Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

poruka: 13
|
čitano: 6.223
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Evo sada već imamo tri ploče sa AMD 970 chipsetom.

 

Da bi usporedba bila realna, cijene im moraju biti iste.

 

A i jesu, u Linksu su sve tri 799kn što je OK i realna cijena za nove ploče.

 

Abecednim redom to su:

ASRock 970 Extreme4

ASUS M5A97 (non PRO)

Gigabyte GA-970A-UD3

 

Krenimo redom, pa da vidimo koja nam ploča šta nudi.

 

ASRock ploča:

Chipset: AMD970/SB950

Zvučni čip: Realtek ALC892

PCI-E slotovi: 3x PCI-E X16, način rada kad su sva tri popunjena: X8/X8/X4, single X16, X8, X4.

MultiGPU tehnologije: CrossfireX, SLI

Broj faza (CPU + RAM): Advanced V4+1

Maksimalni TDP CPU-a: 140W, BD X8 CPU Ready

Posebnosti: UCC/Turbo UCC, X-Fast USB, LED diagnostika, Power/Reset/CMOS tipke, 2x front USB3.0 sa bracketom i 2x back USB3.0, optički i koaksijalni SPDIF, eSATA3.

 

Pozitivno:

- PCI-E X8/X8 način rada

- SLI

- Raspored PCI-E slotova

- Raspareni DIMM slotovi

- UEFI BIOS

- Power/Reset/CMOS tipke

- LED diagnostika

 

Negativno:

- "Samo" Advanced V4+1 faza

- "Samo" 6 USB konektora na stražnjem panelu (dobije se bracket za dva prednja USB3.0 što brojku podiže na 8, te dodatna 4 USB2.0 na ploči za spojiti kablove s kućišta/panela)

- UEFI BIOS se ne sviđa svima

 

ASUS ploča:

- Chipset: AMD970/SB950

- Zvučni čip: Realtek ALC887

- PCI-E slotovi: 2x PCI-E X16, način rada je X16/X4, ne postoji opcija za rad u X8/X8 modu

- MultiGPU tehnologije: CrossfireX, nema SLI

- Broj faza (CPU + RAM): 4+2 (makar je čudno da su stavili dodatnu fazu za memoriju, tko još danas clocka memoriju na mid range pločama?)

- Maksimalni TDP CPU-a: 140W, spominje se AM3+ podrška, ali tek na PRO verziji ploče piše da podržava X8 BD-a, čudno

- Posebnosti: Dual Intelligent Processors, TurboV, MemOK!

 

Pozitivno:

- Raspareni DIMM slotovi

- 4+2 fazna ploča, dakle OC-eri memorija će doći na svoje.

- MemOK! tipka, automatski će podesiti memorijsku frekvenciju i latencije ako poznaje memoriju iz baze podataka u BIOS-u, ali ne može zamjeniti Memtest86+

- To je ASUS, i zato će se prodati

 

Negativno:

- X16/X4 PCI-E propusnost na 970 chipsetu

- Nema SLI, a to je glavna prednost 970 chipseta nad 870 chipsetom

- Malo stariji zvučni čip

- Nema Front USB3.0

- Unlock CPU jezgri je izostao, korisnici AM3 CPU-a će ostati razočarani dok čekaju svog BD-a

- UEFI BIOS se ne sviđa svima

 

Gigabyte ploča:

- Chipset: AMD970/SB950

- Zvučni čip: Realtek ALC889

- PCI-E slotovi: 2x PCI-E X16, način rada je X16/X4, ne postoji opcija za rad u X8/X8 modu (kao i kod ASUS ploče)

- MultiGPU tehnologije: CrossfireX, nema SLI (kao i kod ASUS ploče)

- Broj faza (CPU + RAM): 8+2 (OC-eri će doći na svoje)

- Maksimalni TDP CPU-a: 140W, BD se ne spominje premda će X8 BD sto posto raditi na ovoj ploči

- Posebnosti: DualBIOS (Hybrid EFI), klasični AWARD BIOS look, "Touch BIOS" iz Windows sustava

 

Pozitivno:

- 8+2 fazna regulacija, OC-eri će doći na svoje

- Čak 10 USB konektora na stražnjem panelu plus 2 front USB3.0 konetora (bez front bracketa, podrška samo od novih kućišta)

- AWARD BIOS look za stare korisnike

- Masivno hlađenje na SB-u

- Raspareni DIMM slotovi

 

Negativno:

- X16/X4 PCI-E propusnost na 970 chipsetu (kao i kod ASUS ploče)

- Nema SLI, a to je glavna prednost 970 chipseta nad 870 chipsetom (kao i kod ASUS ploče)

- Malo stariji zvučni čip, ali bolji od ASUS-ovog riješenja

- Front USB3.0 bez front bracketa

- Unlock CPU jezgri je izostao, korisnici AM3 CPU-a će ostati razočarani dok čekaju svog BD-a (kao i kod ASUS ploče)

- AWARD BIOS se ne sviđa svima

 

_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

 

Nakon ove kratke analize mogao bih napraviti dvije kategorije, umjesto Grand Prix-a i Best Buya, stavio bih TopOC MBO i AllInOne Solution MBO.

 

Po specifikacijama koje se vide iz priloženog, Gigabyte ima vjerovatno najbolje OC mogućnosti od svih drugih ploča iz priloga.

No ne budimo kratkovidni, jer nisu bitne samo faze nego i kvaliteta tih faza (MSI 4+1 faze navodno mijenjaju obične faze u omjeru 4:1 zbog frekvencije od 1000MHz naspram 250MHz za klasične VRM-ove).

No s obzirom na sve, Gigabyte će očito ovog ljeta biti hit sa dvije ploče za malo para sa 8+2 faznom regulacijom, jedna 970 a druga 990 chipsetom.

 

TopOC MBO (netestirano, nego po specifikacijama) je Gigabyte.

 

Druga kategorija je "Katica za sve" ploča. Iz priloženog se vidi da ASUS i Gigabyte u tom polju nemaju šanse.

Od izostanka SLI-a, nemogućnost X8/X8 rada, samo dva PCI-E slota za GPU (makar je treći kod ASRock-a X4, ali veseli),

bez bracketa za front USB3.0, Unlocka jezgri (budućnost će reći dali će se BD unlockati), te sitnica koje život znače (X-FAST USB i X-FAST LAN software itd).

 

Po tome AllInOne Solution MBO je svakako ASRock ploča. Nudi više "điđi" od druge dvije ploče zajedno.

Nedostatak je mogući slabiji OC najjačih X8 CPU-a, ali za neOC-ani BD X8 i nekakav CrossFire/SLI setup je svakako odločna solucija.

 

ASUS treba spomenuti da je lijepo od njih što su pokušali. Kupit će ju samo zagriženi fanovi.

PRO izvedba ploče donosi 6+2 regulaciju te većinom sve drugo isto ili slično, i dalje bez SLI-a i X8/X8 načina rada,

pa nije ni vrijedno spomena osim zbog veće tržišne cijene.

 

MSI još nije kod nas predstavio 970 soluciju, ali zato dvije jake 990 ploče.

No vjerovatno će se 970A-G45 uklopiti baš u taj cjenovni rang.

Ukratko, također ima opciju za Unlock CPU-a te isti napredni zvučni čip kao i ASRock,

ali isto tako i 4+1 faznu regulaciju, X16/X4 PCI-E način rada te nema SLI.

Nešto malo bolje od ASUS-a no ništa vrijedno spomena.

 

Nadam se da će ovo nekome bar malo pomoći oko kupnje.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.7.2011 23:35 (Don Kihoty).
Moj PC  
12 0 hvala 12
13 godina
neaktivan
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Nije mi jasno zašto su asus i điđibajt izbacili ACC. Nisam to znao i ova điđibajtova mi je baš pala u očima. Možda u nekom budućem biosu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR
Žuža kaže...

Nije mi jasno zašto su asus i điđibajt izbacili ACC. Nisam to znao i ova điđibajtova mi je baš pala u očima. Možda u nekom budućem biosu.

ACC je izbačen odavno, jer postoji samo u SB710/SB750,

dok ostali SB-i imaju UCC kod ASRocka, a kod drugih proizvođača sličan kod u BIOS-u.

 

Kod GA ploča je unlock u 8xx chipsetima došao u rev2, živi bili pa vidjeli.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
14 godina
protjeran
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Giga 970 nudi otkljucavanje jezgri kao i 990xa, rekao mi je frend koi ima obje ploče samo se ne zove ni ucc ni acc

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR
kokokoko kaže...

Giga 970 nudi otkljucavanje jezgri kao i 990xa, rekao mi je frend koi ima obje ploče samo se ne zove ni ucc ni acc

Nigdje nisu naveli na Web-u.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
16 godina
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Ne kužim zakaj se nekima UEFI Bios ne sviđa, pa to je veliki napredak itekak navigacija ide s Mišem lako i elegantno a može se i normalno ak zatreba kaj drugo uglavnom tu nema problema uopče i to je to.{#}

 

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR
Don Kihoty kaže...
kokokoko kaže...

Giga 970 nudi otkljucavanje jezgri kao i 990xa, rekao mi je frend koi ima obje ploče samo se ne zove ni ucc ni acc

Nigdje nisu naveli na Web-u.

Neznam zasto ali ni za 990 ni za 970 nisu stavili na stranicu ali u manualu i biosu ti pise

14 godina
protjeran
offline
Re: Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR
rambox kaže...

Ne kužim zakaj se nekima UEFI Bios ne sviđa, pa to je veliki napredak itekak navigacija ide s Mišem lako i elegantno a može se i normalno ak zatreba kaj drugo uglavnom tu nema problema uopče i to je to.{#}

 

mah AWARD rulz

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR
A šta se mene tiče može se zvati i ŽNJF. Bitno mi je da mogućnost otključavanja postoji. Iskreno ne vidim razloga zašto bi to izbacili u novijem chipsetu. Znači ipak postoji?
14 godina
protjeran
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Da i imat cete sliku danas, oko 19h posto u 18h kupujem ploču

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Također potvrđujem da "Gigabyte" ima otključavanje jezgri na "990 čipsetu", potvrdio forumaš "strit" koji ima "gigabyte 990xa-ud3"!?

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju bio glup, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Evo ja lovim Điđabajticu, sviđa mi se bolja izvedba regulacije. Sli i Cross mi nisu potrebni, a za zvuk koristim FW M-audio.

trenutno Links 799 hrvatskih vjeverica, a u ADMu 724. nadam se da imaju koji komad na lageru

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kratka usporedba AMD 970 based ploča u HR

Don Kihoty : Zamolio bih te da urediš post GIGABYTE 970A-UD3 ima CPU Unlock opciju,

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice