AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.077.193
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Ma sinoc sam si bas dignuo Datacentar 2019 na svom N3700 stroju i na tome virtualku za firewall. Proradilo sve od prve, zacudjujuce lagano. Ali htio bih to dici na boljem stroju, ovo nije bas nesto. Uz to bih ga koristio onda i kao storage (vjerojatno xpenology). Mogu jeftino nabaviti hardver, pa me onda vuce...

 

Mene ova matična gleda:

https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=X470D4U#Specifications

 

Imaš i verziju sa 10G mrežom.

 

Hey, it’s George… I’ve got nothing to say...
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lomba100 kaže...
Friday kaže...

Ma sinoc sam si bas dignuo Datacentar 2019 na svom N3700 stroju i na tome virtualku za firewall. Proradilo sve od prve, zacudjujuce lagano. Ali htio bih to dici na boljem stroju, ovo nije bas nesto. Uz to bih ga koristio onda i kao storage (vjerojatno xpenology). Mogu jeftino nabaviti hardver, pa me onda vuce...

 

Mene ova matična gleda:

https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=X470D4U#Specifications

 

Imaš i verziju sa 10G mrežom.

 

 

Ma ostavit cu firewall kakav je za sada. Idem si desktop malo osvjeziti pa cu firewall/storage iza nove godine.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kakva bi bila muka? Sve je vec receno o X570 plocama, Gigabye X570 Aorus Elite i Asus TUF X570-Plus su best buy prema HWunboxed i jos nekim izvorima. Po meni je ovo: https://www.computeruniverse.net/de/search?query=ASUS%20ROG%20CROSSHAIR%20VI%20EXTREME za 180 eura bolja kupnja od obje, osim ako nekome zbilja ne treba PCIE4.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Kakva bi bila muka? Sve je vec receno o X570 plocama, Gigabye X570 Aorus Elite i Asus TUF X570-Plus su best buy prema HWunboxed i jos nekim izvorima. Po meni je ovo: https://www.computeruniverse.net/de/search?query=ASUS%20ROG%20CROSSHAIR%20VI%20EXTREME za 180 eura bolja kupnja od obje, osim ako nekome zbilja ne treba PCIE4.

 

A jbg, znas kako je kad kupujes novu plocu - treba ti sve

Freak Show Inc.
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa ajde nabroji sto ti sve ploca mora imati pa cu ti reci neke ok modele.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
The_Fichek kaže...

Kakva bi bila muka? Sve je vec receno o X570 plocama, Gigabye X570 Aorus Elite i Asus TUF X570-Plus su best buy prema HWunboxed i jos nekim izvorima. Po meni je ovo: https://www.computeruniverse.net/de/search?query=ASUS%20ROG%20CROSSHAIR%20VI%20EXTREME za 180 eura bolja kupnja od obje, osim ako nekome zbilja ne treba PCIE4.

 

A jbg, znas kako je kad kupujes novu plocu - treba ti sve

Tocno to kaj ovaj veli, napisi kaj sve hoces. Btw. X370 Crosshair Extreme bi trebala doslovce imat sve, osim PCIE4, a ako ti treba PCIE4 za kurcenje jbg. Svejedno napisi kaj sve hoces od ploce, bas me zanima.

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dvije mrezne (gigabit je dovoljan), barem 2 m.2 slota, pcie 4.0 (za kurcenje), TPM

 

Mislim da je to to

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sve osim prvog ima vecina, ako ne i sve X570, a ovo prvo mozes rjesit PCIE LAN karticom ili na druge nacine ili dat cca 100 eura vise na maticnu.

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni se ploce serije 4 i 3 vise svidjaju, jer nema potrebe za 40mm ventilatorom

prdljivcem na chipsetu. Dobro su mi poznati i znam da su s vremenom glasni,

i da krepavaju. Jedan od glavnih uzroka kvarova na DFI plocama su bas ti

losi ventilatori - prosjecnom korisniku je to nebitno, nit ne gleda, i onda samo

jednog dana pc blokira blokira blokira, i onda papa ploca.

 

Taman mi se ove dvije X370 najvise svidjaju:

https://geizhals.at/?cmp=1716840&cmp=1649234&cmp=1881648

 

No ASUS bi morao prekriziti zbog dostupnosti, jer na Amazonu je skoro 300€,

a za to kupim najopremljeniju ITX plocu sa Thunderboltom.

 

 

Moj PC  
0 2 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

rekao je da mu treba PCIE 4.0, jedini izbor je X570

 

ventilatori su napredovali iz doba DFI, i nisu bas smece koje ce se samo tako pokvariti

 

na ovim plocama imaju svoju svrhu i funkciju, niti su glasni, niti su stalno upaljeni

 

uostalom 3 godine garancije pokriva i takve kvarove, a siguran sam da ce nakon 3 godine biti nesto novo i zanimljivo za mjenjati ponovno racunalo, kada istekne garancija

 

 

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ok, dakle izbor ti je:

Gigabyte master (najbolji vrm, tri m2 slota)
Asus strix-e (isto odlican vrm, ali 2 m2)
Asrock phantom gaming x (solidan vrm, tri m2 slota)

Ostale su ili losije ili preskupe.
Gigabyte master sam bio uzeo za frenda i sve 5, chipset vent necujan.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dati 180+ eura vise da bi imao PCIE4 moras biti posebno nadaren:

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6643725_-x570-aorus-master-gigabyte.html

https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=Asus+strix-e+x570

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6643814_-x570-phantom-gaming-x-asrock.html

vs.

https://www.computeruniverse.net/de/asus-rog-crosshair-vi-extreme

 

Rekao bi covjek da je velikim firmama teze izvuci novce s informatickih foruma gdje se svi vole savjetovat, ali izgleda da nije bas tako.

 

Sad ce izvalit neki pro slucaj gdje kofol ima koristi od PCIE4 vs. recimo Samsung 970 Evo ili Adate SX8200 Pro :)

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vidi, ja uopce ne izmisljam zasto mi treba. Zelim solidnu listu ficera i ne vidim nista lose u tome. Placam otprilike 35% ukupne cijene hardvera i nema mi smisla gledati na to jel neka ploca 100 eura skuplja ili jeftinija. Ti bi svakako isao na najjeftiniju da si u mojoj situaciji?

A sto se tice "ko fol" pro slucaja - planiram uzimati jos jedan m.2 i naravno da ce biti 4.0. Da se mogu praviti kako mi se windowsi jos brze bootaju ili mapa na battlefieldu ucitava. Jel to pogresno?

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 14:42 (Friday).
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
3dfx kaže...

rekao je da mu treba PCIE 4.0, jedini izbor je X570

 

ventilatori su napredovali iz doba DFI, i nisu bas smece koje ce se samo tako pokvariti

 

na ovim plocama imaju svoju svrhu i funkciju, niti su glasni, niti su stalno upaljeni

 

uostalom 3 godine garancije pokriva i takve kvarove, a siguran sam da ce nakon 3 godine biti nesto novo i zanimljivo za mjenjati ponovno racunalo, kada istekne garancija

 

 

Govorim koje se meni ploce svidjaju, ne koje se drugima trebaju svidjati i sta im treba.

Meni PE4 ne treba, jer nemam ga ni cime iskoristiti, jer i za najbrze SSD-e

koje koristim je PE3 dovoljan.

 

Ventilatori su napredovali, ali 40mm je 40mm - fizika je ostala ista.

Meni garancija ne znaci nista ako proizvod ne moze raditi 24/7/365 bar 5 godina.

A to sa malim prdekavcem sigurno nije moguce.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...
3dfx kaže...

rekao je da mu treba PCIE 4.0, jedini izbor je X570

 

ventilatori su napredovali iz doba DFI, i nisu bas smece koje ce se samo tako pokvariti

 

na ovim plocama imaju svoju svrhu i funkciju, niti su glasni, niti su stalno upaljeni

 

uostalom 3 godine garancije pokriva i takve kvarove, a siguran sam da ce nakon 3 godine biti nesto novo i zanimljivo za mjenjati ponovno racunalo, kada istekne garancija

 

 

Govorim koje se meni ploce svidjaju, ne koje se drugima trebaju svidjati i sta im treba.

Meni PE4 ne treba, jer nemam ga ni cime iskoristiti, jer i za najbrze SSD-e

koje koristim je PE3 dovoljan.

 

Ventilatori su napredovali, ali 40mm je 40mm - fizika je ostala ista.

Meni garancija ne znaci nista ako proizvod ne moze raditi 24/7/365 bar 5 godina.

A to sa malim prdekavcem sigurno nije moguce.

Znaš i sam da je kod toga presudan faktor samo ležaj.

To je čisti analogni HW, prije će krepat kakva elektronika ista kao na svakoj MBO.

Za 5 god u komadu triba baš pravo napajanje i UPS naravno...

coffe,coffe,coffe.....
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam krivo napajanje i dizel agregator, jel to moze vrtit 5 godina?

Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Vidi, ja uopce ne izmisljam zasto mi treba. Zelim solidnu listu ficera i ne vidim nista lose u tome. Placam otprilike 35% ukupne cijene hardvera i nema mi smisla gledati na to jel neka ploca 100 eura skuplja ili jeftinija. Ti bi svakako isao na najjeftiniju da si u mojoj situaciji?

A sto se tice "ko fol" pro slucaja - planiram uzimati jos jedan m.2 i naravno da ce biti 4.0. Da se mogu praviti kako mi se windowsi jos brze bootaju ili mapa na battlefieldu ucitava. Jel to pogresno?

Vidis li sta ja tebi linkam? Cini mi se kao da nonstop napamet pises. Asus X370 Crosshair Extreme je vjerojatno top1 X370 ploca, ima sve sto zelis, osim PCIE4 i po featurima tesko da je losija od 380 eura skupe Gigabyte X570 Master, a kosta 180 eura. Vjerojatno ce se rasprodat u roku tjedna-dva, isto kak je CH6 skroz nestala. PCIE4 skoro da nije feature, nego gimmick da napuni AMD-ovu kasicu. Tesko da ces i u jednom workloadu primjetiti eventualnih +1000 Mb/s naspram npr. Samsunga 970 Evo koji zna ici preko 3000 Mb/s, ako ga se podesi s onim Samsungovim softverom. Za extremne brzine je ionako bolje kupit M.2 NVMe vise pa ih stavit u RAID. Grafa trenutno nijedna nema koristi od PCIE4. Nije pogresno kupit 350 eura skupu X570, nego je retardirano U ODNOSU NA X370 CROSSHAIR EXTREME O KOJOJ PRICAM (EDIT 22.10.2019. 21:14, daj se nauci citat s razumijevanjem Friday). Cemu uopce silno spamanje sta ces kupiti kad ti je svejedno bilo 400 ili 300 za plocu, lol. Cak je bolje kupit Intel varijantu za novce Ryzena i tako skupe X570.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 21:14 (The_Fichek).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znaci tvoj prijedlog je da iako uzimam NOVI procesor da uzmem stariji cipset da bih ustedio 60 eura?

Freak Show Inc.
 
0 1 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Znaci tvoj prijedlog je da iako uzimam NOVI procesor da uzmem stariji cipset da bih ustedio 60 eura?

Pa čovjek je fino objasnio u svom postu što i kako je isplativo, čitaj. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Friday kaže...

Znaci tvoj prijedlog je da iako uzimam NOVI procesor da uzmem stariji cipset da bih ustedio 60 eura?

Pa čovjek je fino objasnio u svom postu što i kako je isplativo, čitaj. 

 

"Nije pogresno kupit 350 eura skupu X570, nego je retardirano."

 

To je tebi objasnjenje?

Freak Show Inc.
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 "Nije pogresno kupit 350 eura skupu X570, nego je retardirano."

 

To je tebi objasnjenje?

Nije.  Samo to je napisao? 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 16:07 (Valentin17).
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Valentin17 kaže...
Friday kaže...

Znaci tvoj prijedlog je da iako uzimam NOVI procesor da uzmem stariji cipset da bih ustedio 60 eura?

Pa čovjek je fino objasnio u svom postu što i kako je isplativo, čitaj. 

 

"Nije pogresno kupit 350 eura skupu X570, nego je retardirano."

 

To je tebi objasnjenje?

 Kako ja to vidim ti bi kupio slabije opremljenu midrange X570 umjesto top X370 samo zbog PCI4.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
wiksi94 kaže...

 Kako ja to vidim ti bi kupio slabije opremljenu midrange X570 umjesto top X370 samo zbog PCI4.

 

Kako je to npr Aorus Master X570 slabije opremljena od Crosshair VI extreme X370?

Freak Show Inc.
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

S obzirom da je tu malo AMD mutan, jer sa starijom verzijom BIOS-a se mogao PE4 aktivirati na X470 i X370 chipsetima,

te sa novom verzijom BIOS-a i AGEIS-om je to iskljuceno, pitanje je zasto: zbog sigurnosnog razloga ili samo da nebi sami sebi konkurirali i smanjili prodaju "novog" chipseta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Imam krivo napajanje i dizel agregator, jel to moze vrtit 5 godina?

Nece ici, zaje8at ce te filter ulja na agregatu, kojeg nisi dao zamjeniti od doba zujalica na DFI plocama.

 

Ontopic:

pomozite @friday-a da trosi novac, dosao je do nas po potvrdu i suradnju da vi ga sabotirate!!! :P

coffe,coffe,coffe.....
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

pomozite @friday-a da trosi novac, dosao je do nas po potvrdu i suradnju da vi ga sabotirate!!! :P

Friday sve zna sam i on ustvari ne treba ama ničiju pomoć, imamo još jednoga takvoga. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
metallic kaže...

pomozite @friday-a da trosi novac, dosao je do nas po potvrdu i suradnju da vi ga sabotirate!!! :P

Friday sve zna sam i on ustvari ne treba ama ničiju pomoć, imamo još jednoga takvoga. 

 

A dajte, sad serete bezveze. Hocu novu plocu sa novim cipsetom a vi svi popizdili kao da uzimam novce iz caritasa da kupim plocu. A svatko bi ju na mom mjestu uzeo. Ona asusova me kosta cca 60 eura, a Aorus Master me kosta cca 130. Pa tko bi od vas isao na pretproslu generaciju cipseta u tom slucaju?

Pogotovo ficek pizdi o ficerima koji se ne koriste a ima socijalu od konfiguracije na napajanju od kilovata. Mislim ono, ironija do jaja...

 

Pitate me koje ficere hocu na ploci. Ja napisem sta hocu i onda me pocnete napadati da nisam normalan i da koj ikurac ce mi ovo ili ono. Pa jebes mi sve.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 16:56 (Friday).
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Iskreno, vec sam pisao - cekao bi onda seriju 6, gdje ce smanjiti potrosnju chipseta

i rijesiti se aktivne zujalice.

 

Ili kupi neku plocu sa integriranim vodenim hladnjenjem chipseta, jer 40mm je zujalica,

tko god da stavi ultra slim tanki 40mm, mora bit zujalica da yebe rak raka.

 

No cini mi se da je to sve samo "propaganda", i da je X470 = X570, bas zbog prijasnje

PE4 podske, koje odjednom vise nema. I kako to da jos nema B550 i A(B)520 chipseta?

 

https://geizhals.at/?cat=mbam4&xf=317_X570%7E494_AMD+X570+ohne+L%FCfter

 

Za sad jedine dvije bez ventilatora - s obzirom da je Aqua iskljucivo vezana za vodeno hladnjenje,

ostaje ti ova E-ATX od Gigabytea, koja izgleda veoma veoma dobro (no vezan si za E-ATX kuciste).

 

No to bi ja nazvao ploca bez kompromisa. Nisam obozavatelj Gigabytea, jer ne znaju pogoditi

zlatnu sredinu, tj. ili imaju vrhunski proizvod, ili smece, srednjeg nema, al ova me podsjeca

na UD7 plocu koja je u to doba bila bas vrhunac tehnologije, nepoderiva, bez kompromisa,

a takva je i ova.

 

Pa ako hoces najbolje - kupi najbolje - bar mozes mirno spavati i znati da nemas zujalicu u kucistu.

 

No, opet, cekat 6 seriju chipseta, pa seriju 7, itd., i cekati do kraja zivota.

 

Vidi ono sto ti treba. Ne kupuj feature koji ti iskreno ne trebaju.

Dual HDMI 2.0b izlazi - ako neces koristiti integriranu grafiku, cemu?

PE4, bez novih SSD-ova u RAID-u, cemu?

Podrska za 128GB RAM, ako nikad to neces instalirati u sistem, cemu?

Mogucnost koristenja 4 PEG-a u Crossfire/SLI konfiguraciji, a planiras samo jednu grafiku, cemu?

 

I onda ispadne da ti ne treba ploca od 1000€ nego od 100-120€. Ostatak odes sa klincima potrositi u lunaparku,

i imat ces sjecanja i fotografije za cijeli zivot, a hardware ce ionako vec za pol godine zastariti.

 

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Dvije mrezne (gigabit je dovoljan), barem 2 m.2 slota, pcie 4.0 (za kurcenje), TPM

 

Mislim da je to to

Asus Prime X570-Pro - 2x m.2, pcie 4.0 i tpm, nema dual LAN

 

nju spominjem jer je imam, zadovoljan sam, kada sam kupovao bila je najjeftinija od X570 u tome trenutku i u tome ducanu i da je imala ono sto sam trazio da ima, izmedu ostalog crno-bijelo tonirano

 

takoder sam imao i Asrock X570 Pro4 na testu

 

obje su sasvim ok, jedino sto kod Asus spajkovi voltaze, koji su uobicajeni kod ove trece generacije, ide do 1.45v, dok je kod Asrocka to islo do 1.425v

 

ovi mali ventilatori se nisu nikada upalili, pa ti ne mogu reci koliko su glasni ili tihi, jer trenutno nemam nista od PCI 4.0 s cime bih ih opteretio da se uopce upali

 

preko ljeta na 30+ stupnjeva, max temperatura chipseta je bila 80, po HW info

 

prije toga sam na istome procesoru, R5 3600, imao Asrock Killer SLI X370, i nisam nikako mogao sa memorijom koju sam tada imao na raspolaganju, dobiti "xmp" postavke da rade kako treba i kako je deklarirano, niti na automatici niti rucno

 

i nakon dana i dana drkanja po tome popizdio i uzeo X570, pisao sam o tome i u ovoj temi

 

ne znaci da bi mozda imao problema sa X370 plocama, memorijom i Ryzenom trece generacije, jer neki imaju neki ne, od ploce do ploce od memorije do memorije

www.youtube.com/TerabitTV
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 17:27 (Mitohondri).
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

 

I onda ispadne da ti ne treba ploca od 1000€ nego od 100-120€. Ostatak odes sa klincima potrositi u lunaparku,

i imat ces sjecanja i fotografije za cijeli zivot, a hardware ce ionako vec za pol godine zastariti.

 

 

 

Radi se o tome da ne moram od nicega otkidati da bih si to priustio. Zaradjujem dovoljno da mi nije problem dati 200-300 eura vise za maticnu. Ne brine me ulozeno/dobiveno. Necu uzimati plocu po 800 eura ali uzet cu si plocu koja ima sve sto sam si zacrtao.

Ekipa ovdje na forumu radi za 5-10k kn mjesecno a imaju strojeve koji vrijede 2-3 puta toliko. Ja ovo sve zaradim za par dana a ispadam moron jer si zelim priustiti solidan stroj (zadnji puta sam plocu i proc uzeo 2016). A da ne govorim kako mi to ide na trosak firme i sve skupa ce me izaci parsto eura kad prodam trenutni proc i plocu...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 17:45 (Friday).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice