ONP za razvoj infrastrukture

poruka: 164
|
čitano: 76.017
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Napokon bilo je i vrijeme... 

 

14.12 - Vlada je usvojila i Nacrt prijedloga zakona o mjerama za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža velikih brzina, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona te Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona (EU).

 

Izvor: 24 Sata i 7. sjednica Vlade

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

Pozdrav svima,

Da li netko znade koliko drugo traje taj NOP postupak po fazama dok jadni korisnici ruralnihpodučja budu mogli osjetiti blagodati digitalne infrastrukture s početka 21. stoljeća?

Projekt u mom području je u fazi "Nacrt PRŠI-ja predan na preliminarnu provjeru NOP-u". Koliko sam vidio rasprava mora trajati minimalno 30 dana, no onda to može trajati i godinu dana.

 

Koji bi bio postupak da se ovo ubrza, tj. kome da se žalim, načelniku općine, županu, zastupniku u saboru iz ovog kraja? Ozbiljno pitam i mislim poduzeti sve što se može, ako se išta može, jer mi,je dosta ove brzine od 6Mb/s na žicu, a TV preko satelita.

Hvala

 

9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
vrhhy kaže...

Pozdrav svima,

Da li netko znade koliko drugo traje taj NOP postupak po fazama dok jadni korisnici ruralnihpodučja budu mogli osjetiti blagodati digitalne infrastrukture s početka 21. stoljeća?

Projekt u mom području je u fazi "Nacrt PRŠI-ja predan na preliminarnu provjeru NOP-u". Koliko sam vidio rasprava mora trajati minimalno 30 dana, no onda to može trajati i godinu dana.

 

Koji bi bio postupak da se ovo ubrza, tj. kome da se žalim, načelniku općine, županu, zastupniku u saboru iz ovog kraja? Ozbiljno pitam i mislim poduzeti sve što se može, ako se išta može, jer mi,je dosta ove brzine od 6Mb/s na žicu, a TV preko satelita.

Hvala

 

 

Reci koje područje? Jer moguće su neke i nadopune pa se to može malo odužiti ali ugl trebalo bi biti u roku tih 30 dana preliminarna provjera izvršena. Nakon toga se objavljuje javna rasprava u kojoj se odabire investicijski model i tehnologija koja će se koristiti, traje isto tako traje oko 30 dana. Nakon toga se opet daje natječaj zavisno o odabranom modelu za sudionike u projektu, bilo to operatori ili firme koje bi gradile infrastrukturu. Kasnije se pribavljaju svi potrebni dokumenti, katastar, dozvole, javna nabava i sl.

 

Iskreno, po mojem mišljenju svi ovi koji su zadnji mjesec predali projekte bi počeli tek sa izgradnjom tamo negdje ili krajem 2017 ili početkom 2018. a u naseljima koji su obuhvačeni tim projektom svi korisnici bi tek oko 2020. mogli dobiti veće brzine. Tako da u tvojem slučaju strpi se još koju godinu, znam nije lako i sam sam nestrpljiv ali sve mora ići svojim tokom. Nije to baš tako jednostavno. 

 

13 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Tcom FTTC ormar u mom susjedstvu glumi gljivu već 3 (tri) mjeseca jer se HEP-ovci nikako smilovati i spojiti ga na mrežu.

Mala ilustracija trenutnog stanja.

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Antropofob kaže...

Tcom FTTC ormar u mom susjedstvu glumi gljivu već 3 (tri) mjeseca jer se HEP-ovci nikako smilovati i spojiti ga na mrežu.

Mala ilustracija trenutnog stanja.

 

 

To bi Vlada trebala ubuduće urediti nekim zakonom jer ako ne budu ako počnu županije same graditi infrastrukturu i njih će HEP zajebavati jer tamo misle da su neke mafijoze. 

 

Pazi ti frajere, mojoj bivšoj firmi su rekli ako žele dalje poslovati da firma na svoj račun izgradi nekoliko tisuća kW vod i da onda da HEP-u da upravlja i bude vlasnik. Koje su to mustre... 

16 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
froxie24 kaže...
Antropofob kaže...

Tcom FTTC ormar u mom susjedstvu glumi gljivu već 3 (tri) mjeseca jer se HEP-ovci nikako smilovati i spojiti ga na mrežu.

Mala ilustracija trenutnog stanja.

 

 

To bi Vlada trebala ubuduće urediti nekim zakonom jer ako ne budu ako počnu županije same graditi infrastrukturu i njih će HEP zajebavati jer tamo misle da su neke mafijoze. 

 

Pazi ti frajere, mojoj bivšoj firmi su rekli ako žele dalje poslovati da firma na svoj račun izgradi nekoliko tisuća kW vod i da onda da HEP-u da upravlja i bude vlasnik. Koje su to mustre... 

Županije neće početi ništa graditi jer nemaju sredstva, ljude, projekte itd. Moraju pokrenuti prvo EU fondove (za što nemaju ni znanja ni ljude), projekte za izvedbu (za što opet nemaju ni znanja ni ljude), javne natječaje (jesam rekao da nemaju ni znanja ni ljude), izvedbu (da se ne ponavljam opet)...

Što se HEP priče tiče, to je normalno. Ako nemaju infrastrukture i planove izvedbe, a dolazi veliki potrošač, traže investiciju.

9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
froxie24 kaže...

Ne bu dobro...

9 godina
offline
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Old Iggy kaže...
froxie24 kaže...

Ne bu dobro...

 Baš tako ne bu nikako dobro... Za nas građane naravno. 

 

Čovjek je lijepo sve sročio... 

http://www.h-alter.org/vijesti/digitalni-briefing

16 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
froxie24 kaže...
Old Iggy kaže...
froxie24 kaže...

Ne bu dobro...

 Baš tako ne bu nikako dobro... Za nas građane naravno. 

 

Čovjek je lijepo sve sročio... 

http://www.h-alter.org/vijesti/digitalni-briefing

Naravno da ne bu dobro, samo je članak bez veze.

13 godina
offline
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

Čim čim prije tim tim bolje.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
7 godina
odjavljen
offline
ONP za razvoj infrastrukture

pozitivan šok, dok čekamo državu

 

Danas me iznenadili sa letkom, citiram

"Obavijest

o mogućnosti priključenja na otvorenu, širokopojasnu optičku infrastrukturu
Poštovani,
Tvrtka Infrastruktura d.o.o. iz Ludbrega u suradnji sa Općinom Belica gradi na podrucju Vaše zajednice
novu komunalnu infrastrukturu u smislu optičih kabela i pripadajuće pasivne opreme. Kao to ste
već mogli primijetiti, radi se o novopostavljenim kabelirna na niskonaponskim stupovima.
Želja nam je da imate sve informacije u pismenom obliku kako bi se izbjegle bilo o kakve dezinformacije
iii kriva tumačenja.
Nova telekomunikacijska infrastruktura sastoji se od „glavne mreže" koja je razvedena po stupovima
od „priključaka"iii pristupne mreže.
Priključak je u biti kabel debljine 3,5 milimetara koji započinje na niskonaponskom stupu i zavšava
na Vašoj kući i praktično je slabo vidljiv sa obzirom na visinu postavljanja i njegovu debljinu.
Uobičajeno ja da drugi kraj kabela zavšava kraj mjesta, gdje je spojen i priključak na mrežu HEP-a,ali
nije neophodno. Moguće su i ostale - varijante mjesta završetka koje se dogovaraju posebno sa svak -im
vlasnikom objekta koji se priključuje. Završni dio kabela koji je u jednom komadu završava sa „optičkom
utičnicom" veličine i oblika obične utičnice kakve već imate na mjestu koje je Vama najprikladnije.
Uglavnom je način priključenja zračni, all postoji mogućnost da se izradi i podzemni priključak uz
prihvaćanje troškovnika za dodatne radove koji se plaćaju. U torn smislu je za oočekivati da treba
ishoditi i posebne uvjete i dozvole ako se iskop vrši preko tuđih parcela.
Posebno treba naglasiti da je u ovoj fazi priključenje ( zračnim putem ) potpuno besplatno i nema
nikakve naknade za to ni sada ni u buduće. Sva naknadna priključenja obračunat će se u skladu sa
cjenikom i troškovima (cca 1250 kuna i više).
Preko ove infrastrukture moći ćete birati Operatora usluge (Magic Net, VIP -net, Iskon i ostak
zavisno od potpisanog ugovora o najmu optičke mreže od strane zainteresiranog Operatora usluge i
njihovoj dostupnosti).
Zašto ovakva infrastrukura i kome je potrebna ?
Ova najmodernija komunalna-telekomunikacijska infrastruktura osnov je razvoja svake zajednice i to
prema sljedećim načelirna:
• Gledajući sa tehničke strane omogućava velike brzine prijenosa podataka i ostalih
informacija, do 1 000 Mbps
• infrastruktura koju gradimo Vama je za vas potpuno besplatna i zato će na nju biti
priključeni apsolutno svi koji to žele i na taj smo način izbjegli sve socijalne razlike u smislu
mogućnosti priključenja. To je temelj pametne zajednice.
• Pošto je mreža „otvorenog tipa" postoji mogućnost odabira usluge od Operatora usluge koji
je Vama najpovoljniji što izravno smanjuje odljev novaca iz Vaše zajednice
• Tvrtka Infrastruktura ne pruža usluge telefonije, pristupa internetu, teievizije, već samo
projektira i gradi potrebnu infrastrukturu za tu namjenu. Za to će Vas kontaktirati ovisno o
Vađoj želji tvrtka/e koje pružaju te usluge.
• Vaša SUGLASNOST da se spojite na ovaj moderan TELEKOMUNIKACIJSKI AUTOPUT
nam je neophodna da to uradimo u kratkom roku, zato Vas ovim putem molimo da Vaš
odgovor bude unutar TM DANA od zaprimljene obavijesti.
Za sva dodatna pitanja možete kontaktirati nagu predstavnicu iii predstavnika za vau općinu iii
direktno nas na tel:
Pozdrav od Tima Infrastrukture !"

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2017 12:12 (ivan316).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Nije direktno vezano za ONP ali eto na ugodno iznenađenje HT je i kod mene u Sisku postavio za sad 2 FTTC ormarića te jedan sam vidio i u Petrinji.

Mislio sam da će tek od sredine ove godine početi postavljati ih kod mene.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Našao u bespuću dokumenata :-(
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
donnie_dark kaže...
Našao u bespuću dokumenata :-(

 Zato je meni noćna mora vidjeti kako država ide u takvo što.

7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Evo i detaljnije slike. A budući da je to samo okvirni plan i mi živimo u Hrvatskoj sigurno je jako "precizan" . Slažem se s tobom Iggy, ali ako neće država izgraditi onda neće nitko. Probat ću naći one tablice s datumima pozz
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

Trebao sam objasniti faze. Dakle faza 1 je izgradnja agregacijske mreže za naselja preko 2000 stanovnika i naselja manja od 2000 stanovnika ali koja se nalaze na trasi gradnje za naselje od 2k stanovnika.
Faza 2 je gradnja bežične mreže za naselja ispod 1000 i otoke. Oni su izradili tablicu s naseljima i podijelili ih na područja (bijela,siva,crna) pa ću staviti link i za tu tablicu. Tablica: http://www.mppi.hr/UserDocsImages/MPPI_Okvirni_program_NGA_PrilogE_final%2020-3_14.pdf izgradnja agregacijske mreže u bijelim zonama: https://www.google.hr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.mppi.hr/UserDocsImages/Lator-MPPI-NP-BBI-v3.pdf&ved=0ahUKEwjauu-E88vRAhWldpoKHehOBeUQFggZMAE&usg=AFQjCNE2dQnjKl_i0x0BnppBiKSFXwRjew&sig2=NQRztnRzSnnSt7G8QSxgyA
Dokument s datumima (PRŠI 2016-2020): https://www.google.hr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.mppi.hr/UserDocsImages/Strategija-sirokopojasni-pristup2016-2020-usvojeno%2520na%2520VRH.pdf&ved=0ahUKEwjjrLPI88vRAhVjLZoKHSF7A4kQFggaMAE&usg=AFQjCNGQsUp-2XZjXVqu4sz_aAGJiQAMTw&sig2=xj2nnQdAlz1460vPkBPfJw
Znam da sam dosadan ali ako nekog zanima ova tema,preko ovih par dokumenata si može sve saznati i uštedjeti hrpu vremena pozz

16 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
donnie_dark kaže...
Evo i detaljnije slike. A budući da je to samo okvirni plan i mi živimo u Hrvatskoj sigurno je jako "precizan" . Slažem se s tobom Iggy, ali ako neće država izgraditi onda neće nitko. Probat ću naći one tablice s datumima pozz

Prema informacijama koje imam trenutno stanje je daleko od bilo kakvog plana, pa i ovog.

A da o najvećem dijelu teksta ne govorim, detalji tipa u lipu točnih cifri investicija n godina unaprijed bez poznavanja stanja na terenum, promjena tehnologija, načina financiranja i pod kojim uvjetima i slično...

7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Potpuno se slažem,kao što sam i napisao "jako precizno". Glava me boli kad čitam kakvo izvješće pa hvale napredak i uspoređuju se sa UK.Razlika između drugih zemalja EU i Hrvatske je ta da UK (s 2mbps van gradova) može riješiti kompletnu stvar u mjesec dana. Hrvatska će naravno isto riješiti sve u mjesec dana. :-(
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Uzmite u obzir da za izgradnju agregacijske infrastrukture država još nije dobila zeleno svijetlo od EU komisije. 

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

 Za agregaciju nisu jer na stranicama MPPI-a trebaju objaviti isti ovakav dokumenat u kojem je priopćenje EU komisije samo za agregacijsku. 

 

Odobrene potpore EK ONP-a za izgradnju pristupnih mreža NGA

7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
donnie_dark kaže...
Ustvari,pročitao sam da je sve odobreno. 86 milijuna za agregacijsku i 117 milijuna za pristupnu.

Ajmo,treba sada zasukati rukave i raditi 

7 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Kako vi kažete šefe ;-) držat ću oko i dalje na mppi,nisam znao da je potrebna objava da bi to stupilo na snagu
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Dok EU komisija ne objavi službeno taj dokumenat sve je to mačak u vreći. Mogu oni pričati koliko žele da će država graditi. Ali dok Merkelica ne odobri nema od subvencija ništa.
Jedino država sama može umjesto toga povećati financije ako da sav HEP u privatizaciju. Onda ce biti para "i za optiku i za INU."
 
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Deleted

-

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.2.2017 21:00 (donnie_dark).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Malo im se žuri oprati pare... 

 

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, kao Upravljačko tijelo OPKK, izdalo je uputu prema kojoj je došlo do izmjene redoslijeda aktivnosti vezano uz provedbu ONP-a.

Prema navedenoj uputi javna nabava mora biti provedena prije dostave/prijave projektnog prijedloga na poziv, čime će se postići da financijska konstrukcija bude  zaključena prije prijave na natječaj za sufinanciranje.  

 

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice