2 rutera u jednoj kući

poruka: 3
|
čitano: 4.239
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
2 rutera u jednoj kući

Pozdrav, zanima me kako je to izvedivo. Jedno jedino računalo se spaja na internet u kući, ali nalazi se na katu te zbog nemogućnosti bušenja i raznih stvari da dođem ethernet kablom dolje do rutera primoran sam biti povezan putem wifija.
Sad me zanima postoji li mogućnost da dolje ostaje jedan ruter koji bi služio samo da radi TV sa programima od H1 telekoma, a gore da imam drugi ruter kojim bi se žično povezivao na internet. Što se tiče tih "utičnica"(iz koje se povezuje DSL kab.) za telefon, odnosno telefonski priključak- Imam također i na katu jednu, te vjerujem da je to izvedivo, ali nisam baš najstručniji što se toga tiče i trebao bih pomoć.Ili je možda najbolje rješenje powerline adapter dolje gdje je TV , i jesam li uopće s tim što postigao što se tiče poboljšanja internet veze, i smanjivanja gubitka paketa.
Hvala unaprijed

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 14:20 (2pan).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 2 rutera u jednoj kući

...ako imaš slobodne 4 žice na tom telefonskom kablu  možeš spojiti preko njega mrežu (od rutera do tvoje sobe) garantirano radi i preko 20m  na 100Mbps. Na RJ45 spojiš samo RX i TX pinove.

15 godina
offline
Re: 2 rutera u jednoj kući
2pan kaže...

Pozdrav, zanima me kako je to izvedivo. Jedno jedino računalo se spaja na internet u kući, ali nalazi se na katu te zbog nemogućnosti bušenja i raznih stvari da dođem ethernet kablom dolje do rutera primoran sam biti povezan putem wifija.
Sad me zanima postoji li mogućnost da dolje ostaje jedan ruter koji bi služio samo da radi TV sa programima od H1 telekoma, a gore da imam drugi ruter kojim bi se žično povezivao na internet. Što se tiče tih "utičnica"(iz koje se povezuje DSL kab.) za telefon, odnosno telefonski priključak- Imam također i na katu jednu, te vjerujem da je to izvedivo, ali nisam baš najstručniji što se toga tiče i trebao bih pomoć.Ili je možda najbolje rješenje powerline adapter dolje gdje je TV , i jesam li uopće s tim što postigao što se tiče poboljšanja internet veze, i smanjivanja gubitka paketa.
Hvala unaprijed

 -može se sve.. ali izgleda da nemaš pravu ideju.. (gdje-koja- žica...).. jedna mreža=jedan router (subnet, treći broj IP-adrese..) ili ručno (tad nema dhcp servera, ponekad wlan ovisi o tome itd..), najjednostavnije, normalan router (ne modem) ima WAN port, na njega spajaš 'internet' (liniju s modema lan-wan), ostalo odradi automatika 99% ili podesiš.. ali tad je žica postavljena između ta dva uređaja, modema i routera.. dok pokrivenost wlan signala može ovisiti o hrpi drugih stvari..

-obični-jeftiniji uređaji su fast-100mbs.. gbe mreža-router/switch.. je skuplji ovisno o tome je i samo ožičenje tj da bi koristio gbe mora biti 'pravi' kabel (4-para/8žica.. ne kemijanje, jer tad je max 100, kao što se dolje spominje tad se krositi 2para-4žice tx-rx), cat5e/6.. tj besmisleno je trošiti novac na gbe-1000 uređaje ako je kabel fušerski. .. + wlan 54-g, n, ac.. optika, pa sve do 100-200MB (ne Mb..) koje tad ne mogu krz kabel/ograničenje.

-svaki router može glumiti AP (repetitor-extender..), ćesto AP može glumiti router, često su AP skuplji (bezveze) mada nude u osnovi isto-manje, npr obino samo jedan lan port na switchu.. ili dodatne mogućnosti kao print server, file server, media server.. itd.. sve te ''kutije'' su u osnovi ista stvar, razlikuje ih broj i vrsta priključaka kao i firmware-software koji to sve vrti.. i cijena.

 

AF139 kaže...

...ako imaš slobodne 4 žice na tom telefonskom kablu  možeš spojiti preko njega mrežu (od rutera do tvoje sobe) garantirano radi i preko 20m  na 100Mbps. Na RJ45 spojiš samo RX i TX pinove.

-može ali nikako preporučiti, samo kao za nuždu.. pogotovo danas (optika, gbe.. i iptv/yt..) .. a problemi koji se tad javljaju mogu biti 'fantomski'.. i majstor koji ne zna za takav kabel u zidu često uzalud popravlja.. kraće, ne. Svaka žica (običan drot teoretski) može ako je baš sila, ali stvari ipak ako se mogu treba napraviti kvalitetno, bez polovičnih rješenja.. jer dok je fast-100 bio jedini npr srednji par se koristio za telefoniju i sl.. i sad problem kad se može kroistiti gbe.. jer je zauzeta žica.. treba gledati u budućnost, godinu-5.. i postaviti jednom pravi kabel. 

 

 

edit: .. vidim dodatak, powerline..

-može (to je osnovna namejna, razlog postojanja..).. ali ima svega, (ne)kvalitetno, smetnje, ovisnost o fazi.. bolje od telefonije ali opet kao iz nužde (bez bušenja i postavljanja kabla..) .. nije jeftinije, samo praktičnije ako radi OK. Neki modeli se kupuju u paru, neki po komadu.. vidi što se nudi i izabereš (lan-wlan itd..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 16:57 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice