pravim ampom, wow efekt više nego prisutan:)

razglasnim?

9 godina
dabar_solta_V2 kaže...
Zoki B kaže...

..No kad ih potjeraš s pravim ampom, wow efekt više nego prisutan:)

razglasnim?

Svakako, i spojiti koaksijalnim kablom.

9 godina
nhooydz kaže...

Cijenjeni kolega; pogledaj par postova gore što sam i sam napisao Zokiju B... da on srećom ima amp koji DRŽI pod kontrolom "potčinjene" (zvučnike). Dok još i nije bilo tvog posta o Onkyo ampu.

Jako je velika razlika između pojmova zvučnike "(po)tjerati" i "držati pod kontrolom", kako ti je i sam kolega napisao kratko.

Ako pogledaš u specifikacije Aurum Cantus modela o kojem je riječ, vidjet ćeš da imaju osjetljivost od, usuđujem se reći, uvjetno "samo" 88 dB, pa se tako, slijedno fizičkim zahtjevima gladi elektronike skretnice i njihovih membrana za pokretačkom energijom, navodi, od strane samog proizvođača

http://www.aurumcantus.com/aurumcantu-loudspeaker/loudspeaker_leisure3semkii.htm

• Power Requirement: 50-200W recommended
  • a to znači - uvijek prema više i nikada prema manjoj vrijednosti. Razlog? Pa, napisao sam maloprije; upravo glad za isporučeniom energijom.
  • Dakle, nekako se nameće zaključak da tvoj frend sa Onkyo A-9155 Amplifier-om ima/daje skoro pa minumum potreba istim zvučnicima, ma kako god on ili ti mislili da to pojačalo "tjera" te kutije (Aurum Cantus). Možda tjera, ali ne i drži... to se pojačalo pati s njima i svira i barata njima na doljnoj granici svojih mogućnosti. To je tako.
  • Ne bi i sam proizvođač navodio preporučenu krajnju snagu pojačala od čak 200 Watta, a da ne zna zašto to navodi :-)  dobro zna i opravdano je da navodi istinu. Uvijek, ponavljam, uvijek je puno bolje imati snažnije pojačalo, sa velikom zalihom snage u sebi, nego slabije sa malo zalihe. Tu koncepciju ljudi često ne shvaćaju i misle "pa što, i sa 2x40 W ću slušati, i to će svirati, a osjetljivost zvučnika... a što je to?". Da, hoće, samo kako.
  • Jedno treba shvatiti:
  • Zvučnici su krajnji, najistureniji dio glazbenog lanca; oni su na kraju. Njih treba, jednostavnom rječnikom, "krotiti"; na njih treba utjecati putem pojačala; ono ih kroti (ili NE kroti, ako nema snage za to). Ne može obratno. Nitko ne kroti pojačalo zvučnicima; lanac ne ide u tom smjeru i onaj tko tako to pokuša - griješi. Kroti se najisturenija komponenta - zvučnik! Kako/čime? Još ću jednom napisati: Pojačalom... kvalitetnim i dovoljno snažnim pojačalom. Ono je srce sistema; ono mora biti na visini svih zadataka!
  • Ostale sitnice se daju popraviti kabelima, položajem, nagibom i slično, a o tome drugi puta.

Gocc01 - zbilja, ovi su Cantusi 10+ godina stari, a koštali 2.300 AUD (australska je firma), pa je i moje mišljenje da sada lik traži previše za njih. To je zbilja puno.

Pogotovo što i sam kažeš da ti NAD ima 80-ak Watta na 8 i 4 Ohm, pa nema povećanja snage sa padom Omaže, ovisno koliko kutije "padaju", a ove, barem prema speckama, ne padaju ispod 6,4 Ohma.

Dakle... imaš istu snagu na svim impedancijama rada kutije, a to da li bi bilo dovoljno za držanje istih pod kontrolom ili ne... ja sam sklon mišljenju, sorry na iskrenosti, ali ipak NE! NAD-ova snaga je skoro pa (doljnje) granična snaga za "nošenje" s Cantusima. Plus - starost... 10+ godina nosi svoj pečat na driveovima, ovjesima, komponentama skretnice... ti kako hoćeš!

3 godine
Zoki B kaže...
..

Svakako, i spojiti koaksijalnim kablom.

bez obzira jel pricas o 75 omskom koaksijalcu za tv antenu ili topologiji kabela, signal interkonekti u pravilu i jesu koaksijalci, digi/analog sasvim nebitno. to šta se kabel za spdif zove "coax" je očito i malom ditetu zašto a to šta neki znalci ovde spdif zovu coax je njihov problem xD.
baš testiram jedan takav kabel napravljen od skovaca sta san nasa po radioni, kladia bi se u pare da niko tu nebi pogodi na abx šta je šta u usporedbi s nekim od par tisuča eura, al to nekom drugom prilikom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2019 19:02 (dabar_solta_V2).
5 godina
Vaš audio kutak

Ma nikakvi Cantusi, samo Kanta dolazi u obzir 

1 0 hvala 0
9 godina
gocc01 kaže...

Ma nikakvi Cantusi, samo Kanta dolazi u obzir 

1, 2 ili 3? Pretpostavljam 1... da, izbor je odličan; samo, i tu je, kad pogledaš osjetljivost i lakoću pogonljivosti - Kanta 2 i 3 imaju 91 dB osjetljivost, a mala Kanta 1 "tek" 88 dB. Opet povećana glad za snagom iz ampa. Lako uočljivo pravilo kod kutija - "što sam manja - više mi treba" :-)

https://www.focal.com/sites/www.focal.fr/files/shared/catalog/document/kanta-no1_specification-sheet.pdf

5 godina
tajo1960 kaže...
nhooydz kaže...

Cijenjeni kolega; pogledaj par postova gore što sam i sam napisao Zokiju B... da on srećom ima amp koji DRŽI pod kontrolom "potčinjene" (zvučnike). Dok još i nije bilo tvog posta o Onkyo ampu.

Jako je velika razlika između pojmova zvučnike "(po)tjerati" i "držati pod kontrolom", kako ti je i sam kolega napisao kratko.

Ako pogledaš u specifikacije Aurum Cantus modela o kojem je riječ, vidjet ćeš da imaju osjetljivost od, usuđujem se reći, uvjetno "samo" 88 dB, pa se tako, slijedno fizičkim zahtjevima gladi elektronike skretnice i njihovih membrana za pokretačkom energijom, navodi, od strane samog proizvođača

http://www.aurumcantus.com/aurumcantu-loudspeaker/loudspeaker_leisure3semkii.htm

• Power Requirement: 50-200W recommended
  • a to znači - uvijek prema više i nikada prema manjoj vrijednosti. Razlog? Pa, napisao sam maloprije; upravo glad za isporučeniom energijom.
  • Dakle, nekako se nameće zaključak da tvoj frend sa Onkyo A-9155 Amplifier-om ima/daje skoro pa minumum potreba istim zvučnicima, ma kako god on ili ti mislili da to pojačalo "tjera" te kutije (Aurum Cantus). Možda tjera, ali ne i drži... to se pojačalo pati s njima i svira i barata njima na doljnoj granici svojih mogućnosti. To je tako.
  • Ne bi i sam proizvođač navodio preporučenu krajnju snagu pojačala od čak 200 Watta, a da ne zna zašto to navodi :-)  dobro zna i opravdano je da navodi istinu. Uvijek, ponavljam, uvijek je puno bolje imati snažnije pojačalo, sa velikom zalihom snage u sebi, nego slabije sa malo zalihe. Tu koncepciju ljudi često ne shvaćaju i misle "pa što, i sa 2x40 W ću slušati, i to će svirati, a osjetljivost zvučnika... a što je to?". Da, hoće, samo kako.
  • Jedno treba shvatiti:
  • Zvučnici su krajnji, najistureniji dio glazbenog lanca; oni su na kraju. Njih treba, jednostavnom rječnikom, "krotiti"; na njih treba utjecati putem pojačala; ono ih kroti (ili NE kroti, ako nema snage za to). Ne može obratno. Nitko ne kroti pojačalo zvučnicima; lanac ne ide u tom smjeru i onaj tko tako to pokuša - griješi. Kroti se najisturenija komponenta - zvučnik! Kako/čime? Još ću jednom napisati: Pojačalom... kvalitetnim i dovoljno snažnim pojačalom. Ono je srce sistema; ono mora biti na visini svih zadataka!
  • Ostale sitnice se daju popraviti kabelima, položajem, nagibom i slično, a o tome drugi puta.

Gocc01 - zbilja, ovi su Cantusi 10+ godina stari, a koštali 2.300 AUD (australska je firma), pa je i moje mišljenje da sada lik traži previše za njih. To je zbilja puno.

Pogotovo što i sam kažeš da ti NAD ima 80-ak Watta na 8 i 4 Ohm, pa nema povećanja snage sa padom Omaže, ovisno koliko kutije "padaju", a ove, barem prema speckama, ne padaju ispod 6,4 Ohma.

Dakle... imaš istu snagu na svim impedancijama rada kutije, a to da li bi bilo dovoljno za držanje istih pod kontrolom ili ne... ja sam sklon mišljenju, sorry na iskrenosti, ali ipak NE! NAD-ova snaga je skoro pa (doljnje) granična snaga za "nošenje" s Cantusima. Plus - starost... 10+ godina nosi svoj pečat na driveovima, ovjesima, komponentama skretnice... ti kako hoćeš!

Oh, ja sam mislio da se priča o Dynaudio zvučnicima. Moj lapsus. :)

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice