Nadogradnja laptopa

poruka: 40
|
čitano: 34.287
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Nadogradnja laptopa

Zanima me mogućnost nadogradnje laptopa... tj. izmjene memorije i hard diska... 1. znam da se memorija može promijenit i nadogradit, ali na šta trebam pazit prilikom kupnje i zamjene i dali trebam konfigurirati bios poslije, tj. koliko zafrkancije imam u biosu i mogu li staviti brzinu memorije na auto, pa da se ne moram previše zafrkavat? 2. dali se može zamijenit hdd u laptopu i kolika je nabavljivost takvih hard diskova... na šta trebam obratit pozornost prilikom kupnje i nadogradnje? Mislim da oko hdd-a ne bih trebao imati neke prevelike gnjavaže u biosu, a poslije ga samo formatiram i pustim u pogon... (?)

tehničar za elektroniku
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa

Kad sam ja kupovao laptop odmah sam kupio još jedan GB RAM-a; čovjek je otvorio laptop, upiknuo ga u drugi slot i normalno bootao predinstalirani Linux (kasnije sam bez problema instalirao Windowse i radila su oba GB). Nije trebalo dirati BIOS.

 

Što se tiče brzine, ne znam, ja takvih postavki nemam u BIOS-u (samo ono osnovno - bootanje i sl.)

 

Za HDD isto ne znam, ali ako mene pitaš manje problema će stvarati RAM nego HDD.

Press any key to continue or any other key to quit.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2009 20:31 (andy0101).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
BRC89 kaže...

Zanima me mogućnost nadogradnje laptopa... tj. izmjene memorije i hard diska... 1. znam da se memorija može promijenit i nadogradit, ali na šta trebam pazit prilikom kupnje i zamjene i dali trebam konfigurirati bios poslije, tj. koliko zafrkancije imam u biosu i mogu li staviti brzinu memorije na auto, pa da se ne moram previše zafrkavat? 2. dali se može zamijenit hdd u laptopu i kolika je nabavljivost takvih hard diskova... na šta trebam obratit pozornost prilikom kupnje i nadogradnje? Mislim da oko hdd-a ne bih trebao imati neke prevelike gnjavaže u biosu, a poslije ga samo formatiram i pustim u pogon... (?)

U prvom redu trebali bi barem znati o kojem se to doticnom laptopu radi...

Nadalje izmjena/zamjena RAM memorije i HDD diskovlja u principu nebi trebala predstavljati nikakv napor za iole sposobnijeg korisnika. No u praksi to bas i nije tako, jer eto neki proizvodjaci laptopa/notebooka nepotrebno kompliciraju stvari na nacin da je pristup gore spomenutim komponentama otezan, odnosno moguc je uz upotrebu "specificnog" ( matice nestandardnih ureza, minijaturni imbusi, raznih stapikala ) alata, koje "obican" korisnik jednostavno ne posjeduje kod kuce, ili pak je otvaranje uredjaja krajnje neintuitivno rijeseno.

Raznolikost i dobavljivost SO-DIMM modula u nasih trgovaca je zadovoljavajuca, a isto stvar je i sa tvrdim diskovima.

Konfiguriranje BIOSa nece biti potrebno u velikom broju slucajeva jer se radi o automatici.

Stoga davanje informacija o kojem se modelu i proizvodjacu prjenosnog racunala radi daje odgovore na gore iznjete misli.

 

Imamo Hrvatsku...u Banani...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

Evo i ja sam bas prije 2 sedmice dodao još gigabajt rama i oko toga nema problema osim radnog takta, tu ti tako da ako imas 2 memorije sa različitim frekfencijama obadvije ce raditi na taktu one sa nižom. A sad o hard disku, naravno da sr moze zamjeniti i štaviše to je vrlo lako čini mi se da je u jednom od prijašnjih bug-ova opisano i kako. Kod kupnje hard diska ako zelis da ti i računalo bude brže kupi disk sa 7.200 rpm (rounds per minute - obrtaja u minuti). Ovo sto sam do sad rekao je otprilike sve sto se hardverski moze uraditi da bi nadogradio laptop i sto je isplativo, a ja bih ti preporučio nadogradnju softverskih upravljača hardverom drajvera koje ces lako naci na internetu. U DRAJVERIMA JE SNAGA.

15 godina
offline
RE: Nadogradnja laptopa
Kaiserex kaže...
BRC89 kaže...

Zanima me mogućnost nadogradnje laptopa... tj. izmjene memorije i hard diska... 1. znam da se memorija može promijenit i nadogradit, ali na šta trebam pazit prilikom kupnje i zamjene i dali trebam konfigurirati bios poslije, tj. koliko zafrkancije imam u biosu i mogu li staviti brzinu memorije na auto, pa da se ne moram previše zafrkavat? 2. dali se može zamijenit hdd u laptopu i kolika je nabavljivost takvih hard diskova... na šta trebam obratit pozornost prilikom kupnje i nadogradnje? Mislim da oko hdd-a ne bih trebao imati neke prevelike gnjavaže u biosu, a poslije ga samo formatiram i pustim u pogon... (?)

U prvom redu trebali bi barem znati o kojem se to doticnom laptopu radi...

Nadalje izmjena/zamjena RAM memorije i HDD diskovlja u principu nebi trebala predstavljati nikakv napor za iole sposobnijeg korisnika. No u praksi to bas i nije tako, jer eto neki proizvodjaci laptopa/notebooka nepotrebno kompliciraju stvari na nacin da je pristup gore spomenutim komponentama otezan, odnosno moguc je uz upotrebu "specificnog" ( matice nestandardnih ureza, minijaturni imbusi, raznih stapikala ) alata, koje "obican" korisnik jednostavno ne posjeduje kod kuce, ili pak je otvaranje uredjaja krajnje neintuitivno rijeseno.

Raznolikost i dobavljivost SO-DIMM modula u nasih trgovaca je zadovoljavajuca, a isto stvar je i sa tvrdim diskovima.

Konfiguriranje BIOSa nece biti potrebno u velikom broju slucajeva jer se radi o automatici.

Stoga davanje informacija o kojem se modelu i proizvodjacu prjenosnog racunala radi daje odgovore na gore iznjete misli.

 

HP Compaq 8510p

Procesor: Intel Core 2 Duo T7700 (2.4 GHz)

Chipset: Mobile Intel PM965 (800 MHz fsb)

Graphics (makar nema potrebe pisat, jer nije bitno za ovo pitanje): ATI Mobility Radeon HD 2600 (256 MB)

Memory: 2x1024-MB DDR2 SDRAM (SODIMM)

Storage: 120 GB 5400 rpm (SMART SATA Hard Drive)

 

Saznao sam sve što me zanima, hvala... jedino ako želi još tko što dodati?

tehničar za elektroniku
15 godina
offline
RE: Nadogradnja laptopa

-za nadodati.. za zamijenu HDDa ti treba minijaturni šarafciger, poželjno križni od kvalitetnog čelika, u suprotnom nećeš moći ozvaditi HDD iz limenog kućišta... nemoj niti pokušavati na silu jer je šaraf jako mekan...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa

Pozdrav svima!

 

Imam laptop IBM ThinkPad R50 (Pentium M 1.5GHz, 1.5GB RAM, 40GB HARD, 32MB ATI Mobility Radeon 9000, 15' ekran), moje pitanja su slijedeća:

 

     Je li moguće promijeniti grafičku karticu?

 

Već sam nadogradio dodatni RAM (+1GB), sad sam mislio uzeti novi hard 2.5" od 320GB i dvojezgreni procesor.

 

     Je li to isplativo?

 

Hvala unaprijed!

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
dr.killer kaže...

Pozdrav svima!

 

Imam laptop IBM ThinkPad R50 (Pentium M 1.5GHz, 1.5GB RAM, 40GB HARD, 32MB ATI Mobility Radeon 9000, 15' ekran), moje pitanja su slijedeća:

 

     Je li moguće promijeniti grafičku karticu?

 

Već sam nadogradio dodatni RAM (+1GB), sad sam mislio uzeti novi hard 2.5" od 320GB i dvojezgreni procesor.

 

     Je li to isplativo?

 

Hvala unaprijed!

Grafiku ne jer nije pcix slot nego je integrirana u ploču, a ako hoćeš proc i disk to ti je oko 1500 kn pa si vidi

The things you own end up owning you.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
stupid kaže...

Grafiku ne jer nije pcix slot nego je integrirana u ploču, a ako hoćeš proc i disk to ti je oko 1500 kn pa si vidi

Za hard disk sam našao od Western Digitala, 320GB za 400kn.

 

Zanima me za procesor, koji su procesori kompatibilni s mojim laptopom? Vidio sam da se za neke dvojezgrene cijene kreću oko 350kn.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

napiši mi koji čipset imaš

The things you own end up owning you.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

Ne razumijem se baš oko toga, ali proc je Intel Mobile Pentium M socket 479...reci di mogu pogledat koji je ako ovo nije pomoglo

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2010 14:19 (dr.killer).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

nebi išo dvojezgreni... samo M i certino... inaće čipset ti je Intel 855gm da znaš za ubuduče

The things you own end up owning you.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

Hvala na svemu

14 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa

Hmm... baš ste me zaintrigirali sa promjenom procesora...

 

Do sada sam nadogradio RAM za kojih 150kn (2GB) i HD za kojih 400kn (tu sam planirao potrošiti skromnih 300kn al što zbog manjka ponude kod nas i što zbog nekih posebnih želja kao npr. ugrađeni akcelerometar, popelo se na 400kn ;) ). Za sada mi se ta potrošnja čini OK pa bih se možda odlučio i na neki procesor do nekih 700kn kad bih ga pronašao...

 

Jer trenutni procesor mi je Intel Core Solo (Yonah) T1300 1.66 Ghz i stvarno ne bih imao ništa protiv jednog Core Duo procesora (a točno znam koji modeli sve dolaze s mojim modelom laptopa) samo mi se čini da bi tu moglo biti više problema oko same nabavke pravog procesora nego što bi se isplatilo na kraju... Ak mi pukne pa se odlučim upustit u to, javim kak je prošlo. :)

domicius
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Nadogradnja laptopa

Pozdrav! 

 

Zanima me nadogradnja laptopa. Konfiguracija je u profilu. 

Za sve što radim na njemu, konfiguracija mi je i više nego dobra. 

Ono što mene zanima je da koji put 'zavrtim' i novi CoD i slično (do sad sam mogao čak i CoD: MW2 igrati, ali ne i BF:BC)

 

Pitanja:

1. mogu li nadograditi grafičku i ako da, koju bi trebao staviti?

2. koliko bi to došlo?

3. da li bi trebalo još što nadograditi da mogu igrati CoD 7?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
Ne može se nadograđivat laptope...........
Ingame: (_.:BRUNO:._) ///// Nalazim se na: m.bug.hr /// Ako ne gori zeleno, ne znači da nisam tu...
13 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa
ovako, Imam u laptopu Ati 4330 mobility radeon 512 mb ram graficku karticu a htio bi je zamijenit sa ati 4650 mobility radeon sa 1gb ddr3 rama... Jeli to mguce,tj. Jeli isplativo? I ako netko zna gdje bi se mogla kupit takva graficka? jer gledao sam po netu i nigdje ne mogu naci da se mobility graficke uopce prodaju samostalno,neugradene u laptope.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
rops84 kaže...
ovako, Imam u laptopu Ati 4330 mobility radeon 512 mb ram graficku karticu a htio bi je zamijenit sa ati 4650 mobility radeon sa 1gb ddr3 rama... Jeli to mguce,tj. Jeli isplativo? I ako netko zna gdje bi se mogla kupit takva graficka? jer gledao sam po netu i nigdje ne mogu naci da se mobility graficke uopce prodaju samostalno,neugradene u laptope.

  Mobility znači da je to grafička za laptope, a ne da se može mijenjati. Več je stoputa rečeno da se LAPTOPE NE MOŽE NADOGRAĐIVATI!

(_.:BRUNO:._) //// Don't argue with trolls - it means that they win.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
Šef kaže...
rops84 kaže...
ovako, Imam u laptopu Ati 4330 mobility radeon 512 mb ram graficku karticu a htio bi je zamijenit sa ati 4650 mobility radeon sa 1gb ddr3 rama... Jeli to mguce,tj. Jeli isplativo? I ako netko zna gdje bi se mogla kupit takva graficka? jer gledao sam po netu i nigdje ne mogu naci da se mobility graficke uopce prodaju samostalno,neugradene u laptope.

  Mobility znači da je to grafička za laptope, a ne da se može mijenjati. Več je stoputa rečeno da se LAPTOPE NE MOŽE NADOGRAĐIVATI!

 šefe može se ali samo na nekima kao što je naprimjer MSI GX723 koji ima pci-e MXM nvidia karticu ali to je skupo.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
exe kaže...
Šef kaže...
rops84 kaže...
ovako, Imam u laptopu Ati 4330 mobility radeon 512 mb ram graficku karticu a htio bi je zamijenit sa ati 4650 mobility radeon sa 1gb ddr3 rama... Jeli to mguce,tj. Jeli isplativo? I ako netko zna gdje bi se mogla kupit takva graficka? jer gledao sam po netu i nigdje ne mogu naci da se mobility graficke uopce prodaju samostalno,neugradene u laptope.

  Mobility znači da je to grafička za laptope, a ne da se može mijenjati. Več je stoputa rečeno da se LAPTOPE NE MOŽE NADOGRAĐIVATI!

  šefe može se ali samo na nekima kao što je naprimjer  MSI GX723 koji ima pci-e MXM nvidia karticu ali to je skupo.

  A dobro sad, ako ćemo cjepidlačit...  Belji se

(_.:BRUNO:._) //// Don't argue with trolls - it means that they win.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
Šef kaže...
rops84 kaže...
...

  Mobility znači da je to grafička za laptope, a ne da se može mijenjati. Več je stoputa rečeno da se LAPTOPE NE MOŽE NADOGRAĐIVATI!

offtopic: Daj nemoj baljezgat bezveze, ako neznaš o čemu pričaš radije šuti

 

ontopic: grafičku nećeš nać u prodaji u nekom dućanu nego jedino na e-bayu, ali si prije pogledaj koji utor na matičnoj imaš(mxm, mxm II,mxm A...) i da li hd 4650 paše na tvoju matičnu(google is your friend). Ako se odlučiš kupit grafičku nabavi si priručnik od laptopa da ga znaš rastaviti i odvoji par sati vremena(i živaca), e da i možda ćeš morat napravit update biosa kako bi grafička proradila

 

edit: vidim da ste već pobili tvrdnju da se grafa ne može mijenjatCool

I want to know God's thoughts, the rest are just details... Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.6.2010 21:59 (Creep).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

creep nemoj tako, dobar je naš šef :) a u ostalom ovo što mi imamo na tržištu i nisu neki kompovi tako da šef djelomično ima i pravo.

13 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa

imam hp probook 4710s tako da je rastavljanje gnjavaza do bola...

graficka mi nije integrirana nego je moguce zamjenit...

izgleda da se spajaju na maticnu preko istog utora

jedino me brine sto izgleda da 4650 trosi oko 5-10 W vise...ne znam jeli napajanje to moze podnjeti...

 

hvala creep!

lijepo je vidit da se netko ipak trudi i pomoc....

 

13 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa
ovako, mislim da ima mxm A
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.6.2010 0:14 (rops84).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa

u opisu na atievoj sluzbenoj stranici pise da je ta ati mobility radeon hd 4330 graficka DISCRETE, da ima PCIe bus 2.0 x16, da ima ddr2 i oba ddr3 ram, naveli su sve super opcije za koje je graficka sposobna itd,itd...dakle po svemu tamo sto pise covjek bi zakljucio da to zaista i je discrite graficka

 

takoder u spec. za laptop (hp 4710s) jasno stoji da je laptop upgradable, ali izgleda da se to odnosi samo na ram...a to je  i normalno

 

ali ono sto su zaboravili rec je da je to prokleta graficka kartica koja je zaista samostalna(u pogledu vlastitih 512 mb ddr2 memorije), ali da je za razliku od SVIH OSTALIH ati mobility HD serije jedina i integrirana na maticnu plocu tako da je nemoguce nadogradit,zamjenit,da ne rade niti jedni driveri od atia na mom kompu jer samo ta serija grafickih nije podrzana itd.

 

ustvari moglo bi se nadogradit ali bi trebo novu maticnu,procesor.ram...dakle sve osim hdd-a kucista i ekrana

 

 

pa da tako nesto bitno nisu mogli nigdje napisat nego kad ih zoves na telefon,e tek ti onda gamad rece kako stoje stvari i kako su te ustvari ZAJE...I!!!!

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Nadogradnja laptopa
rops84 kaže...

u opisu na atievoj sluzbenoj stranici  pise da je ta ati mobility radeon hd 4330 graficka DISCRETE, da ima PCIe bus 2.0 x16, da ima ddr2 i oba ddr3 ram, naveli su sve super opcije za koje je graficka sposobna  itd,itd...dakle po svemu tamo sto pise covjek bi zakljucio da to zaista i je discrite graficka

 

takoder u spec. za laptop (hp 4710s) jasno stoji da je laptop upgradable, ali izgleda da se to odnosi samo na ram...a to je  i normalno

 

ali ono sto su zaboravili rec je da je to prokleta graficka kartica koja je zaista samostalna(u pogledu vlastitih 512 mb  ddr2  memorije), ali da je za razliku od SVIH OSTALIH ati mobility HD serije jedina i integrirana na maticnu plocu tako da je nemoguce nadogradit,zamjenit,da ne rade niti jedni driveri od atia na mom kompu jer samo ta serija grafickih nije podrzana itd.

 

ustvari moglo bi se nadogradit  ali bi trebo novu maticnu,procesor.ram...dakle sve osim hdd-a kucista i ekrana

 

 

pa da tako nesto bitno nisu mogli nigdje napisat nego kad ih zoves na telefon,e tek ti onda gamad rece kako stoje stvari i kako su te ustvari ZAJE...I!!!!

 

Ista stvar i kod mene... možeš skinuti s HP-ove stranice, samo što driveri nisu ni izbliza dobri niti se tako često nadograđuju...

12 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa

Poštovani imam laptop Lenovo R 61 e, procesor intel (R) Celeron (R) CPU 530, 1,73 GHz, 099GB of RAM, memory 1016 MB, 80 GB SEAgate. Budući da, isti nema nikakvu brzinu, želim ga nadograditi sa INTEL DUAL CORE T 7250 i ddr2 1 GB memorije. Da li je to u redu i da li ću postići veću brzinu u radu. Hvala.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja laptopa

Molim vas da mi kazete da li je moguće nadograditi RAM na doticnom laptopu, te sto bi se jos moglo nadogradit (ssd, graficka?) odnosno sto bi se isplatilo za neki razuman novac?

Radi se o laptopu HP probook 450, 4GB RAM(ovo mi je postalo premalo), i3 4000M, graficka integrirana...

P.S. laptop je jos pod garancijom pa neznam da li se gubi garancija nadograđivanjem tj. otvaranjem? Hvala

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.1.2015 22:31 (broono).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja laptopa

Hvala na odgovoru, znaci trebam otvorit laptop da bi vidio specifikacije ili to mogu na drugi nacin?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja laptopa
broono kaže...

Molim vas da mi kazete da li je moguće nadograditi RAM na doticnom laptopu, te sto bi se jos moglo nadogradit (ssd, graficka?) odnosno sto bi se isplatilo za neki razuman novac?

Radi se o laptopu HP probook 450, 4GB RAM(ovo mi je postalo premalo), i3 4000M, graficka integrirana...

P.S. laptop je jos pod garancijom pa neznam da li se gubi garancija nadograđivanjem tj. otvaranjem? Hvala

 RAM mozes nadograditi (ali nepotrebno), SSD mozes zamijeniti ili dodati (neisplativo), graficku nemozes "dograditi" (neizvedivo), dakle najbolje solucije su prodaj ovaj laptop i uzmi jaci gaming serije (znatno skuplji od sadasnjeg) ili  za isti ili neznatno visi iznos nabavi desktop komp i igraj. Gaming u pravom smislu rijeci skup je na desktopu, na laptopu znatno skuplji!

Otvaranjem laptopa ilii skidanjem naljepnice gubis garanciju, ako nesto podje krivo u prvom slucaju zbog nestrucne ugradnje, u drugom pak radi skidanja naljepnice.

Savjet, ukoliko ti je bitno samo igranje uzmi konzolu PS4! 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.1.2015 22:57 (Hardwhelper!!!).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice