Sad kad su počela hapšenja ...

poruka: 21
|
čitano: 2.823
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

... možemo zaboraviti da ćemo biti (ako smo ikad i bili) konkurentni zapadu. Zašto ? Pa jer nećemo biti u doticaju s novim tehnologijama, niti ćemo biti u doticaju s znanjem. Konkretnije, nemaju sve tehnologije express verzije (kao Visual Studio ili SQL), a kupnja takvih je za naše standarde suludo skupa. Druga stvar, možemo zaboraviti na znanje u vidu PDF informatičkih knjiga kroz koje možemo naučiti, jer će se i to sankcionirati, a kupnja knjige je opet, za naše standare prilično skupa.

 

Neki bi ovo mogli nazvati ne skupoćom, već ulaganjem koje će se jednog dana isplatiti, međutim budimo realni koliko je nas koji nismo mogli prodati niti jedan softver, niti jednu web aplikaciju, niti jedan dizajn ? Ne zbog informatičkog neznanja, već zbog poslovnog neznanja. Biti programer ili web dizajner ne znači nužno biti osoba koja će znati svoj projekat prezentirati potencijalnom kupcu.

 

I tako, dok će Njemačka, Britanija, SAD idr. zapadne zemlje koje su svojim standardima višestruko jače od nas i nama sličnih zemalja nastaviti svoju dominaciju svijetom, mi ćemo polagano propadati i sve više ćemo prestati biti konkurentni svojim opsegom znanja. A možda će netko u Europi znati cjeniti naše (ne)znanje u Gimpu umjesto Photoshopu, Notepadu++ umjesto Dreamweaveru, SharpDevelop ili VSExpress umjesto Visual Studio 2010 TFS, SQL Express umjesto SQL Server 2008, LINUX s Wineom umjesto Windowsa te Open Office umjesto Office 2010. I tako dalje, i tako dalje.

 

Recimo, da nije pirađiđi softvera nebih se nikad mogao baviti poslom web programera i web dizajnera (i imati relativno uspješnu karijeru). Nastavio bih raditi ono čime sam se bavio   s 18 pa sve do prije 7 godina, pomoćnim poslovima u vidu čišćenja industrijskih pogona, sortiranja i brojanja prljavih ručnika i plahti u hotelu, pranja podova i sagova po kućama, te rada u kafiću kao pomoćno osoblje. A to je kolege, stvarno je*eno nepošteno!

Z-Admin Small Business CMS for ASP.NET - http://www.z-admin.com
Moj PC  
4 7 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Odlična logika!

 

Zato jer smo nesposobni voditi ovu državu i uspjeti na tržištu, treba nam dopusiti da koristimo piratizirani software kako bi bili konkurentni {#}

 

Lulz.

Biti ili mniti svemiropolisno
 
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
Bypass kaže...

Odlična logika!

 

Zato jer smo nesposobni voditi ovu državu i uspjeti na tržištu, treba nam dopusiti da koristimo piratizirani software kako bi bili konkurentni {#}

 

Lulz.

 

nisi shvatio poantu mojeg teksta, ali imaš pravo na svoje mišljenje.

Z-Admin Small Business CMS for ASP.NET - http://www.z-admin.com
12 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Nije piratski software nužno potreban da bi se nečim bavio. U većini slučajeva postoje besplatne verzije tih alata ili besplatna konkurentska rješenja. Druga je stvar što netko forsira rad s najboljim alatima (a to i košta).

 

Primjerice, prava je masa besplatnih baza podataka (MySQL, MSSQL Express..), razvojnih okruženja (SharpDevelop i sl.), čak i Gimp je sasvim ok za neke niže-srednje potrebe. A o editorima neću niti pričati... Može se za sve naći nekakva alternativa ali ljudi su najčešće navikli na rad s jednim alatom (najčešće onim ilegalnim) pa druge niti ne razmatraju.

 

Druga je stvar da se netko time bavi profesionalno. Onda ulaganje u neki profi software se svakako isplati jer to skraćuje razvojno vrijeme i olakšava cijeli razvojni proces.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Glupost!

Kad si već spomenuo Gimp, s njim ćeš napraviti jednako dobar posao kao s Photoshopom, samo ako znaš. A na kraju krajeva, ni u PS-u nisi znao sve odmah nego si učio postepeno. Da si postepeno učio raditi na Gimpu sada bi ti bilo neobično raditi u PS-u.

 

Logika ti ne stoji, jer te ništa neće spriječavati da učiš nove stvari i da unaprijeđuješ sebe kao profesionalca. Ovako kako si ti postavio stvari ispada da bi bez ilegale svi skupa bili pomoćni keramičari.

I used to play a little, but a little wouldn't do it, so the little got more and more.
 
12 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Ma nije baš sve tako crno, knjige nisu skupe, za 300 kn može se kupiti većina njih.

A što se tiče razvojnih alata, i oni najbolji imaju svoje express besplatne verzije, ili se daju besplatne punokrvne verzije studentima ili postoje jeftine starter verzije. A sa tim besplatnim ili jeftinim verzijama može se čovjek potpuno educirati.

"Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo" - rekli su zagorci i bili su u pravu. Ne traba biti pesimist. Kockice su postavljene tako da u trenutku kad ti zatreba punokrvni VS, to je znak da ga možeš i isplatiti, a do tad imaš mogućnost učenja na express verzijama.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 11:58 (Floki).
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
TracerCPP kaže...

Nije piratski software nužno potreban da bi se nečim bavio. U većini slučajeva postoje besplatne verzije tih alata ili besplatna konkurentska rješenja. Druga je stvar što netko forsira rad s najboljim alatima (a to i košta).

 

Primjerice, prava je masa besplatnih baza podataka (MySQL, MSSQL Express..), razvojnih okruženja (SharpDevelop i sl.), čak i Gimp je sasvim ok za neke niže-srednje potrebe. A o editorima neću niti pričati... Može se za sve naći nekakva alternativa ali ljudi su najčešće navikli na rad s jednim alatom (najčešće onim ilegalnim) pa druge niti ne razmatraju.

 

Druga je stvar da se netko time bavi profesionalno. Onda ulaganje u neki profi software se svakako isplati jer to skraćuje razvojno vrijeme i olakšava cijeli razvojni proces.

 

Danny_HR kaže...

Glupost!

Kad si već spomenuo Gimp, s njim ćeš napraviti jednako dobar posao kao s Photoshopom, samo ako znaš. A na kraju krajeva, ni u PS-u nisi znao sve odmah nego si učio postepeno. Da si postepeno učio raditi na Gimpu sada bi ti bilo neobično raditi u PS-u.

 

Logika ti ne stoji, jer te ništa neće spriječavati da učiš nove stvari i da unaprijeđuješ sebe kao profesionalca. Ovako kako si ti postavio stvari ispada da bi bez ilegale svi skupa bili pomoćni keramičari.

 

da li ste vi pročitali moj tekst ?

 

Odite u firmu koja traži asp.net programera, i kažite im da neznate raditi niti u Photoshopu niti u Visual Studiu, ali da ste zato eksperti u Linuxu i Gimpu. I nadajte se da će vas nazvati za posao.

 

Z-Admin Small Business CMS for ASP.NET - http://www.z-admin.com
12 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Ako se traženi posao može napraviti u gimpu ne vidim zašto bi to poslodavcu bio problem. A za Visual Studio sam već napomenuo SharpDevelop da je jako dobar kao alternativa.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
Posebne dokazne radnje se ne mogu provoditi prema osobama koje „skidaju“ i za vlastite potrebe pohranjuju muziku, filmove, fotografije i druga djela zaštićena autorskim pravima. Naime, u cijeni koštanja svih elektroničkih medija (CD-a, DVD-a, USB stickova, eksternih hard diskova) ugrađena je i naknada za zaštitu autorskih prava te se snimanje i reprodukcija za vlastite potrebe ne smatra kaznenim djelom.
16 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

@Zoran

I poslodavci će promijeniti logiku, postupno će i oni shvatiti da je neki skupi software, iskreno rečeno, porez na budale.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 12:11 (Floki).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Sta su pocela hapsenja?

 

Pa i prije je znalo biti uhicenja, to ne znaci da ce sada svima policija poceti upadati u kuce. {#}

- Psiho246
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

Pročitao sam tvoj post i moram priznati da se u potpunosti, ne slažem!!!

 

Po meni je programiranje danas posa koju uz najmanje uloženog novca, ali naravno najviše rada donosi najviše zarade.

 

Danas za programiranje trebaš imati samo dobru volju, nešto logike, malo bolji kompjuter i pristup na internet.

 

MS ima odlične razvojne alate koji su i više nego dovoljni za početnike. A onda kad baš budeš trebao neku Ultimate verziju ti ćeš ju si moć priuštiti jer ćeš već dobrano zarađivati od svog kuckanja po tipkovnici.

 

Također nisi ograničen samo na MS(iako po meni ima daleko najbolje razvojne alate i dokumentaciju), imaš mnoštvo open-source i sl. alternativa, tipa CodeBlocks i sl.

 

Također imaš i MS DreamSpark za studente i BizSpark za mlade poduzetnike, gdje imaš sve pune verzije MS alata potpuno besplatno.

 

Što se tiče literature, tu je situacija još lakša jer imaš dosta knjiga koje su potpuno besplatne, onda hrpa tutoriala, također tu su i još stranice tipa Codeproject i BufferOverflow, a i imaš Amazon gdje možeš za 10-20 $ kupit bilo koju knjigu.

 

Dakle zaključak je da je potrebno samo sjest i radit, te izbaciti balkanski kompleks iz glave i neće bit problem zaraditi na pošten način novce.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 13:01 (Joco55).
Moj PC  
9 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
zoran123456 kaže...

 

Odite u firmu koja traži asp.net programera, i kažite im da neznate raditi niti u Photoshopu niti u Visual Studiu, ali da ste zato eksperti u Linuxu i Gimpu. I nadajte se da će vas nazvati za posao.

 

Zašto bi itko išao u firmu u kojoj traže asp.net programera ako nema pojma o tome?

 

Drugo, postoje tečajevi, dodatno školovanje, besplatni online kursevi, free alternative, express verzije i sve što čovjek poželi ako nešto želi naučiti.

 

Pa kad nauči, zaposli se kao šegrt, ili nočni čuvar, ako mu je tako stalo da si kupi full verziju voljenog software-a, onda će lijepo štedjeti i kupiti si kad tad, ili naučiti na novom poslu.

 

Ti si stvarno uvjerenja da i u zapadnim zemljama običan puk može kupovati taj software kako im se prohtije? U velikoj si onda zabludi.

Biti ili mniti svemiropolisno
14 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
zoran123456 kaže...

 

Odite u firmu koja traži asp.net programera, i kažite im da neznate raditi niti u Photoshopu niti u Visual Studiu, ali da ste zato eksperti u Linuxu i Gimpu. I nadajte se da će vas nazvati za posao.

 

 

Ne slažem se , jer recimo C# možeš učiti kroz druge IDE, plus imaš pravo koristiti VS Express , što je sam po sebi više nego dovoljan za učenje.

Što se tiće GIMP-a mogu reć samo palac gore.

 

TracerCPP kaže...

Ako se traženi posao može napraviti u gimpu ne vidim zašto bi to poslodavcu bio problem. A za Visual Studio sam već napomenuo SharpDevelop da je jako dobar kao alternativa.

 

Upravo tako, mada se s podcrtanim donekle ne slažem, jer ako neki poslodavac ima licencirane PS platforme onda je u najmanju ruku glupo uvjeravat istog kako sve to može raditi i u GIMPu isl.

Inaće ne koristim PS, već GIMP i InkScape i za jedan i drugi alat mogu reć da su odlični.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
zoran123456 kaže...

... možemo zaboraviti da ćemo biti (ako smo ikad i bili) konkurentni zapadu. Zašto ? Pa jer nećemo biti u doticaju s novim tehnologijama, niti ćemo biti u doticaju s znanjem. Konkretnije, nemaju sve tehnologije express verzije (kao Visual Studio ili SQL), a kupnja takvih je za naše standarde suludo skupa. Druga stvar, možemo zaboraviti na znanje u vidu PDF informatičkih knjiga kroz koje možemo naučiti, jer će se i to sankcionirati, a kupnja knjige je opet, za naše standare prilično skupa.

 

Neki bi ovo mogli nazvati ne skupoćom, već ulaganjem koje će se jednog dana isplatiti, međutim budimo realni koliko je nas koji nismo mogli prodati niti jedan softver, niti jednu web aplikaciju, niti jedan dizajn ? Ne zbog informatičkog neznanja, već zbog poslovnog neznanja. Biti programer ili web dizajner ne znači nužno biti osoba koja će znati svoj projekat prezentirati potencijalnom kupcu.

 

I tako, dok će Njemačka, Britanija, SAD idr. zapadne zemlje koje su svojim standardima višestruko jače od nas i nama sličnih zemalja nastaviti svoju dominaciju svijetom, mi ćemo polagano propadati i sve više ćemo prestati biti konkurentni svojim opsegom znanja. A možda će netko u Europi znati cjeniti naše (ne)znanje u Gimpu umjesto Photoshopu, Notepadu++ umjesto Dreamweaveru, SharpDevelop ili VSExpress umjesto Visual Studio 2010 TFS, SQL Express umjesto SQL Server 2008, LINUX s Wineom umjesto Windowsa te Open Office umjesto Office 2010. I tako dalje, i tako dalje.

 

Recimo, da nije pirađiđi softvera nebih se nikad mogao baviti poslom web programera i web dizajnera (i imati relativno uspješnu karijeru). Nastavio bih raditi ono čime sam se bavio   s 18 pa sve do prije 7 godina, pomoćnim poslovima u vidu čišćenja industrijskih pogona, sortiranja i brojanja prljavih ručnika i plahti u hotelu, pranja podova i sagova po kućama, te rada u kafiću kao pomoćno osoblje. A to je kolege, stvarno je*eno nepošteno!

 

 

Tko je jamio je jamio {#}

 

Šalu na stranu , ali nije sve tako crno, dobra strana je ta da postoje Express verzije Microsoftovih alata koje smijete sasvim legalno koristiti besplatno, plus dosta drugih alata koji su isto tako bespaltni.

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
woodgamesfx kaže...
zoran123456 kaže...

... možemo zaboraviti da ćemo biti (ako smo ikad i bili) konkurentni zapadu. Zašto ? Pa jer nećemo biti u doticaju s novim tehnologijama, niti ćemo biti u doticaju s znanjem. Konkretnije, nemaju sve tehnologije express verzije (kao Visual Studio ili SQL), a kupnja takvih je za naše standarde suludo skupa. Druga stvar, možemo zaboraviti na znanje u vidu PDF informatičkih knjiga kroz koje možemo naučiti, jer će se i to sankcionirati, a kupnja knjige je opet, za naše standare prilično skupa.

 

Neki bi ovo mogli nazvati ne skupoćom, već ulaganjem koje će se jednog dana isplatiti, međutim budimo realni koliko je nas koji nismo mogli prodati niti jedan softver, niti jednu web aplikaciju, niti jedan dizajn ? Ne zbog informatičkog neznanja, već zbog poslovnog neznanja. Biti programer ili web dizajner ne znači nužno biti osoba koja će znati svoj projekat prezentirati potencijalnom kupcu.

 

I tako, dok će Njemačka, Britanija, SAD idr. zapadne zemlje koje su svojim standardima višestruko jače od nas i nama sličnih zemalja nastaviti svoju dominaciju svijetom, mi ćemo polagano propadati i sve više ćemo prestati biti konkurentni svojim opsegom znanja. A možda će netko u Europi znati cjeniti naše (ne)znanje u Gimpu umjesto Photoshopu, Notepadu++ umjesto Dreamweaveru, SharpDevelop ili VSExpress umjesto Visual Studio 2010 TFS, SQL Express umjesto SQL Server 2008, LINUX s Wineom umjesto Windowsa te Open Office umjesto Office 2010. I tako dalje, i tako dalje.

 

Recimo, da nije pirađiđi softvera nebih se nikad mogao baviti poslom web programera i web dizajnera (i imati relativno uspješnu karijeru). Nastavio bih raditi ono čime sam se bavio   s 18 pa sve do prije 7 godina, pomoćnim poslovima u vidu čišćenja industrijskih pogona, sortiranja i brojanja prljavih ručnika i plahti u hotelu, pranja podova i sagova po kućama, te rada u kafiću kao pomoćno osoblje. A to je kolege, stvarno je*eno nepošteno!

 

 

Tko je jamio je jamio {#}

 

Šalu na stranu , ali nije sve tako crno, dobra strana je ta da postoje Express verzije Microsoftovih alata koje smijete sasvim legalno koristiti besplatno, plus dosta drugih alata koji su isto tako bespaltni.

 

 

 

 

U vrijeme kad sam ja počinjao s programiranjem, Express verzija nije bilo. Sve se plaćalo i sve je bilo po najmanje 1000 USD.

Osim ako ne misliš na qbasic.

 

 

Z-Admin Small Business CMS for ASP.NET - http://www.z-admin.com
16 godina
online
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
TracerCPP kaže...

Ako se traženi posao može napraviti u gimpu ne vidim zašto bi to poslodavcu bio problem. A za Visual Studio sam već napomenuo SharpDevelop da je jako dobar kao alternativa.

  Kako da ne, sad će poslodavac da ima jednog zaposlenog koji radi u GIMP-u, drugog koji radi u PS-u, trećeg koji radi u nečem svom, svako u različitom formatu... Super za održavanje, super za saradnju između zaposlenih, super kad neko treba da preuzme tuđ projekat zbog bolesti, otkaza itd... Neophodno je da učenici/studenti imaju pristup upravo onim alatima koji su industrijski standard, u suprotnom će, kada se pojave na tržištu rada, zaista biti hendikepirani.

 

Naravno, bilo bi lepo omogućiti im to bez pribegavanja pirateriji. To je pre svega dužnost univerziteta koji studentu moraju da pruže primenljiva znanja, a sa školarinama koje imamo, mislim da stvarno nema izgovora da se to ne radi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2012 15:36 (Ivan(4)).
16 godina
neaktivan
offline
Sad kad su počela hapšenja ...

u zatvorima postoje tecajevi za usavrsavanje na prozvanim aplikacijama.  sve legitimno i pod budnim okom predavaca.. i budnim okom cuvara.   neka se uvede reda. sva negodovanja bez pokrica su suvisna. kao i ovaj razlog...ako nemam PS sa wareza, ostat cu na burzi rada.  osim toga, kao odlican poznavatelj gimpa, bez problema cu se uhodat sa svim alatnim trakama PS-a prvi dan kad mi ga serviras.    ista prica sa libre officeom i sl. 

jedino ne prihvacam cinjenicu,da se pakiraju kaznene prijave, umjesto prekrsajnih.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...

Poslodavcu je bitno da je posao napravljen uz minimalno ulaganja te sigurno neće potrošiti tisuće dolara na VS (bez obzira što je to za nekoga standard) ako taj isti posao može napraviti u nekom besplatnom alatu. Ostali se moraju prilagoditi situaciji i raditi s alatima koji su im dostupni. Takva je situacija u većini manjih firmi a ove veće s vremenom zarade neku lovu pa si imaju za priuštiti VS, PS ili što već. Da nije besplatnih alata neke firme uopće ne bi mogle niti startati s radom jer bi ih ulaganje u software toliko koštalo da bi tu lovu vraćali godinama.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
zoran123456 kaže...
Odite u firmu koja traži asp.net programera, i kažite im da neznate raditi niti u Photoshopu niti u Visual Studiu, ali da ste zato eksperti u Linuxu i Gimpu. I nadajte se da će vas nazvati za posao.

Programer kojem novi IDE predstavlja veliki izazov nije ni zasluzio dobiti taj posao. Ako vec radis s nekim tehnologijama i poznajes terminologiju, sve bi ti trebalo biti manje-vise jasno kada otvoris IDE.

 

Photoshop vec i mogu na neki nacin razumjeti jer je to veoma specifican program kod kojeg sva magija lezi u GUI-u. No, vecina ostalih programa za grafiku u nekoj mjeri kopira photoshop tako da i tu vec imas nekog solidnog predznanja ako prelazis sa nekog drugog programa, plus neke specificnosti vezane uz grafiku su potpuno univerzalne i neovisne o programu.

 

Jedino ako si u poslu sa 3D grafikom mogu se sloziti, jer je glavni besplatni konkurent (Blender) radikalno drukciji (filozofijom i nacinom rada) od svoje komercijalne konkurencije (iako je jednako sposoban komad softvera).

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
15 godina
offline
Re: Sad kad su počela hapšenja ...
Ivan(4) kaže...

 Kako da ne, sad će poslodavac da ima jednog zaposlenog koji radi u GIMP-u, drugog koji radi u PS-u, trećeg koji radi u nečem svom, svako u različitom formatu... Super za održavanje, super za saradnju između zaposlenih, super kad neko treba da preuzme tuđ projekat zbog bolesti, otkaza itd... Neophodno je da učenici/studenti imaju pristup upravo onim alatima koji su industrijski standard, u suprotnom će, kada se pojave na tržištu rada, zaista biti hendikepirani.

 

Naravno, bilo bi lepo omogućiti im to bez pribegavanja pirateriji. To je pre svega dužnost univerziteta koji studentu moraju da pruže primenljiva znanja, a sa školarinama koje imamo, mislim da stvarno nema izgovora da se to ne radi.

To bi bilo katastrofa. Većinom u poduzećima svi imaju jedan te isti razvojni alat. Bar u onome u kojem ja radim (i u onima kojima sam radio i bio). Ako se koristi VS2005 onda ga moraju koristiti svi zaposlenici, a kad se prelazi na višu verziju rade se čak i testiranja i migracije projekata itd. Isto vrijedi i za Eclipse (koji je čak puno felksibilniji po pitanju projekta) itd.

 

A što se tiče studenata. Većina alata koji se odnose na neko određeno područje su dosta slična. Gimp(Paint.NET) slični PS-u, VSExpress(SharpDevelop) slični VS-u, Squirrel sličan TOAD-u itd. Bitno je da zaposlenik zna što radi, kako to napraviti. Uporaba pojedinog alata za dobivanje istog (nekog) efekta se lagano nauči, bitno je da se zna što i kako treba napraviti (a to je skoro pa isto u svakom alatu)

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice