Preporuke za programera početnika

poruka: 4
|
čitano: 1.268
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Preporuke za programera početnika

Pozdrav svima. Nakon dosta njuškanja po internetu o programskim jezicima ostao sam poprilično zbunjen. Već duže vrijeme me interesira programiranje što se tiče razvoja autonomnih programa, programa koji imaju povratne informacije na istom ili udaljenom uređaju i sposobnost filtriranja i razvrstavanja ulaznih informacija, ekripcija, sigurni kanali za komunikaciju, daljinski pristup, prepoznavanje objekata na slici/videu, samonadogradnja "učenjem" iz ulaznih informacija i slično. Odakle početi, koji jezik prvo naučiti? Znam da za takve vještine treba puno iskustva steći, ali od nekud se treba počet jel? U srednjoj sam kodirao u C# ali mi je programiranje bilo zadnje na listi interesantnih stvari pa sam sa ostalim nezainteresiranima igrao CS.

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuke za programera početnika
ljurisic.pt kaže...

Pozdrav svima. Nakon dosta njuškanja po internetu o programskim jezicima ostao sam poprilično zbunjen. Već duže vrijeme me interesira programiranje što se tiče razvoja autonomnih programa, programa koji imaju povratne informacije na istom ili udaljenom uređaju i sposobnost filtriranja i razvrstavanja ulaznih informacija, ekripcija, sigurni kanali za komunikaciju, daljinski pristup, prepoznavanje objekata na slici/videu, samonadogradnja "učenjem" iz ulaznih informacija i slično. Odakle početi, koji jezik prvo naučiti? Znam da za takve vještine treba puno iskustva steći, ali od nekud se treba počet jel? U srednjoj sam kodirao u C# ali mi je programiranje bilo zadnje na listi interesantnih stvari pa sam sa ostalim nezainteresiranima igrao CS.

Neke od stvari koje si naveo zove se Machine Learning i AI te spadaju u kategoriju kompleksnijih algoritama. Ako te programiranje u srednjoj nije zanimalo sumnjam da ce te onda kad dojde do kompleksnijih stvari tog tipa. Sta se tice samog pocetka ima puno tema na ovom forumu koje su dobro pokrile od jezika pa do materijala za ucenje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuke za programera početnika

Pola toga sto si naveo spada u domenu umjetne inteligencije i njezinog podpolja, strojnog ucenja. Ukratko, matematika primjenjena na programske probleme. Prilicno mnogo matematike. Mislim, mozes ti pozvati neku metodu iz neke biblioteke i model ce se istrenirati, ali ako zbilja zelis znati kako to radi, onda ti ne gine matematika.

Najcesci jezik koji se tu koristi u principu je Python. Za nekakav pocetak i uvod u strojno ucenje preporucam ti ova predavanja prof. Andrewa Ng-a.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuke za programera početnika

Oko toga "gdje početi" se obično lomi puno kopalja. Može se početi na razne dobre načine, a može se početi i na krivi način.

 

Što se tiče jezika, početi se može u mnogim jezicima: C++, Python, C#, Java. Većina jezika su sasvim dobri za početak.
Ali nemoj početi u C-u, to je danas besmisleno, osim ako nisi neki zaljubljenik u mikrokontrolere, robote ili sl.

Početi možeš sa dobrom knjigom za početnike, na hrvatskom ili engleskom jeziku. Početi možeš i sa nekim dobrim tečajem.
E, sad, koja bi bila dobra knjiga ili tečaj, tu opet ima raznih mišljenja.

 

Ali početnici obično zapnu oko toga "s kojim jezikom početi". U principu, to i nije toliko bitno. Ovdje imaš kratke opise tih jezika:
Programski jezik C#

 

Što se tiče stvari koje si naveo, sve su vrlo napredne. Počinje se s malim stvarima. Kako zbrojiti 10 brojeva, kako poredati brojeve po veličini, kako nacrtati crtu na ekranu. Nakon mjeseci vježbanja tih osnova možeš preći na naprednije stvari.

Učenje programiranja ne ide brzo. Ali ide samo od sebe ljudima koje to zanima.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice