Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladnjaka

poruka: 8
|
čitano: 52.591
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladnjaka

Pozdrav!

Prvo - ne znam spada li ova tema pod prijenosna računala pošto se radi o baterijama (ali baterijama za prijenosna računala), pa se unaprijed ispričavam administratorima i moderatorima!
=)


Ovako:
Imam laptop (HP 510)! Star je skoro 4 godine (u negdje 4. ili 5. mjesecu 2011. godine će imati točno 4 godine starosti)! Dakle dosta je star, pa je tako i baterija dosta stara.
Pošto sam koristio ovaj laptop više-manje kao stolno računalo i pošto nisam preveć mario za bateriju (sad mi je žao zbog tog) držao sam bateriju non-stop u laptop-u iako je laptop bio uvijek na napajanju! Dakle baterija je u ove nepune 3 i pol godine dosta 'stradavala'!

Sad mi je žao moje baterije, pa je u zadnjih nekoliko mjeseci držim izvađenu iz laptopa u ladici na nekoj optimalnoj temperaturi i držim je napunjenu na nekih 40% kapaciteta (to su neki, kakti, bolji uvjeti da se očuva trajanje baterije).
Kada je moja baterija bila nov-novcata mogla je izdržati oko 1:45 (sat i 45 minuta). S vremenom je njen kapacitet opadao i sada može potrajati najviše 35 minuta.
Mene zanima može li se ikako vratiti kapacitet natrag?

E sad... Malo sam google-ao i naletio na neke videe tipa: "Hack your laptop battery" gdje ljudi promijene ćelije unutar baterije. Dakle video poput ovog:
http://www.metacafe.com/watch/479447/laptop_battery_hack_dont_buy_a_new_one/

No ono što me zanima i što je zapravo tema je ovaj video:
http://www.metacafe.com/watch/1282895/hack_your_laptop_battery/

Kao što vidite, u ovom drugom videu ovaj tip isprazni bateriju, umota ju u vrećicu te ju stavi u frižider na 24 sata! Vrati na sobnu temperaturu, napuni i ponovi ciklus punjenja i pražnjenja nekoliko puta. Mene zanima da li ovo stvarno radi? Sudeć po komentarima tipa "cool" ili "5 stars" itd... Mislim da čak može i upaliti i produljiti vrijeme trajanja baterije. Ali pitam se kako? Kako temperatura (stavljanje u hladnjak, pa grijanje na sobnu temp.) može utjecati na kapacitet baterije. Ne kužim se previše u baterije, ali znam da, na primjer, ako bateriju izložimo previsokim temperaturama da ćemo joj tako skratiti vijek trajanja... Znači temperatura ima neke veze. Ali kako ovo može i da li uopće može produljiti trajanje baterije?

Isto tako moj brat ima HP 6735s i njegova baterija je praktički 'mrtva'! Traje oko 2 minute xD! Da li bi ovo pomoglo i njegovoj bateriji?

Ja na svom laptop-u imam program od HP-a  -  takozvani HP Battery Check! Evo nekih informacija o mojoj bateriji (vidi sliku):

http://img602.imageshack.us/img602/6383/battery.jpg


Da moja baterija i nije baš "zdrava" vidim iz sljedećeg: Kada ju napunim na 40% i sutradan je stavim u laptop, njen kapacitet je oko 16%. Dakle iako nije korištena, njen kapacitet jako opada.


Da zaključim i da više ne duljim:
Da li ovo s baterijom u hladnjaku (ovaj drugi video) radi i isplati li se to probati?
Na kojem principu to radi, tj. kako bi joj to moglo vratiti kapacitet?
Kako da ubuduće sačuvam trajanje i kapacitet svoje baterije (ukratko objasnite jer sam izgoogle-ao svašta, pa ne znam kome da vjerujem)?

Hvala unaprijed!
=)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladnjaka

A zasto sve ovo ne testiras na bateriju tvoga brata?

 

Kazes lik prvo prazni bateriju na 0 (nula) i stavlja u hladnjak? Na ovom planetu fizicki zakoni kazu da se hladnocom smanjuje kapacitet svih baterija tako da mi nije jasno zasto bi netko praznio bateriju pa stavljao u hladnjak

Bruce Willis and explosions have a long history of friendly cooperation
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladn

Pa nije ni meni jasno. Zato sam i postavio pitanje. Nije mi jasno kakav bi to učinak imalo. Možda bi mi samo "ubilo" bateriju do kraja...
A mogao bih prvo s njegovom baterijom testirat. Tak i tak je mrtva.
;)

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladn

Mislim da pokusavaju "razmrdati" elektrone koje se trupaju na pozitivni pol (i uz to smanjuju kapacitet) i to bas ciklusima sa ultra praznenjem i ponovnim punenjem.

I da ti nekim cudom uspije ovo nece dugo trajati. Nabavi zamjensku (jel mora da bude HP-ova original?)

Bruce Willis and explosions have a long history of friendly cooperation
13 godina
neaktivan
offline
RE: Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladn

Aha... A dobro, ne znam onda da li ću ovo isprobavati na svojoj bateriji.
Pa koliko bi me koštala zamjenska baterija? Znam da sam vidio original za moj HP (samo što je 4400 mAh, a moja je mislim 2200 mAh) i koštala je (ali nisam siguran) između 600 i 700 kuna. Što je previše za ovako star laptop.
Ima li gdje za kupiti neorginalnih baterija? Koliko bi koštala za HP 6735s?

Hvala na odgovorima!
=)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladn

Bok,

kupila sam novi laptop Lenovo G580Gh Intel Pentium B970.. i neću ga nositi okolo nego će cijelo vrijeme biti na napajanju. Dakle, baterija je skorz nova pa me zanima jel dobro imati izvađenu bateriju i čuvati je u hladnjaku ili ne na kraju te ako to nije dobro što da radim s baterijom??

Puno hvala na pomoći!

 

12 godina
offline
Re: Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladn

Dizes temu iz 2010 {#} i drzat bateriju u hladnjaku? {#} ...no comment.

Izvadi bateriju i spremi ju u ormar...drzi laptop na zici i gotovo. i sljedeci put ne dizi staru temu.

14 godina
offline
Re: Popravljanje baterije za laptop uz pomoć hladn
midorina kaže...

Bok,

kupila sam novi laptop Lenovo G580Gh Intel Pentium B970.. i neću ga nositi okolo nego će cijelo vrijeme biti na napajanju. Dakle, baterija je skorz nova pa me zanima jel dobro imati izvađenu bateriju i čuvati je u hladnjaku ili ne na kraju te ako to nije dobro što da radim s baterijom??

Puno hvala na pomoći!

 

Ne. Ta tehnika sa hladnjakom ti eventualno moze pomoci ako je baterija vec u losem stanju, pa da kao poboljsa kapacitet i produzi vijek trajanja, stavlja se u hladnjak, ali nikako ne novu.
Samo ti nju izvadi i nek stoji negdje na sobnoj temperaturi prazna.  

KrpaZG kaže...

Dizes temu iz 2010 {#} i drzat bateriju u hladnjaku? {#} ...no comment.

Izvadi bateriju i spremi ju u ormar...drzi laptop na zici i gotovo. i sljedeci put ne dizi staru temu.

Cudim se takvim poput tebe koji smatraju da je bolje otvarat temu ISTOG naziva nego osvjezit staru.. Pa sta fali i da je stara 4g??

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2012 21:36 (passat).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice