Kako ste počeli s programiranjem?

poruka: 181
|
čitano: 37.686
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli s programiranjem

--------------

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.7.2012 12:00 (naxeem).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ste počeli

Logo -> QBasic -> VBasic -> C -> C++ -> C#

 

Logo je smece. To su nas ucili u osnovnoj skoli u nekom dodatnom predmetu nesto tako.

 

QBasic je dobra stvar, bas da se nauci sto je upoce programiranje, neka osnovna logika i tako, i to preporucam kao pocetak samo ako si do 16g star. Tu se covjek zapravo prvi put nalozi na programiranje a to je valjda najbitnije.

 

VBasic jos vece smece od logo-a : ), z obzirom da nisam bio svjestan C-a, bio je kao prirodan nastavak Basic-a. Ok ok, na .Net platformi to je sve isti qurac kad se skompajlira ali  jezik kao jezik je katastrofa ono za deklarirat int varijablu treba poc u crkvu i zamolit boga da deklarira varijablu kao integer. : ) Mislim ono, cemu upoce danas sluzi Vb?

 

C je C, i tu se treba naucit bas sve i kako cijeli komp radi, od a do ž. cak imat assemblersko povecalo u glavi.

 

C++ je C koji uvodi novi koncept razmisljanja i tim ga cini jos puno mocnijim.

 

Eto to je neki moj timeline i razmisljanja ...

16 godina
moderator
offline
Kako ste počeli

Počeo sam još ko klinac, dobio sam ZX Spectrum +2 - ne onaj na gumice, nego s pravom tastaturom i ugrađenim kazetofonom. Nažalost, kazetofon nije radio, a ja sam bio nestrpljiv, pa sam nabavio knjigu "ZX Spectrum - uvod u rad i programiranje" te još jednu knjigu kojoj su bili sourcevi za igre. Kako mi je bilo ko klincu dosadno, prekucavao sam igru po igru, s time da je prekucavanje trajalo satima, a igranje ukucanom igrom minutama. Onda sam išao eksperimentirati što se događa kad promijenim ovo ili ono, i tako sam se zarazio...

 

Kad je kazetofon bio popravljen, igranje me više uopće nije zanimalo...

 

Sljedeći korak je bio PC - Quick i Turbo Basic, zatim Delphi (šmrc, što je s njim uopće?) i VBScript (ASP), a sada sam na .NET-u (C#) i JavaScriptu.

Domagoj
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ste počeli

Pascal u gimnaziji, onda na faksu C, pa C++, pa Java. Radili smo i neke opskurne jezike za koje je rijetko tko čuo, tipa Erlang, Promela i takva čuda koja se koriste u telekomunikacijskoj industriji. Također, PL/SQL nekaj sitno.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Počeo sam raditi s BASIC-om u osnovnoj.Doma sam nešto sitno eksperimentiral s PASCAL-om.Sad u srednjoj sa C.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ste počeli

U osnovnoj smo nešto sitno Logo, GW basic i Q basic. Od 2. srednje C++, na faxu C, a u slobodno vrijeme (od 3. srednje) PHP i python

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Basic na Orlu u osnovnoj, isti na Commodore-u kao hobi (al prilično kratak hobi, priručnik je bio na njemačkom koji sam manje kužio od Basic-a, a nije mi se dalo tražit štivo po knjižnicama itd.), Pascal u MIOC-u (to su bila vremena)... a na tome je u principu i ostalo. Želja za strukom me odvela na suprotne obale (nisu pjesničke Smijeh)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Turbo Pascal 7.0 doma, na 386 SX (25MHz s ukljucenim turbom!!)....

Sestra je vjezbala zadatke iz skule, a nije htila rec sto i kako! Pa sam onda ja na svoju ruku poce, bez knjiga... Cool

 

I citaj help i modificiraj primjere.......(Cak sam jedanput uspi, a neznam kako, kad sam pisa inline asembler u TP, izbrisat BIOS, a samo sam hti zbrojit dva broja!! Nevinašce)

 

U srednjoj se isto uci pascal, pa sam onda otkri Delphi, pa Kylix, pa sad napokon Turbo Delphi, i jos sam s snjim, nakon 10+ godina....

 

Pokusa sam C, C++, C#, PHP, ali nisa nije ni do kolina Pascal-u....

 

AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA69GM-S2H(F4) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2008 8:20 (AmosSam).
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Kako ste počeli

tamo negdje u osnovnoj skoli sa PC XT (8088, cca 8mhz, 640kb ram, 20mb hdd) na cemu sam mogao pokrenuti samo qbasic i pascal. Napominjem da je to bilo vrijeme 386-ice i ja nisam mogao pokrenuti sve te ljepe igre pa sam morao programirati :(


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

basic->visual basic->c#

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Kako ste počeli

              Počeo sam sa Ruby, pa prešao na C++, pa na C, te sam sada na LOGO-u i znam napraviti kornjaču koja se mičeOsmijeh


Skupljam Kinder-jaja!
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Kako ste počeli s programiranjem
naxeem kaže...

Ubrzo sam Delphi zamijenio Borlandovim C++om i VCL-om jer sam bio pod nekim mladenačkim dojmom da Delphi baš i nije nešto.

Ovo mi bas i nije jasno posto je Delphi zasnovan na VCL-u i VCL je napisan u Delphiju(!), sto znaci da je VCL koji ti koristis u Borlandovom C++ Builderu isti onaj iz Delphija. Hm... Zaista ne znam odakle ti taj mladenacki dojam jer C++Builderom se ne moze nista vise nego Delphijem. Naravno, oni koji rade u C++Builder su u prednosti ako koriste 3rd party DLL-ove posto su sucelja za njih u pravilu napisana u C-u pa ih za Delphi treba prevoditi u Pascal.


Moj put:
  • Logo - rotiranje kornjace u petom razredu osnovne skole u sklopu dodatne nastave (uopce mi nije bilo jasno sto smo mi tada trebali nauciti - uvijek smo se nadali da se ucitelju tada nece dati uciti nas pa da mozemo pri miru igrati Sim City Osmijeh).
  • QBasic - samoinicijativno petljanje po QBasicu, koji mi nikako nije legao zbog groznih ogranicenja, a najvise me iritiralo sto nisam mogao napraviti .exe datoteku (ne sjecam se vise - moguce je da u to vrijeme kod nas jos nije bilo Interneta ili ga je "imao" tek izrazito malon broj ljudi ili samo neke ustanove - pa nisam imao odakle nabaviti QuickBasic - a i da jesam..)
  • Turbo Pascal - otkrio sam ga instaliranog na racunalu u osnovnoj skoli, naucio sam ga nabadanjem po primjerima programa koji su dosli s Turbo Pascalom i njegovom dokumentacijom
  • Clipper - za njega nisam imao nikakvu dokumentaciju, naucio sam ga na temelju izvornog koda jednog knjigovodstevnog programa, dok sam ostale nazive funkcija saznao sam gledanjem u staticne libraryje i onda isprobavanjem argumenata u nadi da cu dobit kakvu korisnu informaciju od kompajlera
  • Nesto malo sam pokusao s Visual Basicom 3, od kojeg sam ubrzo odustao (opet - velika ogranicenja - zaista su bili uzasni ti MS-ovi Basic alati)
  • Delphi - nije bilo tesko iz Turbo Pascala prijeci u Delphi - fenomenalan alat, bio i ostao najbolji RAD
  • C/C++ - nesto malo na prve dvije godine faksa - tek tada sam skuzio pokazivace i pravi smisao OOP-a i sve sto ide s tim pa sam to znanje poceo primjenjivati u Delphiju (i za jedan stari program u Turbo Pascalu)
  • PHP - tek toliko da si mogu odrzavati CMS i forum, ako zatreba - recimo da ga znam citati Smijeh, malo sam prckao i po C#

 

Danas gotovo da i ne programiram, tek toliko da si olaksam neki drugi zadatak.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.2.2008 3:38 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ste počeli s programiranjem
mbaksa kaže...
naxeem kaže...

Ubrzo sam Delphi zamijenio Borlandovim C++om i VCL-om jer sam bio pod nekim mladenačkim dojmom da Delphi baš i nije nešto.

Ovo mi bas i nije jasno posto je Delphi zasnovan na VCL-u i VCL je napisan u Delphiju(!), sto znaci da je VCL koji ti koristis u Borlandovom C++ Builderu isti onaj iz Delphija. Hm... Zaista ne znam odakle ti taj mladenacki dojam jer C++Builderom se ne moze nista vise nego Delphijem. Naravno, oni koji rade u C++Builder su u prednosti ako koriste 3rd party DLL-ove posto su sucelja za njih u pravilu napisana u C-u pa ih za Delphi treba prevoditi u Pascal.
Hehe, baš 'zasnovan'... I Cpp Builder i Delphi koristili su VCL, da. Ono što sam gore rekao je da sam s Delphija (Pascala) prešao na C++ i pritom počeo koristiti VCL.
Kao klinji od 12 godina bilo mi je dosadno stajati na mjestu; taman posla da ću pisati knjigovodstvene aplikacije. Gazio sam naprijed. Ono što mi se tada činilo interesantnim je programiranje igara, pa sam bjesomučno tražio nešto s čim se to može. Delphi mi je došao pod ruku, imao je sintaksu koja mi je bila poznata i odavao je dojam profi alata. Napravio sam neke sitnice u njemu, reda radi, ali sam brzo prešao na isti alat samo za C++ jezik za koji sam čuo da se u njemu rade igre. Delphi u kombinaciji s OpenGL-om bio je jako loše dokumentiran.
Prijelaskom na C++ više sam se igrao time, pa sam počeo petljati i s VCL-om. Napravio nekakve telefonske imenike, kataloge i sl. gluposti. Kako sam prodao videoteci svoj prvi uradak, tako sam se zainteresirao i za nesretni MFC (daleko ružniji i u odnosu na VCL apsolutno grozan komad biblioteke), što me odvuklo na drugu stranu (VStudio)...


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Logo > Qbasic > VBasic > VB .NET > C# > C++

 

Osim njih, znam Brainfuck (:D), ponešto Jave, JavaScripta i Rubya, nešto manje Pythona i to je uglavnom to.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.11.2009 2:13 (itf4n).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ste počeli
itf4n kaže...

Logo > Qbasic > VBasic > VB .NET > C#

 

ne, nema C++ :)

  to je radja,**bes c++ :)))
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

s time da sam znao osnove C-a!

VB.net -> C#

a uz C# i Python.

C++ je težak i katastrofa jezik.

rađe bi  predložio C++/QT što je puno jednostavnije od c++ ili mfc-a.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.2.2008 22:43 (MarkoCro).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Kako ste počeli
MarkoCro kaže...

C++ je težak i katastrofa jezik.

rađe bi  predložio C++/QT što je puno jednostavnije od c++ ili mfc-a.

Brkas frameworkove (razvojna okruzenja) i programski jezik. Namigiva
16 godina
offline
RE: Kako ste počeli s programiranjem

Basic na C64 i nešto malo na Spectrumu, zatim Pascal u srednjoj (MIOC) na prastarim 286icama i x086 Honeywell-ovima, HTML i Visual Basic na faksu (poslovna informatika na Ekonomiji), doma nabadanje po C++ i C# pomalo. Rad u java-i, java script-u, proC-u i SQLj-u u novije vrijeme na poslu Neodlučan    ne znam..   nekak mi je najdraži VB2008 za slagat windows-based aplikacije koje barataju s nekom bazom podataka (može i preko .NET-a pa kao web stranice).

 


Intel Core2 Duo E8400, 4GB OCZ 800, GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4
16 godina
offline
Kako ste počeli

počeo sa php i nisam dalje micao :) možda u dogledno vrijeme nešto i dodam, jer imam želju nešto napraviti koristeći gecko engine & xul

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ste počeli

isto ko i Nix... uletio u PHP na glavu i dalje ni mrd... hahaha

ali  volio  bi  malo  prošvrljat  u  java  kod  ali...  uuughh  ne  ide  haha


eeehhheem...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Logo > Qbasic > VBA > Duga stanka (u međuvremenu petljao sve i svašta (PHP, C, Flash, ASP.NET, Ruby - Ništa ispalo od toga)) > konačno aktivno VB.NET od 2005 i trenutno LINQ i VB9 - novi first class citizen. Smijeh

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Počeo sam u osnovnoj sa Logom i QBasicom.

Nakon toga sam se bacio u "game" development sa GameMakerom i naucio GML, koji se bazira na C# koliko sam razumio.
U međuvremenu sam probao HTML, PHP i Flashov ActionScript.

Sada nemam previše vremena pa se igram s RGSSom i RGSS2 (library za Ruby namijenjen izradi igara) iz RPG Maker serije (XP i VX) te radim scriptove.

 

"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.3.2008 19:57 (Hadriel).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

ah.. stari dani.

 

1. dana je bio basic.

2. dana je bio clipper.

3. dana je bio C++.

Izmedju trecega i cetvrtoga dana bio je assembler.

4. dana je bio Delphi..

isto tako i petoga ..

6. dana sam radio u C#

A sedmoga dana sam odlucio dici ruke od programiranja i baviti se stvarima koje vise volim :)

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Mrljavio po C-u i C++-u odkako sam krenuo u srednju. I onda počeo sa PHP-om. Pa se prebacio na Javu malo. Skužio nju i samim time shvatio da mi više leži web programiranje u PHP-u.

I eto, i danas sam u PHP-u. :))))


...code your life...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Ja sam poceo tako da sam u udzbeniku iz tehnicke kulture nasao jednostavan qb program.

Kod kuce sam pronasao staru disketu koja je sadrzavala qb1.1 i tada sam poceo sljedecim redoslijedom:

1. Tipkanjem gluposti

2. Prepisivanjem primjera iz knjige

3. Prvi program bez greske!

4. Izmjenjivanjem prepisanog programa

5. Otkrice helpa

6. Itd...

 

Kad sam savladao qb presao sam na vb!

Pa vb.net, sad ucim u C#.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Basic 2.0 (Commodore), zatim u srednjoj Turbo Pascal 5.0 i malo C, zatim C++ a onda mi dosadilo !


AMD Athlon64 X2 4000+, Gigabyte GA-M56S-S3, 2x1GB DDR2 Kingmax 800 Mhz, ATI Radeon HD2600XT, Hitachi 250 GB SATA II, Maxtor 250 GB SATA II, Samsung DVD-RW, Logitech Wireless Keyboard & Mouse !
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

1. U osnovnoj Logo i nesto Pascala

2. u srednoj Pascal (mislim da se C-a nismo ni dotakli nazalost)

3. Na faksu C, a paralelno samoinicijativno i C# (i ASP.NET-u) na cemu sam i ostao

 

Na faksu sam se sreo sa valjda 10 vrsta asemblera, programirao neki projekt u PHP-u (i moram priznati da mi se svidio), neke stvari u Javi (koja mi se i nije toliko svidjela). Uglavnom, mislim nastaviti sa Visual Studiom i C#.

 

P.S. vidim da su se tu neki bavili razvojem igrica, sto mi je uvijek bila zelja, samo sto nisam nikad uspio naci ekipu s kojom bi napravio nesto konkretno. Nisam bas tip OneManShow, sve je zabavnije uz frendove ;)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Clarion i dalje. :-)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

1. Basic - Spectrum, Commodore, Amstrad

2. vrlo dugo ništa

3. Clipper vrlo kratko

4. Delphi 7 donedavno

5. Delphi 2007 odnedavno

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste počeli

Zadrti C-ovac. Počeo sa C u želji da naučim operativne sustave.

Ljubav se i dalje nastavlja.Osmijeh

Također malo assemblya, ali isključivo u edukativne svrhe.

Inače sam tvrda uvjerenja da je dobar sistemac uvijek i programer.

Lets face it....its all a bunch of messy code.


There's no place like 127.0.0.1
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice