Vodič kroz matične ploče za početnike izdvojena tema

poruka: 2.016
|
čitano: 692.750
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Funkcionira najnormalnije. Vjerovatno postoji limit kolko fanovas mozes spojiti na jedan header zbog jacine struje koje jedan header moze isporuciti, ali sa dva neces imati nikakvih problema.

 

Imas ih na ebayu lijepih crnih sleeved za 6kn ak se dobro sjecam.

10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Napomena koliko god sigurni bili, pazite kada skidate hladnjak i idete cistit sve. Meni nezz kako traljavo pukao jedan pin na socketu i mora prominit maticnu.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Klincu bi složio 

 

1300x (možda pričekam 2300x)

8GB 3000/3200 DDR4

1060 3GB

 

Kućište, napajanje, monitor, HDD, SSD, .... imam.

 

Dakle koju ploču uz to?

B350 ili A320?

 

Ciljam da bude oko 3000kn. Razlika između ploča nije neka 150, 200kn max

Samo napomena, ne mislim to nadograđivati. Ikada.

Zapravo pitanje je, postoji li razlog zašto kupiti B350 umjesto A320?

 

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 14:55 (filter160).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
filter160 kaže...

Klincu bi složio 

 

1300x (možda pričekam 2300x)

8GB 3000/3200 DDR4

1060 3GB

 

Kućište, napajanje, monitor, HDD, SSD, .... imam.

 

Dakle koju ploču uz to?

B350 ili A320?

 

Ciljam da bude oko 3000kn. Razlika između ploča nije neka 150, 200kn max

Samo napomena, ne mislim to nadograđivati. Ikada.

 

Hvala.

 a320 nemoj uopće razmatrati ni pod razno...

10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

postoji neki dobar razlog zašto? nije da neću poslušati ili se mislim svađati, samo znatiželja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
filter160 kaže...

Klincu bi složio PC

 

Kućište, napajanje, monitor, HDD, SSD, .... imam.

 

Ciljam da bude oko 3000kn.

 i5 8400 + B360M PRO 4 + 16GB RAM 3000MHz = cca 3200kn 

 

EDIT:

 

Aha, trebas sa grafom u budzetu... onda izbaci i5 8400 a ubaci i3 8100, i uzmi 8GB RAM umjeto 16GB

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 15:03 (Lucidius).
10 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

@Lucidius

 

Da, još da je i 1050Ti/1060-3GB u tome :)

 

EDIT: Ma jok, razlika je 500tinjak kuna između 8100 i 1300/2300

 

EDIT2: Hm, zapravo i nije, negdje 200-300.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 15:11 (filter160).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Ja sam vidio da si 1300x stavio, on je kao i3 8100 po cijeni

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Da, i mislio sam... jbg ja gledam nabavne cijene, tam je jeftiniji, a i B350 su jeftinije. Al nije tolka razlika, mislim da cu mozda i na intela.

7 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
filter160 kaže...

postoji neki dobar razlog zašto? nije da neću poslušati ili se mislim svađati, samo znatiželja.

 na a chipsetu nemožeš klokati procesor, a taj ryzen3 neklokan sa grafom ranga 1060 bi bio bottleneck kod neke zahtjevnije CPU igre

8 godina
protjeran
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

B350 i B360 ploce kostaju gotovo jednako, druga stvar je sta sam ja tebi stavio solidnu plocu, a ti bi stavio neku najjeftiniju koju nađes na ryzen-a tu se tih 100-130kn razlike manifestira...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

AB350 Pro4 mi je jeftinija, nažalost ne smijem pisat cijene. Uostalom dat ću AMD-u šansu, samo zato jer me Intel natjero da ih mrzim. Imam 5+ god star proc. Jer stoka nije ništa radila dok je AMD bio down. Tek sad sa 8600k razmišljam o novom kompu.

12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Taj i3 8100 mozes komotno staviti i na H310 plocu tipa ovu tu klik. Jedini problem kod te ploce je sto imas jedan fan header, ali i to se rijesi fan splitterima sa e-baya za 6kn...

8 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
filter160 kaže...

AB350 Pro4 mi je jeftinija, nažalost ne smijem pisat cijene. Uostalom dat ću AMD-u šansu, samo zato jer me Intel natjero da ih mrzim. Imam 5+ god star proc. Jer stoka nije ništa radila dok je AMD bio down. Tek sad sa 8600k razmišljam o novom kompu.

 Te spike meni nisu nikad bile jasne, sta tebe briga tko je sta radio i kako, ti kupujes za svoju lovu ono sta je u kojem trenutku bolje, a i3 8100 em je jaci za igre, em je jaci u radu i multithreadu...

 

Nisi ti crveni Križ nikaritas da dajes nekakve sanse 

 

1300x vs 8100

 

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Ma tako je svejedno koji proc, za igre je bitna "grafa" a u  tom "bađetu" bilo koji proc će tjerati grafu koju bude stavio s obzirom na "keš aka lovu" nema se prostora za neku zvijer.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 17:56 (Smille).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Evo da i ja pocnem sa ucenjem malo i nadam se da cete mi pomoci.

 

Sad se trudim sto vise detalja pronaci na internetu i na stranicama proizvodjaca pa cu vjerojatno u svakoj temi za svaku komponentu nesto pitati s ciljem da sam nesto skuzim i naucim i to koristim u daljnjem zivotu.

Naime, vidim da ima stvarno puno maticnih ploca, no uskoro cu uzimat novi komp (budzet je jos labilan, no nema veze).

 

Ne planiram overclockati, zelim koristiti za normalan gaming i sve ostale stvari tipa browsing, yt, filmovi, office i sl. Planiram coffee lake 1151 socket piknuti.

Cijene se razlikuju po broju PCI-e utora, broju DIMM utora, da li ima m.2 utor, do koliko W podrzava odredjene procesore i sl.

 

Asrock i Gigabyte su najrasprostranjeniji, vidim da tko zeli neku jacu maticnu plocu uzima MSI.

 

Sto znace te oznake uz njihova imena CL, HD3, D2V, DS2, DS3H?

Prema ovom vidim da se isto orijentiraju ljudi pa me zbilja zanima sto znace sve te oznake, zbog cega recimo ista maticna ploca GIGABYTE B360M ima razliku od skoro 100kn zbog tih slova: D2V kao najjeftinija, HD3 srednja i DS3H najskuplja?

 

Unaprijed zahvaljujem!

 

EDIT: vidim sad da su neke microATX a neke ATX, jel to ima nekog znacaja u performansama sto je manja neka ploca ili veca ili je to opet samo da imam vise mjesta na  maticnoj za neke nadogradnje (vise slotova, portova i prikljucaka)?

Kovačić
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.5.2018 9:52 (acmilan2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Kod odabire matične gledaj koji chipset je na njoj, te koji CPU planiraš ubaciti.
Dovoljan ti je i jedan port za GPU ukoliko ne planiraš imati 2 GPUa spojena, nema neke potrebe opterećivati se sa slovima,
Optimizam je nedostatak iskustva.
11 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Ja zelim nauciti, nije sad za mene bitno, nego da znam za dalje. Makar sam istrazivao i uspio vidjeti neke usporedbe, zapravo je stvarno samo do tih utora razlika.

Kovačić
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav.

 

Jel ova MBO ima na sebi grafički čip ili je riječ o tome ako se stavi APU na nju?

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_SPEC.aspx?DetailID=1368&CategoryID=1&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0

http://www.pc-specs.com/mobo/ECS/ECS_A85F2-A_DELUXE_(V1.0)/3053

 

Doduše, u drugom linku stoji V1.0...

 

Hvala.

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Planiram kroz mjesec dva uzeti novu ploču proc, itd... Mislio sam uzeti ASUS MAXIMUS X Hero , ali koliko vidim ima samo z370? Da li postoji z470 verzija ili je 370 zadnja, nije mi baš to jasno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
crash11 kaže...

Planiram kroz mjesec dva uzeti novu ploču proc, itd... Mislio sam uzeti ASUS MAXIMUS X Hero , ali koliko vidim ima samo z370? Da li postoji z470 verzija ili je 370 zadnja, nije mi baš to jasno?

 itko? :)

12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Prvo reci za sto ti komp treba, onda ce biti puno lakse dati neku preporuku. Za sad su samo dostupne z370 ploce i 6/12 procesor tj 8700k, kasnije u godini bi trebali doci 8/12 procesori koji ce ici na z390 ploce, a pitanje je da li ce ici na z370 ploce.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
war3_tft kaže...
Prvo reci za sto ti komp treba, onda ce biti puno lakse dati neku preporuku. Za sad su samo dostupne z370 ploce i 6/12 procesor tj 8700k, kasnije u godini bi trebali doci 8/12 procesori koji ce ici na z390 ploce, a pitanje je da li ce ici na z370 ploce.

 komp uglavnom za gaming tipa wow, ali i ponekad video obrada, design, itd..

 

kad otprilike 8/12 se očekuje? i koja bi mu mogla biti cijena? 

12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Za gaming tipa wow ti ne treba toliko jak cpu.

Za povremenu video obradu ovisi koji program koristis, ako je to primjerice adobe premiere pro onda je i jedan 8600k dovoljan posto konkretno u tom programu je Intel drasticno bolji od ryzena. Ako se radi o nekom drugom programu mozda je bolji izbor ryzen, navedi u kojim programima radis pa ce ti ljudi lakse odgovoriti.

Sto se 8/16 intela tice i z390 ploca tice jos nema niti okvirnog datuma, a kamo li cijena.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
war3_tft kaže...
Za gaming tipa wow ti ne treba toliko jak cpu.

Za povremenu video obradu ovisi koji program koristis, ako je to primjerice adobe premiere pro onda je i jedan 8600k dovoljan posto konkretno u tom programu je Intel drasticno bolji od ryzena. Ako se radi o nekom drugom programu mozda je bolji izbor ryzen, navedi u kojim programima radis pa ce ti ljudi lakse odgovoriti.

Sto se 8/16 intela tice i z390 ploca tice jos nema niti okvirnog datuma, a kamo li cijena.

 znam da ne treba, ali kad već kupujem ako je to blizo htio bi odma kupit top da sam miran 5+ godina, znam da ću bit i sa 8600k, ali ipak bi uzeo najnovije pogotovo ako cijena nije prevelika razlika.

10 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

trenutno imam h310 pa sam mislio prodat to i uzet MBO koji podrzava WIN 7 a da radi sa coffee lake CPUom

 

Jel ima nesto jeftnije da nemoram izdvajat soma kuna za maticnu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozz, jeli je ova matična ploča kvalitetna?

 

GIGABYTE B360M AORUS Gaming 3, socket 1151 v2, DDR4, DVI, HDMI

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
war3_tft kaže...
Za gaming tipa wow ti ne treba toliko jak cpu.

Za povremenu video obradu ovisi koji program koristis, ako je to primjerice adobe premiere pro onda je i jedan 8600k dovoljan posto konkretno u tom programu je Intel drasticno bolji od ryzena. Ako se radi o nekom drugom programu mozda je bolji izbor ryzen, navedi u kojim programima radis pa ce ti ljudi lakse odgovoriti.

Sto se 8/16 intela tice i z390 ploca tice jos nema niti okvirnog datuma, a kamo li cijena.

 Izgleda da bi mogli biti krajem godine Q4/18.

12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.10.2018 6:12 (HrcHC).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Trebam pomoć!

 

Na mojoj matičnoj ploči, Asrock N68 GS4-FX 2.0 , otišao je drugi slot za memoriju. Matična ploča je pod garancijom, išla u servis i pošto nemaju zamjenu odobrili su povrat novca.

 

Uglavnom sada trebam uzeti drugu matičnu. Procesor mi je AMD Phenom IIX6 1055T, dakle AM3+ i imam DDR3 memoriju x 2  Kingston KVR1333D3N9/2G

 

Zasad sam gledala za uzeti:

 

 

1.) Asrock 970 Pro3 R2.0

 

2.) Gigabyte GA-970A-DS3P

 

Kompjuter se koristi samo za surfanje, slušanje muzike, gledanje filmova i uređivanje web stranica. Ništa ekstra, nikakve igrice.

 

Koja je bolja od te dvije matične? 

 

 

Nekako mi je Asrock "draži" jer imam još jednu Asrock u drugom kompjuteru i radi bez problema.

 

Ali želim čuti vaša mišljenja.

 

Hvala!

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice