ONP za razvoj infrastrukture

poruka: 164
|
čitano: 76.053
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Čini se da se nešto počelo događati.

Prije nekoliko mjeseci sam primjetio u Zagrebu - četvrt Sesvete, naselje Prevršje, u ulici Ote Habeka osvanula nekakva tri ormara uz cestu.

Prije koji tjedan sam vidio da T-com tehničari rade na tom ormaru. Iz tog ormara ide spoj na klasični stup i dalje klasičnim paricama do korisnika.

Moguće da se radi o nekakvoj vrsti FTTx instalacije da se približe korisniku.

 

Danas se pak vozim kroz Soblinec i na raskršću u Soblincu isto prekopano trake TK kabel i zatim u Prepuštovačkoj ulici nekih 200 metara od tog raskršća bager raskopava, a već su postavljeni isti ormari kao u Prekvršju.

 

Jel ima netko kakve insajdere u T-comu da može doći do konkretnih planova kuda nastavljaju dalje?

Mene konkretno zanima za Prepuštovec jer sam trenutno nekih 1500 metara od centrale Kašina što je trenutno nekih 17 Mbps maksimum.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: ONP za razvoj infrastrukture
To je klasičan FTTC i već se duže vrijeme radi po cijeloj RH.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Da i bitno je napomenuti ovdje da to što sad gradi HT ne spada pod ONP.

Ugl. Ne očekujte da ćete vidjeti prve radove u sklopu ONP-a prije početka kraja 2018.

No dobra je ta tvoja vijest jer izgleda da je HT poceo ulagati i u ruralnija podrucja.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
froxie24 kaže...
Da i bitno je napomenuti ovdje da to što sad gradi HT ne spada pod ONP.

Ugl. Ne očekujte da ćete vidjeti prve radove u sklopu ONP-a prije početka kraja 2018.

No dobra je ta tvoja vijest jer izgleda da je HT poceo ulagati i u ruralnija podrucja.

Ako smo mi, koji spadamo pod Grad Zagreb, ruralno područje, jao si ga onima koji su izvan tih granica :)

Neka samo T-com dođe bliže do korisnika, biti će lakše ovima drugima da dođu do samog korisnika.

 

Ako ima tko insajdera u T-comu pa da mi ispita planove ovih radova, idu li dalje prema Prepuštovcu ?

 

13 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
bobyg kaže...
froxie24 kaže...
Da i bitno je napomenuti ovdje da to što sad gradi HT ne spada pod ONP.

Ugl. Ne očekujte da ćete vidjeti prve radove u sklopu ONP-a prije početka kraja 2018.

No dobra je ta tvoja vijest jer izgleda da je HT poceo ulagati i u ruralnija podrucja.

Ako smo mi, koji spadamo pod Grad Zagreb, ruralno područje, jao si ga onima koji su izvan tih granica :)

Neka samo T-com dođe bliže do korisnika, biti će lakše ovima drugima da dođu do samog korisnika.

 

Ako ima tko insajdera u T-comu pa da mi ispita planove ovih radova, idu li dalje prema Prepuštovcu ?

 

 Ti planovi bi bili Sveti Gral mnogih  koji još nisu spojeni na FTTC.

Možda nas  neki od nesretnika koje je Tcom nedavno otpustio usreći u znak protesta?

10 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Steta sto ocito ti planovi za FTTC ne spadaju pod izgradnju svjetlovodne mreze na hakom kartama buduci da niceg tam ne vidim. Ili krivo gledam?

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
To ti vrijedi samo ako operateri objave hakomu plan izgradnje ali ne za FTTC vec samo FTTH. U praksi vec je dosta tih optickih vodova povuceno a da nisu objavljeni na toj stranici...
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Pa to i mislim. Ovo što se recimo po Varaždinu pojavilo je već onak barem 6mj staro. Ljudi na veliko jašu svjetlovode i bekapiraju internet/whatever. 

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Očito ima i onih koji razmišljaju pametno. Kao što su ljudi koji su donijeli projektni dokument za razvoj širokopojasnog interneta za područje Novigrada. 

 

VDSL – omogućuje brzi pristup, ali ne i ultrabrzi pristup. Primjenom VDSL-a neće biti moguće ostvariti cilj DAE od 50% korisnika ultrabrzog pristupa. Dodatno, očekivane brzine praktično je moguće postići samo na paričnim petljama kraćim od 1.000 m pa je kod implementacije VDSL-a potrebno uvesti veći broj novih pristupnih čvorova. Kada se ova svojstva tehnologije preslikaju na niske gustoće naseljenosti u ruralnom području, jasno je da bi zahtjevani broj čvorova bio velik, a pokrivanje kućanstava iz prosječnog čvora krajnje neefikasno. Cijena održavanja postojeće parične mreže te potreba za izgradnjom optičkih ruta (FTTC) i čvorova neki su od protuargumenata za korištenje ove tehnologije.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Radni sastanak s predstavnicima Društva Ericsson Nikola Tesla održao je u srijedu, 22. ožujka 2017. godine, župan Ivo Žinić. Sastanku, čija je tema bila mogućnost izgradnje telekomunikacijske mreže tipa FTTC na području Sisačko-moslavačke županije, nazočio je i zamjenik župana Marin Piletić

 

Ajde hvala Bogu sad barem znam i da kod mene se nešto pokreće... 

 

Gledam na HAKOM-ovoj stranici samo se predaju nacrti projekta na provjeru. Ima ih već dosta. 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Evo nam i aplikacije: https://e-obavijesti.dgu.hr/

 

Poštovani korisnici,
Ova aplikacija omogućuje kreiranje, objavljivanje i pregled zaprimljenih obavijesti o tekućim ili planiranim građevinskim radovima, a koje su mrežni operatori sukladno Zakonu o mjerama za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža velikih brzina (NN 121/16) obvezni objaviti putem jedinstvene informacijske točke u svrhu koordinacije građevinskih radova. Molimo mrežne operatore, obveznike dostave informacije, da do uspostave informacijskog sustava katastra infrastrukture (HR-KI) i njim povezane jedinstvene informacijske točke, za objavljivanje obavijesti koriste ovu aplikaciju.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

jedino što vidim je "uređenje plinskih instalacija ciboninog tornja"
nek se tornjaju!

 

Informacijski sustav katastra infrastrukture bi trebao do kraja godine po onom njihovom roadmapu krenuti ako se dobro sjećam.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.4.2017 20:18 (Antropofob).
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Da. Tako je u planu da do kraja godine bude uspostavljen...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Ala koje sranje sad sa tim tehnologijama. FTTDP je jos uvijek trenutno u testnoj fazi a procjenjuje se da bi za cijenu sličnoj FTTC-u mogao davati brzine slicne FTTB-u.

Mislim na ruralne krajeve jer ce u njima vecinom graditi FTTC.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Koja je moguća opcija za koju će se odlučiti gradovi(uključujući općine) s obzirom na vrstu infrastrukture?

Pretpostavljam da će se odlučiti za fttx, odnosno u gradove će se provoditi ftth, a u susjedne općine/sela fttc s obzirom na manju isplativost.

Živim u gradu koji je nositelj projekta pa me čisto zanima s obzirom da stanujem u kući te se nadam da neće biti kombinacija u kojoj ftth ide isključivo u zgrade, a fttc u privatne kuće.

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
asablic kaže...

Koja je moguća opcija za koju će se odlučiti gradovi(uključujući općine) s obzirom na vrstu infrastrukture?

Pretpostavljam da će se odlučiti za fttx, odnosno u gradove će se provoditi ftth, a u susjedne općine/sela fttc s obzirom na manju isplativost.

Živim u gradu koji je nositelj projekta pa me čisto zanima s obzirom da stanujem u kući te se nadam da neće biti kombinacija u kojoj ftth ide isključivo u zgrade, a fttc u privatne kuće.

 

 

Koji je grad u pitanju? Pisat će ti sve u finalnoj verziji nacrt projekta tvog grada. Pretpostavljam da je trenutno u javnoj raspravi početni nacrt projekta koji je izradila firma Profuturus. 

Postoji mogučnost ako si u gušće naseljenom području u kojem HT- i ostali operateri neće graditi NGA infrastrukturu u iduće 4 godine da češ pasti pod one koji će biti spojeni sa FTTH. Jer u nacrtu razvoja širokopojasne infrastrukture stoji da 50% korisnika mora imati minimalno 100mbps. 

 

Pak čitajući već neke gotove nacrte nekih gradova naišao sam da će se kod njih samo javna poduzeća i ustanove spajati sa FTTH a svi ostali korisnici sa FTTC... 

13 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

Radi se o Zaprešiću te živim u gušče naseljenom kvartu gdje je prisutno nekoliko kuća, ali također i puno zgrada.

Zgrade su već nekoliko godina spojene na B.net te je nedavno HT pokrio kvart fttc infrastrukturom i planira do kraja godine pokriti ostatak Zaprešića tako da možemo reći kako će cijeli grad uskoro imati NGA infrastrukturu.

Jedino je u prilogu krivo navedeno da živim u bijeloj zoni s obzirom da HAKOM nije ažurirao kartu pa su podaci netočni.

 

 

 

 

 

9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Kao nositelj operativnog programa, HAKOM je do sad primio 39 nacrta PRŠI-ja kojima je obuhvaćeno 248 jedinica lokalne ili regionalne samouprave, u kojima živi oko 1,6 milijuna stanovnika. Županije koje nisu uključene u dosad izrađene nacrte PRŠI-ja su Karlovačka, Ličko-senjska, Varaždinska, Sisačko-moslavačka, Šibensko-kninska i Požeško-slavonska županija, a za Grad Zagreb se zbog očekivanog komercijalnog interesa ne očekuje nacrt PRŠI-a. Za većinu PRŠI-ja završile su javne rasprave i u tijeku je priprema konačnih verzija PRŠI-ja od strane nositelja projekata. Sve općine, gradovi i županije koji još nisu započeli s pripremama PRŠI-ja, pozvani su da razmotre potrebe i mogućnosti na svojem području te da se za sve dodatne informacije obrate HAKOM-u.

 

Haha 6 najjadnijih županija nisu dovršili PRŠI. U SMŽ-u nisu ni razmotrili uopće o tome, njih zaniamju ledene dvorane, bolnice i svakakve sitne gluposti poput bijelih crta na nogostupu itd... 

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Znaci dok je 95% zupanija vec ima gotove projekte koje su predali HAKOM-u na provjeru. Sisacko-moslavacka zupanija tek sad tj. pocetkom 2018. pokrece razvojnu agenciju koja ce se baviti time a i ostalim projektima za izvlacenje novaca iz eu fondova...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

Gdje se može doći do tih projekata. Zanima me za rubno području Grada Zagreba (Sesvete)

16 godina
neaktivan
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Mozda tu...  https://nop.hakom.hr/ 

 

Sesvete su jednim djelom pokrivene optikom (istocno od centra do obilaznice i dole preko pruge).

CPU-Z http://valid.canardpc.com/2801094
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2018 20:27 (viper).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
viper kaže...

Mozda tu...  https://nop.hakom.hr/ 

 

Sesvete su jednim djelom pokrivene optikom (istocno od centra do obilaznice i dole preko pruge).

Na tom webu nema nikakvih projekata za područje Grada Zagreba gdje spadamo.

Sesvete kao četvrt Grada Zagreba su prostorno jako velike, ovo gdje je trenutno optika je gušća naseljenost. Ja sam sjeverno prema Blaguši.

9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić će u utorak, 20. veljače 2018. godine, u prostoru SIMORA-e razvojne agencije Sisačko-moslavačke županije u Sisku (Rimska 28), nazočiti radnom sastanku na kojem će predstavnicima gradova i općina Sisačko-moslavačke županije biti predstavljene mogućnosti povlačenja EU sredstava za projekte izgradnje Broadband širokopojasne mreže u nekomercijalnim zonama ( tzv. Bijele zone).

 

Znaci dok je 90% opcina u RH vec odavno poslalo dokumentacije projeakata HAKOMU. Ovi moji tek sad se sjetili da bi mogli tek sad sjesti i porazgovarati o toj mogucnosti. 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

You dont say? Kad ona nacistička baba ima prste u tome da ne bi slučajno njen DT ostao bez vrečice infuzije zvana Hrvatska.

 

http://www.ncs.hr/hr/zapelo_s_brzim_internetom_hrvatska_je_na_dnu_po_rasirenosti_mreze_a_na_vrhu_po_cijenama/13086/7_2

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
ONP za razvoj infrastrukture

I tako pomalo pomalo. Ovo se tiće agregacijske infrastrukture. Znači onaj dio kralježnice koja nosi podatke između čvorova u gradovima i naseljima.

 

ŠIROKOPOJASNI PRISTUP INTERNETU - PRVI KORAK U PROVEDBI PROGRAMA FINANCIRANOG IZ SREDSTAVA EU

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.6.2018 11:03 (froxie24).
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
ONP za razvoj infrastrukture

Jel ima koji projekt da je prošao fazu "Javna rasprava provedena"? 

 

Meni nekako to sve predugo traje s obzirom da su neki gotovi sa raspravom bili prije 6 mjeseci...

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
MacTheBig kaže...

Jel ima koji projekt da je prošao fazu "Javna rasprava provedena"? 

 

Meni nekako to sve predugo traje s obzirom da su neki gotovi sa raspravom bili prije 6 mjeseci...

 Traje da dosta tu još ima priprema.

7. lipnja 2018., Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, objavilo je na stranicama Središnjeg državnog portala nacrt Uputa za prijavitelje odnosno Poziva za dostavu projektnih prijedloga „Izgradnja mreže sljedeće generacije (NGN)/ pristupnih mreža sljedeće generacije(NGA) u NGA bijelim područjima

 

A u tijeku bi trebale biti i pripreme za javnu nabavu.

30. svibnja 2018. - Sukladno odredbama Okvirnog nacionalnog programa, nositelji projekata su dužni obavijestiti Nositelja okvirnog programa (dalje: NOP) o pokretanju postupaka javne nabave kako bi NOP pravovremeno iste informacije objavio na svojim mrežnim stranicama.

 

Za sad sve ide u nekom planiranom roku. Realno gradnja bi trebala početi tek negdje od sredine 2019. na dalje ako negdje ne zapne u administraciji prethodno pogotovo kod izdavanja pojedinih dozvola za gradnju osim ako tu Vlada ne asistira.  

14 godina
neaktivan
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture

Postoji li onda neki rok od te sredine 2019. do kad bi trebalo biti gotovo ili poznavajući kako se sve u Hrvatskoj izvodi neće biti gotovo u narednih 5 godina?

9 godina
offline
Re: ONP za razvoj infrastrukture
Po planu krajem 2020 bi trebalo biti gotovo. No naravno moguće je odstupanje par mjeseci.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice