LENOVO Z50-70 recenzija

poruka: 28
|
čitano: 23.067
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Pozdrav svima.

Nakon što je me je kolega The_Fichek naučio o laptopima, kupio sam Lenova Z50-70, verziju sa sljedećim komponentama:

 

  Procesor
• Intel Core i5-4210U (1.70 GHz - 2.70 GHz, dual-core, 3 MB L3 cache)
Monitor
• 15.6" LED FullHD (1920 x 1080)
Memorija
• 4 GB (1 x 4 GB) DDR3L 1600 MHz (2 utora, max 16 GB)
Hard disk
• 1 TB (5400 rpm) + 8 GB SSD
Optički uređaj
• DVD±RW DL
Grafika
• nVidia GeForce 840M (2 GB DDR3)

 

OS: Windows 8.1


Mreža
• 802.11ac • LAN • Bluetooth 4.0

I/O portovi
• 2 x USB 2.0
• 1 x USB 3.0
• 1 x kombinirani audio izlaz + mikrofonski ulaz
• 1 x RJ-45 (ethernet)
• 1 x VGA (15-pin D-sub)
• 1 x HDMI

Ostalo
• Čitač memorijskih kartica
• HD webcam

 

Prvi dojam je solidan; laptop je lagan, relativno tanak pa ga nije problem seliti okolo, ne ostaju otisci prstiju po njemu.

 

Tipkovnica je solidne izrade, ugodna za tipkanje koliko to može biti na laptopu. Prednost su razdvojena slova i numerički dio, a nedostatak je mali "enter" i to što se tipkovnica uvija prilikom pritiska, što se ne osjeti kod tipkanja nego se vidi prilikom udaranja tipki. To smatram da su mogli malo bolje napraviti.

 

Touchpad me je ugodno iznenadio, zbilja je precizan i brz, no to je moje subjektivno mišljenje u usporedbi sa 4 godina starim HP-om kojim se povremeno služim. Nedostatak su dvije tipke koje su dubokog hoda i glasne su malo. Koristim se mišom tako da me to ne smeta no svejedno mogli su ih tiše i preciznije napraviti.

 

Ekran je standardnih 15,6" full hd rezolucije, što je dvosjekli mač. Naime, obzirom na malu dijagonalu i veliku rezoluciju potrebno je često zumirati kod pregledavanja interneta, i to dosta, do 130% na nekim stranicama. Inače dosta zamara oči jer je tekst jednostavno sitan. No opet, kod rada sa slikama i u windowsima prikaz je mnogo oštriji nego kod rezolucije 1366*768 na drugom laptopu kojim se povremeno koristim pa je to prednost.

Nedostatak je široki obrub ekrana što ga vizualno smanjuje. Također ekran ne trpi veliku promjenu kuteva gledanja. Na vrhu je kamera standarno loše kvalitete kada nema otpimalno puno svijetla.

 

Dolby 2.0 zvuk je također pristojan. Nema tu govora o basu i visokim tonovima no može se pošteno pojačati, duplo više nego što je potrebno. U usporedbi sa 4 godine starim HP-om zvuk je barem duplo bolji!

 

Grafičku 840m još nisam imao prilike isprobati, čekam jednu igru da vidim što može uparena sa ovim štedljivim i5 procesorom. Ima i integriranu grafiku koja radi što može, kada ne može, pokrene se 840m a može se i odrediti da je stalno upotrebljava, no tako bi vjerojatno skratio vijek baterije od punjenja do punjenja.

 

U radu je laptop jako brz. Trenutačno otvara sve stranice, sve programe, windowsi 8.1 se dižu i gase za nekih 10 sekundi što mi je novo iskustvo. Usudio bih se reći da je skroz bešuman u radu. Čujem ga jedino kada stavim BUG dvd pa se počne vrtjeti. Ne zagrijava se uopće, što je normalno dok ne počnem nešto igrati. Baterija nakon 4 punjenja traje nekih 4-5 sati. Trebala bi još dulje no pretpostavljam da baterija nije još formirala kapacitet u potpunosti. No obzirom da nisam više od 4 sata odjednom na PC-u to mi je sasvim dovoljno.

 

Eto toliko od mene, uz nekoliko slika.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.1.2015 20:53 (the economist).
Moj PC  
5 0 hvala 3
11 godina
neaktivan
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Planiram kupiti navedeni model, baš gledam neke reviewe na netu, pa me zanima dali je netko igrao kakve igre na njemu, jer znam ponekad odigrati nešto. Pa me zanima kakve su performanse u istima. Također me zanima dali je netko imao nekih problema tipa s pronalaskom drivera, ili standardnih problema kad integrirana grafika (zbog drivera ili čega već) guši nVidijinu.

When we're good they never remember, when we're bad they never forget. JM
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
true_blue kaže...

Planiram kupiti navedeni model, baš gledam neke reviewe na netu, pa me zanima dali je netko igrao kakve igre na njemu, jer znam ponekad odigrati nešto. Pa me zanima kakve su performanse u istima. Također me zanima dali je netko imao nekih problema tipa s pronalaskom drivera, ili standardnih problema kad integrirana grafika (zbog drivera ili čega već) guši nVidijinu.

 Imam stariji model, Lenovo Z575 s A6-3400M i 6650M (AMD) i gusilo je. Problem je uklonjen tako sto sam iskljucio dual graphic u postavkama u Catalystu. Driveri za graficku su katastrofa i umorio sam se od kombiniranja staro/novih catalysta. Ali nevezano za to, laptop jos uvijek vrti sve sto pozelim, istina na low postavkama. Zato sto se tice problema kojeg si naveo, ako uopce postoji, nije to nesto osjetno i bolno.

15 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
Imam isti model kao i autor teme (moj jedino ima 2GB radne memorije više), ali zbog puno problema s korištenjem NVIDIA grafike u W8.1 stavio sam si na njega W7 pa mi sad 95% igara radi skroz normalno. Igrao sam na njemu od zahtjevnijih igara jedino Skyrim LE i sve radi najnormalnije. Laptop je dovoljno dobar da ne bude loš, ali mogao bi biti i bolji nego što je. Daje fenomenalan zvuk preko izlaza za slušalice i jako baca izgledom na MacBook Pro što (po meni) nije nimalo loše.

Glavna mu je mana nestandardni optički pogon (tu bacam hejt na dizajnere) radi kojega nisam siguran da li je moguće piknuti nutra ladicu za drugi 2.5" HDD ili SSD.

Zbog relativno velikih dimenzija nije mi bilo lako pronaći odgovarajući hladnjak, ali Cooler Master NotePal L1 (inače hladnjak za laptope do 17") je taman za njega i paše skoro u milimetar. Inače se ne zagrijava pretjerano, ali ipak sam uzeo hladnjak da lakše diše kad nabacim Skyrim maraton od sumraka do zore.

Nikako ne kupujte hladnjak na neviđeno jer otprilike 90% njih (zbog premalih dimenzija) nije prikladno za ovu džinovsku (ali šlank) beštiju.

P.P.S. Kao laptop za multimediju ovo je genijalan stroj, a za igranje je isto ok (vidi @ YouTube kako lik na njemu pegla BF4), no ovo definitivno nije mašina za slabovidne ljude zbog FHD reze na 15.6" ekranu.
When people are bored, it is primarily with their own selves that they are bored.
10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

Zasto ne bi bila ok reza. Povecaju se ikone na 150% i onda po potrebi jos vise u web browseru ili cemu se vec radi i to je to. Reza je upravo super, ako slabovidni covjek ne zeli jos vise izgubit vid, pogotovo ako je taj slabovidni mlada osoba.

 

Mislim da mozes stavit ladicu, samo pogledaj koja bi visina najbolje odgovorala.

15 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
Ma super je ona kad ti je lap pred facom, ali ako ti je na onom stoliću za doručak u krevet i ako je on pokraj kreveta i trebaš iz kreveta mišem nešto pogodit moraš izbečiti oči kao lik iz crtića. Planiram kupiti LED monitor od 24" i staviti ga na zid ionako, a ovaj lap ima i GENIJALNI one key shortcut za gašenje njegovog displeja (koji je na F8 pa ga često slučajno stisnem kad loudam kviksejv. Fino si spojiš lap na monitor ili TV, stisneš tipku da zgasiš ekran, zatvoriš ga i spremiš negdje na sigurno. Đeš bolje otoga!
When people are bored, it is primarily with their own selves that they are bored.
10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

Da, zavisi s koje udaljenosti gledas pa bi trebalo non stop rihtat velicine ikona.. Takodjer sam imao tu ideju, ali nema se para. Haj ako to uspijes mi posalji na PM molim te koji ces VESA mount uzet jer ima ih svakakvih on onih kaj se mogu i na stolni nekakav stupic stavit do onih kaj izgledaju kao robotske ruke itd. itd.

15 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
Taj stolni sam si ja prije par godina htio uzet za stolni monitor (parsto kuna @ Algoritam), ali bilo me strah da ne ode sve u 3PM. Zidni ti je svejedno koji si uzmeš jer sve drži par tipli koje kad uđu u zid bez beda nose kuhinjske elemente pune svega i svačega. Monitor je komad torte naspram toga.

Tu vrijedi samo pravilo da ti zid nije knauf. Današnji monitori su lagani. Nisu to oni starci od skoro 10 kila.
When people are bored, it is primarily with their own selves that they are bored.
9 godina
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

pozdrav svima, jel zna tko kako da onaj conservaion mode ostane stalno upaljen? hvala unaprijed

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Pozdrav svima, nedavno sam kupio navedeni laptop, ali s i3 procesorom. Odmah prilikom kupnje u Mikronisu sam dokupio SSD od 120 Gb (Kingston, Hiper) i još 4 GB RAM-a, a HDD premjestio na mjesto DVD pogona, ladicu imaju oni u prodaji i sve su odradili u cijeni laptopa, kad sam ja kupovao vrijedila je akcija za 5 godina garancije, ako nekog zanima. Moje pitanje je slijedeće: koje windowse bi preporučili za ovu kofiguraciju, W7, W8,1 ili W10? Na svim mojim računalima do sad sam koristio W7 Enterprise i izuzetno sam zadovoljan s tim kako se ponašaju na različitim kogiguracijama (do nedavno sam ih imao i na jednom računalu koje zadovoljava hardverske standarde za XP, i tu je 7-ica radil solidno, malo sporije, ali solidno). Na ovom novom računalu sam isto tako instalirao W7 Enterprise, čista instalacija na SSD. Nakon instlacije kako bi bilo i za očekivati,sve leti, ali nakon što se poskidju svi update-i laptop se uspori do te mjere ko da nema SSD i dodatnih 4 Gb RAM-a. Svi savjeti su dobrodošli.

Riješeno, nisu bili krivi updateovi već neki trojanac, koji se naselio dok sam aktivirao NOD 32.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.7.2015 13:07 (velikimedo).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

kad ne igram mi je temperatura od 35 do 55 a kad igram naraste do 85, ponekad i 90. Jel to previše za laptop??

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
dodo14 kaže...

kad ne igram mi je temperatura od 35 do 55 a kad igram naraste do 85, ponekad i 90. Jel to previše za laptop??

 Je, previse je, ali za laptope ovakve kvalitete izrade nista cudno. Asus K serija i s i7 ne prelazi 65 stupnjeva u loadu, pa vi kupujte laptope gledajuci komponente a ne tijelo. Imao Z570, Z575, Z50, sve ista govna...

 

Nabavi vent za podnozje iako nece puno pomoc...

mojpismonosa
13 godina
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Imam ovaj lap isto se pregrijava, zanima me koji je najbolji vent dacstavim ispod i da hladi dobro?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

Ja imam http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=notepal+xl+17 Ekipa, prije coolera, ako vec niste, podignite laptop od iza sa bilocime da vidite ima li promjene jer je fora u tome da ventilator/i obicno nemaju prostora za usis hladnog zraka. 

@dodo14 sto si tocno imao upaljeno da si postigao tu temperaturu. Programi u pozadini pa i antivirusni itekako mogu pogorsat situaciju.

Prema testu sa neta laptop postize 85 stupnjeva za Prime95 + Furmark i navodno ne dolazi do throttlanja. Kolko vidim sa slika, HDD je odvojen od dijela laptopa koji se grije. 85 stupnjeva nije tako strasan problem za CPU niti GPU, posto pricamo o max max loadu. Jedini problem vidim sto se vece temperature postizu kod WASD dijela. 

Lako provjerite je li se skupilo ista prasine od ispod. Do ventilatora se vrlo lako dodje. Promjena termalne paste bi mogla pomoci, kome se da ici do servisa i placati im, makar nemam pojma kako to tocno funkcionira kod U procesora koji bi trebali biti zalemljeni za maticnu, no ionako vecina topline ide od graficke.

 

Btw., da ne bi bilo da samo baljezgam napamet. Iz iskustva povezanog sa ovim reviewom svog laptopa: http://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-V5-573G-54218G1Taii-Notebook-Review-Update.123403.0.html sam se uvjerio da je taj notebookcheck vrlo precizan, a mozete vidit kolko su temperature vece u mom slucaju nego kod vas, no ja sam te temperature tako brutalno osjetio samo u par navrata i to ponajprije radi antivirusnog i kada su igre bile upaljene u modeu da su vise optimizirane za Win7 (onda se ide na .exe program igre, stavi Troubleshoot i optimize). Cooler koji sam linkao je na osjet pomogao. Imo sam vise coolera i jedna stvar je karakteristicna za CM Notepale, a to je prije svega cvrstina izrade. Fora kod bas modela kojeg sam linkao, osim u ogromnom ventilatoru je metalna mreza koja je bolja od aluminijske.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2015 11:09 (The_Fichek).
13 godina
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Ma ja cim placa sjedne kupujem hladilo, igram gta v i odlicno igra radi al dok se pregrije pocne stekat igra, kupio bih neko jako dobro pa makar bilo skuplje. Da li ta hladila su bucna ?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

Prije tog CMa sam imao http://www.centro.hr/notebook-cooler-massive-tm-cl-n002-pl12bl-a.aspx i bas radi buke sam ga vratio i uzeo CM XL. Imam osjecaj da jednako dobro hladi, ako ne i bolje, a dosta je tisi i bome dugo traje. Znaci ovaj je zadovoljavajuce tih i pri max. rpm i ne cuje se nikakvo zujanje kao sto se culo kod tog Thermaltakea. Kolko sam skuzio, taj XL je nasljednik CM Notepal X3, a za tog imas mali milijun revieweva. Jos jedan mi je zapeo za oko kad sam kupovao, to je CM Notepal U3 jer mozes pomicati ventilatore kako te volja i navodno su tihi, iako maleni, no to nisam uzeo jer mi se cini da ne bi bilo dovoljno efikasno. Znaci, svakako vidi, zavisno o ventilacijskim otvorima ispod laptopa, je li ti bolje 2 venta, 1 veliki sredisnji ili 3 mala koja mozes pomicati. Sto se tice najskuplje klase, mozes vidjeti CM SF-17 ili noviji SF-19, no kolko vidim nema ih za kupiti u HR. Kod tog placas i USB 3.0 hub itd.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 15:55 (The_Fichek).
9 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
Pri3s7 kaže...

Ma ja cim placa sjedne kupujem hladilo, igram gta v i odlicno igra radi al dok se pregrije pocne stekat igra, kupio bih neko jako dobro pa makar bilo skuplje. Da li ta hladila su bucna ?

 Ja svoga odignem nekih 2-2.5 cm od stola tako da ga postavim na neke daščice :D. Nebi vjerovao koliko pomaže. Zimi mi je to sasvim dovoljno. Čak sam i testirao kad sam igrao kampanju battlefield 4 skoro sve na najvišim postavkama (znači dobro namuči hardware) na lenovu y50 koji je poznat da je dosta tanak i grije se. Posudio sam bio u prijatelja neki cooler od 300 kn otpriike i temperature su bile skoro iste sa coolerom i bez. Sobna temperatura neki 20-21 stupanj. Ljeti naravno pomaže cooler dosta jer je sobna temperatura puno viša.

Nije mi cilj odgovoriti te od kupovanja coolera, ali za prvu ruku dok ne nabaviš nešto adekvatno da imaš alternativu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2015 15:33 (AirLive).
13 godina
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Pregrijava se i dalje i to lijeva strana di je grafa, lap je nov pa ga ne zelim opterecivati odmah. Uzeo bi zato neko najbolje hladilo, nemrem se odlucit kad ih ima puno. Volio bih neko na koje lap stavim i da ne klizi s hladila. Neki iz linksa di sam i lap uzeo, blizu posla mi...a

 

Ima CM notepal x3 ?

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2015 11:19 (Pri3s7).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

Hoce li kliziti ili ne ti vise ovisi o gumenim nozicama laptopa nego hladnjaku. Kada laptop stoji na mjestu na stolu pa ga ides na silu pomicati sa stola, ako ne klizi, nece kliziti ni na hladnjaku. Ne vidim po cemu je x3 bolji od xl: 

http://www.coolermaster.com/mobile/notepal-all-notepals/notepal-xl/

http://www.coolermaster.com/mobile/notepal-series/notepal-x3/

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2015 13:47 (The_Fichek).
14 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
The_Fichek kaže...

Ja imam http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=notepal+xl+17 Ekipa, prije coolera, ako vec niste, podignite laptop od iza sa bilocime da vidite ima li promjene jer je fora u tome da ventilator/i obicno nemaju prostora za usis hladnog zraka. 

@dodo14 sto si tocno imao upaljeno da si postigao tu temperaturu. Programi u pozadini pa i antivirusni itekako mogu pogorsat situaciju.

Prema testu sa neta laptop postize 85 stupnjeva za Prime95 + Furmark i navodno ne dolazi do throttlanja. Kolko vidim sa slika, HDD je odvojen od dijela laptopa koji se grije. 85 stupnjeva nije tako strasan problem za CPU niti GPU, posto pricamo o max max loadu. Jedini problem vidim sto se vece temperature postizu kod WASD dijela. 

Lako provjerite je li se skupilo ista prasine od ispod. Do ventilatora se vrlo lako dodje. Promjena termalne paste bi mogla pomoci, kome se da ici do servisa i placati im, makar nemam pojma kako to tocno funkcionira kod U procesora koji bi trebali biti zalemljeni za maticnu, no ionako vecina topline ide od graficke.

 

Btw., da ne bi bilo da samo baljezgam napamet. Iz iskustva povezanog sa ovim reviewom svog laptopa: http://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-V5-573G-54218G1Taii-Notebook-Review-Update.123403.0.html sam se uvjerio da je taj notebookcheck vrlo precizan, a mozete vidit kolko su temperature vece u mom slucaju nego kod vas, no ja sam te temperature tako brutalno osjetio samo u par navrata i to ponajprije radi antivirusnog i kada su igre bile upaljene u modeu da su vise optimizirane za Win7 (onda se ide na .exe program igre, stavi Troubleshoot i optimize). Cooler koji sam linkao je na osjet pomogao. Imo sam vise coolera i jedna stvar je karakteristicna za CM Notepale, a to je prije svega cvrstina izrade. Fora kod bas modela kojeg sam linkao, osim u ogromnom ventilatoru je metalna mreza koja je bolja od aluminijske.

 bilo je ljeto kad mi je došlo do 90c. Vjerojatno sam igrao Mafiu 2 na ultra pa zato. Cijelo ljeto nisam ništa igrao zbog temperatura. Sad kad je hladnije mogu igrati Dragon Age Inquisition na 720p low, lockano na 30fps i temperature se kreću oko 69c, max bude 74c i to mi se čini ok. Ako otvorim klimu onda prosječna temperatura bude 74c. GPU bude za cca 8c manje. Cooler imam otkad sam kupio laptop i uvijek igram sa coolerom. Imam ovaj cooler. Mislim da ne pomaže previše kad je uključen jer su temeperature uvijek iste. Možda jedino tipkovnica bude manje topla. Kad mi ovaj crkne ću sigurno nabaviti neki bolji i skuplji.

Laptop nisam nikad otvarao jer se ne želim s tim zajebavat da ne bih nešto razbio. Imao sam prašine na otvoru di je ventilator pa sam to samo usisao.

13 godina
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

lap je star mj dana, i palim ga danas, i pise mi stalno da mi je baterija na 87% i da je ukopcan ali da se ne puni, zakaj sada to?

ć

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
Vjerojatno si u energy manager ukljucio da kad ti dodje do 87 da se vise ne puni. Mislim da bi to moglo bit.
Ja nisam u svog imao bateriju mjesec dana pa ne znam dal imam slican problem...
13 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

da to je bio problem, iako ja nisam nista dirao

8 godina
neaktivan
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Imao sam priliku da koristim ovaj Lenovo, i mogu reci da se jako pregrijava. Ostalo je OK

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija

Prilikom cega se pregrijava? Sto ti smatras pregrijavanjem? Jesi podigao malo laptop od iza prilikom tog pregrijavanja?

10 godina
offline
Re: LENOVO Z50-70 recenzija
MarkecIN kaže...

Imao sam priliku da koristim ovaj Lenovo, i mogu reci da se jako pregrijava. Ostalo je OK

 

Nisam primjetio, kada se pregrijava?

10 godina
neaktivan
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Da li su svi modeli z50 70 isti - pri tom mislim na izradu (kuciste,tastatura, touchpad) ? 

 

ja sam gledao ovaj sa i7  

 

http://www.mikronis.hr/lenovo-ideapad-z50-70-intel-core-i7-4510u-2-00ghz-8gb-1tb-8gb-sshd-dvdrw-dl-freedos-15-6-fullhd-nvidia-geforce-gt840m-2gb-p-n-59-443248.aspx 

 

U ovoj recenziji bas i nije pohvaljen ...

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
LENOVO Z50-70 recenzija

Pozdrav svima, malo je tema zastarjela pa je ja dižem iz pepela radi jednog pitanja.

Imam taj laptop i mene zanima da li je moguće napuniti laptop tj bateriju powerbank, odnosno koji nastavak moram kupiti da mogu puniti laptop preko klasničnog powerbanka, dakle bez utičnice nakon šta se baterija isprazni? 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice