BonBon Internet (recenzija)

poruka: 9
|
čitano: 33.556
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

U posljednjih nekoliko godina svjedočimo laganoj,ali sigurnoj penetraciji sve pristupačnijih rješenja koja nam omogućuju pristup internetu dok smo na ferijama i godišnjem odmoru.  Premda je surfanje na mobitelima iznimno pristupačno, još je veliki broj korisnika koji stvari vole vidjeti na 15 inča :) , a tu su i windowsi na koje je večina navikla :)

 

Na sceni svi operateri nude prepaid (bonovi) stikove. Razlike u ponudama i opcijama nisu prevelike. Pošto sam isprobao sve operatere, ovog puta ću pažnju posvetiti BonBon prepaid internetu.

Prije izbora mreže, savjetujem vam da prije toga provjerite kakva je situacija na terenu. Mjesto u kojem ćete ljetovati, nemora nužno nuditi najbolji signal.

 

- poželjno je da je prostor prekriven 3G (UMTS, HSDPA) signalom

- prije kupnje stika, to možete provjeriti sa mobitelom. Današnji smartphone uređaji vam čak mjere jačinu 3G signala u decibelima

 

 

najbolji signal je -51dbm i kreće se do najlošijeg -113dbm. Nakon toga mreža se prebacuje na EDGE koji je dosta sporiji,ali je internet upotrebljiv.  Moja iskustva pokazuju da na -87 do -91dbm mogu imati finih i stabilnih 2Mbita.

 

Pa da krenemo {#}

BonBon sestrinska mreža T-mobile operatera nudi pristup internetu preko T-mobile baznih stanica. Pokrivenost je na zavidnom nivou.  Koliko sam do sada pratio signale i diskusije oko istih, Vipnet i T-mobile nude odličnu pokrivenost sa odličnom infrastrukturom. Dakle, sa signalom nebiste trebali imati problema,osim ako se radi o ruralnim područjima, tu ćete biti osuđeni na EDGE pokrivenost.

 

Zamjerku davam oko kupnje paketa. Jako teško ga je naći u slobodnoj prodaji.  No u roku 3 dana kurirska služba vam ga dostavi kada kupnju izvršite preko webshopa. Platiti možete karticom ili pouzećem na ruke dostavljaču.

 

U pakiranju dolazi Huawei E-173.  Radi se o solidnom uređaju.

 

 

Dapače, ovaj primjerak nudi mogućnost spajanje externe 3G antene, sa kojom u pravilu možete pojačati signal za 10-12 dbm. Antene su teško dobavljive u RH,ali ih ima na pretek kada posjetite ebay.

 

 

Marketinški BonBon ekipa je imala dobru inspiraciju kada je sastavljala paket. Krajnje simpatično, dobijate jednu čašu ala coffy2go, te sadržaj:

- stick uređaj Huawei

- bonbon internet sim karticu sa 20kn na računu

- malu brošuru sa vodičem o tarifama/paketima

- dvije nesice...časte vas kavicom {#}

 

 

Sveukupni troškovi 150kn (dostava besplatna)

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Siskin
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 13:48 (Siskin).
 
2 0 hvala 6
11 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

Korištenje:

 

Umetanjem sticka u usb, nakon par sekundi instaliraju se potrebni driveri

 

 

Slijedi instalacija Mobile Partner softvera. Sve je jednostavno i slijedite čarobnjaka. Ako se instalacija ne pokrene, ručno pokrenite AutoRun.exe

 

 

Još nemojte pritisnuti spajanje, već unesite sljedeće podatke na ovim lokacijama

Tools=Options

 

 

U prozoru Options kliknuti na Profile Managment i zatim New

 

 

 

U ProfileName ukucajte "bonbon" (bez navodnika).  Kliknite Static te u polje APN utipkaj 'web.htgprs'  (bez navodnika), a zatim Save.

 

 

Kliknuti na default da se profil postavi i da ga Mobile Manager ubuduće automatski koristi prilikom spajanja, zatim OK da zatvorite prozor s postavkama. 

GOTOVO!  Sada možete ići na Connection

 

Program zauzima u prosijeku cca 40MB radne memorije. Ne pokreće se automatski prilikom podizanja windowsa.  Dok je modem spojen nema nikakvih promjena u zauzeću memorije i CPU je miran.  To navodim jer imam negativna iskustva sa Vip Vodafon Mobile Connect softverom, koji konstantno iskorištava procesor i jede preko 60MB rama...a voli se sam pokretati sa windowsima.

 

Savjeti:

 

Nemojte odmah surfati, jer 20kn sa sim kartice će u trenu nestati. Bez aktivacije paketa 1MB iznosi 0,70kn.  Ostanite diskonektani.  Stick može slati sms poruke i to ćemo iskoristiti za aktivaciju paketa.  Premda isto možete napraviti i preko portala Moj bonbon.  Dosta je preglednije.

 

Trenutna ponuda paketa je sljedeća:

Dnevni paket: 300MB  koji traju od aktivacije do ponoća tog dana i košta 3kn

Jako veliki paket: 4GB ,traje 30 dana i košta 90kn

 

Pošaljite na 0977 sms poruku "hocu" .  Dobit ćete ovakvu povratnu sms poruku

 

 

Slijedite uputstva povratnih poruka. U jednoj ćete saznati broj vaše sim karice (ne,nema ga otisnutog u paketu,generira se tek ovim putem).

 

Imajte na umu sljedeće,a zbog toga je najviše pitanja na bonbon podršci:

Ako recimo nećete koristiti stick 10 dana, a niste deaktivirali paket...sustav će svakog dana u ponoća naplatiti 3kn ako se radi o Dnevnom paketu. Čim pošljete sms "necu", od ponoća nema daljnjih aktivacija.   Važno je znati,ako potrošite u roku pola sata 300MB, možete odmah aktivirati još jedan paketić...dakle više njih tokom dana.

Skripta sustava obrađuje podatke od ponoća,pa čak do 4 u jutro.  Stoga na web portalu u 2 ujutro mogu biti još ispisani podaci da vam je paket aktivan ,premda ste ga deaktivirali u 23h.  Ne brinite, sve je u redu,samo ažuriranje kasni kada je u pitanju uvid preko weba.  Najpouzdanije informacije su vam povratne sms poruke.

 

Pogledajmo kako to izgleda na webu. Sve je jasno i pregledno.

 

 

Osobno bih pohvalio produženje valjanosti sim kartice. Ako obnovite račun sa 160kn, simica je produžena za punih 360 dana.  To cijenim zbog toga, jer će stick uglavnom biti u ladici van funkcije. Ljudi se zaborave i propadne simica.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Siskin
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 14:39 (Siskin).
 
1 1 hvala 4
11 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

Brzine i promet:

 

Premda stick neću koristiti od doma jer imam adsl, imao sam sreću da mi je bazna stanica dosta blizu, te pored betonskih prepreka izvukao sam skoro maximum iz mogućnosti ovog Huaweia.  On najviše može potegnuti na 6 Mbita. Uživao sam na brzini od 5 Mbita {#}

 

 

Naravno,ako šetate sa laptopom kroz objekt i brzine će varirati

 

 

Blagodati HSDPA veze

 

Speedtest mi u ovom slučaju nije odradio upload,ali kasnije je uspio. Odličnih 1,2 Mbita.

 

Još jedan mali savjet:

Surfaš!  Sve 5,ali 300MB i nije nešto.  Kakav je smisao svako malo odlaziti na moj bonbon i pratiti preostali promet...jer kada se potroši paket, kreće naplata po 1mb=0,70kn...a niste se sjetili aktivirati novi paket.

Preporučam portabilni i precizni programčić za mjerenje svakog bajta.

NetWorx.  Raspakirajte ga i pokrenite kada ubodete stick.

 

 

Obavezno odabrati da broji samo bonbon modem

 

 

Simpatičan program pun mogućnosti. Možete mu staviti limit na 280MB  da vas upozori kada se približite tom prometu.

 

Lijep pozdrav!{#}

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Siskin
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.8.2012 15:06 (Siskin).
 
2 0 hvala 4
12 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

jel se dnevni paket može "stackati" :D 

znači uzmem odmah 2-3 komada pa imam recimo 900 mb?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

:)  Ne, nemože.  Čim dođeš na 300mb automatikom ti dođe sms poruka na desktop i uz zvučni signal, "potrošili ste paket".  Zaustaviš surfanje, pošalješ besplatni sms "hocu" na 0977 i odmah dobiješ novih 300mb.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Siskin
 
0 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

to je super kad zagusti, samo sto ako se nekoristi nekoliko mjeseci , kartica se blokira, a dok se naruci nova preko interneta...

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.8.2012 23:39 (golatificon).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

karica traje:

bon 40kn=40dana

bon 80kn=80dana

bon 160kn= 360 dana

 

ja sam obnovio sa 160 i simica sad može ležat godinu dana, ima gore sličica.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_Siskin
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
BonBon Internet (recenzija)

Čini mi se zanimljiv taj Bonbonov internet, no zanima me kakvo je stanje s pingom. Da li je moguće normalno igrati mmorpg-e preko toga?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: BonBon Internet (recenzija)

ja koristim boin bon internet.mislim da je ping oko 90-100. igram mw3 preko njega i igrivo je (u neimastini boljeg)

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2013 1:36 (Blue2).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice