.Net Audio Biblioteka

poruka: 5
|
čitano: 1.634
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
.Net Audio Biblioteka

Pozdrav svima,

potrebna mi je cross-platform audio biblioteka (win/mac/lin)  sa mogućnostima reprodukcije mp3-ja i ostalih popularnih audio formata. 

Bilo bi dobro da je slobodna za koristenje i omogućava komercionalnu upotrebu (jer program je zatvorenog koda).

Programiram u C# jeziku koristeći Mono.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: .Net Audio Biblioteka
Boky Milanovic kaže...

Pozdrav svima,

potrebna mi je cross-platform audio biblioteka (win/mac/lin)  sa mogućnostima reprodukcije mp3-ja i ostalih popularnih audio formata.

Da pogodim, pišeš audio player? :D

 

Boky Milanovic kaže...
Bilo bi dobro da je slobodna za koristenje i omogućava komercionalnu upotrebu (jer program je zatvorenog koda).

Programiram u C# jeziku koristeći Mono.

Problem je što su to u biti dva problema:

  • dekodiranje komprimiranog audio streama u PCM
  • reprodukcija PCM streama

 

Za mono imaš nešto ovakvo:

http://www.mono-project.com/Tao

 

Kao što vidiš za reprodukciju se koristi OpenAL, koji je sam po sebi LGPL tako da nema problema sa kombiniranjem sa zatvorenim kodom, no nemam pojma koja je licenca Tao bindinga.

 

Možeš uvijek probati direktno koristiti OpenAL ili neku sličnu biblioteku za reprodukciju putem dllimpota

 

Drugi problem, čitanje i dekodiranje audio formata, je nešto lakši jer imaš hrpe koda i biblioteka po netu, samo trebaš preurediti. Recimo ovako nešto:

http://robburke.net/mle/mp3sharp/

ili neka biblioteka:

http://www.mpg123.de/

 

Počni jednostavno, samo mp3 za početak, kada ti to bude radilo kako treba dodavaj podršku za ostale formate.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
13 godina
neaktivan
offline
.Net Audio Biblioteka

Hvala na savjetu i linkovima.

Iznenadilo me je da s obzirom na popularnost .Net platforme (i Mono postaje sve popularniji u zadnje vrijeme, iako postoji problem kod Linux zajednice) ipak nema mnogo kvalitetnih audio biblioteka, na početku sam mislio da ću to lako pronaći, no čini se da nije tako...

Primjetio sam da se Gstreamer može koristiti, čak ima i projekat GstreamerSharp posebno za Mono i .Net ali izgleda poprilično neaktivan.

Ako neko ima iskustva sa Gstreamer-om ili razvojem multimedijalnih aplikacija uopšte neka ih slobodno iznese... 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: .Net Audio Biblioteka
Boky Milanovic kaže...

Iznenadilo me je da s obzirom na popularnost .Net platforme (i Mono postaje sve popularniji u zadnje vrijeme, iako postoji problem kod Linux zajednice) ipak nema mnogo kvalitetnih audio biblioteka, na početku sam mislio da ću to lako pronaći, no čini se da nije tako...

Skini source od Banshee playera pa pogledaj što su tamo iskemijali.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
13 godina
neaktivan
offline
.Net Audio Biblioteka

Već jesam, koriste Gstreamer...

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice