Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

poruka: 34
|
čitano: 65.041
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Čuo sam da stalno punjenje baterije šteti bateriji. Pa sam sad izvadio bateriju i radi bez nje i zanima dal mogu tako radit dal će laptopu šta bit bateriju bi vraćo samo ako negdje nosim laptop

Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivog zaključka..
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Laptop će se odlično nositi sa tom situacijom. A i ideja sa odmaranjem baterije me mudra i isplativa.

 

Samo ti kao korisnik ne smiješ zaboraviti da se bez baterije laptop gasi kao desktop računalo ako ostane bez struje.

Early adopter
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Jedno pitanje u vezi toga, da li se može umetnuti baterija dok je laptop na punjaču pa onda ištekat punjač?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
Može
14 godina
protjeran
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Baterija se ne koristi dok je laptop na punjaču, daklem niti se ne puni. To je bila stvar kod prestarih laptopa kad se trebalo vadit bateriju.
Jedino je uputno svremena na vrijeme koristit lap na bateriji.

bolje haker nego šljaker
Moj PC  
6 1 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
ITman kaže...

Baterija se ne koristi dok je laptop na punjaču, daklem niti se ne puni. To je bila stvar kod prestarih laptopa kad se trebalo vadit bateriju.
Jedino je uputno svremena na vrijeme koristit lap na bateriji.

Bateriji šteti toplina, a u blizini su joj 2 jaka izvora topline.

Early adopter
14 godina
protjeran
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
Teerex kaže...
ITman kaže...

Baterija se ne koristi dok je laptop na punjaču, daklem niti se ne puni. To je bila stvar kod prestarih laptopa kad se trebalo vadit bateriju.
Jedino je uputno svremena na vrijeme koristit lap na bateriji.

Bateriji šteti toplina, a u blizini su joj 2 jaka izvora topline.

Baterijama kapacitet ubija više hladnoća. Imam doma i HP-a starog preko 4 godine i većinom je  na punjaču, bateriija je stalno unutra i dan danas izdrži oko sat vremena bez beda (kad je bio novi držala je oko 1.6 h.). Bolje da je u lapu i da se lap svako malo koristi na bateriji(bitno je samo da se ne isprazni do kraja). Stajanje baterije negdi sastrane će ju isto "ubit" s vremenom, + računaj s tim da su ti konektori u lapu "goli" kad je baterija vani i samim time su više izloženi vlazi u zraku i oksidaciji, em ti se prašina lakše navuče u lap.
Zato ja velim, ćeraj dok ide, malo na adapter malo na bateriju, dok rikne kupiš drugu, nisu više ni baterije tak skupe. :-)

bolje haker nego šljaker
14 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

evo ja sam si kupio novi laptop za faks ali evo zasad mi jos ne treba niti ce mi trebati jos kojih 3 mjeseca, ja sam si izvadio bateriju i držim ju u sobi di je temperatura kroz cijelu godinu od 15-20 stupnjeva, koliko mi je to pametno, jeli bolje malo stavit bateriju pa malo bez nje ili ovako uopce bez nje?

Come to the dark side.... we have cookies :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Moraš ju napuniti svakih mjesec dana, inače ju je bolje držati vani.

 

Konektorima neće biti ništa jer su pozlaćeni.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Meni isto nešto slično palo na pamet prije nekih dvije godine uz ideju: Kad dođe vrijeme za novi laptop (firma mijenja povremeno), otkupit ću ovaj a baterija će mu biti super, ko nova... Metodologiju sam koristio do prvog trenutka kad sam izvadio laptop sa dockinga da ga nosim na neku prezentaciju.

Shvaćate što se desilo :)

Potrošio sam više vremena dok se ponovo probudi iz mrtvih uz mnogo "Evo sad će još samo malo", tako da više ne prakticiram tu tehniku.

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend ----- | -----
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
ITman kaže...

Baterija se ne koristi dok je laptop na punjaču, daklem niti se ne puni. To je bila stvar kod prestarih laptopa kad se trebalo vadit bateriju.
Jedino je uputno svremena na vrijeme koristit lap na bateriji.

Da li je to stvarno slučaj? Ne koristi se dok je laptop na punjaču? [Prošlo je preko 2 godine od ovog posta pa me zanima novo stanje stvari.] I svakako, mislim da je definitivno dobro da se s vremena na vrijeme koristi laptop na bateriji. smiješno, ali nekako vjerujem da nije dobro da se baterija ne koristi dulje vrijeme jer će se "ulijenit". Samo pitanje, da li ju onda prazniti do kraja (tipa, ne do gašenja nego do manje od 10%)?

 

Konkretno, Zanima me što se općenito preporuča kod novih laptopa?

 Ako netko može sa stručne strane malo objasniti (može konkretno i za model laptopa koji imam).

 

Imam laptop Acer Aspire V 17 Nitro, vađenje baterije iz njega nije jednostavno (mora se šarafiti) pa samim time pretpostavljam da je skroz u redu i normalno da baterija bude u laptopu dok je na napajanju i da to ne predstavlja nikakav problem. Otkad sam kupila laptop, nisam ga još niti jednom skinula s napajanja (jer su Božićni blagdani pa idem posvuda i niti nemam vremena biti na kompu, a kamo li da ga nosam uokolo...). Baterija je na 100%. Šteti li to bateriji? Čitala sam po internetu i zapravo, to sve ovisi o modelu laptopa i bateriji. Evo, konkretno ako netko zna, za taj Acer Aspire Nitro tip laptopa, što se preporuča?

 

Guglanjem sam pronašla ova 2 članka:

http://tehnografija.net/istrazivanja/treba-li-drzati-laptop-na-punjenju-cijelo-vrijeme-savjet/

http://mondo.rs/a619533/Mob-IT/Tips-and-Tricks/Ne-drzite-laptop-uvek-na-punjacu-ubicete-bateriju.html

 

Ovim citatima najviše vjerujem: "Potpuno točnog odgovora kao “Da treba ostaviti na punjenju cijelo vrijeme” ili “Ne, treba laptop otpojiti od napajanja nakon punjena” i nema, a razlog za to su različite izrade laptopa, različite vrste baterija, različito realizirani načini punjenja baterija itd." i "Ukoliko želite da vam baterija laptop računara duže traje treba da vodite računa o tome da ona ne bude uvek uključena u struju!"

16 godina
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan

Ja dok znam da mi baterija neće trebati duže vremena (tipa dok sam doma, pa to zna biti 2-3 mjeseca), ispraznim je na 40-50%, i ostavim ju u ladici. Ovo u biti radim čisto da se ne grije u laptopu i da nije stalno na 100%, a u biti to sam pročitao u ovom članku/istraživanju (davno sam ga čitao, već sam i zaboravio što piše u njemu), pa se toga držim dok nisam lijen. A inaće, koliko znam, laptop bateriju napuni na 100% i ne dira ju dok se koristi na punjaču, eventualno ju pripuni ako se sama malo isprazni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.12.2014 12:44 (denix).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
denix kaže...

Ja dok znam da mi baterija neće trebati duže vremena (tipa dok sam doma, pa to zna biti 2-3 mjeseca), ispraznim je na 40-50%, i ostavim ju u ladici. Ovo u biti radim čisto da se ne grije u laptopu i da nije stalno na 100%, a u biti to sam pročitao u ovom članku/istraživanju (davno sam ga čitao, već sam i zaboravio što piše u njemu), pa se toga držim dok nisam lijen. A inaće, koliko znam, laptop bateriju napuni na 100% i ne dira ju dok se koristi na punjaču, eventualno ju pripuni ako se sama malo isprazni.

Da. Shvaćam.. I ja bi ju vjerojatno tako, ako bih znala da ću koristiti laptop na punjaču dulje vrijeme, ispraznila bih bateriju do između 40-60% i ostavila negdje na netoplom mjestu. No u mom slučaju to je jednostavno totalno nepraktično budući da je baterija teško dostupna (mora se šarafiti). To za punjenje "do pol" i ostavljanje vani sam našla na jednom linku na internetu, citat:

 

"Long-term, it is slightly better for a battery to remain near the centre of its range (around 40% to 60%) than either fully charged or fully discharged. This isn't enough of an effect that you should go out and change your charging habits if you use the battery regularly. But it's enough that if you are going to store the battery long-term without using it, it'll store longer if you discharge it to about this range (most official sources quote 40% as being the best). In reality, it's more just that anything outside 20 to about 90% is where it starts to impinge on longevity. This can indeed have an impact if you specifically always have your battery on the charger."

 

I sad da se ne ponavljam. Na jednoj temi na bug forumu sam našla noviju raspravu o tome i tamo postavila upit, pa evo i ovdje da ne pretipkavam opet, copy/paste:

 

Anita P kaže...
Patrick_cro kaže...

Uvijek treba vaditi bateriju ako ga doma drzis stalno na punjacu jer u protivnom baterija gubi kapacitet uslijed stalnog punjenja i zagrijavanja baterije.

Edit: Ajde samo jedan tekst za td Link a evo za nevjerne tome i dalje Link. Prvo malo proučite pa onda stisčite td koliko želite. Svrha ovog foruma je educiranje a ne td kao djeca zato šta se netko ne slaže sa vašim mišljenjem makar je vaše mišljenje pogrešno 

Što ako je baterija unutar laptopa i ako se mora šarafiti da bi se došlo do nje?


Imam tjedan dana star Acer V 17 Nitro i kao što kažu na notebookcheck, baterija je praktički "glued" unutar kućišta. Nije ju uopće jednostavno vaditi ju niti bi to pokušavala sada. Laptop ću većinom koristiti na punjaču. No kad mi je potrebna mobilnost, samo ću ga ištekati. Ono što me zanima jest, da li se baterija puni ako je laptop uštekan, a baterija na 100%? Tako mi stoji već par dana. I što se preporuča, osim povremenog korištenja laptopa na bateriji? Nekako vjerujem da su u Aceru namjerno tako zašarafili bateriju jer vjerojatno ne smeta ako je non stop unutra i na punjaču niti to bitno utječe na njen vijek. Ujedno, to što je težak accessibility, je na notebookchecku povuklo najviše negativne kritike.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.12.2014 13:35 (Anita P).
15 godina
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

-ja sam protiv čuvanja baterije, tj to koristi samo proizvođaču dok je pod garancijom. btw, garancije na baterije je često odvojena od ostatka, portrošno, pa provjeriti.

-baterija služi i kao UPS, važnije je čuvati (skuplje) računalo nego lako zamjenjivu komponentu koja ionako ima vijek trajanja koji je tehnološki zadan.

-Lithium nema problema s memory efektom, ali nisu posebno trajne (bez obrzira kako se čuva, osim ne korištenja pa i tad se ne zna..). Više ovisi o sreći konkretan primjerak, može trajati 1-2g, može 5.. a kapacitet će vjerojatno padati i ako se uopće ne koristi.

-soft koji kontrolira je dovoljno pametan da se ne puni dok nije potrebno tj ne troši cikluse... (+politika proizvođača pa je HP jedan od sumnjivih, teže opisivo npr nakon nekog broja ciklusa već idući dan zna reči da baterija ne radi.. mada nema nikakvih znakova.. + njihov 'patent' smartpower kojem je cilj onemogućiti zamjenske punjače-baterije, slično kao tinte..).

 

Tako da ja koristim bateriju i nisam primijetio korist od 'šparanja', bolje je imati UPS nego reči, ups-crko notebook ili se zbrljavio OS, izgubio dokument.. jer je npr nestalo struje, žica se isčupala i sl. Cijene novih bat. su 500-1000kn, zamijenske 200-500.. odluka je ipak na svakom useru.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
7 0 hvala 4
12 godina
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Korisitim istu politiku sto se tice baterije kao post iznad, neznam komu i čemu je čuvati. Variranje napona, nestanak struje uzrokuje nestabilnost, a ionako lenovo i neke mozes nastimati da ne pune bateriju tek dok ne padne do nekog postotka, i kad je napune onda ju ni ne koriste.

 
2 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Da, sačuvala bih ja bateriju malo da se dade lako izvaditi. Ali ovako na Acer Nitrou koji ju ima zašarafljenu, nema mi smisla vaditi pa onda vraćati.

Nadam se da je Acer dovoljno pametan da "ne puni" bateriju kad je na 100%, znam da se ona i sama malo prazni pa ju dopuni ali to nije često.

 

Ništa onda. Mislila sam samo da će, nakon 6 godina od mog bivšeg laptopa, tehnologija uznapredovati do te mjere da baterija može potrajati i do 5 godina.

I sad tu vidim da opet spominjete ono 1-2-3 do max. 5 godina trajanja. Znači opet uživancija prvih godinu dvije do 3 korištenja laptopa, a onda drekec.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.12.2014 17:37 (Anita P).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Sigurno ju ne puni, moj asus drzi do 94%, kada padne ispod onda ju napuni, mozes i sama dolje desno provjeriti, postavi strelicu misa na status baterije. Tehnologija je uznapredovala sigurno. Na kraju krajeva baterija je +-300 kuna, tako da to ispadne 8 kuna mjesecno ako ces odma stedjeti za novu za tri godine haha :). Nemoj se sekirati oko banalnih strani, nije skupa, kad ti vise ne bude upotrebljiva kupis novu i dovidenja ...

 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Odlično. Hvala ti. To nisam znala, evo piše "98% dostupno, priključeno je, ne puni se".

Zanimljivo, može li se podesiti nakon kojeg postotka da počne punidba?

Probala sam sad malo čačkati ali Acer mi ne nudi takve postavke..

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.12.2014 17:55 (Anita P).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Imam 5 godina star eMachines i baterija je otišla u klinac tek nakon 3 godine svakodnevnog (6-12 sati) držanja na punjaču. Tj., postala je neupotrebljiva za "prijenosni" rad jer drži 15ak minuta. Izvadio sam ju samo jednom i to tek toliko da vidim kako se to radi.

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
Anita P kaže...

Odlično. Hvala ti. To nisam znala, evo piše "98% dostupno, priključeno je, ne puni se".

Zanimljivo, može li se podesiti nakon kojeg postotka da počne punidba?

 

Može , ali taj dio je u domeni proizvođača računala i on je te opcije stavio u firmware računala.

Znači ili novi firmware , ili čačkanje po trenutnom uz pomoć aplikacija trećih strana,

a na win 8.1 dio toga možeš u naprednim opcijama energetskih postavki.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
bunkermax kaže...
Anita P kaže...

Odlično. Hvala ti. To nisam znala, evo piše "98% dostupno, priključeno je, ne puni se".

Zanimljivo, može li se podesiti nakon kojeg postotka da počne punidba?

 

Može , ali taj dio je u domeni proizvođača računala i on je te opcije stavio u firmware računala.

Znači ili novi firmware , ili čačkanje po trenutnom uz pomoć aplikacija trećih strana,

a na win 8.1 dio toga možeš u naprednim opcijama energetskih postavki.

OK, za početak ću pokušati uočiti na kojem postotku mi počinje puniti.. sad sam opsjednuta čekiranjem svako malo na koliko je posto haha

15 godina
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

uobičajeno je na 15-30%.. ali nikad nema konkretnih proizvođačkih infoa.. +kad se priključi tad puni, ako je stalno na žici tek tad se ponaša po ovom pravilu. Da nije tako nebi mogli dopuniti bateriju kad nam treba.. Pošto se novi EFI direktno kontrolira iz win, moguće da postoji podešavanje, ali rekao bi da je to neka automatika, radi i nitko ne pita kako-zašto.. (klasična vjerska dogma). :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Moja iskustva  i savjet; istina kao prva u easy entry lewel segmentu događalo se da uz neke lose eazy entry lewel serije nekih brandovi isporucivali svakojake baterije upitne kvaitete... No ne treba tom pridavati znacaj po mom je to iznimka!

Ovdje naglasak  treba staviti na uporedbu baterije laptopa sa baterijom mobitela, vadimo li bateriju iz mobitela svaki dan? dakako ne, prvih nekoliko dana koristenja "bazdarimo" bateriju odnosno u nekoliko ciklusa punimo i praznimo do kraja...

Najon toga bateriju ne vadimo niti iz automobila, niti moba pa zasto bi i iz laptopa???

Svakog novog kupca valja uputiti kako da "utrenira bateriju" i kasnije nema apsolutno nikakvog logicnog, tehnickog opravdanja istu vaditi?

Lap vjerojatno vise od 80% koristino doma na punjacu, ostatak mobilnog koristenja lapa bateriju ispraznimo do odredjenog nivoa

prikjlkjucimo na punjac dopunimo i imamo bateriju potpuno spremnu za mobilno koristenje. 

Ograniceni ciklusi punjenja ovo-ono... ne zamarajte se s tim nikada dokazanim tezama...

Osobno iskustvo govori mi da nijedna barerija koja je nakon trenaze trajno ostala u laptopu nije poklekla 3-5 goidina (drzala bi bar 15-20min), kod kvalitetnijih modela i nakon 8-10g drze između 15-30min!

Danas u srednjem segmentu o kojem je rijec u temi automatika PWM-a dovedena je do savrsenstva, procesori trose sve manje, sve veca zastupljenost je SSD-a baterije su ucinkovitije s manje celija tako da apsolutno nema razloga za potrebom vadjenja baterije!

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.12.2014 6:34 (Hardwhelper!!!).
Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Čitam ovdje svakojake savjete što i kako bi trebalo ili kako neko misli ili je negdje pročitao.

 

A znam iz osobnog iskustva da moj HP laptop i nakon 10 godina ima originalnu bateriju i drži oko 1 sat normalnog rada. Baterija je bila van laptopa i napajanja uvijek kada nije bilo potrebe za njom. Dakle, radim samo na bateriju i 2x je ispraznim i napunim. Potom je napunjenu ostavim najduže 3 mjeseca van laptopa i opet ponovim postupak. Normalno da je dosta puta bilo potrebe za laptopom i van dosega externog napajanja.

 

Sada isti postupak radim i s novim Lenovo laptopom.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.12.2014 14:56 (Jura iz druge galaksije).
Moj PC  
2 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Nema smisla kupovati laptop i onda vaditi bateriju iz njega i nekom metodom čuvati. 
Baterija ipak nečemu služi tome lapotpu.

 

I najveća pogreška ljudi je što kupe laptop i ne koriste bateriju. Bateriju treba prazniti, ne ono kupiš laptop malo si koristio bateriju, vidiš da radi i onda ti stoji pola godine u kompu i uopće je nekoristiš. Dođeš upališ i onda se čudiš kako ti ne traje više od pola sata. 

 

Baterija da bi radila kako treba treba je konstantno prazniti. Moje iskustvo je da sam koristio 5 godina bateriju na jednom laptopu i u tih 5 godina sam izgubio pola sata kapaciteta. I tek poslje tih 5 godina je izgubila napon i počela se nekontrolirano gasiti. Vjerojatno je krepala jedna od ćelija. 


A bateriju sam najmanje jednom tjedno uredno praznio i nekoliko puta godišnje kalibrirao. Jer samu biosu imao tu opciju.

 

I moj savjet svima, praznite bateriju. Ne samo da stoji u ladici i ne koristi se. Jer proizvođači daju 6mjeseci na bateriju. Pa u tom roku je makar koristite što češće da znate kako diše.

 

 

 

 

Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Baterija se prazni i kada je van laptopa. Nove vrste baterija posebno su osjetljive na prepunjavanje odnosno pražnjenje ispod nekog određenog nivoa. Za prepunjavanje odnosno nivo pražnjenja brine se za to namijenjen software na laptopu i tu ne bi trebalo biti problema. Međutim, svaka baterija ima svoj broj ciklusa punjenja/pražnjenja nakon kojeg joj izrazito pada kapacitet. Daklem, ako želite sačuvati bateriju odnosno njen kapacitet izvadite je iz laptopa na najduže 3 mjeseca i nakon toga napravite par ciklusa punjenja/pražnjenja i napunjenu je ponovno izvadite iz laptopa. ALI MORATE voditi računa da predugo baterija ne bude van laptopa jer prirodnim pražnjenjem može doći do prevelikog pražnjenja i oštećenja iste.

 

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
Franjo15 kaže...

(...) Jer proizvođači daju 6mjeseci na bateriju. Pa u tom roku je makar koristite što češće da znate kako diše.

A nije baš 6 mjeseci. Ovisi od proizvoda do proizvoda. Moj dell 7520 npr. ima 2 godine garancije na bateriju, ako se ne varam

15 godina
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
denix kaže...
Franjo15 kaže...

(...) Jer proizvođači daju 6mjeseci na bateriju. Pa u tom roku je makar koristite što češće da znate kako diše.

A nije baš 6 mjeseci. Ovisi od proizvoda do proizvoda. Moj dell 7520 npr. ima 2 godine garancije na bateriju, ako se ne varam

garancija ovisi (kao i sve ostalo) o cijeni.. unutar neke serije skuplje-jeftinije npr 6mj je za robu zanemarive cijene (nedozvoljeno za notebook), većina je 1 god, zbog ostalih pravila u EU često 2god. (npr prva je Toshiba uvela..), dok npr HP-Elite serija ima na sve 3y-3y-3y ali to je kupac platio..

-danas za većinu brandova postoji dokup garancije 1-2-3-4-5god. Razlika je samo dali se odnosi i na bateriju jer se ona smatra potrošnom robom. Tj opet je cijena takve garncije odgovor.

 

.. zato, ne treba tvrditi ništa 'generalnog' jer nema takvog pravila, ovisi o brandu, zakonima EU, reklami.. i najviše novcu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Laptop koristit bez baterije dok je na napajan
ITman kaže...
Teerex kaže...
ITman kaže...

Baterija se ne koristi dok je laptop na punjaču, daklem niti se ne puni. To je bila stvar kod prestarih laptopa kad se trebalo vadit bateriju.
Jedino je uputno svremena na vrijeme koristit lap na bateriji.

Bateriji šteti toplina, a u blizini su joj 2 jaka izvora topline.

Baterijama kapacitet ubija više hladnoća. Imam doma i HP-a starog preko 4 godine i većinom je  na punjaču, bateriija je stalno unutra i dan danas izdrži oko sat vremena bez beda (kad je bio novi držala je oko 1.6 h.). Bolje da je u lapu i da se lap svako malo koristi na bateriji(bitno je samo da se ne isprazni do kraja). Stajanje baterije negdi sastrane će ju isto "ubit" s vremenom, + računaj s tim da su ti konektori u lapu "goli" kad je baterija vani i samim time su više izloženi vlazi u zraku i oksidaciji, em ti se prašina lakše navuče u lap.
Zato ja velim, ćeraj dok ide, malo na adapter malo na bateriju, dok rikne kupiš drugu, nisu više ni baterije tak skupe. :-)

 

ne pricaj gluposti, molim te.

 

baterije toplina UNISTAVA, narocito sve iznad 21-23°C je kobno za bilo koju li-ion bateriju.

idealna temperatutra za konzumiranje li-ion baterije je oko 12-14°C a za skladistenje niza od 10 i ne, skladistenje joj nece niti malo naskoditi, sve sto pricas su gluposti koje proizlaze iz neuka :D

 

HP laptop ne izdrzi sa novom baterijom vise od godinu/godinu i po dana a da ista ne rikne i to imam iskustvo na barem 10 komada raznih godista, nakon 1 g uredno krece poruka iz biosa koja upozorava da je baterja ošla.... i da treba biti zamjenjena. To se desava zbog topline, posto je HP genijalna firma koja izbor topline voli pribliziti bateriji....

 

16 godina
neaktivan
offline
Laptop koristit bez baterije dok je na napajanju

Na netu se mogu pronaći upute kako oživiti "krepanu" bateriju tako da ju stavite u najlonsku vrećicu i držite nekoliko minuta u škrinji (ledenici). Time se, navodno, vrši neki vid regeneracije. Nisam to osobno probao jer nisam imao potrebe do sada.

Kupi mi majko kišobran da ne šetam po livadi bos.
Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice