C# - Problemi i rješenja izdvojena tema

poruka: 2.151
|
čitano: 611.570
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: C# - Problemi i rješenja
Karlokomp kaže...
Za pocetak nema nesto npr besplatno? Ne zelin ulagati tako novac amo rec na slijepo jer prakticki ne znan koliko bi ostao na C# (posli san spreman ulagat tu nema nikakve sumnje) al sad bas na pocetku?..

 Prije svega ništa nije potpuno besplatno, ti možeš preuzeti besplatnu literaturu za bilo koju oblast ali platit ćeš to svojim utrošenim vremenom, ako zalutaš plaćaš veću cijenu. Vidim da nisi siguran što se tiče izbora programskog jezika, to ti je prvi problem koji moraš da riješiš, trebaš odabrat jedan  programski jezik koji ti najviše leži. U mom slučaju to je bio C#, čija sintaksa me jednostavno oduševila, sve mi se činilo puno jednostavnije za povezat i brže za napravit. Nakon što izabreš programski jezik nemoj odustati nakon prve prepreke jer je to velika greška. Ljudi koji par mjeseci uče C, pa  pređu na C++ pa onda malo na C# pa se onda kroz par mjeseci prebace na Javu uglavnom ne završe nigdje. Mijenjanje programskih jezika svakih par mjeseci je suludo. Radi u jednom programskom jeziku par godina pa tek onda razmišljaj o širenju na neke nove. Po meni programiranje se najbolje  uči kroz projekte, za početak postavi sebi neki jednostavan projekat i vremenom povećaji kompleksnost, postavljaj nove izazove i otkrivaj svoje granice.  Vjerovatno si čuo da programeri dosta dobro zarađuju, međutim moj ti je savjet da u programiranje nikad ne ulaziš samo zbog novca, to mora da  voliš, da pristupaš tome strastveno, novac će sigurno doći sa vremenom... "Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life."

14 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Moj stav prema ucenju rogramiranja je da treba poceti u C-u, zatim ici na neki objektni, a nakon toga funkcijski jezik.

Razlog tome je taj da ako krenes s kompleksnijim jezikom, ti zapravo ne kuis sta se događa ispod povrsine pojedine funkcije, a u slucaju ako sve to prodes kroz C, ima pun uvid kako se je koja instrukcija izvrsila.

Daleko od toga da ja to sve znam, ali razumjevanje nekih stvari koje sam prije napravio u C-u mi je puno lakse u kompleksnijim jezicima.

Takoder, nije nemoguce programirati ako neznas sta se u dubini racunal zaprao dogada, ali je svakako veliki plus.

To je uglavnom razlika izmedu ljudi koji poloze tecaj za programera u par mjeseci i ljudi koji 5 godina idu na faks.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.3.2017 15:13 (CroNk3r).
Moj PC  
2 0 hvala 2
7 godina
neaktivan
offline
Re: C# - Problemi i rješenja
Hvala svima na misljenjima!
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

imam jedno pitanje, radim u unity 3d sa c# i naravno moj projekt ima fajlove,

kad udjem u Assets vidim sve skripte koje sam pisao, modeli, teksture

dok unreal engine ima pak file i ne moze se vidjeti pa me zanima kako bi to mogao sakriti ? jer ne zelim da mi neki klinac od 8 god kopa po skriptama, to me uvijek zanimalo kako to sakriti, znam da to ne znaci da netko nece moci do fajlova al ono...

skidao sam neke igrice koje su radjene u tom engineu i vidim sve skriveno...

 

zelim samo malo otezat a ne da moze svako kopati po skriptama

 

pa et ako bi mi mogao netko objasniti

tnx

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.3.2017 17:25 (wcpapir).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: C# - Problemi i rješenja

Kad buildas projket znaci u .apk vise nema tih fileova i ne moze vise nitko kopati po kodu.

7 godina
neaktivan
offline
Re: C# - Problemi i rješenja

ProGuard dolazi s Android sdk i sluzi zastiti apk fajlova.
https://www.guardsquare.com/en/proguard

 

 

U dokumentaciji za Unity imaš objašnjeno kako to uraditi iz Unity-ja:

https://docs.unity3d.com/Manual/protectingcontent.html

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.3.2017 11:43 (112358).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Kako podesiti visinnu pojedinog elementa (reda) u listboxu? Nigdje ne nailazim u opcijama, a ni kako da u kodu podesim?

Naime imam 2 listboxa, prvi se puni iz varijable programski i nikad neznam kolko bude elemenata.

A korisnik prebacuje elemente koje odabere iz prvog listboxa u drugi i tako odabire pojedine elemente.

 I tu mi je visina svakog reda prevelika, bila bi dovoljno da je upola manji, sad mi je nepregledno-

Znači svi redovi jednako visoki, nema mijenjanja

 

hvala

 

[URL="http://goo.gl/KpG4TT"]ANKETA[/URL] o kineskim mobitelima i [URL="http://goo.gl/xLCF5F"]REZULTATI[/URL] ankete
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Ima netko preporuku gdje mogu vježbat klase? uključujući i enum, konstruktore i ostalo...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: C# - Problemi i rješenja
Napravi si account na visualstudio online, tamo odes na benefits i aktiviras si 3 mjeseca pretplate na Pluralsight. Tamo imas odlicnih video tutoriala, definitivno preporuka. Inace se to placa...
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Pozdrav,

trenutno sam student prve godine računarstva i imam iskustva sa Ansi c-om,asemlberom,c#,visual basicom koje sam uglavnom stekao kroz obrazovne ustanove. Ono što mi smeta je što sa svim tim jezicima imam istu razinu znanja tj. na faksu na programiranju 1 i programiranju 2 radimo više manje istu stvar samo u drugom programskom jeziku. Zanima me kako napraviti sljedeći korak da samostalno mogu razviti nešto što se odmiče od konzolnih aplikacija i rješavanja zadataka tipa upiši 10 brojeva i ispiši one proste brojeve koji imaju paran broj znamenaka a ujedno im zbroj znamenaka nije veći od 6 i takve bedastoće. 

Radio sam i sa C# tako da sam upoznat sa objektima i klasama ali i tamo se isto nikako odmaknuti od konzole pa me zanima kako početi sa GUIom(doduše radio sam nešto malo i sa windows formama u visual basicu) ali me zanima nešto što se konkretno primjenjuje u struci i nešto što bi me sutra moglo dočekati na radnom mjestu.

Ako nisi zadovoljan sobom okreči ju ponovno
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: C# - Problemi i rješenja
zelenbic kaže...

Pozdrav,

trenutno sam student prve godine računarstva i imam iskustva sa Ansi c-om,asemlberom,c#,visual basicom koje sam uglavnom stekao kroz obrazovne ustanove. Ono što mi smeta je što sa svim tim jezicima imam istu razinu znanja tj. na faksu na programiranju 1 i programiranju 2 radimo više manje istu stvar samo u drugom programskom jeziku. Zanima me kako napraviti sljedeći korak da samostalno mogu razviti nešto što se odmiče od konzolnih aplikacija i rješavanja zadataka tipa upiši 10 brojeva i ispiši one proste brojeve koji imaju paran broj znamenaka a ujedno im zbroj znamenaka nije veći od 6 i takve bedastoće. 

Radio sam i sa C# tako da sam upoznat sa objektima i klasama ali i tamo se isto nikako odmaknuti od konzole pa me zanima kako početi sa GUIom(doduše radio sam nešto malo i sa windows formama u visual basicu) ali me zanima nešto što se konkretno primjenjuje u struci i nešto što bi me sutra moglo dočekati na radnom mjestu.

U struci trenutno to izgleda ovako (što se tiče .NET-a, jasno):

- desktop: WPFMVVM (zaboravi na WinForms) te na serveru može biti REST ili SOAP uspomoć WCF-a (potonji je dosta izgubio u popularnosti zadnjih godina)

- web: ASP.NET Web API za REST i nekakav JS framework na klijentu (Angular, React, Ember, ...) - iako se čisti Razor (tzv. "classic" MVC) i dalje dosta koristi no ja ne preferiram da server radi bilo što vezano za renderiranje HTML-a jer za to imho služi klijent (pritom zaboravi na Web Forms ;)

- baza: MS SQL odnosno SQL Server (najčešće, pogotovo jer Entity Framework radi odlično s tim DBMS-om)

- na serverskoj strani se prati DDD za enterprise rješenja (barem gdje ja radim) - tu bih preporučio Scotta Milletta kao autora te proučavanje SOA patterna te kako se oni daju iskoristiti i uklopiti u prije spomenuti DDD (trenutno ne postoji učinkovitiji način modeliranja stvarnih poslovnih sustava i procesa pomoću programskog koda)

 

To je sve što mi trenutno pada na pamet. Sretno!

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2017 5:50 (pr0n_addict).
13 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

*

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2017 16:03 (McSimon).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Trebao bi pomoć oko čitanja jednog XML-a, struktura je sljedeća:

 

<naziv id='test1'>

  <property ime='vlasnik' value='Marko' />

  <property ime='lokacija' value='Zagreb' />

</naziv>

<naziv id='test2'>

  <property ime='vlasnik' value='Ivo' />

  <property ime='lokacija' value='Split' />

</naziv>

<naziv id='test3'>

  <property ime='vlasnik' value='Sanja' />

  <property ime='lokacija' value='Zagreb' />

</naziv>

 

Dobijem tekst iz svakog id-a: test1, test2, test3, ...

Kako dobiti ovu vrijednost value unutar svakog id-a za property ime='vlasnik'?

Znači trebalo bi dobiti nešto ovako:

test1

  marko

test2

  Ivo

test3

  Sanja

 

 

Koristim ovaj kôd za prvi dio:

 

XDocument doc = XDocument.Load(path);
foreach (var t in doc.Descendants("naziv"))
{
   Console.WriteLine(t.Attribute("id").Value);,

}

 

Probao sam s ovime unutar gornjeg foreach-a

 

foreach (var i in doc.Descendants("naziv"))
{
   string word = (string)xdoc.XPathSelectElement("//property[@name='value']").Value;
   Console.WriteLine(word.ToString());
}

 

Ali ne dobijem ništa, budu mi samo praznine. Što radim krivo? Može neka ideja kako to napraviti?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: C# - Problemi i rješenja

Ružno do bola, ali radi. Nisam jako dugo radio sa Xml i znam da ima caka da se učitaju XElementi koji se onda mogu manipulirati Linqom te sve ovo izgleda mnogo ljepše, ali iskreno, prolaze me trnci čim moram taknuti neki XmlDocument i ne da mi se sada tražiti kako to izvesti.

Anyway...

 

var text = System.IO.File.ReadAllText(@"C:\Users\Bukva\Desktop\XmlPrimjer.txt");
var xmlDoc = new XmlDocument();
xmlDoc.LoadXml(text);
var nazivi = xmlDoc.GetElementsByTagName("naziv");

foreach (XmlElement naziv in nazivi)
{
   if (naziv.Attributes != null && naziv.Attributes["id"] != null)
   {
     Console.WriteLine(naziv.Attributes["id"].Value);
     var properties = naziv.GetElementsByTagName("property");
     foreach (XmlElement property in properties)
     {
       if (property.Attributes != null && property.Attributes["ime"] != null && property.Attributes["ime"].Value == "vlasnik")
       {
         Console.WriteLine(string.Format("\t{0}", property.Attributes["value"].Value)); //ovdje treba provjera da Attribute "value" postoji u kolekciji, ako ga nema baciti će NullReferenceException
       }
     }
   }
}
Console.ReadLine();

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Pomoglo mi je ovo tvoje, ali sam našao nešto i na netu koje je slično tvojemu, samo je Linq. A i malo sam trebao drugačije vrijednosti nego što sam napisao u prvom postu...

 

var results =
from package in doc.Descendants("package")
select new
{
   Name = (string)package.Elements("property")
   .Where(x => (string)x.Attribute("ime") == "vlasnik")
   .Attributes("value")
   .FirstOrDefault(),
   Verzion = (string)package.Elements("property")
   .Where(x => (string)x.Attribute("name") == "lokacija")
   .Attributes("value")
   .FirstOrDefault(),
};

 

foreach (var result in results)
{
  Console.WriteLine("Name: {0} =====>>>>>> version: {1}", result.Name, result.Verzion);
}

 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

vidi li itko grešku?

imam abstraktnu klasu Person koju mi nasljeđuje Customer klasa. Problem je što u child klasi ne mogu pristupit varijablama iz parent klase makar su sve varijable public. Moram u child klasi napravit varijablu fullName i dodijelit joj vrijednost Name+Surname

slika

edit: i kada maknem access modifier ispred abstraktne klase ostaje isti problem

Riješeo, falili su mi konstruktori

Ako nisi zadovoljan sobom okreči ju ponovno
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 13:19 (zelenbic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

Ima neki brži način da se pronađe vrijednost x?

Jako je bitna brzina.

 

int[] a1 = new int[256];
int[] a2 = new int[256];
int index;

for(int x = 0; x < 256; x++)
{
   if(a1[x] <= value && a2[x] > value)
   {
     index = x;
     break;
   }
}

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.6.2017 21:51 (Filip77).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: C# - Problemi i rješenja

@Filip77

 

Fićo, frend ovaj problemček bi i mene zanimao kako najbrže doći do kvalitetnog rješenja. 

Nekako mi ovo vuče na vrste sortiranja.

Koliko je meni poznato merge sort je najbrži način sortiranja vremenski gledano, pa bi se moglo sa time probati.

Al' možda griješim.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.TMATIJA1.Leaving or dead, always ahead...
10 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

Ne postoji ultimativni najbrzi sort, vec ovisi o strukturi podataka sa kojima radis; ako se gledaju sve strukture onda je u velikoj vecini slucajeva nabrzi onaj koji je implementiran u samome jeziku. Sta se tice pronalazenja neke vrijednosti ukoliko ces to raditi vise puta onda je najbolje sortirati i napraviti npr. binary search, ali ako samo jednom trebas nesto pronaci onda nema potrebe za sortiranjem vec mozes raditi kako vec i radis.

Moj PC  
2 1 hvala 0
10 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Kroz for petlju punim niz u stilu da korisnik sam upisuje brojeve. Želim kroz try/catch vršiti provjeru da li je korisnik upisao broj ili nešto drugo. Ako je upisao nešto drugo da mu jevi grešku i traži ponovni unos. Npr ako 3. po redu broj pogriješi, da ga ponovno traži unos trećeg broja. Ne znam kako to napraviti. Za sad uspijevam samo da mi vrati petlju na početak i da ide ponovno od unosa prvog broja.

 

Help please! :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: C# - Problemi i rješenja
Azmo kaže...

Kroz for petlju punim niz u stilu da korisnik sam upisuje brojeve. Želim kroz try/catch vršiti provjeru da li je korisnik upisao broj ili nešto drugo. Ako je upisao nešto drugo da mu jevi grešku i traži ponovni unos. Npr ako 3. po redu broj pogriješi, da ga ponovno traži unos trećeg broja. Ne znam kako to napraviti. Za sad uspijevam samo da mi vrati petlju na početak i da ide ponovno od unosa prvog broja.

 

Help please! :)

 probaj sa i--;

Ako nisi zadovoljan sobom okreči ju ponovno
14 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Kao sto kolega kaze i--, ali za takve slucajeve je while puno elegantnije rjesenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

Ne trebaju ni iznimke, ako je parsiranje uspjelo idemo dalje, ako nije ne idemo.

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Diagnostics;
using System.Xml.Linq;
using System.Xml.XPath;

namespace ConsoleApplication4
{
  
   
    class Program
    {
      
        static void Main(string[] args)
        {
            int[] niz = new int[5];
            int broj = 0;
            while(broj < niz.Length)
            {
                bool f = int.TryParse(Console.ReadLine(), out niz[broj]);
                if (f) broj++;
                else Console.WriteLine("Ponovno unesi");
            }
        }
      
    }
}

 
2 0 hvala 1
10 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Super! Hvala! Probat ću! :)

 

Da li me netko može malo uputiti. Do sad sam se igrao samo s konzolnim aplikacijama. ŠTo bi bilo dobro i korisno dalje? Windows forms? Ili nešto drugo? Da imam za pokazati danas sutra kad ću ne neki razgovor. Što se traži?

 

Također, ima li netko prijedlog tutoriala, knjige ili nečega o spajanju s bazama, pohrana i povlaćenje podataka i tome slično?

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja
 
2 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

Radim aplikaciju u windows forms i problem je sljedeći: hoću proslijediti panel iz jedne forme u drugu. Naravno to nije veliki problem samo po sebi, jer sam napravio ovako: (znači pnlMatricaTroskovami je panel kojeg saljem)

    

     FrmPocetniRaspored frmPocetniRaspored = new FrmPocetniRaspored(listaCelija, odabraniPocetniRaspored, pnlMatricaTroskova, brojIshodista, brojOdredista);
     frmPocetniRaspored.ShowDialog();

 

    this.Controls.Add(pnlMatricaTroskova);

 

 

    public partial class FrmPocetniRaspored : Form
    {
        Panel pnlPocetniRaspored;

        public FrmPocetniRaspored(List<Celija> listaCelija, string odabraniPocetniRaspored, Panel pnlMatricaTroskova, int brojIshodista, int brojOdredista)
        {
            InitializeComponent();
            pnlPocetniRaspored = pnlMatricaTroskova;

            ........

        }

 

i tu je pnlMatricaTroskova kojeg si spremam u pnlPocetniRaspored.

 

I sad ja u tom panelu imam labele i textboxeve kojima mjenjam nešto, i kad zatvorim tu drugu formu, napravi se this.Controls.Add(pnlMatricaTroskova); to, ali sve promjene koje sam napravil u toj drugoj formi mi se prenesu na prvu, a to ne želim. Hoću da textboxevi u jednoj formi imaju jedne vrijednosti, a u drugoj neke druge.

Je li to moguće napraviti? Ili moram u drugoj formi napraviti novi panel i dodati mu sve sto ima i onaj u prvoj formi (textboxeve i labele mu dodajem programerski, ovisno koliko ih korisnik zahtjeva, ako to kaj znaci). Hvalaaa :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

,

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.10.2017 18:21 (Cordas).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
C# - Problemi i rješenja

Gdje hostate svoje ASP.NET (MVC) aplikacije? Azure ili nešto drugo?

 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: C# - Problemi i rješenja

AWS - Amazon Web Services na EC2 instanci

8 godina
neaktivan
offline
C# - Problemi i rješenja

Pozz, poceo sam uciti c#, te za ucenje koristim Brackeys video predavanja/lekcije/tutoriale/kako god...

i ovdje sam zapeo  https://www.youtube.com/watch?v=Qs-LAYkp9YU   (prebaci na 13:09).

 

 

Random NumberGenerator = New Random ();

 

ovdje znam da random, jel, daje neki nasumični broj, NumberGenerator je imae koje sam dao Random, ali ne razumijem ovo New Random, čemu to služi?

 

I još ovo 

 

int ResponseIndex = NumberGenerator (1,4);

 

 

Znači, razumijem int ResponseIndex = NumberGenerator, ali zasto moram staviti (1,4), ako koristim switch/break, koji izbacuju odgovore nasumično?

 

 

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice