Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

poruka: 26
|
čitano: 11.909
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Programiranje - početnik i početak programiranja

Pozdrav, 

 

evo jedno općenito pitanje...dobio sam ideju da napravim programčić sa kartaškim igrama.

 

1. Nisam NIKADA programirao pa me zanima odakle početi? Da li krenuti na neki tečaj? Kupiti neku knjigu? Gledati turtoriale po youtubeu? Ili sve skupa? Neki drugi prijedlog?

 

2. Koliko po vašem mišljenju (znam da je to nemoguće reći, ali bar okvirno) meni kao totalnom laiku treba vremena da savladam programiranje da bih mogao tako nešto izvesti?

 

3. S obzirom da bi to bio online program za online igranje da li bi to bio flash?

 

4. Koliko bi (ako je moguće isto tako općenito odrediti) novaca uzeo jedan programer za izradu jedne kartaške igre?

 

5. Da li je u to uključena i izrada vizualno dijela softwarea?

 

 

Hvala, pozz

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2012 14:43 (d.gudelj0).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početnik i početak programiran

Imaš već milijun topica na ovu temu. Neke već i na prvoj stranici.

 

A evo i jednog (mog) programa s kartama:

http://www.bug.hr/forum/topic/programiranje/vasi-programerski-radovi/113640.aspx?page=0&jumpto=2662805&sort=asc&view=flat

 

A što se tiče izrade ovakvog nečeg.. Nije to baš sasvim za laika. Izgleda jednostavno no primjerice te karte treba vući iz dll-a, a to za sobom povlači neko potrebno predznanje iz rada s bibliotekama, resursima itd.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2012 14:54 (TracerCPP).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početnik i početak programiran

Odgovor na 2. pitanje: oko dvije godine, pod uvjetom da točno riješiš donji test:

Read the following statements and tick the box next to the correct answer.

int a = 10;
int b = 20;

a = b;

The new values of a and b are:

[ ] a = 20 b = 0
[ ] a = 20 b = 20
[ ] a = 0 b = 10
[ ] a = 10 b = 10
[ ] a = 30 b = 20
[ ] a = 30 b = 0
[ ] a = 10 b = 30
[ ] a = 0 b = 30
[ ] a = 10 b = 20
[ ] a = 20 b = 10

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2012 20:48 (Bobobo-bo Bo-bobo).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početnik i početak programiran

To mozes rijesiti i ako nisi programer samo ti treba malo znanja o racunalima tj memoriji, a tocno je ovo 2. odnosno a = 20, b = 20

14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početnik i početak programiran
zero.O kaže...

To mozes rijesiti i ako nisi programer samo ti treba malo znanja o racunalima tj memoriji, a tocno je ovo 2. odnosno a = 20, b = 20

Nisi shvatio. To je jedan dio jednostavnog testa koji i jest namjenjen osobama koje nikada nisu programirale, a sve sa ciljem otkrivanja imaju li u sebi nekakvog potencijala za logiku i programersko razmišljanje. To je sve zasnovano na jednoj ideji da se neke ljude jednostavno ne može naučiti programirati, jer im je takav način razmišljanja stran.

 

http://www.codinghorror.com/blog/2006/07/separating-programming-sheep-from-non-programming-goats.html

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
10 godina
neaktivan
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

ucitaj n  i izracuna s=1-1/2+1/3-1/4+...+-1/n
ako nije problem
unaprije hvala :D

 
0 4 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

unijeti elemente u matricu a i b dimenzije m*n (m,n<100)a zatim naci c=ABt ispsisati na ekranu

hvallaa

 
0 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?

Koji su to gotovani {#}. Prava poplava ovih dana!

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
15 godina
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?

Da bar utoši više od 3 sekunde na pisanje poruke, nego "rjsii zaddrtk faktroijel 5 hvlla". :)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
ozil11 kaže...

ucitaj n  i izracuna s=1-1/2+1/3-1/4+...+-1/n
ako nije problem
unaprije hvala :D

Nije, evo rješenja u Pythonu 3

 

n = int(input('Unesi n:'))
s = sum((-1) ** i / (i + 1) for i in range(n))
print(s)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
ozil11 kaže...

unijeti elemente u matricu a i b dimenzije m*n (m,n<100)a zatim naci c=ABt ispsisati na ekranu

hvallaa

Evo (opet u Pythonu 3):

 

def input_matrix(rows, cols):
    return [[int(input('Element ({}, {}):'.format(r+1, c+1))) for c in range(cols)] for r in range(rows)]

def multiply_matrix(A, B):
    return [[sum(a * b for a, b in zip(row_A, col_B)) for col_B in zip(*B)] for row_A in A]

m = int(input('Unesi m:'))
n = int(input('Unesi n:'))

print('Unos matrice A')
A = input_matrix(m, n)

print('Unos matrice B')
B = input_matrix(m, n)

C = multiply_matrix(A, tuple(zip(*B)))
print(C)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početnik i početak programiran

Ja sam počeo programirati prije 1 i pol i mogu ti reći da nije teško kad shvatiš osnovnu logiku. Prvi korak bi bio odabir programskog jezika, ako si potpuni početnik ne savjetujem ti da odmah ideš na C# ili Javu. Kreni sa C ili Basicom (Visual Basicom). U njemu možeš napraviti kartašku igru, ali ne nožeš odmah krenuti sa izradom jer trebaš prvo svladati osnove. Ja sam krenuo sa izradom jednostavnih konzolnih aplikacija u C++, sad sam prešao na C# i dobro sam savldao osnove i napravio nekoliko Desktop programa, ali izgrada igre je vrlo zahtjevan posao i težak. Moraš dobro znati raditi za resursima i bibliotekama, a o dizajnu da i ne govorim.(XNA Framework).

Optimizam je nedostatak iskustva
15 godina
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

Što preporučujete za početno učenje programiranja, za mog sina koji će na jesen u 6. razred.

Ili čak neki tečaj programiranja za osnovnoškolce, sad preko ljeta (po mogućnosti zapadni dio Zagreba, nije uvjet).

Qbasic ili neki drugi jezik?

 

 

 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?

Ja bih preporučio C jezik. Sa njime će kasnije imati dobru osnovu za učenje objektno orijentiranih jezika poput C++a, C#-a i Jave koji se detaljnije uče na fakultetima. Ne bih odmah direktno išao na ova zadnja tri jer su zbog objekte paradigme u većini slučajeva overkill za početnika.

 

QBasic niti u ludilu. To je već daleka prošlost.

12 godina
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?

Dakle klinac ima negdje oko 12 godina,

to je još dete mlado za složene paradigme

poput programiranja, obzirom da je potrebno

moždano "procesiranje".

 

Umjesto QBasica Microsoft ima SmallBasic,

pa može probat u njemu.

 

Od ostalog neznam što bi mu preporučio obzirom

na relativno teško čitljivu engleskocentričnu sintaksu

programskih jezika, možda eventualno julia.

 

@TracerCPP: "Izubijat" će ga s C-om u srednjoj školi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.7.2015 16:02 (absolon).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
absolon kaže...
 

@TracerCPP: "Izubijat" će ga s C-om u srednjoj školi.

 Pa baš zato bi bilo dobro da se pripremi za njega. A koristiti će mu i kasnije kad pređe na objektnu paradigmu.

15 godina
online
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
Matozan kaže...

..

Qbasic ili neki drugi jezik?

 

 

 

-danas je problem uopće pokrenuti bilo što DOSovskog.. ako basic tad npr VisualStudio.. express je free, Basic, C#.. .

-teoretski je svejdeno koji jezik, ali tehnologija ide prebrzo.. sama osnova svih jezika je 'ista', ali sitnice tu također bitne, navika.. tako da je neki C(+neki znak ++ #..) optimalniji izbor, bliži ostalim jezicima kao java (brža tranzicija).. a dok on dođe do prve šanse (barem 10g učenja/rada/vježbe je pravilo za bilo što, sport, programiranje..) tko zna što će biti aktualno, koji OS, platforma. npr mobitel-android, gdje su bili prije 5-10g?

Znanje je zanje, svako je korisno. Problem ITa je što današnja literatura neće biti aktalna za 10g, pa tako ni znanje. Mora stalno pratiti.. tad zna sve pomalo, u nekom trnu uskoči u neki vagon i specijalizira...

-škole i tečajevi, ovise o nastavniku i samim učenicima, dal je stvar odrađivnja nekih sati ili stvarna želja. Tko hoće može naučiti, lakše je ako netko stručan pomaže. Problem što ima svega, a same osnove je već teško definirati i dali se uopće baviti for-nextom ili objektnim.. (kao asembler ili gui, html, ..). Za primjer i SQL je programiranje kao i excell, može biti html programer a može biti designer koji ne zna i red coda natipkati u notepadu bez Adobe alata.. i svaki se zove programer. Koji će netko sa 6g biti s 20+g.. to nitko ne zna (osim VidovitogMilana).

Progooglaj hello world, svaki jezik to može, svaki je programiranje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.7.2015 0:24 (ihush).
16 godina
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
Matozan kaže...

Što preporučujete za početno učenje programiranja, za mog sina koji će na jesen u 6. razred.

Ili čak neki tečaj programiranja za osnovnoškolce, sad preko ljeta (po mogućnosti zapadni dio Zagreba, nije uvjet).

Qbasic ili neki drugi jezik?

 

 

 

 Ja imam slično pitanje, naime moj sin ima 7 godina i jako mu leži matematika i logičko razmišljanje i mislim da bi bilo dobro da ga usmjerim u programerske vode.

Već sad bez problema množi i dijeli do 20 i može napamet zbrajati troznamenkaste brojeve i što je "najgore" on se zna igrati matematike i baš ju voli.

 

Ono što imam na umu je možda da na temelju raspbery pi radimo koje kakve zanimljive projekte, jer vidim da je fasciniran robotima i sličnim stvarima.

Ja sam na umu imao python jer kao prvo imam i ja nekog iskustva programiranja u biopyhtonu a vidim da je python službeni programski jezik za raspberry pi, a kao idealno doba za početak programiranja baš navode 7 godina kad se najviše i razvijaju logičke sposobnosti u ljudi.

 

Evo sad mene zanima ima li tko prijedlog gdje da nađem dobre materijale na temelju kojih bismo ja i moj sin zajedno učili i razvijali svoj budući hobi i voljan sam u taj hobi ulagati nekih 200-400 kn mjesečno. Ili još bolje dali postoji negdje škola robotike/programiranja za osnovnoškolce da je u zapadnom dijelu Zagreba ili blizini Zaprešića. I općenito što mislite dali je Python dobar izbor ili je bolje možda neki drugi programski jezik bolji izbor.

 

16 godina
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

Evo našao sam nešto zanimljivo za djecu.

Čini mi se kao odličan početni korak.

Tynker.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
Brajki kaže...
Matozan kaže...

Što preporučujete za početno učenje programiranja, za mog sina koji će na jesen u 6. razred.

Ili čak neki tečaj programiranja za osnovnoškolce, sad preko ljeta (po mogućnosti zapadni dio Zagreba, nije uvjet).

Qbasic ili neki drugi jezik?

 

 

 

 Ja imam slično pitanje, naime moj sin ima 7 godina i jako mu leži matematika i logičko razmišljanje i mislim da bi bilo dobro da ga usmjerim u programerske vode.

Već sad bez problema množi i dijeli do 20 i može napamet zbrajati troznamenkaste brojeve i što je "najgore" on se zna igrati matematike i baš ju voli.

 

Ono što imam na umu je možda da na temelju raspbery pi radimo koje kakve zanimljive projekte, jer vidim da je fasciniran robotima i sličnim stvarima.

Ja sam na umu imao python jer kao prvo imam i ja nekog iskustva programiranja u biopyhtonu a vidim da je python službeni programski jezik za raspberry pi, a kao idealno doba za početak programiranja baš navode 7 godina kad se najviše i razvijaju logičke sposobnosti u ljudi.

 

Evo sad mene zanima ima li tko prijedlog gdje da nađem dobre materijale na temelju kojih bismo ja i moj sin zajedno učili i razvijali svoj budući hobi i voljan sam u taj hobi ulagati nekih 200-400 kn mjesečno. Ili još bolje dali postoji negdje škola robotike/programiranja za osnovnoškolce da je u zapadnom dijelu Zagreba ili blizini Zaprešića. I općenito što mislite dali je Python dobar izbor ili je bolje možda neki drugi programski jezik bolji izbor.

 

 Lijepo ga posalji u ZRS.

16 godina
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

Ajd budem vidio, samo sam se jako namučio da nađem neki kontakt.

Na njihovoj stranici ga uopće nema, ali sam našao na službenim stranicama grada Zagreba.

Nadam se da su im tečajevi bolji od web stranice.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
Brajki kaže...

Ajd budem vidio, samo sam se jako namučio da nađem neki kontakt.

Na njihovoj stranici ga uopće nema, ali sam našao na službenim stranicama grada Zagreba.

Valjda je mali ipak nesto okretniji u IT-u od tate.

 

https://web.zrs.hr/savez.php -> http://www.pohrani.com/f/13/sW/2GprMXIf/1.png

 

Druga stvar, ako dijete eventualno ima predispozicije za kalkulus ne znaci da ce biti (cak niti dobar) programer. Isto tako, tlaciti ga sa 7 godina s RBP i Pythonom je za IT centar za socijalnu skrb. :D Ovisno o tome kako si pri lovi, pokusaj naci ipak neki primjereniji didakticki set za dijete njegovih godina. Lego ima super stvari ali su i brutalno skupi, no pronjuskaj malo po kineskim stranicama ili EBayu, mozda nadjes nesto alternativno ili rabljeno.

http://www.pci-z.com/
16 godina
offline
Re: Programiranje - početak programiranja - Kako?
bbanelli kaže...
Brajki kaže...

Ajd budem vidio, samo sam se jako namučio da nađem neki kontakt.

Na njihovoj stranici ga uopće nema, ali sam našao na službenim stranicama grada Zagreba.

Valjda je mali ipak nesto okretniji u IT-u od tate.

 

https://web.zrs.hr/savez.php -> http://www.pohrani.com/f/13/sW/2GprMXIf/1.png

 

Druga stvar, ako dijete eventualno ima predispozicije za kalkulus ne znaci da ce biti (cak niti dobar) programer. Isto tako, tlaciti ga sa 7 godina s RBP i Pythonom je za IT centar za socijalnu skrb. :D Ovisno o tome kako si pri lovi, pokusaj naci ipak neki primjereniji didakticki set za dijete njegovih godina. Lego ima super stvari ali su i brutalno skupi, no pronjuskaj malo po kineskim stranicama ili EBayu, mozda nadjes nesto alternativno ili rabljeno.

 Ma nebi ga ja tlačio, nego bih ga lagano kroz primjere možda sat tjedno učio logičkom razmišljanju, ali cilj bi mi bio tijekom osnovne škole usmjeriti ga u neki programski jezik, zato ja Vas ovdje koji ste okretniji u ITu od mene he he :) pitam za savijet koji put i izbor bi mi bio najbolji. Naravno da je on još premali za ovo, ali bih htio da ga na vrijeme polako usmjerim u ono što vidim za što ima potencijala. Za sada ću se držati tynkera koji na vrlo zanimljiv način kroz igru dijete potiče da malo razmišlja na takav način.

Možda ste me malo krivo shvatili ja bih recimo koristio raspberry pi i python da radim nekakve zanimljive projekte (na ebay sam vidio hrpu kitova ima za kupiti, a na netu na tisuće vodića uradi sam) a sin bi mi radio društvo i ja bih mu objašnjavao što sve radim i zašto, da kroz neko otac i sin druženje subotom sat dva radimo nešto skupa.

10 godina
neaktivan
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

Iskreno, ne znam je li didaktika programiranja u hrvatskom skolstvu uopce dosegla bilo kakav nivo da djeca koja nemaju samostalni interes i eventualno vodstvo nesto naprave.

 

Sjecam se davno kako je to izgledalo u Rudjeru; ljudi koji su predavali programiranja, bilo C ili nedaj Boze assembly su o njemu znali manje nego klinci koji su koristili Google. S druge strane, po gimnazijama se uglavnom prasi strogo algoritamsko razmisljanje, sto isto tako nije lose, ali fali operativnog dijela programiranja.

 

Naravno, vrlo je lijepo ako klinac s tobom zeli provoditi vrijeme i da "skupa" prasite po RBP i projekticima. Iako mi je po tom pitanju mozda kud i kamo mudriji i jeftiniji izbor *duino; kupis fino breadboard, hrpu zica, piknes neki od onih el cheapo *duina gore i rokas s klincem, a pritom ga mozes nauciti i nesto primjenjene elektronike, sto digitalnih elektronike, sto analognih sklopova.

 

Imas negdje po forumu thread o tim *duinima, ljudi salju linkove od kud je pouzdano i povoljno, pa investiraj stotinjak kuna i zabavi se. ;)

http://www.pci-z.com/
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli

Ajme kako mi nije na pamet pao Arduino ima start up kitova na eBay-u koliko hoćeš za ne tako velike pare.

Pogotovo mi se sviđaju ovi projekti gdje se može LEGO kombinirati sa Arudinom i mogu se izraditi kojekavki odlični projekti.

 

Ovo mi je prezakon.

.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Programiranje - početak programiranja - Kako? Koli
Da li neko zna uraditi ove zadatke?
1. Napisati program u kojem je definisan jedan tip podataka i onda ga prikazati kroz sve formatere, uraditi to za sve proste tipove podataka

2. Napisati program koji predstavlja ASCII tabelu na ekranu

3. Napisati program koji definise svoj tip podatka (typedef) i pomocu tog tipa podatka izracunava Zapreminu nekog objekta

4. Napisati program koji jednom varijablom prolazi kroz sve operatore sa bitima (redoslijed nije bitan) i objasniti rezultate

5. Napisati program koji pretvara unatrag redom definisani podatak koji zauzima najvise memorije (cast operator)
 
0 4 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice