Programiranje u C-u

poruka: 216
|
čitano: 58.033
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u
pitanje

Na kojoj stranici se može naučiti programirati u C-u s tim da je stranica na hrvatskom


H-MAN RULES!!!11
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje u C-u

Mislim da takva stranica ne postoji... Kupi knjigu, sjedni za komp i grij stolicu. Eventualno upiši neki tečaj.

16 godina
offline
RE: Programiranje u C-u

Na engleskom ih se nađe, ali na hrv. čisto sumnjam. Možda kroz koju godinu. Što je engleski problem? IMa hrpa dobrih .pdf knjiga o programiranju za skinut, ali sve naravno na engleskom.

Mislim kako bi svatko tko se želi baviti programiranjem trebao znati i engleski jezik (to je ipak danas potrebno znanje, da ne govorim kako su svi programski jezici zasnovani na engleskom jeziku).


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u
autorov komentar

Koje su onda to stranice,zanimaju me samo one koje  su kvalitetne i dobre za one koji žele počet programirati u C-u i ići malo dalje ne samo zastati na osnovama


H-MAN RULES!!!11
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Programiranje u C-u

                ....probaj na web stranicama, od naših fakulteta pronaći jednostavno guglajući, možda se nešto nađe, a sigurno imam ovdje i kolega formumaša-studoša, pa neka ti oni pošljaju svoje materijale, valjani i na hrvatskom pisani, mada ne bi bilo na odmet da lektoru da malo vidi način na koji je pisano.....


Skupljam Kinder-jaja!
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u
prihvaćeno rješenje
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Programiranje u C-u
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje u C-u

Probaj na ovima nešto naučiti: http://www.tutorijali.net/cpp/uvod

16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u
prihvaćeno rješenje

na ovoj stranici www.giuciao.com imas sve sta te zanima,uzivaj!:)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje u C-u
prihvaćeno rješenje
osim ovih adresa i linkova koji su na hrvatskom imaš i visual c++ tut na hrvatskom u začecima
http://vscpp.blogspot.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje u C-u

Ako smijem pitati, sto tocno zelis programirati? Ne znam bas puno ljudi da u cistom C-u programira. C++ bi ti mogao biti malo kompliciran kad vidis brdo pointera (i dvostrukih).

Preporucio bi ti C# i Microsoftovo razvojno okruzenje. Imas Express ediciju koja je besplatna.

 

Evo ti link pa malo pogledaj, Beginner developer learning center ;))

http://msdn2.microsoft.com/en-us/beginner/default.aspx

 

I onda ti ne trebaju nekakve posebne stranice, mislim da Microsoft ima najbolju dokumentaciju, vise-manje ces sve naci na MSDN Onlineu. Naravno, za neke konkretne probleme, google is your friend ;)

 

16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u
prihvaćeno rješenje

Link na skriptu na engleskom (nažalost) za potpune početnike u C-u (ignorirajte rič unix u naslovu).


I've got four words for you: I. Love. This. Company! Yeaaaahhhh!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Ne znam dali se još može nabaviti (pošto sam ju kupio davno); knjiga se zove "Demistificirani C++"

 

(jest da je C++ nije C)

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.3.2008 16:11 (dilandog).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

 

Te konstantne borbe oko  jezika....koji izabrati....

Ako uzimaš C, definitivno je loš početak odmah se bacati na GUI API.

Prvo nauči jezik!

...a ima dosta njega i programskog odgoja....

 

Nabavi ovu knjigu: LINK autora D.Ritchia (svaki informatičar bi trebao prepoznati autorovo ime) i vježbaj.

Knjiga ima kratak uvod i odmah te baca na pisanje kôda. Prvo te lagano ufura u programsku logiku, pa teko onda detaljnije objašnjava sintaksu i standarde, a zatim uvodi nove funkcije da bi te na kraju upoznala sa library-em. Također nakon svakog opisanog poglavlja daje ti domaću zadaću.

Hvala Bogu pa nije debela (250str.), no svaka stranica je itekako studiozna.

Sam C će ti omogučiti daleko jednostavnije učenje ostalih programskih i kvazi-programskih jezika. Pogotovo je situiran pod UNIXom. Čim njega naučiš i samo učenje UNIXa teče vrlo glatko....tako da ćeš odmah, kako učiš, u glavi imati izvedenice pojedinih alata i modula tog operativnog sistema....automatski se to može iskoristiti za komparaciju sa drugim OS-ovima kao..MS Windows(logika je svugdje ista, standardi slični, arhitektura varira)....uglavnom polako postaješ zreli sistemac.

Odmah poslje se baci na internet sockets. Tu ćeš naučiti pjevati TCP/IP i server-client programiranje. U ovoj fazi si SA i NA (sys. admin i net. admin).

Onda polako početi sa programiranjem GUI aplikacija. Gledati malo tuđe algoritme, poboljšati svoje, učiti nove....napraviti svoju relacijsku bazu podataka, pokušati stvari prebacivati sa platforme na platformu da upoznaš što to znači kada se kaže portabilnost, programiranje librarya, pa se lagano baciti na C++, vidjeti što je to OOP, malo baciti oko na Javu, vidjeti kako ti paše...ili možda na  neki  od .net jezika...(programska logika ti je već razvijena, sve ostalo je samo učenje novih pristupa koji su možda lakši, ali ne i brži ili unčikovitiji).

Ako si ultra, mega nabrijan geek onda se možda priključiš na open source zajdnicu ili možda SUN Developers Network :D

Nakon svega toga vjerojatno više nečeš visti na domaćim IT forumima i stranicama jer ćeš shvatiti da su slabašan izvor hard core računalstva...a bogme ćeš zaraditi i grbu na leđima, blijedo lice i prišteve(preporučam teretanu ili plivanje kao popratni "sport")....soba će ti biti aka ground zero, a potpisivat ćeš se u hexa ASCII izrazu. Socilal life...ti i slika ekipe iz Bell Labsa na zidu. :D

Šalu na stranu...

 

Eto....imaš materijala za cijeli život. Koliko ćeš se truditi i biti aktivan će te definirati kao profesionalca ili "Hello, world!" programera.

 

 

 


There's no place like 127.0.0.1
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Mozete li mi pomoci?

Zadatak:

Imamo dva niza karaktera: Napraviti novi niz karaktera koji se sastoji od onih koji se pojavljuju u prvom nizu a ne pojavljuju u drugom nizu.

 

 

Napravio sam niz koji se sastoji od prvog i drugog samo ne znam kako na primer da mi se ne sastoji od elemenata koji se pojavljuju u drugom?

 

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

 

int main()
{
 char prvi[10];
 char drugi[10];
 char treci[20];

 

 scanf("%s", &prvi);
 scanf("%s", &drugi);

 

 int i, j;
 for(i=0, j=0; prvi[i] != '\0'; i++, j++)
  treci[j] = prvi[i];

 for(i=0; drugi[i] != '\0'; i++, j++)
  treci[j] = drugi[i];

 

 treci[j] = '\0';

 printf("%s", treci);

    return 0;
}

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Umjesto da dodaješ svaki znak (u prvoj petlji), napravi unutar prve petlje provjeru (jednom for petljom) nalazi li se taj znak u drugom polju. Napravi neku varijablu, npr. "bool pronadjeno = false" iznad te petlje za provjeru, te ako pronađeš znak u drugom polju unutar te petlje za provjeru, promijeni vrijednost varijable. Po završetku petlje, pogledaj vrijednost - ako je true, nemoj dodavati znak, ako nije - dodaj.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Programiranje u C-u

itf4n ti je dao dobru uputu :D

 

Imam i ja par komentara:

prvi i drugi su naši nizovi, treći je onaj kojeg trebamo napravit. Treci je također biti dugačak najviše 10 znakova ako su toliko dugački i prvi i drugi. Najgore što se može desiti je da bude jednako dug kao prvi (tj da se nijedan znak iz prvog ne nalazi u drugom).

Kod učitavanja nizova sa &s, iza nejde adresa. Tj, učitavanje ide sa:

scanf("%s",prvi).

(zašto je tome tako ćeš čut kad budete radili pointere)

 

A za samo rješenje se slažem sa postom iznad, dakle radit provjeru na ovakakv način:

 

k=0;

for (i=0; prvi[i]!='\0'; i++)

{

    int postoji = 0;

    for (j=0; drugi[j]!='\0';j++)

       if( drugi[j]==prvi[i]) postoji=1;

 

    if (postoji==0) treci[k++]=prvi[i];

 

}

14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Evo poslusao sam vas, pa sam tako i uradio, ali mi program pravi dosta gresaka sto ne bi trebalo: Kada u prvom nizu ukucam npr. " mirko" a u drugom "o" trebalo bi da mi izbaci "mirk", ali ono samo izbaci "m"; kada i u prvom i u drugom nizu ukucam "mirko" ono mi izbaci "=!!@"; kada ukucam u prvom "mirko" a u drugom "mirk" trebalo bi da izbaci samo "o" ali ono izbaci pored "o!!@".

Evo programa.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <ctype.h>
#include <string.h>

int main()
{
 char prvi[10];
 char drugi[10];
 char treci[10];

 

 scanf("%s", &prvi);
 scanf("%s", &drugi);

 

 int i, j,k=0;

for (i=0; prvi[i]!='\0'; i++)

{

    int postoji = 0;

    for (j=0; drugi[j]!='\0';j++)

       if( drugi[j]==prvi[i]) postoji=1;

 

    if (postoji==0) treci[k++]=prvi[i];

 

}
 treci[j] = '\0';

 printf("%s", treci);

    return 0 ;
}

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Negdje pred kraj: treci[k] = '\0', ne treci[j]

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2010 23:42 (itf4n).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u
Hvala vam mnogo, program mi radi, pa ako biste imali vremena da mi pomognete jos oko nekih programa?

a. Napisati funkciju koja za datu matricu računa transponovanu matricu
b. Napisati funkciju koja provjerava da li je data matrica jedinična
c. Za datu matricu ispitati da li je ortogonalna (matrica je ortogonalna ako važi
A·A na T = E)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Programiranje u C-u
MirkoCapara kaže...
a. Napisati funkciju koja za datu matricu računa transponovanu matricu
b. Napisati funkciju koja provjerava da li je data matrica jedinična
c. Za datu matricu ispitati da li je ortogonalna (matrica je ortogonalna ako važi
A·A na T = E)

a) učitaš matricu A (dimezije nxm). Napraviš matricu B (dimezije mxn) ovako:

for (i=0;i<m;i++)

  for(j=0;j<n;j++)

    B[i][j]=A[j][i];

 

i sad je B transponirana matrica od A :D

 

b) matrica je jedinična ako su joj jedinice na dijagonali (pozicije (i,i) ), a nula svugdje ostalo. Pa nije problem to provjerit sa dvije for petlje

c) ukombinirat a) i b) dio :D Iskoristit onu transponiranu koju si napravio u a) dijelu, pomnožit ju sa polaznom matricom (oprez kako se množe matrice) i onda sa b) dijelom provjerit dal je jedinična.

 

Uz još jedan oprez, najvjerojatnije neće bit egzaktna jedinična zbog grešaka u zaokruživanju, pa provjeravaj dal je abs( A[i][i]-1)<10^-8 za jedinicu, odnosno abs( A[i][j])<10^-8za nulu.

 

p.s. pazi koje dimenzije je E :D

14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Moze li mi neko napisati par programa u C-u takvih da oni rade i u Command promptu????????

Posto ne mogu nikako da skontam kako da ih uradim....

Pa ako neko moze neka pomogne...

Hvala...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje u C-u
MirkoCapara kaže...

Moze li mi neko napisati par programa u C-u takvih da oni rade i u Command promptu????????

Posto ne mogu nikako da skontam kako da ih uradim....

Pa ako neko moze neka pomogne...

Hvala...

Ti misliš na izradu konzolne aplikacije

Ovo ti je jedan od načina kako možeš napraviti konzolnu aplikaciju:

1. instaliraj Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition

2. pogledaj upute za izradu konzolne aplikacije u Visual C++ 2008:

   http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms235629.aspx

3. upiši kod u main.cpp nakon što u uputama proučiš što trebaš napraviti:

    ( možeš upisati nešto jednostavno za početak:

 

       #include<iostream>

using namespace std;

 

    void main() {

       cout<< "Konzolna c++ aplikacija" << endl;

       }

 

4. Kao što ti piše u uputama, kompiliraj kod sa Ctrl + F7, zatim izvrši aplikaciju na konzoli sa Ctrl + F5

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.3.2010 15:30 (Floki).
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Ima jedna tema za hrvatske developere(3d modelere i za vas programere)i ondje se možete dogovarati oko programiranja, o mogućem osnivanju razvojnog tima,itd.,uglavnom evo vam link pa vidite.Link

ZeKiDa Games presents
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Evo poceli smo da ucimo redove i stekove, pa zatim i jednostruko povezane liste....Dobio sam za seminarski bas jedan program iz jednostruko povezane liste...Ide ovako: Napisati program koji ucitava i stampa ciklicnu i jednostruko povezanu listu. Pa ako neko moze neka pomogne.

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Programiranje u C-u

Pogledaj u knjizi "C++ Analiza i primjena". Imaš tamo primjere i gotove funkcije za rad s raznim vrstama lista.

14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

evo trazio sam na netu tu knjigu ali ne mogu nigdje da je pronadjem. bar ako neko moze da mi neko da uputstvo kako da uradim ovaj program ili neki link za knjigu sa zadacima iz jednostruko povezane liste...poz

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Programiranje u C-u

Vidi tu , ima poglavlje sa vezanim listama, trebalo bi ti pomoć :D

13 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C-u

Pozdrav...imam pitanje...novi sam u ovome a imam dva zadatka koje bi trebao napraviti...i ne znam kako da riješim jednu malenu poteškoću...ukoliko mi možete pomoći svakako bih Vam bio zahvalan.

Naime...zadatci glase... =)

 

Napisite program koji će ispisati sve troznamenkaste brojeve koji imaju jednu znamenku strogo veću od 7.

Ja sam napravio ovo...

 

#include <cstdlib>
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
int i;
for (i=101;i<=999; i+=1)  /*početna vrijednost kontrolne varijable je 101 i u svakom koraku povećava za 1*/
{
if(i
cout <<i << endl;
}
system ("PAUSE");
return 0;
}

 

al nemam pojma kako da mu velim da mi vrati one brojeve koji imaju 7 u sebi kao znamenku...

 

I drugi zadatak...

 

.Zadan je prirodni broj a. Izračunajte broj njegovih faktora. Broj 1 faktor je svakog prirodnog broja.

Faktor broja a je broj skojim se broj a moze podijeliti bez ostatka..

 

Ovaj nemam veze ništa...

HEeeeelp...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Programiranje u C-u

fali ti uvjet u if-u, i siguran sam i da progam ni compiler ne prolazi... a uvjet koji ti fali je :

if (i%10>7 || (i/10)%10>7 || i/100>7 ) ,tj prevedeno na hrvatski:

ako je (  znamenka jedinica>7 ILI znamenka destetica>7 ILI znamenka stotica >7 )

 

a drugi zadatak ima mrvicu više posla, dvije petlje :D Pa ćemo njega kad ovaj proradi :D

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice