Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.714
|
čitano: 13.035.556
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Cijena je najbitnija, odnosno da nije preko 2500kn (ako je jos manje, to bolje, 2500 je maksimum). Koristio bi ga primarno za office stvari i surfanje. PC za filmove i igre imam doma, znači ovaj bi mi bio samo za pisanje, rađenje seminara, radova, zadaća, što već. Znači bilo bi bitno da nije kao užarena cigla nakon par sati, da je relativno lagan (ne previše preko 2kg), HDD ne treba veliki (primarno je za dokumente ipak) iako ako postoji neki sa SSD-om da je jeftin to je +, ali nije pretjerano bitno. Da je ekran relativno dobar (rezolucija, vidni kut, kontrast). I kao što sam spomeno bitno mi je da je procesor okej, da mogu imati otvoren npr. adobe, dva worda i browser istovremeno bez da stenje. Također želio bi da potraje barem 4-5 godina.  I s obzirom da je primarna svrha pisanje, da je tipkovnica okej. Ako ima kameru to je plus, ali ne nužno.

Hvala na pomoći :)

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Gamer21 kaže...
  • evo da i ja pittam . slijedeci tjedan kupujem laptop do kojih 3200 kuna a ovo je najbolji model koji sam nasao ulozeno dobiveno,da li je dobar,imate li zamjerke ili imate bolju ponudu? napomena laptop je za sve faks kuca poso HP Pavilion 15-p153nm, K6Z56EA, 15.6" HD LED 1366x768, Intel Pentium N3540 2,16 GHz Quad Core, 4096MB DDR3, SATA 500 GB, Free DOS, NVIDIA GeForce 830M (2 GB), DVD±RW DL, 10/100 Ethernet, 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, HDMI, USB 2.0, 2xUSB 3.0, 2,27 kg, Jamstvo 1 god., Boja plava   nasao sam ga u svijet medija za 2850 kn sa 3 g  garancije

Da ima boljih:

*ako je pozeljniji 17,3" napisi

*svi procesori bi obavili namjenu surfanja i sl., integrirana kod svih je dovoljna za vrtit HD/FHD videje i sl.

 

courier kaže...

Cijena je najbitnija, odnosno da nije preko 2500kn (ako je jos manje, to bolje, 2500 je maksimum). Koristio bi ga primarno za office stvari i surfanje. PC za filmove i igre imam doma, znači ovaj bi mi bio samo za pisanje, rađenje seminara, radova, zadaća, što već. Znači bilo bi bitno da nije kao užarena cigla nakon par sati, da je relativno lagan (ne previše preko 2kg), HDD ne treba veliki (primarno je za dokumente ipak) iako ako postoji neki sa SSD-om da je jeftin to je +, ali nije pretjerano bitno. Da je ekran relativno dobar (rezolucija, vidni kut, kontrast). I kao što sam spomeno bitno mi je da je procesor okej, da mogu imati otvoren npr. adobe, dva worda i browser istovremeno bez da stenje. Također želio bi da potraje barem 4-5 godina.  I s obzirom da je primarna svrha pisanje, da je tipkovnica okej. Ako ima kameru to je plus, ali ne nužno.

Hvala na pomoći :)

Mozda se cini kao lagan uvjet, al zapravo je vrlo zahtjevan uvjet jer ti laptopi se opcenito krecu od 2000kn. Prosjecna tezina bi bila 2.3kg ili imas onih od 2.15kg jer nemaju opticki uredjaj, tj. DVD przilicu, zovi kako oces. SSD mozes dobiti jedino sa ovim Acerom: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=acer+v3+ssd no onda nemas HDD, znaci nema sanse da dobis kombinaciju HDD+SSD za te i dosta skuplje pare. Uostalom taj V3 je nesto tezi i to sa razlogom jer je iznadprosjecne izrade. Malen sloj legure sa gornje strane kao kod tog laptopa pridonosi takvoj tezini, 2.5kg sto bi bilo malo iznad prosjeka. Inace, u tom rangu je to valjda jedini takav laptop, onda ide Lenovo z50, mooozda HP Pavilion (sumnjam). Ispod njih je cisti prosjek i objektivno nema laptopa po izradi boljeg od drugog, nego se treba ici na to da ih vidis i ispipas uzivo. Tako ces znati i koja ti tipkovnica odgovara. Uglavnom ocekuj plastiku i samo plastiku, a grijanja nece bit nikakvog jer se u laptope tog pa i puno skupljeg ranga stavljaju samo stedljivi procesori sa vrlo niskom potrosnjom koja nemoze osjetno zagrijati ni laptop najjeftinije izrade. Od ekrana nemas apsolutno nista za ocekivat, dobis kakvog dobis, tako to nazalost ide. Rijetko ima laptopa sa upaljenim ekranima u ducanu. Rijetko ima recenzija tako jeftinih laptopa, da bi tocno znao o cemu se radi, ako te sta tjesi u igri su prosjecni TN ekrani, zato i rekoh, nemas sta za ocekivati. Jedini sa FHD rezolucijom je Lenovo z50 do 3500kn, a javlja se od 2900kn. Svi laptopi imaju kameru.

 

neov kaže...

Pozdrav, mene zanima kakav je procesor koj ima Lenovo Z50-75 i dali se na njemu mogu sasvim solidno vrtit cod4 i lol

 

http://www.ekupi.hr/Lenovo-Z50-75-FHDAMD-A101TBR7M260-2GBNB-80EC004RSC-crna-prijenosno-racunalo-455308.aspx

  

http://www.bug.hr/forum/topic/prijenosna-racunala/lenovo-z50-75/227098.aspx?page=0&jumpto=4701918&sort=asc&view=flat

Konkretno za te dvije igre, vrtio bi ih na 60fps na FHD rezoluciji na modelu sa 840M grafom kojeg sam linkao u tom linku. M260 nebi bila toliko sposobna na FHD za LoL, za COD4 vjerojatno da, na HD rezi nemas problema. 

 

 

Ako citiras citiraj dio koji se odnosi na tebe, a ne cijeli post.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2015 17:14 (The_Fichek).
12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

hvala na brzom odgovoru ,mislim da bih se onda odlucio uzeeti slabiji z50 ako je ekvivalent ili bolji od ovog plavog hpa? jedino sto me muci je prikaz 820 m na manjoj rezi i 840 m na visoj rezi tj da ne bi bila slabija graficka 840m ako pokazuje fhd sliku ? u principu gledam specifikacije i jamstvo,da uzmem onda u tom airtechu ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Napisao sam da integrirana graficka bilokojeg tog procesora moze vrtit HD/FHD video, znaci moze i prikazivati sliku, nemas tu nikakve brige. 840M i 830M ne sluzi za obicno prikazivanje slike nego igranje ozbiljnih igrica ili rad u kakvim jacim programima. Uostalom jedino se u tim slucajevima te grafe i pale, ako pravilno instaliras Nvidia drivere, inace se po difoltu ne pale radi ustede energije.

 

Od ta dva, Lenovo bi bio bolji odabir, a jamstvo onda lagano kasnije produljis. Pitanje je treba li ti uopce zasebna graficka, mislis li ista igrati? I odgovori je li ti pozeljan 17,3", ako su mozda pozeljni Windowsi 8.1 isto napisi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2015 17:21 (The_Fichek).
12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...

Nadopunio sam malo post sa tim linkovima rezultata grafickih na notebookchecku. Naravno mozes i drugdje gledat, npr. youtube je zgodan, al gledaj u opisu videja s cime je testirano i kod takvih videja racunaj da ima nesto manji fps, nego sto bi imao da nije snimao gameplay.

 

Izmedju koja 2 se dvoumis?

 Vidio sam i pogledao sam Hvala puno nema velike razlike ako se radi o ddr5 a inace su kao sto si rekao 850m i 950m ddr3. Hvala jos jednom , dvoumim se izmedu acer nitro od 6800kn i asus gl552jx za 6000kn :) ugl bit ce jedan od ta dva :)

12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

mislio sam nesto zaigrati ,velicina ekrana mi nije bitna ,bitne su surove specifikacije i garancija i omjer ulozeno dobiveno.sad gledam da ga uzmem u elipsu ovaj dvojezgreni http://www.elipso.hr/informatika/laptopi/LENOVO-IdeaPad-z50_70-59_434425/ da li je to onako best best buy racunajuci garanciju specifikacije itd? prestao sam biti u toku zadnje 3 godine ,pratio sam dok su athloni bili jos u igrri =)  ZANIMA ME JOS samo procesor iz plavog hpa i procesor iz z50 serije dvojezgreni da li cu sto propustiti ako uzmem z50 slabiji surfanje itd?ps danas cu odmah rezervirati ak necu nis propustiti

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2015 17:47 (Gamer21).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

U tom slucaju definitivno idi na Lenovo z50 jer je 840M predobra za taj rang sto se laptopa tice. 3558U je kao sto rekoh jaci od n3540, u multi-core performansama su jednaki, u Single Core je 3558U osjetno jaci, a taj 3558U je inace isto sto i i3-4010U bez Hyperthreadinga, znaci bolja solucija za igre di se gledaju cim jace jezgre, a ne broj. Znaci z50 nije nist slabiji u surfanju.

 

Ponuda iz Elipso je dobra, jer tolko kao sto sam ti linko +300 i nesto kuna obicno kosta produljenje na 3g, a ne 5g, no malo je sumnjivo kako oni tocno produljuju jamstvo, tj. tko daje jamstvo na zadnje 2g od tih 5g jer je obicno regularno produljenje na 3g, jedino Toshiba nudi na 4g. Toshiba inace nema nekakvih best buyeva u tom rangu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2015 18:00 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
JoPa_CaR kaže...
The_Fichek kaže...

Nadopunio sam malo post sa tim linkovima rezultata grafickih na notebookchecku. Naravno mozes i drugdje gledat, npr. youtube je zgodan, al gledaj u opisu videja s cime je testirano i kod takvih videja racunaj da ima nesto manji fps, nego sto bi imao da nije snimao gameplay.

 

Izmedju koja 2 se dvoumis?

 Vidio sam i pogledao sam Hvala puno nema velike razlike ako se radi o ddr5 a inace su kao sto si rekao 850m i 950m ddr3. Hvala jos jednom , dvoumim se izmedu acer nitro od 6800kn i asus gl552jx za 6000kn :) ugl bit ce jedan od ta dva :)

Aha, dobro onda, vec sam mislio da nisi ubacio K550JX. GL552 mislis od 6100kn ili ga negdje ima bas za 6000kn? Nitro je nedavno bio i od 6650kn, cijene mu se dosta vrte u zadnjih mjesec dana, 6760kn iz MagazinRS je i dalje dost niska cijena, sve ispod 6900kn je super. Do nedavno je taj Nitro kostao 7300kn pa mu je pala cijena i sad je opet best buy kao kada je tek dosao na trziste.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2015 23:49 (The_Fichek).
12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Frend je veliki fan GTA serijala pa mu je ova promiđba zapela za oko, ima li šta bolje za te novce Dell Inspiron 5749

Glavna namjena igranje GTA V.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Krasno izgleda i laptop i ponuda, al je odabir katastrofalan za igranje te igre po toj cijeni, znaci 6200kn. Za te novce neka gleda Asus GL552 ili Asus N551JK-CN111D, ako laptop mora biti iz Linksa. Od 6760kn ima 17.3" Acer Nitroa koji bi bio optimalan (za standard laptopa) za igranje te igre na FHD rezoluciji radi GDDR5 memorije 960M graficke koja ima i osjetno veci takt/clock od 950M pa bi razlika bila 10-15fps kod GTA5 naspram 950M ili 850M koje su prakticki iste grafe. 960M je inace ekvivalent desktop gtx750Ti u gamingu. Nabava.net mi trenutno ne radi, a linkove na upravo te laptope sam stavio u nedavnom postu.

 

Ono sto je lose kod Della osim graficke je ekran, barem da je FHD rezolucije, al ima HD rezoluciju. Predlozeni Asusi i Acer Nitro imaju vrlo kvalitetne IPS ekrane FHD rezolucije. Vanjska izrada svih tih laptopa je tu negdje, s time da predlozeni imaju jace hladjenje jer moraju hladit osjetno vece potrosace od komponenti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.6.2015 21:56 (The_Fichek).
12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...

 

 da nabava je pala i mene to zeza :) hvala 

12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Hvala mnogo.Da ,znam da tu temu. Mislio sam naravno gl552jx za 6100 kn a upravo sam gledao a magazinrs i futura acer nitroa vn7 nema u ponudi za te cijene trenutacno, nasao sam u arhitehu za 6870kn i u protisu za 6780 kn :) ali pogledam jos po ducanima. Hvala i pozdrav. :)

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav,

treba mi laptop do 4500-4600 kuna da može barem CS:GO vrtiti

Bitno je da je laptop 17.3"

Najbolje što sam našao je ovo, ima GTX850M koju nisam vidio u nijednom laptopu tog ranga, čini mi se više nego solidan za te pare

http://www.links.hr/?naziv=prijenosno-racunalo-asus-x751lk-ty138d-core-i5-5200u-dvdrw-6gb-1000gb-geforce-gtx-850m-17-3-led-lan-bt-kamera-hdmi-usb-3-0-bez-os-a-crno&option=artikl&id_artikl=015.060.051

 

i da ne mora bit iz linksa

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2015 0:39 (kladomat).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

To ti je to. Sa webom cijenom drze najnizu cijenu tog laptopa, inace cijene idu od 4800kn: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=850m+5200u CS:GO bi vrtio i na 1920x1080p rezi na 60fps (npr. da spojis laptop sa nekakvim vanjskim monitorom te rezolucije), tako da nema problema sa HD+, tj. 1600x900 rezom.

10 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Da, pogledao sam već na nabavi, postoji još jedan takav model, ali s 4210U i5 procesorom tako da bi ovaj trebao biti bolji (5200U), a jeftiniji je. Što se tiče rezolucije, 1600 x 900 je sasvim dovoljno. Mislim da ću otići po ovaj pogotovo jer je cijena ista i na rate što baš i ne viđam svagdje.

 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav,

 

U procesu sam nabavke laptopa pa mi treba par savjeta.

 

Must have uslovi su mi 15.6" i FHD (1920x1080), a sve ostalo je otvoreno za prijedloge.

 

Laptop bi se koristio za programiranje, surfanje, multimediju i ponekad neku igru. Od igara najvise igram Heartstone, WoW, HoN, LoL, CS:GO i neke starije igrice (Warcraft 3, Titan Quest, Diablo 2 i slicno). Znaci nista zahtjevno.

Problem je sto sam ogranicen na podrucije BiH, tako da kupujem sa pik-a (www.olx.ba). E sad budzet... Naravno ja bih sto jeftinije da prodjem, nije problem, mogao bih da se protegnem "koliko god je potrebno".

 

Iskreno nisam jos ni sam sa sobom rijesio da li da uzemem neki "normalan" portabilan laptop (odnosi se na ovo iznad), ili da uzmem mrcinu od 4 kile (asus g751jt) i zavrsim sa bijedom. Asus-a bih uzeo ako ne bih radio upgrade desktop racunara, a u slucaju da se odlucim da upgredam desktop, onda mi definitivno ne treba gaming laptop (posto cu novije i zahtjevnije igre igrati na desktopu), vec nesto u ovom slucaju sto sam gore naveo. Jedino sto me odbija kod gaming laptopa (tj. laptopa sa jacim konfiguracijama) je sto se nenormalno griju. Ovaj asus jos vazi da ima dobar cooling, a na forumima citam u igricama procesor ide i do 95 a grafa oko 85... Iskreno ovo me malo plasi, ako cu vec "bubnuti" 1300e u laptop da se igram, onda ne treba da strepim hoce li riknuti od pregrijavanja, a i na oficijalnom forumu asusa, dosta ljudi ima raznih prituzbi na g751 seriju, sto mi nije realno jer je to ipak flagship laptop.

 

Ali da se vratimo ovoj "normalnoj" konfiguraciji, najbolje sto sam uspio naci je asus k555lb:

i5 5200u

8gb ram

940m

1TB

15.6" 

FHD

http://www.olx.ba/artikal/17178004/asus-k555lb-i5-5200u-8gb-ram-gt-940m-2gb/

 

On kosta 1280KM tj ~640e. Sta mislite da li je ok cijena, ili da li ima nesto bolje (za ovo bi trebali malo prekopati po piku, pa ako neko ima volje i zeli da pomogne, svaka cast :) i bio bih mu vrlo zahvalan - evo linka za pretragu laptopova na piku koji su novi (ne bih uzimao polovno)

http://www.olx.ba/pretraga?kategorija=39&id=5&stanje=1&vrstapregleda=tabela&sort_order=desc

 

Dakle ovo je opcija da uradim upgrade desktop-a i uzmem nesto ovako. Interesuje me koliko je i5 5200u dobar procesor i koliko je 940m ok grafa za ove igre sto sam gore naveo?

 

Jos jedna stvar. 90% laptopa koje vidim dolaze sa diskovima od 5400rpm. Googlanje ukazuje da je ovo ozbiljan performance hit, pa me interesuje "real world" razlika, znaci iz prve ruke, kako rade laptopovi sa 5400rpm? (btw nikad nisam imao laptop pa nemam predstavu)

U najgorem slucaju (ako je bas sporo) vjerovatno ce onda ici hhd caddy sa nekim ssd-om a izbaciti optiku.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Frend mi kupuje prijenosnik do max 300 Eura. Treba mu za svakodnevno surfanje, gledanje streamova--kaže da ne želi da mu išta šteka kao na sadašnjoj krntiji :)

Malo sam gledao, teško je tu naći nekog prijenosnika s barem HD rezolucijom (1600*900), punokrvinim i3 procom, 4GB i bar nekom 820 ili 840 grafikom što je po meni neki minimum...

Na Nabavi sam vidio LENOVO G5030 djeluje mi sasvim solidno?

Možda je vani bolja ponuda? Na CU ima zanimljivih rješenja...

Ima li netko kakav prijedlog, fićek??

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

300 eura, to bi bilo cijena najjeftinijeg laptopa. Nek se malo protegne na ovog Della sa skroz solidnim procesorom za tu namjenu: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=dell+3805u Netreba nikakav punokrvni ili slabokrvni, tj. stedljivi i3 za tu namjenu, integrirana ce rjesit gledanje streamova. Ako je graficka bas potrebna, za igranje ili sta vec, onda je najjeftiniji laptop sa zasebnom grafom isti Dell, samo sa mrvu slabijim Pentiumom: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=820m+15.6 Oba Pentiuma su dost bolji od n2840, a procesor koji jos mozes gledat u tom rangu je n29x0 ili n35x0 ili i3U od 2570kn, al nema neke potrebe za tim. Mos uocit da u tom zadnjem linku ima i Asusa sa 820M, al onda gledaj one sa n2940 jer n28x0 je najslabiji moguci proc za laptop. 840M grafa ide od 2900kn, a 17,3" sa 820M grafom od 2670kn. Kod Della je fora +1god jamstva naspram ostalih i sto je taj Pentium ipak malo bolji od svih ostalih u tom rangu, pogotovo najnoviji 3805u kojeg sam prvog linko. 

 

Kod CU ce ti 10% budzeta otic na dostavu... Neznam niti za jedan tako jeftin laptop iz Njemacke da je best buy.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2015 17:31 (The_Fichek).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...

300 eura, to bi bilo cijena najjeftinijeg laptopa. Nek se malo protegne na ovog Della sa skroz solidnim procesorom za tu namjenu: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=dell+3805u Netreba nikakav punokrvni ili slabokrvni, tj. stedljivi i3 za tu namjenu, integrirana ce rjesit gledanje streamova.

 

Ne znam, meni se čini da bi trebao ipak ići na nešto s minimalno 1600*900 rezolucijom, na ovome će oči izgubiti??

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Gle, neznam ja oce on izgubit oci ili ne. Nije tako velika razlika izmedju 17,3" i 15,6" HD rezolucije, FHD reza je osjetnija promjena po meni. Druga stvar je da ti laptopi nemaju neku posebnu kvalitetu ekrana.. Neka onda prvo pokusa isprobati ekrane/rezolucije laptopa ili barem istrazi na youtubeu kako bi to izgledalo.

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
dansgame kaže...

Pozdrav,

 

U procesu sam nabavke laptopa pa mi treba par savjeta.

 

Must have uslovi su mi 15.6" i FHD (1920x1080), a sve ostalo je otvoreno za prijedloge.

 

Laptop bi se koristio za programiranje, surfanje, multimediju i ponekad neku igru. Od igara najvise igram Heartstone, WoW, HoN, LoL, CS:GO i neke starije igrice (Warcraft 3, Titan Quest, Diablo 2 i slicno). Znaci nista zahtjevno.

Problem je sto sam ogranicen na podrucije BiH, tako da kupujem sa pik-a (www.olx.ba). E sad budzet... Naravno ja bih sto jeftinije da prodjem, nije problem, mogao bih da se protegnem "koliko god je potrebno".

 

Iskreno nisam jos ni sam sa sobom rijesio da li da uzemem neki "normalan" portabilan laptop (odnosi se na ovo iznad), ili da uzmem mrcinu od 4 kile (asus g751jt) i zavrsim sa bijedom. Asus-a bih uzeo ako ne bih radio upgrade desktop racunara, a u slucaju da se odlucim da upgredam desktop, onda mi definitivno ne treba gaming laptop (posto cu novije i zahtjevnije igre igrati na desktopu), vec nesto u ovom slucaju sto sam gore naveo. Jedino sto me odbija kod gaming laptopa (tj. laptopa sa jacim konfiguracijama) je sto se nenormalno griju. Ovaj asus jos vazi da ima dobar cooling, a na forumima citam u igricama procesor ide i do 95 a grafa oko 85... Iskreno ovo me malo plasi, ako cu vec "bubnuti" 1300e u laptop da se igram, onda ne treba da strepim hoce li riknuti od pregrijavanja, a i na oficijalnom forumu asusa, dosta ljudi ima raznih prituzbi na g751 seriju, sto mi nije realno jer je to ipak flagship laptop.

 

Ali da se vratimo ovoj "normalnoj" konfiguraciji, najbolje sto sam uspio naci je asus k555lb:

i5 5200u

8gb ram

940m

1TB

15.6" 

FHD

http://www.olx.ba/artikal/17178004/asus-k555lb-i5-5200u-8gb-ram-gt-940m-2gb/

 

On kosta 1280KM tj ~640e. Sta mislite da li je ok cijena, ili da li ima nesto bolje (za ovo bi trebali malo prekopati po piku, pa ako neko ima volje i zeli da pomogne, svaka cast :) i bio bih mu vrlo zahvalan - evo linka za pretragu laptopova na piku koji su novi (ne bih uzimao polovno)

http://www.olx.ba/pretraga?kategorija=39&id=5&stanje=1&vrstapregleda=tabela&sort_order=desc

 

Dakle ovo je opcija da uradim upgrade desktop-a i uzmem nesto ovako. Interesuje me koliko je i5 5200u dobar procesor i koliko je 940m ok grafa za ove igre sto sam gore naveo?

 

Jos jedna stvar. 90% laptopa koje vidim dolaze sa diskovima od 5400rpm. Googlanje ukazuje da je ovo ozbiljan performance hit, pa me interesuje "real world" razlika, znaci iz prve ruke, kako rade laptopovi sa 5400rpm? (btw nikad nisam imao laptop pa nemam predstavu)

U najgorem slucaju (ako je bas sporo) vjerovatno ce onda ici hhd caddy sa nekim ssd-om a izbaciti optiku.

 

Kod ogromne vecine laptopa je stavljen upravo onaj hardver koji se moze dovoljno efikasno ohladiti bez da skuri ili osjetno zagrije korisnika, nemoj se previse brinuti sa time. To je uostalom razlog zasto se stedljivi procesori masivno stavljaju u laptope. Takodjer Nvidijne graficke trenutno imaju vecu efikasnost u laptopima od Radeona, no ti si taj koji biras koju ces grafu. Vidi malo rezultate 940M ili 840M jer su prakticki iste:

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-940M.138027.0.html

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-840M.105681.0.html

Tehnicki su prakticki isti chipovi s time da je 940M 5% vise clockana, no mozes ocekivati nesto bolju driversku podrsku za imenom noviju 9xxM jer vidim da je zacudjujuce velika razlika u CS:GO, mozda i zato sto u vrijeme testiranja 840M nisu dosli novi driveri koji bi poboljsali performanse. To su grafe za fluidno igranje tako nekih starijih igara na HD rezi pa i na FHD sa dobro postavljenim postavkama.

 

950M ili 850M, opet 2 totalno tehnicki iste grafe, tj. isti chipovi su nekakve grafe srednje-skupog ranga i ako ulovis neki jeftiniji laptop sa njima to bi ti bio osjetno bolji odabir sto se tice igranja na FHD rezi, ali opet ne bas za najnovije igre koje bi vise zahtjevale grafu ranga 860M/960M pa nadalje, npr. 970M u tom Asus G751JT je vrlo solidna za 1080p igranje na laptopu, no tu 970M grafu smatraj kao desktop gtx770 pa usporedi kolko bi te kostao komp sa takvom grafom, a kolko takav laptop. Taj pik.ba sta vec je prevelik da bih pretrazivao mogucnosti, zato i pisem ovako opsirno da se znas snaci..

 

Procesor: posto ti je budzet ocito solidan i ne zelis stedit da uzimas najjeftiniji laptop, gledaj laptop sa i5U-i7U ili i5H-i7HQ/MQ, s time da opet valja naglasiti da je npr. noviji i5-5200U 10-15% slabiji od i7-4510U, a cijenovna razlika izmedju istih zna bit povelika, stovise i7U puno kosta jer je najjaci stedljivi procesor, a slabiji od i5H, sve to lako jos utvrdis guglanjem. Uglavnom gledaj cim veci takt jezgri i to bi bilo pozeljno da uvijek gledas koliki bi to bio takt na high-performansu jer ces u tom modeu igrat igre. Na taj nacin ces primjetit da na high-perf. i7U takt za obje jezgre padne na nekih 2.7Ghz pa zato i je samo malo jaci od i5U koji drzi 2.5Ghz na high-perf. za obje jezgre. Znaci i7U nema 4 jezgre nego kao i laptop i5U 2 jezgre + 2 logicke hyperthreadanjem, a i7HQ/MQ imaju 4/8 jezgri.

 

Sa brzinom HDDa se nemoj zamarati. 5400rpm idu sa razlogom jer manje griju od 7200rpm. Imam laptop sa 5400rpm i skroz je solidne brzine za mene.., no to ti nist nemora znacit jer ima svakojakih HDDova. Uglavnom, ako neces bit zadovoljan brzinom uvijek mozes lako stavit SSD na mjesto optike kako i sam kazes.

 

Usporedi ono sto nude na tom oglasniku sa ovako necim: 

https://www.cyberport.de/?DEEP=1C26-9D9&APID=6 / http://www.computeruniverse.net/products/90573342/acer-aspire-vn7-571g-55bl.asp

https://www.cyberport.de/?DEEP=1C26-9MR&APID=6 / http://www.computeruniverse.net/products/90593133/acer-aspire-vn7-591g-5727.asp

Tim bolje, ako imas nekog u Njemackoj pa nemoras placati dostavu koja je nekih 30 eura u CU za HR, neznam kolko bi bilo za BiH. Cyberport ima nesto jeftiniju dostavu, ali je manje poznat ducan i nisam siguran dostavlja li uopce u BiH.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.6.2015 11:00 (The_Fichek).
8 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

@The_Fichek

 

Hvala puno na odgovoru! :)

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...

courier kaže...

Cijena je najbitnija, odnosno da nije preko 2500kn (ako je jos manje, to bolje, 2500 je maksimum). Koristio bi ga primarno za office stvari i surfanje. PC za filmove i igre imam doma, znači ovaj bi mi bio samo za pisanje, rađenje seminara, radova, zadaća, što već. Znači bilo bi bitno da nije kao užarena cigla nakon par sati, da je relativno lagan (ne previše preko 2kg), HDD ne treba veliki (primarno je za dokumente ipak) iako ako postoji neki sa SSD-om da je jeftin to je +, ali nije pretjerano bitno. Da je ekran relativno dobar (rezolucija, vidni kut, kontrast). I kao što sam spomeno bitno mi je da je procesor okej, da mogu imati otvoren npr. adobe, dva worda i browser istovremeno bez da stenje. Također želio bi da potraje barem 4-5 godina.  I s obzirom da je primarna svrha pisanje, da je tipkovnica okej. Ako ima kameru to je plus, ali ne nužno.

Hvala na pomoći :)

Mozda se cini kao lagan uvjet, al zapravo je vrlo zahtjevan uvjet jer ti laptopi se opcenito krecu od 2000kn. Prosjecna tezina bi bila 2.3kg ili imas onih od 2.15kg jer nemaju opticki uredjaj, tj. DVD przilicu, zovi kako oces. SSD mozes dobiti jedino sa ovim Acerom: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=acer+v3+ssd no onda nemas HDD, znaci nema sanse da dobis kombinaciju HDD+SSD za te i dosta skuplje pare. Uostalom taj V3 je nesto tezi i to sa razlogom jer je iznadprosjecne izrade. Malen sloj legure sa gornje strane kao kod tog laptopa pridonosi takvoj tezini, 2.5kg sto bi bilo malo iznad prosjeka. Inace, u tom rangu je to valjda jedini takav laptop, onda ide Lenovo z50, mooozda HP Pavilion (sumnjam). Ispod njih je cisti prosjek i objektivno nema laptopa po izradi boljeg od drugog, nego se treba ici na to da ih vidis i ispipas uzivo. Tako ces znati i koja ti tipkovnica odgovara. Uglavnom ocekuj plastiku i samo plastiku, a grijanja nece bit nikakvog jer se u laptope tog pa i puno skupljeg ranga stavljaju samo stedljivi procesori sa vrlo niskom potrosnjom koja nemoze osjetno zagrijati ni laptop najjeftinije izrade. Od ekrana nemas apsolutno nista za ocekivat, dobis kakvog dobis, tako to nazalost ide. Rijetko ima laptopa sa upaljenim ekranima u ducanu. Rijetko ima recenzija tako jeftinih laptopa, da bi tocno znao o cemu se radi, ako te sta tjesi u igri su prosjecni TN ekrani, zato i rekoh, nemas sta za ocekivati. Jedini sa FHD rezolucijom je Lenovo z50 do 3500kn, a javlja se od 2900kn. Svi laptopi imaju kameru.

 

Je li postoji neka razlika između raznih z50 koji se pojavljuju ovdje http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=Lenovo+z50

I sad mi kaže prijatelj da bi mogao nabaviti lenovo jeftinije (za 25% navodno, pa bi mogao uzeti možda malo skuplji) pa ako bi uzimao lenovo je li z50 onaj koji preporučuješ? Bi li mogao dati par lenovo laptopa koji ti se čine dobrim? Gledam da ovaj ima 1TB HDD što mi se čini nepotrebnim.

CD/DVD drive ne znam kad sam zadnji put koristio znači ako ga nema to je prednost (jer je lakši i usput, bi li mogao samo izvaditi DVD drive iz laptopa da bude lakši?). Za ekran mi je najbitnije da ima dobar kontrast i da ga mogu koristi na svjetlu. Hvala još jednom na pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.6.2015 15:14 (courier).
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Da, mozes izvaditi optiku iz laptopa, ako ona nema od ispod naljepnicu, a nema kod Lenova. Vadjenje optike je popularno radi ugradjivanja SSDa na to mjesto pomocu SSD ladice, no za tu namjenu nema neke potrebe za SSDom. Lenovo g50/z50/b50 su isti izradom, druge boje i s obzirom na izradu best buyevi u tom rangu jer su izradjeni od dost cvrste plastike, a nosaci ekrana su dobro izvedeni. Lenovo z50 je od tih jedini koji dolazi sa FHD rezom i opcenito prvi laptop na trazistu sa FHD kao sto rekoh. Prvi z50 model je bez vrlo dobre zasebne 840M graficke i sa 3558U solidnim procesorom za namjenu, onda za malo vise novca ima 840M, a od 3400kn i3U + 840M. Kuzim sto zelis od ekrana. Malo proguglaj neke od spomenutih laptopa koje sam tamo spomenuo. Imas revieweva za z50: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Z50-70.126341.0.html (kvaliteta ekrana nebi smjela podudarat izmedju slicnih verzija, znaci tog sa i5U i npr. nekog sa 3558U). Ekran je glossy i to bi mozda moglo bit lose pod nekakvim jacim svjetlom kao sto je sunce, pod kucnim osvjetljenjem bi trebalo biti u redu, zavisi kolko ti je soba osvjetljenja. Evo jos par proguglanih laptopa: Dell, u ducanu: Dell2/Dell3; HP Probook, u ducanu: HP1, jeftiniji model izradom je HP 250/350. Vidi i za HP Pavilione sa produljenim jamstvom u Linksu. HP Pavilion mislim da ima glossy ekran, a svi ostali matt. Asus K serija bi isto trebala imati matt ekran, V3 Acer isto, makar za neke modele nisam siguran. Znaci cim je malo jaca izrada, po barem necemu da je posebniji laptop, lakse ces naci review nego da je startni laptop. Nadam se da sam pomogao, ako se sjetim jos necega nadopisem. Tj. sigurno cu nesto nadopisat, ovo sam sve nabrzinu napisao. Daj samo jos jednom napisi kolko bi konacno dao za laptop..? I moze li biti sa Njuskala, tu npr. imas V5-552G Acer koji bi zadovoljio uvjete, makar ekran nije poseban, tj. prosjecan je kao sto se vidi sa slika. Ja imam identican laptop izradom, ali sa nesto jacim komponentama i skupocjenijim ekranom koji mu dosta dize cijenu. Ti laptopi vise nisu u prodaji i zadovoljavaju uvjet da je tezak 2kg, dosta je lagan jer ima aluminija i nema optiku..

8 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Evo mene opet

preporucili ste mi ovaj asus http://www.links.hr/?naziv=prijenosno-racunalo-asus-x751lk-ty138d-core-i5-5200u-dvdrw-6gb-1000gb-geforce-gtx-850m-17-3-led-lan-bt-kamera-hdmi-usb-3-0-bez-os-a-crno&option=artikl&id_artikl=015.060.051 e sada brine me ovaj procesor, jel on dosta da izvuce maksimum iz te grafe jer na game debate preporucuju i7-4600m, dal postoje sanse da ce u iducih par mjeseci izači laptop s ovakvom grafom i da ima bolji procesor, jer trenutno se do skoro 6000kn ne pojavljuje nesto bolje il nema smisla cekat?

Hvala 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Gle, izvuci ce dost dobar potencijal, ajmo to tako nazvat. Iduci laptop sa tom grafom i osjetno jacim procesorom kosta 1000kn vise:

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=n551jk+850m te je taj 15,6", a ne 17,3", ali ima osjetno bolji IPS ekran FHD rezolucije pa i izradu.

Taj N551JK ima 4GB RAMa, tako da ako imas 6000kn se isplati protegnuti na: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=gl552 koji vec ima 8GB RAMa, a isplati se ponajvise radi lako pristupnog M2 slota za SSD, zatim 7200rpm HDDa i jos malo nizih temperatura. Da ne bi bilo zabune to nije onaj vrhunski ROG Asus po izradi, ali nije ni za bacit, dapace, daleko od toga te skupa sa N Asusom spada u iznadprosjecne laptope po izradi tog i skupljeg ranga.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.6.2015 22:01 (The_Fichek).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
The_Fichek kaže...

Da, mozes izvaditi optiku iz laptopa, ako ona nema od ispod naljepnicu, a nema kod Lenova. Vadjenje optike je popularno radi ugradjivanja SSDa na to mjesto pomocu SSD ladice, no za tu namjenu nema neke potrebe za SSDom. Lenovo g50/z50/b50 su isti izradom, druge boje i s obzirom na izradu best buyevi u tom rangu jer su izradjeni od dost cvrste plastike, a nosaci ekrana su dobro izvedeni. Lenovo z50 je od tih jedini koji dolazi sa FHD rezom i opcenito prvi laptop na trazistu sa FHD kao sto rekoh. Prvi z50 model je bez vrlo dobre zasebne 840M graficke i sa 3558U solidnim procesorom za namjenu, onda za malo vise novca ima 840M, a od 3400kn i3U + 840M. Kuzim sto zelis od ekrana. Malo proguglaj neke od spomenutih laptopa koje sam tamo spomenuo. Imas revieweva za z50: http://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-Z50-70.126341.0.html (kvaliteta ekrana nebi smjela podudarat izmedju slicnih verzija, znaci tog sa i5U i npr. nekog sa 3558U). Ekran je glossy i to bi mozda moglo bit lose pod nekakvim jacim svjetlom kao sto je sunce, pod kucnim osvjetljenjem bi trebalo biti u redu, zavisi kolko ti je soba osvjetljenja. Evo jos par proguglanih laptopa: Dell, u ducanu: Dell2/Dell3; HP Probook, u ducanu: HP1, jeftiniji model izradom je HP 250/350. Vidi i za HP Pavilione sa produljenim jamstvom u Linksu. HP Pavilion mislim da ima glossy ekran, a svi ostali matt. Asus K serija bi isto trebala imati matt ekran, V3 Acer isto, makar za neke modele nisam siguran. Znaci cim je malo jaca izrada, po barem necemu da je posebniji laptop, lakse ces naci review nego da je startni laptop. Nadam se da sam pomogao, ako se sjetim jos necega nadopisem. Tj. sigurno cu nesto nadopisat, ovo sam sve nabrzinu napisao. Daj samo jos jednom napisi kolko bi konacno dao za laptop..? I moze li biti sa Njuskala, tu npr. imas V5-552G Acer koji bi zadovoljio uvjete, makar ekran nije poseban, tj. prosjecan je kao sto se vidi sa slika. Ja imam identican laptop izradom, ali sa nesto jacim komponentama i skupocjenijim ekranom koji mu dosta dize cijenu. Ti laptopi vise nisu u prodaji i zadovoljavaju uvjet da je tezak 2kg, dosta je lagan jer ima aluminija i nema optiku..

 

2500-3000 ako nije lenovo, a mozda 3000-3600 ako je lenovo laptop. Jesi, hvala na pomoći. Oko grafički i procesora za PC se još mogu sam snaći, ali kod laptopa ima toliko varijabli da nemam pojma kako izabrati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.7.2015 10:55 (courier).
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Dell / posebnosti: 3god jamstva i Broadwell Intel, procesori zadnje 5. Intel generacije (objasnit cu)

od 2400kn: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=dell+3805u

od 2800kn: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=dell+i3-5005u (popust u Linksu do 6.7.)

 

Najveca razlika izmedju Intel Core i3U i 3805U (kod Della) i 3885U (kod Lenova) Pentiuma je u Hyperthreadingu sto je karakteristicno za i3/i5/i7, znaci dupla broj jezgri za hrpetinu programa, al to su logicke jezgre, nesto sporije od pravih. Konkretno u tvojoj namjeni koja nije zahtjevna to bi znacilo malo brze izvodjenje ogromnog broja tabova kod surfanja sa kojim programom u pozadini i sl. 

i3-5xxx hoce reci da je 5. generacije, tj. Broadwell koja je nesto malo efikasnija od i3-4xxxU, Intela 4. generacije, tj. Haswell kojeg imaju svi ostali laptopi. Pomak nije znacajan, lakse je za shvatit kad bi rekli da je i3-5xxxU na 2Ghz isto sto i i3/i5-4xxxU na 2.1-2.2Ghz.

Evo linkova koje ja gledam kod usporedbe, za ostale sam trazi:

http://www.cpu-world.com/Compare/665/Intel_Core_i3_Mobile_i3-5005U_vs_Intel_Pentium_Dual-Core_Mobile_3805U.html

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-3805U-vs-Intel-Core-i3-5005U (ocijene se svode na Passmark scorove..)

 

Sad neznam kolko ista moze konkurirati Dellu za 2800kn, kada se i3U javlja od 2600kn sa laptopima sa normalnih 2god jamstva. 

 

Dobar konkurent bi mu bio Lenovo jer je provjerene izrade i jer te najvise interesira, cijene za sva 3 modela su od 2900kn:

Lenovo B50 - posebnosti: matt ekran, prakticki gratis Windowsi

Lenovo Z50 - posebnosti: FHD rezolucija, 840M graficka pod kompromisom procesora, Pentium umjesto i3U, model sa i3U od 3400kn

Lenovo G50 - nema posebnosti, osim mozda 1TB HDD

 

Ima jos laptopa, a ovi se isticu do 3K, do 3.5K su isti Lenovo laptopi u igri po skupljim cijenama. Kod Lenova nije problem produljit jamstvo.

 

Ekran bi trebao guglat i malo sam istrazit. Malo sam gledao i primjetio da neki noviji jeftini Dell modeil imaju veci kontrast i bolju crnu od nekih novijih jeftinih Lenova, no to nemora nist znacit jer nemogu sudit cijelu seriju na temelju jednog ili 2 recenzirana laptopa.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.7.2015 11:43 (The_Fichek).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Znaci buraz trazi laptop za igre (Hitman Absolution, GTA V, GMod, CS:GO), koji je naisplativiji koji zadovoljava ove specifikacije?

- Quad core i7, znaci nista od onog U dreka
- 1080p 15" displej
- nvidia graficka dovoljno jaka da pokrece gore navedene igre na 60fps na low postavkama

Najbolje kaj sam naso zasad je Asus K550JX sa i7-4720HQ/GTX950M za 5,975kn.
10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Veci fps bi imao sa ovim 17,3" IPS Acer Nitrom: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=acer+nitro+031 to je prvi laptop sa osjetno jacom 960M grafom.

Ako je to previse i bas mora biti 15.6" onda neka prvo pogleda ovaj Asus: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=asus+n551jm, ako mu se ne svidja ducan onda je GL552 bolji odabir od K550JX jer ima znatno kvalitetniji IPS ekran kao i svi ostali preporuceni: http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=gl552 

Na grafu ranga 950M/850M nebi dobio nikakav fps boost sa i7HQ/MQ naspram i5H pa i i5M: http://www.gaminglaptopsjunky.com/i5-vs-i7-midrange-gaming-performance-test-gt-850m/ 950M i 850M su inace identicne grafe sa razlikom u par % na korist jedne ili druge jer ne dolaze uvijek sa istim clockovima.

960M i 860M imaju mrvu vecu razliku u clocku, od 60Mhz, sto dovodi do max. 5% razlike, a obje su osjetno overclockane GDDR5 verzije 850M, tj. 950M.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.7.2015 13:53 (The_Fichek).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice