Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

poruka: 24
|
čitano: 4.457
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Trebam pomoc,Zavrsni rad

Zadatak: Osmisliti i realizirati sustav (računalni program) koji će automatski u realnom vremenu prikupljati, obrađivati i prikazivati rasporede i rezultate različitih sportova i liga (najmanje tri). Pri tome je informacije potrebno prikupiti s odgovarajućih internet portala/servisa i prikazati ih u odgovarajućem korisničkom sučelju. Proanalizirati mogućnosti i rezultate takvog sustava (programa). Posebno se osvrnuti na prednosti i nedostatke, kao i moguća poboljšanja.

 

Zanima me kako je najlakse doci do informacija sa odgovarajucih stranica koje pruzaju rezultate, jer sam prvo planirao koristiti API-je kao npr. ESP ali on je ukinut a vecina drugih se plaća. Drugo pitanje je, koji je program najbolje koristiti za ovaj zadatak , ja sam mislio ici sa Python-om?

It ain't what you don't know that gets you into trouble. It's what you know for sure that just ain't so
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Zavrsni rad
stirko55 kaže...

Zadatak: Osmisliti i realizirati sustav (računalni program) koji će automatski u realnom vremenu prikupljati, obrađivati i prikazivati rasporede i rezultate različitih sportova i liga (najmanje tri). Pri tome je informacije potrebno prikupiti s odgovarajućih internet portala/servisa i prikazati ih u odgovarajućem korisničkom sučelju. Proanalizirati mogućnosti i rezultate takvog sustava (programa). Posebno se osvrnuti na prednosti i nedostatke, kao i moguća poboljšanja.

 

Zanima me kako je najlakse doci do informacija sa odgovarajucih stranica koje pruzaju rezultate, jer sam prvo planirao koristiti API-je kao npr. ESP ali on je ukinut a vecina drugih se plaća. Drugo pitanje je, koji je program najbolje koristiti za ovaj zadatak , ja sam mislio ici sa Python-om?

 Mozes ukoliko nema niti 1 free API parseat HTML sa stranice neke koja ima live rezultate. Drugo pitanje ne shvacam, pitas koji je program najbolje korisiti za izradu programa i nakon toga kazes da mislis korisiti Python. Python nije program vec programski jezik...

14 godina
offline
Re: Trebam pomoc,Zavrsni rad
tLeon kaže...
stirko55 kaže...

Zadatak: Osmisliti i realizirati sustav (računalni program) koji će automatski u realnom vremenu prikupljati, obrađivati i prikazivati rasporede i rezultate različitih sportova i liga (najmanje tri). Pri tome je informacije potrebno prikupiti s odgovarajućih internet portala/servisa i prikazati ih u odgovarajućem korisničkom sučelju. Proanalizirati mogućnosti i rezultate takvog sustava (programa). Posebno se osvrnuti na prednosti i nedostatke, kao i moguća poboljšanja.

 

Zanima me kako je najlakse doci do informacija sa odgovarajucih stranica koje pruzaju rezultate, jer sam prvo planirao koristiti API-je kao npr. ESP ali on je ukinut a vecina drugih se plaća. Drugo pitanje je, koji je program najbolje koristiti za ovaj zadatak , ja sam mislio ici sa Python-om?

 Mozes ukoliko nema niti 1 free API parseat HTML sa stranice neke koja ima live rezultate. Drugo pitanje ne shvacam, pitas koji je program najbolje korisiti za izradu programa i nakon toga kazes da mislis korisiti Python. Python nije program vec programski jezik...

 Mislia sam pitat koji programski jezik, pisao sam na brzinu pa mala greska.  Hvala za odgovor na prvo pitanje.

It ain't what you don't know that gets you into trouble. It's what you know for sure that just ain't so
10 godina
neaktivan
offline
Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Koji god zelis, tj. onaj koji ti najbolje znas. Koristi QT pa onda mozes sa bilo kojim jezikom a da ne moras radiit novi layout za svaki.

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Zavrsni rad

1. Web scraping ti je jedina opcija ako stranice nemaju API .
2. Python 3 je odličan izbor za ovo - za dohvat stranice koristi paket requests, a za analizu sadržaja beautifulsoup4.

12 godina
neaktivan
offline
Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

U sličnoj sam situaciji, za završni rad sam "osmislio" web aplikaciju koja bi obavljala sljedeće:

Prikupljanje/scrapeanje podataka iz HTMLa s jedne konkretne stranice 

i to u nekom vremenskom intervalu, recimo 2 minute 

Sortiranje tih podataka u bazu po raznim kriterijima(vrijeme objave, ključne riječi u opisu)

Prikaz tih podataka tablično na mojoj stranici s mogućnošću sortiranja po tim istim kriterijima.

Registracija korisnika bi omogućila da se pribilježi za email obavijest o novim objavama, i to po nekom kriteriju/filteru ili općenito.

 

Recimo da imam nešto osnovnog iskustva s objektnim jezicima i bazama (konkretnije najbliže mi je C# i MSSQL).

U nemogućnosti pronalaska boljeg rješenja, scrapeanje željenih podataka bih riješio regexom, to donekle imam razrađeno, iako znam da nije idealno rješenje, i prihvatio bih nešto bolje kada bih znao to upotrijebiti, a pokušavao sam svašta.

 

1) Što mi sve treba da ostvarim ovo sve gore navedeno, uz uvjet da korištene tehnologije budu konkurentne na tržištu rada, tj. da nije teško pronaći posao sa tim tehnologijama.

 - U čemu i kako da napravim aplikaciju koja će automatski u intervalima dohvaćati te podatke, i kako obaviti slanje maila?

 - Bi li bilo dobro to sve dodatno zakomplicirati sa MVCom za kojeg sam stekao dojam da je tražen na domaćem tržištu?

 - Bootstrapom bih mogao napraviti responzivnost, tj prikladni prikaz za mobile i desktop?

 - Što mi još treba, koje ključne riječi tražim i gdje je najbolje tražiti tutoriale, knjige, i sl?

2) Gdje bih mogao hostati takvu aplikaciju besplatno? Znam da je teže naći besplatni host sa dovoljno bandwidtha za ASP.NET. Somee ima 5gb besplatnog bandwidtha što bi po mojem proračunu skoro pa bilo dovoljno uz 200tinjak refrešanja dnevno. Ili zaravo taj besplatni hosting nije sposoban vrtit tu aplikaciju 24/7 nego meni treba baš najam servera?

 

3) Noćima ne mogu spavati zbog ovoga, svakakve ideje mi padaju na pamet i prisutan je entuzijazam dok razmišljam o tome, ali kada krenem u pokušaj realizacije jednostavno doživljavam nekakvu blokadu i ništa ne mogu ostvariti, gubim se po internetu tražeći razne upute, knjige, tutoriale, i još si više zakompliciram život, nekad provedem sate čitajuči neku knjigu, tutorial, gledajući video i nisam u stanju iz toga ništa izvući, nego se jednostavno još više moralno uništim jer ne vidim nikakav rezultat za utrošeno vrijeme, pa vas molim za bilo kakvu pomoć i savjet, jer ne mogu dokučiti koji je točno moj problem. 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.5.2016 3:15 (bgm256).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
bgm256 kaže...

U sličnoj sam situaciji, za završni rad sam "osmislio" web aplikaciju koja bi obavljala sljedeće:

Prikupljanje/scrapeanje podataka iz HTMLa s jedne konkretne stranice 

i to u nekom vremenskom intervalu, recimo 2 minute 

Sortiranje tih podataka u bazu po raznim kriterijima(vrijeme objave, ključne riječi u opisu)

Prikaz tih podataka tablično na mojoj stranici s mogućnošću sortiranja po tim istim kriterijima.

Registracija korisnika bi omogućila da se pribilježi za email obavijest o novim objavama, i to po nekom kriteriju/filteru ili općenito.

 

Recimo da imam nešto osnovnog iskustva s objektnim jezicima i bazama (konkretnije najbliže mi je C# i MSSQL).

U nemogućnosti pronalaska boljeg rješenja, scrapeanje željenih podataka bih riješio regexom, to donekle imam razrađeno, iako znam da nije idealno rješenje, i prihvatio bih nešto bolje kada bih znao to upotrijebiti, a pokušavao sam svašta.

 

1) Što mi sve treba da ostvarim ovo sve gore navedeno, uz uvjet da korištene tehnologije budu konkurentne na tržištu rada, tj. da nije teško pronaći posao sa tim tehnologijama.

 - U čemu i kako da napravim aplikaciju koja će automatski u intervalima dohvaćati te podatke, i kako obaviti slanje maila?

 - Bi li bilo dobro to sve dodatno zakomplicirati sa MVCom za kojeg sam stekao dojam da je tražen na domaćem tržištu?

 - Bootstrapom bih mogao napraviti responzivnost, tj prikladni prikaz za mobile i desktop?

 - Što mi još treba, koje ključne riječi tražim i gdje je najbolje tražiti tutoriale, knjige, i sl?

2) Gdje bih mogao hostati takvu aplikaciju besplatno? Znam da je teže naći besplatni host sa dovoljno bandwidtha za ASP.NET. Somee ima 5gb besplatnog bandwidtha što bi po mojem proračunu skoro pa bilo dovoljno uz 200tinjak refrešanja dnevno. Ili zaravo taj besplatni hosting nije sposoban vrtit tu aplikaciju 24/7 nego meni treba baš najam servera?

 

3) Noćima ne mogu spavati zbog ovoga, svakakve ideje mi padaju na pamet i prisutan je entuzijazam dok razmišljam o tome, ali kada krenem u pokušaj realizacije jednostavno doživljavam nekakvu blokadu i ništa ne mogu ostvariti, gubim se po internetu tražeći razne upute, knjige, tutoriale, i još si više zakompliciram život, nekad provedem sate čitajuči neku knjigu, tutorial, gledajući video i nisam u stanju iz toga ništa izvući, nego se jednostavno još više moralno uništim jer ne vidim nikakav rezultat za utrošeno vrijeme, pa vas molim za bilo kakvu pomoć i savjet, jer ne mogu dokučiti koji je točno moj problem. 

 

 

1) Tu istrazi i odaberi sta ti se cini najbolje za tebe. Danas postoji hrpetina alata, tehnologija, jezika za svaki problem koji imas ili budes imao. Vazno je da rijesis problem i nesto naucis, a s vremenom ces sam vidjeti i odabrati stvari koje su tebi najbolje.

 

2) Moj savjet je da si rentas neki VPS na primjer na Digital Oceanu. Za 5 dolara dobijes cisto ok resusrse za development i isprobavanje stvari, a ujedno mozes hostati tamo sve stvari koje budes trebao. + Budes naucio konfigurirati server

3) Nemoj ocajavati i ne spavati jer do toga nemas nista. Najbolje je da prvo popis sve stvari koje zelis i trebas napraviti, zatim napravis dijagrame kako ti to zamisljas da se ostvaraju (ne trebaju to biti savrseni dijagrami nego samo da tebi bude lakse). Razbi sve sto imas na sto manje dijelove i pocni ih rijesavati komadic po komadic. S vremenom ces od tih komadica napraviti nesto vece i funkcionalnije. I ne boj se gresaka. Sigurno ce biti i sigurno ces stvari mijenjati i poboljsavati ih, i to je sasvim normalno. 

Evo ja bi za pocetak prvo napravio funkcionalnost koja dohvaca sadrzaj s weba, i prije toga nebi se brinuo o drugim stvarima. Zatim kako te podatke koje si dohvatio da is parsiras u neki korisni oblik. Zatim kako da podatke spremis u bazu, nakon toga kako to napraviti da bude u intervalima automatski...

 

I malo po malo imat ces sve rijeseno. Vazno je da radis korak po korak. 

 

Sretno

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
Nilturion kaže...
bgm256 kaže...

U sličnoj sam situaciji, za završni rad sam "osmislio" web aplikaciju koja bi obavljala sljedeće:

Prikupljanje/scrapeanje podataka iz HTMLa s jedne konkretne stranice 

i to u nekom vremenskom intervalu, recimo 2 minute 

Sortiranje tih podataka u bazu po raznim kriterijima(vrijeme objave, ključne riječi u opisu)

Prikaz tih podataka tablično na mojoj stranici s mogućnošću sortiranja po tim istim kriterijima.

Registracija korisnika bi omogućila da se pribilježi za email obavijest o novim objavama, i to po nekom kriteriju/filteru ili općenito.

 

Recimo da imam nešto osnovnog iskustva s objektnim jezicima i bazama (konkretnije najbliže mi je C# i MSSQL).

U nemogućnosti pronalaska boljeg rješenja, scrapeanje željenih podataka bih riješio regexom, to donekle imam razrađeno, iako znam da nije idealno rješenje, i prihvatio bih nešto bolje kada bih znao to upotrijebiti, a pokušavao sam svašta.

 

1) Što mi sve treba da ostvarim ovo sve gore navedeno, uz uvjet da korištene tehnologije budu konkurentne na tržištu rada, tj. da nije teško pronaći posao sa tim tehnologijama.

 - U čemu i kako da napravim aplikaciju koja će automatski u intervalima dohvaćati te podatke, i kako obaviti slanje maila?

 - Bi li bilo dobro to sve dodatno zakomplicirati sa MVCom za kojeg sam stekao dojam da je tražen na domaćem tržištu?

 - Bootstrapom bih mogao napraviti responzivnost, tj prikladni prikaz za mobile i desktop?

 - Što mi još treba, koje ključne riječi tražim i gdje je najbolje tražiti tutoriale, knjige, i sl?

2) Gdje bih mogao hostati takvu aplikaciju besplatno? Znam da je teže naći besplatni host sa dovoljno bandwidtha za ASP.NET. Somee ima 5gb besplatnog bandwidtha što bi po mojem proračunu skoro pa bilo dovoljno uz 200tinjak refrešanja dnevno. Ili zaravo taj besplatni hosting nije sposoban vrtit tu aplikaciju 24/7 nego meni treba baš najam servera?

 

3) Noćima ne mogu spavati zbog ovoga, svakakve ideje mi padaju na pamet i prisutan je entuzijazam dok razmišljam o tome, ali kada krenem u pokušaj realizacije jednostavno doživljavam nekakvu blokadu i ništa ne mogu ostvariti, gubim se po internetu tražeći razne upute, knjige, tutoriale, i još si više zakompliciram život, nekad provedem sate čitajuči neku knjigu, tutorial, gledajući video i nisam u stanju iz toga ništa izvući, nego se jednostavno još više moralno uništim jer ne vidim nikakav rezultat za utrošeno vrijeme, pa vas molim za bilo kakvu pomoć i savjet, jer ne mogu dokučiti koji je točno moj problem. 

 

 

1) Tu istrazi i odaberi sta ti se cini najbolje za tebe. Danas postoji hrpetina alata, tehnologija, jezika za svaki problem koji imas ili budes imao. Vazno je da rijesis problem i nesto naucis, a s vremenom ces sam vidjeti i odabrati stvari koje su tebi najbolje.

 

2) Moj savjet je da si rentas neki VPS na primjer na Digital Oceanu. Za 5 dolara dobijes cisto ok resusrse za development i isprobavanje stvari, a ujedno mozes hostati tamo sve stvari koje budes trebao. + Budes naucio konfigurirati server

3) Nemoj ocajavati i ne spavati jer do toga nemas nista. Najbolje je da prvo popis sve stvari koje zelis i trebas napraviti, zatim napravis dijagrame kako ti to zamisljas da se ostvaraju (ne trebaju to biti savrseni dijagrami nego samo da tebi bude lakse). Razbi sve sto imas na sto manje dijelove i pocni ih rijesavati komadic po komadic. S vremenom ces od tih komadica napraviti nesto vece i funkcionalnije. I ne boj se gresaka. Sigurno ce biti i sigurno ces stvari mijenjati i poboljsavati ih, i to je sasvim normalno. 

Evo ja bi za pocetak prvo napravio funkcionalnost koja dohvaca sadrzaj s weba, i prije toga nebi se brinuo o drugim stvarima. Zatim kako te podatke koje si dohvatio da is parsiras u neki korisni oblik. Zatim kako da podatke spremis u bazu, nakon toga kako to napraviti da bude u intervalima automatski...

 

I malo po malo imat ces sve rijeseno. Vazno je da radis korak po korak. 

 

Sretno

 

 

Evo unajmio VPS za 5$. Koje su mi sad opcije, u čemu mogu krenut radit a da znam da će to funkcionirat na tom VPSu?

Kako bih mogao započeti, tj. napravit neku recimo jednostavnu aplikaciju na serveru da skužim kak se to radi sa VPSom, da je u stanju sama nešto pročitat od nekud i spremit u nešto, txt file recimo za početak? I po mogućnosti poslati mail?

Koje ključne riječi guglam kad tražim rješenje za moje probleme?

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.5.2016 13:15 (bgm256).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
bgm256 kaže...
Nilturion kaže...
bgm256 kaže...

U sličnoj sam situaciji, za završni rad sam "osmislio" web aplikaciju koja bi obavljala sljedeće:

Prikupljanje/scrapeanje podataka iz HTMLa s jedne konkretne stranice 

i to u nekom vremenskom intervalu, recimo 2 minute 

Sortiranje tih podataka u bazu po raznim kriterijima(vrijeme objave, ključne riječi u opisu)

Prikaz tih podataka tablično na mojoj stranici s mogućnošću sortiranja po tim istim kriterijima.

Registracija korisnika bi omogućila da se pribilježi za email obavijest o novim objavama, i to po nekom kriteriju/filteru ili općenito.

 

Recimo da imam nešto osnovnog iskustva s objektnim jezicima i bazama (konkretnije najbliže mi je C# i MSSQL).

U nemogućnosti pronalaska boljeg rješenja, scrapeanje željenih podataka bih riješio regexom, to donekle imam razrađeno, iako znam da nije idealno rješenje, i prihvatio bih nešto bolje kada bih znao to upotrijebiti, a pokušavao sam svašta.

 

1) Što mi sve treba da ostvarim ovo sve gore navedeno, uz uvjet da korištene tehnologije budu konkurentne na tržištu rada, tj. da nije teško pronaći posao sa tim tehnologijama.

 - U čemu i kako da napravim aplikaciju koja će automatski u intervalima dohvaćati te podatke, i kako obaviti slanje maila?

 - Bi li bilo dobro to sve dodatno zakomplicirati sa MVCom za kojeg sam stekao dojam da je tražen na domaćem tržištu?

 - Bootstrapom bih mogao napraviti responzivnost, tj prikladni prikaz za mobile i desktop?

 - Što mi još treba, koje ključne riječi tražim i gdje je najbolje tražiti tutoriale, knjige, i sl?

2) Gdje bih mogao hostati takvu aplikaciju besplatno? Znam da je teže naći besplatni host sa dovoljno bandwidtha za ASP.NET. Somee ima 5gb besplatnog bandwidtha što bi po mojem proračunu skoro pa bilo dovoljno uz 200tinjak refrešanja dnevno. Ili zaravo taj besplatni hosting nije sposoban vrtit tu aplikaciju 24/7 nego meni treba baš najam servera?

 

3) Noćima ne mogu spavati zbog ovoga, svakakve ideje mi padaju na pamet i prisutan je entuzijazam dok razmišljam o tome, ali kada krenem u pokušaj realizacije jednostavno doživljavam nekakvu blokadu i ništa ne mogu ostvariti, gubim se po internetu tražeći razne upute, knjige, tutoriale, i još si više zakompliciram život, nekad provedem sate čitajuči neku knjigu, tutorial, gledajući video i nisam u stanju iz toga ništa izvući, nego se jednostavno još više moralno uništim jer ne vidim nikakav rezultat za utrošeno vrijeme, pa vas molim za bilo kakvu pomoć i savjet, jer ne mogu dokučiti koji je točno moj problem. 

 

 

1) Tu istrazi i odaberi sta ti se cini najbolje za tebe. Danas postoji hrpetina alata, tehnologija, jezika za svaki problem koji imas ili budes imao. Vazno je da rijesis problem i nesto naucis, a s vremenom ces sam vidjeti i odabrati stvari koje su tebi najbolje.

 

2) Moj savjet je da si rentas neki VPS na primjer na Digital Oceanu. Za 5 dolara dobijes cisto ok resusrse za development i isprobavanje stvari, a ujedno mozes hostati tamo sve stvari koje budes trebao. + Budes naucio konfigurirati server

3) Nemoj ocajavati i ne spavati jer do toga nemas nista. Najbolje je da prvo popis sve stvari koje zelis i trebas napraviti, zatim napravis dijagrame kako ti to zamisljas da se ostvaraju (ne trebaju to biti savrseni dijagrami nego samo da tebi bude lakse). Razbi sve sto imas na sto manje dijelove i pocni ih rijesavati komadic po komadic. S vremenom ces od tih komadica napraviti nesto vece i funkcionalnije. I ne boj se gresaka. Sigurno ce biti i sigurno ces stvari mijenjati i poboljsavati ih, i to je sasvim normalno. 

Evo ja bi za pocetak prvo napravio funkcionalnost koja dohvaca sadrzaj s weba, i prije toga nebi se brinuo o drugim stvarima. Zatim kako te podatke koje si dohvatio da is parsiras u neki korisni oblik. Zatim kako da podatke spremis u bazu, nakon toga kako to napraviti da bude u intervalima automatski...

 

I malo po malo imat ces sve rijeseno. Vazno je da radis korak po korak. 

 

Sretno

 

 

Evo unajmio VPS za 5$. Koje su mi sad opcije, u čemu mogu krenut radit a da znam da će to funkcionirat na tom VPSu?

Kako bih mogao započeti, tj. napravit neku recimo jednostavnu aplikaciju na serveru da skužim kak se to radi sa VPSom, da je u stanju sama nešto pročitat od nekud i spremit u nešto, txt file recimo za početak? I po mogućnosti poslati mail?

Koje ključne riječi guglam kad tražim rješenje za moje probleme?

 

Posto si se nakon istrazivanja odlucio za DigitalOcean, ocito si odustao od Microsoft tehnologija, te se odlucio za Linux server, i samim time tehnologije vise orijentirane prema njemu. 

Za pocetak trebao bi se nauciti sluziti FTP i SSH client aplikacijama, da se uopce mozes posjiti na server, te tamo poceti slagati sve potrebno za hostanje aplikacije.

 

Isto tako trebas se odluciti s kojim jezikom planiras poceti. Zatim istrazis kako sloziti sve na serveru da mozes hostati aplikaciju na njemu. Od jezika imas PHP, Python, NodeJS... Od serverske tehnologije Apache, Nginx... 

 

Uglavnom korak po korak, iako budi spreman na jako puno koraka... I googlaj, istrazuj, nema stvari za koju danas ne postoji tonu tutoriala, ili rijesenja po forumima...

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Haha, ovo mi je super, poslje istraživanja :D

Izgleda onda da sam odustao od Microsofta kojeg donekle znam, a da toga nisam ni bio svjestan.

Šta sad moram za početak linux instalirat na kompjutor?

Bojim se toga svega jer imam svega par mjeseci za ovo napravit i napisat 30 stranica o tome.

Da ipak nešto Microsoftovsko uzmem onda?

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
bgm256 kaže...

Haha, ovo mi je super, poslje istraživanja :D

Izgleda onda da sam odustao od Microsofta kojeg donekle znam, a da toga nisam ni bio svjestan.

Šta sad moram za početak linux instalirat na kompjutor?

Bojim se toga svega jer imam svega par mjeseci za ovo napravit i napisat 30 stranica o tome.

Da ipak nešto Microsoftovsko uzmem onda?

 

 

1) Tu istrazi i odaberi sta ti se cini najbolje za tebe. Danas postoji hrpetina alata, tehnologija, jezika za svaki problem koji imas ili budes imao. Vazno je da rijesis problem i nesto naucis, a s vremenom ces sam vidjeti i odabrati stvari koje su tebi najbolje.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Ako preferiraš Microsoft zgodna opcija ti je Azure - primjer izrade i deploymenta MVC web aplikacije pokriva sve tvoje zahtjeve.

 

Hosting Windows weba je skuplji, ali ako si u stisci s vremenom bolje se drži tehnologije koje poznaješ.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
bgm256 kaže...

Haha, ovo mi je super, poslje istraživanja :D

Izgleda onda da sam odustao od Microsofta kojeg donekle znam, a da toga nisam ni bio svjestan.

Šta sad moram za početak linux instalirat na kompjutor?

Bojim se toga svega jer imam svega par mjeseci za ovo napravit i napisat 30 stranica o tome.

Da ipak nešto Microsoftovsko uzmem onda?

A sto znas od MS-ovih tehnologija?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
1domagoj1 kaže...
bgm256 kaže...

Haha, ovo mi je super, poslje istraživanja :D

Izgleda onda da sam odustao od Microsofta kojeg donekle znam, a da toga nisam ni bio svjestan.

Šta sad moram za početak linux instalirat na kompjutor?

Bojim se toga svega jer imam svega par mjeseci za ovo napravit i napisat 30 stranica o tome.

Da ipak nešto Microsoftovsko uzmem onda?

A sto znas od MS-ovih tehnologija?

 nije da nešto previše znam ali najviše sam u školi i na praksi s tim radio/pokušavao raditi

c#, MSSQL,  nešto malo asp.net mvc

16 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
bgm256 kaže...

nije da nešto previše znam ali najviše sam u školi i na praksi s tim radio/pokušavao raditi

c#, MSSQL,  nešto malo asp.net mvc

Onda ti je prakticki svejedno na sto se odlucis. Osobno nikad ne radim sa zatvorenim tehnologijama (zapravo, sve MS-ovo), ali ti kako god hoces. Za ovaj tvoj konkretan slucaj, prikupljanje podataka, spremanje u bazu i prikaz toga na nekoj stranici ja bih odradio s Pythonom + MariaDB (bivsi MySQL) ili MySQL (sada u vlasnistvu Oraclea) + CherryPy ili neki vec server za Python. Medutim, posto kazes da "koristene tehnologije budu konkurentne na trzistu rada", definitivno bih ti savjetovao PHP (sto ne znaci da Python nije konkurentan, ali puno ga se manje koristi). Koliko god da je odvratan i ruzan jos uvijek se najvise koristi. NodeJS takoder. Naravno, govorimo o backendu.

 

Na tebi ostaje konacna odluka. LAMP (Linux, Apache, MySQL, Perl/PHP/Python) se definitivno vise koristi od bilo kakvih MS-ovih tehnologija, ali opet, na tebi je. Mislim da je ovih par mjeseci koje spominjes sasvim dovoljno vremena za ovakav projektic, pa cak i uz ucenje novih tehnologija.

 

Jos samo par komentara na ono sto si napisao. MVC je skracenica od model-view-controller i to je samo jos jedan oblikovni obrazac u programiranju. Da li ga trebas znati? Definitivno, kao i ostale oblikovne obrasce (poput Promatraca, Strategije, Adaptera i dr.). Sve ovo, naravno, ako koristis OO jezike. Oblikovni su obrasci prilicno zgodna stvarcica. Za pocetak, mislim da se ne trebas previse zamarati time.

Regexi su losa ideja za prikupljanje podataka s HTML stranice, jako losa. HTML je slican XML-u, tako da za parsiranje HTML dokumenta uvijek koristi neki HTML parser. Postoji hrpa parsera za gotovo svaki jezik, a iz iskustva ti mogu reci samo za Python (lxml modul, npr.) i PHP (hrpa njih).

 

Nadam se da su ti stvari sad bar mrvicu jasnije.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2016 22:18 (1domagoj1).
12 godina
neaktivan
offline
Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Imam nešto koda u pythonu za dohvaćanje stranice i izdvajanje elemenata koji mi trebaju

Ne znam što dalje da radim

Django ?

MariaDB?

Kako?

 Ne snalazim se u potrazi rješenja i donošenju prave odluke

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2016 18:19 (bgm256).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Django je OK, osobno imam iskustva s njime pa ti mogu pomoći ako zapne.

 

Defaultna baza za nove Django projekte je SQLite pa nema razloga da to mijenjaš, pogotovo ako ne radiš produkcijski site nego završni rad. U slučaju da SQLite nije dovoljan uvijek možeš prilično jednostavno prijeći na "pravu bazu" - velikom većinom taj odabir je PostgreSQL.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

I tako ja slijedim ovaj vodič

https://docs.djangoproject.com/en/1.9/intro/tutorial01/

nešto tipkam kopiram a ne znam zašto ni kako.

Kako zapravo shvatiti to sve?

14 godina
offline
Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Da se ponovno ukljucin u temu. Uspio sam na kraju naci neki API za prikupljanje rezultata no sada me zanima da li je moguce u pythonu napraviti da se neka naredba "refresha" svako minut jer sam napravio naredbu za svaku od ligi da prikazuje rezultate i sada mi treba da ocita kada dode do promjene rezultata. Jedna od ideja mi je bila da napravin beskonacnu petlju za svaku naredbu tako da se stalno ponavlja i prikuplja najnovije rezultate ali mislim da to nije najpametnija ideja. Pa ako moze neki savijet. Također jos istrazujem kako napraviti scrollbar, pa ako mozete i sa time pomoc.

It ain't what you don't know that gets you into trouble. It's what you know for sure that just ain't so
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
bgm256 kaže...

I tako ja slijedim ovaj vodič

https://docs.djangoproject.com/en/1.9/intro/tutorial01/

nešto tipkam kopiram a ne znam zašto ni kako.

Kako zapravo shvatiti to sve?

Ponavljanjem.

 

 

Django nije najbolji način da početnik nauči Python. Nije ni najgori (tako sam i ja započeo), ali je to dobro opisano u Learning Python via Django Considered Harmful:

...Python proved to be quite learnable, and I was quickly productive on my Django project. It wasn't until long after the project was completed that I realized I hadn't actually learned Python. I had learned some odd mutant hybrid language: part Python, part Django. Using Django to learn Python is a terrible way to actually learn Python.

 

Ako si u stisci s vremenom prođi Django tutorial, napravi novi projekt i probaj u njega uglaviti postojeći kod za dohvat i obradu podataka. Koristi version control system (Git) tako da kad nešto zezneš lako možeš vratiti projekt u stanje prije greške.

Ako imaš vremena - nauči osnove Pythona 3, prouči PEP 8 (Style Guide for Python Code), nauči koristiti Gitvirtualenvpip pa se uhvati posla.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
stirko55 kaže...

Da se ponovno ukljucin u temu. Uspio sam na kraju naci neki API za prikupljanje rezultata no sada me zanima da li je moguce u pythonu napraviti da se neka naredba "refresha" svako minut jer sam napravio naredbu za svaku od ligi da prikazuje rezultate i sada mi treba da ocita kada dode do promjene rezultata. Jedna od ideja mi je bila da napravin beskonacnu petlju za svaku naredbu tako da se stalno ponavlja i prikuplja najnovije rezultate ali mislim da to nije najpametnija ideja. Pa ako moze neki savijet. Također jos istrazujem kako napraviti scrollbar, pa ako mozete i sa time pomoc.

Takve stvari se rješavaju skriptom u koja odradi posao, a tu skriptu OS pokreće periodički. To može biti cron na Unixu, Task Scheduler na Windowsima, Cron Service na Googleovom App Engineu itd.

14 godina
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...
stirko55 kaže...

Da se ponovno ukljucin u temu. Uspio sam na kraju naci neki API za prikupljanje rezultata no sada me zanima da li je moguce u pythonu napraviti da se neka naredba "refresha" svako minut jer sam napravio naredbu za svaku od ligi da prikazuje rezultate i sada mi treba da ocita kada dode do promjene rezultata. Jedna od ideja mi je bila da napravin beskonacnu petlju za svaku naredbu tako da se stalno ponavlja i prikuplja najnovije rezultate ali mislim da to nije najpametnija ideja. Pa ako moze neki savijet. Također jos istrazujem kako napraviti scrollbar, pa ako mozete i sa time pomoc.

Takve stvari se rješavaju skriptom u koja odradi posao, a tu skriptu OS pokreće periodički. To može biti cron na Unixu, Task Scheduler na Windowsima, Cron Service na Googleovom App Engineu itd.

 Ma ja sam postavia da me se samo funkcija ponovno poziva svako 30 sec. s obzirom da funkcija sama brise sve prije nje ispisano nema starha od pretrpavanja. Zanima me da li mi mozes pomoc sa ovim  scrollbar-om. Jedino sto pronalazim je da koristim canvas koji prekriva cijeli frame i onda on sadrzi scrollbar. Kada to koristim najveci mi je problem kako izbrisati sve s njega kada idem promijeniti npr. ligu, jer koristenjem naredbe delet('all') uspijem ukloniti ali nista posli toga nemogu ispisat. Zanima me postoji li neki jednostavniji nacin ubacivanaj scrollbara ili barem kako rijesit ovaj problem sa canvas-om.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
11 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Nisam nikad koristio TkInterov Canvas, ali evo ukradenog koda sa sličnog problema na Stack Overflowu kojeg sam malo doradio:

 

import random
from tkinter import *


def draw_rectangle():
    x1 = random.randint(0, 500)
    y1 = random.randint(0, 500)
    x2 = random.randint(0, 500)
    y2 = random.randint(0, 500)
    color = random.choice(["red", "green", "blue"])
    canvas.create_rectangle(x1, y1, x2, y2, fill=color)

   
def clear_canvas():
    canvas.delete(ALL)


root=Tk()
frame=Frame(root)
frame.grid(row=0,column=0)
canvas=Canvas(frame,bg='#FFFFFF',width=300,height=300,scrollregion=(0,0,500,500))
hbar=Scrollbar(frame,orient=HORIZONTAL)
hbar.pack(side=BOTTOM,fill=X)
hbar.config(command=canvas.xview)
vbar=Scrollbar(frame,orient=VERTICAL)
vbar.pack(side=RIGHT,fill=Y)
vbar.config(command=canvas.yview)
canvas.config(width=300,height=300)
canvas.config(xscrollcommand=hbar.set, yscrollcommand=vbar.set)
canvas.pack(side=LEFT,expand=True,fill=BOTH)
btn_draw=Button(root,text='Draw rectangle',command=draw_rectangle)
btn_draw.grid(row=1,column=0)
btn_clear=Button(root,text='Clear',command=clear_canvas)
btn_clear.grid(row=2,column=0)

root.mainloop()

 

Ako ti ovo ne pomogne postaj konkretan kod koji ti ne radi.

14 godina
offline
Trebam pomoc,Python-Zavrsni rad

Našao sam drugi nacin kako da rijesim problem, ali hvala na pomoci u svakom slucaju. Stavia sam sve ispise u Treeview koji sam omogucuje scrollanje tako d anema potrebe za ScrollBarom

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice