EGPU - Eksterna graficka za laptop

poruka: 162
|
čitano: 81.632
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
neonzg kaže...

Pozdrav momci! Totalno sam nov ovdje pa imam par pitanja posto u neko skorije vrijeme planiram probati egpu setup. Trenutni laptop je lenovo z570, i5 2430m-sandy bridge, 8 rama, nvidia gforce 540m grafulja...posto imam integriranu hd3000 i nvidiu i switch s kojima prebacujem koja radi mislim da bi ovo klapalo bez problema. Veliki plus je sto imam i ovaj express card slot pa nebi morao otvarati laptop. U planu mi je staviti gtx 660 ili tako nesto pa me zanimaju misljenja...Jel stvar funkcionira bez eksternog monitora s obzirom da imam 2 graficke unutra, znaci samo ugasim ovu nvidijinu i koliko se gubi ako se nebi prebacivalo na eksterni monitor...koliko sam vidio stvar bi trebala funkcionirati? Dojmovi, komentari, misljenja su vise nego dobrodosli....hvala

 Zar taj laptop ima expresscard slot? Ja ga ne vidim a doma ga imam skoro 3 godine. Zainteresiran sam za kakv upgrade, 

moze li Ivy Bridge i7 u njega?

mojpismonosa
14 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Za kolegu koji tvrdi da ima Z570, dakle ili fi fulo ime laptopa ili sto, taj laptop nema expresscard,

takoder upgrade s i5 2430M na i7 (sandy) zahtjeva promjenu hladnjaka (koji je u i7 slucaju

dosta drugaciji) ali je zato isti u i3 slucaju. GPU je takoder integriran u MBO i nemoguce ga je

zamijeniti (nije MXM modul), ali se moze iskljuciti.

 

Na tom laptopu nema puno smisla nikakvo ulaganje kad je dosta ogranicen, nema ni USB 3.0.

mojpismonosa
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.1.2015 12:47 (Mojpismonosa).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Zahvaljujem

neon3d
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
Mojpismonosa kaže...

Za kolegu koji tvrdi da ima Z570, dakle ili fi fulo ime laptopa ili sto, taj laptop nema expresscard,

takoder upgrade s i5 2430M na i7 (sandy) zahtjeva promjenu hladnjaka (koji je u i7 slucaju

dosta drugaciji) ali je zato isti u i3 slucaju. GPU je takoder integriran u MBO i nemoguce ga je

zamijeniti (nije MXM modul), ali se moze iskljuciti.

 

Na tom laptopu nema puno smisla nikakvo ulaganje kad je dosta ogranicen, nema ni USB 3.0.

 Pa ako se lap koristi kao stolno racunalo egpu ima smisla, sam adapter je cca 340kn, neki fortron 350W je cca 100kn i gtx 560 se pronadje za 500kn, jedan i5 ili i3 su u stanju tu graficku pogurat i covjek se moze fino naigrat dok ne uspara za komp ili bolji laptop.

 

i7 ne zahtjeva nuzno "apgrejd" hladnjaka - uz limitiranje turba i ugasenu diskretnu grafiku bez problema i njegov kuler moze bit dosta.

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
14 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Znači, po ovome ako se koristi ekran od laptopa dobit ću 15-ak% lošije rezultate?

HTC 8X :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Onda sam ocito ispao glup...Budala to mislila spojit na ovaj memory card reader

neon3d
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
kratos091 kaže...

Znači, po ovome ako se koristi ekran od laptopa dobit ću 15-ak% lošije rezultate?

 i3 3110M je bottleneck za jednu gtx 760, ali ugrubo iz dostupnih testova za iduči članak (gdje imam rezultate s i7 4810MQ + gtx 760) ako se igraš na eksternom nekih 10-20% su gubici, na internom nekih 20-30%, ako se koristi Optimus.

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
12 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

darkydark, imam pitanje...

 

Kad spojim sve skupa, jel bi ja trebao dobiti kakav feedback da stvar radi? Uopce nema znakova da je spojeno. Nisam još radio DSDT override. Spajam GTX 560 trenutno.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

dal ti device manager pokazuje novi hardware?

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
9 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Vidim da je tema malo oživjela otkad sam zadnji put bio tu, drago mi je zbog toga. Ovaj članak od pceksperta je jako zanimljiv i pročitat ću ga svakako kad uhvatim vremena. Vidim da su ovi iz članka stavljali rezultate testova na ovim popularnim benchmarksima pa darkydark, ovom prilikom ti dajem savjet/prijedlog da i ti kad već testiraš te konfiguracije pokreneš koji benchmark i staviš rezultate čisto da ljudi koje bi ovo zanimalo imali uvid koliko im se isplati određena investicija i kakve performanse dobivaju. Isto vrijedi i za druge ambiciozne koji su spremni testirati ovo.

Lijep pozdrav.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
darkydark kaže...

dal ti device manager pokazuje novi hardware?

 Ne. U tome i je problem...

12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
AirLive kaže...

Vidim da je tema malo oživjela otkad sam zadnji put bio tu, drago mi je zbog toga. Ovaj članak od pceksperta je jako zanimljiv i pročitat ću ga svakako kad uhvatim vremena. Vidim da su ovi iz članka stavljali rezultate testova na ovim popularnim benchmarksima pa darkydark, ovom prilikom ti dajem savjet/prijedlog da i ti kad već testiraš te konfiguracije pokreneš koji benchmark i staviš rezultate čisto da ljudi koje bi ovo zanimalo imali uvid koliko im se isplati određena investicija i kakve performanse dobivaju. Isto vrijedi i za druge ambiciozne koji su spremni testirati ovo.

Lijep pozdrav.

  Članak je moj, i u planu je čitava serija i konstantni updateovi raznih kombinacija kako mi prođu kroz ruku.

 

Čak pokušavam ra razumne novce nabaviti HP Zbook 15/17 G2 - da si otvorim i mogučnost thunderbolt 2 eGPU-a u budućnosti.

mjaneci3 kaže...
darkydark kaže...

dal ti device manager pokazuje novi hardware?

 Ne. U tome i je problem...

 

Koristiš mPCIE? i jesi li siguran da si sve dobro spojio?

 

Imaš li DIY eGPU Setup 1.x instaliran?

 

Probaj ući u windowse, stavit komp u sleep i onda prištekat eGPU.

 

Situacija dok imaš iGPU dGPU i eGPU nije plug n play. Jer ponekad dvije grafičke ne vole surađivat zajedno najbolje, odnosno windowsi neznaju kolko sistemskih resursa nečemu dodjelit.

 

Možeš probat napravit DSDT Override, imaš tutorial na početku, obvezno skini zadnju verziju programa.

Dok dođeš do djela sa fiksanjem errora u samome tutorialu - zguglaj red za koji ti compiler prijavi error i pogledaj kaj su ljudi radili da ga fixaju.

 

Idući članak bude detaljnije o DSDT Overrideu i zakaj za neke implementacije treba DIY eGPU Setup 1.x

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
14 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Možda može u BIOS-u postaviti da se koristi samo integrirana, pa onda probat? Kod mene ima ta opcija, ali ja imam nvidiu i switchable graphics.

HTC 8X :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

U BIOS-u nemam opcije za switch grafike... Postoji samo dedicirana Mobility Radeon grafika i to mi vjerojatno stvara najveci problem u cijeloj prici. Nemam DIY setup instaliran i sve je dobro spojeno preko mPCI...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
mjaneci3 kaže...

.. Mobility Radeon grafika ..

 -vjerojatno, Radeonke su oduvijek koristile 'nedozvoljene' adrese npr h270-330 i probleme ostatku systema (mreža, zvuk..) rješenje je možda reset BIOSa ali na notebooku to ne mora pomoći.. enivej, probaj s priključenom egpu reset CMOS/BIOSa (ako uopće postoji opcija, google..). Ili s externom Radeonkom.. Pošto noviji BIOSi uopće ne nude te 'starinske' postavke pitanje dali ima rješenja osim automatike koja to posloži na svoj način.

- ako koristiš npr EFI mod, možda je to razlog, tj tad ne dodjeljuje BIOS postavke nego se sve prebacuje na OS. Promjena u legacy mod je povezana s ostatkom instaliranog OSa pa to često nije moguće (neće bootati OS), ali možda... ili s livemedija (kao ubuntu tek da vidiš dali je HW tad aktivan).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
mjaneci3 kaže...

U BIOS-u nemam opcije za switch grafike... Postoji samo dedicirana Mobility Radeon grafika i to mi vjerojatno stvara najveci problem u cijeloj prici. Nemam DIY setup instaliran i sve je dobro spojeno preko mPCI...

 Ako imas dGPU samo - poput ove tvoje radeon kartice imas istu situaciju kao i ja sa M6600 - Moraš napraviti DSDT Override i vrlo vjerojatno ces morati koristiti DIY eGPU Setup. Nema veze kaj imaš nVidiju s obzirom da ti laptop ne koristi switchable graphics.

 

Ako si iz zagreba mozes sutra prijepodne navratit do mene s porcijom čevama i kutijom pljuga pa pogledamo sve detaljno :)

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
9 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
darkydark kaže...

  Članak je moj, i u planu je čitava serija i konstantni updateovi raznih kombinacija kako mi prođu kroz ruku.

 Čak pokušavam ra razumne novce nabaviti HP Zbook 15/17 G2 - da si otvorim i mogučnost thunderbolt 2 eGPU-a u budućnosti.

 Sve 5 samo kažem da nisam vidio da si stavljao dosada rezultate tih benchmarkova, ako si još uvijek u posjedu ovih kartica koje si već testirao, onda u redu, test se uvijek može ponoviti. Ako i nisi, nema veze, samo sav davao prijedlog. Sretno s tim zbookom inače. I projektom općenito.

darkydark kaže...

Ako si iz zagreba mozes sutra prijepodne navratit do mene s porcijom čevama i kutijom pljuga pa pogledamo sve detaljno :)

 Neke se stvari ne mogu kupiti novcem. Za sve ostalo tu su čevapi.  

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.2.2015 17:58 (AirLive).
9 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

pozdrav ekipa, čitam malo po netu i forumu o ovoj temi, vidim da je trenutno aktualna u pravo vrijeme sam uletio :D 
danas sam naručio EXP-GDC spomenut ranije u temi, imam laptop TOSHIBA Satellite p500-191, sljedeće u planu imam kupnju grafičke koju će vjerojano, valjda :D u skorije vrijeme ugradit u desktop kojeg planiram složit kad se skupi neka lovica (konfa do nekih 6000 HRK), koja grafička bi bila idelna za to (granica 1200 kn) a da nemam nekih komplikacija poslje sa eGPU-om, razmišljo sam o GTX750 al vidim da nije baš idealna za to... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.2.2015 23:39 (GLaD0S).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
GLaD0S kaže...

pozdrav ekipa, čitam malo po netu i forumu o ovoj temi, vidim da je trenutno aktualna u pravo vrijeme sam uletio :D 
danas sam naručio EXP-GDC spomenut ranije u temi, imam laptop TOSHIBA Satellite p500-191, sljedeće u planu imam kupnju grafičke koju će vjerojano, valjda :D u skorije vrijeme ugradit u desktop kojeg planiram složit kad se skupi neka lovica (konfa do nekih 6000 HRK), koja grafička bi bila idelna za to (granica 1200 kn) a da nemam nekih komplikacija poslje sa eGPU-om, razmišljo sam o GTX750 al vidim da nije baš idealna za to... 

 Rabljena gtx 760, a od novog prije uzet 660 ili ti ako gdje ima za te pare.

 ne gine ti dsdt override i kupovina diy egpu setupa.

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.2.2015 0:02 (darkydark).
12 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Ukoliko je netko zainteresiran za kupovinu Beast-a s mPCI povezivanjem, nek se javi. Projekt mi propada i sumnjam da ću ga nastaviti zbog nedostatka vremena i financija, pa ako je netko planirao naručivati mogu mu skratiti muke i za istu cijenu prodati svoj. Nije korišten uopće, spajano je jednom i nakon toga sam ostao bez vremena...

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Ako nekog zanima eGPU sa GTX 980 i Dell Precision M6800 moze procitat na ovom linku.

Dell Precision M6800 i7 4810MQ, 8GB, FirePro M6100, 240 + 500 + 100
9 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

POMOĆ Lagano ludim. Ne mogu naći konkretne upute. Imam Lenovo g710, procesor 3550m,integrirana HD Haswell, maknuta wireless kartica, i koristim adapter EXP GDC Beast Laptop External Independent Video Card Dock, kupljen na banggood.com na akciji za 40 dolara. Na nju sam probao spojiti gt 640 nVidia grafičku. Graf za igre nije nešto ali je barem 10 puta bolji od integrirane. Imam dual OS win8.1 i 7, a u device manageru mi ništa ne očitava. S nVidia je trebalo biti plug and play,imam sve da u teoriji radi normalno, a sad čitam ovdje po forumu DSDT Override, Setup 1.x koji "samo" dođe 25 dolara (a nakon svih ulaganja u komp sam dekintiran, a love do početka turističke sezone nema),O programiranju, DST editoru znam koliko i aboriđžin o nuklearnom reaktoru. Znam da neka glupost koči prepoznavanje hardvera.  Laptop ima veću rezoluciju nego moj TV tako da mi je cilj igranje na internom ekranu s nekim optimus drajverima. Kako da win 8.1, ili 7 prepoznaju grafičku? Dok ovo sam rješim već ću biti u penziji. Ima li tko ideju? Zahvaljujem unaprijed na bilo kakvom praktičnom savjetu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 9:09 (Domba83).
 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Jesu windowsi u UEFI ili Legacy instalirani?

 

Imas kakvo ATX napajanje na koje je grafa spojena? Napajanje grafickoj je obvezno. Koje napajanje koristis i je li iapravno?

 

Probaj komjuter stavit u sleep i onda ustekat eGPU i nakon toga ga probudit.

Znaci samo ustekas onaj "hdmi dio" u adapter dok komp spava i to bi trebalo biti to.

 

Inace konkretne upute imas u ovoj temi, imas u zadnjem linkanom čanku.

 

DSDT Override nije kompliciran za napravit, ak bas hoces mogu ti ga i ja napravit, samo ces mi morat poslat DSDT file da imam s cim radit.

 

Inace najveci problem je da tvoj lenovo ima whitelistu za wifi slot.

 

EDIT:

 

Ajde da lijepse napisem ovo gore da mi znas dati informacije da ti mogu pomoći:

 

Napajaš li eGPU (svoju GT640) sa nekakvim napajanjem ili adapterom priključenim na eGPU adapter? Ako ne, treba ti obvezno nekakvo napajanje bez obzira kaj ta grafa ne traži dodatno napajanje u vidu 6 i 8 pinskih konektora - eGPU adapter ako nije spojen na nekakvo ATX napajanje ili Dell adapter koji ja koristim ne isporucuje onih "standardnih" 75W koje x16 PCIE slot u desktopu pruža, jer nema od kud to davat.

 

Koje napajanje koristiš?

 

Tvoj laptop ima whitelistu na mPCIE slotu - znaci dok sredis napajanje, nista nesmije biti uključeno u taj slot tokom paljenja i incijalizacije BIOSa (tj tokom POST-a), ako ne želiš dat novce za DIY eGPU Setup to možeš pokušat riješiti tako da:

1) Staviš laptop u Sleep - spojiš eGPU i probudiš ga - što možeš vidjeti da sam ja radio u članku sa M6800 i GTX 980. Kako bi si olakšao proces možeš spojiti mPCIE kabel prije u laptop i kad ga staviš u sleep samo uštekati onaj "HDMI" dio u eGPU adapter, kad lap spava.

2) Nakon POSTA, a prije bootanja Windowsa mozes zaustavit laptop - tam na onom djelu gdje te pita koje windowse upalit, dok ti taj izbornik odbrojava, ustekas eGPU i pustiš windowse da se upale.

 

Da se razumijemo na PM me dosta ljudi vec kontaktiralo, neki bezobrazni jer eto nisam negdje u Caps Locku napisao da treba i eksterno napajanje, a ako itko pročita bilo koji od članaka ili prvi post vidjet će da ga spominjem.

Ovo je DIY - Do it yourself - tip nadogradnje znaci, s obzirom da ste novi - mozda ce zahtjevat puno mozganja da sve proradi.

 

 

Najbitnije je ne paničarit - lijepo pročitat moje članke i ovaj topic još jednom s obzirom da je princip isti i pokušat vidjet sami gdje je problem.

 

 

 

 

Dell Precision M6800
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 11:26 (darkydark).
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Najprije Hvala na odgovoru. Iznenadila me brzina odgovora,a nisam bio uz laptop da odg. Sorry

Napajanje je od starog laptopa snage 120w. DC port na adapteru može vući do 150w Grafičku sam jeftino uzeo za 250kn, čisto da vidim da li stvar radi. Potrošnja g640 grafičke je oko 65w i uzeo sam je namjerno jer malo troši i nije mi se dalo investirati u ATX napajanje za jače grafičke. Ne bi trebalo napajanje stvarat probleme, kad se komp starta sa uključenim adapterom ventilator se odmah upali. Idem smjesta probat iz standbya startat adapter za win i malo se igrat sa tim Hvala puno i javim rezultate kao i za upit o win (UEFI ili Legacy). Cilj mi je bar ako ja ne uspijem nariktat ovo da ljudi imaju neke koristi iz tuđih grešaka.

12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

EXP GDC koristi 12V, vecina adaptera za prijenosnike je 19V pa ako imas taj adapter ustekan u EXP GDC vadi ga odma VAN jer postoji mogucnost da si spržio sve.

Na banggoodu još lijepo piše da je DC utor za eGPU 12V...

 

Jedini adapter uz onaj Dell D220P koji je 12V jedini koji se još može koristiti je od XBOX (neznam napamet kojeg) koji isto ima izlaz od 12V. ATX napajanja su zgodna jer možeš u pravilu koristit zadnje smetje za prvu ruku s obzirom da nemoraš napajati cijelu konfiguraciju nego samo GPU, a dobio si potreban kabel za prištekat ATX napajanje.

 

Znaci eGPU adapteru moras dati njegovo posebno napajanje koje mora biti 12V. Bez obzira kak jaki adapter ustekas direktno u laptop - mPCIE port ne moze pruziti dovoljno struje za bilokakav eGPU zato je eksterno napajanje bitno i obavezno.

 

Sto se tice UEFI i Legacy boota - na nekim prijenosnicima eGPU radi s UEFI modom rada - konkretno znam za Dell E5430 koji se pokazao kao idealan (što se tiče jednostavnosti) jer sve kaj sam do sad unjega uštekal radilo je plug n play - bilo AMD, bilo nVidija grafička (naravno preko Express Carda, jer nemam mPCIE adapter)

 

Ma može se sigurno nariktat, ali eto zahtjeva truda - nijedan proizvodjac laptopa to ne podržava - jer takve kombinacije im direktno utječu na prodaju laptopa s obzirom da stva koja na njima uvijek prvo zastari i nakon par godina postaje beskorisna je upravo grafička kartica.

 

 

Ako si iz Zagreba - mozes mi se javiti na PM i u najgorem slucaju mozes doci do mene s pivom i čevapim iduci tjedan pa probam to sve skupa.

Dell Precision M6800
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Svaka čast na brzini odgovora. Nisam iz Zagreba, već Drniš, ali kad navratim svako 2-3 mj. ćevapi će negdije pasti i nije da pričam uprazno već tako mislim samo zbog tvog  truda i dobre volje uloženog u tipkanje. Sad mi je trta da si nisam skurio adapter. Brzopleto sam ga uključio (vidio na banggoodu sliku punjača max 150w  i reko ma to je to-glupo, ali srećom nije riknuo). Imam neki punjač na 12 volti 84w koji sam koristio za hho plin,ali je na 12v Trebao bi biti dovoljan jer je gt640 pod opterećenjem na 65w Joj da....grafička mi nema ulaz za dodatni adapter, znači dizajnirana je da sve ide preko mPCI slota tako da mi nebi ni atx previše pomoglo. Namjerno sam uzeo tu slabiju da izbjegnem probleme sa strujom.

Promjenjen punjač, startao sam windowse (i 7 i 8) iz sleepa,pa uključio hdmi kabel,ništa,opet sam probao isto (i za 7 i 8 zasebno) prilikom startanja računala nakon biosa kad se nude dvojni OS opet device manager ne očitava. SiSoft Sandra i Aida 64 mi ne očitavaju mpci-e. Samo neki Atheros uređaj, valjda mrežna. Mislim da je riječ o sabirnici i da mi ne gine DSDT override. Jučer sam 7 sati proveo po forumima, probao sam DST editor, win compiler, forume, npr http://forum.techinferno.com/diy-e-gpu-projects/3539-guide-dsdt-override-simultaneous-igpu-dgpu-egpu.html bez uspjeha, nemam jednostavno prakse sa tim i sa comand promptom.

Živcira me da proizvođači ne mogu stavit bar 1 prazni 2x mpcie utor, a ne ja uđem u bios i 2 opcije, mrežna kartica i wifii,white list ne možeš zaobići. Ne znam kako je na linuxu, i kako on očitava 32 bitnu ili 36 bitnu sabirnicu. Gramzljivo. Svako može imati gejmerski laptop kad bi dali samo jedan utor, a ovako alianware, ne gine nam 15000 nečega. Ej da...stari laptop forcebook  fl90, ima nvidija 8600gt, radi jedino kad mu sa fenom podgrijem graf ;-), što sam i napravio da vidim da li radi.On ima onu bočnu deblju praktičnu  karticu za vanjske uređaje i kad sam probao na njemu učita mu u manageru gt 640. Šteta da rikne sam od sebe za 10min. Ne znam-probati ću taj DST editor, možda upali, a kad sjednu pare kontaktirati nanda4 25 dolara mi očito ne gine. Nisam stigao ni upitati Optimus driveri, mogu razumjet te drajvere tipa mobilni grafički procesor 650m i+ npr HD Haswell, ali da li ti drajveri rade u vanjska + integrirana grafička kombinacija? More je toga Sad znam da ništa neznam

12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Znaci - imas onaj kabel koji si dobio s eGPU adapterom koji sluzi za spajanje ATX napajanja - onaj veliki dio sluzi samo za spajanje na 24pinski kako bi se isti mogao paliti zajedno s eGPU adapterom odnosno da nemoras posebno paliti napajanje (zato ima samo jednu ili dvije žice, ili samo spojen u zelenu ili u zelenu i crnu). Uz taj 24pinski imas i mali 4 pinski na istom kablu di se usteka 12V koji treba da adapter moze dati 75W.

 

Znaci na tom starom ti eGPU radi? Taj stari compal ju uredno prepozna?

 

DSDT Edit pomaze tek ako vidis grafu unutar windowsa da rjesis neke errore. Znaci mi prvo moramo natjerat tvoj laptop da prepozna eGPU.

 

Ako sam dobro shvatio ti si kupio EXP GDC Beast - on na vrhu ima prekidace, oni služe kao odgoda paljenja, odnosno da se zaobiđu bios whiteliste. Te prekidaće pomoći isključivo dok je sve ugašeno.

 

Znači sve fino uštekaj do kraja i kak spada kao da sve radi i onda upališ prvo u jednoj kombinaciji, ak ne prepozna grafu u drugoj i tak. Poanta je namjestit prekidaće na način da nakon kaj završi inicijalizacija BIOSa se upali eGPU i na taj načim preskoći whitelista.

 

Znaći jedna kombinacija, jedno paljenje.

 

Isto kombinaciju sam i ja morao raditi sa HP Elitebook 2570p - on fino upali eGPU nakon kaj bios obavi svoje, jer ako je eGPU ustekan bez te odgode laptop samo krene cvitili da je nepodržani uređaj uštekan i neće.

 

Što se tiče drivera - koriste se najobičniji desktop driveri - oni u sebi imaju sve podržano za optimus. 

 

isto tako Optimus radi najnormalnije s Haswell + desktop nvidija graficka kaj je pokazano u drugom članku na pcekspertu u kombinaciji i7 4810MQ sa HD4600 i GTX 980 i GTX 760 grafičkama. Di su korišteni zadnji dostupni desktop driveri dostupni u to vrijeme.

Dell Precision M6800
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 13:55 (darkydark).
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Zanimljivo stari Compaq fl90, ne da ima mini pcie za wirelles. ima jedan ispod tipkovnice, plus još jedan pored wirelles kartice te Express Card koji mi je prepoznao. Šteta da rikava jer se od njega može sli složit.  Ovaj novi Lenovo g710,samo 2 mpcie, jedan za mrežnu (poprilično nedostupan,morao bi pola laptopa rastakat) a drugi od wirelles kartice, mini slot i oba na white listi. Zanimljivo, kao da ih namjerno takve rade znajući da bi im vanjske grafičke uništile prodaju mobilni graf procesora. Oni mogu, da hoće napravit i izmjenjivu grafičku koja koristi pcie utor,sa zasebnom memorijom. To je stvar profita, zbog toga su white liste,da blokiraju. Uglavnom oba pcie od Lenova se mogu palit, gasit iz BIOSA. Bio se def treba zaobić. Probao sam na EXP GDC Beast, sve kombinacije. Ima glavni, defaul prekidač, a pored njega drugi sa kombinacijom odgode paljenja od 7 i 14 sekundi. Probao sam sve kombinacije za win 7 i 8.1,sve odgode paljenja 1 kombinacija 1 paljenje i ništa. Iz očaja znajući da ni to neće upalit, ali da čisto probam, prvi prekidač sam iz defaula pomakao udesno i kombionirao sa win 8 i 7 u svim kombinacijama odgode palenja, naravno u device manageru NIŠTA.  Kako dalje...čitam da se bios može promjenit, ne da mi se igrati sa tim,ne usudim se.

 DSDT override mi je - idući korak U Device manageru mi se mora pokazat extended memory, mora se ograničenje mpcie porta zaobići, probao sam to jučer ali ne ide. Očito ne očitava grafičku. Koristio sam ovaj video link

 nije upalilo jer očito ovisi od laptopa do laptopa. Jednostavno zvuči izvući tablicu, promjenit je i vratit da se proširi pcie na 36 bita, ali ne mogu, neznam, ne ide. Spominju neku grešku 12, ali meni win 7 i 8 uredno 8 gb očitavaju,nema ograničenja na 4. Ne znam kako mogu vidjeti stvarnu brzinu mpcie U uputama mi stoji da imam 2xmpcie Mogao bi Linux Maya,Kali ili neki takav instalirat, čisto da vidim kako će mi prepoznati mpcie utor da mogu locirat di ga i šta blokira i ograničava. 

Ako DSDT override ne upali, odoh instalirat Linux, nVidia drajvere za njega u Optimusu i samo za igre.  Inače puno hvala na informacijama, ovaj savjet  za Optimus drajvere će mi dobro doći.

9 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Evo na mom Toshiba Satellite P500-191, grafička dGPU - GT 330M, eksterna - Gainward GeForce GTX 560, EXP GDC Beast, conect putem expresscard-a, proradilo praktički PlugAndPlay, bez odgode paljenja, samo instalirani kompletni driveri, pokušao sam sa starom 9500GT ali pojavljuje se error 12, znači - dsdt override, al iskreno oni tutorijali mi nisu nimalo pomogli jer je sve objašnjeno poprijeko i nejasno, no nebitno, ionako sam je posudio nije moja :D pitanje, dal pomoću DIY eGPU setupa mogu dodatno poboljšati rad eGPu-a i na koji način pošto imam samo dGPU u laptopu, prilikom podešavanja PCI Compaction endpoint-a te nakon toga pokretanja Run compact-a, odradi mi sve kako treba bez errora, al mi ne vrača na početni izbornik, drugo - prilikom pokretanja igrice ili nekog zahtjevnijeg grafičkog napora u uređaju u koji je uštekana grafička se čuje zvuk "krčanja" ko iz nekog starog hard diska :D , neznam dal je to normalno, il je možda problem u preslabom napajanju koje nije nešto (MS-ovo 400W).

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Nek ne coil whine ne zamara - ja sam ga uredno imao s Dell D220P adapterom, kad sam se prebacio na kvalitetnije ATX napajanje je nestao.

Mogao bi pomocu DIY eGPU poboljšati performanse na način da ugasiš dGPU, ali s obzirom da tvoj laptop nema switchable graphics, nemožeš ništa.

Prilikom podešavanja bilo čega sa DIY eGPU setupom, nakon što podesiš sve ideš na "Test Run" i odaberes continue to windows ili kaj već piše, neznam napamet.

 

Da se vratim kolegi koji pokušava sa Lenovo G710 - nemoj se zamarat sa DSDT Override tak dugo dok ti laptop ne prepozna grafičku.

 

Po meni prvo i najbitnije je da provjeriš koristiš li 12V adapter da napajaš eGPU - sve drugo može skurit/s**bat eGPU adapter.

 

Drugo neki korisnici su imali sreće sa UEFI modom rada, odnosno da je sve radilo s W8, ali s obzirom da većina implementacija se bazira na w7 moja velika preporuka je da koristiš Legacy mode i obvezno ugasiš secure boot u biosu.

 

S obzirom da tvoj laptop ima whitelistani WiFi port ono što moraš bez korištenja DIY eGPU Setupa je: palit/spajat eGPU na laptop tek nakon bios posta.

 

Odnosno zahaltaš windowse prije nego se krenu palit. Znači zaustaviš komp na onom djelu gdje biraš hoćeš li windows 7 ili 8 i onda spajaš eGPU adapter. Ako se ventilatori na grafičkoj krenu vrtit normalno nakon što spojiš pališ windowse i provjeravaš je li grafa prepoznata, ako je instaliraš nVidia drivere, tek onda ako imaš error 12 kreces sa DSDT overrideom.

 

 

 

 

Dell Precision M6800
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 22:17 (darkydark).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice