Koji CPU cooler kupiti? izdvojena tema

poruka: 7.956
|
čitano: 1.421.953
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
12 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Valentin17 kaže...
Electroroll kaže...

 slagao ga 45 min

 Pa kako?

 Hehe, bez brige, čuo sam od ljudi koji su zapeli prvi dan navečer, odgledali video i nastavili drugi dan. Tako da ima slaganja coolera koje traju dva dana 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
14 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Haha da, gledao sam komentare u videima, jedan je zapeo na kraju kad treba zakačiti sa žicama ventilator i cooler, skoro nije sve bacio kroz prozor nakon 2 sata bezuspješnog namještanja žica 

11 godina
neaktivan
offline
Koji CPU cooler kupiti?

poz, imam i7 8700k koji je u biosima na high performanse postavkama znaci hladi se oko 2400rpm iako ni to nije dosta da ga ohladi dok igram npr PUBG vrti se konstantno od 75-80 °C

cooler je ARCTIC COOLING Freezer 33 eSports Edition - https://www.links.hr/hr/cooler-arctic-cooling-freezer-33-esports-edition-s-1155-1156-1150-1151-2011-3-2066-am4-zeleni-050903353 

mjenjao sam i pastu prije nekih mjesec dana i to nije dalo nikakvih rezultata, jel ima itko kakvu ideju kako da smanjim temp?

...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
sick420 kaže...

poz, imam i7 8700k koji je u biosima na high performanse postavkama znaci hladi se oko 2400rpm iako ni to nije dosta da ga ohladi dok igram npr PUBG vrti se konstantno od 75-80 °C

cooler je ARCTIC COOLING Freezer 33 eSports Edition - https://www.links.hr/hr/cooler-arctic-cooling-freezer-33-esports-edition-s-1155-1156-1150-1151-2011-3-2066-am4-zeleni-050903353 

mjenjao sam i pastu prije nekih mjesec dana i to nije dalo nikakvih rezultata, jel ima itko kakvu ideju kako da smanjim temp?

 Na kojoj frekvenciji i na kojem naponu ti je proc?

12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
sick420 kaže...

Delidaj ga kao i svi normalni ljudi i mirna Bosna...

T.L. - za zahvalu klikni hvala // WoT nick: tomo53nja
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
sick420 kaže...

 

Nenoj se opterecivat, 75-80°C nije nista alarmantno...

11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Mislim da je veći problem buka hladnjaka jer radi na 2400rpm nego same temperature, trebalo bi to undervoltat ako ništa drugo.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
war3_tft kaže...
sick420 kaže...

poz, imam i7 8700k koji je u biosima na high performanse postavkama znaci hladi se oko 2400rpm iako ni to nije dosta da ga ohladi dok igram npr PUBG vrti se konstantno od 75-80 °C

cooler je ARCTIC COOLING Freezer 33 eSports Edition - https://www.links.hr/hr/cooler-arctic-cooling-freezer-33-esports-edition-s-1155-1156-1150-1151-2011-3-2066-am4-zeleni-050903353 

mjenjao sam i pastu prije nekih mjesec dana i to nije dalo nikakvih rezultata, jel ima itko kakvu ideju kako da smanjim temp?

 Na kojoj frekvenciji i na kojem naponu ti je proc?

- slika ispod

a u biosima nisam ništa dirao, sve je defaultno, jedino je vamo pojačano do 100% (slika)

Tomo53nja kaže...
sick420 kaže...

Delidaj ga kao i svi normalni ljudi i mirna Bosna...

 šta je to?

_mark0_69 kaže...

Mislim da je veći problem buka hladnjaka jer radi na 2400rpm nego same temperature, trebalo bi to undervoltat ako ništa drugo.

 uopce nema buke, ako maknem s high perfomansa u biosu bit će temperature preko 85°C

...
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 18:40 (sick420).
15 godina
neaktivan
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Pozdrav ekipa! Evo, upravo sam upgrejdao svoju staru i5-icu na i7-4770 (non K).

Uglavnom, ovo čudo se jako grije sa stock coolerom, u idleu je 35°C, u igrama na loadu je oko 85°C, u Prime95 je oko 95 °C, a kada sam zavrtio Intel Processor Diagnostic Tool uspio je doći do 100 °C.

Apsolutno mi je potreban aftermarket cooler no ne znam što da kupim. Zadnji put sam kupovao Freezer 13 Pro za Q6600, no to je bilo prije 6 godina

 

Uglavnom, što da uzmem? Što preporučujete? Budžet do 200 kn, maksimalno 250 kn. Molim vas nemojte mi preporučivat Hyper 212 jer instalacija izgleda bože sačuvaj. Cryorig H7 se čini super, no to je overkill jer ionako neću overclockat.

6 LC Power LC-CC-120
11 Arctic Cooling Freezer 33
0 Arctic Cooling Freezer 13
1 Coolermaster Hyper TX3 EVO
2 Nešto drugo?
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
franjoslav kaže...

Pozdrav ekipa! Evo, upravo sam upgrejdao svoju staru i5-icu na i7-4770 (non K).

Uglavnom, ovo čudo se jako grije sa stock coolerom, u idleu je 35°C, u igrama na loadu je oko 85°C, u Prime95 je oko 95 °C, a kada sam zavrtio Intel Processor Diagnostic Tool uspio je doći do 100 °C.

Apsolutno mi je potreban aftermarket cooler no ne znam što da kupim. Zadnji put sam kupovao Freezer 13 Pro za Q6600, no to je bilo prije 6 godina

 

Uglavnom, što da uzmem? Što preporučujete? Budžet do 200 kn, maksimalno 250 kn. Molim vas nemojte mi preporučivat Hyper 212 jer instalacija izgleda bože sačuvaj. Cryorig H7 se čini super, no to je overkill jer ionako neću overclockat.

 Svakako Cryorig H7 s obzirom na ogranicen budget, nije to nikakav overkill, taj haswell je poslje ivy bridge najtopliji procesor iz intelalp

Intel Core™ i7 Forever
12 godina
neaktivan
offline
Koji CPU cooler kupiti?

pozdrav ekipa

 

pozdrav ekipa, trebo bi neki hladnjak za phenom 2 x4 960 t

 

posto imam mogucnost otkljucat 6 jezgri, a s ovim stock coolerom zapinje, htio bi iskoristit proc sto je vise moguce.

budžet mi je nekih 400kn u vrh glave

 

ja sam naletio na https://www.hgshop.hr/hladnjak-za-procesor-arctic-cooling-freezer-xtreme-rev-2-120-mm-amd-am4-am3-am3-intel-1151-1150/proizvod/166207

 

inace rijec je o ovoj konfiguraciji:

Asrock 870 extreme r2.0

Amd phenom 2 x4 960

16gb rama dd3

Sapphire HD7850 2GB GDDR5

 

EDIT: možda i ovaj

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.10.2018 15:35 (SuperDox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

 nisam ja rekao da se bašmora bježat, nego da tf hladnjaci hlade vrm puno bolje nego tower - test stock amd wraith hladnjaka koji puše po vrm-u pokazao je ogromne razlike prema inače daleko jačem toweru - tt macho i to su činjenice, nikakva zajebancija

 

ako se vrm pregrijava, svakako je bolje uzet tf hladnjak, ako ne - kao u mojem slučaju onda je svejedno - ja sam be quiet tf hladnjak uzeo zato jer mi se takav sviđa, a i zbog tišine, tada dobre cijene itd.

 

može se uzet i mali ventilatorić za vrm ako se situacija kritična, no ako je neki tf (poput primjerice be quiet tf hladnjaka) dovoljno jak za hlađenje procesora i usput puše po vrm-u, to je dvije muhe jednim udarcem

12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...

Ok, da se ne bjezi da, ali da se izbjegavaju tower hladnjaci ako se vram pregrijava to da...

Inace ako ploca ima "provod" topline preko bakrene cijevi od vrm-a do "north bridge-a" pregrijavanja cak ni sa takvim visokim coolerima ne bi trebalo biti nikako...

 

Test sam bas neki dan pogledao i procitao malo detaljnije i mogu reci da dijelom je istina, ali vecim dijelom ne, jer je to samo dio price oko vrm-a na AMD plocama...A zasto? Zato sto su test radili na jednoj od gorih AMD ploca sto se tice vrm-a i zagrijavanja istoga, nema naveden tocan model ploce tj. revizije koja je jako bitna kada je rijec o vrm-u, fazama i heatsinkovima, slike od testova na koji tocno nacin su radili mjerenja takoder nista, a da ne pricam o polozaju hladnjaka tj. na koji nacin su postavili ventilator na Machu (na koju visinu i dal su ga spustili skroz nisko) kao i testiranje u "kucnim" uvjetima tj. kucistu, gdje itekako utjecaj ima kompletan airflow gdje bi i promjena venta na machu na neki jaci donijela itekako poboljsanje...

 

To je sve upitno, i zato cu ja test napraviti na isti princip samo naravno ne u tim uvjetima nego u kucnim uvjetima u kucistu sa dobrim protokom zrak (a ako stignem i vani na stolu), na jednoj od najboljih ploca za Amd u usporedbi sa recimo ipak losijom M5A99X Evo...Naravno, sofisticiranu opremu kao oni nemam, ali nabavio sam infracrveni termometar, imam 3 AMD procesora, wraith hladnjak noviji i stariji i Macha pa cu testirat uskoro samo da me posao malo popusti...

 

Ako se nekom svida takva vrsta hladnjaka moze ici i na tu opciju, ali tu se opet mora paziti na visinu heatsinkova na odredenim plocama gdje su jako visoki i na topli zrak koji ostaje u kucistu jer ga top-down hladnjaci ne izbacuju na neki od "pull" ventilatora pa se zadrzava unutar samog kucista...Isto tako trebaju malo bolji push "ventovi" koji ce dovesti dovoljno hladnog zraka do coolera da bi on mogao adekvatno hladiti i procesor i taj vrm...

 

Mali ventilator kao opcija i ne mora biti nuzan jer estetski nije privlacno, osim ako se ne ide u neke ekstreme sa Oc-om pa treba dodatna snaga puhanja...No ja bi se prije poigrao  nekim drugim metodama puhanja zraka pa bi tako straznji vent (malo jaci) prebacio da upuhuje, donji  srednje jacine stavio na upuh, gornja 2 desna na ispuh, skroz gornji lijevo (malo jaci opet) na upuh i recimo od 3 naprijed 2 malo jaca gornja na upuh...

 

To ce dosta promjeniti raspored zraka u kucistu, ali dobrom kombinacijom ventova se moze dobiti optimalan omjer hladnog i toplog zraka...

 

U 90% slucajeva je scena ta da tower hladnjaci su bolji za oc i ako netko zeli oc-at prije ce ici na tower hladnjak nego na top down...

 

Btw. neku vecer sam cisto bzvz bacio termometar na vrm kod sebe na Sabertooth i temperatura sa vodenim (takoder nemam nista sto puse po heatsinkovima od vrm-a osim zraka od ventova iz kucista) i na samom heatsinku je bila 52 stupnja dok sam igrao PUBG i WoT...

T.L. - za zahvalu klikni hvala // WoT nick: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 14:44 (Tomo53nja).
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...

 

1. Test sam bas neki dan pogledao i procitao malo detaljnije i mogu reci da dijelom je istina, ali vecim dijelom ne, jer je to samo dio price oko vrm-a na AMD plocama...A zasto? Zato sto su test radili na jednoj od gorih AMD ploca sto se tice vrm-a i zagrijavanja istoga, nema naveden tocan model ploce tj. revizije koja je jako bitno kada je rijec o zagrijavanju vrm-a, fazama i ostalome, slike od testova na koji tocno nacin su radili mjerenja takoder nista, a da ne pricam o polozaju hladnjaka tj. na koji nacin su postavili ventilator na Machu (na koju visinu i dal su ga spustili skroz nisko) kao i testiranje u "kucnim" uvjetima tj. kucistu gdje itekako utjecaj ima kompletan airflow kao i promjena venta na machu na neki jaci...

 

2. Ako se nekom svida takva vrsta hladnjaka moze ici i na tu opciju, ali tu se opet mora paziti na visinu heatsinkova na odredenim plocama gdje su jako visoki i na topli zrak koji ostaje u kucistu jer ga top-down hladnjaci ne izbacuju na neki od "pull" ventilatora pa se zadrzava unutar samo kucista...Isto tako trebaju malo bolji push "ventovi" koji ce dovesti dovoljno hladnog zraka do coolera da bi on mogao adekvatno hladiti i procesor i taj vrm...

 

3. No u 90% slucajeva je scena ta da tower hladnjaci su bolji za oc i ako netko zeli oc-at prije ce ici na tower hladnjak nego na top down...

 1. test je rađen na ploči koja ima problema s pregrijavanjem vrm-a - tako i treba raditi test, jer koja korist od testa ako ne testiraš razliku u zahtjevnim situacijama

nećeš ni razliku noctue nh d14 i lc cc95 mjeriti na testu intel celerona ili testirajući idle temperature i7, jel tako?

 

 

2. ne izbacuje topli zrak niti tower hladnjak, probaj maknuti stražnji vent s tower hladnjakom, pa vidi koliko će ga izaći na stražnju stranu, odnosno koliko će ga tower sam "izgurati" bez pomoći stražnjeg venta - nula, zero, nada, ništa, sve će ostati unutra kao i sa top flow

da je "preuzimanje" toplog zraka bolje na towerima sigurno malo jest, no ako nemaš dobar airflow sasvim ti je svejedno kakav hladnjak imaš - ili za primjer, što je onda s grafičkom karticom čija toplina se razbacuje po donjem dijelu kućišta gdje nema nikakvog stražnjeg venta i treba čekati da se taj topli zrak najprije prirodnim uzdizanjem digne do stražnjeg venta da bi izašao van, dok je od top flow hladnjaka taj topli zrak odmah nadomak zadnjeg venta koji ga izbacuje

 

što hoću reći - to što tf hladnjak ne puše direktno prema nazad se uzima kao neki veliki problem i kao "zrak ostaje u kućištu", a ustvari to nije istina jer ionako moraš imati dobar airflow u bilo kom slučaju

 

nadalje, tf ništa više ne zahtijeva hladnog zraka od towera da bi hladio i vrm, jer temperatura zraka koji prolazi kroz hladnjak i puše po vrm nije niti blizu 60-70 stupnjeva koliko se mjeri na opterećenom procesoru - probaj i na tower hladnjaku staviti ruku odozada pa ćeš vidjeti koliko taj zrak zapravo nije vruć - uostalom, vrm-u itekako pomaže čak i takav topli zrak jer radi kakav-takav airflow na vrm-u i uključuje ga u airflow kućišta, to ti je bilo vidljivo i u testu o kojem pričamo, jer sigurno onaj zrak koji je puhao iz amd-ovog hladnjaka nije bio hladan, pa je opet jebački skinuo temperature vrm-a

EDIT: sad mi je palo na pamet još jedna stvar - koliko ekipe stavlja mali vent direktno na vrm i jebački skida temperature - a otkud uzima zrak za hlađenje vrm-a taj mali vent kojeg stavljaš direktno iza towera nego isti taj topli zrak koji izlazi iz hladnjaka, ne dolazi do njega nikakav hladni zrak izvana

 

3. zato sam i rekao - u slučajevima kad je tf dovoljan za hlađenje samog procesora

imaš tf hladnjake u raznim cjenovnim rasponima - moj je primjerice koštao 400 kuna, a sasvim solidno se nosi sa towerima slične cijene (nemoj mi sad samo spominjati lc cc120)

isto tako imaš i dark rock tf, koji nije skoro ništa lošiji od ultra popularne noctue nh d14 - dakle taj dark rock tf ima itekako potencijal za hlađenje procesora, a usput ti hladi i vrm i to sa 2x 135mm ventovima - to je onih "dvije muhe jednim udarcem"

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 14:56 (picajzla0707).
12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...

1. Ma jasno da su radili na bas takvoj ploci, ali onda nema generaliziranja da su vecina ploca kod ADM-a takve, jer nisu, i novije revizije su to popravile + poanta testiranja je bila koliko je poboljsan novi wraith cooler u odnosu na stari, gledajuci i hladenje i buku...Kako je to MSI isfusario na pocetku nakon godine dana su imali ploce revizije 4.0... Ako cemo pricati o VRM-u i zagrijavanju onda su trebali raditi poseban test za to i usporedbu zagrijavanja na razlicitim plocama...Recimo u rangu te msi je bila asus m5a97ica ili malo skuplja 99X Evo ili od Gige 970 i skuplja 990tka, pa nisu imale problema sa pregrijavanjem...

 

2. Relativno malo toploga zraka da, zato mu tu i je straznji vent s tim da pomogne...Kod top down coolera je svejedno, pa mozes biti i bez tog venta, a "pirkanje" po Vrm-u pomaze kako god...Opet mislim da je kod Macha problem sam vent koji radi na max 1300 RPM pa nije u mogucnosti pogurati taj zrak jace kroz sam "tower" i dalje prema straznjem otvoru kucista za vent...Za airflow se slazem... 

 

Brzi je protok  zraka od towera do straznjeg venta sa tower coolerima nego sa top down coolerom, to sam mislio reci...

Za problem kod ne puhanja direkt na straznji vent kod top down coolera ja nebi nikako uzeo kao neki veliki problem, nije to toliko strasno sigurno...

A mali vent kad zapuse i kada ga upalis stvara "puhanje" sto je opet bolje nego da nema nikakve cirkulacije zraka, to je tocno...Ispada da je problem kod tower hladnjaka "zagusenost" i zadrzavanje topline oko hladnjaka...Zrak bi trebao imati vise slobode da moze "pobjeci od vrm-a dalje u kuciste ili na ventove i van...

 

3. Ima ih i jeftinijih i skupljih, jeftiniji su ipak losiji od tower hladnjaka dok su skuplji vec u rangu tower hladnjaka...Ovaj dark rock tf je jako, jako dobar i u rangu boljih tower hladnjaka samo je pitanje estetike dal kome pase ili ne...

 

Ali, problemi sa pregrijavanjem vrm-a su sve manji i manji jer procesori i manje trose i manje se zagrijavaju pa vrm mirno dise...To su bila ona nabrijana vremena sa Fx 8xxx serijom vecih potrosaca i 9xxx serijom gdje je samo procesor vukao blizu 200W...

 

T.L. - za zahvalu klikni hvala // WoT nick: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 4:33 (Tomo53nja).
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...

1. Ma jasno da su radili na bas takvoj ploci, ali onda nema generaliziranja da su vecina ploca kod ADM-a takve, jer nisu, i novije revizije su to popravile + poanta testiranja je bila koliko je poboljsan novi wraith cooler u odnosu na stari, gledajuci i hladenje i buku...Kako je to Gigabyte isfusario na pocetku nakon godine dana su imali ploce revizije 4.0... Ako cemo pricati o VRM-u i zagrijavanju onda su trebali raditi poseban test za to i usporedbu zagrijavanja na razlicitim plocama...Recimo u rangu te gige je bila asus m5a97ica ili malo skuplja 99X Evo ili od MSI-ja 970 gaming ako se ne varam, pa nisu imale problema sa pregrijavanjem...

 zato sam i napomenuo - ako se vrm pregrijava, nisam nigdje rekao da je to nužno problem sa svim pločama

 

test na više različitih ploča nema smisla, osim ako se ne radi test ploča da se vidi razlika među njihovim vrm hladnjacima

nećeš niti uobičajene hladnjake testirati na različitim procesorima pa gledati kako se noctua ponaša na i7 i i3, nego staviš noctuu, be quiet i macho na isti procesor (po mogućnosti što zahtjevniji) i deri usporedbe - tako je i taj test rađen na jednoj te istoj ploči da pokaže kolika je razlika u hlađenju vrm-a između tower i top flow hladnjaka, dakle isti uvjeti sa dva različita hladnjaka, ali uvjeti gdje je hlađenje vrm-a bitno

kakvog smisla ima testirati to na vrm-u koji se ne grije, taman toliko koliko smisla ima testirati vodena hlađenja ili top zračne hladnjake na pentiumu od 50w

12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...

U tom i je poanta, generaliziranje na sve, sto vecina radi, a nije tako...Oni su radili test da pokazu razliku starog i novog wraith coolera, to je ok, ali mi nije jasno zasto ides pokazivati usporedbu grijanja vrm-a na jednoj od najgorih ploca za amd socet  i jos u usporedbi sa Machom? Nema mi to bas nekog smisla...Kao da su isli marketinski pokazati kao koliko je dobar amd stock hladnjak pa da sto vise ljudi kupi amd ili sto? Hocu reci da je ta ploca bila izuzetak pri izlasku Fx procesora s tim da su i nju popravili tijekom novijih revizija, dakle ne mozes uzet jedan izuzetak i testirat tako, 1:10 omjer nema smisla nikakvog...Cak i sa top donw coolero bi ta ploca imala problema sa pregrijavanjem...

 

Slazem se sa testiranjem, ali isto tako treba testirati i sa razlictim procesorima malo vece potrosnje...Tipa Fx 9xxx seriju ili 8xxx seriju, pa i7 2600k, 6600k ili i7 8700k, ryzenom 5 ili 7 clockanim i sl...

T.L. - za zahvalu klikni hvala // WoT nick: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 4:34 (Tomo53nja).
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...
picajzla0707 kaže...

U tom i je poanta, generaliziranje na sve, sto vecina radi, a nije tako...Oni su radili test da pokazu razliku starog i novog wraith coolera, to je ok, ali mi nije jasno zasto ides pokazivati usporedbu grijanja vrm-a na jednoj od najgorih ploca za amd socet  i jos u usporedbi sa Machom? ...

 pa poanta toga što pokazujem je da se vidi efikasnost top flow hladnjaka u hlađenju vrm-a

stoti put - kakvog bi smisla bilo testirati vodeno hlađenje na celeronu, valjda se takve stvari testiraju tamo gdje je bitno

dakle kod ploča kojima se zagrijava vrm previše dobro je staviti takav hladnjak jer obavlja dvije funkcije - hladi procesor i vrm, a također veliki top flow hladnjaci poput mojeg hlade i memoriju te na mojoj ploči i m.2 ssd koji se također nalaze direktno ispod 135mm ventilatora (iznad grafičke)

 

znači vodeno hlađenje stavljaš i testiraš na zahtjevnim procesorima, testiranje utjecaja hladnjaka se također radi u zahtjevnoj situaciji

to ne mora biti vrm na 105 stupnjeva, nekom se možda neće sviđati niti vrm na 90 stupnjeva, pa će uzeti takav hladnjak da to smanji na prihvatljivih 75-80

 

doista ne kužim što te toliko jebe zašto su uzeli baš tu ploču - pa uzeli su ploču na kojoj znaju da se može pokazati razlika u hlađenju, jednako kao što uzmu 8-core hedt procesor kad testiraju top hladnjake

8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...
Tomo53nja kaže...
picajzla0707 kaže...

U tom i je poanta, generaliziranje na sve, sto vecina radi, a nije tako...Oni su radili test da pokazu razliku starog i novog wraith coolera, to je ok, ali mi nije jasno zasto ides pokazivati usporedbu grijanja vrm-a na jednoj od najgorih ploca za amd socet  i jos u usporedbi sa Machom? ...

 pa poanta toga što pokazujem je da se vidi efikasnost top flow hladnjaka u hlađenju vrm-a

stoti put - kakvog bi smisla bilo testirati vodeno hlađenje na celeronu, valjda se takve stvari testiraju tamo gdje je bitno

dakle kod ploča kojima se zagrijava vrm previše dobro je staviti takav hladnjak jer obavlja dvije funkcije - hladi procesor i vrm, a također veliki top flow hladnjaci poput mojeg hlade i memoriju te na mojoj ploči i m.2 ssd koji se također nalaze direktno ispod 135mm ventilatora (iznad grafičke)

 

znači vodeno hlađenje stavljaš i testiraš na zahtjevnim procesorima, testiranje utjecaja hladnjaka se također radi u zahtjevnoj situaciji

to ne mora biti vrm na 105 stupnjeva, nekom se možda neće sviđati niti vrm na 90 stupnjeva, pa će uzeti takav hladnjak da to smanji na prihvatljivih 75-80

 

doista ne kužim što te toliko jebe zašto su uzeli baš tu ploču - pa uzeli su ploču na kojoj znaju da se može pokazati razlika u hlađenju, jednako kao što uzmu 8-core hedt procesor kad testiraju top hladnjake

 Osobno ne vidim nikakvog smisla za top down coolere. Obično su skuplji i slabije hlade sam procesor od standardne varijante zračnih hladnjaka. Tko želi najbolje hlađenje za top procesore odgovor je naravno custom loop. Problem vrm-a se riješi vrlo jednostavno bez potrebe za top down coolerima. Dovoljno je kupiti par komada 40mm ventilatora i nakačiti ih iznad VRM-a solucija koja košta max 100 kn a hladit će jednako ili još bolje nego top down cooler koji nema direktno usmjeren zrak na VRM kao mali ventilatori postavljeni direktno iznad.

 

 

#YOLO
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
AdR03 kaže...

 Osobno ne vidim nikakvog smisla za top down coolere. Obično su skuplji i slabije hlade sam procesor od standardne varijante zračnih hladnjaka. Tko želi najbolje hlađenje za top procesore odgovor je naravno custom loop. Problem vrm-a se riješi vrlo jednostavno bez potrebe za top down coolerima. Dovoljno je kupiti par komada 40mm ventilatora i nakačiti ih iznad VRM-a solucija koja košta max 100 kn a hladit će jednako ili još bolje nego top down cooler koji nema direktno usmjeren zrak na VRM kao mali ventilatori postavljeni direktno iznad. 

maloprije sam pokazao vrhunski top flow hladnjak, be quet dark rock tf, koji nije ništa slabiji od noctue nh d14, koja je i danas pojam top zračnog hladnjaka

ništa lošiji u svojoj klasi nije niti moj shadow rock tf

naravno da vodeno ne spominjemo u tom kontekstu, govorimo o ekipi koja bira zračne hladnjake

osobno ne bih niti gledao vodena bez custom hlađenja, gdje ako već moraš hladiti vrm uzmeš full cover za matičnu i proc, a onda to i košta daleko više nego vrhunski zračni hladnjak

 

također, te 40mm zujalice uopće ne uzimam u obzir, kupiš skupe ventilatore za case, kupiš skupi hladnjak, sve da ti kanta bude tiha i hladna i onda uzmeš te helikopterčiće za koje još moraš smišljat kako ih nakačiti, glasno, kilavo i nakaradno - čemu, kad postoji ovako elegantno rješenje

evo ti test o kojem pričamo - link

i to je maleni 92mm ventilator sa amd stock hladnjaka koji daje razliku sa zabrinjavajućih 105 stupnjeva ispod macho towera na prihvatljivih 91 stupanj ispod wraith hladnjaka

sad zamisli dva 135mm venta od be quieta dark rock tf, od kojih je donji tik iznad i direktno puše po vrm-u, po ramovima, a kod ploča poput moje puše i po m.2 ssd-u, dakle pokriva sve

tiho, hladno i bez potrebe za ikakvim dodatnim zujalicama ili hladnjacima m.2 ssd-a

 

tebi možda nema smisla, nema vjerojatno većini koja nema problema s vrm-om, meni pak nema smisla uzimati te zuje 

sto ljudi, dvjesto sisa, jbga, a ovo su informacije vrijedne pažnje koje pokazuju zašto top flow može itekako biti odlično rješenje za više problema

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...
AdR03 kaže...

 Osobno ne vidim nikakvog smisla za top down coolere. Obično su skuplji i slabije hlade sam procesor od standardne varijante zračnih hladnjaka. Tko želi najbolje hlađenje za top procesore odgovor je naravno custom loop. Problem vrm-a se riješi vrlo jednostavno bez potrebe za top down coolerima. Dovoljno je kupiti par komada 40mm ventilatora i nakačiti ih iznad VRM-a solucija koja košta max 100 kn a hladit će jednako ili još bolje nego top down cooler koji nema direktno usmjeren zrak na VRM kao mali ventilatori postavljeni direktno iznad. 

maloprije sam pokazao vrhunski top flow hladnjak, be quet dark rock tf, koji nije ništa slabiji od noctue nh d14, koja je i danas pojam top zračnog hladnjaka

ništa lošiji u svojoj klasi nije niti moj shadow rock tf

naravno da vodeno ne spominjemo u tom kontekstu, govorimo o ekipi koja bira zračne hladnjake

osobno ne bih niti gledao vodena bez custom hlađenja, gdje ako već moraš hladiti vrm uzmeš full cover za matičnu i proc, a onda to i košta daleko više nego vrhunski zračni hladnjak

 

također, te 40mm zujalice uopće ne uzimam u obzir, kupiš skupe ventilatore za case, kupiš skupi hladnjak, sve da ti kanta bude tiha i hladna i onda uzmeš te helikopterčiće za koje još moraš smišljat kako ih nakačiti, glasno, kilavo i nakaradno - čemu, kad postoji ovako elegantno rješenje

evo ti test o kojem pričamo - link

i to je maleni 92mm ventilator sa amd stock hladnjaka koji daje razliku sa zabrinjavajućih 105 stupnjeva ispod macho towera na prihvatljivih 91 stupanj ispod wraith hladnjaka

sad zamisli dva 135mm venta od be quieta dark rock tf, od kojih je donji tik iznad i direktno puše po vrm-u, po ramovima, a kod ploča poput moje puše i po m.2 ssd-u, dakle pokriva sve

tiho, hladno i bez potrebe za ikakvim dodatnim zujalicama ili hladnjacima m.2 ssd-a

 

tebi možda nema smisla, nema vjerojatno većini koja nema problema s vrm-om, meni pak nema smisla uzimati te zuje 

sto ljudi, dvjesto sisa, jbga, a ovo su informacije vrijedne pažnje koje pokazuju zašto top flow može itekako biti odlično rješenje za više problema

 

 

 Dark rock tf košta više nego noctua nh-d15 koji je bolji i to mjerljivo :) Znači ako gledamo performanse nevalja, ako dodamo 100 kn za 4x 40mm ventilatora cijena se izjednačava a imaš mjerlijvo bolje performanse na procesoru i osjetno hladniji vrm. Znači ako su ti bitne performanse jasno je koja je opcija bolja

 

zujalice koje spominješ su na 5000rpm glasne 14db što je apsolutno tiho i doslovno nemjerljivo te na kraju krajeva po performansama bolje od top down coolera.

 

 

#YOLO
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
AdR03 kaže...

 Dark rock tf košta više nego noctua nh-d15 koji je bolji i to mjerljivo :) Znači ako gledamo performanse nevalja, ako dodamo 100 kn za 4x 40mm ventilatora cijena se izjednačava a imaš mjerlijvo bolje performanse na procesoru i osjetno hladniji vrm. Znači ako su ti bitne performanse jasno je koja je opcija bolja

 

zujalice koje spominješ su na 5000rpm glasne 14db što je apsolutno tiho i doslovno nemjerljivo te na kraju krajeva po performansama bolje od top down coolera. 

razlika je 100 kuna, nije to baš toliko strašno jer ionako ne uzimaš takve hladnjake na budget konfe

na testovima koje sam gledao nije uopće lošiji, najgore je prošao kod techpowerup gdje je pišljiva tri stupnja lošiji, na tweaktown i guru3d su dobili bolje rezultate sa be quiet

dolje su ti slike, eventualno je možda noctua značajnije bolja na procesorima značajno višeg tdp-a, no onda tu ionako idu vodena

 

ventilatori na 5000rpm ne mogu biti tihi da jebe rak raka, ne mogu niti na 2000rpm, a kamo li na duplo više

na preko 1500rpm se dobro čuju i silent wings koji su pojam tišine, manji vent može biti tiši samo zbog manjeg šuma zraka, no motorić koji radi na 2000+ nemere biti tih

doduše, tišina je relativan pojam, ovisi o subjektivnom dojmu, o poziciji kućišta, korištenju slušalica, nafrljenim zvučnicima itd.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...
AdR03 kaže...

 Dark rock tf košta više nego noctua nh-d15 koji je bolji i to mjerljivo :) Znači ako gledamo performanse nevalja, ako dodamo 100 kn za 4x 40mm ventilatora cijena se izjednačava a imaš mjerlijvo bolje performanse na procesoru i osjetno hladniji vrm. Znači ako su ti bitne performanse jasno je koja je opcija bolja

 

zujalice koje spominješ su na 5000rpm glasne 14db što je apsolutno tiho i doslovno nemjerljivo te na kraju krajeva po performansama bolje od top down coolera. 

razlika je 100 kuna, nije to baš toliko strašno jer ionako ne uzimaš takve hladnjake na budget konfe

na testovima koje sam gledao nije uopće lošiji, najgore je prošao kod techpowerup gdje je pišljiva tri stupnja lošiji, na tweaktown i guru3d su dobili bolje rezultate sa be quiet

dolje su ti slike, eventualno je možda noctua značajnije bolja na procesorima značajno višeg tdp-a, no onda tu ionako idu vodena

 

ventilatori na 5000rpm ne mogu biti tihi da jebe rak raka, ne mogu niti na 2000rpm, a kamo li na duplo više

na preko 1500rpm se dobro čuju i silent wings koji su pojam tišine, manji vent može biti tiši samo zbog manjeg šuma zraka, no motorić koji radi na 2000+ nemere biti tih

doduše, tišina je relativan pojam, ovisi o subjektivnom dojmu, o poziciji kućišta, korištenju slušalica, nafrljenim zvučnicima itd.

 Ali mogu :) pogledaj priloženu sliku ili bilo koji review apsolutno i potpuno su tihi i nemožeš ih čuti uopće. Jedino što se eventualno da čuti je samo strujanje zraka preko metala/heatsinka. 

 

Sve u svemu na kraju krajeva opcija u primjeru NH-D15 + 4 mala fana je bolja i tiša, no ružnija (subjektivno) i definitivno kompliciranija za izvesti (kako nakačiti ventilatore)

 

Isto tako Dark rock tf je odličan cooler bez obzira na sve.

 

 

#YOLO
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
AdR03 kaže...

 Ali mogu :) pogledaj priloženu sliku ili bilo koji review apsolutno i potpuno su tihi i nemožeš ih čuti uopće. Jedino što se eventualno da čuti je samo strujanje zraka preko metala/heatsinka. 

 

Sve u svemu na kraju krajeva opcija u primjeru NH-D15 + 4 mala fana je bolja i tiša, no ružnija (subjektivno) i definitivno kompliciranija za izvesti (kako nakačiti ventilatore)

 

Isto tako Dark rock tf je odličan cooler bez obzira na sve. 

 pusti te slike i nominalnu buku, imali smo takve male ventilatoriće u firmi na oko 3000rpm  (između ostalih i noctue) i prokleti motorići su mi popili mozak, to zuji, zuji i zuji

niti jedan ventilator na 5000rpm nemere biti tih, to zaboravi

 

14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

koji cooler preporucate za i3 8350k? 

za sad je na stocku a ici ce na oc

mislim da sad ima stock fan na njemu... 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Zavisi koliko želiš potrošit i što sve dolazi u obzir. A što se tiče trenutnog hladnjaka, taj proc ne dolazi sa stock hladnjakom pa provjeri opet.

14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

nije za mene, ja sam rekao neka uzme cryorig h7 i da ce biti ok pa cak i ako napravi lagani oc, za nesto jaci oc mugen 5 

e sad ako ima neki bolji u rangu cryoriga, reci... 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Prvi post :)

 

Znači, pošto namjeravam mijenjat kantu od novog(-ish) računala, a i dignut Ryzen 5 1600 na više clockove, možda je najbolje vrijeme za ugradnju nekog aftermarket coolera, iako je Wraith Spire solidan. (Sve to kao poklon sebi zbog uspjeha na faksu.)

 

Ne bi dao baš više od nekih 250kn, max 300. Zapeo mi je za oko Freezer 33 esports one, najvećim dijelom zbog performansi (Linus Tech Tips ga ranka iznad 212X, u rangu 100kn skupljeg Core Frozr L-a) i reviewea, a i prilično je estetski privlačan.

 

 

A pitanje je - jel je to dobar utrošak novaca ? Kad sam gradio komp, utrošio sam gotovo tjedan dana gledajuć razne reviewe, uspoređujuč sve i svašta, i htio bi dobit najbolje za novce.

 

Feel free dodati opcije koje su mi možda promakle.

 

 

Hvala :) 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.12.2018 20:30 (Apocalypso722).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Apocalypso722 kaže...

Ne bi dao baš više od nekih 250kn, max 300. Zapeo mi je za oko Freezer 33 esports one, najvećim dijelom zbog performansi (Linus Tech Tips ga ranka iznad 212X, u rangu 100kn skupljeg Core Frozr L-a) i reviewea, a i prilično je estetski privlačan.

 

 

 Imam taj 33 sport one, idlle cpu namjestio krivulju na 600rpm 23° oc 4ghz , 100% opterečenje ide 52° 1500rpm, nečujan total, sobna temp 18°, 5 ventova je u kučištu

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.12.2018 20:21 (dery).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice