Na sto paziti kod odabira operatera

poruka: 4
|
čitano: 1.862
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Na sto paziti kod odabira operatera

Postoje li neka sitna slova na koja treba paziti? 

 

Prvenstveno me zanima ovo za optiku, ali konkretno u mojoj zgradi sva optika dolazi do stana preko koaksijalca. Znaci neki hibridni, FTTB sistem.

U igri su operatori bnet, btnet, terrakom i oktv.

 

Recimo kad reklamiraju brzinu veze, da li je to kao maksimalna moguca ili brzina varira? Koja je minimalna zakonski dopustena brzina u odnosu na neku njihovu deklariranu vrijednost?

Ne znam da li je to nekim pravilnikom regulirano?

 

Sto se tice opreme koju koristim za spajanje na net, zanima me da li svi daju administratorski password, i koji provider daje opremu koja se moze konfigurirati za port forwarding i slicne fore, ne znam, mozda VPN gw (ima li takvih). Ponavljam, ovo me prvenstveno zanima za modeme koji se spajaju preko koaksijalnog kabela.

 

Recimo, koliko sam skuzio iskon ima neki refresh cycle oko ponoci u kojem setira dio konfiguracije modema na njihove defaultne postavke, reseta mi vanjski IP (trenutno imam njihov adsl). Da li je ovo praksa i kod drugih operatera?

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Na sto paziti kod odabira operatera

Za BNet znam da imaju "flat" internet, ali nakon 300gb ti smanje brzinu na 1mbps :) Shady stuffs.

Moj PC  
0 1 hvala 1
9 godina
offline
Re: Na sto paziti kod odabira operatera

Zavisi sve o brzini. Što je veća brzina to više gigabajta moraš potrošiti da ti uspore. Samim time raste i minimalna ograničena brzina. Na primjer za 120mbps kad prekoračiš potrošnju smanje na 7mbps. 

13 godina
offline
Re: Na sto paziti kod odabira operatera

Da sam na tvom mjestu Vip/B.net ne bih uzeo. Imam trenutno Amis koji je Vip nedavno dobio, čim su nas prebacili na Vipove linkove bilo je problema s internetom. Osjeti se veliko usporenje pri skidanju datoteka i torrenta. Osim toga, tu je i fair use - oni su jedini operater u Hrvatskoj koji imaju fair use i to u 2016. godini!

 

Brzina varira i to je normalno, ne može uvijek biti ista, ali sve ovisi o tehnologiji koja se koristi.

 

Što se routera tiče, mislim da jedino Terrakom ne da pristup routeru nego da se njih mora zvati za svaku sitnicu, pa i za promjenu lozinke od Wi-Fija. Operateri obično daju samo usera, ne admina jer ljudi znaju često zeznuti postavke pa izgube pristup internetu. User sadrži samo osnovne postavke poput postavke za Wi-Fi i slično.

 

Promijenu IP adrese imaju svi operateri, neki to rade češće, neki rijeđe, ali obično se to radi svaka 24 sata. Ako si uzeo statičku IP adresu (koja se još dodatno plaća 500 kn/mj., bar je toliko koštala kod Amisa), IP ti se neće mijenjati.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice