HP 6730s - Spor i steka

poruka: 9
|
čitano: 3.011
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
HP 6730s - Spor i steka

Dakle od prije neki dan se pojavio čudan problem:

- Očajno je usporen, treba mu 10+ minute da se pokrene. Čak i miš ponekad šteka
- Puno se manje grije pod opterećenjem nego inače
- BIOS/UEFI - Šteka, treba mu pola minute za POST.
- Linux - Steka, malo brzi nego Windows ali i dalje očajno i skoro neupotrebljivo. Niti Live distribucije ne rade brze.


Laptop prolazi memtest86+ bez errora, samo sto mu jako puno treba, te takodjer steka.
Temperature su u redu. Čišćen prije cca mj dana i promjenjena termalna pasta.
Kad se tek ukljući radi normalno, ali opet uspori za par minuta - Solucija: Iskopčati s punjača na minut pa opet ukljućiti za novih 10+ minuta normalnog rada


Da li je moguće da je punjač u pitanju? Jer laptop je već dugo samo na punjaču, bez baterije, jer je baterija odradila svoje. 
Imam puno iskustva ali prvi se put susrećem s ovakvim slučajem pa trebam malo pomoći u rasvjetljavanju problema.


I dont care that they stole my idea . . I care that they dont have any of their own. — Nikola Tesla
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.4.2015 15:14 (xZero).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: HP 6730s - Spor i steka

Između ostalog vrlo je izgledno da je upravo punjač uzrok problema jer taj prijenosnik koristi smart pin adapter.

Ukoliko taj dio ne radi kako treba laptop ne prepoznaje snagu punjača ili "pretpostavlja" minimalnu snagu pa spušta performanse računala.

Prije svega posudi punjač i probaj s drugim, testiraj disk.

15 godina
offline
Re: HP 6730s - Spor i steka

power ne objašnjava spor POST/memtest.. tako da je ipak nešto vezano uz CPU ili kontroler (chipset/SATA/USB), pa i mogućnost da je nešto s BIOSom, možda je dovoljno flashati ga.. ili posljednje mijenjanje paste, senzor .. možda treba počistiti ili neki kontakt nije dobar, npr puknut šaraf koji drži hladnjak. Simptomi su najsličniji pregrijavanju.

btw baterija bolje da je priključena (osim ako je error takav da radi problem).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
HP 6730s - Spor i steka

Baterija nije radila probleme. koliko se sijecam. Bila je potpuno mrtva - kao da je i nema.
Probat cu prvo punjac drugi, imam jedan koji treba odrezati konektor i spojit opet jer ima prekid.

Preselio sam u Svedsku prije nekoliko mijeseci pa nemam bas ni alata, ni mjerne instrumente, pa nemogu testirat. 

I dont care that they stole my idea . . I care that they dont have any of their own. — Nikola Tesla
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.4.2015 22:34 (xZero).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: HP 6730s - Spor i steka
ihush kaže...

power ne objašnjava spor POST/memtest.. tako da je ipak nešto vezano uz CPU ili kontroler (chipset/SATA/USB), pa i mogućnost da je nešto s BIOSom

Kako ne?

Smartpin funkcija je direktno vezana upravo uz kontrolere (KBC i SB) te regulira i brzinu cpu-a kao i cjelokupnog sistema i to neovisno o OS-u.

Većina sklopa je isključivo hardverski izvedena te kvar na tom sklopu može se manifestirati upravo na način koji je kolega opisao. No ne znači nužno da je to i uzrok problema, samo pretpostavka. Probati drugim punjačem kako bi se eliminirala ta izgledna mogućnost barem meni se čini kao prvi i najednostavniji korak uzevši u obzir da je poprilično čest kvar na prijenosnicima s smartpinom.

Naravno, može tu biti sto drugih stvari slažem se ali ovaj problem definitivno je moguće uzrokovan s neprepoznavanjem adaptera.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.4.2015 0:01 (ITelektronika).
15 godina
neaktivan
offline
Re: HP 6730s - Spor i steka

Potvrđujem slučaj o kojem govori ITElektronika. Iskustva s Probook i EliteBook računalima. Usporenost tijekom POSTa i svega nakon toga bila upravo radi toga - zamjena napajanja riješila bi problem.

15 godina
neaktivan
offline
HP 6730s - Spor i steka

Odrezo stari jack koji sam već lemio, čini mi se da je tu bio problem - centralni kontrolni pin se dodirivao sa + polom, i spojio novi jack koji sam odrezao s slabijeg HP punjača od 38W koji ne koristim, i laptop za sad radi kao i prije! Ne savrseno, jer je vec star, ali je potpuno upotrijebliv. 
Hvala svima!

I dont care that they stole my idea . . I care that they dont have any of their own. — Nikola Tesla
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.4.2015 21:36 (xZero).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
HP 6730s - Spor i steka

Ako ti punjač ima taj prokleti HP-ov smart pin to je sigurno to.

Imao sam iste simptome na drugom HP-ovom laptopu zbog te gluposti (ono, "smart" do ibera.).

 

Inače u tim slučajevima laptop radi sasvim normalno na bateriju, bez punjača, tako da je to siguran način detekcije.

 

Uloži 200 čuna za novi punjač na njušci i riješio si problem. Ima lik koji samo reparira te punjače,

to mu je "biznis", ali ne znam više kontakt:)

 

Ako si i ovako riješio super, ja imam još stariji 6720s i ruši sve rekorde izdržljivosti, upotrebljivosti i para koje mi je zaradio:)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.4.2015 22:06 (Yo Momma).
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
HP 6730s - Spor i steka

Da ima, taj "smart" pin koji uglavnom donosi probleme. Na svakom punjacu prije ili kasnije ode jack, a pogotovo na HP pametnjaković punjaču, i uglavnom je uzrok problema taj prokleti "smart" pin koji se uvijek odlemi. Dokazano o 4/4 slučajeva. 

Da bar znaju napravirt to kako spada, da ima neki failsafe mehanizem, nego ništa. 

I dont care that they stole my idea . . I care that they dont have any of their own. — Nikola Tesla
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice