I3, i5 , i7 procesori INTEL zaključana tema

poruka: 20
|
čitano: 48.056
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

Ovako zanima me sljedeće: da li znači ako je i3 procesor da ima tri jezgre , ako je i5 da  ima 5 jezgri , i ako je i7 da ima 7 jezgri. i po čemu su i3 procesi bolji od dvojezgrenih?Hvala!

fb34
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 14:58 (CPU).
Moj PC  
1 5 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

i3 -  Prave 2 jezgre i 2 logicne, pa je cetverno jezgreni dobar za onoga ko zeli malo igrat igre i normalni rad na racunalu.

 

i5 - Prave 4 jezgre, najbolji za gaming i mali video editing.

 

i7 - Prave 4 jezgre i 4 logicne jezgre, pa je osmojezgreni i najjaci od svih ostalih i odlican za sve.

 

 

Intelovi su pocesori, barem zadnje generacije (Haswell) naspram starije (Ivy Bridge)  malo zahtjevniji po pitanju potrosnje, ali i dalje trose manje od konkurencije.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.4.2014 20:46 (Dariio7).
 
1 11 hvala 0
13 godina
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL
CPU kaže...

pozz forumaši nije mi se dalo tražiti po forumu ovu temu pa evo otvorio sam da dođem do bržih informacija. malo sam promašio temu sorry. ovako zanima me sljedeće: dali znači ako je i3 proc da ima tri jezgre , ako je i5 da  ima 5 jezgri , i ako je i7 da ima 7 jezgri. i po čemu su i3 procesi bolji od dvojezgrenih (polako suvremenih procesora) naravno intelovih npr. Intel Pentium Dual CPU e2180 znam da je ovaj procesor socket 775 i znam da nemogu i3... uglavnom po čemu je razlika između i5 i i7 procesora po čemu su oni bolji čitao sam nesto malo da govore da ti novi procesori troše puno manje struju a da su brži dali je to istina. hvala na odgovorima unaprijed.

Čitaj ispod.

Dariio7 kaže...

i3 -  Prave 2 jezgre i 2 logicne, pa je cetverno jezgreni dobar za onoga ko zeli malo igrat igre i normalni rad na racunalu.

 

i5 - Prave 4 jezgre, najbolji za gaming i mali video editing.

 

i7 - Prave 4 jezgre i 4 logicne jezgre, pa je osmojezgreni i najjaci od svih ostalih i odlican za sve.

 

 

Intelovi su pocesori, barem zadnje generacije (Haswell) naspram starije (Ivy Bridge)  malo zahtjevniji po pitanju potrosnje, ali i dalje trose manje od konkurencije.

 

 

Da odmah naglasim, pričam o desktop modelima koji se bitno razlikuju od modela i3/i5/i7 mobile procesora koji dolaze u laptopima u svim mogućim varijantama od broja jezgri i threadova pa do taktova.

i3 procesori su fizički dual core procesori ali imaju HT(hyperthread opciju) i operacijski sistem ih vidi kao četverojezgrene procesore iako to nisu.

i5 procesori su fizički quad core procesori koji nemaju HT opciju i sistem ih vidi kao četverojezgrene procesore ali oni imaju stvarne četiri jezgre i brži su osjetno od i3 procesora kada je u pitanju procesorska snaga jer je fizička jezgra dosta u prednosti nad logičkom koju stvara HT.

i7 procesori su fizički quad core procesori sa opcijom HT-a pa ih sustav vidi kao osmerojezgrene procesore iako to nisu realno, brži su od i5 modela ali ne osjetno, ne previše kada ih staviš na isti takt.

i5 modeli su najisplativiji, pogotovo K modeli koji se lako clockaju i dostižu bez problema perfomanse i7 modela i preko.

Nemoj gledati uopće 775 platformu, gledaj 1155 i 1150 platformu ako planiraš kupovati novi PC.

Brzina procesora se gleda po IPC-u, to jest broju instrukcija po taktu.

Veći IPC znači da na istom taktu imaš brži procesor od nekoga drugoga koji na tom taktu ima niži IPC.

Sandy Bridge i Ivy Bridge idu na 1155 socket dok Haswell ide na 1150, Haswell ima najveći IPC i potrošnja mu je niža od ovih prijašnjih ali nema OC potencijal kao i oni pa nećeš ni osjetiti razliku ako kupiš bilo koji od njih.

Smanjenjem proizvodnog procesa dobijemo većinu površinu za kompleksniji čip i više tranzistora pa svaka nova generacija ima bolje perfomanse na istom taktu od prošle i tome pomažu dodatne male promjene na arhitekturi ili kompletne ovisno o platformi, procesoru i proizvođaču.

Ako ti što još treba pitaj na PM, nadam se da sam pomogao.

 

iclock2much
14 godina
neaktivan
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL

@Dariio7

Nije i3 dvije prave i dvije logicke, nego su dvije prave podijeljene na dvije logicke, tako je i kod i7 sa cetiri jezgre.

 

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // 4820K@4.6GHz // 6GB DDR3 // 860Ti? // Ereboss // Silencio 652
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.4.2014 2:04 (8ax).
12 godina
neaktivan
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

hrpa gluposti nadrobljena..{#}

xfact
Moj PC  
8 2 hvala 1
10 godina
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

hvala puno

fb34
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL
CPU kaže...

pozz forumaši nije mi se dalo tražiti po forumu ovu temu pa evo otvorio sam da dođem do bržih informacija. malo sam promašio temu sorry. ovako zanima me sljedeće: dali znači ako je i3 proc da ima tri jezgre , ako je i5 da  ima 5 jezgri , i ako je i7 da ima 7 jezgri. i po čemu su i3 procesi bolji od dvojezgrenih (polako suvremenih procesora) naravno intelovih npr. Intel Pentium Dual CPU e2180 znam da je ovaj procesor socket 775 i znam da nemogu i3... uglavnom po čemu je razlika između i5 i i7 procesora po čemu su oni bolji čitao sam nesto malo da govore da ti novi procesori troše puno manje struju a da su brži dali je to istina. hvala na odgovorima unaprijed.

Eh ovako imaš ovdje sve otprilike manje više: 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors#64-bit_processors:_Intel_64_.E2.80.93_Sandy_Bridge_.2F_Ivy_Bridge_microarchitecture

 

Mi ovdje volimo praviti usporedbu sa automobilima pa gledaj to i3, i5 i i7 kao BMW Serije 3, BMW Serije 5 i BMW Serije 7. (Ili Audi A3, A5, i A7, a u  Mercedesu bi to bilo C Klassa, E Klasas, S Klassa, ako se šta razumiješ u automobile). Osim toga taj Pentium i Celeroni su tu više da se zadrži staro ime iako to nisu loši procesori ni malo (Recimo da je Pentium BMW Serije 2, A Celeron BMW Serije 1)

 

Dakle u gornjem linku ti je manje više sve objašnjenjo. Za posljednju generaciju Haswell arhitekture imaš ovdje poseban link

http://en.wikipedia.org/wiki/Haswell_(microarchitecture)

 

Dakle 4-ta iCore arhitektura procesora je u tijeku, redom su išle ovako: 1. Nehalem, 2. Sandy Bridge, 3, Ivy Bridge i 4. Haswell. Iz iste arhitekture prave se Pentiumi, Celeroni, Atomi, Xeoni i slični procesori.

Barem što se tiče procesora koju ti tražiš, koja je generacija u pitanju možeš ih razlikovati po prvoj brojci. Tako recimo i7-2600K znači da je druga generacija Core procesora tj. Sandy Bridge, a oznaka K znači da je otključan množitelj.  Imaš more izvedenica, sa raznoraznim dodatcima K, S, T, TE; i sl. Neki procesori recimo i7 (ili i5 možda griješim) imaju dvostruki memorijski kontroler a neki 4-rostruki memorijski konktroler. 

 

Uglavnom nije loše napomenuti da Intel pravi procesore po principu Tik-Tak, tj ide prvo nova Arhitektura a sledeća generacija ista Arhitektura ali novi proizvodni proces. Pa onda isti proizvodni proces a nova arhitektura itd itd. Tako recimo Sandy Bridge ima 32nm proizvodni proces (2. generacija) a Ivy Bridge (3.ća generacija) ima 22nm proizvodni proces, dok posljednja (4-ta generacija) ima isti 22nm proizvodni proces ali novu Arhitekturu. To imaš ovdje objašnjenjo:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Tick-Tock

 

Manje više to je to.. Zabuna bi bila kod starijih Intelovih procesora Core 2 Duo i Core 2 Quad.

To imaš ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Core_(microarchitecture) i pogeldaj dole sliku na Show, tako da ćeš vidjeti gore da da i nije baš tačno ovo što sam napisao oko ove 4 generacije (ali tako i novinari vole da stvari postavljalju na svoje mjesto).

Tako 1. Generacija je Core generacija (Core/Penryn); 2. Generaciaj je Nehalem (Nehalem/Westmare); 3. Generacija je Sandy Bridge (Sandy Bridge/Ivy Bridge), 4. Generacija je Haswell (Hasswell/Broadwell) i 5. nadolazeća generaciaj je Skylake (Skylake/Cannonlake)

 

To bi bilo manje više to. Imaš te linkove, samo ih prostudiraj malo i znat ćeš sve Intelovoj liniji mikroprocesora.

lp. 

15 godina
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL
8ax kaže...

@Dariio7

Nije i3 dvije prave i dvije logicke, nego su dvije prave podijeljene na dvije logicke, tako je i kod i7 sa cetiri jezgre.

 

 -ovo je primjer kad bi MODovi morali 'sankcionirati' TD. 8ax je iznio točnu informaciju, ispravio pogrešnu. Pošto je pitanje čisto tehničko, to je vrlo bitno (preciznost, izbjegavanje nerazumijevanja..).

- i3 ima dvije jezgre + HT = 4 threada. itd. Sistem to vidi kao 4 (nečeg.. recimo jezgre, nekad je to tumačeno kao CPU, zbog licencnih ograničenja MSa npr XP 1-do-2 CPU i server (ovisno koji), samo serveri koriste više od 2 CPUa, Solomonsko rješenje ne naziva se CPU nego jezgra, thread i sl.).

 

@ autor

- za sve ostalo intel ark (google is your friend, osim proizvođačeve stranice može npr wiki vrlo dobar izbor za ovakve teh. podatke koje nisu podložne lokalnim politićkim tumačenjima..)

 

edit: .. i objašnjenje, forum (po primjeru konkretnih 5xTD-a) nije mjesto gdje možeš dobiti nesumlnjivo točne podatke kao na str.proizvođača. Brže, točnije.. dok se na forumu može raspravljati npr dali je neki CPU dovoljno dobar-optimalan-skup i sl. jer tad mišljenja mogu biti relevantna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.4.2014 13:02 (ihush).
10 godina
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

ok hvala vam.nadam se da cu iz ovoga nesto i naucit.

fb34
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL

može pitanje, šta točno znači taj nm, neka veličina ili?

 

gledam na ovom linku iznad da će se taj broj smanjivati 

 

te gledam i taj broadwell, šta će se dobiti stime u odnosu na haswell (onako seljački rečeno jer ja razumijem engleski ali ne te informatičke nazive i skraćenice?

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.1.2015 19:25 (smotaniveliki).
10 godina
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL
Sami sebi smo najveci neprijatelji
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.1.2015 19:33 (nicky.sl).
Moj PC  
0 2 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL

jebemti čovjek ni ne misli to su doslovno dimenzije, ja sam mislia da nesto drugo znači taj broj, a nanometar se sjećam da još iz srednje

 

a u čemu će biti bolji taj broadwell?

15 godina
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL
smotaniveliki kaže...

jebemti čovjek ni ne misli to su doslovno dimenzije, ja sam mislia da nesto drugo znači taj broj, a nanometar se sjećam da još iz srednje

 

a u čemu će biti bolji taj broadwell?

 pa i nije stvar mjerenja 'na metre' nego tehnologija (litografija) izrade CPUa. Tako da ti sam nm ne znači (skoro) ništa.

... dok kod CPUa znači jako puno, tj manje struje, manje dimenzije (od silikon wafera, više komada=zarada), viši clock.. i (jer dimenzije ne smanjuju na 'normalnoj' seriji) ubacuju više stvari kao npr VGA. Zapravo samo broj tranzistora... koji nešto rade/troše.

 

tehnologija izrade je jezgra, tj generacija chipa-CPUa, koje se kao i mnoge druge stvari nekako nazovu, jer ... razlog je nevažan, dobro zvuči je dovoljno, ali i da se razlikuju, jer nije isti socket, voltaža, snaga, cijena. .. Biz as južual.

Ništa čime se trebaš zamarati, istovremeno ugooglaš + wiki i imaš odgovor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.1.2015 19:59 (ihush).
9 godina
neaktivan
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL

ma malo se učim dok sam na godšnjem.... sigurno neću nikom išta prodavat kad neznam, al ono zanima me :)  wiki nezna tako objasnit kao ti, (vi-oovdje) :)

9 godina
neaktivan
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL

a intel pentium,jeli je on ok

Andreabuterer
9 godina
neaktivan
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL
molimte trebam te nes pitat
Andreabuterer
9 godina
neaktivan
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

imam jedno pitanje, koji je bolji procesor i7 ili xeon u haswell verziji.

 

hvala unaprijed

 

msi matične ploče
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: I3, i5 , i7 procesori INTEL
Msi 2003 kaže...

imam jedno pitanje, koji je bolji procesor i7 ili xeon u haswell verziji.

 

hvala unaprijed

 

 evo ovdje ti je ljepo objasnjeno,

http://www.velocitymicro.com/blog/xeon-vs-i7i5-whats-difference/

99% su ti to identicni procesori! obicni i7 su opcenito jeftiniji i bolji za gaming zbog daleko viseg takta(kao i mogucnost otvorenog OC)

 

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

Ova tema je leglo trollova. Predlažem lock!

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
I3, i5 , i7 procesori INTEL

Slažem se s gornjim postom. Previše idiota koji dijele TD bez ikakvog razloga (između ostalog).

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
Moj PC  
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice