Mcp 97 stupnjeva

poruka: 61
|
čitano: 9.895
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Lazarus Long kaže...
Don Kihoty kaže...

Kažeš da ni jedna komponenta ne može biti hladnija od trenutne temperature zraka?

 

Evo moj prijenosni disk može. Ne znam dali je bitno da bude uključen u USB, ali dok stoji na stolu,

relativno je hladniji od temperature zraka.

  I ja kazem da nijedna komponenta kroz koju tece struja ne moze biti hladnija od temp. sobe zato sto ta komponenta ima el. otpor a rezultat el. otpora je toplina

Prenosni disk kao i svaki predmet u sobi ce poprimiti temperaturu sobe ako je ona dovoljno konstantna ali uglavnom to je spor proces za pasivne predmete

Uopce nije stvar u proizvodnji topline nego fizici. Svi predmeti se prilagođavaju temperaturi njihove okoline, struji li zrak preko njih ili ne to je nebitno, strujanje zraka samo ubrzava prilagođavanje temperature okolini. Staviš kamen u sobu, pušeš u njega sa 15 deltinih 5000rpm ventilatora i ako oni guraju zrak od 20C preko njega taj kamen NE MOŽE past ispod 20 C.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
odjavljen
offline
Mcp 97 stupnjeva

Ne kužim zašto ne bi disk mogao biti hladniji od sobne temperature? Pa meni zimi disk bude 19 C kad aje sobna 25 C,po njemu samo puše jedan 120 mm vent i nalazi se u alumijskoj ladici za diskove.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Pranja kaže...

Ne kužim zašto ne bi disk mogao biti hladniji od sobne temperature? Pa meni zimi disk bude 19 C kad aje sobna 25 C,po njemu samo puše jedan 120 mm vent i nalazi se u alumijskoj ladici za diskove.

  Sada dolazi zima i napravi ovaj pokus:

 

Izmjeri temp. na 2m visine

Izmjeri temp na 2cm visine

 

Dobio si razliku od min. 5 stupnjeva? To je to. Temperatura nije izjednacena u sobi

12 godina
odjavljen
offline
Mcp 97 stupnjeva

Može,izmjerit ću,nema problema.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Pranja kaže...

Ne kužim zašto ne bi disk mogao biti hladniji od sobne temperature? Pa meni zimi disk bude 19 C kad aje sobna 25 C,po njemu samo puše jedan 120 mm vent i nalazi se u alumijskoj ladici za diskove.

Nemoguce, pa razmisli malo logićki. Toplina prelazi s predmeta koji ima višu temperaturu na predmet koji ima nižu temperaturu. SVE DOK SE NE IZJEDNAĆE. Kad se izjednace taj proces prestaje. Pa to su osnove života, jel ucite vi fiziku u školi?

Ventilator je tu samo da ubrza proces izjednacivanja temperature gurajuci zrak sobne temperature preko predmeta koji je topliji od sobne temp. 

 

Sad opet razmisli, ako je predmet 5C hladniji od sobne temp taj ventilator ce se ponašat kao fen kad sušiš kosu. Gurat ce topliji zrak preko predmeta i zagrijavat ga.

 

EDIT: kao što kolega kaže,nije ti temp jednaka u cijeloj sobi. Meni scythe kaze master flat mjeri i usisnu temp između ostalog. Trenutno 27C. guess what, ne postoji komponenta koja je ispod te temp.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2012 14:43 (athlon64).
14 godina
offline
Mcp 97 stupnjeva

O Bože o čemu se ovdje raspravlja. Naravno da komponenta koja se hladi ne može biti hladnija od temperature zraka na intake-u. To što vi mjerite ambijentalnu temperaturu na 1.5 m visine, a komp vam stoji na podu, je razlog takvih devijacija.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
 
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
athlon64 kaže...

Nemoguce, pa razmisli malo logićki. Toplina prelazi s premeta koji ima višu temperaturu na predmet koji ima nižu temperaturu. SVE DOK SE NE IZJEDNAĆE. Kad se izjednace taj proces prestaje. Pa to su osnove života, jel ucite vi fiziku u školi?

Ventilator je tu samo da ubrza proces izjednacivanja temperature gurajuci zrak sobne temperature preko predmeta koji je topliji od sobne temp. 

 

Sad opet razmisli, ako je predmet 5C hladniji od sobne temp taj ventilator ce se ponašat kao fen kad sušiš kosu. Gurat ce topliji zrak preko predmeta i zagrijavat ga.

 

EDIT: kao što kolega kaže,nije ti temp jednaka u cijeloj sobi.

 Ne moraš mi ništa objašnjavati,znam sve to. Ja sam na faxu,ne u školi.

 

Ventilator osim što gura zrak,istovremeno ga i hladi.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
14 godina
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Pranja kaže...

 Ne moraš mi ništa objašnjavati,znam sve to. Ja sam na faxu,ne u školi.

 

Ventilator osim što gura zrak,istovremeno ga i hladi.

Uz dužno poštovanje, očigledno ne znaš, jer lupaš gluposti.

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Pranja kaže...
athlon64 kaže...

Nemoguce, pa razmisli malo logićki. Toplina prelazi s premeta koji ima višu temperaturu na predmet koji ima nižu temperaturu. SVE DOK SE NE IZJEDNAĆE. Kad se izjednace taj proces prestaje. Pa to su osnove života, jel ucite vi fiziku u školi?

Ventilator je tu samo da ubrza proces izjednacivanja temperature gurajuci zrak sobne temperature preko predmeta koji je topliji od sobne temp. 

 

Sad opet razmisli, ako je predmet 5C hladniji od sobne temp taj ventilator ce se ponašat kao fen kad sušiš kosu. Gurat ce topliji zrak preko predmeta i zagrijavat ga.

 

EDIT: kao što kolega kaže,nije ti temp jednaka u cijeloj sobi.

 Ne moraš mi ništa objašnjavati,znam sve to. Ja sam na faxu,ne u školi.

 

Ventilator osim što gura zrak,istovremeno ga i hladi.

Kako misliš hladi ga? Ne hladi ga jer nema nikakv uređaj koji spušta temperaturu, to šta ti imaš dojam da iza ventilatora izlazi hladniji zrak nego na usisu je zato što taj zrak brže oduzima toplinu tvojoj ruci jer se kreće. Ne kaže se bez veze da je gore bit na +10 i buri nego na -10 bez vjetra.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
DamageHigh kaže...
Pranja kaže...

 Ne moraš mi ništa objašnjavati,znam sve to. Ja sam na faxu,ne u školi.

 

Ventilator osim što gura zrak,istovremeno ga i hladi.

Uz dužno poštovanje, očigledno ne znaš, jer lupaš gluposti.

Lupa gluposti je blago rećeno. Da ventilator hladi zrak... Šta sve necu ćut na ovom forumu.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Mcp 97 stupnjeva

Svaka čast athlone, owna si ga. Đaba njemu takav fakultet kad nu šta ne zna..{#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
DamageHigh kaže...

O Bože o čemu se ovdje raspravlja. Naravno da komponenta koja se hladi ne može biti hladnija od temperature zraka na intake-u.

  Ne, ne... odavno smo dokazali to. Sada oftopicarimo i diskutiramo tko ima veci...

Uglavnom ...semantika {#} 

 

Molim da prekinemо sa off-topicom. Osjecam da je Don napravio malo zesci fail i da se posipa pepelom {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2012 14:54 (Lazarus Long).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Penryn kaže...

Svaka čast athlone, owna si ga. Đaba njemu takav fakultet kad nu šta ne zna..{#}

Ako cu bit ponosan sta sam owna nekoga objašnjavajuci mu kako ventilator ne hladi zrak mogu se upucat odma:

 

 

Lazarus: Ajde malo OT-a nece ubit nikoga. Autor je ionako dobio odgovor. A ovde ima ljudi koji pod hitno moraju naucit osnove fizike tako da..

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
protjeran
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Lazarus Long kaže...

 

Molim da prekinemо sa off-topicom. Osjecam da je Don napravio malo zesci fail i da se posipa pepelom {#}

Ok, recimo da je onda kod mene u sobi 26°C kad su mi diskovi 26°C? Termometar je u visini glave,

PC je u visini yaya. 

 

Što bi se reklo, da ja svoje diskove držim na sobnoj temperaturi i preko toga nejdu.

 

I ja sretan.

From all the things I lost, I miss my mind the most...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Don Kihoty kaže...
Lazarus Long kaže...

 

Molim da prekinemо sa off-topicom. Osjecam da je Don napravio malo zesci fail i da se posipa pepelom {#}

Ok, recimo da je onda kod mene u sobi 26°C kad su mi diskovi 26°C? Termometar je u visini glave,

PC je u visini yaya. 

 

Što bi se reklo, da ja svoje diskove držim na sobnoj temperaturi i preko toga nejdu.

 

I ja sretan.

I tu mi nešto smrdi jer greenovi ipak proizvode ne toliko malo topline. Ali dobro,kuciste i vent koji puše na njih. Moglo bi ih se drzat u tim granicama.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
odjavljen
offline
Mcp 97 stupnjeva

Proučite pojmove kinetičke i potencijalne energije.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva

Ali..... sada zalazimu u filozofiranje. Hajmo probati vulgarizirati sve ovo sa banalnim primjerom....

 

Imamo procesor koji ima TDP od 65W koji nehladen vrlo brzo dostize TjMax od 100 celzija! Cilj je ohladiti ga! Stavljamo pasivan hladnjak..nema venta jos. Procesor ce poceti predavati toplinu hladnjaku.

Hladnjak je u kucistu.

Hladnjak pocinje predavati svoju toplinu u okolni zrak koji je se ne krece. Temperatura se spustila na 80 celzija.....

Rezultat ovoga je vrlo neucinkovito hladenje ali ipak... hladnjak predaje toplinu na zrak. Kako da povecamo efikasnost? Stavljamo ventilator koji ce puhati zrak na hladnjak.

I tako dolazimo do razresenja ove misterije...zrak koji "udara" u hladnjak je hladnji a shodno time nas hladnjak pocinje hladiti procesor koji sad ima 50 stupnjeva a ako bas zelite i zrak izvan kucista ce biti topliji zbog ovoga.

 

To je to! I ja zelim da bude drukacije ali sa ovim zakonima fizike ne moze. I da se radi o vodenom hladenju princip je isti   procesor > toplina > voda > radijator > zrak > visak topline vanka

14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Pranja kaže...

Proučite pojmove kinetičke i potencijalne energije.

Prouci ti knjigu iz fizike za 8. razred.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Lazarus Long kaže...

Ali..... sada zalazimu u filozofiranje. Hajmo probati vulgarizirati sve ovo sa banalnim primjerom....

 

Imamo procesor koji ima TDP od 65W koji nehladen vrlo brzo dostize TjMax od 100 celzija! Cilj je ohladiti ga! Stavljamo pasivan hladnjak..nema venta jos. Procesor ce poceti predavati toplinu hladnjaku.

Hladnjak je u kucistu.

Hladnjak pocinje predavati svoju toplinu u okolni zrak koji je se ne krece. Temperatura se spustila na 80 celzija.....

Rezultat ovoga je vrlo neucinkovito hladenje ali ipak... hladnjak predaje toplinu na zrak. Kako da povecamo efikasnost? Stavljamo ventilator koji ce puhati zrak na hladnjak.

I tako dolazimo do razresenja ove misterije...zrak koji "udara" u hladnjak je hladnji a shodno time nas hladnjak pocinje hladiti procesor koji sad ima 50 stupnjeva a ako bas zelite i zrak izvan kucista ce biti topliji zbog ovoga.

 

To je to! I ja zelim da bude drukacije ali sa ovim zakonima fizike ne moze. I da se radi o vodenom hladenju princip je isti   procesor > toplina > voda > radijator > zrak > visak topline vanka

Tocno, vrlo jednostavno si to pojasnio. Ventilator hladi predmet samo dok je dotićni na višoj temp od zraka koji ventilator gura. Međutim ako ti ugasiš taj pc a ventilatori se nastave vrtit, da li to znaci da ce temperatura tog ugašenog cpu-a past ispod sobne? Tj temperature zraka koji ventilatori guraju po hladnjaku koji je na njemu?

 

NE

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
protjeran
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva

Gibanjem fluida oni gube svoju statičku energiju. Dakle voda koja se nalazi u loncu i

ugrijana je na 50°C, ako prestanemo dodavati toplinsku energiju direktno na lonac,

voda će se ohladiti u vremenskom periodu T. Ako tu istu vodu počnemo mješati

mikserom, voda će se brže ohladiti jer gubi svoju energiju.

 

Zrak je isto fluid, po tome, gibanjem zraka, i sam zrak će izgubiti dio energije.

 

U praksi, ljeto, +45°C vani, vjetar puše i imam osjećaj kao da puše 25°C na mene,

a ne zrak ugrijan na 45°C. 

From all the things I lost, I miss my mind the most...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Don Kihoty kaže...

Gibanjem fluida oni gube svoju statičku energiju. Dakle voda koja se nalazi u loncu i

ugrijana je na 50°C, ako prestanemo dodavati toplinsku energiju direktno na lonac,

voda će se ohladiti u vremenskom periodu T. Ako tu istu vodu počnemo mješati

mikserom, voda će se brže ohladiti jer gubi svoju energiju.

 

Zrak je isto fluid, po tome, gibanjem zraka, i sam zrak će izgubiti dio energije.

 

U praksi, ljeto, +45°C vani, vjetar puše i imam osjećaj kao da puše 25°C na mene,

a ne zrak ugrijan na 45°C. 

Tako je, apsolutno tocno, fluidi gibanjem brže predaju svoju toplinu okolini, sve dok im se temperatura ne izjednaci s okolinom. Onda taj proces više ne vrijedi. To je temelj ove rasprave, bez stroja koji proizvodi hladnocu ti ne mozes nista ohladit ispod temperature okoline.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva
Don Kihoty kaže...

Gibanjem fluida oni gube svoju statičku energiju. Dakle voda koja se nalazi u loncu i

ugrijana je na 50°C, ako prestanemo dodavati toplinsku energiju direktno na lonac,

voda će se ohladiti u vremenskom periodu T. Ako tu istu vodu počnemo mješati

mikserom, voda će se brže ohladiti jer gubi svoju energiju.

 

Zrak je isto fluid, po tome, gibanjem zraka, i sam zrak će izgubiti dio energije.

 

U praksi, ljeto, +45°C vani, vjetar puše i imam osjećaj kao da puše 25°C na mene,

a ne zrak ugrijan na 45°C.

  Energija se ne gubi nikad!

12 godina
odjavljen
offline
Mcp 97 stupnjeva

Toplina nastaje random gibanjem i sudaranjem čestica tj. djelovanjem sila među njima. Kada vent povuče te čestice više nema random gibanja i one idu u jednom smjeru čime se gubi toplina nastala njihovim kretanjem.

 

Trebam li možda još nekome pojednostavniti?

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Mcp 97 stupnjeva

Okej

 

Shvatili smo sve. Dosta je off-topica zato sto ovo postaje neukusno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2012 15:25 (Lazarus Long).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Mcp 97 stupnjeva

ako aida kaze da je ok temperatura izmedju 80-90 stupnjeva,onda je sad dobro jer ne prelazi 90 stupnjeva sad kad sam ukljucio ventilator na kucistu

battlelog:kickass1999
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva?
Don Kihoty kaže...

Siguran? Termometar na zidu kaže 28°C, a diskovi 26°C.

 

 

Za unutarnje jezgre procesora se ni ne brinem.

- termometar možda kaže 28, ali ja vidim da disk kaže 27 (ne 26) na slici.. Ako razliku svedemo na RL, termometar (svaki i sonda) ne moraju biti jednako precizni, baždareni.. pa je ponekad različita temp zapravo ista s greškom mjerenja. Uz ljudski faktor (recimo tvrdoglavost) dolazimo i do rasprave o fluidima, prijenosu i disparaciji topline.. -još samo da rješimo crnu rupu i CERNovci ostaju bez posla.

A stvar je samo u nekoj temp MCPa.. koji uopće nije problem, računalo (ako nisam nešto preskočio) RADI.

 

Inače, elektronika 'voli' 'hladnoču, mehanika nešto manje, pogotovo promjene temperature (bilo kakve). Pošto je potrošačka elektronika prilagođena sobnoj temperaturi, nema nikakve koristi spuštati je desetak stupnjeva ispod u slučaju HDDa (mehanika), dok za chipove to može biti OK, sve do tekućeg dušika ili supravodljivosti..

Skraćeno, nepotrebno je hladiti HDD koji ne prelazi 30-40c, ali je Donov sistem pouzdaniji u slučaju dužeg opterećenja (manja šansa da temp skoči iznad tih optimuma), dok ispod sobne (kao što ostatak logičara primjećuje, osim Dona) neće pasti. Tako da je njegov sistem (iz sasvim drugih razloga) OK za trajnost. Manje promjene (prema višoj temp). (žarulja, žarna nit, 99% crkne kod paljenja, promjnena temperature, onaj 1% u samom radu).

- Zato se generalno isplati hladiti elektroniku. .. ali to je samo teorija. Praksa, imaš sreće komponenta radi desetak godina, nemaš sreće i nosiš deset dana staru komponentu u servis.

Tako da možete imati tiše računalo bez hrpe ventova i biti mirni (osim ako ste baksuzi, pa je svejedno).

- Preporuka, kad možete (želite/trebate) pokušajte s pasivnihm hlađenjem. Pogotovo HDD u slučaju da je između guma 'anti-vibracija' ili toolless plastika.. 'drastičnu' razliku desetak stupnjeva se dobije samim kontaktom na lim koji preuzima ulogu pasivnjaka. Ponekad je sam materijal kućišta bitan kao i to da je HDD ušarafljen s obje strane (ne samo strana poklopca), druga strana tad ne dodiruje bok HDDa, manji odvod topline, akumulira se..).

btw, disk iste serije ne mora biti na jednakim postavkama, IBMova fora utils za podešavanje tišine-acoustic ili performanse, ima i WD ali pitanje dali se sadašnje serije diskova mogu podešavati npr Green ili Blue... To direktno povezano s temperaturom.

edit: provjera, ST onemogućio 2008. WD onemogućio 2011. podešavanje AAM. Vjerojatno se to više ne može podešavati. (tj. to je vjerojatno razlika između tvorničkih postavki green-blue-black).

 

SB kao u ovom slučaju, 90+c mi se čini previše, jer je bitan za stabilnost, transfer periferije. Postoji realna šansa da je loše očtavanje senzora, prst metodom zaključiti dali je iznad 72c (opeklina)... ili lažna uzbuna. (... pošto radi stabilno).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva?
ihush kaže...

  Vjerojatno se to više ne može podešavati. (tj. to je vjerojatno razlika između tvorničkih postavki green-blue-black).

 

SB kao u ovom slučaju, 90+c mi se čini previše, jer je bitan za stabilnost, transfer periferije. Postoji realna šansa da je loše očtavanje senzora, prst metodom zaključiti dali je iznad 72c (opeklina)... ili lažna uzbuna. (... pošto radi stabilno).

  Moze se jos stelati AAM ili bar tako veli HD Tune Pro

 

Inace sto se tice senzora:

Where to connect an external temperature sensor to a Serial ATA or EIDE hard drive 

 

Many WD EIDE and Serial ATA hard drives have an internal temperature sensor located inside the drive casing (indicated with a red circle in the picture below). An external temperature sensor should be placed as close to this point (on the external casing) as possible for a correct temperature reading.

 

 

15 godina
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva?
Lazarus Long kaže...
..

  Moze se jos stelati AAM ili bar tako veli HD Tune Pro

..

.. An external temperature sensor should be placed as close to this point (on the external casing) as possible for a correct temperature reading.

   

- pitanje dali ima efekta (što kaže test..?), od 1TB serije, 2011. onemogućeno (možda od AFT serije, dali je na novijim diskovima omogućeno..). btw, nekako mi je IBMov DST DOS tools uvjerljiviji, svi koriste IBMove licence..

u ovom kontekstu je samo kao primjer mogućih različitih temperatura 'istog' diska (i svi ostali parametri mogu biti identični), kao disk koji zbog previše smeća ili premalo RAMa konstantno radi i ima par stupnjeva višu temperaturu, zapravo jednaku ali više rada=viša temp. Još više kad dodamo sonde, sama preciznost mjerenja (kalibracije, pogrešno očitavanje ili kašnjenje).

 

- Za HDD je 'prst senzor' neefikasna metoda, obično nije dovoljno vruć da bi približno zaključili dali je pročitana temperatura približno točna npr CPU-VGA (pa i SB), 30-60-90 C stupnjeva je lako prepoznati dok 30-35-40 teško osim precizniom instrumentom.

 

- prečesto se zaboravlja da je kućište HDDa zapravo pasivni hladnjak. Svakom hladnjaku je primarno odvođenje temp. što dalje od izvora (kolokvijalno, onog što hladimo). Upravo metal odlično provodi temperaturu (pa su svi hladnjaci od metala), dok je zrak vlo loš, ali posljednji u lancu i jeftin (cooler u odnosu na cijenu metala) i lagan, menje dimenzije. Zrak ima malu kapacitivnost, povećava se količinom zraka, tj protokom. Tomu služi ventilator i osnovna oznaka je protok u cm3 kao i buka (i RPM). Ako troši struju (indirektno i zagrijava) bučan, dok je ponekad dovoljno samo pravilno postaviti HDD u kućište, tj iskoristiti metal kućišta za odvodnju topline. Ipak, preporuka je odabrati kućište koje sprijeda ima ventilator (spor, tih) koji lagano gura zrak upravo preko HDDa tj tog dijela metala-kućišta prema stražnjoj strani. Tad je dobar prirodni protok zraka (dimnjak) dok komponentama koje su iza (CPU-VGA) to ne smeta (zanemarivo) jer su daleko toplije kod opterećenja, jedanko im pomaže strujanje koje ispuhuje zrak iza kao i dobar kable managment (sad već sporedno jer nema flat-širokih kablea starih PATA HDDova i FDDa).

 

Najgora situacija za HDD je plastično kućište, npr ext. HDD ili sjetite se  starih izmjenjivih ladica za HDD. Plastika je izolator, disk se u takvoj kutiji 'skuha'. Dok takav HDD na stolu radi normalno ili postavljenjem npr alu ploče (ili alu kućišta) na njega dobijamo cca 5-10 c nižu temp. Samo kao demonstracija kako je 'lako' imati dovoljno dobro, efikasno, jeftino, tiho, nepokvarljivo hlađenje. Jednako tako neki notebookovi-laptopovi imaju konstrukcijski problem (aluminijski Mac)... i vruće krilo ili znojne dlanove kao rezultat ili skuhani disk.

 

- Samo kao podsjetnik/objašnjenje da nisu sami diskovi krivi za kvarove, jer su zapravo jednaki. Ozbiljnih razlika nema, sad više ni nema formalno različitih proizvođača. Svi HDDovi su 99% jednaki.

- Ponekad su hladnjaci (finovi) od nekih čudnih (jeftinih) legura, štedi se bakar i aluminij, tko zna što se stavlja, ''možda plastika'', pošto se većina MBO sklapa u istim tvornicama, od istih komponenti, ponekad je serija takva da jednostavno ne odvodi toplinu ili je greška chipseta koji se pregrijava, ... ponekad samo pogrešno očitavanje ili neispravan senzor.

- Sam ventilator nije dobar za hlađenje. Ventilator uvjek služi za 'hlađenje' hladnjaka tj izmjenu temp s okolnim zrakom. Nema modela koji bi npr puhao direktno na CPU, nije dovoljno efikasan dok se ne poveča površina. Taj dio obavlja metal ili heatpipe, tekućina. Ventilator je višak, nužno (jeftinije) zlo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva?
ihush kaže...

 

- Za HDD je 'prst senzor' neefikasna metoda, obično nije dovoljno vruć da bi približno zaključili dali je pročitana temperatura približno točna npr CPU-VGA (pa i SB),  30-60-90 C stupnjeva  je lako prepoznati dok 30-35-40 teško osim precizniom instrumentom.

 

- prečesto se zaboravlja da je kućište HDDa zapravo pasivni hladnjak. Svakom hladnjaku je primarno odvođenje temp. što dalje od izvora (kolokvijalno, onog što hladimo). Upravo metal odlično provodi temperaturu (pa su svi hladnjaci od metala), dok je zrak vlo loš, ali posljednji u lancu i jeftin (cooler u odnosu na cijenu metala) i lagan, menje dimenzije. Zrak ima malu kapacitivnost, povećava se količinom zraka, tj protokom. Tomu služi  ventilator i osnovna oznaka je protok u cm3 kao i buka (i RPM). Ako troši struju (indirektno i zagrijava) bučan, dok je ponekad dovoljno samo pravilno postaviti HDD u kućište, tj iskoristiti metal kućišta za odvodnju topline. Ipak, preporuka je odabrati kućište koje sprijeda ima ventilator (spor, tih) koji lagano gura zrak upravo preko HDDa tj tog dijela metala-kućišta prema stražnjoj strani. Tad je dobar prirodni protok zraka (dimnjak) dok komponentama koje su iza (CPU-VGA) to ne smeta (zanemarivo)  jer su daleko toplije kod opterećenja, jedanko im pomaže strujanje koje ispuhuje zrak iza kao i dobar kable managment (sad već sporedno jer nema flat-širokih kablea starih PATA HDDova i FDDa).

 

Najgora situacija za HDD je plastično kućište, npr ext. HDD ili sjetite se  starih izmjenjivih ladica za HDD. Plastika je izolator, disk se u takvoj kutiji 'skuha'. Dok takav HDD na stolu radi normalno ili postavljenjem npr alu ploče (ili alu kućišta)  na njega dobijamo cca 5-10 c nižu temp. Samo kao demonstracija kako je 'lako' imati dovoljno dobro, efikasno, jeftino, tiho, nepokvarljivo hlađenje. Jednako tako neki notebookovi-laptopovi imaju konstrukcijski problem (aluminijski Mac)... i vruće krilo ili znojne dlanove kao rezultat ili skuhani disk.

 

-  Samo kao podsjetnik/objašnjenje da nisu sami diskovi krivi za kvarove, jer su zapravo jednaki. Ozbiljnih razlika nema, sad više ni nema formalno različitih proizvođača. Svi HDDovi su 99% jednaki.

- Ponekad su hladnjaci (finovi) od nekih čudnih (jeftinih) legura, štedi se bakar i aluminij, tko zna što se stavlja, ''možda plastika'', pošto se većina MBO sklapa u istim tvornicama, od istih komponenti, ponekad je serija takva da jednostavno ne odvodi toplinu ili je greška chipseta koji se pregrijava, ... ponekad samo pogrešno očitavanje ili neispravan senzor.

- Sam ventilator nije dobar za hlađenje. Ventilator uvjek služi za 'hlađenje' hladnjaka tj izmjenu temp s okolnim zrakom. Nema modela koji bi npr puhao direktno na CPU, nije dovoljno efikasan dok se ne poveča površina. Taj dio obavlja metal ili heatpipe, tekućina. Ventilator je višak, nužno (jeftinije) zlo.

Naravno da je "prst-sensor" nepouzdan jer glavna radnja se odvija unutar diska odnosno na motoru i aktuatoru. Ja sam dobio 3-4 stupnja vise kada sam "obesio" HDD unutar kafeza da bi smanjio, kao sto englezi vele, "humming noise"

Radi se o WD Blue kojeg sam utisao tako sto sam ga postavio na gume unutar kafeza. Sada je tih kao WD Green a WD Green je postavljen obicno ali on ionako nema vibracije i ne grije se.

 

Evo zasto se Google iznenadio kada je vrsio analize kvarova na HDD-ima

 

The impact of heavy use and high temperatures on hard disk drive failure may be overstated, says a report by three Google engineers. (na zalost ne mogu se sjetiti originalnog clanka by Google)

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/6376021.stm

 

Ukratko, google kaze da ne vrijede klasicna razmiljanja o temperaturama, power-on/off ciklusima pa cak i vibracijama

 

Evo ga dokument. Demistifikacija i razbijanje klisea o trajnosti HDD-a. Oni nisu pronasli korelaciju izmedu kvarova i duzine zivotnog vijeka diska ali nasli su (vrlo malu doduse) korelaciju izmedu, pazi sad, niske temperature i kvarova. Sto po meni, poznavajuci internu strukturu diska, ima smisla...

PDF

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/research.google.com/mk//archive/disk_failures.pdf

 

i jos

http://storagemojo.com/2007/02/19/googles-disk-failure-experience/

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.10.2012 0:41 (Lazarus Long).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mcp 97 stupnjeva

 Ne moraš mi ništa objašnjavati,znam sve to. Ja sam na faxu,ne u školi.

 

Ventilator osim što gura zrak,istovremeno ga i hladi.

 Stiže zima i hladni dani, taj ventilator što gura zrak, može ga istovremeno i grijati?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice