AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.076.930
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma Intel se samo polovan isplati.. Zaboravio sam da ima i5 9400 da, ali je neisplativ pored 9400F.

 

Promster

Ne znam smanjuju li skart ili odjedanput nakon ohoho godina nesto ne radi s iGPU, iako su doveli Raja iz AMDa, ali mi nema smisla da imaju tolko procesora iznad i5-9400F koji imaju integriranu grafu. Zele smanjiti troskove i to je vjerojatno jedini razlog.

 

Stvar je po meni da Intel cijeni svoju integriranu grafu i neda je obicnim peasantima koji zele best buy mid-range procesor. 

 

Bas zato da ima neki 4/8 ili 6core Ryzen s integriranom grafom ovi useri koji kupuju 2200G ili 2400G ili 3200G bi razmislili malo protegnut budzet, a i5-9400F vjerojatno vise nitko nebi ni gledao..

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...
Promster kaže...

Nije Intel ništa namjerno osakatio. Te 'F' verzije procesora su vani da Intel smanji gubitke i škart, kod tih proceva vjerojatno nešto ne radi kako spada na iGPU dijelu čipa.

 

Ne vjerujem da je to skucaj s obzieom da ima i i5 9400 (bez F) verzija koja ima iGPU klik

Pa da, postoji isti taj proc sa iGPU, a sad zašto je MSRP isti, to je drugi par cipela i Intelova politika.

The_Fichek kaže...

Ma Intel se samo polovan isplati.. Zaboravio sam da ima i5 9400 da, ali je neisplativ pored 9400F.

 

Promster

Ne znam smanjuju li skart ili odjedanput nakon ohoho godina nesto ne radi s iGPU, iako su doveli Raja iz AMDa, ali mi nema smisla da imaju tolko procesora iznad i5-9400F koji imaju integriranu grafu. Zele smanjiti troskove i to je vjerojatno jedini razlog.

 

Stvar je po meni da Intel cijeni svoju integriranu grafu i neda je obicnim peasantima koji zele best buy mid-range procesor. 

 

Bas zato da ima neki 4/8 ili 6core Ryzen s integriranom grafom ovi useri koji kupuju 2200G ili 2400G ili 3200G bi razmislili malo protegnut budzet, a i5-9400F vjerojatno vise nitko nebi ni gledao..

Pa koliko znam 'obični' procesori i 'F' verzije istih imaju jednaku cijenu. Mislim da je to jednom bilo pitanje na HUB-ovom Q&A-u, i vele da vjerojatno zbog greške u proizvodnji na iGPU dijelu čipa.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

Pa koliko znam 'obični' procesori i 'F' verzije istih imaju jednaku cijenu. Mislim da je to jednom bilo pitanje na HUB-ovom Q&A-u, i vele da vjerojatno zbog greške u proizvodnji na iGPU dijelu čipa.

 

Nije ista, non f je skuplji cca 300kn (F - 1.233kn - non f - 1.513kn).
Ima trenutno non f u Modul 9 (Hrvatski E Digital) po istoj cijeni ali je vjerojatno (opet) greška ili sa cijenom ili su fulali u nazivu artikla. 

7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

svi nešto griješe, naravno uvijek na štetu kupca

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.10.2019 14:53 (Louis Pluto).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Bas zato da ima neki 4/8 ili 6core Ryzen s integriranom grafom ovi useri koji kupuju 2200G ili 2400G ili 3200G bi razmislili malo protegnut budzet, a i5-9400F vjerojatno vise nitko nebi ni gledao..

 

Pa 2400G je 4C/8T CPU ( ja kao profesor danas samo ispravljam  )

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pričao sam o MSRP-u...A i ako se dobro sjećam kad su tek izašli cijene kod nas su bile iste/slične, možda se varam. 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

ibme74

Zaboravio sam stavit novi ispred. 2200G i 2400G su stari godinu i pol, di je zapelo, nema Raja nema nove integrirane grafe? :( + 2400G nema neku cijenu. Zamisli da oko 1000kn mozes kupit 6core Ryzen s Navi integriranom grafom, koji bi to bio best buy za ove na budzetu.

 

Promster

Nemaju jednaku cijenu. HUB nije neki izvor informacija, vise predvidjanja i komentiranje testova, community kanal.. MSRP realno nista ne znaci, cijene su stvar trzista.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa ima novi 3400G 4c/8t vega 11 ali je problem bas taj koji si naveo, kosta vise od r5 1600 i 2600...

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Novo je samo ime, to nije nov procesor po arhitekturi. Ustvari 2200G se trebao zvati 1200G po meni, a 3200G - 2200G, ali sta je tu je.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

A dobro nije bas tako, 2200/2400g jesu nesto jaci od 1200/1400 (cca 10%), isti je pomak vidljiv i sa 2xxx na 3xxx seriju klik, plus je i što sa 3400G dobiješ Wraith Spire dok je sa 2400G dolazio Wraith Stealth cooler.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
Promster

Nemaju jednaku cijenu. HUB nije neki izvor informacija, vise predvidjanja i komentiranje testova, community kanal.. MSRP realno nista ne znaci, cijene su stvar trzista.

Možda je bio i GN, ne znam, nije ni bitno, to kaj su naveli mi zvuči najvjerojatnije...Samim time su pokrili više segmenata na tržištu, isto kao i Nvidija sa svojih 2500 različitih GTX/RTX kartica u zadnjih godinu dana. Ne vidim problem u tome, od svega kaj Intel radi ovo bi nas trebalo najmanje brinuti.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ma Intel se samo polovan isplati.. Zaboravio sam da ima i5 9400 da, ali je neisplativ pored 9400F.

 

Promster

Ne znam smanjuju li skart ili odjedanput nakon ohoho godina nesto ne radi s iGPU, iako su doveli Raja iz AMDa, ali mi nema smisla da imaju tolko procesora iznad i5-9400F koji imaju integriranu grafu. Zele smanjiti troskove i to je vjerojatno jedini razlog.

 

Stvar je po meni da Intel cijeni svoju integriranu grafu i neda je obicnim peasantima koji zele best buy mid-range procesor. 

 

Bas zato da ima neki 4/8 ili 6core Ryzen s integriranom grafom ovi useri koji kupuju 2200G ili 2400G ili 3200G bi razmislili malo protegnut budzet, a i5-9400F vjerojatno vise nitko nebi ni gledao..

A ko to zapravo kupuje žutanjaka, koji je eto 25 eura skuplji od Ryzen 5 2600.

 

S obzirom da Mindfactory jedini nudi prodajnu statistiku, eto kakva je trenutna situacija kaj se to kupuje.

 

- 81% prodanih procova pripada AMD-u

 

- daleko naprodavaniji procesor na Mindfyctory je Ryzen 5 2600, trenutno 57 000+ prodanih komada

 

- najprodavaniji Ryzen 3000 je Ryzen 5 3600

 

https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU)/AMD+Desktop/Sockel+AM4.html

 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i5-9400F-6x-2-90GHz-So--1151-BOX_1293978.html

 

Kad stignu Ryzen 5 3500/120eura ili Ryzen 5 3500X/150 eura, za žutanjka više neče pitat niti Žabe u močvari.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.10.2019 13:12 (rambox).
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.10.2019 22:12 (rambox).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže..

 

Kad stignu Ryzen 5 3500/120eura ili Ryzen 5 3500X/150 eura, za žutanjka više neče pitat niti Žabe u močvari.

Iz močvare se več odavno čuje: zar taj postoji.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.10.2019 11:43 (dery).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mene mucilo je li AB350 Pro4 Ryzen 2000 ready da bi uzeo, glasanja radi, B450 K4 koja je pak 3000 ready, a ploca ispala svega 565 kn u Ekupi.

 

Tako da eto, ko slaze Ryzen build ne mora se ni protezati do MSI B450-A Pro MAX, dovoljna mu je ova K4 ili neka druga slicna Asrock. VRM hladnjaci izgledaju vise nego pristojno. Kakav je BIOS cu se pozabavit drugom prilikom, cekam jos neke komponente da dodju itd.

 

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Mene mucilo je li AB350 Pro4 Ryzen 2000 ready da bi uzeo, glasanja radi, B450 K4 koja je pak 3000 ready, a ploca ispala svega 565 kn u Ekupi.

 

Tako da eto, ko slaze Ryzen build ne mora se ni protezati do MSI B450-A Pro MAX, dovoljna mu je ova K4 ili neka druga slicna Asrock. VRM hladnjaci izgledaju vise nego pristojno. 

 daj mi reci jesi li skužio zašto je chipset hladnjak toliko velik na toj ploči i što je s primjerice m pločama kod kojih je taj hladnjak barem duplo manji?

primjerice ova dolje slična asrock ploča s jednakim vrm hladnjacima, no dvostruko ili čak trostruko manjim chipset hladnjakom 

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
The_Fichek kaže...

Mene mucilo je li AB350 Pro4 Ryzen 2000 ready da bi uzeo, glasanja radi, B450 K4 koja je pak 3000 ready, a ploca ispala svega 565 kn u Ekupi.

 

Tako da eto, ko slaze Ryzen build ne mora se ni protezati do MSI B450-A Pro MAX, dovoljna mu je ova K4 ili neka druga slicna Asrock. VRM hladnjaci izgledaju vise nego pristojno. 

 daj mi reci jesi li skužio zašto je chipset hladnjak toliko velik na toj ploči i što je s primjerice m pločama kod kojih je taj hladnjak barem duplo manji?

primjerice ova dolje slična asrock ploča s jednakim vrm hladnjacima, no dvostruko ili čak trostruko manjim chipset hladnjakom 

 To je za ukras, čipset se ništa ne grije.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nemam pojma zasto je chipset hladnjak velik, ali to je po meni normalno velik chipset hladnjak za ATX plocu, da je malo manji bi isto bilo ok. Na M plocama ne moze nikako biti tako velik hladnjak jer ne stane. Valjda imaju vise tipova tih hladnjaka, manji za M i ITX ploce, veci za ATX ploce. To je pretpostavka, gledano sa strane proizvodnje, ne mora tak bit.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

 To je za ukras, čipset se ništa ne grije.

 dakle, tek od x570 to postaje problematično

The_Fichek kaže...

Nemam pojma zasto je chipset hladnjak velik, ali to je po meni normalno velik chipset hladnjak za ATX plocu, da je malo manji bi isto bilo ok. Na M plocama ne moze nikako biti tako velik hladnjak jer ne stane. Valjda imaju vise tipova tih hladnjaka, manji za M i ITX ploce, veci za ATX ploce. To je pretpostavka, gledano sa strane proizvodnje, ne mora tak bit.

 ma pitam baš zato jer je stvarno velika razlika u veličini

klincima sam uzeo asus b450m tuf pro s odličnim hladnjacima na vrm, a minijaturnim na cipsetu pa me baš zanimalo

 

cijelo vrijeme me vuče da i sebi nešto ubacim umjesto ovog sad već pratarog hase, no nekako mi se čini da ću pričekati sljedeću seriju i nove tehnologije - ddr5, pcie 4.0 na slabijim pločama i tako...

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Jakovp kaže...

 To je za ukras, čipset se ništa ne grije.

 dakle, tek od x570 to postaje problematično

 Da, iako se i on ne grije baš koliko ljudi misle:

 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma chill, ne valja previse mijenjat :) Mislio sam i ja uzet B450M plocu, ali ne dam ni 200kn razlike za istu, ali manju plocu jer mi to nema smisla, tim vise sto je jako slab odabir mATX kucista. Uzeo Black Widow, ovu plocu, 2200G i napajanje mi promaknulo Focus pa sad nezz da uzmem Core ili cekam Focus, tj. pocetak 11mj, posto imam zamjensko napajanje. Naravno da je netko na njusku stavio i 2400G, dan nakon sto sam preuzeo 2200G, mozda cak vratim Ekupiju proc, ali nezz kolko ce i hoce li kostati dostava nazad.

 

Kaj se DDR5 tice, iskreno se nadam da ce novi 4xxx Ryzeni ici i na ploce s DDR5 i na postojeci AM4 socket, tj. da ce podrzavati i DDR4. To bi bilo epik od AMDa.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

napajanje mi promaknulo Focus pa sad nezz da uzmem Core ili cekam Focus, tj. pocetak 11mj

 

Jesi vidio ovo

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

 

Kaj se DDR5 tice, iskreno se nadam da ce novi 4xxx Ryzeni ici i na ploce s DDR5 i na postojeci AM4 socket, tj. da ce podrzavati i DDR4. To bi bilo epik od AMDa.

Zar nije negdje bio timeline da ce bit podrska do 2022 ? Mozda sam pobrkao ali sigurno sam vidio 2022 na nekom timelineu...

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ma chill, ne valja previse mijenjat :) Mislio sam i ja uzet B450M plocu, ali ne dam ni 200kn razlike za istu, ali manju plocu jer mi to nema smisla, tim vise sto je jako slab odabir mATX kucista. Uzeo Black Widow, ovu plocu, 2200G i napajanje mi promaknulo Focus pa sad nezz da uzmem Core ili cekam Focus, tj. pocetak 11mj, posto imam zamjensko napajanje. Naravno da je netko na njusku stavio i 2400G, dan nakon sto sam preuzeo 2200G, mozda cak vratim Ekupiju proc, ali nezz kolko ce i hoce li kostati dostava nazad.

 

Kaj se DDR5 tice, iskreno se nadam da ce novi 4xxx Ryzeni ici i na ploce s DDR5 i na postojeci AM4 socket, tj. da ce podrzavati i DDR4. To bi bilo epik od AMDa.

ja sam se lomio između 2200g i 2400g, no na kraju sam prelomio da je bolje odmah ići na 4/8 procesor i bolji igpu koja služi klincima za početak

zato sam nadoplatio tih parsto kuna - još sam ga uzeo relativno povoljno (850 kuna) novog iz e-digitala prije 2-3 mjeseca 

 

i znam da ne treba previše mijenjat, ali štoš kad me stalno nešto vuče, ili novi ssd koji su sad super jeftini u odnosu na prije ili bolji ram za klince ili dodatna grafa za njihov komp ili proc imatična za moj, pa možda i novi monitor, a to vuče i novu grafu... uf, taman kad misliš da si sve kompletirao ne prođe niti par mjeseci i opet te nešto novo vuče za uzet 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

U ED je 993kn trenutno sto je nazalost najniza cijena na nabavi, a 2200G je bio 535kn u Ekupi.. Zvacu Ekupi kako mogu vratit pa uzet od ovog za 650kn na njuski, rezervirao mi je..

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

U ED je 993kn trenutno sto je nazalost najniza cijena na nabavi, a 2200G je bio 535kn u Ekupi.. Zvacu Ekupi kako mogu vratit pa uzet od ovog za 650kn na njuski, rezervirao mi je..

 jbga, meni je bila obrnuta situacija - 2200g je najjeftiniji bio 600 i nešto kuna, dok sam ovog u e-digital uzeo na nekoj akciji za 850

znam da je razlika bila oko 200 kuna, sad je to razlika od 450 kuna i totalno neisplativo

 

nemaš što zvat ekupi, ako si naručio na daljinu (iz webshopa), imaš pravo povrata u roku 14 dana bez objašnjenja zašto ga vraćaš

samo im šibni mejl da želiš iskoristiti svoje pravo povrata u roku 14 dana i da ti kažu postupak, eventualno možeš nazvati nakon što si poslao mejl - jer mejl ti je dokaz da si to zatražio na vrijeme

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, zvao sam ih, poslacu im nazad 2200G i kupit od ovog 2400G za 650kn, nisam htio spustat cijenu jer mi je rezervirao na pol dana.

4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dok sada svi pričaju upravo oko ta dva procesora,čak mislim da sam negdje pročitao da je R5 3500x best buy!Plus,ako tražite gamerski PC upravo je spomenuti naveden kao najbolji.Ali kao što je dosta vas spomenulo....to je sigurno zato jer se 3500x može preko All core turba i s overclockingom može natjerati da ide na 4.2GHz i tako postaneš povlašteni Hamilton  

 

 

Tako da ga planiram uskoro kupiti.iako nisam gejmer,to je odavno iza mene,,,,a niti nemam vremena za igrice.Uz izuzetak jedne legendarne igrice kad imam vremena igram najbolji Football Manager ikad - FM2011 

 

 

@rambox , Hvala na onim linkovima ! Tek sam tamo se zaista uvjerio te usporedio sa nekim drugim procesorima (čak su neki Intel i7 lošiji).

4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Ljudi svejedno vam je imate li PCI/E 4.0 ili ne, 3.0 ima više nego dovoljno propusnosti za sve komponente koje možete nabavit na tržištu. Kaj planirate na (trenutno) 2-3 godine starim matičnim dočekat komponente koje će možda bit dostupne kroz 3-5 godina!? Pa neki će do onda 2 konfiguracije izmijenjat, a neki i više.

 

PCI/E 4.0 je toliko prostora dobio na forumima, blogovima i člancima, to je ko da kupit 8K televizor sada, a maltene za 4k nema sadržaja... o čemu pričamo?

 

Tih "tech gimmick" gluposti ima toliko na tržištu trenutno, ne kužim toliko energije se troši na to, kučni korisnici 0 koristi...

 

Plastatio 4 Pro jedva radi na 1080p normalno, ali ima podršku za 4K gdje štuca i sa svim trikovima koji se koriste jedva da je funkcionalan u dosta igara, ali rulja puši. PS5 koji dolazi kroz godinu dana imat će službeno podržan 8K... Zašto!? AMD izdaje novi Navi koji je standalone koji će bit slabiji ili u rangu RTX 2070 koja nije ni blizu 4K grafička, eventualno u tu kategoriju spada RTX 2080+ (dakle 1080 Ti, 2080, 2080 Ti), a slabija varijanta najnovijeg Navia ide u PS5...

 

Zakaj ste svi toliko fascinirani tim "novim tehnologijama" koje ne možete koristit, ali bitno da ih imate!?

 

Bravo na komentaru.Slažem se s tobom!

 

-Ja isto neznam zašto određeni pojedinci toliko forsiraju pcie 5.0 ili 4.0 ? Da,netko me je odmah skužio da se "stara" ekipa vratila.  Mislim da je razlog oko tolikog razglabanja oko tih novih čipova,procesora itd. u tome da danas mladi imaju dilemu kako da si "slože" komp koji je dovoljno dobar,ali i koji će podržavata neke stvari te naravno moći vrtjeti i igrice u budućnosti za 5god. Eh,da...jako mi poznato to stanje uma.Nema se puno novaca al hoćeš dobar PC koji ce vrtjeti sve danas bez problema ali i da će to raditi u budućih 3-6 godina.Teško! Nemoš imat ovce i novce ,osim ako si političar 

s ovim citatom Bill Gates-a je sve svima jasno.

 

 "Kad uđeš u trgovinu i kupiš novi novcat PC,on je  postao star u trenutku kad si izašao iz trgovine"

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

To je vrlo stari post, Navi je ispao u rangu 2070 super, a dolaze i jači navi.

Ali za PCI-E 4 i dalje stoji što sam reko. Dodatnu brzinu, iako već i postoje SSD-ovi koji teoretski mogu iskoristit, nitko još nije uzeo, dapače i dalje svi raspravljamo o B450 pločama.

Za godinu-dvije-pet možda, ali po meni je ovo više beskorisno od trenutnih RTX grafa. RTX grafe moš bar iskoristit u nekoliko igara za vidjet "bolju grafiku" na 30 fps-a dok ti to ne dosadi, pa onda RTX off i 120+ fps

Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice