Da li je C# == Java

poruka: 18
|
čitano: 8.987
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Da li je C# == Java?

Na jednoj drugoj temi o programiranju sam ja ispalio da je C# čista kopija Jave i bio napadnut od strane nekih članova da nemam pojma i slično. Evo otvaram novu temu u kojoj ću pokušat argumentirati zašto je to tako a vi se nadovežite. Koliko ja znam Java je prva izbacila virtualnu mašinu koja joj je omogućila da programer svoj kod pokreće u njoj, a da ona vodi računa o nekim stvarima koje programeru olakšava izradu koda. To još seže u vremena kad je Microsoft kao odgovor izbacio svoju Microsoft Javu i bilo je tu sudskih tužbi i drugog kačenja. Nakon što je Java postala hit, Microsoft je krenuo sa svojom .NET platformom. ako pogledate arhitekturu i način rada .NET-a vidjet ćete da je .NET čisto virtualna mašina. U međuvremenu se Java razvijala i dobila neke nove funkcije kao upravljanje memorijom i ispravila dosta bug-ova. Microsoft je objavio novi jezik C#.

Sad ako malo bolje usporedite kod pisan u oba jezika vidjet ćete da su nevjerojatno slični. Definicija API-a u Javi i C# je skoro identična . Način pisanja koda je identičan i isti program napisan u Javi i C# je skoro pa jednak.

Ja sam nekoliko godina na faksu učio u Microsof VS okolini, najviše C#. Nakon što sam se zaposlio dobio sam jedan manji projekt, manju aplikaciju sa bazom u Javi. Totalno noob, trebalo mi je nekoliko dana da naštiman netbeans i uhvatin konce kako početi sa radom. Nakon toga sam normalno programirao, kao da nikada nisam napustio C#. Tehnika programiranja je ista, način na koji se radi tamo i ovamo je skoro isti, većina imena funkcija ista ili skoro pa ista. Svakin danom sam se sve više čudio kako je jednostavan prijelaz između ova dva jezika. Kasnije sam otkrio J2EE i ostao paf. Microsoft je tek prošlu godinu objavio .NET framework 3.0 koji donosi WCF ( a integriran je 100% tek u VS 2008),  ta tehnologija je najavljivana kao revolucionarna i neznam što. Ali kasnije sam vidio da postoji masu aplikaciju već napisanih u Javi koji obavljaju bez problema one zahtjeve koje WCF tek donosi...

 

Dakako da ta dva jezik imaju razlika, i svojim razvojem iz dana u dan tu prvenstveno mislim na primjene sa drugim tehnologijama poput XML-a, i WCF-a, te razvojem JVM-a .NET-a će se javiti još masu razlika, ali oni su u biti isti, i koriste se za programiranje sličnih problema. Sad kad pogledan da je Java tu bila prije C#, onda mi jednostavno on izgleda kao čista kopija.

Ovo pišem iz osobnog iskustva i prema nekakvom mom osjećaju kod prijelaza... E sad znam da će se javiti masu njih koji će navesti razlike i reći da nemam pojma i da prvo proguglan da sam ovo izbacio bez napisane linije koda, ali slobodno guglajte i navodite razlike...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2008 9:05 (daseparo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java?

Moraš naučiti razliku između dva pojma koja brkaš: "slično" i "kopija". Nisam stručnjak na tom području, ali vjerujem da ćeš pretraživanjem jezične literature uspjeti i pronaći gdje je problem.

 

Nadalje, C# je podosta drugačiji ( i napredniji u nekim stvarima) jezik od Jave (koja je u nekim stvarima naprednija od C#-a).

 

- prva stvar su sistemi nestanja klasa u Javi i C#-u koji su posve drugačiji. Tu je Java bolja u nekim situacijama.

- switch naredba u C#-u je puno bolja jer ne dopušta fall-trough

- definicije klasa u C#-u su puno striktnije i tako smanjuju moguće bugove

- setovi (kolekcije) u Javi nude nešto više mogućnosti

 

ono što Java ima, a C# nema:

- dinamičko učitavanje klasa

- nešto bolji exception handling

 

ono što C# ima, a java nema:

- delegati: bolja solucija za mnoge stvari

- lambda izrazi, funkcijski dizajn i linq (preko lambdi npr kao što ima LISP): vrlo moćna stvar

- anonimne metode

- staticne klase

 

U samom funkcioniranju, C# i Java su vrlo različiti jezici iako imaju donekle sličnu sintaksu.

 

 

Sam C# ima nešto što Java nema: ogromn frejmvork i mogućnost rada s BILO KOJIM jezikom u istom frejmvorku. C#, VB, Java, PHP, Perl, LISP, Python, Fortran... sve to radi na .NET-u i to je jedna ogromna prednost Microsoftovog eko sistema.

 

A što je najbolje, .NET radi i na Linuxu i na Windowsima i radikalno evoluira, što se za Javu baš ne može reći.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
neaktivan
offline
Da li je C# == Java

Zaboravio si spomenuti da se Java može vrtiti praktički na svemu od mobitela do mainframe-a, a na linuxu je ima više nego .net-a.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2008 21:48 (stef).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java

Ima više i Opela po svijetu od Porschea, pa to ne znači da je Opel bolji. Cool

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
neaktivan
offline
Da li je C# == Java

Nek te utješi da kad odeš na bankomat ili platiš nešto plastikom, da se u pozadini vrti Java na mainframe-u ili AIXu. Toliko o zrelosti Jave.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Da li je C# == Java

Jel tebe tješi što se NASA-ina računala vrte na Windowsima? - Ukratko to ništa ne znači.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java
naxeem kaže...

Jel tebe tješi što se NASA-ina računala vrte na Windowsima? - Ukratko to ništa ne znači.

 Offtopic, ali mene to plaši.
Inaće, od ova 2 jezika sam nešto prisniji s .netom, mada je i java jako moćan jezik. Sve je stvar problema kojeg se riješava, i što je za njega prikladnije. Jezike ne biramo mi, već potencijalni poslodavac Smijeh
16 godina
offline
RE: Da li je C# == Java?
naxeem kaže...

Moraš naučiti razliku između dva pojma koja brkaš: "slično" i "kopija". Nisam stručnjak na tom području, ali vjerujem da ćeš pretraživanjem jezične literature uspjeti i pronaći gdje je problem.

 

 Lupetaš bezveze, kažeš da nisi stručnjak i još imaš volje u onoj drugoj temi tvrditi da nisam napisao liniju koda. Kad ja već brkan ta dva pojma, jel ti možeš meni objasniti gdje je ta granica koja razdvaja nešto što je slično od nečega što je kopija. Jel su kineski auti (i drugi proizvodi) slični ili kopija od ostalih auta u svjetskoj industriji? Naravno da C# i Java nisu 100% identični, ali dovoljno su isti da se može tvrditi da je jedan kopirao drugoga. (samo mi nemoj sada tvrditi da je kopija 100% preslika originala jer proizvodi nisu kopiranje papira,slika i sl.).

I još kažeš: "A što je najbolje, .NET radi i na Linuxu i na Windowsima i radikalno evoluira, što se za Javu baš ne može reći.".

Ja tvrdim da .NET na linuxu ne radi ni upola dobro koliko Java na Windowsima, da ne kažem na mobitelima i drugim uređajima gdje ne postoju "embeded" windowsi. Da vidiš da nisam 100% svadljiv Smijeh  slažem se sa onim što sam boldao u tvojo izjavi. Tu imaš pravo da .NET radikalno evoluira za razliku od Jave, ali to u konačnici ne mora značiti previše. Može se uvijek dogoditi nekakav bum koji će neku tehnologiju prilično uzdrmati, iako ti dani u IT -u sve manje dolaze, i sve se više pokušava standardizirati i jaki igrači zauzimaju sve bolje pozicije.
16 godina
offline
RE: Da li je C# == Java?

Zasto je uopce bitno da li je .NET slican Javi?

C# ima sintaksu kao Java koja pak ima "C-oliku" sintaksu.

U cemu je problem ako su slicne tehnologije? A i sto su slicniji, to je lakse upoznati obje tehnologije :)

 

 

A to sto se bankarski sustavi temelje na Javi nista ne govori osim toga da je Java bila "prije". Meni je tako svejedno u cemu je pisan bankomat dokle god ja mogu doci do svog novca sigurno i brzo. Jednako kao i .NET, Java zna biti pain-in-the-ass kada su u pitanju servisi i large-scale distribution systems rjesenja.

 

 

 

Pejsmejker je pisan u ANSI C-u, pa sto? :) Dok radi, kog briga.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.7.2008 7:34 (dado).
16 godina
offline
RE: Da li je C# == Java?
dado kaže...


U cemu je problem ako su slicne tehnologije? A i sto su slicniji, to je lakse upoznati obje tehnologije :)

 

 

Pejsmejker je pisan u ANSI C-u, pa sto? :) Dok radi, kog briga.

Pa kad sam ja rekao da mi je bio relativno lagan prijelaz iz jedne na drugu platformu, dobio sam odgovor da lupetan bezveze i nemam pojma, pa je ovo možda više bilo pokrenuto ono iz inata Smijeh. I namjerno nisam guglao negoo izbacivao iz glave jer mi dosta više onih diskutanata koji nabijaju postove na način da šalju linkove ili prepisuju sa drugih stranica koje su izguglali.

Dobra baza ovo za pejsmeker, bilo bi baza da moraš instalirati win ili Linux i na njega ubaciti virtualnu mašinu pa ga ugraditi :-)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java?

Rekao sam da lupetaš onog trenutka kada si lupetao, ne zbog toga da je bilo lako prijeći na Javu. Napisao si nešto drugo, što je netočno.

Pogledaj malo moje postove, ako te baš zanima, pa vidi. U svakom slučaju, ne prepisujem ništa s nikakvog gugla, već sam ti gugl spomenuo kao metodu kojom ćeš spriječiti lupetanje.

Uostalom, čak činjenica da je gugl dostupan uvećava sramotu za lupetanje, jer osoba koja se zna služiti računalom, prije izjave se mora dobro informirati o materiji da do lupetanja nebi došlo.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
offline
RE: Da li je C# == Java?

O mom lupetanju : u onoj drugoj temi sam napisao da mi je prijelaz bio jednostavan i da kad pogledan kad je na tržište došao c#, a kad Java da je c# čista kopija Jave. Provjeri ako hoćeš. ima par redaka u tom mom postu.

 

A to što ti tvrdiš da se prvo informiran imaš pravo jer nema ničega goreg nego kad netko nešto kategorički tvrdi, a ustvari lupeta(da ne rečen nešto teže) , ali to ne umanjuje činjenicu da danas postoje ljudi koji svoje znanje i svoj ego hrane googlanjem i cijepljenjem nečim što ustvari i ne poznaju dobro a, da je njihovo znanje ustvari krhko i nabacano bez smisla. Glavno da je google tu. A što je na netu velika količina lošeg sadržaja to nekima ne predstavlja problem.

Ja kad programiran neku aplikaciju maskimalno posjećujem dva do tri foruma (jedan do dva za Javu, jedan za reporte) i JAVA API stranicu ,a  za ostalo koristim neke knjige. U tom slučaju mi google i nije od neke pretjerane pomoći već mi ponekad služi da ne pamtim sve linkove koje nemam u bookmarku i često mi bolje pretražuje neke forume od tražilica ugrađenih u same te forume. Tako da me masu članaka i whitepapersa često zna samo zavarat u nekim problemima, a ti članci su hrana većini ljudi na ovom forumu...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java?
a to sto su NASA-ini roveri programirani u javi??

to sam cuo...
16 godina
offline
Da li je C# == Java

glupa tema,

 

puno jezika je isto (odnosno sa svima mozes isto napraviti), razlika je u sintaksi,

a za mnoge je cak i sintaksa ista ili slicna (sve je to c)

 

sta te boli, programiraj u cemu hoces

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java?
daseparo kaže...

O mom lupetanju : u onoj drugoj temi sam napisao da mi je prijelaz bio jednostavan i da kad pogledan kad je na tržište došao c#, a kad Java da je c# čista kopija Jave. Provjeri ako hoćeš. ima par redaka u tom mom postu.

Opet sam podebljao glupost koju si ti (opet) rekao. Jasno ti je gdje griješiš?

A ostatak tvog komentara mi je smiješan, pa nemam što reći.
If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Da li je C# == Java
PaleRider kaže...

glupa tema,

 

puno jezika je isto (odnosno sa svima mozes isto napraviti), razlika je u sintaksi,

a za mnoge je cak i sintaksa ista ili slicna (sve je to c)

 

sta te boli, programiraj u cemu hoces

 za ovo nemam komentara...
16 godina
offline
Da li je C# == Java

Kako ono ide poslovica:

Java je primjer kako programski jezik treba izgledati; java aplikacije su primjer kako aplikacije nesmiju raditi

 

Sjetim se onda poslovnih aplikacija, koje, svaka im cast, rade na svim OS-ovima sa java vm-om, ali se bogme vuku i imaju nestandardno sucelje, pa je usability dosta upitan (naravno ima izuzetaka!)

 

Necu pametovati jer imam jako malo iskustva sa Javom, ali evo kolega do mene je bio dugogodisnji Java programer, sada samnom radi na .net-u (c#) i kaze da mu .net framework jednostavniji (puno organiziraniji nemaspaceovi) i c# ljepsli za raditi. Zajednica je takodzer dosta zivlja, pa je lakse doci do rijesenja nekog problema.

#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Da li je C# == Java

Debelo kasnim na ovu temu,vidim da je manje više sve rečeno. Svala čast autoru na otvaranju teme i argumentiranju svoje izjave. Gugl spomnuh jer nikada nebi očekivao da netko tko je radio u javi i C# napiše da je C# kopija.

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.7.2008 19:42 (PROTECTOR).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice