Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

poruka: 17
|
čitano: 6.754
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

Lijepi pozdrav svima,

 

Eto došlo je vrijeme za kupovinu novog laptopa pa bih trebao pomoć. Nisam dugo ništa kupovao pa sam odavno izašao iz svijeta komponenti i složenih laptopa , što je bolje za koju cijenu itd pa vas molim za pomoć i savjete.

 

Znaći laptop neću koristiti za igrice (neće nikad biti niti jedna igra gore ni instalirana), pravi working laptop mi treba i to mu je namjena.

 

Muzičar sam i laptop mi treba za rad s glazbom (Neuendo, Vst, Sibelius itd...) .

 

Da malo pojasnim znaći treba mi laptop koji:

   - ima dosta memorije kako bih mogao pokretati što više VST pluginova u Nuendu

   - da može bez problema trpiti i inkorporaciju i rad glazba + video simultano

   - da može svirati npr simfonijski orkestar u Sibeliusu (cca od 40 instrumenata pa na više)

   - što duži vijek rada baterije bez punjenja jer sam dosta na putu

   - da mogu spojiti externu audio karticu RME Fireface 800 preko Firewire 400 ili 800 (ili se za to danas mora kupiti posebna firewire kartica pa da to niti ne očekujem od ponude ? )

 

Ono što mi ne treba:

 

  - laptop za igrice  jer ih neću niti igrati na laptopu

  - zbog produljenja trajanja vijeka baterije ako nije potrebno onda može biti bez posebne grafičke kartice

 

Kao što sam napisao da dosta dugo nisam bio u pračenju što se dešava u svijetu hardwarea ( a malo sam samo istražio o i3,i5, i7 , ili AMD procesorima - čitaj i ovdje su savjeti dobro došli ) vidim da je ponuda stvarno raznolika pa mi to još extra otežava neki odabir.

Također malo koliko sam čitao sam vidio da se neki žale na određene brandove pa me zanima da ne uzmem laptop koji će se pregrijavati itd imati neke bijesne gliste:)

 

E sad došli smo i do cijene:)

Pošto je situacija kakva je onda naravno svi želimo dobiti best buy za što normalniju i manju cijenu pa eto još jedan takav slučaj:)

Maksimalni iznos koji bih mogao izdvojiti je 4500 kuna , ako može i manje od toga sjajno. Više će biti teško pa ako treba nešto žrtvovati u smislu komponenti ili performanski očito ću morati.

Bilo bi dobro da mogu s vremenom možda proširiti RAM pa me zanima laptop gdje bih mogao nadokupiti jednom extra RAM i ugraditi.

 

Hvala svima unaprijed za neke preporuke i vaše znanje podijeljeno ovdje.

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
beboplu kaže...

..

Znaći laptop neću koristiti za igrice..

 

 

- nema igrica, postoji važan biz, igre-gaming. (ružno je koristiti deminutiv-pejorativ za ind koja zarađuje više od npr naše države).

- moraš promijeniti način razmišljanja, podjelu. Danas nema razlike, gaming-working. Isti resursi ispod haube su potrebni, directx.. GPU acceleracija je svugdje pa i kad je (prividno) ne koristiš. Istina audio obrada vjerojatno najmanje, može integuruša. Sve ostalo bi bilo pod nekadašnji gaming ako trebaš (izgubljena kategorija) workstation. Jedina razlika što nemaš konkretan razlog npr za Quadro-Fire pa možeš dosta uštedjeti i birati.

 

-svaki je dovoljan za tvoje potrebe ako su onakve kako si naveo. Problem će biti npr periferija, priključci-ulazi/izlazi.. ali svega ima na USBu/Firewireu.. a to može tad oderditi koji laptop ti treba. Priključak.

-za bilo što preciznije, pročitaj requiremetse appsa koje planiraš koristiti, ono što traži, to odabereš. (btw, danas i 'word' traži istu stvar, browser pak traži skoro gaming PC od prije nekoliko godina).

-ušteda je npr kod izbora CPUa, jer je svaki od navedenih dovoljno jak a cijene su dvostruke kad uspoređuješ klasu. Teško naći optimalnije jer je ponuda takva, jak=skup, nema desktop zdelanca koji bi bio dovoljan i jeftin.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
ihush kaže...
beboplu kaže...

..

Znaći laptop neću koristiti za igrice..

 

 

- nema igrica, postoji važan biz, igre-gaming. (ružno je koristiti deminutiv-pejorativ za ind koja zarađuje više od npr naše države).

- moraš promijeniti način razmišljanja, podjelu. Danas nema razlike, gaming-working. Isti resursi ispod haube su potrebni, directx.. GPU acceleracija je svugdje pa i kad je (prividno) ne koristiš. Istina audio obrada vjerojatno najmanje, može integuruša. Sve ostalo bi bilo pod nekadašnji gaming ako trebaš (izgubljena kategorija) workstation. Jedina razlika što nemaš konkretan razlog npr za Quadro-Fire pa možeš dosta uštedjeti i birati.

 

-svaki je dovoljan za tvoje potrebe ako su onakve kako si naveo. Problem će biti npr periferija, priključci-ulazi/izlazi.. ali svega ima na USBu/Firewireu.. a to može tad oderditi koji laptop ti treba. Priključak.

-za bilo što preciznije, pročitaj requiremetse appsa koje planiraš koristiti, ono što traži, to odabereš. (btw, danas i 'word' traži istu stvar, browser pak traži skoro gaming PC od prije nekoliko godina).

-ušteda je npr kod izbora CPUa, jer je svaki od navedenih dovoljno jak a cijene su dvostruke kad uspoređuješ klasu. Teško naći optimalnije jer je ponuda takva, jak=skup, nema desktop zdelanca koji bi bio dovoljan i jeftin.

 

Hvala na odgovoru kao prvo.

Ma nisam ja mislio nikoga uvrijediti ili umanjiti nečiju vrijednost ili vrijednost jedne grane no znam da uglavnom ljudi pišu nešto tipa " treba mi laptop na kojem mogu pokrenuti tu i tu igru" pa sam želio jasno napomenuti da ne kupujem laptop vodeći se tom niti.

 

Stvar je u tome što su danas VST instrumenti jako veliki i zato gledam da laptop koji ima 4 GB RAM-a je na knap. Može se nekaj i s njime napraviti no štucat će to.

Po nekoj mojoj logici mislim da i procesor ima neku koliko toliko bitnu funkciju u svemu tome a danas vidim da ima more toga pa pitam za savjet.

 

Requirement appsa npr:

 

Nuendo

 

Windows 7***/Windows 8.x*

Intel or AMD dual core CPU

Windows compatible audio hardware

8 GB RAM (Minimum: 4 GB)
15 GB of free HD space
Display resolution of 1920 x 1080 recommended (Minimum: 1366 x 768)
Graphics card with DirectX 10 and WDDM 1.1 support (Windows only)
DVD-ROM dual-layer drive
USB port for USB-eLicenser
Internet connection for license activation
*** Aero mode needs to be activated in Windows 7
*ASIO compatible audio hardware recommended for low-latency performance
Sibelius 7
Intel Core 2 Duo (or equivalent) or better,
4 GB+ total physical RAM,
40 GB total hard disk space (7200 rpm or faster drive recommended; SSD preferable),
ASIO-compatible soundcard
E sad, kada uzmemo u obzir da ja po nekoj pjesmi imam upaljenih i po 15 ogrmonih VST-a onda je kao što sam rekao 4 GB RAM ono na knap:)
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.7.2015 12:33 (beboplu).
15 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
beboplu kaže...
..ima 4 GB RAM-a je na knap...

 znam.. zato ti i odgovaram.. pa sad pogledaj req koje si naveo, danas je najslabiji jeftikaner u konzumu 2x jači.. praktički nema PC/notebooka bez 4GB itd..

audio soft je xputa manje zahtijevan od video softa ili gaminga, resursi su isti, razlika je samo količina. Danas običan PC može raditi sve navedeno.

-zato ti kažem, gledja req. softa. ne neku preporuku jer ćeš dobiti odgovore kao pismo djedmrazu.

-npr dali ti se u buđet ukalpa SSD, dali možeš dodati itd. (postoji ODD bay umjesto DVDa..), to može dosta pomoći u brzini rada a sa stvarnom snagom (uobičajneim mjerilima, koa CPU) nema veze.

 

-problem kod laptopa u odnosu na desktop je upravo proširivanje/dodavanje. Od tog je upravo RAM najlakše rješiv, ako je 4GB malo, dodaš još 4-32.. ovisno koliko slotova, koji modul i koji novac.. to nije problem, ostalo može biti a tad je jedino neki skuplji 10-20kkn onaj koji ima sve. Dali je neki za 3-4kkn dobar? Za ono što si naveo je.

 

btw, ja preferiram intel. Za ozbiljan rad i3 naviše, ili barem pentium dok celeron/atom imaju drugu namjenu. Ali tek da imaš neki npr celeron iz kategorije 2-2500kn i da probaš, možda bi i to bilo OK, jes su genreacije nekog pentiuma od prije par godina zapravo rebrandani današnji celeroni, dvojezgreni (pa do 4 jezgrenih atoma..).

Danšnji mobitel može biti jači..

 

btw, zaboravi na ASIO u consumer klasi, orjentiraj se na directx.. ili koristi profi opremu.. (cijena..). Provjeri req. današnih verzija softa, provjeri na kojem OSu ćeš raditi, dali je računalo koje kupiš supportano za OS itd..

 

beboplu kaže...
..

Requirement appsa npr:

 

Nuendo

 

..

Internet connection for license activation
*** Aero mode needs to be activated in Windows 7
*ASIO compatible audio hardware recommended for low-latency performance
Sibelius 7
..

- ono što govorim, znaš li što je AERO? upravo to.. VGA-GPU, što ti govorim, danas su req. = gaming, od browsanja nadalje. Mada nema direktne veze s audiom.

praktički svaki PC koji zadovoljava win7-8  (i 10) requirementse može noramlno raditi s takvim softwareom.

- stare spec. od prije par godina se ugl odnose na 32bit OS i app, app da bi koristila više od 2GB mora biti 64 bitna, time i OS. Tek tad 4-naviše GB ima smisla. Dakle, moraš potražiti i novije app 64bitne da bi npr 8 ili više bilo bitno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.7.2015 13:30 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

"npr dali ti se u buđet ukalpa SSD, dali možeš dodati itd. (postoji ODD bay umjesto DVDa.."

Razmisljao sam o SSD-u no o tome mogu konkretnije tek ako i kad budem na nekom bližem malo tragu koji laptop i za koliko novaca. A opet ne znam niti da li je danas moguće u sve laptopte i ugraditi SSD (možda sad ovo pitanje je smiješno) no eto kažem iskreno da ne znam.

 

Nadalje:

Da ideja je da po potrebi mogu proširiti na npr 16 GB s vremenom

 

Da li da gledam i3 ili možda i neki i5 kao četiri jezgre ?  pošto uz muziku imam nekad i sinkronizaciju s videom dok radim , znaći muziku radim po filmu.

 

Jako bitno !!! Meni je ASIO 2.0 must have ako želim ozbiljno raditi s RME Fireface karticom za snimanja preko laptopa ( neću stalno biti spojen tako no ako imam neki posao na terenu onda mi  to treba)

Da svjestan sam da mi treba 64.bit OS . Stavljam   Windows 7 ili 8 ,  64 bitne i možda s vremenom stavim Macintosh OS no to ako i kad.

 

Da li možda ima nekih modela za koje znaš da bi bili ok po tim nekim mojim specifikacijama i željama a i po cijeni?

Hvala na odgovorima i trudu

 

 

15 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

-RME kartica (i svaka takve namjene/klase) dolazi s driverima.. pa tako i asio.. naravno, neka starija možebiti beskorisna npr upravo zbog (ne)postojanja drivera, pa si ograničen npr na XP-32bit itd itd..

-nekad su takve kartice bile potrebne, danas samo ako ti treba kvalitetan ulazizlaz..

-i3 je dovoljan, većinu pogotovo u video obradi radi GPU + SIMD, broj jezgara je 'sporedan' tj ako uspoređuješ CPU-GPU tad je GPU višestuko jači (nešto od nVidie klase npr 960 naviše, problem su naše trgovine, ponuda koja kasni...) možda neka 850-860.. i sl. Laptop osim u deskreplacement ili workstation klasi (kao i gamer) ipak nema tu snagu kao desktop, tj primarna namjena je prenosivost/potrošnja a zvjeri traže i struju..

-većina današnjih laptopa podržava između 8-16GB, priovjeri, tad može biti važno s kojim modulom dolazi, jer su ugl 2 mjesta (2x8), može se desiti da baciš 4GB modul ili ideš na npr 12GB itd.

prije bilo koje kupnje, prvjeri koji OS(pogotovo 64bit), app(driver za spec.hardware kao RME) je podržan, takav soft ugl malo kasni, pa će vjerojanto biti najviše za win7 (ali još neko vrijeme je win7 OK).

 

-SSD=HDD što se tiče kompatibilnosti, dimenzija.. razlika je 'samo' cijena-kapacitet-brzina. Možeš ODD-bayem riješiti... (izmjenjiva ladica koja ide na mjesto DVDa).

-najgore ako je neki firewire ext.hardware, tad moraš tražiti laptop s FW priključkom ili kupiti pcmicia-expess apdapter.. Danas je sve na USBu, 2.0 ili noviji 3.0..

 

+baci pogeld na MACovo dvorište, često je to ono što moraš, ne što želiš...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

Ma neslusaj ovog iHusha, on ti voli ovako strucno gluposti govoriti koje ti nisu bitne, ja ti se bavim glazbom također. Nikakav boziji SSD ti nije potreban, znaci processor(quad core da ima hyperthreading) i sto vise rama gledaj, tj. Da ima mogucnost nadogradnje do 16.

Kad ti loadas u njega a on ima 4 gb, pocne se gusiti, pregrijavati, ja sam prije na faksu dok sam studirao na dual core laptopu sa 2gb provodio vrijeme, processor doslovno bude 90-100% load skace, a ram ide gore sto vise pluginova loadas etc. Morao sam puno toga u wav prebacivat da bi normalno mogao funkcionirati..

Da sam na tvom mjestu inace nebi kupovao laptop vec skupljao novce za macbook jer su puno kvalitetniji za glazbenu produkciju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

Imao sam posla pa nisam stigao odgovoriti na postove no evo sada sam uzeo malo vremena.

 

Znaći, RME kao firma je profi i imaju sve drivere za OS prije nego taj i izađe uglavnom tako da imaju za Win 8 sve ko po špagici :)

 

E da pošto vidim da neke stvari sam očito malo nejasno rekao onda ću sada precizirati.

Znaći, ja imam studio profesionalni i imam desktop workstation i još razna čuda i ne mislim si laptopom mijenjati studijsku opremu. Zato svi savjeti tipa kupi si neki bolji mac workstation ili tako nešto ne hodaju.

Konkretno je situacija  takva da ću živjeti na relaciji Beč - Zagreb slijedeće 2 godine i za to vrijeme morati odrađivati na tjednoj i dnevnoj bazi masu poslova vezanih za Nuendo ( komponiranje, produkcija, miks itd +  još to sve raditi ponekad i na gotova videa), Sibelius ( aranžmani i komponiranje) .

Dosta vremena neću imati mogučnost punjenja tog laptopa strujom pa što veća baterija je dobro došla :)

 

Nadam se da sam sdada malo jasniji u svezi toga za što meni treba taj laptop.

E da i za sada ODD-bay je opcija no o tome još moram razmisliti jer dosta stvari ja dobijem i na nekom DV D-u ili CD-u.

 

Da li je taj i3  pravi Quad core ili je tek i5 Quad core te koji AMD je quad core procesor?

 

Bacio sam ja pogled na Macovo dvorište no za macovo dvorište ja trenutno nemam sredstava jer ću trošiti jako puno na život vani i putovanje na tjednoj relaciji Beč- Zg i tako 2 godine :)

 

 

15 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
beboplu kaže...

..

Dosta vremena neću imati mogučnost punjenja tog laptopa strujom pa što veća baterija je dobro došla :)

 

Nadam se da sam sdada malo jasniji u svezi toga za što meni treba taj laptop.

..

Da li je taj i3  pravi Quad core ili je tek i5 Quad core te koji AMD je quad core procesor?

..

 

 

- sve što navedeš kao bitno (za tvoje potrebe) je bitno, ako ne navedeš?

- snaga <> baterija. Jer baterije su ograničene, ako i posotji s većim kapacitetom, u normalnoj seriji dobijaš normalnu.. (6cel.. vidi npr 9cel).

- struja je svugdje dostupna, put do beča i rad.. nije problem (a nit možeš realno biti toliko vrijedan.. danas postoje portabililni punjači, to je jedno od rješenja ako nema struje (sigurnije nego sam kapacitet/dali posotji).

- desktop nije laptop, nisu ni CPU, za svaki pogeldaj na intel ark, (mobilni imaju manje jezgara nego što bi to po broju pomislio). Opet pitanje, trebaš portabilnost ili snagu, struju.. a danas je to gamer ili desktop replacement, time i cijena, autonomija.

 

- nema idealnog računala.

- današnji prosječan laptop (kategorija i3 naviše) može navedeno. Ako usporešuješ req. sa sibeliusom 2core/2GB tad i najjeftiniji s Celeronom koji možeš pronaći zadovoljava minimum (tj bio bi približne snage/mogućnosti kao tvoje nekadašnje računalo).

- upravo zbog plugina VST i povlačenja više traka je poželjan SSD, jer HDD je najsporiji dio, prijenosni diskovi su kao i kod CPUa spori.. u odnosu na desktope. Drugo rješenje je dovoljno RAMa da sve stane, tad disk ne mora biti bitan. Koliko? To znaš ti. Možda je dovoljno 4, možda 8, RAM je relativno jeftin, može se ići odmah na npr 16GB ali u našoj ponudi su to opet samo top modeli..

- zapravo, pogledaj kategorije cijena 2-3000, 3-5000, naviše pa vidi što je u takvim laptopovima. To je ono što možeš.

 

RME je OK, ako postoji driver. To vrijedi za svaki HW, svaki OS, svaki SW.. ako postoji/kompatibilnost. Istovremeno stara oprema može u smeće ili si vezan za stari OS. + pitanje tipa priključka. USB ili nešto drugo, a tad je PC beskoristan ako nema priključak. + smisao prenosivosti i opet što ti je bitno, struja ili snaga ili priključci.. sve?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

opet ihush ti sa svojim ssdom navijas. Reci ti meni jesi ti ikad uopce se bavio produkcijom? Jesi ikad loadao vst u neki daw pa znas iz iskustva koliko vremena treba za nesto?

Pises uvijek ovdje nebuloze a nikad nisi rekao treba ti to i to. Nego svako tvoje objasnjenje traje jedno pola foruma u kojima savjetujes zapravo nista. Ssd mu nije potrban za glazbenu produlciju

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

-imaš neku fikciju na mene ili što?

ne bavim se studijskom glazbom, produkcijom, nisam producent/glazbenik.. jesam suradnik. Zašto npr predpostavlajš da ne znam za VST/daw i sl? .. jesi li ikad radio istu stvar na PCju od prije cca 5g i današnjem? Ne slažem kompoziciju, slažem radni stroj, koji radi. Tu se (ako si glazbenik, ne PCjaš) ti guraš u ono što ne znaš..

npr problemi s yamaha n12, cubase/nuendo.. (originalan soft, pa se ni to ne baca u smeće) ja radim s onima koji stvarno rade a novac nije neograničen. Ti? Čak i ja diskretno napomemem MAC, kao i ti... a mišljenja su moja/tvoja.. ne trudi se mijenjati, kao što se ja ne trudim mijenjati tvoje. Uvažiti je nešto drugo.

-zato na par mjesta spominjem priključak (jer tko zna što sve autor planira spajati.. ili što od opreme već ima).

 

Problem?

 

-predloži, ispravi. Sve 5. Al me zaobiđi u dociranju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
ihush kaže...

-imaš neku fikciju na mene ili što?

ne bavim se studijskom glazbom, produkcijom, nisam producent/glazbenik.. jesam suradnik. Zašto npr predpostavlajš da ne znam za VST/daw i sl? .. jesi li ikad radio istu stvar na PCju od prije cca 5g i današnjem? Ne slažem kompoziciju, slažem radni stroj, koji radi. Tu se (ako si glazbenik, ne PCjaš) ti guraš u ono što ne znaš..

npr problemi s yamaha n12, cubase/nuendo.. (originalan soft, pa se ni to ne baca u smeće) ja radim s onima koji stvarno rade a novac nije neograničen. Ti? Čak i ja diskretno napomemem MAC, kao i ti... a mišljenja su moja/tvoja.. ne trudi se mijenjati, kao što se ja ne trudim mijenjati tvoje. Uvažiti je nešto drugo.

-zato na par mjesta spominjem priključak (jer tko zna što sve autor planira spajati.. ili što od opreme već ima).

 

Problem?

 

-predloži, ispravi. Sve 5. Al me zaobiđi u dociranju.

 
Bavim se glazbom od koje 2004 godine... processor i ram nista drugo. SSD nece pomoci, nije ovo photoshop i slicno, za 4500 KN ako mu je limit zasto bi bacio od toga 500 kn na ssd ili koliko vec, kad moze za to kupiti dodatni ram ili imati bolji laptop?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

Malo sam jucer gledao na stranici od intela specifikacije procesora. E sad zanima me posto sam vidio da procesori za laptop s 4 jezgre su tek neki modeli i7 pete generacije. E sad preporuceni i3 su svi 2 jezgre. Zanima me kako amd stoji s tim i vasa iskustva s amd procesorima kraj kojih pise quad core.takodjer minimum rama na koji idem je 8 gb u startu a poslije cu staviti jos 8gb tako da mi treba maticna i procesor koji imaju tih max 16 gb da podrzavaju.

 

problem je sto kod vecine specifikacija laptopa u nasim ducanima kod kojih se moze pretrazivati na netu nema bas detaljno opisano da lo ima fireware ili pci slot za karticu ili ne. 

 

 

15 godina
offline
Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
I know that you believe you understand what you think I said, but I&amp;#39;m not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
Luka123 kaže...
..

 
Bavim se glazbom ..

- bavi se ti čime želiš, .. što ću ti ja? Ja se bavim na drugi način, nisam glazbenik (sviram gitaru za gušt) dok npr ovo je ekipa kojima odrađujem potrebno. Video, ured, server, ... svaki od specifičnih zahtijeva ima i odgovarajuće rješenje. Jučer su bila drugačija pravila nego danas ili sutra.

- čitaj s razumijevanjem, ponovo pročitaj ako je potrebno i probaj razumjeti dio o SSDu kad se već za to loviš. To je jedna crtica.. ništa više.

-pa ponovo, SSD je zgodna stvar, ako ga se doda u ODD (ili zamjeni mjsto s HDD).. opcija. A performanse su razlog, jer baratanje s više traka, ili RAM ili disk.. HDD je najsporija komponeta. RAM se lako doda ali ugl će biti 2-4GB, koliko se može tad dodati, možda do 8.. a to nije dovoljno, tj može biti i ne mora. To zna autor pitanja, ne ja jer ne mogu ni predpostaviti koliko on traka vuče istovremeno.

 

pročitaj spec. s razumijevanjem..  makes them the first choice for sample content streaming = SSD.

+ If you wish to employ many VST instruments, happiness lies in fast hard drives, acres of RAM real estate, and a relatively fast processor. 

...

 

beboplu kaže...

..ima fireware ili pci slot za karticu ili ne. 

 

 

- firewire vidiš (i mora biti nabrojano, ali sad na malom broju računala, nije više 'in'..)

- sigurno nema pci, nego neku od expanziskih utora.. tj to je to samo je pitanje naziva-dimenzija, generacija. O tom slotu/dimenziji ovisi što možeš i po kojoj cijeni priključiti, odnosno što je dobavljivo u trgovini.

- ako ti tako nešto treba, to moraš znati prije kupnje, samo zato navodim..

- npr thunderbolt i sl nećeš naći u toj kategoriji .. isključivo top modeli, mac..

 

-svakako intel, dovoljan je i3, sve jače može ako novčano nije problem, ali tada je sve ostalo bitnije (bolje za razliku u cijeni uzeti sve ostalo jače-više...). + nema kombinacije koja bi bila u cjeni.. da je desktop složio bi ga, ovako gledaj notebooke npr na nabava i odaberi neki, vidiš specifikacije i tad odlučiš.

 

pripazi, kod laptopa i konkretnog posla, jednostavno moraš zadovoljiti requirementse za normalan rad. Granica na 4.500kn ne određuje ništa, ili može ili ne. Promjene su kasnije skoro nemoguće/neisplative.. a tad računalo za npr 4.400 može biti bačen novac.

+ licence softwarea (kad mora biti) cijena PCja tad postane manje važna.

 

po gore navedenim daw spec. može jeftikaner za 2.500kn. (celeron-pentium, svi su sad 2core+).. naravno, razliku ćeš osjetiti kad počneš s više traka i sl..

npr dell, i3, 4GB, 820, 500.. 3.000kn. zadovoljava. Sve ostalo moraš provjeriti. Ne preporučavam ovaj ili bilo koji, to moraš sam odabrati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku

Evo gledao sam dosta jučer po stranicama ponudu u hrv i nisam našao niti jedan laptop koji ima firewire tako da sam se pomirio da od toga ništa. Nisam našao niti da imaju više utore za express kartice jer bi šreko toga mogao iskemijati spajanje no oćito je i to " pa pa" (ako netko zna neke modele s tim utorima feel free :)

 

E sad stvarno ne znam što da uzmem jer vidim da od priključaka svi imaju uglavnom standardno USB 2.0 i 3.0 ,utor ua kratice SD, HDMI ili VGA i uglavnom je to to. Ništa specijalno zapravo. Sve u svemu vudum da su laptopi svedeni u ponudi na jednu vrlo opčenitu uporabu.

 

Gledao sam i macbook pro malo po oglasniku i neki modeli (2011) se nalaze za nekih 4000 kn no imaju Intel Core duo i 4 GB uglavnom što je opet nothing special zapravo.

 

Pošto je oćito da ovo za što meni treba laptop je u ovo vrijeme teško naći jer očigledno je da ću morati uložiti u još jednu audio usb dobru karticu ( iako imam već vrhunski RME).

Što vi mislite onda zapravo da se ne zamaram s ne znam ćime nego recimo pogledam nešto tipa HP s AMD A8 i nekih 8 GB RAM, koliko vidim svi ti AMD-i imaju i obićno grafičku unutra i večina ponude je između 750 GB do 1 Tb Harda .

 

Koliko vidim takav neki laptop je ono ultra jeftin (cca oko 2300 kn) a ostatak nek ide na hrpu za tu novu karticu audio.

 

Samo kao obavijest : Ja u svojem radu znam imati uglavnom oko 60-ak kanala što midi , što audio ( brojka se zna popesti i do 170 kanala nekada ako se radi ozbiljan projekt) + pluginovi :) pa sad nije to baš par kanala

 

Pitanje: koji proizvođaći su dobri danas tj iz vašeg iskustva koji kompovi se manje zagrijavaju od drugih i kvalitetnije su izrade ipak malo?

 

Hvala

 

13 godina
online
Re: Savjeti oko kupovine laptopa za muziku
beboplu kaže...
Eto došlo je vrijeme za kupovinu novog laptopa pa bih trebao pomoć.

Imaš sticky temu za preporuke laptopa, pitaj tamo, Ultimativna tema za odabir prijenosnika.

http://www.bug.hr/forum/board/opcenito-o-ict-biznisu/17.aspx?sort=act
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice