Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

poruka: 29
|
čitano: 15.353
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Pozdrav,

 

imam DELL Inspiron 5520 star cirka godinu dana, radi se o tome da prilikom pokretanja zahtijevnijih aplikacija kao sto su 3D igre i slicno ne stigne se ohladiti. Tocnije, temperatura procesora se popne do 85 stupnjeva sto automatski znaci da procesor spusta frekvenciju, a ja osjetim ogromne lagove. I tako svakih 10 sekundi.

 

Znam da laptopi nisu dizajnirani za hard core opterecenja, ali svejedno mislim da proizvodjac mora osigurati hladjenje koje ce drzati bar pola sata maksimalno opterecenje.

 

Temperatura prilikom surfanja drzi oko 50-ak stupnjeva sto nije lose, ali se vent svako malo pali na manje okretajte da se ohladi.

 

E sad je pitanje, jel to problem u laptopu, dakle neki kvar ili je jednostavno takva priroda laptopa da se ne moze hladiti.

 

Konkretnije se radi o GTA IV i Euro Truck Simulatoru 2, osjetim ogremne lagove s kojima je nemoguce igrati.

 

Specifikacije laptopa:

 

Windows 8

Intel i3 core 2370m

Intel HD 3000

ATI 7670m

4 GB DDR3

500 GB HDD

 

Zaboravio sam reci da je laptop 100% cist od prasine, laptop je bio vec na servisu prije 5 mjeseci gdje je promijenjen ventilator koji je skroz krepo, a prilikom stavljanja novog vjerovatno je promijenjena pasta.

http://isvijet.com.hr
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.9.2013 15:24 (Edge).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Kupi mu podlogu za hladenje sa ventilatorom i drzi ga na stolu dok je pod vecim optercenjima

 
1 0 hvala 2
14 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Mozda je pasta lose stavljena. Pogotovo ako nije bio u ovlastenom servisu. Cak i da jest, ne znaci da je sve uredno vraceno.
Naravno da mora radit bez problema u full loadu kakav god da je laptop. Neki proizvodjaci doduse rade lose hladjenje, al 85 je i za takve previse.
Imao sam istu situaciju i sa hp-om koji je jedva izdrzao godinu, dok me lenovo sluzi vec 4 bez bilo kakvih problema sto se hladjenja tice.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.9.2013 16:45 (passat).
Moj PC  
2 0 hvala 2
15 godina
odjavljen
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Hvala, moze jos par misljenja, danas bi trebao odnjeti lap na servis. (Nadam se da je to kvar)

http://isvijet.com.hr
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Edge

 

- Jel taj win 8 koji imaš orginal?

 

EDIT: Ja bi na tvome mjestu probao snimit 7, pa da vidiš kako se ponaša.

 

- Imao sam sličan problem na jednom laptopu, 7 je imao 10*C niže temp. od 8.{#}

--- Rijeka se prepoznaje plivanjem, a čovjek razgovorom. -- Sva pitanja i nejasnoće molim na PM. Hvala :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2013 12:21 (Valentin17).
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?
kod mene kad je u mirovanju i nist neradi je 60 celzija, a u igrama dode do 75 i negasi se...na ravnoj je podlozi i sve... vec sam se navikao da je tako vruc.. ociscen je i sve al kad ga tek upalim opet pokazuje da je 60 celzija, mozda je i do senzora da krivo pokazuje
dado
11 godina
protjeran
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Ja sam problem toga rješio na svom HP-u na način da sam pod svaku nožicu stavio podeblju školsku gumicu i odigao ga od površine..Ravna tvrda površina dok igraš je MUST HAVE..Poslije sam izradio metalne šine,na kojima lap leži,isto nogicama,barem 15 cm iznad stola..temperatura u igframa drastično je opala..

E sad,ti "famozni" ventilator padovi,koje svi savjetuju..Pomažu tek ako imaš na dnu lapa poštene prorreze kroz koje će friški zrak ulaziti..ako je sve smješteno bočno,zaboravi,..malo se plastika kućišta ohladi i to je sve..

Radije ti njega odigni, i daj mu prostora..

 

 

da dodam..pošto je model Pavilion,primjetio sam da se grije pojačano u gornjjem lijevom kutu,što je normalno,a jednom sam stavio onu svijećicu,onu u aluminijskoj okrugloj posudici,napopače,jer mi je izgledalko dobro kao "podmetač",a nakon neš korištenja sam primjetio da se svijeća malo rastalila..(!!!)

zato sam i napravio čelične šine,jer one uz to štoodižu lap i drže ga,preko te lapove nožicew odvode i višak temperature..Ma ručni rad do boli,ali rezultat je ok{#}..max u full loadu,na mreži 65 temperatura..

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2013 12:24 (redneck).
15 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Imas programe poput RightMark CPU utility. pomocu njih možes ručno složiti postavke i režime rada kompa. Ja sve laptope downclockam pomocu njega.

malo smanjiš voltaže, nedaš mu da ide preko 80% snage i bit ce ti sve dosta hladnije.

Inače, I5 sa hd4000 grafikom na čipu, pa tko to moze uopce ocekivat da će se dobro hladit? To se zagrije i u klasičnoj kanti sa stock coolerom.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Hvala na odgovorima, da, imam orginal Windows 8, mislim da nema problema s Winsima jel su procesi uredni, nista ne trosi previse diska ili CPU.

 

Znam za sve te improvizacije, ali to ne volim bas radit jer smatram da laptop mora sam po sebi imat dovoljno hladjenje. Radi se o tome da jos uvijek imam garanciju, pa zasto ne iskoristiti ako je stvarno problem u hladjenju. 

Lik iz sluzbenog servisa mi je reko da ga mogu donijeti na dijagnostiku, pa ce kao vidjeti.

 

Takodjer nisam nasao na internetu nikog s tim modelom da ima takav problem. 

 

Opet ako ga odnesem na servis i nista od toga, bezveze sam bio bez laptopa cirka 2 tjedna.

http://isvijet.com.hr
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2013 14:44 (Edge).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Evo imam laptop Lenovo Z585. Neki dan nije htio ući u Windowse. I ja stavio sada friške windowse i sada radi normalno bar za sada. To nije moj laptop već od sestre i sada sam primjetio kad sam stavljao nove windowse da se pregrijava. Eto tu su vam slike i temperature su preko 100 stupnjeva i ventilator se na max rpm vrti stalno. U task manageru sam gledao i nije opterečen ni nište. Trenutno imam samo Google Chrome pokrenut i Windows Update. Laptop kupljen 01.2013. Da li ima još garanciju nisam siguran jel je jedna il dvije godine moram zvati servis jer sam zvao ekupi i rekli da nemaju oni servis da kontaktiram lenovo pa ću njih u ponedjeljak pošto danas nisu radili.

 

Evo veće slike 1 2 

http://valid.canardpc.com/2gp8dx
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.8.2014 0:04 (Ivanjino96).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?
Edge kaže...

Hvala na odgovorima, da, imam orginal Windows 8, mislim da nema problema s Winsima jel su procesi uredni, nista ne trosi previse diska ili CPU.

 

Znam za sve te improvizacije, ali to ne volim bas radit jer smatram da laptop mora sam po sebi imat dovoljno hladjenje. Radi se o tome da jos uvijek imam garanciju, pa zasto ne iskoristiti ako je stvarno problem u hladjenju. 

Lik iz sluzbenog servisa mi je reko da ga mogu donijeti na dijagnostiku, pa ce kao vidjeti.

 

Takodjer nisam nasao na internetu nikog s tim modelom da ima takav problem. 

 

Opet ako ga odnesem na servis i nista od toga, bezveze sam bio bez laptopa cirka 2 tjedna.

U servisu budu, ako i budu provrtjeli neke rudementarne testove, mozda nas sve iznenada i stvarno promjene pastu.

 

Ako je star godinu dana - sigurno se nakupilo nesto prasine na hladnjaku i to bi trebalo pocistiti.

 

Glavno pitanje - kolko ti je temperatura zraka u sobi dok se igraš?

 

2 stvari treba raditi na takvim laptopima obvezno ako se misliš igrati na njima po ovim vručim ljetnim mjesecima - 1) imat cooling pad ili 2) barem podići stražnju stranu laptopa, kako je kolega gore rekao - gumicama za brisanje ili necim slicnim. Večina consumer laptopa je "testirana i dizajnirana" na uvjetima sobne temperature od nekih 21c i dok se okolina laptopa digne na 30+ minimalno toliko se dizu i maksimalne unutarnje temperature - i krajnje rezultat toga je throttling.

 

 

Ono što sam možeš napraviti da mu pomogneš kroz ljeto, a softversko rješenje je:

 

a) skini programe throttlestop i/ili Intel XTU te potražiš neki vodić kako undervoltati CPU pomoću njih. Čak i ako si mišljenja kako to ne bi trebalo raditi - takve stvari smanjuju grijanje i produžuju životi vjek laptopa pa ne vidim zašto ne napraviti.

b) ugastiti u biosu Turbo Boost - s obzirom da i sam govoriš da dolazi do pregrijavanja kad se igraš cpu nije ni u stanju ovo koristiti, odnosno kad temperature i dođu u stanje gdje se turbo boost pali i digne radni takt procesora - krene generirat (pre)više topline i automatski se throttla pa se onda ohladi pa se opet digne i tako u začarani krug.

c) kad si već u Biosu potraži opciju "Cooling policy" ili nešto takvo i stavi na Active . slična stvar se nalazi u Power Options pod advanced pa i tamo to prebaci na Active.

 

 

Dok se igraš - ili pokušavaš igrati pogledaj GPU-Z senzore - imas ih nekoliko, vezane uz radni takt graficke, opterecenje iste i temperature, a isto možeš i pomoću MSI Afterburnera. Bilo bi dobro znat da li graficka smanjuje radni takt kad se igraš, da li pada njezino opterečenje te koje su njezine temperature.

 

EDIT:

Čiščenje od prašine i zamjena termalne paste kod nijenog proizvodjaca laptopa ne spada u nesto sto pokriva jamstvo, eventualno je dobra volja servisa da ti to naprave "mukte" ako je laptop pod jamstvom.

 

EDIT2:

Tek sam naknadno vidio da imas i3, a ne i5 - mogu gotovo sigurno reć da se radi o prašini i da je laptop "zreo" za čiščenje, ali ostale stvari nisu na odmet.

Dell Precision M6600
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.8.2014 8:12 (darkydark).
13 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

eto opet oprečnih mišljenja. ja imam laptop star 5 godina. počeo se pregrijavati. windows 7 ima. i ugasi se ponekad.

po mom mišljenju je pasta kriva za sve. ona s godinama vjerovatno gubi svojstva.

ali svu ekipu koju pitam okolo možemo podjeliti na 2 podjednake skupine. 

jedni kažu da pastu mijenjam, drugi kažu da nije to. 

i nikako da jedni prevladaju.

ma, ja ću pokušati s pastom jer prašine nema. to mi je najjeftinije za početak.

amd64 3000+, asus a8v deluxe, 2X512 ram
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?
nasumfan kaže...

eto opet oprečnih mišljenja. ja imam laptop star 5 godina. počeo se pregrijavati. windows 7 ima. i ugasi se ponekad.

po mom mišljenju je pasta kriva za sve. ona s godinama vjerovatno gubi svojstva.

ali svu ekipu koju pitam okolo možemo podjeliti na 2 podjednake skupine. 

jedni kažu da pastu mijenjam, drugi kažu da nije to. 

i nikako da jedni prevladaju.

ma, ja ću pokušati s pastom jer prašine nema. to mi je najjeftinije za početak.

 Pa promjeni pastu i ocisti ventilator od prasine za pocetak, ako to ne pomogne onda je nesto drugo...

You dont make 500 million friends without a few enemies.
13 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Imam isti laptop već 3 godine jedina izmjena je sto sam ubacio SSD, i ventilator mi se rijetko pali (igre ili mu nekad dode sam od sebe, ali kratko) i još ga nikad nisam čistio tako da je kvar jedina opcija.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Pozdrav,oprostite što se ubacujem ali imam isti problem na svom HP-u.Dakle imam HP pavilion G7 koji je star malo manje od godinu dana ali grijanje mu je katastrofa...Ventilator je tako bučan da mi je jednostavno mrsko uopće i paliti lap a o temp da i ne govorimo...u gornjem lijevom kutu se može ispeći jaje kad se ugrije uz dodatak da se moj kako ima taj neki overheat protection ugasi i ne da se upaliti dok se ne snizi temp...Neznam više što bih napravio,promijenio pastu,čist od prašine 100% novi windowsi...sve kao po knjizi.Ovo odizanje od stola mi je nepraktično jer ga jako često koristim i vani i tada je na nogama ili tako neš...Jel npr moguće staviti veći hladnjak ili barem efikasniji kako bi se sve to saniralo.Hvala unaprijed na odgovorima.

P.S.
Radi se o AMD A4 proc (pećnica procesori inače...)

-------Ovo je potpis-------
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Ako ga cesto stavljas na noge moze bit da mu zatvoris dotok svjezeg zraka pa nebi bilo lose uzet neku od podloga

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
1 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

A pazim na otvor zraka ali to vise nije norm koliko se ugrije odjednom...čuo sam da se sa ebaya može naručiti veći jači...hladnjak za lap pa me zanima koliko je to ostvarivo

-------Ovo je potpis-------
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

 

Neznam da se moze ugradit veci hladnjak u laptop (nije mi jasno di ce stat).

Osim da ga odneses na servis neman druge ideje

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
0 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

A ne znan jel veći al kao ima bolji protok zraka il tako nes

-------Ovo je potpis-------
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Imao sam ja godinu dana Probook 455 sa A8-4500M i dobro je držao temperature, nije se pregrijavao.

Samo meni je uvijek stajao na standu makar stand ne bio upaljen bar nije direktno na prašini stola. 

 

Ima overhest protection? Pa to ima svaki procesor. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Znam da ima al ovaj moj ga gasi svakih  20 min....

Može li se ovaj proc underclockat...ima neki čudni,zaključani BIOS,je li itk oto radio ima li iskustva s tim ili znate li ijedan program koji bi to mogao napraviti iz windowsa

-------Ovo je potpis-------
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2015 20:32 (veki je car).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

jel moguće da se procesor na notebooke pregrijava jer nakon nekog vremena jednostavno postane defektan.

imam jedan fujitsu sa i5 460m procesorom i temperatura je u mirovanju 60 stupnjeva, upalim film i temperature ide 80+

pasta je svježe stavljena (arctic silver 5), sve je očišćeno od prašine. Prije promjene paste temperature su bile 10-15 stupnjeva više.

Ideje?

 

also isprika na upadanju u temu

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?
fear619 kaže...

jel moguće da se procesor na notebooke pregrijava jer nakon nekog vremena jednostavno postane defektan.

imam jedan fujitsu sa i5 460m procesorom i temperatura je u mirovanju 60 stupnjeva, upalim film i temperature ide 80+

pasta je svježe stavljena (arctic silver 5), sve je očišćeno od prašine. Prije promjene paste temperature su bile 10-15 stupnjeva više.

Ideje?

 

also isprika na upadanju u temu

 

 Jesi li pogledao u tesku da ti neki proces ne opterecuje proc ?

Jesi li skenirao da nemas neku bestiju ?

Defektan proc - neznam bas , nije neki mladic ali ...

13 godina
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Čist ko suza, nema sumnjivih procesa, nema nikakvih beštija.

BUdem kroz koji tjedan srušio w7 i stavio w8.1 pa ću vidjeti da li to pomaže

13 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Pozdrav!

Evo, da ne otvaram novu temu. 
Imam laptop Toshibu Satellite sa specifikacijama:
CPU: Intel Core i5-3230M @ 2,6GHz

GPU: Nvidia GeForce 710M 2GB

RAM: 6,00GB

OS: Windows 8.1 Pro 64-bit

Laptop je kupljen u 9. mjesecu 2013. i radi bez greške.

Međutim, zadnja 2 tjedna sam primjetio da se laptop pregrijava kad nije pod opterećenjem. Očišćen je od prašine u 3. mjesecu i skeniran s antivirusom danas. Updatea se redovito.
Ventilator se ubrza svako toliko, ali samo na par sekundi. U task manageru je procesor na oko 5%. 

Tu su trenutne temperature.

 

 

Probao sam mijenjati postavke po power options, stavljati active system cooling, no uvijek isto.
I, da. Kada baterija nije priključena, temperature padnu za par stupnjeva.

Imate neki savjet?


Hvala :)

Temperature kad nije pod opterećenjem. Temperature kad nije pod opterećenjem.
“Don’t go to men who are willing to kill themselves driving in circles looking for normality.”
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Porast ambientalne temperature utječe na učinkovitost rashladnog sistema. Savim je očekivano da se ventilator češće pali ako je temperatura u prostoru viša.

Prema slici temperature su u redu, rashladni sistem je u redu jer kratkotrajnim radom ventilatora se postiže ciljana temperatura.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Sve u najboljem redu, porast ambijentalnih temperatura povlaci u neklimatiziranom prostoru i povecanje temperature rashadnog sredstva "zraka" za 10-tak stupnjeva.

Jednom godisnje preventivno ocistiti racunalo od prasine i kod laptopa svako preporucujem cooling-dock...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Da, nemamo klimu u stanu tako da patimo i mi i laptopi, s obzirom da smo u potkrovlju pa temperatura kroz dan zna biti i 29-30°C.

Uzet ću onda cooling dock kada budem radio upgrade laptopa :)

 

Zahvaljujem na odgovoru :)

“Don’t go to men who are willing to kill themselves driving in circles looking for normality.”
14 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, kvar ili normalno?

Riješen problem.

Može se tema zaključati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.7.2015 13:27 (Rakun).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice