C++ programi (primjeri)

poruka: 117
|
čitano: 50.188
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)
pitanje

Pozz, ima možda netko programe sa strukturama? Znači, može biti lokalna ili globalna, nema veze. Može biti ugniježdena. Samo mi trebaju neki primjeri. Npr. struktura za neku bazu podataka (popis učenika, njihov JMBG, ime i prezime), kužite kaj va oču reći. Molim vas, ako tko ima takve primjere, pošaljete mi na privatnu poruku ili na  mail iggykezman@net.hr 

Zahvaljujem

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: C++ programi (primjeri)
3mix3 kaže...

Pozz, ima možda netko programe sa strukturama? Znači, može biti lokalna ili globalna, nema veze. Može biti ugniježdena. Samo mi trebaju neki primjeri. Npr. struktura za neku bazu podataka (popis učenika, njihov JMBG, ime i prezime), kužite kaj va oču reći. Molim vas, ako tko ima takve primjere, pošaljete mi na privatnu poruku ili na  mail iggykezman@net.hr 

Zahvaljujem

 Evo npr. ovo:

#include <iostream.h>
#include <string.h>
#define MAXPITANJA 3

struct Pitanje
{
   char pitanje[100];
   char odg1[50];
   char odg2[50];
   char odg3[50];
   int tocan;
};

int main()
{
   struct Pitanje MojePitanje[MAXPITANJA];
   int i, bodovi, odgovor;

   // prvo pitanje
   strcpy(MojePitanje[0].pitanje, "Koliko je 2+2?");
   strcpy(MojePitanje[0].odg1, "5");
   strcpy(MojePitanje[0].odg2, "4");
   strcpy(MojePitanje[0].odg3, "6");
   MojePitanje[0].tocan = 2; // drugo ponuđeno je točno

   // drugo pitanje
   strcpy(MojePitanje[1].pitanje, "A koliko je 2*2?");
   strcpy(MojePitanje[1].odg1, "2");
   strcpy(MojePitanje[1].odg2, "3");
   strcpy(MojePitanje[1].odg3, "4");
   MojePitanje[1].tocan = 3; // treće ponuđeno je točno

   // treće pitanje
   strcpy(MojePitanje[2].pitanje, "Koliko imas godina?");
   strcpy(MojePitanje[2].odg1, "12");
   strcpy(MojePitanje[2].odg2, "25");
   strcpy(MojePitanje[2].odg3, "34");
   MojePitanje[2].tocan = 2; // drugo ponuđeno je točno

   // počni test
   bodovi = 0;
   for(i = 0; i < MAXPITANJA; i++)
   {
      cout << endl << MojePitanje[i].pitanje << endl <<
            "1) " << MojePitanje[i].odg1 << endl <<
            "2) " << MojePitanje[i].odg2 << endl <<
            "3) " << MojePitanje[i].odg3 << endl << endl;
      cout << "Redni broj vaseg odgovora: ";
      cin >> odgovor;
      if(odgovor == MojePitanje[i].tocan)
         bodovi++; // dodaj bod za točan odgovor
      else
         bodovi--; // oduzmi bod za netočan odgovor
   }
   // rezultati
   cout << "Ukupno imate " << bodovi << " bodova.";
   return 0;
}
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.7.2008 10:53 (Tracer).
15 godina
neaktivan
offline
Programiranje mikrokontrolera u C-u, pomoć

Trebam pomoć, moram napisati program u C-u za mikrokontroler uz komentare.

Dal netko bi to znao?

 

Napisati program koji na izlazu P1.1 s periodom od 10 ms generira

pravokutne impulse s mogučnošću promjene odnosa visoko/nisko (duty

cycle) od 0 do 100%. Za tipke UP i DOWN korisititi sistemsku

tipkovnicu. ISpis duty cycle na LCD-u.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje mikrokontrolera u C-u, pomoć

Probaj pogledati ovaj link:

http://es.elfak.ni.ac.yu/Files/Mikrokontroler_AT89S8253_sa_Tajmerom_Intel_82c54,_kao_periferijom,%20Petrovic_Radovan_10052.ppt

v_maxcpp
15 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri), pitanjeeeeee!

Ima li koja knjiga na hr o C++ na hrvatskom osim demistificirani C++? Mršti se

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri), pitanjeeeeee!
tko sam ja? kaže...

Ima li koja knjiga na hr o C++ na hrvatskom osim demistificirani C++? Mršti se

 Tracer je autor dviju (ako se ne varam) knjiga. Nažalost nemam ih (planiram svakako nabaviti,tracer imaš koju viška?Belji se) pa ti nemogu reći kakve su.
Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
15 godina
protjeran
offline
RE: C++ programi (primjeri), pitanjeeeeee!
tko sam ja? kaže...

Ima li koja knjiga na hr o C++ na hrvatskom osim demistificirani C++? Mršti se

 Mogu ti preporučiti svoju knjigu (C++ Analiza i primjena):


a možeš pogledati i kako će izgledati drugo izdanje. Ima i potpuno poglavlje o klasama:



Tracer je autor dviju (ako se ne varam) knjiga. Nažalost nemam ih (planiram svakako nabaviti,tracer imaš koju viška?Belji se) pa ti nemogu reći kakve su.
Vjerovao ili ne, nemam niti jednu. Rodbina i prijatelji su mi "izvukli" oko 50 komada. Sve mi neugodno ići kupiti primjerak za sebe :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.9.2008 23:01 (Tracer).
15 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)

ovdje imaš primjera, to je s CDa od knjige, ja ovo koristim za školu pa da ne nosam CD uploadao sam na svoj site, evo ti link

 

http://www.propalitet.com/skola/pregled/

 

ako hoćeš download toga imaš:

 

http://www.propalitet.com/skola/download/skola.zip

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: C++ programi (primjeri), pitanjeeeeee!

a možeš pogledati i kako će izgledati drugo izdanje. Ima i potpuno poglavlje o klasama:




Ovo izgleda sjajno. Kada će knjiga biti u tisku?
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.9.2008 7:51 (Quantum).
15 godina
protjeran
offline
RE: C++ programi (primjeri), pitanjeeeeee!
Quantum kaže...

a možeš pogledati i kako će izgledati drugo izdanje. Ima i potpuno poglavlje o klasama:




Ovo izgleda sjajno. Kada će knjiga biti u tisku?
 Kroz 2-3 mjeseca. Sad je lektura, pa korektura i onda detaljni prijelom.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje mikrokontrolera u C-u, pomoć

Joj falja vam ljudi :) moram si kupit neku papirnatu :) dosta mi je ovih u pdf-u (a nemam printer :( )

15 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)

@Tracer

 

#include <iostream.h> // zasto stari header? #include <iostream> je tacno.
#include <string.h> // zasto stari header? #include <string> je tacno.
#define MAXPITANJA 3 // zasto ne const int? defines are evil.

 

struct Pitanje
{

   // zasto ne std::string ovdje?
   // ..
};

 

struct Pitanje MojePitanje[MAXPITANJA]; // zasto neuzmes std::vector il std::map ?

 

 

Neznam kako si mogao napisati knjigu za C++ ako vecinom koristis C stuff.

 

http://www.devx.com/tips/Tip/14447

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2009 17:17 (standard).
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
C++ programi (primjeri)

Naravno da sam mogao. Kad ti budeš pisao knjigu onda ju piši kako tebi odgovara. I nije to bezveze tako rađeno već u dogovoru s ljudima koji C++ na fakultetima predaju već godinama tj. kako bi ljudima prelaz iz C-a u C++ bio što jednostavniji.

 

Što se tiče header-a, moja knjiga opisuje rad s Borlandovim (Codegear) C++ prevoditeljem i tamo nije pogrešno koristiti iostream.h umjesto iostream. Iako, zbog kompatibilnosti s ostalim prevoditeljima razmišljam se uvesti upotrebu imenika (namespace), te dodati puno detaljniji rad s standardnom bibliotekom, a tu svakako naglasak staviti na vektorima i listama. Tek u vrijeme izdavanja prvog izdanja se i počeo koristiti takav pristup tako da tad nije bilo vremena.

 

#define MAXPITANJA 3 // zasto ne const int? defines are evil.

 

Ne vidim zašto bi pretprocesorska naredba bila evil. Štoviše, konstanta troši memoriju i nema nikakvu bolju funkciju od ove pretprocesorske naredbe. Uostalom, česta je praksa da se broj elemenata statičkog polja upravo definira pomoću define.

 

struct Pitanje MojePitanje[MAXPITANJA]; // zasto neuzmes std::vector il std::map ?

 

Po samom autoru topica može se zaključiti da je riječ o početniku, i njemu svakako vector ili map za početak ne trebaju. Obična struktura zadovoljava sve njegove potrebe.

 

Ubuduće ako imaš kakvih primjedbi sve ih možeš poslati na zeljko.kovacevic@tvz.hr s punim imenom i prezimenom, a ne da se kao prošli put iza anonimnosti skrivaš pa pljuješ po tuđem radu i trudu. Ubuduće na takve tvoje komentare ne kanim niti odgovarati. Pozdrav

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)

Pises C++ knjigu, nepises knjigu "Prelaz iz C u C++"

 

Ako tamo nije Pogresno koristiti stare outdated stvari onda se treba promjenuti Compiler + IDE. MSVS Express il Code::Blocks je dosta, obadva su dzabe i netreba nista vise. Isto Stroustrup pise u svojoj knjizi da se nekoristi <iostream.h>.

 

http://www.parashift.com/c++-faq-lite/newbie.html

 

29.8

 

 

Baww, jel places. Plač

 

tl;dr use standard.

 
0 1 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
C++ programi (primjeri)

E pa onda ti sebi uzmi Stroustrupa, ili još bolje, napiši svoju knjigu pa ćeš se manje opterećivati drugima Namigiva

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
standard kaže...

Pises C++ knjigu, nepises knjigu "Prelaz iz C u C++"

 

Ako tamo nije Pogresno koristiti stare outdated stvari onda se treba promjenuti Compiler + IDE. MSVS Express il Code::Blocks je dosta, obadva su dzabe i netreba nista vise. Isto Stroustrup pise u svojoj knjizi da se nekoristi <iostream.h>.

 

http://www.parashift.com/c++-faq-lite/newbie.html

 

29.8

 

 

Baww, jel places. Plač

 

tl;dr use standard.

 Također Stroustrup piše u svojoj knjizi da baš i ne voli strukture ali eto mora radi C-a.
A bilo bi lijepo da u bilo kojoj hrvatskoj knjizi i napomene da je to stari standard kao u engleskim verzijama za C++,,jer gotovo sva novija izdanja uopće
ne koriste .h  !
Private
16 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)

Stroustrup ne voli strukture? Lol, otkud ti to?

 

Ako i ima neko posebno privatno mišljenje o strukturama, nije ih iznosio u knjizi (premda nekoliko njegovih primjera koristi stukture). Strukture nisu dobre za OOP dizajn a za to nisu niti namijenjene. I zašto pisati class x {public: ...} ako se može jednostavno struct x {} ? Štioviše, u takvom slučaju struct lijepo naglašava o kakvom se tipu radi (da netko ne očekuje oo apstrakciju kad ugleda naziv strukture).

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
itf4n kaže...

Stroustrup ne voli strukture? Lol, otkud ti to?

 

Ako i ima neko posebno privatno mišljenje o strukturama, nije ih iznosio u knjizi (premda nekoliko njegovih primjera koristi stukture). Strukture nisu dobre za OOP dizajn a za to nisu niti namijenjene. I zašto pisati class x {public: ...} ako se može jednostavno struct x {} ? Štioviše, u takvom slučaju struct lijepo naglašava o kakvom se tipu radi (da netko ne očekuje oo apstrakciju kad ugleda naziv strukture).

 Evo samo jedan njegov točan navod iz knjige a cijelo vrijeme kroz knjigu preferira klase iako koristi strukture ali sve okrene na OOP.

"A s t r u c t is a simple form of a c l a s s (Chapter 10).
For reasons that reach into the prehistory
of C,
"(iz njegove knjige).

Znači u kontekstu mu se baš strukture i ne sviđaju.A rekao sam "baš i ne voli" znači nisam rekao da ne koristi ili mrzi ili izričito ne voli.

Private
16 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)

Evo, kad već hoćeš, citat sa 234. strane:

 

"I usually prefer to use struct for classes that have all data public."

 

Prevedeno, preferira strukture nad klasama u slučaju kad su svi članovi javni. Dakle, strukture su savršeno C++ovski "koncept", koje i sam autor jezika preporuča.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
itf4n kaže...

Evo, kad već hoćeš, citat sa 234. strane:

 

"I usually prefer to use struct for classes that have all data public."

 

Prevedeno, preferira strukture nad klasama u slučaju kad su svi članovi javni. Dakle, strukture su savršeno C++ovski "koncept", koje i sam autor jezika preporuča.

 Ako si čitao dalje na istom primjeru malo dalje komentira :

"In real code, where both the public interface and the implementation details typically are more
extensive than in tutorial examples, I usually prefer the style used for D a t e 3 .
Access specifiers can be used many times in a single class declaration. "

date3 je primjer u knjizi i na kraju okreće na klase.
...ali sad mi je već sasvim svejedno jer očito ima klanova na forumu...ali i C i C++ se preklapaju
a ja preferiram uglavnom C++ sintaksu nego C sintaksu i kad se piše da se to i naglasi.
Iako se i meni "omakne" C sintaksa ali to je povezano,više koristim MS alate gdje sam ne želim stavljati .h zaglavlja.
A u knjigama koje su izdane 2007,2008, o C++ -u ne vole .h zaglavlja baš.Naravno i to ćete pobiti ali mi se ne da
citirati navode gdje govore da je to old style jer opet ima vas više C "nastrojenih" iako i jedan i drugi volim.
Private
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2009 21:30 (Private).
16 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
Private kaže...
itf4n kaže...

Evo, kad već hoćeš, citat sa 234. strane:

 

"I usually prefer to use struct for classes that have all data public."

 

Prevedeno, preferira strukture nad klasama u slučaju kad su svi članovi javni. Dakle, strukture su savršeno C++ovski "koncept", koje i sam autor jezika preporuča.

 Ako si čitao dalje na istom primjeru malo dalje komentira :

"In real code, where both the public interface and the implementation details typically are more
extensive than in tutorial examples, I usually prefer the style used for D a t e 3 .
Access specifiers can be used many times in a single class declaration. "
 
Real code se odnosi na pravu aplikaciju kojoj je dizajn bitniji od onoga što je korišteno u jednostavnom primjeru. Po čemu se jednostavni primjer u knjizi razlikuje od jednostavnog primjera na forumu? Drugim riječima, zar je Tracer trebao dizajnirati klasu od 10ak funkcija i razrađenim sučeljem samo zato kako bi pohranio nekoliko podataka u polje? Naravno da ne. Štoviše, C++ nije striktno OO jezik, pa je potpuno ispravno i C++ovski čak i u pravom kodu koristiti strukture umjesto klasa (dakle, imati sve članovi javne).

I btw, lijepo sam rekao da strukture nisu nešto što bi trebalo igrati ključnu ulogu u OOP aplikacijama - što je i Bjarne rekao u citatu koji si sad dao. Pokušavaš dokazati nešto što sam i sam rekao? Nema potrebe, jer za razliku od tebe, pazim da ne pišem gluposti.
15 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)

Mah sve ok ...piši ti svoj kod kako hočeš ali ne bih volio jednog dana čitati knjige mješajući sintakse C i C++.

Ja ću nastaviti pisati svoje "gluposti" a vi svoje...i tako stalno....

Private
16 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
Private kaže...

Ja ću nastaviti pisati svoje "gluposti" a vi svoje...i tako stalno....

 
Slobodno, samo čitatelje prethodno upozori, kako bi znali što ih čeka.
15 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
itf4n kaže...
Private kaže...

Ja ću nastaviti pisati svoje "gluposti" a vi svoje...i tako stalno....

 
Slobodno, samo čitatelje prethodno upozori, kako bi znali što ih čeka.
 Također....kao da si bez grijeha .........neka se bar upozore svi kad upotrebljavaš C ili C++ .
Jer vidim da vas nekolicina komentira ama baš sve ako nije po volji a kod u biti valja.
Sad je ovo offtopic..evo dosta od mene "gluposti".Trebao bih reći da ste svi u pravu i nagnuti se do
ne znam čega ......
Private
15 godina
protjeran
offline
C++ programi (primjeri)

Ima jedna pjesmica koju smo pjevali u djetinjstvu...


mir mir mir niko nije kriv ava ava ava nitko nije krava

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
Private kaže...
itf4n kaže...
Private kaže...

Ja ću nastaviti pisati svoje "gluposti" a vi svoje...i tako stalno....

 
Slobodno, samo čitatelje prethodno upozori, kako bi znali što ih čeka.
 Također....kao da si bez grijeha .........neka se bar upozore svi kad upotrebljavaš C ili C++ .
Jer vidim da vas nekolicina komentira ama baš sve ako nije po volji a kod u biti valja.
Sad je ovo offtopic..evo dosta od mene "gluposti".Trebao bih reći da ste svi u pravu i nagnuti se do
ne znam čega ......
Naravno da nisam, ali se trudim ispraviti greške, pogotovo kad pokušavam prenjeti znanje drugima.
Pišem isključivo u C++u, sve sličnosti sa Com proizlaze iz činjenice da je C++ baziran na Cu.
Nitko od tebe ne traži da kažeš da nisi u pravu - samo da provjeriš što govoriš. Barem kad objašnjavaš drugima.

14 godina
neaktivan
offline
C++ programi (primjeri)

e jel zna itko mozda kod za zbrajanje stranica u raznostranicnom trokutu? plz ako moze sto prije odgovor...hvala unaprijed!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: C++ programi (primjeri)
XxBrokenCydexX kaže...

e jel zna itko mozda kod za zbrajanje stranica u raznostranicnom trokutu? plz ako moze sto prije odgovor...hvala unaprijed!

Pa ako su a,b,c stranice trokuta, onda opseg tog trokuta (pretpostavljam da to treba) dobiješ sa a+b+c. Ili sam ja krivo shvatio ovo "zbrajanje stranica"

14 godina
neaktivan
offline
RE: C++ programi (primjeri)
Luuka kaže...
XxBrokenCydexX kaže...

e jel zna itko mozda kod za zbrajanje stranica u raznostranicnom trokutu? plz ako moze sto prije odgovor...hvala unaprijed!

Pa ako su a,b,c stranice trokuta, onda opseg tog trokuta (pretpostavljam da to treba) dobiješ sa a+b+c. Ili sam ja krivo shvatio ovo "zbrajanje stranica"

ma profa nam dao zadatak neki... neznam raditi u c++...:S

evo zadatak:

       program koji racuna opseg raznostranicnog trokuta- program u c++

                                                                                        - napraviti algoritam za racunanje opsega

 

i sada bi ja trebala kod neki napisati...

ili tako nesto...

a ja pojma nemam...:S

15 godina
offline
RE: C++ programi (primjeri)

Evo ja ti napišem pseudo kod (možemo to nazvati i algoritmom) :D

 

1. učitamo duljine stranica a,b,c

2. izračunamo opseg, O=a+b+c

3. ispišemo opseg

 

Gotov kod ti neću davat, cilj je da naučiš, ali ovo bi trebalo biti dovoljno. Jedino što ti treba su naredbe za učitavanja i ispisivanje (cin i cout ako je c++, scanf i printf ako se radi od C-u)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice