Laptop baterija - istina ili laž

poruka: 41
|
čitano: 48.361
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Laptop baterija - istina ili laž
pitanje

Pitanje glasi:

Da li je istina ako imaš laptop i ako ga uglavnom držiš na struji preko adaptera bolje izvaditi bateriju tj. da se njen vijek trajanja tako brže smanjuje?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž

istina, jer se uvijek nadopunjava, to ti je isto kao i sa punjivim malim baterijama jer one imaju neki vijek trajanja tj mogu se napuniti određeni do 1000 puta, sa tim da čim je duže imaš smanjuje se kapacitet koji ona može pohraniti

16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž

neistina, jer svi novi laptopi ( barem unazad 4-5 godina) iskljucuju punjenje kada baterija dosegne 100%.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
Exploder kaže...

Pitanje glasi:

Da li je istina ako imaš laptop i ako ga uglavnom držiš na struji preko adaptera bolje izvaditi bateriju tj. da se njen vijek trajanja tako brže smanjuje?

 

 Bolje je izvaditi bateriju jer se pri većim tempereturama rada jednostavno smanjuje njen vijek trajanja a naravno da kad je lap u struji ima veću temp.
nego kad je samo na bateriji,baterija maksimalno iz mog iskustava ako je nikada ne vadiš i stalno si malo u struji a malo na bateriji ali je nikada ne izvadiš-izdrži jedva šest mjeseci
,bar meni,a kad paziš malo i vadiš je kad je lap na struji,baterija može i do dvije godine ,ovisi koliko punjenja i pražnjenja imaš jer svaka baterija ima svoj vijek koliko pražnjenja i punjenja može preživiti,.Kad je van laptopa nikad je nemoj čuvati na 100% punog kapaciteta,nego oko 40 do 50%.

v_maxcpp
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
Prcko kaže...

neistina, jer svi novi laptopi ( barem unazad 4-5 godina) iskljucuju punjenje kada baterija dosegne 100%.

 Bitne su i temperature a ne samo punjenje,a kad je stalno u lapu i na većim temperaturama jednostavno je sam lap uništi,promijenio sam laptopa i znam što govorim
i kako čuvam baterije bez obzira na tehnologiju.

v_maxcpp
16 godina
neaktivan
offline
Laptop baterija - istina ili laž

Istina je, osjetio sam na sebi. Kad sam kupio lap, baterija je trajala dobrih 2 sata, a sad, nakon 6 mjeseci, varira između 1-1.5 sati. Vadi bateriju dok ti je lap prikopčan na struju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
Prcko kaže...

neistina, jer svi novi laptopi ( barem unazad 4-5 godina) iskljucuju punjenje kada baterija dosegne 100%.

 To što si rekao je neistina, jer kad je lap na bateriji, obično potamni ekran radi uštede energije, što nisam vidio na nijednom laptopu dok je prikopčan na struju.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
kompotko kaže...
Prcko kaže...

neistina, jer svi novi laptopi ( barem unazad 4-5 godina) iskljucuju punjenje kada baterija dosegne 100%.

 To što si rekao je neistina, jer kad je lap na bateriji, obično potamni ekran radi uštede energije, što nisam vidio na nijednom laptopu dok je prikopčan na struju.
 ?
?
?

i opet ?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
kompotko kaže...

Istina je, osjetio sam na sebi. Kad sam kupio lap, baterija je trajala dobrih 2 sata, a sad, nakon 6 mjeseci, varira između 1-1.5 sati. Vadi bateriju dok ti je lap prikopčan na struju.

 Nije nuzno da ti je baterija neispravna. Ljudi cesto ne povezuju softver i trajanje baterije. Pretpostavljam da kad si kupio laptop i kada si radio inicijalni test baterije da ti je bio znatno manje popunjen softverom. 6mjeseci kasnije, kompjuter ti je nakrcan, system tray je vjerovatno prepun ikonica, hdd ti ne prestaje mljeti, cpu nikad nije ispod 2% u idleu......... Dakle, ima tu dosta faktora koji utjecu na kapacitet baterije.

Isto tako, istina je da temperatura je faktor koji utjece na kapacitet baterije, no kako se radi o temperaturama 40C+ koje znacajnije utjecu na bateriju, u normalnoj upotrebi je zanemariv faktor. Bateriji vise skodi ako ti laptop u ljetnim mjesecima ostane u autu, nego pri normalnom radu.

Netko je spomenuo da ako se baterija ne korisiti duze vrijeme, nije dobro da potpuno napunjena stoji u , recimo, ormaru, sto je tocno i skladistenje potpuno napunjenih baterija nije pozeljno.

Isto tako, najveci mit kod baterija da je pozeljno bateriju prazniti do kraja radi odrzavanja njenog kapaciteta je upravo to, mit. Efekt je potpuno suprotan. Bateriju je potrebno prazniti do kraja nakon 30-40 punjenja kako bi se rekalibrirala. Li-ion (a danas su sve baterije tog tipa) baterije ne pate od memorijskog efekta i cesta nadopunjavanja joj uopce ne skode.

Dakle o ovoj temi se dade lamentirati na dugo i na siroko, no na kraju se dodje do zakljucka da puno faktora ima utjecaj na bateriju i da od modela do modela laptopa pravila su razlicita. U svakom slucaju postoje brojne stranice, gdje se mogu naci detaljna objasnjenja i principi rada baterija.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž

Opet savjet::kad je lap u struji ->izvadi bateriju.Kad je vani->čuvaj je na 30-50% kapaciteta.Naravno ,nećeš je valjda staviti u saunu od auta kako netko napomene.Govorim ,ponavljam iz višegodišnjeg iskustva.To je osnovno o čuvanju baterije,a dalje što se tiče ostalog o trajanju baterije ovisi o onome kako i koliko je upotrebljava i za koje programe i itd i itd.....ne ulazim u to nego o čuvanju baterije a ne o znanstvenm dokazima,samo iskustvenim!!


v_maxcpp
16 godina
neaktivan
offline
Laptop baterija - istina ili laž

Slažem se da se pravila mjenjaju od modela do modela. Evo ja imam ovaj laptop više od godinu dana. Laptop jako malo topline rasipa pa mi najvjerojatnije nije niti utjecao na bateriju, jer nisam primjetila neki pad kapaciteta. Jako rijetko koristim laptop dok je isključen iz struje, i da koristim češće samo na bateriju vjerojatno bi mi pao kapacitet, a ovako mogu razlikovat, tj. potvrdit da baterija ne smanjuje kapacitet samim stajanjem u laptopu dok radi na struju iz el. mreže.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž

Evo potaknut raspravom iskopao sam jedan link koji ce odgovoriti na sva moguca pitanja vezana uz baterije i njihivu upotrebu

 

http://www.batteryuniversity.com/index.htm

16 godina
neaktivan
offline
Laptop baterija - istina ili laž

A cak ako se baterija i puni non stop dok je ukljucena u stuju, postoji softver koji vodi racuna o tome kada se baterija puni, do kojeg postotka i tome slicno. Imam Lenovo R seriju i to je izvrsno rijeseno, bar po mom skromnom misljenju.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Laptop baterija - istina ili laž
autorov komentar

Ok da rezimiramo.

 

Poželjno je izvadidi bateriju kada se laptop uglavnom nalazi priključen na struju.

 

Takodjer bi ju trebalo držati na kapacitetu do 50%.

 

Ovo gore možda i nije točno ali neću riskirati tako da ću ipak izvaditi bateriju i spremiti ju za kada će mi trebati.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Laptop baterija - istina ili laž

Neznam za vas, ali meni baterija uglavnom sluzi kao UPS (Uninterruptible Power Supply) jer mi zna nekad nestati struje, a sto je najcesce jedostavno zapnem za kabal i istekam ga iz zida, da nemam baterije poludio bi cestim gasenjem laptopa.. Neodlučan

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
Exploder kaže...

Ok da rezimiramo.

 

Poželjno je izvadidi bateriju kada se laptop uglavnom nalazi priključen na struju.

 

Takodjer bi ju trebalo držati na kapacitetu do 50%.

 

Ovo gore možda i nije točno ali neću riskirati tako da ću ipak izvaditi bateriju i spremiti ju za kada će mi trebati.

 Iskreno, nisu mi jasni ljudi poput tebe. Ako si već kupio laptop i koristiš ga, zašto ga onda ne koristiš kao laptop. Jedna od uloga baterije, međuostalim, je i ta da laptop štiti od naglog i nepotrebnog gašenja koje ga oštećuje (kao i svako drugo "obično" računalo). Tim primarno mislim na disk koje je u većini slučajeva skuplji od baterije a o izgubljenim podacima i/ili radu u trenutku nestanka struje da nepričam...
I molim te aj objasni kako si došao do zaključka da je bateriju poželjno držati na 50% kapaciteta...Osim što je van pameti, to je i neizvedivo, osim ako nemisliš zaposliti nekog kineza da ti svake dvije min. vadi i ukapča adapter...
Nakon što baterija dosegne 100% kapac. laptop automatski gasi punjenje i bilo kakvo korištenje baterije dok ne ostane bez napajanja iz gradske mreže. Tek tada poseze za baterijom i nerijetko se može primjetiti (nakon što je par dana uključen u struju) da baterija nije na 100% već na nekih 97-98% što je dokaz da se nenadopunjava konstantno.
Svemu jednom dodje kraj pa tako će i tvom laptopu a ti ćes shvatiti da ti sve što ti je ostalo od njega jest baterija u savršenom stanju zbob čijeg si nekorištenja pop**dio malu milijardu puta.
Nego ti nju isprazni svaka dva-tri dana i to je to... Nećeš imati nikakvih problema... Pravilnim korištenjem potrajat će ti sigurno par godina ako je imalo kvalitetna.Možda nakon prve godine nebude baš kao kad si kupio laptop ali će biti dostatna za neki sat+ rada u officu...
Sretno...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
brainiac kaže...
Exploder kaže...

Ok da rezimiramo.

 

Poželjno je izvadidi bateriju kada se laptop uglavnom nalazi priključen na struju.

 

Takodjer bi ju trebalo držati na kapacitetu do 50%.

 

Ovo gore možda i nije točno ali neću riskirati tako da ću ipak izvaditi bateriju i spremiti ju za kada će mi trebati.

 Iskreno, nisu mi jasni ljudi poput tebe. Ako si već kupio laptop i koristiš ga, zašto ga onda ne koristiš kao laptop. Jedna od uloga baterije, međuostalim, je i ta da laptop štiti od naglog i nepotrebnog gašenja koje ga oštećuje (kao i svako drugo "obično" računalo). Tim primarno mislim na disk koje je u većini slučajeva skuplji od baterije a o izgubljenim podacima i/ili radu u trenutku nestanka struje da nepričam...
I molim te aj objasni kako si došao do zaključka da je bateriju poželjno držati na 50% kapaciteta...Osim što je van pameti, to je i neizvedivo, osim ako nemisliš zaposliti nekog kineza da ti svake dvije min. vadi i ukapča adapter...
Nakon što baterija dosegne 100% kapac. laptop automatski gasi punjenje i bilo kakvo korištenje baterije dok ne ostane bez napajanja iz gradske mreže. Tek tada poseze za baterijom i nerijetko se može primjetiti (nakon što je par dana uključen u struju) da baterija nije na 100% već na nekih 97-98% što je dokaz da se nenadopunjava konstantno.
Svemu jednom dodje kraj pa tako će i tvom laptopu a ti ćes shvatiti da ti sve što ti je ostalo od njega jest baterija u savršenom stanju zbob čijeg si nekorištenja pop**dio malu milijardu puta.
Nego ti nju isprazni svaka dva-tri dana i to je to... Nećeš imati nikakvih problema... Pravilnim korištenjem potrajat će ti sigurno par godina ako je imalo kvalitetna.Možda nakon prve godine nebude baš kao kad si kupio laptop ali će biti dostatna za neki sat+ rada u officu...
Sretno...
 Radim s laptopima otkad su izumljeni,čuvao sam bateriju na puno načina,laptop mi treba za prijenos podataka i nije stalno na bateriji,stoga je više u struji,iz iskustav koje imam kad sam bateriju čuvao na pol kpaciteta a ne punu batrija je duplo duže trajala s punjenjima do 1000 puta i stoga ne vidim zašto bi bilo van pameti čuvati bateriju na 50%
Naravno ,kad sam u struji batrija je vani ,opet iz dugogodišnjeg iskustva a ne van svake pameti ,jedino što se slažem je :

"Nego ti nju isprazni svaka dva-tri dana i to je to... Nećeš imati nikakvih problema... Pravilnim korištenjem potrajat će ti sigurno par godina ako je imalo kvalitetna.Možda nakon prve godine nebude baš kao kad si kupio laptop ali će biti dostatna za neki sat+ rada u officu...
Sretno..."

Itekeko je sve izvedivo ako netko drži do svog laptopa.

v_maxcpp
16 godina
moderator
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
brainiac kaže...
I molim te aj objasni kako si došao do zaključka da je bateriju poželjno držati na 50% kapaciteta...Osim što je van pameti, to je i neizvedivo, osim ako nemisliš zaposliti nekog kineza da ti svake dvije min. vadi i ukapča adapter...
Mislio je da se baterija drzi na 50% kapaciteta kad je izvan racunala.

brainiac kaže...
Nakon što baterija dosegne 100% kapac. laptop automatski gasi punjenje i bilo kakvo korištenje baterije dok ne ostane bez napajanja iz gradske mreže. Tek tada poseze za baterijom i nerijetko se može primjetiti (nakon što je par dana uključen u struju) da baterija nije na 100% već na nekih 97-98% što je dokaz da se nenadopunjava konstantno.
To je tocno - nije mi jasno odakle ljudima ta apsurdna ideja da se baterija stalno nadopunjava (ili da se nadopunjava svaki dan ili koliko vec cesto), pogotovo kad laptopi u pravilu ledicama signaliziraju kad se baterija puni. Pretpostavljam da pogresno misle da laptopi uvijek koriste bateriju,  odnosno da kad se na njih spoji strujni adapter, da on sluzi samo za punjenje baterije, a ne i za napajanje racunala.

Ne sjecam se tocno koliko mom laptopu treba da bi se baterija pocela puniti kad je prikljucen na struju, ali sam prilicno siguran da za to treba osjetno vise od tjedan dana (da budem iskren, ne sjecam se da sam ikad uocio da mi se baterija puni iskljucivo zbog samopraznjenja - uvijek je to bilo da sam tu i tamo zaboravio pritisnuti prekidac na strujnoj letvi pa sam na taj nacin potrosio malo baterije, dok nisam skuzio da mi laptop nije ustekan u struju - a i tada je potrebno ipak neko vrijeme da napunjenost baterije padne toliko da je treba puniti). Pa i da je samo tjedan dana, to je godisnje tek pedesetak punjenja zbog samopraznjenja baterije. A bez brige si kod nestanka struje ili ako slucajno iscupas kabel za struju.
15 godina
protjeran
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž

ne znam,ali ja sam svoju čuvao i pazio pa je crkla za manje od godinu (hp) ,a na bratovom ibm-u nikad  nije vađena iz laptopa stalno je na struji pa drži 3-4 sata(stara 3 godine)

16 godina
moderator
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
opcom kaže...

ne znam,ali ja sam svoju čuvao i pazio pa je crkla za manje od godinu (hp) ,a na bratovom ibm-u nikad  nije vađena iz laptopa stalno je na struji pa drži 3-4 sata(stara 3 godine)

Ako se ne varam, neki HP-ovi modeli imali su problema s punjenjem baterije pa ako ju je jako cesto (i mozda posve nepotrebno) punio, jasno je da ju je na taj nacin unisito.
16 godina
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž

Imam fujitsu-siemens amilo 7400 laptop i baterija je bila odlicna prve dvije godine, preko 4h, moglo se na njoj pogledati 2 DVD filma bez problema.. Onda sam ju par puta ostavio priključenu na struju i perfomanse baterije su rapidno pale, ispod 2 h.  Danas drzi jedva 15-20 minuta.

 

Moj savjet, ne drzati bateriju na mreži ako je 100% napunjena.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
mbaksa kaže...
opcom kaže...

ne znam,ali ja sam svoju čuvao i pazio pa je crkla za manje od godinu (hp) ,a na bratovom ibm-u nikad  nije vađena iz laptopa stalno je na struji pa drži 3-4 sata(stara 3 godine)

Ako se ne varam, neki HP-ovi modeli imali su problema s punjenjem baterije pa ako ju je jako cesto (i mozda posve nepotrebno) punio, jasno je da ju je na taj nacin unisito.
 e da,...
HP su najgori laptopi! baterija i napajanja se kvare u enormnim kolicinama + ekrani i tipkovnice koji se kvare nesto manje, ali i dalje PUNO!
ali thinkpad r i t serije nemaju nikakvih tegoba (osim dizajna, ali to je subjektivno)

 

16 godina
neaktivan
offline
Laptop baterija - istina ili laž
prihvaćeno rješenje

Eh da i ja kažem koju riječ. Kao prvo istina je. To što ti ne potamni ekran dok je baterija u njemu kad je prikopčan na struju nema nikakve veze sa potrošnjom baterije. Potamni samo kad radi preko baterije jer se onda sve podesi na što veću uštedu energije. Sam sam primjetio da se baterija stalno nadopunjava kad je spojen na struju. Malo je na 100 % a onda nakon nekog vremena opet padne na 95 % i puni se. Bolje je izvaditi bateriju ako nije potrebna. Logično je da će tako imati dulji vijek trajanja.

I am Borg...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Laptop baterija - istina ili laž
davorsite kaže...

Eh da i ja kažem koju riječ. Kao prvo istina je. To što ti ne potamni ekran dok je baterija u njemu kad je prikopčan na struju nema nikakve veze sa potrošnjom baterije. Potamni samo kad radi preko baterije jer se onda sve podesi na što veću uštedu energije.

Nisam siguran da shvacam sto si ovime htio reci. Ti smatras da ljudi ne znaju kad im laptop radi na bateriju ili sto? Zatamnjenje ekrana nije jedini nacin da to znas - to je signalizirano i ledicom.

 

davorsite kaže...

Sam sam primjetio da se baterija stalno nadopunjava kad je spojen na struju. Malo je na 100 % a onda nakon nekog vremena opet padne na 95 % i puni se. Bolje je izvaditi bateriju ako nije potrebna. Logično je da će tako imati dulji vijek trajanja.

Koliko je to "nekog vremena"? Sat-dva? Tri? Dan-dva? Tjedan? Dva? Nemoj generalzirati cjelokupnu situaciju o baterijama prema svojoj situaciji.
11 godina
neaktivan
offline
Laptop baterija - istina ili laž

Imam laptop vec godinu kod sebe,prosle sedmice sam citao jednu knjigu sa laptopa,i tako nisam pazio na bateriju,pa mi je se ugasio laptop.Sada ne mogu da ukljucim laptop,da li mi treba neki poseban kabal kao za komp da mogu upalit komp

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop baterija - istina ili laž
trzhgfh kaže...

Imam laptop vec godinu kod sebe,prosle sedmice sam citao jednu knjigu sa laptopa,i tako nisam pazio na bateriju,pa mi je se ugasio laptop.Sada ne mogu da ukljucim laptop,da li mi treba neki poseban kabal kao za komp da mogu upalit komp

wait,whaat?

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)///Svi smo mi Mentalist///
11 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop baterija - istina ili laž

Da li mi je potreban novi kabal za laptop,zaboravio sam reci da koristim DEL lapotop

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2013 17:05 (trzhgfh).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop baterija - istina ili laž
trzhgfh kaže...

Da li mi je potreban novi kabal za laptop

kakav je konektor na punjaču?

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)///Svi smo mi Mentalist///
16 godina
offline
Laptop baterija - istina ili laž

Zamjena baterije za laptopte su malo žešća prevara po mojem mišljenju. Moji laptopi koriste bateriju svakih 2-3 dana i većinom se isprazni gotovo do kraja.

Konkrento na 2 laptopa samo problemi s baterijama.

 

Kupio Dell XPS s extendanom baterijom, koja ima 1 god garancije. Nakon 13 mjesec baterija odjednom prestala radit (ne puni se više i laptop javlja da je mrtva)

Kupio orginalnu Dell-ovu... Radi lijepo i nakon 14 mjeseci opet rikne. Ono kompletno, neda se puniti, laptop tvrdi da je mrtva. Probam kod frenda na drugom XPS-u, vidi čuda tamo radi na 67% početnog kapaciteta, puni se normalno. Pišem Dell-u, naravno odjeb* jer mi je garancija istekla za bateriju.. (probah zamjenti verziju BIOS-a etc ... ništa ne pomaže)

Kupim tada zamjensku (jer mi je hitno bilo radi posla moram imati bateriju), a ovu staru rastepem, reko da provjerim članake dal koji ne radi dobro... I stvarno jedan po jedan članak normalno radi i ima ok voltažu i puni se normalno...

Da sada skratim priču, zamjenska s 6mj garancije izdržala je točno 10 mjeseci i nakon toga je opet lapotop javio da je baterija mrtva i više ju nije punio.

 

Slična situaciju imao i s HP630s modelom...

 

Tako da na kraju što drugo da si mislim nego da rade budale od nas... :(

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2013 17:12 (gkelekov).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice