Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

poruka: 528
|
čitano: 295.420
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

zasto bas g3220, rade uzmi najnoviji g3258(450kn) koji je puno jaci od tog g3220!

dakle ovaj haswell dualac je svijetlosnim godinama ispred tog starog quada!

dakle 90% igara koje su uglavnom gpu bound ce ici bolje na njemu nego na tom q6600!

svakako preporuka a i sam velis da ces poslje uzeti neki i5, tako bi ja napravio da sam ogranicen s lovom i tvojom namjerom za buduci upgrade!

LP

 

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 19:11 (Stjepanj).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...

zasto bas g3220, rade uzmi najnoviji g3258(450kn) koji je puno jaci od tog g3220!

dakle ovaj haswell dualac je svijetlosnim godinama ispred tog starog quada!

dakle 90% igara koje su uglavnom gpu bound ce ici bolje na njemu nego na tom q6600!

svakako preporuka a i sam velis da ces poslje uzeti neki i5, tako bi ja napravio da sam ogranicen s lovom i tvojom namjerom za buduci upgrade!

LP

 

 

Pa ne planiram clockati,a taj g3258 je za overclockere, ako se ne varam da je na stocku jednak g3240 ili sam u krivu?

12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
lobotomac90 kaže...
Stjepanj kaže...

zasto bas g3220, rade uzmi najnoviji g3258(450kn) koji je puno jaci od tog g3220!

dakle ovaj haswell dualac je svijetlosnim godinama ispred tog starog quada!

dakle 90% igara koje su uglavnom gpu bound ce ici bolje na njemu nego na tom q6600!

svakako preporuka a i sam velis da ces poslje uzeti neki i5, tako bi ja napravio da sam ogranicen s lovom i tvojom namjerom za buduci upgrade!

LP

 

 

Pa ne planiram clockati,a taj g3258 je za overclockere, ako se ne varam da je na stocku jednak g3240 ili sam u krivu?

pa kakve veze ima, promjenis samo multiplayer i dobijes "gro" fps-a s njim! i g3240 ima za čak cca 35% slabije jezgre, tako da ne uopce nisu slicni i to je iznimno jako bitno kod dual core procesora!

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
15 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...
lobotomac90 kaže...
Stjepanj kaže...

zasto bas g3220, rade uzmi najnoviji g3258(450kn) koji je puno jaci od tog g3220!

dakle ovaj haswell dualac je svijetlosnim godinama ispred tog starog quada!

dakle 90% igara koje su uglavnom gpu bound ce ici bolje na njemu nego na tom q6600!

svakako preporuka a i sam velis da ces poslje uzeti neki i5, tako bi ja napravio da sam ogranicen s lovom i tvojom namjerom za buduci upgrade!

LP

 

 

Pa ne planiram clockati,a taj g3258 je za overclockere, ako se ne varam da je na stocku jednak g3240 ili sam u krivu?

pa kakve veze ima, promjenis samo multiplayer i dobijes "gro" fps-a s njim! i g3240 ima za čak cca 35% slabije jezgre, tako da ne uopce nisu slicni i to je iznimno jako bitno kod dual core procesora!

 

Jel bi se dao clockati na asrockovoj b85 pro 4 ploči? nju sam planirao uzeti ako se odlučim jer mi cjenovno paše, a i za neki i5 kasnije će biti dobra jer neću ići na K verziju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 19:38 (lobotomac90).
11 godina
online
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...
lobotomac90 kaže...
Stjepanj kaže...

zasto bas g3220, rade uzmi najnoviji g3258(450kn) koji je puno jaci od tog g3220!

dakle ovaj haswell dualac je svijetlosnim godinama ispred tog starog quada!

dakle 90% igara koje su uglavnom gpu bound ce ici bolje na njemu nego na tom q6600!

svakako preporuka a i sam velis da ces poslje uzeti neki i5, tako bi ja napravio da sam ogranicen s lovom i tvojom namjerom za buduci upgrade!

LP

 

 

Pa ne planiram clockati,a taj g3258 je za overclockere, ako se ne varam da je na stocku jednak g3240 ili sam u krivu?

pa kakve veze ima, promjenis samo multiplayer i dobijes "gro" fps-a s njim! i g3240 ima za čak cca 35% slabije jezgre, tako da ne uopce nisu slicni i to je iznimno jako bitno kod dual core procesora!

kakve slabije i jače jezgre, haswell jezgra na istoj brzini jednaka je na bilo kojem pentiumu i bez klokanja taj g3258 jači je za točno 0,1 ghz ili za 3,3 posto

dapače, ta jezgra jednaka je snagom na tom pentiumu i na i5 iste brzine (i3 i i7 imaju ht kao jedinu prednost)

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 19:41 (picajzla0707).
12 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

evo tu si pogledaj malo kako sta:

http://www.tomshardware.com/reviews/pentium-g3258-b81-cheap-overclocking,3888.html

http://techreport.com/review/26735/overclocking-intel-pentium-g3258-anniversary-edition-processor/3

, za doticnu plocu neznam na pamet, proguglaj malo( no posto je b85 vjerujem da moze)

kao sto vidis overklokan je nadjacao i5 2500k i fx 8350 u prezahtjevnom Crysisu 3!{#}

 

picajzla0707 kaj brijes ponovno? to nije isti procesor,

ne blamiraj se!

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 19:45 (Stjepanj).
Moj PC  
2 0 hvala 2
11 godina
online
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
35% jaču jezgru na istoj brzini taj proc nema u odnosu na 5 godina stariju tehnologiju, a ne haswll vs haswell i ako neće klokat razlika je minimalna
12 godina
protjeran
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
picajzla0707 kaže...
35% jaču jezgru na istoj brzini taj proc nema u odnosu na 5 godina stariju tehnologiju, a ne haswll vs haswell i ako neće klokat razlika je minimalna

kolega, brzina u megahercima nema apsolutno nikakve veze s jacinom jezgre, dva odvojena pojma!

q6600 ima brzinu jezgre od cca 900 p.marka, 3240 od 1700 i zadnji haswell refresh g3258 2200 p.marka!

pokreni crysis3 na bilo kojem quadu 775 mozes i na 10ghz s samo 2 jezgre, igru neces moci ni pokrenuti!{#} LP

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...
picajzla0707 kaže...
35% jaču jezgru na istoj brzini taj proc nema u odnosu na 5 godina stariju tehnologiju, a ne haswll vs haswell i ako neće klokat razlika je minimalna

 

pokreni crysis3 na bilo kojem quadu 775 mozes i na 10ghz s samo 2 jezgre, igru neces moci ni pokrenuti!{#} LP

a i ti ga ponekad  pretjeruješ. 

11 godina
online
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...

kolega, brzina u megahercima nema apsolutno nikakve veze s jacinom jezgre, dva odvojena pojma!

q6600 ima brzinu jezgre od cca 900 p.marka, 3240 od 1700 i zadnji haswell refresh g3258 2200 p.marka!

pokreni crysis3 na bilo kojem quadu 775 mozes i na 10ghz s samo 2 jezgre, igru neces moci ni pokrenuti!{#} LP

dakle ti kažeš da procesori iste arhitekture imaju različitu "snagu" neovisno od brzine, odnosno da intel proizvodi neke haswell jezgre koje su jače o drugih na istoj brzini...

to mi je prvi put za čuti

10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
picajzla0707 kaže...

dakle ti kažeš da procesori iste arhitekture imaju različitu "snagu" neovisno od brzine, odnosno da intel proizvodi neke haswell jezgre koje su jače o drugih na istoj brzini...

to mi je prvi put za čuti

Evo ovdje ti pokazuje da g3258 ima otprilike 10% jaču jezgru(možda i malo više), a još je i otključan:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G3240-vs-Intel-G3258

Hejjjjj
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2014 23:21 (Chico12).
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
Stjepanj kaže...
pokreni crysis3 na bilo kojem quadu 775 mozes i na 10ghz s samo 2 jezgre, igru neces moci ni pokrenuti!{#} LP

http://www.tomshardware.com/reviews/ivy-bridge-wolfdale-yorkfield-comparison,3487-10.html

 

Sasvim ok, moraš shvatiti da ima ljudi koji ne boluju od toga da im fraps bude uključen u igranju. Nekom je bitno da igra ide fluidno i da uživa.

Taj q9550 kad se oc na nekih 3.8 i nije toliko loš.

Hejjjjj
11 godina
online
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

ma čekaj malo, taj cpuboss i onaj passmark su stranice s generičkim testovima (ili vi vjerujete da su oni doista odradili realne testove 500 ili više procesora koliko ih imaju na popisu u točno istim uvjetima)...

 

intel je promjenom arhitekture haswella u odnosu na ib dobio na istoj brzini 5-10 posto jači proc, a vi sad tvrdite da unutar iste serije haswella imaju procesore istog ranga (pentiume) čija se snaga razlikuje na istoj brzini za 10 ili kako stjepan tvrdi i 35 posto!!!

 

tko je tu lud

 

 

10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozz forumaši!Jeli kod procesora važan cache memorija ustvari šta je to???Čemu to služi???Možete li mi objasniti??jeli ako ga imam vise jel onda procesor radi brže??'Hvala na odgovorima unprijed!!

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozdrav{#} - jedno pitanje,

jel nebi procesor kod mene u situaciji sa slike trebao radit na 3.8Ghz stalno ?

 

Hvala

101001001
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

ne jer kad nije pod opterecenjem onda smanjuje takt, a samim tim zagrijavanje i potrosnju.

Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Koja je onda razlika između High performance i Balanced profila pod power options - ja sam mislio da High performance drzi proc stalno na 100% ?

101001001
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Pozdrav.. Jel se isplati zamjena sa AMD X2 260 (3.2 GHz, 2 cores) na X4 600e (2.2 GHz, 4 cores). Gledao sam neke testove, ali svi su podjednaki.. Ako uzmem ovaj X4, hoće li računalo biti brže u nekom pogledu, npr. kod igranja nekih složenijih igrica? Smeta li mu niža brzina ili to nije problem? Hvala unaprijed ;)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011
12 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

jel se isplati uzimat athlon ii x4 740 za 520 kn novi ili ima nesto bolje za igre i tak to ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
anonymous_Zg kaže...

jel se isplati uzimat athlon ii x4 740 za 520 kn novi ili ima nesto bolje za igre i tak to ?

 

Posto nije kompatibilan s tvojom plocom racunaj i na to da tribas i plocu kupit
nista mi se neda
12 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
nicky.sl kaže...
anonymous_Zg kaže...

jel se isplati uzimat athlon ii x4 740 za 520 kn novi ili ima nesto bolje za igre i tak to ?

 

Posto nije kompatibilan s tvojom plocom racunaj i na to da tribas i plocu kupit

auu, nisam to ni vidio, a jel znas onda neki proc u toj cijeni da podrzava moju maticnu?

10 godina
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
A koja je maticna koji model ?
nista mi se neda
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Isplati li se za 250-300 KN uzet rabljeni phenom ll x2 550BE?

Covjek koji ga je do sad imao u svojem PCu kaze da je otkljucan u b50 sa stock coolerom?

Dali je to zaista moguce stock coolerom?

Koliko u tom slucaju iznosi onda TDP? S kojim je, takav unlockan, CPU-om usporediv? ako je s precjenjenima phenom ll x4 955 pa nadalje, onda se ovo bolje isplati uzet ili sam u krivu?

10 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

pozdrav. e ovako zanima me razlika između dual core-a i quad-a (znam da su dvojezgreni i četverojezgreni)..... e sad....dali neki quadcore može biti slabiji od nekog dual core-a...(po mojoj logici ne)npr. najslabiji quadcore i najjaći dualcore)...???

i ako već postoji dual koji je jaći što se bolje isplati uzet jaći dual core ili slabiji quad???

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Ovisi za šta se procesor koristi. Recimo imaš 3.2ghz dual core i 2.6 ghz quad core. Ako aplikacija koristi samo 2 jezgre, dual core će bit bolji jer ima dvije brže jezgre, dok će kod quad core-a dvije jezgre radit a dvije; ništa. U slučaju da aplikacija koristi 4 jezgre, quad core će biti bolji, jer naravno sve 4 jezgre će biti iskorištene dok tu dual core naravno ima samo dvije.

Također, quad core će biti bolji u multitaskingu.

No u sadašnje vrijeme većina igara i aplikacija može iskoristiti 4 i više jezgri,mislim da se više uopće ne isplati uzimati dual core koliko god jak bio.

Toni
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Slazem novi komp i treba mi procesor. Primarna svrha bi bilo igranje. Nemogu se odlucit izmedu i5 i i7, ali ovo malo sto sam istrazio upucuje na i5. Procitao sam da igre trenutno

nemaju nikakve koristi od i7 i da je kupnja njega overkill. Mene zanima dali je to istina i ako je hoce li se ista promjenit u vezi toga u blizoj buducnosti(1-2 godine).

Nebo je granica.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mali tutorijal o procesorima (za početnike)
SuperWarrior kaže...

Slazem novi komp i treba mi procesor. Primarna svrha bi bilo igranje. Nemogu se odlucit izmedu i5 i i7, ali ovo malo sto sam istrazio upucuje na i5. Procitao sam da igre trenutno

nemaju nikakve koristi od i7 i da je kupnja njega overkill. Mene zanima dali je to istina i ako je hoce li se ista promjenit u vezi toga u blizoj buducnosti(1-2 godine).

 

Je kazu da je i7 previse i da je i5 sasvim dovoljan i sta je najsmisnije i je dovoljan ZA SADA zato ja kazem ako mogucnosti dopustaju od viska glava ne boli pa uzmi i7
nista mi se neda
11 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Da, i5 je dovoljan za igre ali i7 će ti gurati koju god grafu stviš na njega, ili dvije kad smo kod toga. Ako možeš, i7.

Toni
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Sta mislite o ovom procesoru INTEL Core i5-4690K (3.50GHz,1MB,6MB,88 W,1150)?

Nebo je granica.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Mali tutorijal o procesorima (za početnike)

Sta mislite o ovom procesoru INTEL Core i5-4690K (3.50GHz,1MB,6MB,88 W,1150)?

Nebo je granica.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice