Optima telekom internet izdvojena tema

poruka: 3.235
|
čitano: 1.285.429
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Optima telekom internet

Jel optima jos uvijek daje innbox v51 za vdsl?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Optima telekom internet
Grom kaže...

Jel optima jos uvijek daje innbox v51 za vdsl?

Meni su polovicom prosinca rekli da to daju.

Deckard
15 godina
offline
Optima telekom internet

Da li je tko u Varaždinu ili okolici uspio od Optime dobiti neki brži VDSL paket u zadnje vrijeme? Polovicom prosinca sam ih žicao da mi dignu paket na TO1 60/10 uz ukidanje telefona koji mi ne treba za što bih platio penale jer sam još pod ugovornom obvezom. Prvo nisu znali reči koliko su penali, 750kn pa 250kn. Istestirali su liniju i rekli da ide do 68mbps te da će mi se javiti, međutim nitko me od njih ne zove. Zvao sam ih u međuvremenu da vidim zašto to stoji, rekli da će me nazvati, opet ništa. Na mail mi ne odgovaraju već par godina. Na kraju sam stornirao zahtjev i čekam da istekne ugovor da se pokupim na nekog trećeg. Trenutno koristim TO2 20mbps, nekad u vrijeme blasta mi je brzina išla oko 21mbps, sad samo pada, 20mbps vidio nisam, u godinu dana je palo sa 17,5 na 16,5. Ta delegacija nikad ne zove da nešto ponudi. Kaj se događa s Optimom? Ima tamo više koga da mu je stalo?

Deckard
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Optima telekom internet

Da li ima još netko probleme sa vezom, tj. internet uopće ne radi, a također ni služba se ne može dobiti, samo te odmah izbaci i prekine poziv. Koji vrag se dešava, ovo pišem sa moba jer ništa drugo mi ne radi, za popizdit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
Ista prica, lokacija: Varazdin.
Edit: proradilo
Tko prvi, njegova djevojka. Tko zadnji, njegova žena.
9 godina
neaktivan
offline
Optima telekom internet

Gospoda imaju generalne poteškoće na cijelome području,sada moram  trošiti svoje megabajte 

Poslano sa Lebovo Vibe K5
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Optima telekom internet

Evo sad je i meni proradilo, očito tilt u sustavu, serveri rokli

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Optima telekom internet

Pozz ljudi.Zanima me sljedece.Imam ruter TBand TB9621V2 i povezan sam sa WLANom D-Link DWA-131.I ful je nestabilna mreza.Znaci sve torrente pogasio i otisao na speed test,kada ono jedva 1mb/s prijenosa.A ruter je mozda 5 metara od mene i jedan tanki zid.Pa me zanima dal netko je imao slican problem?Cesto puca veza i pojavljuje mi se ona zvjezdica dolje u startu gdje je internet.Pise signal exellent a puca ko kokica.Pokusavam nekako namjestiti i portove u tom TBand ruteru,ali ne kuzim sta treba tamo sve upisati i kako?Pa ako netko i to zna,molio bih ga da mi objasni.U ruter nije problem uci,ali pod port forwarding ne kuzim sta treba upisati.Koja IP adresa ide gdje i kakav port?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Optima telekom internet

Pozdrav.Zanima me sljedece.

 

Benefiti:
1. Bez ugovorne obveze
2. Bez aktivacijske naknade
3. Maksimalna Internet brzina: 6 mjeseci bez mjesečne naknade

 

Objasnjenje 6 mj bez mjesecne naknade.Sta to znaci i kolika bi bila brzina u tom periodu i nakon njega.Ako uzmem paket O2 10/0,63mb/s?Fala

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Optima telekom internet
Brzina je ona koju ugovoris, tj. ona koja ti je dostupna. 6 mjeseci znači da tih 6 mjeseci ne plaćaš ništa, a nakon 6 mjeseci plaćaš punu cijenu za paket koji si uzeo.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet

6. mj. ti se pušta najveća moguća brzina koju linija podržava. Nakon toga se besplatno povećanje brzine ukida, imaš svojih 10mbps koje plaćaš unutar ugovora.

 

Prethodni post zanemari. 

11 godina
neaktivan
offline
Optima telekom internet

Pozdrav

 

da li netko zna postoji li kod optime još uvijek gamerski profil snižene latencije?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Optima telekom internet

postoji.....imam ga aktiviranog i latencije su snižene.

Naravno malo se smanji brzina downloada, ali se smanji i ping.

brzina+20,ping+11 brzina+20,ping+11
brzina+17,ping+7 brzina+17,ping+7
Sreća je put, a ne odredište.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.1.2017 11:25 (goodie).
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
Hvala na informaciji!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
goodie kaže...

postoji.....imam ga aktiviranog i latencije su snižene.

Naravno malo se smanji brzina downloada, ali se smanji i ping.

 Kako se zatraži taj profil?
Pošto sam im jednom napomenuo da igram multiplayer igre, ali ništa mi nisu nudili...

 


Siky1234
11 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
Nazovi sluzbu za korisnike i trazi da ti stave taj profil. Sve rijeseno u pet minuta
14 godina
offline
Optima telekom internet

Trenutno imam TO2 10Mbps Internet+telefon. Razmišljam se prebaciti na TO2 20Mbps. Zanima me da li se naplaćuje neka naknada za prebacivanje ili je besplatno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Optima telekom internet
šaki01 kaže...

Trenutno imam TO2 10Mbps Internet+telefon. Razmišljam se prebaciti na TO2 20Mbps. Zanima me da li se naplaćuje neka naknada za prebacivanje ili je besplatno?

Ne plaća se ništa, barem ja nisam ništa platio.

Deckard
12 godina
online
Re: Optima telekom internet
deckard kaže...
šaki01 kaže...

Trenutno imam TO2 10Mbps Internet+telefon. Razmišljam se prebaciti na TO2 20Mbps. Zanima me da li se naplaćuje neka naknada za prebacivanje ili je besplatno?

Ne plaća se ništa, barem ja nisam ništa platio.

 Bok! Ti si iz Vž, ako se dobro sjećam?

Ti si na Optimi?

Ja sam bio na Optimi, pa Iskonu i sad gledam Magic telekom. Optika za 135kn.

Otvorio sam temu, al nema nikoga tko ima iskustva s njihovom optikom...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
11 godina
offline
Re: Optima telekom internet
goodie kaže...

postoji.....imam ga aktiviranog i latencije su snižene.

Naravno malo se smanji brzina downloada, ali se smanji i ping.

 Ozbiljno? To mi je novost da uopce postoji.... osobno ne znam jel do veze, parice, cega vec...ali sta se igara tice u usporedbi s tcomovom optikom su neke stvari neigrive. Cak ne ni ping (za 10ak veci od tcoma, zanemarivo) vec ogromne latencije i ocigledan lag. Ne mogu sad pokrenut da screenshotam ali.... http://netalyzr.icsi.berkeley.edu/

up/dl latencije budu i do 5-10x vise od normalnih/preporucenih. Jel jos netko imao slicnih problema?

EDIT: uspjeh pokrenut javu, evo ss: http://prntscr.com/dyn5rx

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2017 23:27 (TheExaltedOne).
9 godina
offline
Re: Optima telekom internet
TheExaltedOne kaže...

ali sta se igara tice u usporedbi s tcomovom optikom su neke stvari neigrive. Cak ne ni ping (za 10ak veci od tcoma, zanemarivo) vec ogromne latencije i ocigledan lag. Ne mogu sad pokrenut da screenshotam ali.... http://netalyzr.icsi.berkeley.edu/

Sto su ti to tocno latencije kad kazes "nije ping" :) Pogotovo ako pricas o gamingu, stvar je sinonim.

Nadalje, to gdje si testirao bolje da nisi testirao. Ping/latencija/stagod ovisi o 100 stvari, a jedna od bitnijih je gdje se server koji testiras (ili na kojem igras) nalazi. Samim time, sto je dalje server, to ce ti latencija/ping bit veci, a propusnost manja. Samim time, tvoj nealyzer se nalazi u kaliforniji gdje da si birao si tesko mogao naci gore mjesto za testirat. Samim time, rezultati su ocekivano losi. Samim time, i tcomova optika bi na takvom serveru vjerojatno imala lose rezultate

Ako hoces mjerit, mjeri na blizim serverima gdje mozes ocekivati odredjene rezultate, po mogucnosti velikim EU cvoristima gdje nam ispovi imaju peering (frankfurt recimo). Nadalje, tcom ce uvijek imat bolje rute (telekomi zakupljuju/tradeaju bandwidth koji korisnici koriste) od bilokojeg drugog providera u HR cisto stoga jer su najveci i mogu samim time bolje pregovarat. Nadalje, na ping/latenciju uz ove sve stvari, utjece i zakupljena brzina (ne previse ako ne pricamo o prevelikom opterecenju) tako da usporedjivanje optike i bakra je bespredmetno (uz jos 100 drugih razloga).

Sto bi to bile "5-10x vise latencije od preporucenih"? S razlogom za velike igre postoje serveri za odredjene zemljopisne regije i ti se trebas spajat/igrat na onim najblizim. Ako ides igrat iz hrvatske na serveru u koreji, ocekuj grozne latencije/ping kako ti, tako bilotko iz europe na bilokakvoj vezi, optika ili xdsl ili kabel, nista ih nece spasit od nepreporucenih latencija.

15 godina
neaktivan
offline
Optima telekom internet

Bok,

 

da li se Optimin router može updateati. Dakle imam njihov router, koji ima bug kojeg su ispravili u najnovijoj verziji firmwarea.

Optima ne daje na svojim stranicama firmware za svoje routere, ili ih ja ne mogu naći.

 

Ukratko, postoji li mogućnost da s TP-Linkove stranice skinem firmware i updateam router. Ako to napravim, hoće li i dalje raditi internet i Opti TV, ili će nešto od toga neminovno prestati raditi. Postoji li mogućnost da se updatea firmware s najnovijom verzijom preko Optime ? Imaju li oni neki endpoint za to ?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Optima telekom internet
sandokan111 kaže...
TheExaltedOne kaže...

ali sta se igara tice u usporedbi s tcomovom optikom su neke stvari neigrive. Cak ne ni ping (za 10ak veci od tcoma, zanemarivo) vec ogromne latencije i ocigledan lag. Ne mogu sad pokrenut da screenshotam ali.... http://netalyzr.icsi.berkeley.edu/

Sto su ti to tocno latencije kad kazes "nije ping" :) Pogotovo ako pricas o gamingu, stvar je sinonim.

Nadalje, to gdje si testirao bolje da nisi testirao. Ping/latencija/stagod ovisi o 100 stvari, a jedna od bitnijih je gdje se server koji testiras (ili na kojem igras) nalazi. Samim time, sto je dalje server, to ce ti latencija/ping bit veci, a propusnost manja. Samim time, tvoj nealyzer se nalazi u kaliforniji gdje da si birao si tesko mogao naci gore mjesto za testirat. Samim time, rezultati su ocekivano losi. Samim time, i tcomova optika bi na takvom serveru vjerojatno imala lose rezultate

Ako hoces mjerit, mjeri na blizim serverima gdje mozes ocekivati odredjene rezultate, po mogucnosti velikim EU cvoristima gdje nam ispovi imaju peering (frankfurt recimo). Nadalje, tcom ce uvijek imat bolje rute (telekomi zakupljuju/tradeaju bandwidth koji korisnici koriste) od bilokojeg drugog providera u HR cisto stoga jer su najveci i mogu samim time bolje pregovarat. Nadalje, na ping/latenciju uz ove sve stvari, utjece i zakupljena brzina (ne previse ako ne pricamo o prevelikom opterecenju) tako da usporedjivanje optike i bakra je bespredmetno (uz jos 100 drugih razloga).

Sto bi to bile "5-10x vise latencije od preporucenih"? S razlogom za velike igre postoje serveri za odredjene zemljopisne regije i ti se trebas spajat/igrat na onim najblizim. Ako ides igrat iz hrvatske na serveru u koreji, ocekuj grozne latencije/ping kako ti, tako bilotko iz europe na bilokakvoj vezi, optika ili xdsl ili kabel, nista ih nece spasit od nepreporucenih latencija.

Hvala na odgovoru.

Razumijem o cemu pricas i vec neko vrijeme pokusavam otkriti zbog cega je tolika ogromna razlika sto se tice gaminga. Naime, berkeleyev netalyzer sam dobio od riot supporta (league of legends) i iz iskustva sam usporedbom nekako zakljucio da je upravo taj "buffering" odgovoran za problem u igri. Razlika je neusporediva znaci iako mi je ping s optikom bio 5-10 manji, igra je bila 100% smooth, dok je s optimom nocna mora igrat (lik, spellovi se teleportiraju i kasne, osjecaj je kao da sve kasni odnosno da se konstantno gube paketi). Na prethodnoj adresi sam istovremeno imao optimu (20mbit) i tcom optiku (40mbit) i usporedivao sve parametre i nekako sumnjam da je sama brzina problem te kazem, jedino mi je taj "buffering" upao u oko koji je bez obzira na server testiranja u kaliforniji bio jako malen. Identicno malen imaju i frendovi koji su testirali s npr. obicnim tcomovim adslom. Dakle konkretno govorim o usporedbi ISTIH servera (riotov u njemackoj, berkeley CA) s dva razlicita interneta.

Imas li ideju do cega bi to moglo biti?

EDIT: iskustvo s optiminim fiksnim internetom sto se tice gaminga mi je jednako (ako ne i losije) tome da koristim mobilni internet i shaream. Normalan ping, ali evidentan lag.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2017 11:55 (TheExaltedOne).
9 godina
offline
Re: Optima telekom internet
TheExaltedOne kaže...
Identicno malen imaju i frendovi koji su testirali s npr. obicnim tcomovim adslom. Dakle konkretno govorim o usporedbi ISTIH servera (riotov u njemackoj, berkeley CA) s dva razlicita interneta.

Imas li ideju do cega bi to moglo biti?

EDIT: iskustvo s optiminim fiksnim internetom sto se tice gaminga mi je jednako (ako ne i losije) tome da koristim mobilni internet i shaream. Normalan ping, ali evidentan lag.

 Ako pricas o riotu, sto ti ingame pise koliki je ping. I prvo i osnovno, kako si spojen na mrezu? Ja s susjedom neke stvari igram, znaci stan jedan do drugog smo, ista centrala isti provider, njemu uredno ping skace do 700 dok je meni stabilan. On je spojen preko wifija, ja zicno, znaci zakljucak je da njemu nesto nevalja s kompom/karticom/bilocim a da nije do isp-a. Da nisam ja do njega i da nam parice vjerojatno nisu jedna do druge moga bi mislit on istu stvar kao ti. Sto hocu rec s ovim, ima tu puno stvari koje mogu utjecat na ping da bi samo tako zakljucio da je do optime. Pogotovo kad je riot u pitanju, mislim da imaju sasvim dovoljno servera da i optima ima ok peering prema njima i da rute nisu zakrcene. Mislim uvijek postoji sansa da je HT prebacio optimu na zakrcene rute, al za ovako nesto nema dokaza, barem za sada. Spoji se zicno ako vec nisi pa provjeri onda.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
TheExaltedOne kaže...
sandokan111 kaže...
TheExaltedOne kaže...

ali sta se igara tice u usporedbi s tcomovom optikom su neke stvari neigrive. Cak ne ni ping (za 10ak veci od tcoma, zanemarivo) vec ogromne latencije i ocigledan lag. Ne mogu sad pokrenut da screenshotam ali.... http://netalyzr.icsi.berkeley.edu/

Sto su ti to tocno latencije kad kazes "nije ping" :) Pogotovo ako pricas o gamingu, stvar je sinonim.

Nadalje, to gdje si testirao bolje da nisi testirao. Ping/latencija/stagod ovisi o 100 stvari, a jedna od bitnijih je gdje se server koji testiras (ili na kojem igras) nalazi. Samim time, sto je dalje server, to ce ti latencija/ping bit veci, a propusnost manja. Samim time, tvoj nealyzer se nalazi u kaliforniji gdje da si birao si tesko mogao naci gore mjesto za testirat. Samim time, rezultati su ocekivano losi. Samim time, i tcomova optika bi na takvom serveru vjerojatno imala lose rezultate

Ako hoces mjerit, mjeri na blizim serverima gdje mozes ocekivati odredjene rezultate, po mogucnosti velikim EU cvoristima gdje nam ispovi imaju peering (frankfurt recimo). Nadalje, tcom ce uvijek imat bolje rute (telekomi zakupljuju/tradeaju bandwidth koji korisnici koriste) od bilokojeg drugog providera u HR cisto stoga jer su najveci i mogu samim time bolje pregovarat. Nadalje, na ping/latenciju uz ove sve stvari, utjece i zakupljena brzina (ne previse ako ne pricamo o prevelikom opterecenju) tako da usporedjivanje optike i bakra je bespredmetno (uz jos 100 drugih razloga).

Sto bi to bile "5-10x vise latencije od preporucenih"? S razlogom za velike igre postoje serveri za odredjene zemljopisne regije i ti se trebas spajat/igrat na onim najblizim. Ako ides igrat iz hrvatske na serveru u koreji, ocekuj grozne latencije/ping kako ti, tako bilotko iz europe na bilokakvoj vezi, optika ili xdsl ili kabel, nista ih nece spasit od nepreporucenih latencija.

Hvala na odgovoru.

Razumijem o cemu pricas i vec neko vrijeme pokusavam otkriti zbog cega je tolika ogromna razlika sto se tice gaminga. Naime, berkeleyev netalyzer sam dobio od riot supporta (league of legends) i iz iskustva sam usporedbom nekako zakljucio da je upravo taj "buffering" odgovoran za problem u igri. Razlika je neusporediva znaci iako mi je ping s optikom bio 5-10 manji, igra je bila 100% smooth, dok je s optimom nocna mora igrat (lik, spellovi se teleportiraju i kasne, osjecaj je kao da sve kasni odnosno da se konstantno gube paketi). Na prethodnoj adresi sam istovremeno imao optimu (20mbit) i tcom optiku (40mbit) i usporedivao sve parametre i nekako sumnjam da je sama brzina problem te kazem, jedino mi je taj "buffering" upao u oko koji je bez obzira na server testiranja u kaliforniji bio jako malen. Identicno malen imaju i frendovi koji su testirali s npr. obicnim tcomovim adslom. Dakle konkretno govorim o usporedbi ISTIH servera (riotov u njemackoj, berkeley CA) s dva razlicita interneta.

Imas li ideju do cega bi to moglo biti?

EDIT: iskustvo s optiminim fiksnim internetom sto se tice gaminga mi je jednako (ako ne i losije) tome da koristim mobilni internet i shaream. Normalan ping, ali evidentan lag.

 

 E ovo i mene zanima. Bio sam nekad davno na optimi i u igrama mi je sve kasnilo, protivnici se prikazivali sa delayem nekad i preko sekunde. To sa bufferingom mi je najlogičnije objašnjenje. Ne žele ulagat u novu infrastrukturu i pokušavaju progurat sve veći promet kroz isto grlo koje je zbog torentiranja i gledanja HD sadržaja postalo preusko pa se na nekom hopu ili više njih do destinacijskog servera dogodi bufferiranje i stavljanje u queue. Potpisao sam nekidan sa optimom ugovor koji na sreću mogu raskinut kad hoću pa ako je ovo još uvijek slučaj kod njih vraćam se švapskoj gamadi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2017 14:31 (SC0RPl0N).
9 godina
offline
Re: Optima telekom internet
SC0RPl0N kaže...

E ovo i mene zanima. Bio sam nekad davno na optimi i u igrama mi je sve kasnilo, protivnici se prikazivali sa delayem nekad i preko sekunde. To sa bufferingom mi je najlogičnije objašnjenje. Ne žele ulagat u novu infrastrukturu i pokušavaju progurat sve veći promet kroz isto grlo koje je zbog torentiranja i gledanja HD sadržaja postalo preusko pa se na nekom hopu ili više njih do destinacijskog servera dogodi bufferiranje i stavljanje u queue. Potpisao sam nekidan sa optimom ugovor koji na sreću mogu raskinut kad hoću pa ako je ovo još uvijek slučaj kod njih vraćam se švapskoj gamadi.

 Sto vam je to buferiranje?!?!?!

 

Ono sto ti na kompu vidis pod "buffering" u igri nema apsolutno nikakve veze s pingom ilitiga, latencijom.. Njima su rute po hrvatskoj vjerojatno prilicno dobre, posto je to sve ht mreza, sami sebe lako nadomjeste. Problemi nastaju u medjunarodnim rutama i peeringu gdje premium providere moras vise platit, ali u ovako nesto nemam uvid ni ja ni ti (iako je za pretpostavit da ht ima najbolji peering) i zahtjevalo bi puno vise testiranja, jer cak i na istom provideru, neces ti uvijek ici istim rutama. Znaci ako je neki cvor zagusen, automatika te routa drugim putem. Moze bit da je neki cvor problematican a da uopce nema veze s optimom vec s providerom gdje se taj cvor nalazi, a onda rjesavanje tih stvari jos dodatno traje jer ako se ovi tamo ne udostoje to popravit pravovremeno mozes puhat u vjetar. ITD ITD ITD..

Puno stvari tu utjece a tesko je providere natjerat da ti profil podignu iako jasno u routeru pise koliko mozes i sve je na njima, a ovdje doslovno na 99% stvari oni nemogu direktno utjecat...

11 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
sandokan111 kaže...
SC0RPl0N kaže...

E ovo i mene zanima. Bio sam nekad davno na optimi i u igrama mi je sve kasnilo, protivnici se prikazivali sa delayem nekad i preko sekunde. To sa bufferingom mi je najlogičnije objašnjenje. Ne žele ulagat u novu infrastrukturu i pokušavaju progurat sve veći promet kroz isto grlo koje je zbog torentiranja i gledanja HD sadržaja postalo preusko pa se na nekom hopu ili više njih do destinacijskog servera dogodi bufferiranje i stavljanje u queue. Potpisao sam nekidan sa optimom ugovor koji na sreću mogu raskinut kad hoću pa ako je ovo još uvijek slučaj kod njih vraćam se švapskoj gamadi.

 Sto vam je to buferiranje?!?!?!

 

Ono sto ti na kompu vidis pod "buffering" u igri nema apsolutno nikakve veze s pingom ilitiga, latencijom.. Njima su rute po hrvatskoj vjerojatno prilicno dobre, posto je to sve ht mreza, sami sebe lako nadomjeste. Problemi nastaju u medjunarodnim rutama i peeringu gdje premium providere moras vise platit, ali u ovako nesto nemam uvid ni ja ni ti (iako je za pretpostavit da ht ima najbolji peering) i zahtjevalo bi puno vise testiranja, jer cak i na istom provideru, neces ti uvijek ici istim rutama. Znaci ako je neki cvor zagusen, automatika te routa drugim putem. Moze bit da je neki cvor problematican a da uopce nema veze s optimom vec s providerom gdje se taj cvor nalazi, a onda rjesavanje tih stvari jos dodatno traje jer ako se ovi tamo ne udostoje to popravit pravovremeno mozes puhat u vjetar. ITD ITD ITD..

Puno stvari tu utjece a tesko je providere natjerat da ti profil podignu iako jasno u routeru pise koliko mozes i sve je na njima, a ovdje doslovno na 99% stvari oni nemogu direktno utjecat...

 Ma tko spominje bufferiranje u igri?? Rute prema destinacijskim serverima se sastoje od takozvanih hopova a ti hopovi nisu ništa drugo do routeri/switchevi koji imaju svoju propusnost i na kojima se radi to bufferiranje kad dođe do zagušenosti. Meni je kod optime prije četiri godine otprilike bilo izraženo kašnjenje gaming paketa u downloadu a sad mi je i jasnije zašto. U online igrama je taj delay najprimjetniji, tebi se pojavi protivnik i padaš naoko prvim njegovim metkom a na njegovom ekranu sasvim nešto drugo, ispucao je u tebe cijeli okvir i to je trajalo sekund do sekund ipo. Što se tiče pinga on se provodi takozvanim ICMP protokolom i tu su moguće manipulacije od strane operatera na način da se ICMP paketi šalju uvijek najkraćom rutom bez buferiranja do i od servera a UDP paketi koje online igre najčešće koriste šalju i primaju drugom nerijetko i zagušenom rutom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2017 17:11 (SC0RPl0N).
16 godina
offline
Optima telekom internet

Ispravite me ako griješim :
Ping je jedno, a Jitter ili Bufferbloat je nešto drugo.
Osobno vezu testiram na http://www.dslreports.com/speedtest

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Optima telekom internet
Opalaa !! kaže...

Ispravite me ako griješim :
Ping je jedno, a Jitter ili Bufferbloat je nešto drugo.
Osobno vezu testiram na http://www.dslreports.com/speedtest

 

 ping je vrijeme koje paketu treba da dođe do destinacijskog servera i vrati se nazad clientu a jitter može bit uzrokovan bufferbloatom al ne nužno.

9 godina
offline
Re: Optima telekom internet
SC0RPl0N kaže...

Ma tko spominje bufferiranje u igri??

Ti spominjes buferiranje, i on. Nisi nigdje napisao koje. Takodjer, ne vidim kako ti znas koliko je "bufferiranje" na ostalim rutama, pogotovo kad si spojen ingame gdje ni neznas gdje je server osim ako ne pratis promet wiresharkom, te i dalje neznas koliko je "buferiranje", tako da je jedini logicni zakljucak da citas ono sto ti igrica ispisuje.

Zato opet pitanje, koje buferiranje?

SC0RPl0N kaže...

Rute prema destinacijskim serverima se sastoje od takozvanih hopova a ti hopovi nisu ništa drugo do routeri/switchevi koji imaju svoju propusnost i na kojima se radi to bufferiranje kad dođe do zagušenosti.

Normalno da su to routeri/switchevi, pa ne routa to sekretarica u centrali rucno, nekuzim opce koja je poanta spominjanja ovog. A sad opet natrag na pitanje, kako ti znas koliko je "bufferiranje", dal uopce znas sto je buffering i cemu sluzi? Buffering sam po sebi je zamisljen da pomogne kod veza s nedovoljnom brzinom...

Kao sto sam napisao vec ranije, taj "buffering" koji ti spominjes je vjerojatno uzrokovan necim na tvome racunalu ili kucnoj mrezi.

SC0RPl0N kaže...

Meni je kod optime prije četiri godine otprilike bilo izraženo kašnjenje gaming paketa u downloadu a sad mi je i jasnije zašto.

Zasto? Neki konkretni dokaz il si ti sam dosao do nekog zakljucka?

SC0RPl0N kaže...

U online igrama je taj delay najprimjetniji, tebi se pojavi protivnik i padaš naoko prvim njegovim metkom a na njegovom ekranu sasvim nešto drugo, ispucao je u tebe cijeli okvir i to je trajalo sekund do sekund ipo.

  Sekund do sekund ipo? Sad si ga bubnuo... Jel ti razumijes KOLIKO JE TO OGROMNA velicina u pojmu latencije? Kad se prica o ingame lagu ljudi pricaju o milisekundama i do nekakvih <50ms se racuna oke, a "lag" prijavljuju na 200/300. Jos se sjecam na dialupu 14.400 bps sam imao ping 500. To je inace 0.5s. Al ti imas kasnjenje od sekunde/sekunde ipo? Ya. Radje komp popravi...

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice