Intel i5 Club zaključana tema

poruka: 3.606
|
čitano: 540.441
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel Club (opća tema o procesorima)
11 godina
offline
Intel i5 Club

nešto su dobro shebali u tim non k šesticama, moj i5 non k haso ide uredno sa sve četiri jezgre na 3,7 koliki je mu je inače max turbo na jednoj jezgri

i to na asusovoj h97 ploči...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
To sve ovisi o ploci, ako ima enchanched turbo ili multicore optimizeation onda ce ploca forsirati max takt za sve jezgre, ako nema onda ide kako je sluzbeno navedeno na njihovim stranicama. Za 6600 ako je sve max opterećeno onda ide prva jezgra max 3900, druga 3800, 3 3700, 4 3600mhz max. Vec je bilo govora na forumu o tome kako radi turbo boost
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
7 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Patrick_cro kaže...

Imas z170 plocu koja ima enchanched turbo na njoj, to ne znaci da ce taj procesor raditi isto na ploci sa slabijim chipsetom.

da, zato i napisah da ploce koje imaju neki vid multi core enhanced rokaju sve jezgre na te vece vrijednosti

 

ne znam za B i H da li imaju u biosu te opcije, jer ih nisam koristio nikada

 

jos nesto, meni M.C.E radi bez XMP profila, vidjeh da po netu pise da M.C.E radi samo kada je XMP profil odabran

 

imam memoriju 3000Mhz ali je drzim na 2133 jer imam MacOS dual boot, koji mi nije htio raditi na vecim vrijednostima memorije, a lijen sam to sloziti da radi 

12 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
Patrick_cro kaže...

Imas z170 plocu koja ima enchanched turbo na njoj, to ne znaci da ce taj procesor raditi isto na ploci sa slabijim chipsetom.

 Ako pogledas tablicu 6600 ima all core turbo na 3.6 i toliko je covjek napisao da mu turbo i radi unatoc tome sto ima Z plocu, da enhanced turbo radi na zakljucanom cipovima onda bi mu taj 6600 isao na 3.9 na svim jezgrama koliko je tom cipu single core turbo.

 

Ista stvar je i sa 8400, turbo boost na jednu jezgru mu je 4.0, a sve mu se vrte na 3.8 i to nema nikakve veze sa enhanced turbo modeom tj tih 3.8 ce vrtit i na H i B plocama.

 

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Intel i5 Club
war3_tft kaže...
Patrick_cro kaže...

Imas z170 plocu koja ima enchanched turbo na njoj, to ne znaci da ce taj procesor raditi isto na ploci sa slabijim chipsetom.

 Ako pogledas tablicu 6600 ima all core turbo na 3.6 i toliko je covjek napisao da mu turbo i radi unatoc tome sto ima Z plocu, da enhanced turbo radi na zakljucanom cipovima onda bi mu taj 6600 isao na 3.9 na svim jezgrama koliko je tom cipu single core turbo.

 

Ista stvar je i sa 8400, turbo boost na jednu jezgru mu je 4.0, a sve mu se vrte na 3.8 i to nema nikakve veze sa enhanced turbo modeom tj tih 3.8 ce vrtit i na H i B plocama.

 

 

 Tako je, 3.8Ghz je boost na svim jezgrama nevezano za ploču.

Nije mi samo jasno zasto su stavili tako niski base clock.

11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Glavas_ZG kaže...
war3_tft kaže...

 

Ista stvar je i sa 8400, turbo boost na jednu jezgru mu je 4.0, a sve mu se vrte na 3.8 i to nema nikakve veze sa enhanced turbo modeom tj tih 3.8 ce vrtit i na H i B plocama. 

 Tako je, 3.8Ghz je boost na svim jezgrama nevezano za ploču.

Nije mi samo jasno zasto su stavili tako niski base clock.

 kako je onda na mom i5 4590 moguće natjerati sve jezgre istovremeno na 3,7 na asus h97 ploči

a turbo boost na svim jezgrama po intelu je 3.5 dok je na jednoj jezgri 3.7

7 godina
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...

 kako je onda na mom i5 4590 moguće natjerati sve jezgre istovremeno na 3,7 na asus h97 ploči

a turbo boost na svim jezgrama po intelu je 3.5 dok je na jednoj jezgri 3.7

 moguce da je do postavki u biosu, tko zna sta sve utjece na to

 

XMP profil on ili off i takve sitnice

 

meni nikada nije fiksna frekvencija, ide od 3.6 do 3.9 na svim jezgrama non stop varira, s nekim prosjekom 3.7

8 godina
odjavljen
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
Glavas_ZG kaže...
war3_tft kaže...

 

Ista stvar je i sa 8400, turbo boost na jednu jezgru mu je 4.0, a sve mu se vrte na 3.8 i to nema nikakve veze sa enhanced turbo modeom tj tih 3.8 ce vrtit i na H i B plocama. 

 Tako je, 3.8Ghz je boost na svim jezgrama nevezano za ploču.

Nije mi samo jasno zasto su stavili tako niski base clock.

 kako je onda na mom i5 4590 moguće natjerati sve jezgre istovremeno na 3,7 na asus h97 ploči

a turbo boost na svim jezgrama po intelu je 3.5 dok je na jednoj jezgri 3.7

 Zato sto tvoja ploca podrzava enhanced boost sto nije isto kao i turbo boost koji tjera i5 8400 na 3.8ght all cores

Enhanced boost ce tjerat sve jezgre i5 8400 na 4ghz

14 godina
protjeran
offline
Intel i5 Club

i5 8400 ima all core turbo od 3.8ghz i to ne ovisi o ploci al ekstremni loadovi tipa avx prime i slicno ce to spustit jos nize...

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Pa meni bas na ekstremnom loadu (occt linpack stress test) drzi zakucano sve 4 jezgre na 3,7
ne vidim zasto 8400 ne bi to mogao na ploci koja to podrzava
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
Pa meni bas na ekstremnom loadu (occt linpack stress test) drzi zakucano sve 4 jezgre na 3,7
ne vidim zasto 8400 ne bi to mogao na ploci koja to podrzava

Intelov turbo boost 2/3.0 ne radi na sve jezgre s maximalnim taktom jer bi tako presao deklarirani tdp no nitko iz intela nije naveo da je to zabranjeno, sad sto neke ploce to "mimoilaze" nema veze s intelom

 , zato je u nekim testovima ploca cak i navedeno ako doticne iskacu u cpu testovima tj daju bolje rezultate od drugih radi toga!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2017 20:15 (Stjepanj).
14 godina
protjeran
offline
Intel i5 Club

3.8ghz all core turbo nema veze s plocom nego je to karakteristika procesora, dok je u okviru 65W tdp-a drzat ce 3.8ghz na svim jezgrama..

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
ansha kaže...

3.8ghz all core turbo nema veze s plocom nego je to karakteristika procesora, dok je u okviru 65W tdp-a drzat ce 3.8ghz na svim jezgrama..

 pa nije u okviru, kaj ne kuzis? izmjeri sam jbte..moj i5 8600k prelazi 110w kad su svih 6 jezgri na 4.3ghz, kad je stock pise ljepo tocno 95w

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
Stjepanj kaže...
ansha kaže...

3.8ghz all core turbo nema veze s plocom nego je to karakteristika procesora, dok je u okviru 65W tdp-a drzat ce 3.8ghz na svim jezgrama..

 pa nije u okviru, kaj ne kuzis? izmjeri sam jbte..moj i5 8600k prelazi 110w kad su svih 6 jezgri na 4.3ghz, kad je stock pise ljepo tocno 95w

U igrama je sigurno u okviru, drugo, normalno da na 4.3ghz i u stress testu ne moze bit ispod 65W. 

Nema vise forsanja max all core turba, to ne funkcionira kakvu god plocu imao...

 

Ako vuce 110W na 4.3, koliko ti vuce u istom testu na 5+ ghz? Mora preko 200W...

12 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
ansha kaže...

i5 8400 ima all core turbo od 3.8ghz i to ne ovisi o ploci al ekstremni loadovi tipa avx prime i slicno ce to spustit jos nize...

 naravno da ce spustiti nize kad dotakne maximalni cpu temp package, evo moj kad udari na 72°c pocinje spustanje taktova(kao i svaki ako je namjesteno na ploci, a tako je po defaultu za vecinu intelovih procesora)..sto eto na nekim plocama nije.

I i5 8600k je 95 w a ne 65.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2017 20:24 (Stjepanj).
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
Stjepanj kaže...
ansha kaže...

i5 8400 ima all core turbo od 3.8ghz i to ne ovisi o ploci al ekstremni loadovi tipa avx prime i slicno ce to spustit jos nize...

 naravno da ce spustiti nize kad dotakne maximalni cpu temp package, evo moj kad udari na 72°c pocinje spustanje taktova(kao i svaki ako je namjesteno na ploci, a tako je po defaultu za vecinu intelovih procesora)..sto eto na nekim plocama nije.

I i5 8600k je 95 w a ne 65.lp

Normalno da nije 65W, zato i kazem, sta usporedjujes njega sa 8400? Pa ovaj moj rastrosni 5820K nece vuc vise od 65W u igrama kad ga stavim na 3.8ghz...

12 godina
protjeran
offline
Intel i5 Club

A sad se pravis grbav, neusporedujem ja nista s 8400, to sto neke ploce forsiraju i prelaze doticni tdp je njihova stvar( imas cak i sluzbeni odgovor od Asusa na njihovim stranicama tj njihovom forumu), ja sam dao primjer s svojim i5 8600k da ti dokazem tu tezu da je stvar u ploci, procesor po defaultu ne radi tako jer mu ne dopusta Intel turbo boost 3-0.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
Stjepanj kaže...

A sad se pravis grbav, neusporedujem ja nista s 8400, to sto neke ploce forsiraju i prelaze doticni tdp je njihova stvar( imas cak i sluzbeni odgovor od Asusa na njihovim stranicama tj njihovom forumu), ja sam dao primjer s svojim i5 8600k da ti dokazem tu tezu da je stvar u ploci, procesor po defaultu ne radi tako jer mu ne dopusta Intel turbo boost 3-0.lp

Joj tebe, pa upravo turbo boost 3.0 mu omogucava da drzi sve jezgre ma 3.8ghz...

12 godina
protjeran
offline
Intel i5 Club

pa tko prica o 3.8, govorimo za maximalni turbo takt kod i5 8400 koji je 4ghz, koliko je meni poznato Itb 3.0 radi sad s 2 jezgre odjednom na maximalnom turbo taktu a to je kod i5 8400 4ghz ne?!, sve generacije prije su radile samo s 1 jezgrom na maximalnom taktu sto i sam znas, ako je drugacije to nema veze s procesorom vec plocom ona diktira kako ce raditi cpu jer moze "overajdati" intelove TB 3.0 specifikacije.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2017 21:06 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Intel i5 Club

Ansha je ovdje u pravu sto ne znaci da je Stjepanj u krivu, tj. oba ste u pravu jer se mimoilazite sa poantama.

Dok mi je i5 8400 bio u planu malo samo gledao te turbo klokove.

Turbo boost 3.0 ce stavit 2 jezgre na 4.0ghz ako zadatak koji se obavlja ne zahtjeva maksimalno opterećenje svih jezgri.

Ako je opterecenje svih jezgri potrebno sve jezgre ce radit na 3.8Ghz.

To vrijedi za sve ploče. Ploce sa enhanced boostom i sl. ce tjerat sve jezgre na 4ghz ali tu se radi o klasicnom auto klokanju cpu-a, i taj boost je izrazito preporucljivo ne koristit jer vuce puno vise napona nego sto cpu treba za tih 100-200mhz po jezgri.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club
Glavas_ZG kaže...

Ansha je ovdje u pravu sto ne znaci da je Stjepanj u krivu, tj. oba ste u pravu jer se mimoilazite sa poantama.

Dok mi je i5 8400 bio u planu malo samo gledao te turbo klokove.

Turbo boost 3.0 ce stavit 2 jezgre na 4.0ghz ako zadatak koji se obavlja ne zahtjeva maksimalno opterećenje svih jezgri.

Ako je opterecenje svih jezgri potrebno sve jezgre ce radit na 3.8Ghz.

To vrijedi za sve ploče. Ploce sa enhanced boostom i sl. ce tjerat sve jezgre na 4ghz ali tu se radi o klasicnom auto klokanju cpu-a, i taj boost je izrazito preporucljivo ne koristit jer vuce puno vise napona nego sto cpu treba za tih 100-200mhz po jezgri.

 

Ne mogu ga ni Z ploce natjerat da radi na 4ghz kad su sve jezgre opterecene...

8 godina
odjavljen
offline
Intel i5 Club

Nije bitno jel Z ploča no slažem se, taj enhanced boost je zapravo bulshit, kad je komp u idleu ili nesto lagano radi ti vidis da su sve jezgre na max kloku prve jezgre, no kad opteretis kako treba uvijek sve jezgre rade na 200 mhz manjoj frekvenciji od maks frekvencije 1 jezgre.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Glavas_ZG kaže...

To vrijedi za sve ploče. Ploce sa enhanced boostom i sl. ce tjerat sve jezgre na 4ghz ali tu se radi o klasicnom auto klokanju cpu-a, i taj boost je izrazito preporucljivo ne koristit jer vuce puno vise napona nego sto cpu treba za tih 100-200mhz po jezgri. 

 ploče koje to omogućuju isto tako omogućuju i manualno namještanje napona

ali bar na mojoj ploči niti to nije potrebno jer napon uopće nije puno veći nego kad isključim enhanced boost

Glavas_ZG kaže...

Nije bitno jel Z ploča no slažem se, taj enhanced boost je zapravo bulshit, kad je komp u idleu ili nesto lagano radi ti vidis da su sve jezgre na max kloku prve jezgre, no kad opteretis kako treba uvijek sve jezgre rade na 200 mhz manjoj frekvenciji od maks frekvencije 1 jezgre.

 na haswellu nije bullshit, evo ti slikica occt linpack i drži sve jezgre na 3,7 i to ako treba satima

e sad, jedino ako je 8400 drukčiji pa će taj enhanched boost biti nemoguće postići na svim jezgrama

12 godina
protjeran
offline
Re: Intel i5 Club

Od tvog hase na dalje enhanced turbo nije radio na zakljcanim procesorima, nije coffee lejk iznimka. Cak sam i naletio na link gdje ekipa prica kako je kod hase to radilo samo sa nekim plocama i biosima i da je intel navodno to korigirao isto kao sto je napravio sa bclk overklokanjem zakljucanih sky lake procesora.

11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
war3_tft kaže...

Od tvog hase na dalje enhanced turbo nije radio na zakljcanim procesorima, nije coffee lejk iznimka. Cak sam i naletio na link gdje ekipa prica kako je kod hase to radilo samo sa nekim plocama i biosima i da je intel navodno to korigirao isto kao sto je napravio sa bclk overklokanjem zakljucanih sky lake procesora.

ne mogu reći ono što nisam probao, no kod mene je vidljivo da enhanced turbo radi na zaključanom procesoru

e sad, što je intel navodno radio i što ekipa priča je nešto sasvim drugo, ovo što sam pokazao je onako kako jest kod mene - nema previsokih napona i stvar fercera i pod opterećenjem

8 godina
odjavljen
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
war3_tft kaže...

Od tvog hase na dalje enhanced turbo nije radio na zakljcanim procesorima, nije coffee lejk iznimka. Cak sam i naletio na link gdje ekipa prica kako je kod hase to radilo samo sa nekim plocama i biosima i da je intel navodno to korigirao isto kao sto je napravio sa bclk overklokanjem zakljucanih sky lake procesora.

ne mogu reći ono što nisam probao, no kod mene je vidljivo da enhanced turbo radi na zaključanom procesoru

e sad, što je intel navodno radio i što ekipa priča je nešto sasvim drugo, ovo što sam pokazao je onako kako jest kod mene - nema previsokih napona i stvar fercera i pod opterećenjem

 Ako je tako kako kažeš, kupuj i7 4790k

11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Glavas_ZG kaže...

 Ako je tako kako kažeš, kupuj i7 4790k

da, solidan upgrade sa 4/4 i 3,7ghz na 4/8 i 4,4ghz na svim jezgrama

no, zasad mi nije potrebno, a i još drže cijene nenormalno

hebote, najjeftiniji na njuškalu je dva soma kuna

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
Glavas_ZG kaže...

 Ako je tako kako kažeš, kupuj i7 4790k

da, solidan upgrade sa 4/4 i 3,7ghz na 4/8 i 4,4ghz na svim jezgrama

no, zasad mi nije potrebno, a i još drže cijene nenormalno

hebote, najjeftiniji na njuškalu je dva soma kuna

 

s razlogom

11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Glavas_ZG kaže...

s razlogom

 ne vidim baš nekog razloga za takve cijene, polovni četverojezgreni procesor star tri generacije 

ganc novi 6-core 8400 se dobije za manje novaca u trgovini, još kad izađu jeftinije h ploče taj 4790k nema što tražiti pored njega

te stare i7 ne vrijede više od soma kuna, isto kao što moj i5 ne vrijedi više od 500 kuna pored ganc novog 4-core i3 8100 kojeg dobiješ za manje od soma kuna

 

8 godina
odjavljen
offline
Intel i5 Club

vrijednost ne određuju preformanse, više ju određuje ponuda i potražnja

 
1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel Club (opća tema o procesorima)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice